Malta Gezilecek Yerler

Malta adasında nereler gezilir ? Malta gezilecek yerler nelerdir ? Malta küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen, Malta da gezilecek yerlere ulaşımı daha çok otobüslerle sağlamanız yararınıza olacaktır. Bu yüzden sürekli elinizin altında Malta haritası ve otobüs haritası bulundurmanız zaman tasarrufu açısından önem arz ediyor.

Malta_Gezi_Rotam

Malta Haritalı Gezi Rotam (Büyütmek için fotoğrafa tıklayınız.)

Malta şehirlerinin tamamını gezmek istiyorsanız burada 4-5 gün kalmanızda fayda var. Malta’da görülmesi gereken yerlerin listesini ve detaylı anlatımlarını aşağıda bulabilirsiniz;

Malta Gezilecek Yerler Önerileri

Malta hakkındaki ayrıntılı Malta Gezi Notlarım için lütfen Malta Gezi Rehberi yazıma bakınız. Orada Malta adaları hakkında bildiğim her şeyi ayrıntılı olarak anlattım.

comino_adasi_blue_lagoon

Comino Adası – Blue Lagoon : Malta hakkında

  • 1. Gozo Island
  • 2. Comino Island-Blue Lagoon
  • 3. Azure Window-Inland Sea Divesite
  • 4. Popeye Village Fun Park
  • 5. Mdina Old Town
  • 6. Marsaxlokk
  • 7. Mosta Dome Kilisesi
  • 8. Valletta
  • 9. Sliema
  • 10. Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

1. Gozo Island (Gozo Adası)

Malta Gozo adası Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Malta ve Gozo adası arasındaki feribotlar karşılıklı olarak ortalama 45 dakikada bir kalkmaktadır. Gozo adasında ulaşım otobüs ve sonrasında feribotlar ile sağlanıyor.

Gozo_Adası

Malta gezilecek yerler – Gozo adası

Gozo adasına gidecekseniz dikkat etmeniz gereken nokta çok erken bu adaya ayak basmanızdır. Seyrek toplu taşıma seferlerinden dolayı adanın tamamını gezmeye vakit kalmayabilir.

Malta turunuzu yazın yapacak olursanız Gozo adasında dalış, kano vb. macera ve su sporları yapabilirsiniz. Gozo adasındaki su sporları için Gozoadventures sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Önemli Bilgi : Malta’da gecelik 10-20 Euro’ya konaklayacak tesis bulabilirsiniz. Şu Linke tıklayarak görebilirsiniz. Mutlaka göz atın.

Gozo adasında Gantija Temples, Mgarr Harbour, Ta’pinu Basilica, Marsalforn, Xlendi, Azure Window, Fungus Rock ve adanın merkezi olan Victoria civarında bulunan Cittadella’daki birçok müze ve katedralde vakit geçirebilirsiniz. Gozo adasında gezilecek yerlerden biri olan Azure Window’u ayrıca detaylı olarak anlatacağım.

2. Comino Island-Blue Lagoon (Comino Adası – Mavi Lagün)

Tatil Dükkanı

Comino adası Malta adasi nın en küçük adası olup, Gozo adası ile Malta arasında kalmaktadır ve oldukça küçüktür. Adaya ulaşımın Malta adasından feribotlar ile sağlanmaktadır. Comino adasına gelenlerin amacı adanın içinde saklı kalmış mükemmel berraklıktaki denizi ile ünlü olan Blue Lagoon‘u görmektir.

Comino_adası-Blue_Lagoon

Malta Görülecek Yerler – Comino adası – Blue Lagoon

Kış olduğundan dolayı buraya gitme fırsatı bulamamıştım fakat feribot ile geçerken Blue Lagoon’un olduğu bölgedeki denizin berraklığını görme fırsatım olmuştu.

Adaya yaz sezonunda gidiyorsanız eğer bir gününüzü burada denize girerek ve adayı keşfederek geçirebilirsiniz. Comino adasına deniz sezonunda gün içinde feribot seferleri Cirkewwa bölgesinden yapılmaktadır.

3. Azure Window-Inland Sea Divesite

Malta tatili için Gozo adasına gittiğim zaman ilk yaptığım şey mükemmel bir görüntüsü ile kendine hayran bırakan ve Game of Thrones dizisini izleyenlerin rahatlıkla hatırlayacağı yer olan Azure Window’u görmekti.Bu mükemmel doğa harikasını gördüğümde gerçekten büyülendiğimi söylemeden edemeyeceğim. Fakat artık bu yapıyı görmeniz maalesef mümkün değil. Çünkü, 8 Mart 2017’deki yoğun fırtınadan dolayı bu doğa harikası tamamiyle sulara gömüldü.

Azure_Window_Gozo_adası

Malta Gezilecek Yerler – Azure Window – Gozo adası (Maalesef arka planı görmek  artık mümkün değil)

Eğer buraya yazın geldiyseniz denizin ve Inland See Divesite diye bilinen ve iç deniz anlamına gelen yerin de tadını çıkarabilirsiniz. Buraya ulaşmak için yapmanız gereken Gozo adasına vardıktan sonra 303 numaralı otobüse binerek son durak olan Rabat’a oradan da 311 numaralı otobüs ile Azure Window’a ulaşabilirsiniz.

4. Popeye Village Fun Park 

Popeye Village Malta adasının Melieha bölgesinde olan ve 1980’li yullarda gösterime giren Popeye filmi için inşa edilmiş olan bir film seti olarak karşımıza çıkar.

Popeye_Village_Fun_Park_Malta

Popeye Village Fun Park – Malta

Buraya gelmek için Gozo ve Comino adasına giden otobüslere binip Skrajda bölgesinde inip, oradan da sadece Popeye village’e giden 237 numaralı otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Bu film setini görmenin fiyatı ise kış tarifesinde 10 euro, yaz tarifesinde ise 13,5 euro’dur. Ayrıca düğün vb. organizasyonlar için epey bir popülerdir.

5. Mdina Old Town (Mdina Eski Şehir)

Mdina eski şehir bölgesi bu küçük ülkenin ilk yerleşim yerlerinden birisi olmakla beraber Malta turistik yerlerin başında gelir. Burada eski taştan yapıların ihtişamı ilginizi çekebilir ve ara sokaklarında bolca vakit geçirebilirsiniz.

Mdina eski şehrinin geçmişi 4000 yıl öncelerine kadar dayanan tarihi yapısı çok iyi korunmuş Avrupa’nın en eski duvarlarla çevrili yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Mdina_Eski_Şehir_İhtişamlı_Giriş_Kapısı_Malta

Mdina Eski Şehir İhtişamlı Giriş Kapısı – Malta Gezilecek Yerler

Bu duvarlarla çevrili yere ihtişamlı Mdina kapısından girerek gezebilmeniz mümkün. Girişte herhangi bir ücret söz konusu değildir.

Mdina antik şehrinde mükemmel yapılar ve ara sokaklarıyla baş başa kalabilir, Malta şövalyeleri hayatı hakkında bilgi alabilir, Mdina katedralini ve Mdina Doğal Tarihi müzesini ziyaret edebilir ya da mükemmel Malta manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Mdina antik şehrine havalimanından X3 ve 201 numaralı otobüs hattı ile, şehir merkezinden X3 (Valletta’dan) ve 203 (Sliema’dan) numaralı hat ile ulaşabilirsiniz.

6. Marsaxlokk

Nam-ı diğer balıkçı kasabasıdır. Balıkçı pazarlarıyla ünlüdür. Buraya ulaşım için Valletta merkezden 81-82-85 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

marsaxlokk

Marsaxlokk Balıkçı Kasabası – Malta Gezilecek Yerler

7. Mosta Dome Kilisesi

Bu ihtişamlı kiliseye gitmek için Valletta merkezden 41-42-44 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Aslında bildiğiniz kilise. Ayılıp, bayılmayacaksınız doğrusu.

Mosta_Dome_Kilisesi_Malta

Mosta Dome Kilisesi – Malta Görülecek Yerler

8. Valletta

Malta nın başkenti olan Valletta ülkenin en kalabalık bölgesidir. Valletta şehrinde dolaşırken şehrin taştan yapılmış yapıları arasında dolaşırken kendinizi eski zamanlarda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Burada St. Johns Catedral, St. George Square, Triton Fountain ve St. Georges meydanında bulunan müzeleri gezebilirsiniz.

St._John’s_Cathedral_Valletta

St. John’s Cathedral – Valletta

Ayrıca, Malta başkenti Valletta bölgesinde gezerken Türk şehitliğine (Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. yy’da yenilgiye uğradığı kuşatma sonucu yaşamının yitirmiş şehitlerimiz) de uğramanızı tavsiye ederim.

9. Sliema

Malta adasının Sliema bölgesi en çok beğendiğim bölge olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu bölgede kaldığımdan dolayı kendimi burada sanki sahil kasabasındaymışım gibi hissetmiştim.

Malta gecelerinin en canlı bölgesi olan St. Giljan‘a Sliema’dan rahatlıkla sahil kesiminden doğru yürüyerek ulaşmanız mümkündür.

Sliema_Malta

Sliema – Malta Gezilecek Yerler

Sahil kesimi boyunca birçok restaurant ve pub’a rastlayabilirsiniz. St. Giljan’da bulunan Peaceville tarafında mükemmel bir gece hayatı ile kendinizden geçebilirsiniz. Sağlı sollu gece kulüplerinin sizi sarmasıyla hangisine gireceğinizi şaşırabilirsiniz.

10. Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

Malta havaalanına kısa mesafede bulunan bu tapınakların tarihi M.Ö 360 yıllarına kadar dayanmakta olup, eski çağ kalıntıları içinde Dünya’nın en eski dini merkezlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmıştır. Birçok arkeolojist günümüze kadar burada birçok çalışma sürdürmektedir.

Hagar_Qin_ve_Mnajdra_Tapınakları_Bölgesi

Hagar Qin ve Mnajdra Tapınakları Bölgesi

Ayrıca, Balıkçı kasabası Marsaxlokk’a yakın mesafede bulunan Ghar Dalam mağaralarını, L-imgar bölgesinde bulunan Parish kilisesi ve etrafındaki tapınaklarını gezebilir, Gozo ve Comino adası yakınlarında bulunan Coral Lagoon adındaki berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Önemli Bilgi : Malta’da gecelik 10-20 Euro’ya konaklayacak tesis bulabilirsiniz. Şu Linke tıklayarak görebilirsiniz. Mutlaka göz atın.

Başkent_Valletta_Caddeleri_Malta

Malta Başkent Valletta Caddeleri – Malta Gezilecek Yerler

Diğer Malta Yazılarım : Malta Gezi Rehberi
Diğer Malta Yazılarım : Günlük 40 Euro’ya Malta Seyahati
Diğer Malta Yazılarım : Malta Adasında Konaklama ve Malta Otelleri
Diğer Malta Yazılarım : Malta Adası’na Gitmek İçin 10 Neden !

Akdeniz’in incisinde keyfini çıkaracağınız bir Malta tatili olması dileğimle. Yolda kalın.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.