Malta Gezi Rehberi – Dev Rehber

Malta, Akdeniz’in tam kalbinde bulunan, dünyanın en küçük ada ülkelerinden birisidir. Neredeyse hiç kış mevsiminin yaşanmadığı Malta’da, özellikle deniz-kum-güneş üçlüsünü sevenler için hazırladığım bu bilgi dolu Malta Gezi Rehberi, gidecek olan herkese yardımcı olacaktır. Akdeniz’in en sevimli ülkelerinden birisi olan Malta Gezi Rehberi yazım başlıyor.

1.Malta’ya Başlangıç

Malta gezi planınız var ise, ilk bilmeniz gereken şey : “Akdeniz’in en güzel ada ülkesi”‘ne hoş geldiniz. İşte ben de bu güzel ada ülkesine, 2015 yılının Ağustos ayının sıcak zamanlarında gitmeye karar vermiştim.

Özellikle Sonbahar mevsiminde gezilecek ülkeler alternatiflerine bakarken, İstanbul’un stresinden uzaklaşacak birkaç günlük kısa süreli bir Malta gezisi planlamaya karar vermiştim. Malta uçak bileti için araştırmaya geçtiğim vakit karşıma Türk Hava yollarının kampanyası çıkmıştı.

Önemli Bilgi : Malta’da gecelik 10-20 Euro’ya konaklayacak tesis bulabilirsiniz. Şu Linke tıklayarak görebilirsiniz. Mutlaka göz atın.

Kampanyada gözüme bir anda 90 dolara ekonomik Malta bileti belirdi. Ülke Akdeniz ikliminin etkisinde olduğundan dolayı Kasım ayı için gezilebilecek en iyi yer gibi duruyordu. Bu küçük ada ülkesi hakkında milli maçlar dışında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum.

Malta'da_Bir_Deniz_Kıyısı

Malta Başkenti Valletta

Malta adaları nerede olduğunu dahi tam olarak bilmiyordum. Aklımda Malta adası nerede, Malta nereye bağlı, Malta hangi ülkede, Malta nasıl bir ülke gibi sorular dolanıp duruyordu. O anda öğrendim ki Malta Akdeniz’in ortasında bir ada ülkesi.

Ülkeyi derinlemesine araştırdığımda gördüm ki gerçekten kısa ve ucuz bir tatil için mükemmel bir lokasyondu. O anda biletimi almaya karar verdim ve Kasım ayının sonu için Malta biletim hazırdı.

Zaman akıp gitmiş 2015 yılının Kasım ayının sonu gelip çatmıştı ve üç günlük Malta serüveni için sırt çantamı hazırlamış uçmaya hazırdım. Ayrıca bu seyahatin benim için özel olan yanı ilk defa tek başıma bir seyahate çıkıyor olmamdı. Bu yüzden epey bir heyecan dolu bu seyahat için hazırdım.

Şimdi sıra, üç günlük küçük Malta ülkesi macerasından geriye kalan hikayeleri ve Malta adası hakkındaki aydınlatıcı bilgileri vermeye geldi. Malta gezi rehberi karşınızda.

2.Malta Hakkında

Malta nerede ? Malta nasıl bir yer ?

Avrupa kıtasının en güneyinde İtalya ile Tunus ülkeleri arasında bulunan Güney Avrupa’nın ve Akdeniz’in saklı kalmış cenneti Malta, her biri ayrı güzellikte olan takımadalara (Malta, Gozo ve Comino adası) sahip bir ada ülkesi.

Bu sıcak ülkenin en büyük geçim kaynaklarının başında turizm ve dil eğitimi olduğundan dolayı ülkenin yarım milyon olan nüfusu, özellikle yüksek sezonlarda ikiye üçe katlanabiliyor.

Gozo_Adası_Malta

Malta Gozo Adası – Malta island

Malta adası’nın tarihi milattan önce 5000 yıllarına kadar dayanan geçmişi ile birçok döneme (ilk çay, orta çağ, tarih öncesi, yakın çağ) tanıklık etmekle beraber, 16. yy’da Osmanlı donanmalarının kuşatmasında İtalya’nın Sicilya adasından gelen şövalyelerin yardımıyla zafer kazanmışlar.

İlk önce adları Hospitalier olan bu şövalyeler Malta kuşatmasında yaptıkları ihtişamlı zaferle isimleri Malta şövalyeleri olarak kalmış. Bu yüzden, ülkenin kuşatmadan sonraki altın tarihini incelerken şövalyelerin geçmişi çok fazla yer kaplar.

Şehrin tarihi yapısına tanıklık etmek için Mdina eski şehrinde bolca vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Geçmiş dönemlerin en güzel izlerini burada görüyor olacaksınız.

Mdina_Eski_Şehir_Sokakları

Mdina Eski Şehir Sokakları

Malta gezisi için belirtmem gereken bir diğer nokta, belkide Akdeniz ikliminin verdiği sıcakkanlılıkla, şehirdeki insanlarla rahatça ve kolay bir şekilde iletişim kurabilmeniz. Ülke içinde seyahat ederken en büyük avantajlardan birisi, ülkenin ana dilinin ingilizce olması.

Malta’da çok fazla genç ve öğrenci bulunmasının nedeni birçok ingilizce Malta dil okulları programlarından kaynaklanıyor. Türkiye’den bile bir çok öğrenci “Malta’da dil eğitimi” için bu güzel ülkeyi tercih ediyor.

Bunun en önemli nedeni ise, diğer ülkelere göre daha ekonomik olması. Malta ile ilgili detaylı bilgiler vermeye devam edeceğim fakat “Ben uzun süreli kalacağım Malta Hakkındaki herşeye  ulaşmak istiyorum.” diyorsanız tıklayınız.

3.Malta Seyahat Rehberi

Malta vize istiyor mu ?

Malta’ya bir seyahat planlıyor iseniz bilindiği üzere ülke 2004 yılından beri Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olduğu için, ülkeye giriş yapmak için meşhur Schengen Malta vizesi almanız gerekiyor. Malta ve diğer ülkeler için “Schengen vizesi nasıl alınır?” diye merak içindeyseniz Schengen vizesi ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Malta’da para birimi olarak euro kullanılıyor ve bu küçük ada ülkesi diğer avrupa birliği ülkelerine kıyasla daha ucuz olduğu aşikar. Hele ki deniz tatili için de gidiyorsanız bulunmaz bir hint kumaşı adeta.

Başkent_Valletta_Ara_Sokakları

Malta Başkenti Valletta Ara Sokakları

Bu arada bir şey daha söylemeden geçemeyeceğim : Çok şaşıracaksınız fakat bu ada ülkesinin şehir merkezinde trafik sıkışıklığı ile karşılaşabilirsiniz.

Çünkü ulaşım tamamen toplu taşıma araçları ve taksilerle sağlanıyor ve belkide ülkenin tarihi dokusunu korumak için olsa gerek, ulaşım olanakları kısıtlı. Bu yüzden gezi planınızı iyi yapmanızda fayda var. Ayrıca Malta balayı ve düğünler için uygun lokasyonlardan biri olarak kabul ediliyor.

Grotto_Kilisesi_Mdina_Eski_Şehir

Grotto Kilisesi – Mdina Eski Şehir

Şehir merkezinde yürüyerek gezmek mümkün fakat şehir merkezine uzak turistik yerlere, gelişmiş otobüs ağıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, ülkenin gecesinin de gündüzü kadar güzel olduğu gözümüzden kaçmadı.

Gece oldu mu ve Peaceville bölgesindeyseniz sizi mükemmel bir gece hayatı bekliyor demektir. Zaten merak etmeyin ! Ben aşağıda Malta’da gezilecek yerlerden tutun da, Malta’da gece hayatına kadar her şeyi anlatıyor olacağım.

4.Malta’da Ulaşım

Malta adasına nasıl gidilir ? Malta’da ulaşım nasıl sağlanır ?

Malta Havaalanına (Luqa), Türk Hava Yolları ve Air Malta’nın ortak gerçekleştirmiş olduğu iki saatlik kısa bir uçuş ile aktarmasız seyahat edebilirsiniz. Ayrıca diğer yabancı havayolları şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla ulaşmanız mümkündür.

Game_of_Thrones’dan_hatırlayacağınız_sahnenin_çekildiği_yer_Azure_Window

Game of Thrones’dan hatırlayacağınız sahnenin çekildiği yer – Azure Window

Malta Havaalanından, Malta Şehir merkezine nasıl gidilir ?

Havalimanına vardıktan sonra istediğiniz lokasyona ulaşmak mümkün. Nasıl mı ? Şehir içi otobüs haritası alıp, gideceğiniz yeri kontrol ederek. Otobüs haritasından ilk gideceğiniz lokasyonu seçip, otobüste ödemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Şehirdeki ulaşım tamamiyle otobüs ve taksilerle sağlanıyor. Sadece adalar arasındaki geçişler vapurla yapılıyor.

Başkent_Valletta_Caddeleri_Malta

Malta nın Başkenti Valletta Caddeleri – Malta

Malta’daki otobüs bileti fiyatları mevsime göre değişiyor. Kışın tek bilet 1,5 euro iken yazın 2 euro oluyor. Akşam biletlerinin de 3 euro olduğunu da söylemekte fayda var. Eğer uzun süreli seyahat yapacaksanız otobüs merkezlerinden ya da turist bilgi masalarından bir hafta boyunca geçerli olan 21 euroya limitsiz toplu taşıma kartı alabilirsiniz.

Ayrıca, otobüs saatlerini iyi takip edin. Çünkü akşam belli bir zaman sonra bazı hatlar kapanabiliyor. Ulaşım hakkında daha detaylı bilgilere ve ulaşım haritalarına ulaşmak için tıklayınız.

Malta Gozo adasına ya da Comino adasına ulaşmak için Havalimanından X1 otobüs hattı ile, Malta nın başkenti Valletta bölgesinden 41-42 numaralı otobüs hattı ile, Sliema bölgesinden 222 otobüs ile bir saatlik bir yolculuk süresiyle, vapurların kalktığı Cirkewwa bölgesine ulaşabilirsiniz.

Buradan da Malta Gozo adasına 4,65 euro tek yön bilet ücreti karşılığında ya da Comino adasına 5 euro tek yön bileti ücreti karşılığında feribot ile geçebilirsiniz.

Gozo ve Comino adasında çok vakit geçirmek istiyorsanız erken yol almanız gerekir. Çünkü hem otobüs hem feribot saatleri seyrek aralıklarla yapılıyor. Ayrıca, yaz ve kış tarifelerinde saatlerde değişiklikler olabiliyor.

Msida_Parish_Kilisesi-Sliema

Msida Parish Kilisesi Sliema

Malta nereye yakın ?

Malta’ya ulaşım için bir diğer alternatif ise; İtalya’nın Sicilya adasından haftanın her günü Malta adalarına yapılan karşılıklı feribotlar seferleri. Bu feribot seferinin size maliyeti tek yön 50 euro civarında oluyor. Rezervasyon ve diğer bilgiler için tıklayınız.

5.Malta’da Yeme-İçme Kültürü

Malta’da yeme-içme kültürü nasıldır ? Malta’da nerede yemek yenir ? Malta nın nesi meşhur ?

Malta’da ne yenir? diye düşünüyorsanız eğer gerçekten çok fazla farklılık yaratan yemek kültürleri mevcuttur. Farklı kültürlerden insanların bir arada yaşadığı Akdeniz’deki bu ada ülkesinde, Akdeniz mutfağından tutunda, İtalyan mutfağına, Ortadoğu mutfağına kadar her türlü yemek çeşidini ve restoranı bir arada bulabilirsiniz.

Malta’da, damak zevkinize göre çok fazla tercih edebileceğiniz restoran var. Ayrıca, ada ülkesi olmasından dolayı Malta yemekleri daha çok deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Dipnot olarak tekrar geçmek gerekirse gece hayatı için Peaceville bölgesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Mdina_Eski_Şehir’de_Bir_Tatlı_Dükkanı

Mdina Eski Şehir’de Bir Tatlı Dükkanı

Aşağıda Malta’da en çok tercih edilen cafeleri, Malta restoran önerilerini ve Malta gecelerinin vazgeçilmezi olan gece hayatı mekanlarının listesini ve tercih ettiğim yerlerin kısa anlatımlarını bulabilirsiniz (ortalama bir fikir edinmeniz için Malta yemek fiyatlarını da belirteceğim);

Malta’daki Kahve ve Kahvaltı Dükkanları; Fontanella Tea Garden, Giacomo’s, Paparazzi, Cafe Jubilee, Mint, Caffe Berry, Santa Lucia Cafeteria, Chequers Creperie, Waterbiscuits

Malta’daki Restaurantlar, Publar ve Gece Hayatı Mekanları; Hard Rock Cafe, Trabuxu, The Avenue, Rubino, Wigi’s, Maltese Mama, Legligin, Footloose, Tiffany Champagne Bar, Hush Lounge Bar, Hugo’s Terrace Bar, Fuego

Fontanella Tea Garden: Mdina eski şehir bölgesinde bulunan bu cafenin terasından Malta manzarasına karşı kahvenizi yudumlayıp muhteşem tatlılarından birini (chocolate cake favorim) tercih edebilirsiniz. Kahve ve tatlıya 5 euro ödemiştim.

Fontanella_Tea_Garden’da_ayrılmaz_kahve_ve_tatlı_ikilisi

Fontanella Tea Garden’da ayrılmaz kahve ve tatlı ikilisi

Giacomo’s: Sliema bölgesinde sahil kesiminde kahvaltı (damak tadımıza uyuyor) için tercih edebilirsiniz. Kahvaltı için ödemeniz gereken tutar 8 euro civarında.

Papararazzi: Yine Sliema bölgesinde olan bu kafeyi kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Burada daha çok Amerikan tarzı bir kahvaltı (domuz ürünleri içeren) sunumu yapılmaktadır. 10 euro civarında bir ücret ödersiniz.

Hard Rock Café Malta: Her yurt dışına çıktığımda artık bir alışkanlık haline gelen Hard Rock cafe kültürüm burada da ağır basmıştı. Sanırsam hızlı bir şekilde Hard Rock Cafe koleksiyoncusu haline geliyorum.

Hard_Rock_Cafe_Akşam_Yemeği_Menü

Hard Rock Cafe Akşam Yemeği Menü

Burada güzel bir akşam yemeği yiyebilir ve mükemmel kokteylleriyle canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Ortalama ödeyeceğiniz hesap 20 euro civarında olacaktır.

6.Malta’da Konaklama

Malta’da konaklama ne kadar ucuzdur ? Malta’da otel tavsiyeleri nelerdir? Malta’da nerede kalınır ?

Malta adaları için bir tatil planınız var ise bu küçük ada ülkesinde konaklamak çok önemli bir hal alıyor. Konaklama tercihlerinizi yaparken en önemli kriterlerden biri bu adaya ne amaçla geldiğiniz olacaktır.

Ben de bu kriterlerden yola çıkarak yazmış olduğum Malta Adasında Konaklama ve Malta Otelleri yazıma sizi bekliyorum.

Two_Pillows_Boutique_Hotel’den_Malta_Manzarası

Two Pillows Boutique Hotel’den Malta Manzarası – Malta Otelleri

İnanın bana Malta adası tatili için yapacağınız malta adası otelleri tavsiyelerini ve malta otel fiyatlarını tek tek sıraladım.  Gönül rahatlığı ile Malta adasında konaklama seçeneğini belirlemiş olacaksınız.

7.Malta’da Alışveriş-Eğlence ve Gece Hayatı

Malta’da nerede alışveriş yapılır ? Malta’dan ne alınır ?

Bazı tatilcilerin favori aktivitelerinden biri olan alışveriş için ;

 • Malta nın başkenti Valletta’nın Republic street ve Merchants street bölgesini
 • Sliema bölgesinin Tower Road ve Bisazza street bölgesini
 • Tatil beldeleri olan Bugibba ve St. Paul’s Bay’de ise Malta Gozo adasının Victoria bölgesini tercih edebilirsiniz.

Buralarda açık hava marketleri ve alışveriş merkezlerinde vakit geçirebilirsiniz. Dikkat edilecek nokta akşam 7 gibi tüm alışveriş mekanları ve açık hava marketleri kapanıyor.

Malta’da eğlence ve gece hayatı neler vaad ediyor ?

Akdeniz yaşam tarzına sahip adalılar için gece hayatı ve eğlence kültürüne yaklaşım gayet yüksek seviyelerde. Malta adası sakinleri geceleri nasıl eğleneceklerini iyi biliyorlar. Adadaki gece hayatı mekanlarının başında gelen clublar, şarap barları birinci sınıf. Ayrıca her daim kalabalık.

Malta geceleri için nerelere gidilir ?

Malta adası gece hayatı için tercih edilecek yerlerin başında tatil mekanı St. Julians ve eğlencenin sağlam attığı Peaceville bölgesi geliyor. Özellikle Peaceville bölgesinde sağlı sollu gece kulüpleri sizi baştan çıkarabilir. Şimdiden söyleyeyim.

Burada önereceğim en iyi gece kulübü mekanı Footloose. İnternet sitesinden de göreceğiniz gibi fiyatlar gerçekten çok uygun. Gece kulüplerine girişler genellikle ücretsiz.

Bu arada, Malta geceleri için tercih edilen mekanlar öyle ünlüymüş ki, buranın yerlilerinden aldığımız bilgiye göre dünyaca ünlü DJ’ler bu ada ülkesine gelip geceleri fena coşturuyormuş. O yüzden özellikle Malta adası gece hayatına iyice hazır olun. Benden söylemesi.

Footloose_Bar_Peaceville

Footloose Bar – Peaceville

Eğer daha klasik bir gece hayatı görmek isterseniz, bazı kiliselerde klasik müzik gösterileri oluyormuş. Eğer opera ve jazz tarzı müziklere ilgi duyuyorsanız Temmuz ayında birçok festival var. Son olarak bu ada ülkesinde St. Julians bölgesindeki otellerin çoğunda casinoların bulunuyor. Eğer kumar oynamayı sevenlerdenseniz, Malta güzel bir adres olacaktır.

8.Malta’da Gezilecek Görülecek Yerler

Malta’da nereler gezilir ? Malta’da görülecek yerler nelerdir ?

 • Gozo Island
 • Comino Island-Blue Lagoon
 • Azure Window-Inland Sea Divesite
 • Popeye Village Fun Park
 • Mdina Old Town
 • Marsaxlokk
 • Mosta Dome Kilisesi
 • Valletta
 • Sliema
Malta_Gezi_Rotam

Malta nerede harita – Malta da gezilecek yerler

Akdeniz’in sıcak ülkesi Malta adalarında sonbahar mevsiminde üç gün geçirmiştim. Bu süre boyunca yukarıda haritalı olarak göstermiş olduğum gezdiğim ve gördüğüm yerlerin tek tek detaylı olarak anlattığım Malta gezilecek yerler yazımda bulabilirsiniz. Keyifli hayal kurmalar.

9.Malta’da Kaç Gün Kalmalı

Malta’da kaç gün kalsak yeterli olur ?

Bu küçük ada ülkesini tam anlamıyla gezmek ve tadını çıkarmak istiyorsanız eğer; 5 gün kalmak yeterli olacaktır. Beş gün size çok gibi görünebilir. Fakat Malta’da gezilecekler yerler dağınık olduğundan ve Malta’da ulaşım kısıtlı olduğundan dolayı, daha detaylı gezmek için 5 gününüzü alacağından emin olabilirsiniz.

Inland_Sea_Divesite_Gozo_Island

Malta Gozo Adası İç Denizi

1 gününüzü Malta Gozo adasının Azure Window ve eski tarihi sokaklarında, 1 gününüzü Comino adasında masmavi berrak denizin tadını çıkararak, 1 gününüzü eski Mdina şehri yakınında, 1 gününüzü Malta başkenti Valletta’yı keşfederek, diğer 1 gününüzü ise Sliema bölgesi ve Marsaxloxx balıkçı kasabasında geçirebilirsiniz. Akşamları zaten gece hayatı bölgelerinde olacağınızdan eminim.

10.Malta’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Malta Gozo adasını görmeden ve özellikle Game of Thrones sahnesindeymiş gibi Azure Window’u hissetmeden
 • Gece hayatının hızlı attığı Peaceville bölgesinde takılmadan
 • Eski zamanlardan beri mükemmel bir şekilde korunmuş olan antik şehir Mdina’da vakit geçirmeden
 • Comino adasının masmavi denizi Blue Lagoon’da vakit geçirmeden
 • Malta taşından yapılmış olan eski tarz evleri görmeden
 • Lezzetli deniz mahsullerini tatmadan
 • Malta plajlarını görmeden
Mdina_Eski_Şehir_Bahçesi

Mdina Eski Şehir Bahçesi

dönmemek gerekir. Eminim ki bu güzel Akdeniz ülkesi gecesiyle gündüzüyle sizde mükemmel tatlar bırakacaktır.

11.Malta’da Nasıl Bir Rota İzlenmeli ?

Malta gezi rotasını planlarken; ilk yapmanız gereken şey, elinizin altında detaylı otobüs ağı ulaşım haritasına sahip olmanız. Şimdi “Bu mükemmel takımadalar için nasıl bir plan yapılır? Malta’da rotamızı nerelere çevirmeliyiz ?” diye kendinize soracak olursanız, direkt olarak ilk durağınızı Malta adasında bulunan Mdina antik kenti ve arasokaklarına çevirmenizi tavsiye ederim.

Mdina_Eski_Şehir_Malta

Mdina Eski Şehir – Malta

Sonraki rotalar Game of thrones dizisiyle ününe ün katan Malta Gozo adasının göz bebeği Azure window ve Comino adasının mükemmel berraklıktaki denizi Blue Lagoon olmalı. Akşamları ise rotanızı gece hayatının merkezi Peaceville ve casinoların bulunduğu St. Julian bölgesine çevirmeniz.

Eğer fazla vaktiniz var ise, Malta nın başkenti Valletta’yı ve balıkçı kasabası Marsaxlokk’u keşfedebilirsiniz. Böylece Malta turistik yerlerin çoğunu tamamlamış olursunuz.

12.Neden Malta’ya Seyahat Etmeli ?

 • Akdeniz‘deki en güzel ülkelerden olması
 • Ülkemize sadece uçakla 2 saatlik mesafede olan alternatif tatil ve Malta balayı turları rotası
 • Dünya’daki en mükemmel plajlardan biri içinde yer alan Blue Lagoon’a sahip olması
 • Antik çağlardan zamanımıza kadar tarihi yapısını korumuş Mdina antik kenti
Mdina_Eski_Şehir_Ara_Sokakları

Mdina Eski Şehir Ara Sokakları

 • Dalgıçlar harika batık dalışı rotası
 • Efsane Malta geceleri ve ucuzluğu
 • Game of Thrones dizisinin çekildiği Azure Window gibi güzide bir yerin varlığı

13.Malta Seyahati Kaça Mal Olur ?

Malta gerçekten ucuz bir tatil rotası mı ? Malta’da yaşam pahalı mı ?

Çok fazla bilinmemekle beraber Avrupa’nın en güneyinde bulunan bu şirin ada ülkesi gerçekten ucuz. Malta adasının ulaşımdan tutun da, konaklamaya, yeme-içme’den eğlence hayatına kadar ne kadar ucuz olduğunu anlattığım Günlük 40 Euro’ya Malta seyahati yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Tarih_Kokan_Malta_Evleri

Tarih Kokan Malta Evleri

Gerçekten tek tek ne kadar ucuza tatil yapacağınızı görmüş olacaksınız. Keyifli okumalar.

14.Malta’ya Ne Zaman Gidilmeli ?

Maltaya ne zaman gidilir ?” diye sorsanız; bu güzel ülkede Akdeniz iklimi yaşandığı için her mevsim seyahate uygun derim. Yılın üç mevsimi, deniz tatili için tercih edilebilir. Fakat yaz ortasında tercih ederseniz bunaltıcı nemli bir havayla karşılaşmanız olası.

Eski_Şehir_Mdina’dan_Malta_Manzarası

Eski Şehir Mdina’dan ada Manzarası

Malta turu planınız var ise Malta hava durumuna bakmanızda fayda var. Bu yüzden size tavsiyem: Sonbahar’ın ilk yarısında bu güzel ülkeyi ziyaret edin. Fakat, opera ve jazz gibi müziklere ilgi duyuyorsanız ve sıcak/nem sizin için önemli değilse,  Temmuz ayında ülkeyi ziyaret etmenizi öneririm.

15.Malta’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

Malta takımadalarında dalış deneyimi: Malta gezisinde her üç adanın da kristal mavi sularında kısa dalış kurslarına katılarak yada tecrübeli iseniz direct katılarak, çevresindeki doğal deniz yaşamına ve batık gemilerin güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz. Dalış deneyimi için daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Valletta_Malta

Malta nın başkenti Valletta

Balıkçı kasabası Marsaxlokk’a yakın mesafede bulunan Ghar Dalam mağaralarını, L-imgar bölgesinde bulunan Parish kilisesi ve etrafındaki tapınaklarını gezebilir, Malta Gozo adası ve Comino adası yakınlarında bulunan Coral Lagoon adındaki berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz.

16.Malta Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Özelikle yazın en sıcak dönemlerinde gelecekseniz, aşırı sıcaklara maruz kalma olasılığınız yüksek. Önleminizi almalısınız. Malta adası hava durumuna bakmadan yola çıkmayın!
 • Otobüs ile gideceğiniz yer son durak değil ise, otobüs şoförüne çok fazla güvenmeyin. Siz başta söyleseniz bile, gideceğiniz durakta sizi indirmek için bilgilendirme yapmayabilirler.
 • Feribot olsun, otobüs olsun, gittiğiniz yerin dönüş saatlerine bakmanızda fayda var. Eğer akşam veya akşam üstü dönüş yapacaksanız, mutlaka en son dönüş saatinden emin olun.
 • Havaalanından indikten sonra sizi şehire getirmek için kendi araçlarıyla bekleyenler oluyor. Bu kişiler sizi epey rahatsız edebilirler. Çekinmeyin. Yolunuza devam edin.

Önemli Bilgi : Malta’da gecelik 10-20 Euro’ya konaklayacak tesis bulabilirsiniz. Şu Linke tıklayarak görebilirsiniz. Mutlaka göz atın.

Gozo_Adası'nda_Bulunan_İç_Deniz

Malta Gozo Adası’nda bulunan İç Deniz

“Avrupa’da deniz tatili yapacağım. Ayrıca diğer Avrupa’daki tatil kasabaları gibi pahalı olmasın.” diyorsanız, 2 saatlik uçuş mesafesindeki Malta tatili sizi bekliyor. Benden söylemesi. Gündüz denize girip, akşam efsane gece hayatı mekanlarında kendinizden geçebilir, tarihi mekanlarında harika güzelliklere şahit olabilirsiniz. Alın sırt çantanızı, atın kendiniz yollara. Belki hayat size mükemmel fırsatlar çıkaracak, yeni ufuklar açacak. Belli mi olur. Hayal edin düşün yollara.

Diğer Malta Yazılarım : Malta Adasında Konaklama ve Malta Otelleri
Diğer Malta Yazılarım : Günlük 40 Euro’ya Malta Seyahati
Diğer Malta Yazılarım : Malta Gezilecek Yerler
Diğer Malta Yazılarım : Malta Adası’na Gitmek İçin 10 Neden !

Seyahatlerinizde kendinizi bulmanız, keyifli ve güzel anılar biriktirmenizi dilerim. Malta tatil yorumlarınızı ve Malta gezi yorumlarınızı bekliyorum.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

13 Yorum

  • Emre Eren
 1. Gulberk
  • Deniz Pehlivan
 2. İlker
  • Deniz Pehlivan
 3. şule
  • Emre Eren
 4. koray keskin
  • Deniz Pehlivan
 5. Murat
 6. GundemBizim

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.