Odessa Gezi Rehberi: Ukrayna Odessa Hakkında Her Şey | FULL Rehber

Ukrayna kimlikle dahi gidebildiğimiz bir ülke. Son zamanlarda Ukrayna parası olan Grivna’nın değerini kaybetmesi ile birlikte binlerce turist sadece Ukrayna geceleri için bile Ukrayna Odessa turu yapmaya başladı. Ukrayna şehirlerinden Karadeniz’in incisi Odessa ise, özellikle Ukrayna gece hayatı konusunda muhteşem bir şehir. Özellikle yaz mevsiminde dünyaca ünlü Ukrayna gecelerinin keyfinin çıkarıldığı bir yer. Bizim Bodrum veya Antalya gibi aslında. Odessa’dan başlayan ve Ukrayna Başkenti Kiev’e uzanan bir Ukrayna turu rehberi hazırladığımız bu yazımızda elimizden geldikçe; Odessa hakkında tüm bilgileri ve Ukrayna hakkındaki deneyimlerimi aşağıda anlatacağım. Odesa gezimiz başlıyor.

odessa_operası_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_anıt_hayatı_geceleri_kadınları

Ukrayna’nın İncisi Odessa Gezilecek Yerler : Operası

Bu yazımda Odessa Gece Hayatı, gezilecek yerler ve yeme içme konusunda tüm detayları aşağıda anlatacağım.

Odessa denildiğinde hepimizin aklına deniz, tatil ve çılgın eğlenceler geliyor. Doğru ama bu şehir aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük 3. kenti ve Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine sahip olmasıyla Ukrayna ticaretinin merkezini oluşturuyor.

odessa_deribasovskaya_caddesi_pasaj_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_street_gece_park_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Vazgeçilmez parkları

Ee böyle olunca da Ukraynalılar tarafından vazgeçilmez bir şehir oluyor. Sadece Ukraynalılar mı ? Aslında tüm dünya buraya akın ediyor. Çünkü çok ama çok ucuz bir şehir. Lafı fazla uzatmadan Odessa Gezi Rehberi ve Odessa Gezi Notları hakkında her şeyi anlatmaya başlıyorum.

1. Ukrayna Odessa’ya Başlangıç

Odessa’ya birkaç arkadaşımla gitmeyi düşünmüştük ama pek fazla zaman bulamıyordum. Daha yeni Amsterdam’dan döndüğüm sabah, Deniz’in telefonuyla uyandım. Deniz’in, “Odessa’ya gitmek ister misin ? Ben bir kaç kez gittim. Sıramı sana devrediyorum. ” sorusuyla yataktan heyecanla sıçradım ve cevabım “Tamam abi. Ne zaman gidiyorum ?” oldu.

Ukrayna planları yapmadan önce : Mutlaka UKRAYNA yazımı okuyun

Yaklaşık 3 hafta sonra Ukrayna Hava Yolları ve Odessa Turizm Ofisi’nin davetlisi olarak İstanbul – Odessa uçağında 4A’da oturuyordum. Karadeniz üzerinden yaklaşık bir buçuk saatlik keyifli bir yolculukla bu güzel vardıktan sonra heyecanla kendimi hemen Odesa sokaklarında buldum.

odessa_deribasovskaya_caddesi_pasaj_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Deribasovskaya Caddesi’nde bulunan tarihi pasaj

Ukrayna, ziyaret ettiğim 27. ülkem olmasına rağmen, o ilk yurtdışına çıkarken hissettiğim heyecanım hala devam ediyordu. Burası, Ukrayna’da gördüğüm ilk şehir oldu. Belki de heyecanım bundan dolayı idi.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_sokak_havayolları_gece_şehir_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Sovyet etkisiyle inşa edilen blok yapıları

Hemen bu şehir ile ilgili ilk izlenimimi aktarayım mı ? : Hava limanına indikten sonra doğruca şehre girdiğinizde Sovyet etkisi hemen kendini gösteriyor.

Geniş caddeler, tramvaylar, troleybüsler ve blok yapılar ilk dikkatimi çekenler… 800 yıllık tarihi, bitmek bilmeyen gece hayatı, ucuzluğu ve harika plajlarıyla Odessa karşımda beni bekliyordu.

2. Odessa – Ukrayna Hakkında

Odessa hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ? 1200’lü yıllarda Kırım Hanı Hacı Giray tarafından bir Tatar köyü olarak kurulmuş ve sonraki dönemde Osmanlı’nın kontrolüne geçmiş.

1792 yılındaki Osmanlı – Rus Savaşı’nda yenilmemizle Ruslar’ın eline geçmiş ve Hacbey olarak anılan bu küçük yerleşim alanı Rus Kraliçesi Katerina’nın emriyle “Odesa” olarak değiştirilmiş.

Şehir 19. yüzyılda altın çağını yaşamış. Çünkü, Çarlık Rusya döneminde gelişen şehir, 1800’lü yıllarda Rusya ve Batı dünyası arasındaki en büyük ticaret merkezi haline gelmiş ve o kadar büyümüş ki 1894 yılında Rus İmparatorluğu’nun Moskova, St. Petersburg ve Varşova’dan sonra 4. büyük şehri haline gelmiş.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_sokak_havayolları_night_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Ukrayna’nın Kültür Başkenti

Şehri, tarihte önemli kılan bir diğer özelliği ise 1905 yılındaki Rus Devrimi’nde Potemkin Zırhlısı’nın mürettebatının isyanıyla devrimin merkezi haline gelmesiymiş.

Burası, Sovyet döneminde ülkenin en önemli ticaret merkezi olsa da günümüzde eski değerini kaybetmiş

Günümüzde eski değerini kaybeden şehir yine de üniversiteleri, müzeleri, tiyatrolarıyla Ukrayna’nın önemli bir kültür merkezi olarak kalmış. Neredeyse 1000 yılı bulan tarihiyle Odessa, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve dönem dönem bu medeniyetlerin önemli merkezleri haline gelmiş.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_sokak_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Odessa caddelerinde hala böyle eski araçlara rastlamak mümkün

Şehrin bizim için bir diğer önemli özelliği ise Osmanlı bayrağı çeken Yavuz ve Midilli savaş gemileri Odessa’yı bombalayarak Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na katılmasına sebep olması. Eğitim hayatımız boyunca bir çok tarih kitabında bunu okumuşuzdur zaten.

Odesa ile ilgili asıl en önemli şeyi belirtmeden geçmek istemiyorum : Odesa, 8 asırlık tarihinin yanı sıra çılgın gece hayatı, plajları ve orta halli deniziyle her yıl on binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Özellikle eğlenmeyi seven Türk insanının yeni adresi, kulüpleri ve beachleriyle Odessa oluyor.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_sokak_havayolları_gece_night_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Ukrayna’nın İncisi : Odessa

Bu şehir gerçekten de eğlencenin merkezi ve aradığınızı bulmadan dönmeyecekseniz. Zaten Odessa gecelerini aşağıda sizlere detaylıca anlatacağım.

3. Odessa – Ukrayna Seyahat Rehberi

fly insta fly insta

Odessa Nerede ? Ukrayna nasıl bir ülke ? Avrupa’nın doğusunda yer alan Ukrayna, yüzölçümü olarak Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi. Ukrayna’nın güney şehri Karadeniz’in incisi Odessa’nın olduğu topraklar yüzyıllar boyu Yunan, Osmanlı ve Ruslar arasında yapılan savaşlarla adeta tarih sahnelerine konu olmuş.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Odessa Gezilecek Yerler : Deribasovskaya Caddesi

Ukrayna Odessa hakkında biraz bilgi verecek olursam : Ülkenin nüfusu yaklaşık 45 milyon ve nüfusun 8 milyonunu Ruslar oluşturuyor. Günümüzde Ukrayna’da yaşanan karışıklıklarında açıklaması belki de ülkenin nüfusunun neredeyse %20’sini Rusların oluşturması.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_sokak_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Odessa sokakları

Bu güzel yazlık şehirde ise 1 milyon insan yaşıyor ve Karadeniz havzasında Samsun’dan sonra en büyük şehir olarak karşımıza çıkıyor. Bu arada, Odessa, İstanbul ile kardeş şehir olmuş.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_sokak_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Ukrayna’nın Kültür Başkenti : Odessa

Odessa; tarihi yapıları, yemyeşil parkları, sokak sanatçılarının doldurduğu caddeleriyle hem kafanızı dinleyip hem de kültür seyahati yapabileceğiniz, şirin mi şirin bir şehir. Odessa gece hayatını hiç söylemiyorum bile…

Odessa Nerede

Odessa Nerede ? Odessa, Ukrayna’nın güneyinde, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Şehrin hemen batısında  ise Moldova yer alıyor. Bu arada, Moldova da bizden vize istemiyor.

Ukrayna Parası

fly insta fly insta

Ukrayna parası yani Ukrayna para birimi Grivna olarak biliniyor. 1  tl yaklaşık 7.33 Ukrayna grivnası ediyor.

1 paket sigara 21 Grivna yani 3 TL civarında. Ukrayna içki fiyatları hakkında tek bir örnek vermek gerekirse :  1 Litre Jack Daniels’a 600 Grivna yani 85-90 TL civarında. Çok güzel bir restoranda yemek ise 15-20 TL civarında.

Türk Lirası bu kadar değer kaybetmişken Ukrayna, hala ülkemize göre çok ama çok ucuz ülkeler arasında. Hatta şuana kadar seyahat ettiğim en ucuz ülke diyebilirim.

Hafta sonu küçük bir kaçamak yapmak için bizim için vazgeçilmez adreslerden birisi; hem ekonomik, hem vizesiz, hem de yakınlığıyla bizim için en ideal rota.

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna şehirleri konusunda da hızlıca konuşmak istiyorum. Ukrayna’nın en meşhur şehirleri : Lviv, Kiev, Kharkov ve Odessa olarak biliniyor.

Deniz, Lviv, Kiev ve Odesa’da bulundu. Ben ise sadece Odessa’da. O yüzden size Ukrayna şehirleri konusunda önerilerimiz şu şekilde :

 • Gece hayatı, deniz, kum ve güneş arıyorsanız : Odessa
 • Ekonomik olsun, güzel bir şehir görelim diyorsanız : Lviv
 • Yaz-kış kalabalık olsun, gece hayatı da keyifli olsun derseniz : Kiev
 • Biraz daha az turist olsun derseniz : Kharkiv

Odessa Hava Durumu

En çok sorulan sorulardan birisi de, Odessa’ya ne zaman gidileceği konusu aslında. Odessa, yazları oldukça sıcak oluyor ama kışları da inanılmaz derecede soğuk oluyor.  O yüzden, bunu bilerek Odessa’ya gidin derim.

Ukrayna Vize Durumu

Ukrayna’ya bırakın vizeyi, kimlikle dahi gidebiliyoruz. Nerede kalacağınızı gösteren otel rezervasyonlarınız ve ülkeden geri döneceğinizi gösteren uçak biletiniz yanınızda olursa, en azından hiç sorun yaşamadan Ukrayna’ya gidebilirsiniz.

Yeni kimlikler ile rahatça gidebildiğimiz Ukrayna’ya, dilerseniz pasaportunuz ile de giriş yapabilirsiniz. Seçim sizin.

4. Odessa’ya nasıl gidilir ? Odessa Uçak Bileti Fiyatları

Odessa’ya nasıl gidilir ? Ukrayna’da ulaşım nasıl sağlanır ? Odessa’ya ulaşım inanın tahmin ettiğinizden çok ama çok daha kolay. Ama biz yine de, sizler için tüm alternatifleri Odessa nerede & Odessa’ya nasıl gidilir yazımızda uzun uzun anlattık.

5. Odessa’da ne yenir – içilir ?

Odessa’ya gelipte Ukrayna yemeklerinden bahsetmeden olmaz. Odessa’da ne yenir ? Odessa’da nerede yemek yenir ? Ukrayna yemekleri nelerdir ? Ve bölgenin en iyi içkileri nelerdir ?

odessa_vareniki_borscht_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Ukrayna Yemekleri : Borshct çorbası

Bölgedeki soğuk iklim nedeniyle Ukrayna mutfağını genelde kök sebzeleri oluşturuyor. Pancar, lahana, patates… Ukrayna yemeklerinin olmazsa olmazı.

 • Bir tür sebze çorbası olan Borshct çorbası ise ülkenin en ünlü yemeklerinden biri.
 • Smetana adlı krema ise birçok yemekte ve tatlıda kullanılıyor.
 • Katleta köftesi tavuk, balık veya etten yapılabiliyor ve sırrı kullanılan kimyonda.
 • Çok fazla tüketilen diğer bir yemek türü de et ürünlerinden üretilen fümeler.
 • Deruny isimli yemekse bizdeki patates mücverinin aynısı.
 • Vareniki ise mantıya çok fazla benziyor ama patates püresi, sığır eti ve soğanla yapılmakta ve smetana kremasıyla sunulmakta, kesinlikle denemelisiniz.
 • Paczki isimli tatlı ise Ukrayna’da oldukça tüketilmesine rağmen gerçekte bir Polonya tatlısı. Donut seviyorsanız denemeden geçmeyin derim.
 • İçecek olarakta ülkede en çok votka tüketilmekte ama şarap ve bira da azımsanmayacak kadar çok tüketilen alkollerin başında geliyor.

Genelde yemeklerden sonra esmer ekmek üzerine dilimlenmiş peynir ve kornişon turşusuyla; içecek olarak votka tercih ediliyor.

Odesa’da nerede yemek yenir diye merak ediyorsanız Deribasovskaya caddesi ilk durağınız olsun. Neredeyse bütün güzel restoranlar bu caddede yer alıyor.

6. Odessa Otelleri, Odessa’da nerede kalınır ?

Odessa’da nerede kalınır ? Odessa’da konaklama ne kadar ucuzdur ? Özellikle Deribasovskaya Caddesi, şehrin kalbinin attığı yer. Mağazaları, kafe ve barlarıyla aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Konaklama için ise birçok alternatif bu caddenin çevresinde yer alıyor. Hostel fiyatları gecelik 3 dolardan başlıyor. Eğer ben hostelde kalmam diyorsanız, alternatif olarak gecelik 10 dolardan başlayan birçok otel seçeneği var. Şaşırdınız değil mi ? İşte Odessa, anlatamayacağım kadar çok ucuz.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Deribasovskaya Caddesi

Odessa, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulabileceğiniz bir yer. Eğer birkaç arkadaş gittiyseniz, 20 dolara daire kiralayabilir veya otellerde 2 kişilik odada 10 dolardan başlayan fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Açıkçası, Odessa’da konaklama o kadar ucuz ki dönüş biletinizi ertelemek isteyeceksiniz. Otellerin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. Sizin için her bütçeye uygun Odessa’da konaklama önerilerini aşağıda paylaştım.

Otellerin isimlerine tıklayarak direk inceleyebilirsiniz

Odessa Hostel Önerileri

Eğer yalnızsanız ve hostelde kalmayı düşünüyorsanız, kesinlikle önerim: Centro Hostel. Hem ucuz, hem de şehrin tam kalbinde. Gecelik 14 TL’den başlayan fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Sadece ucuzluğuyla ön plana da çıkmıyor, aynı zamanda yardımsever ve güler yüzlü personelleriyle evinizde gibi hissediyorsunuz. Odessa hostel önerim : Centro Hostel’e bakabilirsiniz.

Odessa Otelleri Önerilerim

Eğer ben hostelde kalmam diyorsanız ise gecelik 2 kişilik bir oda için 60 – 70 TL ödeyerek şehrin merkezinde güzel ve temiz bir otelde konaklayabilirsiniz. Bunun için size önerim; Deribasovskaya Caddesi’ne sadece 10 dakika mesafedeki, Zirka Hotel.

Odessa Apart Önerileri

İsterseniz şehirde günlük ev de kiralayabilirsiniz. Hem çok ekonomik hem de Odessa’nın merkezine sadece 5 dakika yürüme mesafesinde; salonu, mutfağı ve yatak odası olan bir ev düşünün; fiyatı ne kadardır sizce ?

Hemen söyleyelim, sadece 75 TL. Şehrin kalbinin attığı Deribasovskaya Caddesi’ne 400 metre mesafede, Apartments Bunin’e bir göz atmanızı öneririm.

odessa_kadorr_spa_hotel_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Odessa’da Konaklama : KADORR Resort & Spa Hotel

Gördüğünüz gibi Odessa otelleri, hostelleri ve apartları ile de hem zengin hem de ekonomik bir şehir. Zaten sizler için 3 farklı seçeneği tek tek anlattım. Odessa’ya gitmeden önce kesinlikle önerilerimi dikkate almanızı öneririm.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

İster hotelde, ister hostelde, isterseniz de ev kiralayıp Odessa tatilinizin tadını çıkarın. Bu yerlerde konaklamasanız bile konum olarak çevredeki diğer otelleri tercih edebilirsiniz. Hemen hemen her yere de yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Peki Odesa’da Başka Nerede Kalınır ? 

Yukarıda anlatttığım tesisler, biraz orta ve alt bütçeli yerlerdi. Eğer, bütçeniz biraz daha iyi ise; mutlaka aşağıdaki otelleri de bir incelemenizi öneriyorum.

Otelleri incelemek için isimlerinin üzerine tıklayın

Odesa İyi Otel Önerim :

Odesa Orta Bütçeli Otel Önerim :

Odesa Ekonomik Otel Önerim :

Odesa Ev Apart Otel Önerim :

Odesa Hostel Önerim :

7. Odessa Gece Hayatı – Odesa Alışveriş

Odesa’da alışverişin adresi neresidir ? Odesa alışveriş anlamında zengin midir ? Odessa’dan ne alınır ?

Alışveriş yapmak için en güzel yer, Deribasovskaya Caddesiİstanbul için İstiklal Caddesi neyse, Odesa’da da Deribasovskaya öyle…

odessa_deribasovskaya_caddesi_pasaj_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_street_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Deribasovskaya Caddesi

Buradaki irili – ufaklı dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz, aynı zamanda bir şeyler yemek, içmek için çok şık restoranlar da caddede var. Peki Deribasovskaya Caddesi’nden ne alalım :

 • Matruşka : Sovyetlerin sembolü haline gelmiş, tahtadan yapılan iç içe geçebilen matruşka bebekler, Ukrayna’da oldukça popüler.Buraya gittiğinizde arkadaşlarınıza matruşka almadan dönmeyin.
 • Alkol : Çoğu Avrupa ve Sovyet ülkelerinde olduğu gibi Ukrayna’da da alkol çok çok çok ucuz. Özellikle votka, Odessa’da çok fazla tüketiliyor. Eee böyle olunca şehirde kaliteli votka bulmak kolay oluyor.
 • Hediyelik eşyalara gelince : 1-2 dolara biblolar, kupalar, harika süs eşyaları alabilirsiniz. Odesa tren garı yakınında kurulan Privoz Pazarı’nda da yeni – eski aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
odessa_night_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Ukrayna Gece Hayatı : Eğlencenin doruklarını Odessa gecelerinde yaşayın…

Odessa’da eğlence ve gece hayatı nasıldır ?

Odessa’da gece hayatı kısmına gelecek olursak : Mekanlar özellikle yaz aylarında ve hafta sonları dolup taşıyor. Biralar 2 dolar, kokteyller 4 – 5 dolar arasında. Mekanları hınca hınç dolduran Ukraynalılar ve yabancı turistler sabahlara kadar eğlencenin doruklarını yaşıyor.

Odessa gece hayatı yazımdan Odessa geceleri hakkında tüm detayları okuyabilirsiniz

8. Odessa’da gezilecek yerler nereler ?

Odessa’da gezilecek yerler aslında öyle çok fazla değil. 3-5 yer var. Bu şehrin asıl olayı, meşhur gece hayatı. Ama yine de, ben sizlere Odessa’da gezilecek yerleri liste halinde anlatayım diyorum :

Odessa’da gezilecek yerler

 • Deribasovskaya Caddesi
 • Potemkin Merdivenleri
 • Odessa Limanı
 • Odessa Opera Binası
 • Primorsky Bulvarı
 • Privoz Pazarı (Halk pazarı)
 • Duke De Richelieu Anıtı
 • Puşkin Müzesi
 • Odessa Fine Arts Museum ( Güzel Sanatlar Müzesi)
 • Odessa Şehir Bahçesi
 • Sabornaya Kilisesi
 • Dolphinarium Nemo ( Yunus gösterisi)
 • Museum Of Modern Art (Çağdaş Sanatlar Müzesi)
 • Otrada Beach
 • Otrada Beach Cable Car (Otrada Teleferik)
 • Langeron Beach
 • Arkadia Plajı

Detaylı olarak Odesa’da gezilecek yerleri görmek isterseniz : Ukrayna Odessa gezilecek yerler yazıma bakınız.

9. Odessa’da kaç gün kalmalı ?

Odessa’da kaç gün kalsak yeter ? Hemen cevap veriyorum: Odessa’da gezilecek yerleri görmeniz, Odessa çılgın gece hayatını yaşamanız için 2 gün rahat rahat yeter. Hafta sonunda küçük bir tatil düşünenler için bu şehir vazgeçemeyeceğiniz bir adres olacak.

odessa_tren_garı_otobüs_ulaşım_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_odesa_ukrayna_havayolları_geceleri_gece_hayatı_kadınları_kiev

Odessa Gezilecek Yerler : Tren Garı

Buraya kadar gelmişken, Kiev ve Lviv’e gitmeden olmaz derseniz, tabi hafta sonu yetmez. Zaman probleminiz yoksa Odessa tatilinizi bir Ukrayna turuna dönüştürün.

Odessa’nın yanı sıra başkent Kiev’e ve bir tarih şehri olan Lviv’e de gitmeden dönmeyin! Ukrayna çok ama çok güzeldir; güzelliğinin yanı ucuzdur da. Demedi demeyin.

10. Odessa’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Çılgın Odessa gece hayatını yaşamadan
 • Bir akşam Opera Binası’nda gösteri izlemeden
 • Arkadia sahillerinde güneşlenmeden
 • Deribasovskaya Caddesi’nde alışveriş yapmadan
 • Bedavadan biraz pahalı alkolleri ve Ukrayna yemeklerini tatmadan

11. Ukrayna’da nasıl bir rota izlemeli ?

Ukrayna Odessa da gezilecek yerleri anlattım ama Ukrayna’da görülmesi gereken bir çok yerden de bahsetmeden geçmek istemedim.

Sadece Odessa’yı gezmek Ukrayna’yı görmek için yeterli değil. Ukrayna turundaysanız size önerim, ülkeyi güneyden kuzeye veya kuzeyden güneye gezmek.

Ukrayna’nın 3 büyük şehri; Odessa, Kiev, Lviv hatta Kharkiv’i ziyaret etmelisiniz. İster otobüsle, isterseniz de trenle gezebilirsiniz ama size önerim:

lviv_odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Ukrayna Şehirleri : Lviv (Opera Binası)

Mesafeler çok olduğundan “Ukrayna International Airlines”ın (Ukrayna Hava Yolları) karşılıklı Odessa-Kiev ve Lviv-Kiev uçuşlarını kullanmanız. Uçakla İstanbul-Odessa–Kiev–Lviv–İstanbul rotasını izleyebilirsiniz. Dilerseniz, Kharkiv de rotanızda olabilir.

odessa_kiev_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Ukrayna Başkenti : Kiev

Özellikle Ukrayna’nın başkenti Kiev, ülkede görmeniz gereken ikinci durağınız olmalı. Sovyet izlerini taşıyan bu büyük şehir, yaklaşık 45 milyonun başkenti. Ne yapın edin birkaç gün Kiev’e ayırın.

12. Neden Odessa’ya gitmeli ?

 • Ucuz ama çok ucuz, öyle böyle değil. (1 TL = 7 hatta neredeyse 8 Grivna)
 • Yakın. Hava yoluyla sadece 1 saat 30 dakika.
 • Gece hayatı. Modern ve mega gece kulüpleriyle çılgın.
 • Tarihi. Yaklaşık bin yıllık tarihi var. Bizans, Osmanlı ve Rus eserleriyle bezenmiş bir şehir.
odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_sokak_hayatı_sokak_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Odessa Gezilecek Yerler : Odessa sokakları

 • Parkları. Şehirle bütünleşmiş, yemyeşil parklar var.
 • Huzurlu. Geniş bulvarları, sakin yaşamıyla keyif dolu..

13. Odessa Seyahati kaça mal olur ?

Öncelikle en önemli sorunun cevabını vereyim: Odessa dedikleri gibi gerçekten oldukça ucuz bir şehir mi ? Ne kadar bütçe yeterli olur ?

Odessa, her bütçeye göre ekonomik bir şehir. Aslında bölgedeki diğer ülkeler de, Avrupa ülkelerine göre çok ama çok ucuz. Tahmini maliyetleri aşağıda belirttim.

Tabi ne kadar harcayacağınız tamamen size bağlı. Bence, günde 30 dolara burada gezebilirsiniz. Günlük maliyeti 20 dolara da indirebilirsiniz ama 50 dolar da harcayabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. Ama günlük 30 dolar rahat rahat yeter.

ukrayna_gece_hayati

ukrayna_gece_hayati

 • Ulaşım Odessa Uçak bileti fiyatları genelde 500 lira civarında. Ukrayna International Airlines, Türk Hava Yolları ve Onurair hergün karşılıklı seferler düzenliyor. Kampanya dönemlerinde fiyatlar 250 – 300 liraya kadar düşebiliyor.
 • Yemek : Odessa’da yemek fiyatları oldukça ucuz. Restoranlar genel olarak pahalı değil. Yemek için öğün başına 4-5 dolara karnınızı doyurabilirsiniz.

Şöyle alkolüyle birlikte güzel bir akşam yemeği yiyelim derseniz ise, maksimum 8 – 10 dolar yeterli. Ama akşam yemekleri için rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Bu arada alkol çok ucuz: markette bir bira 1 dolar civarında. Mekanlarda ise 2 dolar.

deruny_odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Ukrayna Yemekleri : Deruny

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, “Ekonomik otel arama motorları yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

 • Konaklama : Ukrayna Odessa otel fiyatları anlamında da çok uygun bir şehir. Ukrayna maceranıza tek çıktıysanız otel yerine hostelda da kalabilirsiniz.

Hostel fiyatları sadece 3 dolardan başlıyor. Eğer tercihiniz otel ise 10 dolardan başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz. Eğer kalabalıksanız ise ev kiralamanızı öneririm: 20 – 25 dolar civarında ödeyerek ev kiralayabilirsiniz. Zaten yukarıda Odessa konaklama önerileri kısmında detaylı önerilerimi görmüştünüz.

Odessa’daki otelleri incelemek isterseniz tıklayınız

 • Eğlence : Şehirde eğlence demek, ilkbahar aylarında düzenlenen festivaller ve yılın 12 ayı bitmeyen eğlencesiyle gece kulüpleri demektir. Gece kulüplerinin bazılarında 5 doları geçmeyen giriş ücretleri olabiliyor. Kulüplerde bira yaklaşık 1-2 dolar, kokteyller ise 4-5 dolar civarında.
 • Alışveriş : Alışveriş için Deribasovskaya Caddesi’ne gitmelisiniz. Buradaki  irili-ufaklı dükkanlarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Büyük markalardan, yerel butiklere kadar her şey bu caddede.

Aynı zamanda alışverişinizi yaparken bir kahve molası verebileceğiniz küçük kafeler veya güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz şık restoranlar da bu caddede. Yani anlayacağınız bu şehre geldiğinizde tutkunuz Deribasovskaya Caddesi olacak.

night_monument_duke_de_richelieu_odessa_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev

Ukrayna Geceleri : Renkli Gece Hayatı

Yani, günlük 30 dolara çok rahat bir Odessa gezisi yapabilirsiniz. Özet olarak : Konaklama 10 dolar olsa, bir öğün yemek 5 dolardan 3 öğün yemek yeseniz ve eğlenceye de 5 dolar harcasanız rahat rahat yeter.

Tabi az veya çok harcamak size bağlı ama günlük 30 – 35 dolar bütçeyle şehirde her şeyi yapabilirsiniz. Burayı anlattıkça yeniden gidesim gelmiyor değil!

14. Ukrayna Odessa Turu Yapacaklara Uyarılarım

Ukrayna turları son zamanlarda çok popüler dedik. Ama her daim dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da yok değil.

 • Gece kulüplerinde dikkatli olun. Olaylara karışmayın. Beladan uzak durun.
 • Tanımadığınız kızlara hemen güvenmeyin.
 • Sizi kızlarla tanıştırmak isteyen yabancı erkek-kadınlara güvenmeyin. Çok güzel numaralar yapıp, cebinizde para kalmayana kadar eğlenirler.
 • Bilmediğiniz sokaklara, mahallelere gitmeyin.
 • Menü olmayan, fiyatı görmediğiniz her ne olursa olsun, o işletme ile pazarlık yapmadan bir şey almayın. Evet demeyin.
 • Kışın çok soğuk olur. Bunu bilerek gidin. En ideal zaman ; Nisan-Ekim arası.
 • Ukrayna hayat kadınları hakkında çok fazla şey yazmayacağım. Zaten uyarımı anlamışsınızdır. Dikkatli olun. Aşağıdaki Ukrayna gece hayatı yazımı bir okuyun derim.

Ukrayna ile ilgili aşağıdaki yazılarımızı da mutlaka ama mutlaka okuyun

Odessa, eğlenceli Ukrayna gece hayatı rotalarından birisidir. En güzel gece hayatı burada desem yeridir. Türkiye’den çok daha ucuzdur. Keyiflidir. Güzeldir. Umarım, sizler için güzel bir Ukrayna Odessa gezi rehberi yazısı hazırlamışımdır. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

14 Yorum

 1. can
  • Deniz Pehlivan
 2. Osman
  • Deniz Pehlivan
 3. sait
  • Deniz Pehlivan
 4. Sevcan
  • Deniz Pehlivan
 5. can
  • Melis
 6. Ali
  • Deniz Pehlivan
 7. Ufuk
 8. Melis

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.