Malta Gezi Rehberi

1.Malta’ya Başlangıç

Malta, bir çoğumuzun karşısına “Akdeniz’in en güzel ada ülkesi” olarak çıkar. İşte ben de bu güzel ada ülkesine, 2015 yılının Ağustos ayının sıcak zamanlarında gitmeye karar vermiştim. Özellikle Sonbahar mevsiminde gezilecek ülkeler alternatiflerine bakarken, İstanbul’un stresinden uzaklaşacak birkaç günlük kısa süreli bir seyahat planlamaya karar vermiştim. Uçak biletleri için araştırmaya geçtiğim vakit karşıma Türk Hava yollarının kampanyası çıkmıştı. Kampanyada gözüme bir anda 90 dolara ekonomik Malta bileti belirdi. Ülke Akdeniz ikliminin etkisinde olduğundan dolayı Kasım ayı için gezilebilecek en iyi yer gibi duruyordu. Bu küçük ada ülkesi hakkında milli maçlar dışında neredeyse hiçbir şey bilmiyordum. Ülkeyi derinlemesine araştırdığımda gördüm ki gerçekten kısa bir tatil için mükemmel bir lokasyondu. O anda biletimi almaya karar verdim ve Kasım ayının sonu için Malta biletim hazırdı.

Zaman akıp gitmiş 2015 yılının Kasım ayının sonu gelip çatmıştı ve üç günlük Malta serüveni için sırt çantamı hazırlamış uçmaya hazırdım. Ayrıca bu seyahatin benim için özel olan yanı ilk defa tek başıma bir seyahate çıkıyor olmamdı. Bu yüzden epey bir heyecandolu bu seyahat için hazırdım. Şimdi sıra, üç günlük küçük ada ülkesi Malta macerasından geriye kalan hikayeleri ve Malta hakkındaki aydınlatıcı bilgileri vermeye geldi.

Malta'da Bir Deniz Kıyısı

Malta’da Bir Deniz Kıyısı

2.Malta Hakkında

Malta nasıl bir ülke ? Avrupa kıtasının en güneyinde İtalya ile Tunus ülkeleri arasında bulunan Güney Avrupa’nın saklı kalmış cenneti Malta, her biri ayrı güzellikte olan takımadalara (Malta, Gozo ve Comino) sahip bir ada ülkesi. Bu sıcak ülkenin en büyük geçim kaynaklarının başında turizm ve dil eğitimi olduğundan dolayı ülkenin yarım milyon olan nüfusu, özellikle yüksek sezonlarda ikiye üçe katlanabiliyor.

Gozo Adası - Malta

Gozo Adası – Malta

Ada ülkesi Malta’nın tarihi milattan önce 5000 yıllarına kadar dayanan geçmişi ile birçok döneme (ilk çay, orta çağ, tarih öncesi, yakın çağ) tanıklık etmekle beraber, 16. yy’da Osmanlı donanmalarının kuşatmasında İtalya’nın Sicilya adasından gelen şövalyelerin yardımıyla zafer kazanmışlar. İlk önce adları Hospitalier olan bu şövalyeler Malta kuşatmasında yaptıkları ihtişamlı zaferle isimleri Malta şövalyeleri olarak kalmış. Bu yüzden, ülkenin kuşatmadan sonraki altın tarihini incelerken şövalyelerin geçmişi çok fazla yer kaplar. Şehrin tarihi yapısına tanıklık etmek için Mdina eski şehrinde bolca vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Geçmiş dönemlerin en güzel izlerini burada görüyor olacaksınız.

Mdina Eski Şehir Sokakları

Mdina Eski Şehir Sokakları

Malta için belirtmem gereken bir diğer nokta, belkide Akdeniz ikliminin verdiği sıcakkanlılıkla, şehirdeki insanlarla rahatça ve kolay bir şekilde iletişim kurabilmeniz. Ülke içinde seyahat ederken en büyük avantajlardan birisi, ülkenin ana dilinin ingilizce olması. Malta’da çok fazla genç ve öğrenci bulunmasının nedeni birçok ingilizce dil kursu programlarından kaynaklanıyor. Türkiye’den bile bir çok öğrenci “Malta’da dil eğitimi” için bu güzel ülkeyi tercih ediyor. Bunun en önemli nedeni ise, diğer ülkelere göre daha ekonomik olması. Malta ile ilgili detaylı bilgiler vermeye devam edeceğim fakat “Ben uzun süreli kalacağım Malta Hakkında daha fazla detaya ulaşmak istiyorum.” diyorsanız tıklayınız.

3.Malta Seyahat Rehberi

Malta’ya bir seyahat planlıyor iseniz bilindiği üzere ülke 2004 yılından beri Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olduğu için, ülkeye giriş yapmak için meşhur Schengen vizesi almanız gerekiyor. Malta ve diğer ülkeler için Schengen vizesi nasıl alınır?” diye merak içindeyseniz Schengen vizesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için tıklayınız. Malta’da para birimi olarak euro kullanılıyor ve bu küçük ada ülkesi diğer avrupa birliği ülkelerine kıyasla daha ucuz olduğu aşikar. Hele ki deniz tatili için de gidiyorsanız bulunmaz bir hint kumaşı adeta.

Başkent Valletta Ara Sokakları

Başkent Valletta Ara Sokakları

Bu arada bir şey daha söylemeden geçemeyeceğim : Çok şaşıracaksınız fakat bu ada ülkesinin şehir merkezinde trafik sıkışıklığı ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü ulaşım tamamen toplu taşıma araçları ve taksilerle sağlanıyor ve belkide ülkenin tarihi dokusunu korumak için olsa gerek, ulaşım olanakları kısıtlı. Bu yüzden gezi planınızı iyi yapmanızda fayda var. Ayrıca Malta, balayı ve düğünler için uygun lokasyonlardan biri olarak kabul ediliyor. Şehir merkezinde yürüyerek gezmek mümkün fakat şehir merkezine uzak turistik yerlere, gelişmiş otobüs ağıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, ülkenin gecesinin de gündüzü kadar güzel olduğu gözümüzden kaçmadı. Gece oldu mu ve Peaceville bölgesindeyseniz sizi mükemmel bir gece hayatı bekliyor demektir. Zaten merak etmeyin ! Ben aşağıda Malta’da gezilecek yerlerden tutun da, Malta’da gece hayatına kadar her şeyi anlatıyor olacağım.

Grotto Kilisesi - Mdina Eski Şehir

Grotto Kilisesi – Mdina Eski Şehir

4.Malta’da Ulaşım

Malta’ya nasıl ulaşılır ? Malta’da ulaşım nasıl sağlanır ?

Malta Luqa Havalimanına, Türk Hava Yolları ve Air Malta’nın ortak gerçekleştirmiş olduğu iki saatlik kısa bir uçuş ile aktarmasız seyahat edebilirsiniz. Ayrıca diğer yabancı havayolları şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla ulaşmanız mümkündür.

Malta Luqa Havalimanından, Malta Şehir merkezine nasıl gidilir ? Havalimanına vardıktan sonra istediğiniz lokasyona ulaşmak mümkün. Nasıl mı ? Şehir içi otobüs haritası alıp, gideceğiniz yeri kontrol ederek. Otobüs haritasından ilk gideceğiniz lokasyonu seçip, otobüste ödemenizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şehirdeki ulaşım tamamiyle otobüs ve taksilerle sağlanıyor. Sadece adalar arasındaki geçişler vapurla yapılıyor.

Game of Thrones'dan hatırlayacağınız sahnenin çekildiği yer - Azure Window

Game of Thrones’dan hatırlayacağınız sahnenin çekildiği yer – Azure Window

Malta’daki otobüs bileti fiyatları mevsime göre değişiyor. Kışın tek bilet 1,5 euro iken yazın 2 euro oluyor. Akşam biletlerinin de 3 euro olduğunu da söylemekte fayda var. Eğer uzun süreli seyahat yapacaksanız otobüs merkezlerinden ya da turist bilgi masalarından bir hafta boyunca geçerli olan 21 euroya limitsiz toplu taşıma kartı alabilirsiniz. Ayrıca, otobüs saatlerini iyi takip edin. Çünkü akşam belli bir zaman sonra bazı hatlar kapanabiliyor. Ulaşım hakkında daha detaylı bilgilere ve ulaşım haritalarına ulaşmak için tıklayınız.

Başkent Valletta Caddeleri - Malta

Başkent Valletta Caddeleri – Malta

Malta’nın Gozo adasına ya da Comino adasına ulaşmak için Havalimanından X1 otobüs hattı ile, Valletta bölgesinden 41-42 numaralı otobüs hattı ile, Sliema bölgesinden 222 otobüs ile bir saatlik bir yolculuk süresiyle, vapurların kalktığı Cirkewwa bölgesine ulaşabilirsiniz. Buradan da Gozo adasına 4,65 euro tek yön bilet ücreti karşılığında ya da Comino adasına 5 euro tek yön bileti ücreti karşılığında feribot ile geçebilirsiniz. Gozo ve Comino adasında çok vakit geçirmek istiyorsanız erken yol almanız gerekir. Çünkü hem otobüs hem feribot saatleri seyrek aralıklarla yapılıyor. Ayrıca, yaz ve kış tarifelerinde saatlerde değişiklikler olabiliyor.

Msida Parish Kilisesi - Sliema

Msida Parish Kilisesi – Sliema

Malta’ya ulaşım için bir diğer alternatif ise; İtalya’nın Sicilya adasından haftanın her günü Malta adasına yapılan karşılıklı feribotlar seferleri. Bu feribot seferinin size maliyeti tek yön 50 euro civarında oluyor. Rezervasyon ve diğer bilgiler için tıklayınız.

5.Malta’da Yeme-İçme Kültürü

Malta’da yeme-içme kültürü nasıldır ? Malta’da nerede yemek yenir ?

Malta’da yeme-içme kültürü gerçekten çok fazla farklılık göstermektedir. Farklı kültürlerden insanların birarada yaşadığı Akdeniz’deki bu ada ülkesinde, Akdeniz mutfağından tutunda, İtalyan mutfağına, Ortadoğu mutfağına kadar her türlü yemek çeşidini ve restoranı birarada bulabilirsiniz. Malta’da, damak zevkinize göre çok fazla tercih edebileceğiniz restoran var. Ayrıca, ada ülkesi olmasından dolayı deniz ürünlerinin tüketiminin de yüksek olduğunu söylememde fayda var. Dipnot olarak tekrar geçmek gerekirse gece hayatı için Peaceville bölgesini şiddetle tavsiye ediyorum. Aşağıda Malta’da en çok tercih edilen cafeleri, restaurantları ve barların listesini ve tercih ettiğim yerlerin kısa anlatımlarını bulabilirsiniz (Ayrıca ortalama bir fikir edinmeniz için fiyatlarını da belirteceğim);

Malta’daki Kahve ve Kahvaltı Dükkanları; Fontanella Tea Garden, Giacomo’s, Paparazzi, Cafe Jubilee, Mint, Caffe Berry, Santa Lucia Cafeteria, Chequers Creperie, Waterbiscuits

Malta’daki Restaurantlar, Publar ve Gece Hayatı Mekanları; Hard Rock Cafe, Trabuxu, The Avenue, Rubino, Wigi’s, Maltese Mama, Legligin, Footloose, Tiffany Champagne Bar, Hush Lounge Bar, Hugo’s Terrace Bar, Fuego

Mdina Eski Şehir'de Bir Tatlı Dükkanı

Mdina Eski Şehir’de Bir Tatlı Dükkanı

Fontanella Tea Garden: Mdina eski şehir bölgesinde bulunan bu cafenin terasından Malta manzarasına karşı kahvenizi yudumlayıp muhteşem tatlılarından birini (chocolate cake favorim) tercih edebilirsiniz. Kahve ve tatlıya 5 euro ödemiştim.

Fontanella Tea Garden'da ayrılmaz kahve ve tatlı ikilisi

Fontanella Tea Garden’da ayrılmaz kahve ve tatlı ikilisi

Giacomo’s: Sliema bölgesinde sahil kesiminde kahvaltı (damak tadımıza uyuyor) için tercih edebilirsiniz. Kahvaltı için ödemeniz gereken tutar 8 euro civarında.

Papararazzi: Yine Sliema bölgesinde olan bu kafeyi kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Burada daha çok Amerikan tarzı bir kahvaltı (domuz ürünleri içeren) sunumu yapılmaktadır. 10 euro civarında bir ücret ödersiniz.

Hard Rock Café Malta : Her yurt dışına çıktığımda artık bir alışkanlık haline gelen Hard Rock cafe kültürüm burada da ağır basmıştı. Sanırsam hızlı bir şekilde Hard Rock Cafe koleksiyoncusu haline geliyorum. Burada güzel bir akşam yemeği yiyebilir ve mükemmel kokteylleriyle canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Ortalama ödeyeceğiniz hesap 20 euro civarında olacaktır.

Hard Rock Cafe Akşam Yemeği Menü

Hard Rock Cafe Akşam Yemeği Menü

6.Malta’da Konaklama

Malta’da nerede kalınır ? Malta’da konaklama ne kadar ucuzdur ?

Malta’da konaklama konusunuda tavsiyelerime gelecek olursak, bu tamamen sizin beklentinize göre değişkenlik gösterebilir. “Ben Malta’yı deniz tatili için tercih edeceğim. “diyorsanız; Bugibba bölgesindeki plajlara yakın yerlerde, daha çok gece hayatı ilginizi çekiyorsa St. Giljan ve Sliema bölgesi yakınındaki yerlerde ya da şehir merkezine yakın olayım diyorsanız da başkent Valletta civarındaki yerlerde konaklayabilirsiniz.

Malta’da konaklama fiyatları otellerin size sunduğu hizmetlere göre kişi başı 30 euro ile 150 euro arasında değişkenlik gösteriyor. Malta’daki otelleri görmek için tıklayınız. Eğer diğer ülkelerden gelmiş gezginlerle aynı odayı paylaşırım diyor iseniz hostellerde 10 – 20 euro civarında gayet ucuz fiyatlarda şehrin istediğiniz yerinde konaklama yapmanız mümkün olacaktır. Malta’daki hostelleri görmek için tıklayınız. Ben yinede sizler için küçük bir bölgesel Malta Otel Listerini listeledim. Bütçenize göre uymasını diliyorum :

Bugibba Bölgesi Otel önerileri için tıklayınız.

Sliema Bölgesi Otel Önerileri için tıklayınız.

Valetta Bölgesi Otel Önerileri için tıklayınız.

Başkent Valletta - Malta

Başkent Valletta – Malta

Ayrıca bir diğer seçenek olarak da Airbnb sitesinden çok değişken fiyatlarda ev kiralayabilir ya da bulabilirseniz Couchsurfing sitesinden bulacağınız ve size evini açacak yerel halktan kişiler sayesinde (Bu iş o kadar kolay değil. Biraz referansa sahip olmak gerektiğini söylemem gerekir.) ücretsiz konaklama yapabilirsiniz. Yurtdışında ekonomik konaklama yöntemlerini yazısına bakabilirsiniz.

Valletta Yat Limanı - Malta

Valletta Yat Limanı – Malta

Siz nerede kaldınız diyorsanız hemen cevabını verelim. Evet ben her zaman olduğu gibi tercihimi hostel konaklamasından yana kullanmıştım. Şehrin gerçekten en canlı yerlerinden olan Sliema bölgesinde 4 kişilik bir odada kişi başı gecelik 10 euro’ya konaklamış ve verilen hizmetten gayet memnuniyet duymuştum. Hostel tercih edecekseniz Two Pillows Boutique Hostel ‘i şiddetle tavsiye ediyorum. Hatta mutlaka listenizde olsun. Görmek için tıklayınız.

Ayrıca, sözünü etmeden geçemeyeceğim bir nokta da, hostellerde mükemmel insanlarla tanışma ve ufkunuzu genişletme fırsatı bulacağınızdır. Sadece ortak kullanım alanlarında bir “Merhaba” demekle başlayan ve bir anda sonu gelmeyen eşsiz sohbetlerin içinde kendinizi bulabilir ve farklı ülkelerden insanlarla uzun süreli dostlukların temelini atabilirsiniz. Şahsen bu seyahatimde, farklı kıtalarda yaşayan 5-6 kişiyle tanıştım ve  hala süren bir arkadaşlığımız var. Bu güzel dostluklar ilerde çıkacağınız uzun süreli seyahatlerde, farklı yollarda keşismenize ön ayak olabilir. Yani uzun lafın kısası ; Hostel candır.

Two Pillows Boutique Hotel'den Malta Manzarası

Two Pillows Boutique Hotel’den Malta Manzarası

7.Malta’da Alışveriş-Eğlence ve Gece Hayatı

Malta’da nerede alışveriş yapılır ?

Bazı tatilcilerin favori aktivitelerinden biri olan alışveriş için ;

 • Malta’nın başkenti Valletta’nın Republic street ve Merchants street bölgesini
 • Sliema bölgesinin Tower Road ve Bisazza street bölgesini
 • Tatil beldeleri olan Bugibba ve St. Paul’s Bay’de ise Gozo adasının Victoria bölgesini tercih edebilirsiniz.

Buralarda açık hava marketleri ve alışveriş merkezlerinde vakit geçirebilirsiniz. Dikkat edilecek nokta akşam 7 gibi tüm alışveriş mekanları ve açık hava marketleri kapanıyor.

Malta’da eğlence ve gece hayatı neler vaad ediyor ?

Akdeniz yaşam tarzına sahip adalılar için gece hayatı ve eğlence kültürüne yaklaşım gayet yüksek seviyelerde. Malta adası sakinleri geceleri nasıl eğleneceklerini iyi biliyorlar. Adadaki gece hayatı mekanlarının başında gelen clublar, şarap barları birinci sınıf. Ayrıca her daim kalabalık.

Canlı St. Giljan Bölgesi - Malta

Canlı St. Giljan Bölgesi – Malta

Malta’da gece hayatı için nerelere gidilir ?

Gece hayatı için tercih edilecek yerlerin başında tatil mekanı St. Julians ve eğlencenin sağlam attığı Peaceville bölgesi geliyor. Özellikle Peaceville bölgesinde sağlı sollu gece kulüpleri sizi baştan çıkarabilir. Şimdiden söyleyeyim. Burada önereceğim en iyi gece kulübü mekanı Footloose. İnternet sitesinden de göreceğiniz gibi fiyatlar gerçekten çok uygun. Gece kulüplerine girişler genellikle ücretsiz. Bu arada, Malta’daki gece hayatı mekanları öyle ünlüymüş ki, buranın yerlilerinden aldığımız bilgiye göre dünyaca ünlü DJ’ler bu ada ülkesine gelip geceleri fena coşturuyormuş. O yüzden özellikle Malta gece hayatına iyice hazır olun. Benden söylemesi.

Footloose Bar - Peaceville

Footloose Bar – Peaceville

Eğer daha klasik bir gece hayatı görmek isterseniz, bazı kiliselerde klasik müzik gösterileri oluyormuş. Eğer opera ve jazz tarzı müziklere ilgi duyuyorsanız Temmuz ayında birçok festival var. Son olarak bu ada ülkesinde St. Julians bölgesindeki otellerin çoğunda casinoların bulunuyor. Eğer kumar oynamayı sevenlerdenseniz, Malta güzel bir adres olacaktır.

8.Malta’da Gezilecek Görülecek Yerler

Malta’da nereler gezilir ? Malta’da görülecek yerler nelerdir ?

Malta küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen gezilecek yerlere ulaşımı daha çok otobüslerle sağlamanız yararınıza olacaktır. Malta’nın tamamını gezmek istiyorsanız burada 4-5 gün kalmanızda fayda vardır. Malta’da gezilecek ve görülecek yerlerin listesini ve ziyaret ettiğim yerlerin detaylı anlatımlarını aşağıda bulabilirsiniz. Ama temel olarak 3 ada olduğunu şimdiden söyleyeyim. Bunlar ; Gozo adası, Comino adası ve Malta.

 • Gozo Island
 • Comino Island-Blue Lagoon
 • Azure Window-Inland Sea Divesite
 • Popeye Village Fun Park
 • Mdina Old Town
 • Marsaxlokk
 • Mosta Dome Kilisesi
 • Valletta
 • Sliema
Malta Gezi Rotam

Malta Gezi Rotam

Gozo Island: Gozo adası Malta’nın ikinci büyük adası. Gozo’ya ulaşımı yukarıda bulabilirsiniz (Ayrıntılı bir şekilde anlattığımı düşünüyorum.). Malta ve Gozo arasındaki feribotlar karşılıklı olarak ortalama 45 dakikada bir seferler düzenliyorlar. Gozo adasında ulaşım, otobüs ve sonrasında feribotlar ile sağlanıyor. Gozo adasına gidecekseniz dikkat etmeniz gereken nokta : Çok ama çok erken saatlerde bu adaya ayak basmaya bakın. Seyrek toplu taşıma seferlerinden dolayı, adanın tamamını gezmeye vakit kalmayabilir. Ada’ya yazın giderseniz; dalış, kano vb. macera ve su sporları yapabilirsiniz. Gozo adasındaki su sporları için Gozoadventures sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Gozo adasında Gantija Temples, Mgarr Harbour, Ta’pinu Basilica, Marsalforn, Xlendi, Azure Window, Fungus Rock ve adanın merkezi olan Victoria civarında bulunan Cittadella’daki birçok müze ve katedralde vakit geçirebilirsiniz. Gozo adasında gezilecek yerlerden biri olan Azure Window’u ayrıca detaylı anlatacağım.

Gozo adası

Gozo adası

Comino Island-Blue Lagoon: Comino adası Malta’nın en küçük adası olup, Gozo ile Malta arasında kalıyor. Adaya ulaşımın nasıl olduğunu yukarıda anlatmıştım. Buraya gelenlerin amacı; adanın içinde saklı kalmış mükemmel berraklıktaki denizi ile ünlü olan Blue Lagoon‘u görmek. Kış olduğundan dolayı buraya gitme fırsatı bulamamıştım fakat feribot ile geçerken Blue Lagoon’un olduğu bölgedeki denizin berraklığını görme fırsatım olmuştu. Eğer deniz sezonunun olduğu dönem gidiyorsanız, en azından bir gününüzü burada denize girerek ve adayı keşfederek geçirebilirsiniz. Comino adasına, yaz sezonunda feribot seferleri Cirkewwa bölgesinden yapılıyor.

Comino adası - Blue Lagoon

Comino adası – Blue Lagoon

Azure Window-Inland Sea Divesite: Gozo adasına gittiğim zaman ilk yaptığım şey mükemmel görüntüsü ile kendine hayran bırakan ve Game of Thrones dizisini izleyenlerin rahatlıkla hatırlayacağı yer olan Azure Window’u görmekti. Bu mükemmel doğa harikasını gördüğümde gerçekten büyülendiğimi söylemeden edemeyeceğim. Eğer buraya yazın gelirsneiz, denizin ve Inland See Divesite diye bilinen ve iç deniz anlamına gelen yerin de tadını çıkarabilirsiniz. Ulaşım :  Gozo adasına vardıktan sonra 303 numaralı otobüse binerek, son durak olan Rabat’a, oradan da 311 numaralı otobüs ile Azure Window’a ulaşabilirsiniz.

Azure Window - Gozo adası

Azure Window – Gozo adası

Popeye Village Fun Park: Malta’nın Melieha bölgesinde olan ve 1980’li yullarda gösterime giren Popeye filmi için inşa edilmiş olan bir film setidir. Buraya gelmek için Gozo ve Comino adasına giden otobüslere binip Skrajda bölgesinde inip, oradan da sadece Popeye village’e giden 237 numaralı otobüse binmeniz yeterli olacaktır. Bu film setini görmenin fiyatı ise kış tarifesinde 10 euro, yaz tarifesinde ise 13,5 euro’dur. Ayrıca düğün organizasyonları için epey bir popüler bölge. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Popeye Village Fun Park - Malta

Popeye Village Fun Park – Malta

Mdina Old Town: Mdina bölgesi, bu küçük ülkenin ilk yerleşim yerlerinden biri. Burada eski taştan yapıların ihtişamı  ve ara sokaklarında bolca vakit geçirdiğim kaybolma duygusunu hala hatırlıyorum. Ne güzeldi ! Bu arada Mdina’nın geçmişi, 4000 yıl öncelerine kadar dayanıyor. Tarihi dokusu çok iyi korunmuş olan bu bölge, Avrupa’nın en eski duvarlarla çevrili yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu duvarlarla çevrili yere ihtişamlı Mdina kapısından girerek gezebiliyorsunuz. Girişte herhangi bir ücret almıyorlar. En sevdiğimiz. Sokaklarında yürürken mükemmel yapılar ve ara sokaklarıyla baş başa kalabilir, Malta şövalyeleri hayatı hakkında bilgi alabilir, Mdina Katedralini ve Mdina Doğal Tarihi müzesini ziyaret edebilir ya da mükemmel Malta manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mdina antik şehrine havalimanından X3 ve 201 numaralı otobüs hattı ile, şehir merkezinden X3 (Valletta’dan) ve 203 (Sliema’dan) numaralı hat ile ulaşabilirsiniz.

Mdina Eski Şehir İhtişamlı Giriş Kapısı - Malta

Mdina Eski Şehir İhtişamlı Giriş Kapısı – Malta

Marsaxlokk: Nam-ı diğer balıkçı kasabası. Balıkçı pazarlarıyla ünlü. Buraya ulaşım için Valletta merkezden 81-82-85 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Gelmişken görülmesi gereken yerlerden.

Mosta Dome Kilisesi: Bu ihtişamlı kiliseye gitmek için Valletta merkezden 41-42-44 numarlaı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Valletta: Malta’nın başkenti olan Valletta ülkenin en kalabalık bölgesi. Valletta şehrinde dolaşırken şehrin taştan yapılmış yapıları arasında dolaşırken kendinizi eski zamanlarda yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Burada St. Johns Catedral, St. George Square, Triton Fountain ve St. Georges meydanında bulunan müzeleri gezebilirsiniz. Ayrıca, Valletta bölgesinde gezerken Türk şehitliğine (Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. yy’da yenilgiye uğradığı kuşatma sonucu yaşamının yitirmiş şehitlerimiz) de uğramanızı tavsiye ederim.

St. John's Cathedral - Valletta

St. John’s Cathedral – Valletta

Sliema: Sliema bölgesinin en çok beğendiğim bölge olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu bölgede kaldığımdan dolayı kendimi burada sanki sahil kasabasındaymışım gibi hissetmiştim. Şehrin, akşamları en canlı bölgesi olan St. Giljan’a, Sliema’dan rahatlıkla sahil kıyısı boyunca yürüyerek ulaşmıştım. Bu arada sahil kesimi boyunca birçok restaurant ve pub’a var. Bu publarda biraz takıldıktan sonra, St. Giljan’da bulunan Peaceville tarafında mükemmel bir gece hayatı ile kendinizden geçebilirsiniz. Sağlı sollu gece kulüplerinin sizi sarmasıyla hangisine gireceğinizi şaşırabilirsiniz. Benden söylemesi !

Sliema - Malta

Sliema – Malta

9.Malta’da Kaç Gün Kalmalı

Malta’da kaç gün kalsak yeterli olur ?

Bu küçük ada ülkesini tam anlamıyla gezmek ve tadını çıkarmak istiyorsanız eğer; 5 gün kalmak yeterli olacaktır. Beş gün size çok gibi görünebilir. Fakat Malta’da gezilecekler yerler dağınık olduğundan ve Malta’da ulaşım kısıtlı olduğundan dolayı, daha detaylı gezmek için 5 gününüzü alacağından emin olabilirsiniz. 1 gününüzü Gozo adasının Azure Window ve eski tarihi sokaklarında, 1 gününüzü Comino adasında masmavi berrak denizin tadını çıkararak, 1 gününüzü eski Mdina şehri yakınında, 1 gününüzü başkent Valletta’yı keşfederek, diğer 1 gününüzü ise Sliema bölgesi ve Marsaxloxx balıkçı kasabasında geçirebilirsiniz. Akşamları zaten gece hayatı bölgelerinde olacağınızdan eminim.

Inland Sea Divesite - Gozo Island

Inland Sea Divesite – Gozo Island

10.Malta’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Gozo adasını görmeden ve özellikle Game of Thrones sahnesindeymiş gibi Azure Window’u hissetmeden
 • Gece hayatının hızlı attığı Peaceville bölgesinde takılmadan
 • Eski zamanlardan beri mükemmel bir şekilde korunmuş olan antic şehir Mdina’da vakit geçirmeden
 • Comino adasının masmavi denizi Blue Lagoon’da vakit geçirmeden
 • Lezzetli deniz mahsullerini tatmadan
 • Bilmediğin sahillere dalmadan

dönmemek gerekir. Eminim ki bu güzel Akdeniz ülkesi gecesiyle gündüzüyle sizde mükemmel tatlar bırakacaktır.

Mdina Eski Şehir Bahçesi

Mdina Eski Şehir Bahçesi

11.Malta’da Nasıl Bir Rota İzlenmeli ?

Malta’da gezi rotasını planlarken; ilk yapmanız gereken şey, elinizin altında detaylı otobüs ağı ulaşım haritasına sahip olmanız. Şimdi “Bu mükemmel takımadalar için nasıl bir plan yapılır? Malta’da rotamızı nerelere çevirmeliyiz ?” diye kendinize soracak olursanız, direkt olarak ilk durağınızı Malta adasında bulunan Mdina antik kenti ve arasokaklarına çevirmenizi tavsiye ederim. Sonraki rotalar Game of thrones dizisiyle ününe ün katan Gozo adasının göz bebeği Azure window ve Comino adasının mükemmel berraklıktaki denizi Blue Lagoon olmalı. Akşamları ise rotanızı gece hayatının merkezi Peaceville ve casinoların bulunduğu St. Julian bölgesine çevirmeniz. Eğer fazla vaktiniz var ise, başkent Valletta’yı ve balıkçı kasabası Marsaxlokk’u keşfedebilirsiniz.

Mdina Eski Şehir - Malta

Mdina Eski Şehir – Malta

12.Neden Malta’ya Seyahat Etmeli ?

 • Akdeniz’deki en güzel ülkelerden olması
 • Ülkemize sadece uçakla 2 saatlik mesafede olan alternatif tatil ve balayı rotası
 • Dünya’daki en mükemmel plajlardan biri içinde yer alan Blue Lagoon’a sahip olması
 • Antik çağlardan zamanımıza kadar tarihi yapısını korumuş Mdina antik kenti
 • Dalgıçlar harika batık dalışı rotası
 • Efsane gece hayatı ve ucuzluğu
 • Game of Thrones dizisinin çekildiği Azure Window gibi güzide bir yerin varlığı
Mdina Eski Şehir Ara Sokakları

Mdina Eski Şehir Ara Sokakları

13.Malta Seyahati Kaça Mal Olur ?

Malta pahalı mı ?

Çoğu gezgin ve turist için Malta, gerçekten çok fazla bilinmez içeriyor. Bunda, ada ülkesi olmasının verdiği bir dezavantaj olabilir. Fakat, şimdi bu mükemmel ada ülkesinin diğer Avrupa birliği ülkelerine göre ucuz olduğunu kanıtlamanın vakti geldi. Bu adada günlük olarak ortalama 40 euro arasında bir harcama yapaparak, gayet ekonomik ve güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Ulaşım : Malta’ya uçak bileti fiyatları, kampanya dönemlerine denk getirirseniz 300 TL civarında. Sadece Türk Hava Yolları’nın bu ada ülkesine iki saat süren günlük karşılıklı seferleri bulunuyor. Ülke içindeki ulaşımı da, haftalık 21 euro karşılığında bilet alarak halledebilirsiniz. “Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?” diye merak ediyorsanız tıklayınız.

Tarih Kokan Malta Evleri

Tarih Kokan Malta Evleri

Yeme-İçme-Eğlence : Malta’da güzel ve doyurucu bir kahvaltı yapmak istiyorsanız ortalama 7-8 euro civarında ödemeniz olur. “Gün içinde bir kahve-tatlı ikilisi ile gezime tat katayım.” derseniz, ödeyeceğiniz ücret 5 euro civarında. Akşam yemeği için ise ; çok fazla etkin kökenden insan olduğu için çok farklı restaurant deneyimleri yaşayabilirsiniz. Bu ada ülkesinde bir akşam yemeği yaklaşık 10-15 euro arasında. Gerçi bunun sonu yok ama sanırım bu civarda bir ödeme yaparak, gayet güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Malta’da gece hayatı için, gece kulüplerine girişlerin genelde ücretsiz olduğunu söylemiştik. Ayrıca gece kulübü mekanlarında bir bira 2.5 euro, bir kokteyl ise 4,5 euro civarında. Toparlayacak olursak yeme-içme için ödeyeceğiniz rakam aşağı yukarı 25 euro civarında tutabilir. Seyahat planınınızı yaparken yurtdışında yemek yemenin ekonomik yöntemleri yazısına bakabilirsiniz.

Mdina Eski Şehir Ara Sokakları

Mdina Eski Şehir Ara Sokakları

Konaklama : Açıkçası konaklamak için birçok alternatifiniz var fakat ucuza konaklama diyorsanız hosteller en iyi tercihlerden biri olarak ortaya çıkıyor. Ben 4 kişilik bir odada tek yata için 10 euro vermiştim. Eğer otelde konaklayacak olursanız 25 euro civarından ödemeniz olur.

Toparlayacak olursak, yeme-içme ve eğlence için 25 euro, konaklama için 10 euro ve ulaşım için 5 euro, yani toplamda 40 euro ödeyerek, bu mükemmel takımadalarında güzel bir seyahat geçirebilirsiniz. Tabi belirtmekte fayda var : Bu masrafları arttırmak veya azaltmak tamamen sizin elinizde. Ben kendi masraflarımdan çıkarak ülkenin durumunu özetlemek istedim.

Mdina Eski Şehir Tarihi Binalar

Mdina Eski Şehir Tarihi Binalar

14.Malta’ya Ne Zaman Gidilmeli ?

“Malta’ya hangi mevsimde gidilir ?” diye sorsanız; bu güzel ülkede Akdeniz iklimi yaşandığı için her mevsim seyahate uygun derim. Yılın üç mevsimi, deniz tatili için tercih edilebilir. Fakat yaz ortasında tercih ederseniz bunaltıcı nemli bir havayla karşılaşmanız olası. Bu yüzden size tavsiyem: Sonbahar’ın ilk yarısında bu güzel ülkeyi ziyaret edin. Fakat, opera ve jazz gibi müziklere ilgi duyuyorsanız ve sıcak/nem sizin için önemli değilse,  Temmuz ayında ülkeyi ziyaret etmenizi öneririm.

Eski Şehir Mdina'dan Malta Manzarası

Eski Şehir Mdina’dan Malta Manzarası

15.Malta’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

Malta takımadalarında dalış deneyimi: Malta’daki her üç adanın da kristal mavi sularında kısa dalış kurslarına katılarak yada tecrübeli iseniz direct katılarak, çevresindeki doğal deniz yaşamına ve batık gemilerin güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz. Dalış deneyimi için daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları: Malta havalimanına kısa mesafede bulunan bu tapınakların tarihi M.Ö 360 yıllarına kadar dayanmakta olup, eski çağ kalıntıları içinde Dünya’nın en eski dini merkezlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Balıkçı kasabası Marsaxlokk’a yakın mesafede bulunan Ghar Dalam mağaralarını, L-imgar bölgesinde bulunan Parish kilisesi ve etrafındaki tapınaklarını gezebilir, Gozo ve Comino adası yakınlarında bulunan Coral Lagoon adındaki berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Valletta - Malta

Valletta – Malta

16.Malta Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Özelikle yazın en sıcak dönemlerinde gelecekseniz, aşırı sıcaklara maruz kalma olasılığınız yüksek. Önleminizi almalısınız.
 • Otobüs ile gideceğiniz yer son durak değil ise, otobüs şoförüne çok fazla güvenmeyin. Siz başta söyleseniz bile, gideceğiniz durakta sizi indirmek için bilgilendirme yapmayabilirler.
 • Feribot olsun, otobüs olsun, gittiğiniz yerin dönüş saatlerine bakmanızda fayda var. Eğer akşam veya akşam üstü dönüş yapacaksanız, mutlaka en son dönüş saatinden emin olun.
 • Havaalanından indikten sonra sizi şehire getirmek için kendi araçlarıyla bekleyenler oluyor. Bu kişiler sizi epey rahatsız edebilirler. Çekinmeyin. Yolunuza devam edin.
Gozo Adası'nda bulunan İç Deniz

Gozo Adası’nda bulunan İç Deniz

“Avrupa’da deniz tatili yapacağım. Ayrıca diğer Avrupa’daki tatil kasabaları gibi pahalı olmasın.” diyorsanız, 2 saatlik uçuş mesafesindeki Malta sizi bekliyor. Benden söylemesi. Gündüz denize girip, akşam efsane gece hayatı mekanlarında kendinizden geçebilir, tarihi mekanlarında harika güzelliklere şahit olabilirsiniz. Alın sırt çantanızı, atın kendiniz yollara. Belki hayat size mükemmel fırsatlar çıkaracak, yeni ufuklar açacak. Belli mi olur.

Hayal edin düşün yollara.

Seyahatlerinizde kendinizi bulmanız, keyifli ve güzel anılar biriktirmenizi dilerim.

https://www.instagram.com/birhayalinpesinde

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Snapchat: emreeren34

Emre Eren

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap