Odessa Gezilecek Yerler : En Güzel 14 Nokta

Ukrayna turu yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından bir tanesi olan Odessa’ya gidiyorum. Bir çok kez çılgın Odessa gece hayatı konusunda kulağıma gelen bilgiler olsa da, asıl beni Ukrayna‘ya sürükleyen neden ekonomik ve vizesiz bir ülke oluşu aslında. Elimi kolumu sallayarak girdiğim ülkede Kiev, Lviv ve Odessa şehirlerinin hepsini gördüm. Ama bu yazımda, sadece Odessa gezilecek yerler konusunda sizlere önerilerde bulunacağım. Ukrayna’nın Bodrum’u Ukrayna Odessa gezi önerileri başlıyor.

Odessa Nerede

Odessa, Ukrayna’nın güneyinde, Karadeniz sahillerinde yer alıyor. Kievden 468 kilometre, Lviv’den ise 805 kilometre uzaklıkta yer alan Odessa, Türkiye’den ise uçakla yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor.

Odessa’ya uçak bileti almadan önce En iyi uçak bileti arama motorları yazımı mutlaka okuyun

Detaylı olarak Odessa Nerede Nasıl Gidilir yazımdan Ukrayna Odessa hakkında tüm bilgileri görebilirsiniz.

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa’da gezilecek yerler öyle çok fazla değil derler. Genelde Odessa plajları anlatılır, Odessa gece hayatı konusunda 3-5 mekan önerilir geçilir.

Ama ben bu yazımda, sizlere Odessa’da gezmeniz gereken tüm görülecek noktaları, Odessa plajlarını, Odessa müzelerini tek tek anlatmak istiyorum.

Hatta inanın bana, Odessa’da gezmek için anlatacağım bu yerlerin ne kadar çok olduğunu görünce, öyle 1-2 günde gezilemeyeceğini farkedeceksiniz.

odessa_gezilecek_yerler

Odessa Gezilecek Yerler Haritası

Odessa’da gezilecek yerler liste hali

 • Deribasovskaya Caddesi
 • Potemkin Merdivenleri
 • Odessa Limanı
 • Duke de Richelieu Anıtı ve Primorski Bulvarı
 • Odessa Opera Binası
 • Puşkin Müzesi
 • Odessa Fine Arts Museum ( Güzel Sanatlar Müzesi)
 • Odessa Şehir Bahçesi
 • Sabornaya Kilisesi
 • Privoz Pazarı (Halk pazarı)
 • Museum Of Modern Art (Çağdaş Sanatlar Müzesi)
 • Dolphinarium Nemo ( Yunus gösterisi)
 • Langeron Beach ve Otrada Beach
 • Arkadia Plajı

Odessa’da sizin için tek tek listelediğim otelleri görmek için tıklayın

Yukarıda, Odessa’da görülecek yerleri liste olarak belirttim. Şimdi ise, bu noktalara neden gitmeniz gerektiğini, neler göreceğinizi ve nasıl ulaşacağınızı tek tek anlatmaya başlıyorum.

Aşağıda anlatacağım Odessa’da gezilecek yerleri rota halinde gezebilirsiniz. Hepsini belirli bir rota çıkaracak şekilde hazırladım.

1. Deribasovskaya Caddesi

fly insta fly insta

Odessa’ya uçakla ulaştıktan sonra otelime yerleşir yerleşmez, şehrin İstiklal Caddesi desem yanılmayacağım en önemli caddesi olan Deribasovskaya Caddesi’ne gidiyorum.

Ukrayna planları yapıyorsanız : Öncelikle UKRAYNA yazımı okuyun

Burası, Odessa’nın kalbi. Şehrin en hareketli noktası ve koskoca cadde tamamen trafiğe kapalı.  Eski Sovyet döneminden kalan bir çok binanın, arabaların hatta kaldırımların günümüzde hala ayakta kaldığı bir şehir olan Odessa’da, Ukraynalılar genelde böyle caddelerde keyif yapıp, yemeklerini caddedeki kafelerde yiyorlar; mağazalarda alışveriş yapıyorlar. İşte bu cadde de, Odessa’nın en merkezi caddesi oluyor.

odessa_deribasovskaya_caddesi_gezilecek_yerler_ukrayna_gezisi_ukrayna_havayolları_gece_hayatı_geceleri_kadınları_kiev_lviv

Odessa Gezilecek Yerler : Deribasovskaya Caddesi kışın karlar altında oluyor.

Şehir ekonomik. Hem de oldukça. Kime göre ? Bize göre. Ne açıdan söylediğimi merak ediyorsanız eğer ; özellikle alkol ve sigara bedava desem yeridir. 1 paket sigara 3 TL civarında. 6-7 TL’ye 1 litrelik votkalar var. Yemekler bile 15-25 TL aralığında. Gerisini siz düşünün.

2. Potemkin Merdivenleri

Derisovskaya Caddesi’nden yoluma devam ediyorum. Odesa Limanı’nı tepeden gören Potemkin Merdivenleri, Odessa’da mutlaka görülmesi gereken bir yer diyorlardı.

192 basamaktan oluşan merdivenler 19.y.y.’da yapılmış. Odessa’nın kurucusu Duke de Richelieu‘nun heykelinin olduğu yerden başlayan merdivenler aslında tasarımsal olarak da çok özeldir.

Potemkin_Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri Odessa : Odessa gezilecek yerler

Şöyle ki : merdivenlerin en üst kısmından en aşağıdaki merdivenlere bakarsanız, aradaki merdivenleri göremez; sadece son merdivenin olduğu caddeyi görebilirsiniz. Bu açıdan, sıradan bir merdiven özelliğinin de olmadığını belirteyim.

3. Odessa Limanı

fly insta fly insta

Ukrayna Odessa, Ukrayna’nın en büyük liman şehirlerinden birisi. Hatta en büyüğü. Hal böyle olunca, şehrin en büyük gelir kaynağı ticaret. Bu ticaretin yapıldığı nokta ise Odessa Limanı.

odessa_limani

Odessa Limanı : Odessa gezilecek noktalar

Merdivenlerden indikten sonra, Odessa Limanı çevresinde biraz dolaşıyorum. Aslında görecek çok fazla bir şey yok burada. Genelde çocuklarını gezdiren aileler, genç çiftler dolaşıyor.

4. Duke De Richelieu Anıtı ve Primorski Bulvarı

Limandan Odessa’ya, Potemkin Merdivenlerini tırmanarak geri dönüyorum. Potemkin Merdivenlerinin hemen üst kısmında yer alan Duke De Richelieu Anıtı tam da Primorski Bulvarı’nda yer alıyor.

Duke De Richelieu odessa anıtı

Duke De Richelieu Anıtı : Ukrayna Odessada gezilecek yerler

Odessa’nın ilk başkanı olan Richelieu’nun adına yapılan anıt, şehrin tam kalbinde bulunuyor. Bir kaç fotoğraf çektikten sonra, Odessa’nın en güzel yapısının olduğu yere ilerliyorum. Aslında sadece Odessa’nın değil, kendi alanında tüm Avrupa’nın desem daha doğru olacaktır.

5. Odessa Opera Binası

Sadece Odessa’da değil, gittiğim hem Kiev hem de Lviv şehri için geçerli bir şey söylemek istiyorum : Adamların şehirleri yemyeşil. Nereye giderseniz gidin parklar, bahçeler, meydanlar var. Ben de, bu parkların içerisinden kaybolarak yoluma devam ediyorum.

odessa_opera_binası

Opera Binası : Odessa da gezilecek yerler

Avrupa’nın en güzel Opera binalarından bir tanesi olarak kabul edilen, 1810 yılında inşa edilen, 1665 koltuğu olan; efsane iç dizaynı ile beni benden alan Odessa Opera Binası‘nı geziyorum.

Normalde akşam gösteri de oluyor ama bilet kalmadığı için bir dahakine diyerekten ayrılıyorum. Bu arada, bu binada daha önceden Çaykovski gibi doğayenler bile performanslarını sergilemişler.

 • Ulaşım : Lanzheronivska Street (Otobüsler ile ulaşabilirsiniz.)
 • Açılış – kapanış : Pazartesi hariç her gün açık. Bilet almak için tıklayın. Bu arada, etkinliklere gidecekseniz, kıyafetiniz biraz resmi olmalı. Şort veya t shirt ile giremezsiniz.

6. Puşkin Müzesi

Ukrayna, diğer bir çok eski Sovyet ülkeleri gibi sanatın kalbi olan bir ülke. Müzik, resim ve hatta sanatın neredeyse bir çok alanında değerli eserleri insanlığa bırakmış bir medeniyet.

pushkin_muzesi_odessa

Puşkin Müzesi : Odessa’da görülmesi gereken yerler

İşte Odessa’da da görmeniz gereken belli başlı müzeler var. Bunlardan en önemlisi ise Puşkin Müzesi. Rus şair Alexander Puşkin’in bir çok eserinin sergilendiği Puşkin Müzesi, aslında Puşkin’in Rusya’dan sürüldükten sonra yaşadığı evi. Günümüzde ise müze olarak hizmet veren binada ; Puşkin’in yazıları ve kitapları sergileniyor.

 • Ulaşım : Katerynyns’ka durağı
 • Açılış – kapanış : Sabah 10:00 akşam 17:00

7. Odessa Fine Arts Museum ( Güzel Sanatlar Müzesi)

Odessa’da görülmesi gereken bir diğer güzel müze ise Güzel Sanatlar Müzesi oluyor.

Ülkenin en zengin koleksiyonlarının sergilendiği müzede 10.000’den fazla eser sergileniyor. Heykeller, resimler, tablolar, kısacası ne ararsanız hepsi bu müzede bulunuyor.

 • Ulaşım : 5а, Sofievskaya sokağı
 • Açılış – kapanış : Sabah 10:00 akşam 17:00

8. Odessa Şehir Bahçesi ( Odessa City Garden)

Yukarıda da söylediğim gibi Odessa’da efsane güzel parklar ve bahçeler var. İşte bunlardan en güzeli de Odessa Şehir Bahçesi.

odessa_city_garden

Odessa Şehir Parkı : Odessa’da nereye gidilir diyenlere

Felix de Ribas tarafından 1803 yılında yapılan bu güzel parkda biraz dolaşıyorum. Böyle güzel parkların kendi ülkemizde de görüleceğini hayal ederek Odessa’da görülecek yerler gezime devam ediyorum.

 • Ulaşım : Deribasivska caddesi

9. Sabornaya Kilisesi

Ukrayna halkının % 66’sı Orthodox, % 7’si Katolik ve % 2’si ise Protestan. Hal böyle olunca, ülkenin dört bir yanında kiliseler yer alıyor. Odessa’da görülmesi gereken kilise ise Sabornaya Kilisesi.

sabornaya_kilisesi_odessa

Sabornaya Kilisesi Odessa : Odessa gezilecek yerler

Kilisenin içerisi altın rengi ile bezenmiş. İçeriye girdikten sonra nedense çok farklı hissediyorum. Sessiz. Sakin. Herkesin dua ediyor. Kilisenin ayrıntılı odalarını gezdikten sonra bir sonraki durağım olan Privoz Pazarı’na gidiyorum.

10. Privoz Pazarı (Halk pazarı)

Nereye gidersem gideyim, bir yolunu bulup o şehrin pazarını gezmeden dönmem.

İşte Odessa’da uğradığım şehir pazarı ise meşhurrrr Prizov Pazarı yani Halk Pazarı oluyor. Odessa’nın sesini duyduğum, halkın ve sokağın nabzının attığı yer burası.

Odessa’daki en ekonomik otelleri incelemek için tıklayın

Ukraynalılar ile pazarlık yapmaya çalışırken, biryandan da yerel tatların güzelliğinin keyfini çıkardığım Privoz Pazarı, sanırım gerçek Odessa’nın kalbinin attığı yer olarak notlarım arasında yer alan bir adres. Gelmişken mutlaka bir uğrayın derim.

 • Ulaşım :  Pryvoz Rynok durağı
 • Açılış – kapanış : Sabah 07:00 akşam 19:00

11. Museum Of Modern Art (Çağdaş Sanatlar Müzesi)

Akvaryumdan çıktıktan sonra, bir sonraki durağım Çağdaş Sanatlar Müzesi oluyor. Vadim Morokhovsky tarafından 2008 yılında açılan müzede, özellikle Mikhail Knobel’in toplamış olduğu eşssiz eserler de sergileniyor.

 • Ulaşım :  Leontovich caddesi
 • Açılış – kapanış : Sabah 12:00 akşam 19:00

12. Dolphinarium Nemo ( Yunus gösterisi)

Odessa’daki en güzel etkinliklerden bir tanesi de yunus gösterisi. 1 yaşından 99 yaşına kadar herkesin keyif aldığı bu etkinlik, gayet modern bir tesisde yer alıyor.

odessa_gezilecek_yerler

Dolphinarium : Odessa görülecek turistik yerler

Hatta burada, isteyenler yunuslar ile de yüzme şansı yakalıyorlar. Bence gelmişken bir kez olsun bu deneyimi yaşamak için uğrayın derim.

13. Langeron Beach ve Otrada Beach

Langeron Beach ve Otrada Beach, Odessa’da mutlaka görülmesi gereken duraklardan. Yemyeşil parkların içerisinden geçtikten sonra, şehrin en önemli 2 sahilini de görmek üzere yoluma devam ediyorum.

Burası, aslında Arkadia’daki meşhur partilerden daha sakin bir bölge. Odessa gece hayatının kalbi olan Arkadia çok daha pahalı ve kalabalık iken, bu 2 plaj biraz daha sakin. Hatta, Otrada’daki plaja teleferik (Cable car) ile de gidebiliyorsunuz.

14. Arkadia Plajı

Arkadia Plajı, Odessa’nın en en en meşhur plajlarından bir tanesi. Arkadia’da bulunan Bono Beach, Ibıza Beach Club ve Itaka Beach Club en meşhur 3 Odessa plajı.

arkadia_odessa_plajlari

Odessa Plajları : Arkadia’daki Ibiza Beach Club

Bu 3 plaj, gündüzleri daha çok deniz-kum-güneş keyfi yapabileceğiniz yer. Karadeniz’in kıyısında bulunan Odessa’nın denizi her ne kadar bizim Ege veya Akdeniz sahillerimiz kadar güzel olmasa da fena değil.

Gündüzleri beach hizmeti veren bu işletmeler, geceleri ise gece kulübü oluyor. Özellikle Ibıza Beach Club benim en çok sevdiğim tesis oldu. Giriş ücreti ortalama 250 Grivna.

 • Ulaşım :  Arcadia bölgesi derseniz taksiler ile rahatça gelebilirsiniz
 • Açılış – kapanış : Sabah 09:00 gece 04:00

Bonus : Odessa Gece Hayatı

Odessa gece hayatı, Ukrayna’nın en canlı gece hayatı duraklarından bir tanesi. Özellikle Arcadia sahillerindeki mekanlarda bulunan gece kulüplerinden Itaka ve Ibıza, en çok tercih edilen 2 gece kulübü.

odessa_ibiza_plajlari

İbiza Beach Club : Odessa gezilecek yerler

Odessa’da bir çok gece kulübü giriş ücreti olarak 250 Grivna talep ediyor. Bazı mekanlar bu ücret karşılığında bir tane kokteyl hediye ediyor. Gece hayatı ise sabah güneş doğana kadar devam ediyor.

Ukrayna Hakkında Aşağıdaki Yazılarımı da Mutlaka Okuyun

Odessa gezilecek yerler yazımda elimden geldiğince sizlere Odessa hakkında bildiklerimi anlatmaya çalıştım. Çılgın gece hayatı, güzel sahilleri ve parkları ile Odessa, şahsen 2-3 gün keyif alarak gezdiğim bir şehir oldu. Umarım sizler de bu güzel şehrin keyfini sürersiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

9 Yorum

 1. aslıhan
  • Tarık
  • Deniz Pehlivan
 2. Canan
 3. Astroyoginizzz
  • Deniz Pehlivan
 4. irem
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.