Avrupa’da En Ucuz 10 Şehir

Baktım ki, en çok bu sekmelere tıklıyorsunuz, dedim en azından 2 satır birşeyler karalayayım. Ben olsam, bir sayfaya tıkladıktan sonra hiç bir yazı görmezsem, sayfanın sahibine baya bir atarlanır, hatta bir daha da takip etmem. O yüzden ne deseniz haklısınız. Şimdilik özet olarak 3-5 satır şehirleri yazayım, zamanla zaten tek tek hepsini dolduracağım. Malum, bizde işinde, gücünde, kapitalist düzenin bir parçası olan çalışan adamlarız.

Budva-Karadağ

Budva-Karadağ

O yüzden anlayışınıza sığınıyorum. Zaten yazıları yazdıkça, tek tek Facebook ve Instagram hesaplarımda paylaşıyor olacağım. Beni mutlaka resmi hesaplarımdan takip etmenizi öneriyorum. Çünkü ne biliyorsam, bundan sonra nereye gideceksem , bu sayfalarımda görüyor olacaksınız. Neyse. Akşam akşam yine çok konuştum. Ne diyorduk en ucuz 10 şehir mi ?

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bu zamana kadar Avrupa’da 30’dan fazla ülkede gittiğim en ucuz 10 şehir kendimce şu şekilde ;

  1. Lviv-Ukrayna (Lviv gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz.)
  2. Ohrid-Makedonya (Vizesiz Balkan ülkeleri yazıma bakabilirsiniz.)
  3. Riga-Letonya (Riga gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz.)
  4. Vilnus-Litvanya
  5. Budva-Karadağ
  6. Tiran-Arnavutluk
  7. Saraybosna-Bosna Hersek
  8. Prizren-Kosova
  9. Belgrad-Sırbistan (Sırbistan Belgrad gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz.)
  10. Sofya-Bulgaristan (Sofya gezi yazıma bakabilirsiniz.)
Ohrid-Makedonya

Ohrid-Makedonya

Bu saydığım 10 şehir (Hatta bu şehirlerin bulunduğu ülkelerde dahil ) kendimce en ucuz olan şehirler ve günde inanın 40 Euro gibi bir rakama, çok rahat geçinebilirsiniz. Hatta varya, onu 30 euro yapın. Ama bu şartlarım Hostel’da kalanlar için geçerli. Gidipte, 5 yıldızlı otelde kalacaksanız, hiç verdiğim önerileri dikkate almayın bile.  O yüzden, gidip “3-5 gün takılayım, zaten sabahın bir yarısında gelir, yatağımda yatarım. Konaklama falan umrumda değil.” diyorsanız, bu şehirler tam sizlik dostlar.

Kosova

Prizren-Kosova

Bazen insanlar “Ya saçma sapan konuşuyorsun. Çulsuz bir şekilde mi tatil yapıcaz. Ne anlamı var o tatilin o halde.” diyebiliyorlar. Çok duydum bu lafları çünkü. Ama bilin ki ; mesela Ukrayna’nın Lviv şehrinde, bir doktorun aylık maaşı 200-300 dolar civarında. Varın gerisini siz düşünün. Euro ve doların, günümüzde (Kasım 2015) 3 liraların üzerinde olduğunu düşününce, her yol mübahtır.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Paranız çoksa tamam Paris’e, Roma’ya gidin (Roma Vatika Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz.). Ama öğrenci iseniz veya ekonomik durumunuz çok iyi değilse, alın size alternatif şehirler. Hem Lviv-Ohrid-Tiran-Budva-Saraybosna-Prizren-Belgrad gibi şehirlerin olduğu ülkeler vizesiz. Gidiş-geliş uçak bileti de, kampanyalı alırsanız, 200-300 TL gibi bir rakam. Hayaller başladı mı ???

O halde düş peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap