Malta’da Gezilecek Yerler

Malta’da Gezilecek Yerler

Malta’da nereler gezilir ? Malta’da görülecek yerler nelerdir ?

Malta küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen, gezilecek yerlere ulaşımı daha çok otobüslerle sağlamanız yararınıza olacaktır. Bu yüzden sürekli elinizin altında otobüs haritası bulundurmanız zaman tasararrufu açısından önem arz ediyor. Malta’nın tamamını gezmek istiyorsanız burada 4-5 gün kalmanızda fayda vardır. Malta’da gezilecek ve görülecek yerlerin listesini ve ziyaret ettiğim yerlerin detaylı anlatımlarını aşağıda bulabilirsiniz;

  • Gozo Island
  • Comino Island-Blue Lagoon
  • Azure Window-Inland Sea Divesite
  • Popeye Village Fun Park
  • Mdina Old Town
  • Marsaxlokk
  • Mosta Dome Kilisesi
  • Valletta
  • Sliema
  • Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları
Malta Gezi Rotam

Malta Gezi Rotam (Büyütmek için fotoğrafa tıklayınız.)

Gozo Island: Gozo adası Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Gozo’ya ulaşımı yukarıda bulabilirsiniz. Malta ve Gozo’ arasındaki feribotlar karşılıklı olarak ortalama 45 dakikada bir kalkmaktadır. Gozo adasında ulaşım otobüs ve sonrasında feribotlar ile sağlanıyor. Gozo adasına gidecekseniz dikkat etmeniz gereken nokta çok erken bu adaya ayak basmanızdır. Seyrek toplu taşıma seferlerinden dolayı adanın tamamını gezmeye vakit kalmayabilir. Ada’ya yazın giderseniz dalış, kano vb. macera ve su sporları yapabilirsiniz. Gozo adasındaki su sporları için Gozoadventures sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Gozo adasında Gantija Temples, Mgarr Harbour, Ta’pinu Basilica, Marsalforn, Xlendi, Azure Window, Fungus Rock ve adanın merkezi olan Victoria civarında bulunan Cittadella’daki birçok müze ve katedralde vakit geçirebilirsiniz. Gozo adasında gezilecek yerlerden biri olan Azure Window’u ayrıca detaylı anlatacağım.

Gozo adası

Gozo adası

Comino Island-Blue Lagoon: Comino adası Malta’nın en küçük adası olup, Gozo ile Malta arasında kalmaktadır ve oldukça küçüktür. Adaya ulaşımın nasıl olduğunu yukarıda bahsetmiştik. Buraya gelenlerin amacı adanın içinde saklı kalmış mükemmel berraklıktaki denizi ile ünlü olan Blue Lagoon‘u görmektir. Kış olduğundan dolayı buraya gitme fırsatı bulamamıştım fakat feribot ile geçerken Blue Lagoon’un olduğu bölgedeki denizin berraklığını görme fırsatım olmuştu. Eğer deniz sezonunun olduğu dönem gidiyorsanız eğer bir gününüzü burada denize girerek ve adayı keşfederek geçirebilirsiniz. Comino adasına deniz sezonunda gün içinde feribot seferleri Cirkewwa bölgesinden yapılmaktadır.

Comino adası - Blue Lagoon

Comino adası – Blue Lagoon

Azure Window-Inland Sea Divesite: Gozo adasına gittiğim zaman ilk yaptığım şey mükemmel bir görüntüsü ile kendine hayran bırakan ve Game of Thrones dizisini izleyenlerin rahatlıkla hatırlayacağı yer olan Azure Window’u görmekti. Bu mükemmel doğa harikasını gördüğümde gerçekten büyülendiğimi söylemeden edemeyeceğim. Eğer buraya yazın geldiyseniz denizin ve Inland See Divesite diye bilinen ve iç deniz anlamına gelen yerin de tadını çıkarabilirsiniz. Buraya ulaşmak için yapmanız gereken Gozo adasına vardıktan sonra 303 numaralı otobüse binerek son durak olan Rabat’a oradan da 311 numaralı otobüs ile Azure Window’a ulaşabilirsiniz.

Azure Window - Gozo adası

Azure Window – Gozo adası

Popeye Village Fun Park: Malta’nın Melieha bölgesinde olan ve 1980’li yullarda gösterime giren Popeye filmi için inşa edilmiş olan bir film setidir. Buraya gelmek için Gozo ve Comino adasına giden otobüslere binip Skrajda bölgesinde inip, oradan da sadece Popeye village’e giden 237 numaralı otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Bu film setini görmenin fiyatı ise kış tarifesinde 10 euro, yaz tarifesinde ise 13,5 euro’dur. Ayrıca düğün organizasyonları için epey bir popülerdir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Popeye Village Fun Park - Malta

Popeye Village Fun Park – Malta

Mdina Old Town: Mdina bölgesi bu küçük ülkenin ilk yerleşim yerlerinden biridir. Burada eski taştan yapıların ihtişamı ilginizi çekebilir ve ara sokaklarında bolca vakit geçirebilirsiniz. Mdina geçmişi 4000 yıl öncelerine kadar dayanan tarihi yapısı çok iyi korunmuş Avrupa’nın en eski duvarlarla çevrili yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu duvarlarla çevrili yere ihtişamlı Mdina kapısından girerek gezebilmeniz mümkün. Girişte herhangi bir ücret söz konusu değildir. Burada mükemmel yapılar ve ara sokaklarıyla baş başa kalabilir, Malta şövalyeleri hayatı hakkında bilgi alabilir, Mdina katedralini ve Mdina Doğal Tarihi müzesini ziyaret edebilir ya da mükemmel Malta manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mdina antik şehrine havalimanından X3 ve 201 numaralı otobüs hattı ile, şehir merkezinden X3 (Valletta’dan) ve 203 (Sliema’dan) numaralı hat ile ulaşabilirsiniz.

Mdina Eski Şehir İhtişamlı Giriş Kapısı - Malta

Mdina Eski Şehir İhtişamlı Giriş Kapısı – Malta

Marsaxlokk: Nam-ı diğer balıkçı kasabasıdır. Balıkçı pazarlarıyla ünlüdür. Buraya ulaşım için Valletta merkezden 81-82-85 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Marsaxlokk Balıkçı Kasabası - Malta

Marsaxlokk Balıkçı Kasabası – Malta

Mosta Dome Kilisesi: Bu ihtişamlı kiliseye gitmek için Valletta merkezden 41-42-44 numarlaı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Mosta Dome Kilisesi - Malta

Mosta Dome Kilisesi – Malta

Valletta: Malta’nın başkenti olan Valletta ülkenin en kalabalık bölgesidir. Valletta şehrinde dolaşırken şehrin taştan yapılmış yapıları arasında dolaşırken kendinizi eski zamanlarda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Burada St. Johns Catedral, St. George Square, Triton Fountain ve St. Georges meydanında bulunan müzeleri gezebilirsiniz. Ayrıca, Valletta bölgesinde gezerken Türk şehitliğine (Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. yy’da yenilgiye uğradığı kuşatma sonucu yaşamının yitirmiş şehitlerimiz) de uğramanızı tavsiye ederim.

St. John's Cathedral - Valletta

St. John’s Cathedral – Valletta

Sliema: Sliema bölgesi en çok beğendiğim bölge olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu bölgede kaldığımdan dolayı kendimi burada sanki sahil kasabasındaymışım gibi hissetmiştim. Şehrin akşamları en canlı bölgesi olan St. Giljan’a Sliema’dan rahatlıkla sahil kesiminden doğru yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Sahil kesimi boyunca birçok restaurant ve pub’a rastlayabilirsiniz. St. Giljan’da bulunan Peaceville tarafında mükemmel bir gece hayatı ile kendinizden geçebilirsiniz. Sağlı sollu gece kulüplerinin sizi sarmasıyla hangisine gireceğinizi şaşırabilirsiniz.

Sliema - Malta

Sliema – Malta

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları: Malta havalimanına kısa mesafede bulunan bu tapınakların tarihi M.Ö 360 yıllarına kadar dayanmakta olup, eski çağ kalıntıları içinde Dünya’nın en eski dini merkezlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmıştır. Birçok arkeolojist günümüze kadar burada birçok çalışma sürdürmektedir.

Hagar Qin ve Mnajdra Tapınakları Bölgesi

Hagar Qin ve Mnajdra Tapınakları Bölgesi

Ayrıca, Balıkçı kasabası Marsaxlokk’a yakın mesafede bulunan Ghar Dalam mağaralarını, L-imgar bölgesinde bulunan Parish kilisesi ve etrafındaki tapınaklarını gezebilir, Gozo ve Comino adası yakınlarında bulunan Coral Lagoon adındaki berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bu harika Akdeniz ülkesinin keyfini çıkaracağınız bir tatil olması dileğimle.

Başkent Valletta Caddeleri - Malta

Başkent Valletta Caddeleri – Malta

https://www.instagram.com/birhayalinpesinde

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Snapchat: emreeren34

Emre Eren

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap