Riga Gezi Rehberi-Letonya

Riga.Estonya’nın başkenti Tallin’den ayrıldıktan sonra, Interrail biletinin geçerli olmadığı Baltıklar’da, otobüsle yol almaya karar veriyoruz. Yemyeşil doğanın hüküm sürdüğü bu coğrafyada, hiç bitmesin istediğimiz seyahatimizin bir sonraki durağı Letonya’nın başkenti Riga oluyor. Avrupa Birliği ülkesi olan Letonya ve Baltıklar’ın en güzel şehirlerinden birisi olan Riga’da, bizi bu sefer çok farklı bir sürpriz bekliyor olacak.

1. Riga’ya Başlangıç

Erasmus ile İstanbul’a gelen ve İstanbul’da tanıştığımız Olia ve Anastacia, Letonya’nın en güzel şehirlerini gezdireceklerini söylüyorlar. “Siz de misafirperverlik çok meşhur.

Olia-Anastacia ve Olia'nın Annesi_Riga Letonya

Olia-Anastacia ve Olia’nın Annesi: Riga Letonya

Bizdeki de fena değildir !” kinayeleri yaparak zorla davet ediyorlar. Hiç yabancılık çekmediğimiz bu güzel toplum, insanda yine gelirim hissi uyandırıyor. Riga güzeldir. Muhakkak gelinmelidir. Güzel insanlar Olia, Anastacia ve ailelerine buradan her şey için tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.

2. Riga-Letonya Hakkında

Küçücük bir ülke Letonya. Lakin Baltıklar’ın en büyük şehri ve Letonya’nın başkenti Riga, en önemli kültürel, sanatsal ve finansal açıdan ülkenin medarı iftarı.

Dertli bir ülke aslında Letonya. Hele ki Ruslarla. Aslında bir zamanlar Ruslar ile birlikte var olan ama sonrasında ayrılan bir toplum. Hatta hala nüfusun % 40 Rus. O yüzden Rus toplumu ile bir çok ortak noktaları var. Zaten hemen hemen bütün Letonyalılar Rusça’da konuşuyorlar desem yalan olmaz.

Yemyeşil bir coğrafyada bulunan Letonya toprakları.

Yemyeşil bir coğrafyada bulunan Letonya toprakları.

Hani dedim ya küçücük bir ülke diye. 2 milyondan biraz fazla nüfusu var bu ülkenin neredeyse 1 milyona yakını Riga’da yaşıyor. Kuzeyde Estonya, güneyde ise Litvanya en önemli komşuları. Doğuda kim ? Rusya. O denli küçük.

Para birimleri Euro (Biz gittiğimizde LAT idi ama ben Euro olarak anlatacağım. 2014’den beri Euro geçerli.). E haliyle Schengen bölgesindeler ve Schengen vizesi istiyorlar. Küçük bir ülke olduğu için, sadece Riga gezise yeter. 2 gün gibi kısa bir sürede kolayca gezilir zaten. Sanırım genel olarak, bize göre % 20 daha ekonomik bir ülke.

Riga Sokakları-Letonya

Riga’da gezilecek yerlerin en başında gelen aktivite. Riga Sokakları : Letonya

Daugava nehrinin şehri 2’ye ayırdığı Riga, 1200 yılında kurulmuş yemyeşil bir şehir aslında. Ortaçağ dokusundaki yapıları, yemyeşil parkları ile çok hoş bir şehir merkezi var. Riga’nın tarihine ve kuruluş hikayesine gelecek olursak :

Özellikle 1918 yılında, 1. dünya savaşı bitince bağımsız Letonya’nın en önemli şehri olarak kurulmuş. Ama 20 yıl sonra tekrardan Rusya’nın hakimiyetine girmiş. 1991 yılına kadar da Rusya’nın egemenliği altındaymış. Rusya’nın dağılmasıyla beraber, yine özgürlüğünü ilan etmiş.

İnterrail maceramın detaylarını, İnterrail yazılarımda görebilirsiniz.

1991 yılında Sovyetler’den ayrılan Letonya, aslında çok enteresan bir özgürlük mücadelesi vermiş bir ülke. Estonya (Tallin)-Letonya (Riga) ve Litvanya (Vilnius) şehirleri arasında bulunan 600 km’den uzun bir alanda el ele tutuşmuş insanlar.

Tek dertleri de, Dünya’da ses getirip, bağımsılıklarını duyurmakmış. Nitekim bunu da 1991’de başarmışlar. Sonrasında Avrupa birliği ve Nato gibi toplulukların bir bir üyesi olsalar da, bir türlü gelişememiş, şaha kalkamamış bu ülkeler.

Her geçen gün, özellikle yaşlı nüfustan dolayı dertleri katlanmaya başlamış. Nitekim insanları hala güleryüzlü ve çok yardımsever. Zaten aşağıda da Letonya halkını ayrıntılı olarak anlatacağım.

3. Riga-Letonya seyahat rehberi

Ülke çok fakir. Tramvaylar, yollar, sokaklar hatta binalar bile. Gerçekten, henüz 1 hafta önce İsveç ve Finlandiya gibi ülkeleri gördükten sonra, Baltıklar coğrafyasının bu denli fakir olması insanı şaşırtıyor doğrusu.

Riga Tramvayları

Riga Tramvayları

Ama bu denli fakir ülkede, inanılmaz güzel ve bakımlı kızlar var. Bak bunu baştan söyleyeyim. Zaten bu soru gelecek. Niyeyse bu coğrafya ve Ukrayna-Rusya gibi ülkelere dair, bizim kadınlarımız bile bu soruyu sorarlar.

En baştan söyleyeyim dedim. Çok ama çok güzel. Yani öyle böyle güzel değil. O yüzden, eğer kocalarınızla falan bu coğrafyalara gelecekseniz, kollarına sıkı sıkı yapışın. Benden söylemesi.

Gidince, ne demek istediğimiz anlarsınız. Muhtemelen “Hadi canım sende. Ne işi olur bizimkilerin ya da benim hiççç işim olmaz ‘” diyenler bolca çıkacaktır. Zaten nedense kimsenin bu kızlarla işi olmaz. Ama niyeyse en çok soru da buradan gelir. Cem Yılmaz aklıma geldi.

Neyse. Nerede kalmıştık ? He Riga diyorduk. Şimdi. Riga, Letonya’nın canı. Özellikle şehir merkezi (Old Town) gotik yapıları, arnavut kaldırımlı sokakları, yemyeşil parkları ve meydanları ile çok güzel bir bölge.

Ali-Anastacia-Olia ve Sürekli Sırıtan Ben

Ali-Anastacia-Olia ve Sürekli Sırıtan Ben

He birde Daugava adında bir nehirleri var. Özellikle şehir merkezinde dolanırken, biraz da nehir kenarında yürümek isteyenlerin seveceği bir yer burası.

Bu arada Riga’nın Old Town yani Eski şehir merkezi bölgesi, tam da 2 gün kafa dinleyip, ara sokakları keşfetmelik. Sanırım burada en çok sevdiğimiz kısım bu oldu. Son olarak Riga, İskandinav ülkelerini gezen bizler için, çok ama çok  ucuzdu.

Letonya milletinin çok ciddi işsizlik sorunu var. Ekonomi gelişmemiş. Üretim yok. Nüfus yaşlı. O yüzden orta halli bir ülke. Para harcama konusunda, çok masrafınız olmaz. En sevdiğimiz değil mi ?

Neyse. Nerede kalmıştık ! Eğitimli insanlar bu Letonyalılar. En az 2-3 dil biliyorlar. Lakin biraz soğuklar. Gerçi onu da 2-3 bardak alkolden sonra kırıyorlar. Çoğu haftasonu eğlenmeyi seviyor.

Aniden sıcak kanlı ve girişken oluyor. “Nerede o 5 dakika önceki suratsız, mimiksiz, asık yüzlü Letonyalı, nerede şimdiki ?” diye insan düşünmeye başlıyor. O denli yani. Çoğu genç ingilizce biliyor.

Riga Old Town Sokakları

Riga Old Town Sokakları

E haliyle dil sorunları da olmadığı için, kolayca muhabbet kurabiliyorsunuz. Bu arada Riga ile ilgili çok enteresan bir bilgi vereyim. Tarihte ilk noel ağacı süslemesi Riga’da yapılmış. Tarih 1510.

Karakafalıların esnaf locasındaki kutlamaları sokağa taşmış. Meydandaki çam ağacının etrafında toplanan halk, ellerindeki süs eşyalarını ağaca fırlatmışlar ve nihayetinde de ahacı yakmışlar. İşte bu sözde süslenmiş ağaç, tarihteki ilk noel ağacı olarak bilinirmiş. Belki işinize yarar diye özet geçeyim dedim.

4. Riga’ya nasıl gidilir ? 

Riga’ya nasıl ulaşılır ? Riga’da nasıl gezilir ? Biz Estonya’nın başkenti Tallin’den, Riga’ya otobüsle gitmiştik. Otobüs durağı zaten şehir merkezinde olduğu için, arkadaşlarımızla da direk buluşabilmiştik. Şehir merkezini de, hep yürüyerek gezmiştik. Heryer zaten yürüme mesafesinde. Ama senin için tüm alternatifleri yine de tek tek sıralayayım diyorum. Riga’da ulaşım :

Havalimanı : Kulanacağınız havalimanı “Riga Uluslararası Havaalanı” olacak. Şehir merkezinden 30 dakika uzaklıkta. Havalimanından isterseniz shuttle yani otobüslerle (22 numaralı otobüsü 1.20 Euro ödeyerek kullanabilirsiniz.) isterseniz express shuttle’lar kullanabilirsiniz ve 5 Euro ücreti olacaktır.  Taksi ise 12-15 euro civarında tutacaktır.

Riga Havalimanı

Riga Uluslararası Havaalanı

Tren : Yok. Belki vardı da, biz kullanmamış olabiriz. Ama Interrail yapanlar bilir. Baltıklar’da Interrail bileti GEÇMEZ. O yüzden el mahkum otobüs kullanacaksınız. Ama Estonya-Letonya veya Litvanya arasında tren ile gezecekseniz ayrıca bilet alabilirsiniz. Bana sorarsanız en güzel yöntem otobüsle ulaşım olacaktır.

Otobüs : Interrail maceramızda, bir Balkanlar’da bir de Baltıklar’da otobüs kulllandık. Eurolines gibi firmalardan 10-14 Euro karşılığında kolayca bilet işlemlerinizi online halledersiniz.

Yaklaşık 4 buçuk saatlik bir yolculuğunuz olacak. Zaten otobüs durakları da şehir merkezine yani Old Town’a oldukça yakın. Bilet almak için tıklayınız.

avrupa - en - ucuz - otobus - bileti

Eurolines Otobüsleri : Avrupa’nın en ucuz otobüs firmaları

Riga Şehiriçi Ulaşım : Tramvay kullanabilirsiniz. Hatta troleybüs ve bolca otobüs de bulunuyor. Gece 1’e kadar çalışıyorlar. Bilet fiyatları tek yön 1.15 Euro. He bu arada 5’li bilet alıp, 3 Euro ödeyerek ulaşım masraflarınızı kısabilirsiniz. Eğer taksi kullanmak isterseniz, 5-10 Euro’ya, yakın mesafelere gidebilirsiniz. Şehirdeki en ucuz taksiler Panda taksi olarak adlandırılan pre-order taksiler. Kullanmak isterseniz aklınızda olsun derim.

5. Riga’da ne yenir-içilir ? 

Gelelim en önemli konulardan birisine. Riga’da ne yenir ? En meşhur Leton yemekleri nelerdir ? Hatta Leton içkilerinden de bahsetmeden olmaz değil mi ! Öncelikle, şunu söyleyeyim. Bizim damak tadımıza çok yakın değiller. Ama özellikle et ve balık sevenlerdenseniz, Letonya’da hiç aç kalmazsınız.

Ballı Leton Biraları ve Leton Yemekleri

Ballı Leton Biraları ve Leton Yemekleri

Şehri bir bilen yani Letonyalı arkadaşlarımızla gezince, çok güzel yemekler yedik. Gerçi yediğimiz yemeklerin büyük bir çoğunluğu baharatsızdı. Ama yine de memnun kaldık. Hani hep derler ya o şehri bir bilen her zaman seni görülmemiş hazinelerin peşinden sürükler diye. Çok doğru bir söz bu. Onlar olmasa, bu kadar güzel yemekler yiyemezdik doğrusu ! Peki Riga’da ne yenir ? Riga’da nerede yemek yenir ? ;

 • Herring yani Ringa balığı, Salmon yani Somon ve Smoked Fish (Balık füme)
 • Ben yemiyorum. Ama siz seviyorsanız domuzun her türlüsü
 • Rye Bread yani çavdar ekmekleri
 • Grey peas : Bezelye
 • Çorbalar. Özellikle bezelye çorbaları
 • Her türlü peynir ve yanında şarap. Peynire bayılıyorlar.
 • Her türlü dana eti. Et ve balık konusunda başarılılar.
Olia'nın Babası-Annesi. Bana yerel içkileri Balsam hediye ettiler.

Olia’nın Babası-Annesi. Bana yerel içkileri Balsam hediye ettiler.

İçecek olarak ; yerel biraları tatmadan sakın dönemeyin. Adamlar biraya bayılıyorlar. Özellikle ballı biralar enfes. Bira markaları olarak; Valmiermuiza’s, Baukas ve Uzavas en çok sevdiklerimdi.

Bir de, en çok sevdikleri yerel içkileri olan Balsam var. Shot olarak içiliyor. Çok sert ama aynı zamanda tatlı. Benden uyarması. 2-3 shottan sonra çok uzaklara seyahat edebilirsiniz !

Riga’da hangi restoranda yemek yenir ?

Lido : Birazcık self-service tarzı bir yer. Fiyatlar uygun. Seçeceğiniz yemeklerden istediğinizi alabiliyorsunuz. Genelde her yemek türüne göre fiyatlar 2 Euro civarında. Çok güzel bir restoran. Mutlaka gidin derim.

letonya_yemekleri

Lido Riga

Ala : Riga’nın en meşhur restoranı. Çok hoş bir restoran. Cuma akşamları eğlence gecesi. Hem yemek yemek hem de akşamları eğlenmek için güzel bir tercih olabilir.

Magic Balsam : Old Town bölgesinde bulunuyor. Alkol çeşitlerini denemek için güzel.

Rozengrals Restoranı Riga

Rozengrals Restoranı Riga

Diğer önereceğim restoranlar ; Özellikle Old Town bölgesindeki Rozengrals (Ortaçağ restoranı. Yer altında bulunuyor. Mumlarla aydınlatması harika.), Livonija ve Melnie Muki.

6. Riga’da nerede konaklanır ?

Riga’da nerede kalmalı ? En güzeli, tanışın Letonyalı gençlerle, onların evinde kalın. Çok sıcak kanlı, çok sempatik insanlar. Hatta nasıl yapacağınızı, Couchsurfing gibi sistemleri tek tek  Ucuza Konaklamanın Yolları yazımda anlatmıştım.

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız

Eğer, Couchsurfing ile konaklayamazsanız, bilin ki şehir merkezi her zaman olduğu gibi Old Town bölgesi. Genellikle kişi başı konaklama fiyatları 5-7 Euro civarında.

“Yok ben Hostel’da konaklamam, otel isterim !” diyorsanız, yine bu bölgede bulunan otellerde 2 kişi 20-30 Euro’ya konaklayabilirsiniz. Hatta Riga otellerinin listesini görmek için tıklayınız.

7. Riga’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Alışveriş

Riga’da nerede alışveriş yapılır ? Gerek Old town bölgesinde bulunan minik minik butikler, gerekse Galleria Center, Galleria Riga ve Stockmann ve Origo gibi mağazalar Riga’da alışveriş için güzel tercihler olabilir.

Hatta ucuza mal olsun, taze meyve-sebze ve hatta diğer gıdalardan da alayım derseniz ve Letonya halkının gündelik alışveriş kültürünü gözlemlemek isterseniz, Central Market‘a (Centraltirgus Market) gidebilirsiniz.

Hemen Tren istasyonunun orada bulunuyor. İnanın diğer bir çok Avrupa ülkesine göre, daha ekonomik alışveriş yapabileceğiniz bir yer olacaktır.

Riga central market

Riga central market

Eğlence-Gece hayatı 

Riga’da gece hayatı nasıldır ? Hakikaten Letonya, gece hayatı açısında görülmeye değer mi ? Bu soruyu o kadar çok duydum ki, uzun uzun anlatmadan geçemeyeceğim. Şimdi. Nereden başlasam bilemiyorum aslında ama dilim döndüğünce anlatıp, özet geçeceğim.

Riga’da gece hayatı, akşam 10’dan sonra başlıyor. Haftaiçi bomboş. Riga resmen haftasonbu yaşayan bir şehir. Öncelikle, her bütçeye göre eğlence seçenekleri bolca bulunuyor.

Kimi mekanlar ağır abilerin takıldığı ortamlara ev sahipliği yaparken, kimi mekanlar ise öğrencilerin takıldığı yerler oluyor. Gece 12’ye kadar bazı mekanlar girişte ücret almayabiliyor.

Gece 12’den sonra ise, Riga’da bir çok gece kulübü tıkabasa doluyor. Bazı gece kulüplerinde, ara ara bedavaya shotlar hediye ediliyor. Neden ? İnsanları sarhoş edelim de, daha çok içsinler diye. Nereden mi biliyorum ? Çünkü onlardan birisi de bendim.

Coyote Fly-Riga

Coyote Fly-Riga

Riga’da gece hayatı çok keyiflidir. Eğlencelidir. Seçenek boldur. “Madem öyle çok bilmiş Deniz. Nasıl bir plan yapmalı ? ” diye soracak olursanız, haydi gelin biraz Riga gece hayatı için planlar yapalım. Bir kez daha söylüyorum. Güzeldir. Hem de çok.

Terraca Riga : Üstü açık lounge tarzı yer. Gece hayatı için değil de, akşamüzeri gün batımı keyfi yaşayıp, bir kaç kadeh bir şeyler içmek için güzel bir yer. Çok severim böyle yerleri. Size de tavsiye ederim.

Lakin diğer bir çok mekana göre biraz daha pahalıdır. Mesela ana yemekler 10 Euro civarındadır. Bizim için çok pahalı değil belki ama Letonya halkı için büyük paralar bunlar. Ama yinede, özellikle manzaraları güzeldir. Değer yani.

Sky Line Bar : Burası Raddison otelin çatısında bir mekan. Özellikle şehir manzarası enfesss. Ayrıca kumarhaneye gitmek isterseniz, en alt katında Olympic Casino var.

Neo Bar : Saat kulesinin hemen orada bulunuyor. Kokteyller genelde 6 Euro.

Old Town civarındaki Publar : Cuba Cafe, Paddy Wheelan’s Pub, Omas Briljanti, Radio bar.

Şu ana kadar saydığım bütün mekanlar, eğlenmekten çok 2 kadeh bir şeyler içmek için ideal yerlerdi. Şimdi ise, gece kulüpleri yani kurtları dökme faslına geçiyorum. Genelde bayanlardan giriş ücreti alınmıyor. Erkeklerden ise 10-20 Euro alınıyor. Haberiniz olsun.

Coyote Fly : Bak burası çok çok çok iyi bi mekandı. Victoria’s’Secret defilesi yeri gibi bir yerdi. Şimdi kimseyi kandırmayalım. Bu şehre gelecekseniz, muhakkak burayı da görmeniz gerekecek.

Coyote Fly-Riga

Coyote Fly-Riga

Diğer Riga Gece Kulüpleri : Biz bir sürü gece kulübünü tek tek dolaştık. Kendimce size önereceğim Riga gece kulüpleri şunlar:  Studio 69, Bar Ber Room, First Dacha, The Club gibi mekanları da görebilirsiniz.

Riga Gece Hayatı izlenimlerim : Riga gece hayatı hatta Riga’da ne yapılır, ne edilir gibi konularda hiç araştırma yapmadan Riga’ya gelmiştik. Çünkü Olia ve Anastacia’ya güvendik ve gram pişman olmadık.

Bizi özellikle eski şehir bölgesindeki bir çok gece kulübüne götürdüler. Karış karış gezdirdiler. Ama özetle ; Bir çok Letonyalı ingilizce konuşuyor.

Bu arada itiraf edeyim : Leton kadınları muhteşem bakımlı, güzel ve alımlılar. Lakin çok ama çok içiyorlar. Benden size söylemesi. Eğlenmeye bayılıyorlar, çok muhabbet insanlar. Alkol bize göre oldukça ucuz olduğu için, su gibi tüketiliyor.

Studio 69 Gece Kulübü

Studio 69 Gece Kulübü

Riga gece hayatı, ne çok pahalı ne de çok ucuzdu. Dediğim gibi bazı mekanlara giriş ücreti öderken, bazılarına direk giriyor olacaksınız. Ama 5 Euro’ya bir kokteyl alabiliyor olacaksınız.

Bazı mekanlarda kıyafet takıntıları olabilir. Zaten onlar demeseler bile, manken gibi Letonyalı abilerin ve ablaların yanınızdan süzülürken ki hallerini görünce, ister istemez otele geri dönüp üstünüzü değiştirmeniz gerekebilir.

Yani o denli bir şehir işte nasıl anlatayım bilemedim. Pek muhtemel, canlı ve dinamik Riga gece hayatını keşfe çıkarken, siz de meşhur partilerden birisine denk geleceksiniz.

Çünkü Riga’da, özellikle yaz aylarında bir çok etkinlik düzenleniyor. Umarım çok ama çok eğlenirsiniz. Riga Turizm Ofisi’nin resmi websitesinden de etkinlikleri kontrol edebilirsiniz. Görmek için tıklayınız.

Litvanya opera binası

Litvanya opera binası

Riga’da gece hayatı demişken, sadece gece kulüpleri yok heralde ! Özellikle opera ve bale gösterisi izlemek isterseniz, Latvian National Opera binasında güzel bir gösteri izleyebilirsiniz.

Bence, gelmişken yapılmalıydı. Biz gitmedik ama size tavsiye ederim. Baltıklar’da hala Rus kültürü hakim olduğu için, böyle sanatsal değerler en azından 1 kez bile olsa görülmeli. Bilet almak isterseniz tıklayınız.

8. Riga’da gezilecek yerler nereler ?

Riga’da gezilecek yerler ve görülmesi gereken noktaları anlatırken aklıma bir şey geldi. Ben nedense bu şehri çok ama çok sevmişim. Gerek Olia’nın sıcakkanlı ailesinin bizi evlerinde ağırlarkenki o nazik ve utangaç tavırları, gerekse şehrin mahvolmamış doğallığı beni etkilemişti.

Arnavut kaldırımlı taş sokakları yürürken seni tökezletmesi bile, benim için bir şehrin doğallığının göstergesidir. He bu arada unutmadan, sakın ola topuklu ayakkabılarınızla bu şehri gezeyim demeyin. Gerçekten rahat edemezsiniz.

Riga'da Gezilecek Bölgelerin Konumları

Riga’da Gezilecek Bölgelerin Konumları

İyi bakalım. Uyarıları da yaptık. Riga’da nereleri gezelim, nasıl bir plan yapalım ? Biraz ciddi işlerden konuşalım. Biz güneşli bir eylül ayında geldik bu dingin şehre. Yaz mevsimi henüz bitmek üzere olduğu için ne dondurucu kışını gördük, ne de yakıcı yazını.

Serin, sakin, huzurlu bir 3 gün geçirdik. Özellikle Riga Old Town bölgesindeki rengarenk yapıların gölgesinde kaybolduk, nehir kenarında nefes aldık, parklarında uzandık, köşedeki şirin kafelerinde kahvelerimizi yudumlarken aceleyle işine yetişmeye çalışan insanları saatlerce izledik.

Gece sabahlara kadar o mekan senin bu mekan benim koşturduk, gündüz yüzümüze vuran meltemin serinliği ile uyanıp günün keyfini sürdük. Yani işin özü, biz Riga’yı çok sevdik. Darısı başınıza diyerekten, Riga’da gezilecek yerleri başlıyorum anlatmaya :

Riga'da Gezilecek Yerlerin Tahmini Rotaları

Riga’da Gezilecek Yerlerin Tahmini Rotaları

1.Gün Riga Gezi Rotamız

 • Özgürlük Heykeli
 • Old Town
 • Kedi Evi (Cat house)
 • St. Peter’s Kilise
 • House of the Blackheads ve Town Square
 • Riga Jauniela
 • Riga Dome Katedrali
 • Daugava Nehri
 • Riga Kalesi
 • The three brothers
 • St James’s Katedrali
 • Pilsetes Kanalı
 • Riga Rus Ortodoks Kilisesi
 • Alberta Jela (İela) Caddesi

2.Gün Riga Gezi Rotamız

 • Jurmala Bölgesi
 • Riga Central Market

Schengen vizesi alarak gidilen Riga, gezilecek yerler anlamında bolca seçeneğe sahip. Gelmişken en az 2 gün kalmak gereken bir şehir. 

1.Gün Riga Gezi Rehberi

Sabah erkenden uyanıyoruz. Bir gün önce yol yorgunluğu olduğu için erkenden sızan biz, ertesi sabahın köründe Olia’nın kedisinin bizi uyandırması ile gözlerimizi açıyoruz. Lanet kedi. 20 yaşında. Kocaman cüsseli. Bir de kedi de soğuk arkadaş. Neyse !

riga_letonya

Riga Sokakları-Letonya

Hemen yerel kahvaltıları ile evde bir kaç şey atıştırıp sokağa atıyoruz kendimizi. Hava mis gibi. Tam sokaklarda nefes almalık. Derken, daha dışarıya çıkar çıkmaz Riga’nın, özellikle şehir dışındaki evlerinin ne kadar eski olduğunu, kırık dökük tramvayların tıngır mıngır sokağın ortasında gidişini, manken gibi kızların yamuk yumuk yollarda topuklu ayakkabılarla yürümekteki kabiliyetlerini, kırık dökük evlerin, boyası tamamen sökülmüş olan eski duvarların manzarasını görünce şaşırıyoruz. Nasıl yani ! Burası Riga mı şimdi ?

Olia’nın “Deniz. Burası gerçek Riga. Şimdi sizi hayal dünyası, turistlerin gözlerini boyadıkları, zenginlerin dolandıkları yere götüreceğim .” demesi ile umutlanıyoruz. Çok eski yahu ! Biz daha 2 gün önce Helsinki’de fink atan sırtçantalı gençliktik. 2 günde bu kadar hızlı atmosferin değişmesi bizi şaşırtmıştı doğrusu.

 • Özgürlük Heykeli (Milda) : Atlıyoruz tramvaya. İstikamet Old Town bölgesi. Hemen hemen her ülkenin en önemli meydanında, ülkenin geçmişini unutmaması adına dikilen heykeller vardır ya hani.

İşte Letonya’nın da en önemli noktasında yer alan bu Özgürlük heykeli, Letonya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle 1935’te dikilmiş. 3 yıldızı havaya kaldıran bronz kadın heykelinin üzerinde “vatan”ve “özgürlük” yazıyor. Bu 3 yıldızın, kimileri tarafından Estonya, Letonya ve Litvanya’yı temsil ettiğine inanılıyormuş.

 • Old Town : Derken, şehrin kalbine doğru sokulmaya başlıyoruz. Aslında aynen Olia’nın dediği gibi oluyor. O eski evler, yerini tarihi dokusu ile seyir keyfi sürmenizi sağlayan binalara bırakıyor.

Burası, Unesco Dünya mirasları listesinde yer alan, arnavut kaldırımlı taş sokakları, sevimli kafe ver restoranları ile eski şehir bölgesi olarak biliniyor. Özellikle Art Nouveau tarzı mimarinin baskın olduğu bölgede, çiçek motifli ve insan figürlü desenleriyle süslenmiş binalar dikkatimizi çekiyor.

old-town-riga-bolgesi

Old Town-Eski şehir bölgesi Riga

 • Kedi Evi (Cat house): Yavaş yavaş Old Town bölgesinin içerisine doğru ilerliyoruz. Bu binanın tepesinde bulunan 2 kedi, şehrin turistik sembollerinden. Hikayeye göre, eskiden bir tüccar, o zamanların Tüccarlar Loncasından kovulmuş.

O da buna bozulmuş ve hemen Loncanın yanında bulunan evinin çatısına 2 tane kara kedi heykeli yaptırtmış ve kedilerin de sırtları o Loncaya dönükmüş. Tüccarlar da buna çok sinirlenmişler ve sonrasından yeniden barışmışlar. Nihayetinde de Tüccar sırtı dönük olan kedilerin sırtları yerine, yüzlerini Loncaya doğru çevirtmiş. İşte o günden itibaren bu kediler şehrin simgesi olmuş.

Kedi Evi-Riga-Letonya

Kedi Evi-Riga-Letonya

 • St. Peter’s Kilise : Daha ilk dakikada seviyoruz Old Town bölgesini. Bölgedeki en güzel yapılarından birisi olan bu kilisenin önünde evlenen çiftleri izliyoruz. Soruyorum Olia’ya: “Sizde nasıl evlilik ilişkileri ?” diye.

“Sorma Deniz. Bizim ülkede çok fazla yürümüyor. Çoğu da zaten boşanıyor. Ya da bir çok Letonyalı evlenemiyor ! Görmüyor musun etrafındaki manken gibi kızları ? Onlar da hep yalnız” diye söyleniyor.

Sonra aklıma “Bunca insan yalnızken, neden bunca insanyalnız ?” cümlesi beliriyor. “Yahu” diyorum Olia’ya, “Bu kızlar yalnız olacak. Türkiye’de olacak. Yemin ederim o şehri yakarlar !” .

Kilisenin Önünde Evlenen Letonyalılar

St Peter’s Kilisesinin Önünde Evlenen Letonyalılar

Başlıyor kahkaha atmaya. “Biliyorum Deniz biliyorum.” Şöyle bir düşünüyorum da. Neyse. Şimdi o konulara hiç girmeyeyim. Nerede kalmıştık ? He bu kilise 1209 yılında yapılmış. Dilerseniz asansörle tepesine çıkabilir, Riga manzarasının keyfine bakabilirsiniz. Biz çıkmadık. Onun yerine Radisson Blue otelinin çatısına çıkalım dedik.

 • House of the Blackheads ve Town Square (Riga Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı): Her Avrupa şehrinin ortak bir özelliği vardır ya hani ! Daracık sokaklarda kaybolurken, aniden bir meydana çıkarsınız.

Heh işte Riga’nın da en önemli meydanı burası. Şehrin tanıtımlarında da bolca göreceğiniz bu yapı, Riga’nın kuruluş yıldönümünde restore edilmiş. Kırmızı kiremitlerin ve rengarenk süslemelerin güzelleştirdiği yapı, eskiden kara kafalılar denilen yabancı tüccarların loncasıymış.

Kara kafalılar denmiş çünkü tüccarlar siyah saçlılarmış. Şimdilerde turizm ofisi olarak hizmet veriyor. Özellikle akşamları fotoğraf çekip, sevgilinizin koluna girip karış karış gezilesi bir yer burası. Benden söylemesi !

House of the Blackheads ve Town Square (Riga Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı)

House of the Blackheads ve Town Square (Riga Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı)

 • Riga Jauniela : Burası diyor Olia “Çok meşhurdur. Bir sürü film bu sokakta çekildi.” Sanırım normalde biz gezseydik “Sokak der !” geçerdik. E bir bilenle gezmek iyidir. Çok güzel bir sokak burası. Muhakkak yürümeli ve fotoğraf çekmeli.

  Riga Jauniela

  Riga Jauniela

 • Riga Dome Katedrali : Old Town’un kalbinde yürümeye devam ederken, şehrin en görkemli yapılarından birisi olan Riga Katedralin’e doğru yol alıyoruz.  Kendileri Baltıklar‘ın en büyük ibadethanesi. Dışarıdan zaten oldukça heybetli görünen bu yapı, özellikle içerisinde bulunan dev org ve konserleriyle meşhur.

  Riga Dome Katedrali-Letonya

  Riga Dome Katedrali-Letonya

 • Daugava Nehri : Biraz dinlenelim diyoruz. Yönümüzü Riga’nın candamarı olan Daugava Nehri’ne çeviriyoruz. Riga’nın yüzyıllardır dünyaya açılan kapısı olarak kullanılan bu nehir, Riga’yı ikiye bölüyor.

Aslında öyle ahım-şahım görecek bir şey yok ama nefes almak için boylu boyunca yürüyoruz. Yaz mevsiminin serin havasında Riga’nın en güzel yerlerinden birisi olan bu bölge yürümeye değer doğrusu.

Daugava Nehri-Riga

Daugava Nehri-Riga

 • Riga Kalesi :  Sağ tarafımızda ise bu kaleyi görüyoruz. Kendleri vakti zamanında üs olarak kullanılmış. Ama artık Letonya Cumhurbaşkanı’nın ofis olarak kullanılıyormuş. İçerisine giremiyoruz ve Riga’nın ince işlemeli binalarının gölgesinde Eski Şehir bölgesine geri dönüyoruz.

  Riga Kalesi-Letonya

  Riga Kalesi-Letonya

 • The three brothers (3 Biraderler Evleri): Riga’nın tanıtım yüzü olan bu karpostal gibi yapı, Sovyet işgali esnasında yıkılsa da, 1990’larda yeniden yapılmış. Benzerini Stockholm’de de gördüğümüz bu rengarenk bina, tam fotoğraf çekmelik. Hemen ardında da St James’s Katedraline de uğruyoruz. Her şehirde olduğu gibi, bu eski şehir bölgesinde de bolca Katedral ve Kilise görmüş oluyoruz.

  Three Brothers-Riga-Letonya

  Three Brothers-Riga-Letonya

 • Pilsetas Kanalı : Bir sonraki durağımız, İstanbul gibi bir şehirde yaşayanlar olarak hasret duyduğumuz, şehrin kalbindeki yemyeşil bu park ve ortasındaki kanal oluyor. Mis gibi ağaçlar, ortasında bir kanal, etrafında yalınayak yürüyebileceğiniz bir parktan bahsediyorum.

Yine bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi, aşıkların aşkları  sonsuz olsun diye dilek diledikleri asma kilitleri bu nehre attığını öğreniyoruz. Nedense bu Avrupa kıtasındaki ülkelerde kilitlerden medet umma çok ama çok popüler.

Pilsetas-Riga

Pilsetas-Riga

 • Riga Rus Ortodoks Kilisesi : Artık Old Town bölgesinden çıkıyoruz. İstikamet Rus Ortodoks Kilisesi. Hani “Rus kültürü hala izini devam ettiriyor Letonya’da.” dedim ya. İşte dinde de geçerli. Halkın büyük bir kısmı Ortodoks.

Şehirdeki en güzel dini yapılarından birisi de bu kilise. 1800’lü yıllarda yapılmış. Özellikle haftasonu gezen bizler şanslıyız. Ayinler, yanan mumlar ve dua eden Letonya halkını izleyerek biz de dua ediyoruz.

Riga Rus Ortodoks Kilisesi-Riga-Letonya

Riga Rus Ortodoks Kilisesi-Riga-Letonya

 • Alberta Jela (İela) Caddesi : Art Nouveau mimarisi. Neymiş bu mimari ? Aslında süslemelerin daha yoğun olduğu, kıvrımların ve bitkisel desenlerin bolca kullanıldığı bir sanat akımı olarak biliniyor.

Hatta bu akımın önemli isimlerinden birisi de, Antoni Gaudi‘dir. Hani şu Barcelona‘da hayran hayran izlediğimiz enteresan yapılar varya. İşte onları yapan Mimar.

İşte bu caddede bu mimarinin en güzel örneklerini görüyoruz. Rus Mimar Mikhail Eisenstein tarafından dizayn edilen caddede, ihtişamlı binaların güzelliklerini izleyerek caddeyi yürüyoruz. Hatta burada Riga Art Nouveau Müzesi‘de var ama biz geç olduğu için girmiyoruz.

Alberta Jela (İela) Caddesi-Riga

Alberta Jela (İela) Caddesi-Riga

2. Gün Riga Gezi Rehberi

Jurmala Bölgesi: 2. gün biraz keyif çatalım diyoruz. “Olia’cım iyi güzel de. Biz Old Town’muş, kiliseymiş, katedralmiş görmekten sıkıldık. Yok mudur sizin de şöyle deniz-kum-güneşiniz ?” diye sormamla beraber, meğer Olia da bizi bu meşhur sahil bölgesine götürme planları yapıyormuş.

Bu arada, biz aslında burada 3 gün kaldıkta, 2 günlük plan yazayım dedim. 2 gün boyunca Old Town bölgesinde gezdik. Bir de Olia’nın akrabaları ve ailesiyle vakit geçirdik. Bazen, gezerken en güzel şey, yeni kültürleri yaşayarak öğrenmektir. Öyle olmasaydı eğer, o güzel insanlarla nasıl tanışırdık ? Güzel derken sahiden güzel he. Lafta değil yani. Neyse !

Jurmala Sahilleri

Jurmala Sahilleri

Derken, trene atlayıp doğruca bu sahil beldesine gidiyoruz. 25 Km uzaklıkta ve trenle gidilebiliyor. Tren bileti fiyatları 1.50 Euro. Direk Riga tren istasyonundan trene binilebiliyor. Burası yem yeşil ormanlarla kaplı, gayet lüks evlerin olduğu bir sahil bölgesi.

Aslında bizim oralara göre (Fethiye’den bahsediyorum) yalan dolan da, en azından nefes almak için güzel bir yer. Özellikle ormanın içerisinde yürüyüp, kuleye çıkmak keyifliydi.

Gelmişken 5-6 saat oyalanabilirsiniz. Ayrıca bildiğim kadarıyla şehir merkezinde bulunan Daugava Nehrinden buraya teknelerle de gelinebiliyormuş.

Özellikle Riga festivalleri ve konserleri Jurmala bölgesinde düzenleniyor ama biz ne yazık ki denk gelemedik. Eğer siz özellikle Haziran ve Temmuz ayında Jurmala‘ya gelirseniz mutlaka denk getirmeye çalışın derim. “Riga’da hangi dönemde hangi festival ve etkinlik var ?” diye merak ediyorsanız, tıklayınız.

Yaz Ortasında Jurmala, Bu Kadar Kalabalık Olurmuş.

Yaz Ortasında Jurmala, Bu Kadar Kalabalık Olurmuş.

Riga Central Market : Öğleden sonra Riga’ya tekrar dönüyoruz ve şehrin en güzel yerel pazarlarından birisi olan bu pazara gidiyoruz. Avrupa’nın da en büyük pazarlarından birisi olan bu pazarda, rengarenk tezgahlar, tezgahların üzerinde balıklar, etler, meyveler, sebzeler satılıyor. Yerel halkın hayatını gözlemlemek için çok güzel bir yer burası. Sizlere de muhakak tavsiye ederim.

Riga Central Market-Avrupanın En Büyük Pazarlarından

Riga Central Market-Avrupanın En Büyük Pazarlarından

Riga, savaşlardan her ne kadar etkilense de, tarihini ve dokusunu korumuş bir şehir. Bu sapsarı saçlı insanlar, gayet saygılılar ve nazikler. Halk fakir olsa da, umutları var. Neden ?

Çünkü onlar da, ülkedeki bir çok zengin  gibi zengin olacaklarını hayal ediyorlar. Letonya’da zengin çok zengin, fakir çok fakir. Bir yanda kırık dökük evler, diğer yanda Ferrariler. Hayallerinin peşinden koşanlar da, Riga’dan gelişmiş ülkelere kaçma derdindeler. O yüzden Riga’da hayat, hiçte öyle sanıldığı gibi kolay değil. Bunları ben değil, Olia söylüyor hayıflanarak.

Akşamları Riga Sokakları

Akşamları Riga Sokakları

2 günlük Riga maceram boyunca, Riga’nın hem sokaklarına, hem tarihine, hem yemeklerine hem de Riga gece hayatına doyduktan sonra, Interrail yapmaya devam etmek üzere, yönümüzü Litvanya‘nın başkenti Vilnius‘e çeviriyoruz.

Interrail diyorum ama dediğim gibi Baltıklar’da Interrail geçmediği için, yola otobüsle devam ediyoruz. Böylelikle, Danimarka’dan başlayan ve yaklaşık 30 gün süren 2. Interrail maceramızı yarılıyor olacağız.

Her şey için teşekkürler Olia ve Anastacia

Her şey için teşekkürler Olia ve Anastacia

Bu güzel insanların, sıcak kanlı misafirperverliklerine şükranlarımızı sunup, onlara buradan da teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Interrail güzeldir. Her insan muhakkak ömründe 1 kez yapmalıdır. Umarım sen de bu anılarımdan esinlenir, bir sırtçantası alıp, yollara düşersin.

9. Riga’da kaç gün kalmalı ?

Riga’da kaç gün kalsak yeter ? Direk söyleyeyim: Riga’da gezilecek yerleri görmeniz, Riga’da gece hayatını yaşamanız için 2 gün hayli hayli yeter.

old-town-riga-bolgesi

Old Town-Eski şehir bölgesi Riga

Sanırım 3 gün çok gelebilir. Özellikle cuma akşamı gidiş, pazar akşamı dönüş olacak şekilde güzel bir plan yapabilirsiniz.

10. Riga’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Riga Old Town bölgesinin havasını solumadan
 • Pilsetes Kanalı boyunca yürümeden
 • Yerel bira ve etlerini denemeden
 • Gece hayatında eğlenmeden
 • Jurmala Bölgesi’nde bir gün geçirmeden
 • Riga Central Market’ta dolaşmadan

dönmemek gerekir. Riga, 2 gün boyunca güzel şehir merkezinden parklarına, büyüleyici mimari yapılarından, gece hayatına ne ararsanız size verebilir.

Doğası, tarihi, gece hayatı ve gezilecek yerleri ile Riga, boşuna Baltıklar’ın en güzel şehri olarak bilinmiyor. Özellikle Old Town bölgesi mutlaka karış karış gezilmeli.

11. Letonya’da nasıl bir rota izlemeli ? 

Riga’da görülmesi gereken bir çok doğal güzellik var aslında. Sadece Riga’yı görmek yeterli değil doğrusu. Ülke yemyeşil topraklara sahip. Hatta yarısı yemyeşilmiş. Özellikle Letonya’nın güneyinde bulunan Rundales Kalesi, barok tarzı mimarisi ile nam yapmış bir yer.

Yemyesil Riga Parkları-Letonya

Yemyesil Riga Parkları-Letonya

Ayrıca, Sigulda and Turaida şehri (Riga’ya 53 Km uzaklıkta), özellikle 13. y.y.’dan kalma güzel mimarisi, dingin doğası ile rengarenk bir yer. Trenle ulaşılabiliyor ve tek yön 3 Euro.

12. Neden Riga’ya gitmeli ?

 • Çok pahalı bir ülke değil. En azından İsveç ve Finlandiya’dan sonra.
 • Gece hayatı. Riga gece hayatı, Avrupa’nın iyi gece hayatı örneklerinden.

Akşamları Riga Sokakları

 • Tarihi. Sokakları ve mahalleleri tarih severler için tam bir cazibe merkezi.
 • Huzurlu. Riga’nın merkezinde bile bolca park ve yeşil alan var.
 • Şirin. Küçük bir şehir. En azından bize göre.

13. Riga seyahati kaça mal olur ? 

Riga seyahati pahalı mıdır ? Riga’da ne kadar bütçe yeterli olur ?  Dostum. Riga hatta bütün Baltıklar orta derece ucuzdur. E Euro oldu 3.30. Bize, eskisi gibi ucuz ülke falan yok! Ama diğer bir çok Avrupa ülkelerine nazaran, en az % 20-%30 daha ucuzdur. Onu belirteyim.

Hatta, tahmini olarak olabilecek ortalama maliyetleri kabaca aşağıda belirteyim. Belirtiğim miktarlardan 3 aşağı 5 yukarı sapabilirsiniz. Gerisi size kalmış.

riga_letonya

Riga : Letonya

 • Riga’da Ulaşım- Riga’ya uçak ile gidenler, genelde 400-500 TL arasında bir maaliyete katlanıyorlar. Özellikle THY ve Air Baltic direk uçuyor ama Ukrayna Havayolları da, aktarmalı olarak Riga’ya uçuş seferleri düzenliyor.

Riga’da ulaşım için ise; öyle büyük paralara gerek yok. 3-5 Euro’ya ulaşım masraflarınızı halledebilirsiniz. Hatta şehir merkezinde hiç ihtiyacınız olmayacak bile. Yola çıkmadan önce, uçak bileti yazımı da mutlaka bir okuyun derim.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

 • Riga’da yeme-içme- Riga’da yemek fiyatları çok pahalı değildi. Genelde öğün başı 5-6 Euro’ya doyabilirsiniz. Alkol fiyatları da orta halli. Genelde gece kulüplerinde 1 kokteyl 5 Euro.

Marketlerde 1 Bira 1-2 Euro civarında. “Yok bu rakamlar bize fazla gelir !” derseniz,  yola çıkmadan önce önce yurtdışında yemek yemenin ekonomik yöntemleri yazımı bir okuyun derim.

 • Riga’da Konaklama- 5 Euro’ya hostelda kalabilirsiniz. Oteller ise genelde 2 kişi 20 Euro civarında. “Yok biz ev tutacağız !” derseniz, o halde ev fiyatlarının da 30 Euro civarında olduğunu biliniz. Gitmeden önce Riga otellerine bir göz gezdirin derim. Görmek için tıklayınız.

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

 • Riga’da Eğlence- Eğlence demek, gece hayatı demek. En azından bizim gördüğümüz kadarıyla. Özellikle gece kulüpleri tıklım tıklım.

Doğrusunu söyleyeyim : Çokta eğlenceli. Görmek gerek. Benden söylemesi. Hatta yaz ayında denk getirebilirseniz, bir çok festival de Riga’da düzenleniyor. Gece kulüpleri ise, giriş 10-20 Euro olabiliyor. İçeride 1 bira 2-4 Euro, kokteyller 5 Euro civarında.

 • Riga’da Alışveriş-  Alışveriş için Galleria Center, Galleria Riga, Stockmann ve Origo gibi mağazalara gidebilirsiniz. Riga’da alışveriş yapmak için Old Town bölgesinde bulunan butiklerde güzel olabilir ama pahalıdır. Yerel pazarları görmek için ise, Central Market’e gitmeniz gerekecek.
Riga, Kış Mevsiminde Buz Tutarmış. Aynen Fotoğraftaki Gibi.

Riga, Kış Mevsiminde Buz Tutarmış. Aynen Fotoğraftaki Gibi.

Genel itibari ile ; günde 40-45 Euro harcayarak, çok rahat bir Riga turu yapılabilir. Diyorum ya : Konaklama 5 Euro olsa, öğün başı 6 Euro’dan 3 öğün yemek yesen ve eğlence için de 20 Euro harcasan yeter.

Bunun altında veya üzerinde harcamak sana kalmış. Benim öngördüğüm bütçe günde 40 Euro civarındaydı. Hemen hemen her şeyi de Riga’da yaptık.

14. Riga’ya ne zaman gidilmeli ? 

Letonya’ya ne zaman gidilir ? Riga’ya seyahat etmek için en güzel dönem olarak Haziran-Ağustos ayları arası biliniyor. Ayrıca bir çok festival de bu dönemde kutlanıyor.

riga_letonya_gezi

Riga Sokakları

Ama soğuk havalardan etkilenmiyorsanız, Aralık ayında da Riga’ya gelip, Christmas döneminde kurulan pazarları ziyaret edebilirsiniz.

15. Letonya’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Rundale Sarayı ve Bauska Kalesi gezisi yapmadım. Barok mimarisi ile nam yapmış olan bu yer, şehrin 60 kilometre kadar dışarısında bulunuyor.
 • Sigulda Turaida şehir turu yapmadım. Sizin zamanınız kalırsa 1 gününüzü ayırabilirsiniz.
 • Riga Festivallerine denk gelemedik. Özellikle Temmuz ayında Riga’ya gelirseniz mutlaka bir festival görmeye çalışın.
 • Riga’da müzeye gitmedik. Eğer siz gitmek isterseniz ; Riga Savaş Müzesi, Letonya’nın İşgali Müzesi ve Letonya Etnografik Açık Hava Müzesi gideceğiniz müzeler olsun. Son olarak Riga Bourse Art Museum da mutlaka görmeniz gereken müzelerin başında geliyor. Biz artık müzelerden bıkmıştık. O yüzden es geçtik. Siz henüz doymamışsanız, bu müzelere uğramanızı tavsiye ederim.

  Sigulda and Turaida-Letonya

  Sigulda Turaida-Letonya

16. Riga seyahati  hakkında uyarılarım

 • Özellikle kış mevsiminde Riga’ya seyahat edecekseniz, meşhur soğuk havasına hazırlıklı olmalısınız.
 • Burası ikilemler ülkesi. Bir yanda zenginlik, diğer yanda sokaklarda yüzlerce dilenci. Buna hazırlıklı olun.
 • Alkol. Çok fazla içiyorlar. O yüzden siz yine de temkinli olun. Özellikle bayan gezginler.
 • Taksiye binecekseniz, her daim taksimetrenin açık olduğundan emin olun.
 • Özellikle gece hayatında eğlenecekseniz, bazı mekanların girişlerinde kıyafet kontrolü yaptıklarını bilmeli ve ona göre hazırlıklı olmalısınız.
 • Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız, mutlaka bilet alın. Belki bir çok kişi bilet almadan toplu taşıma araçlarına biniyor olabilir. Ama görevliler sizin turist olduğunuzu anlarlar. Ceza ödememek için, bilet almadan Riga’da toplu taşıma araçlarına binmeyin derim.
 • Domuzlu yemekler. Her daim sorun. Bu konularda hassassanız bilmekte fayda var. Çünkü çok seviyorlar. Bir çok yemekte kullanıyorlar.

Güzeldir Riga. Şöyle kafa dinlemek, hele İstanbul gibi kaotik bir şehirden kaçmak için, haftasonu görmeliktir. Letonya, diğer bir çok Avrupa ülkesine göre de ucuzdur. Sokaklarda dolanıp, parklarında güneşli bir yaz ayında keyif çatmalıktır.

Riga'dan, Litvanya'nın başkenti Vilnius'e yaptğımız otobüs yolculuğu

Riga’dan, Litvanya’nın başkenti Vilnüs’e yaptğımız otobüs yolculuğu

İnsanlar soğuk görünür. Ama bir merhaba ile ne denli sıcak olduklarına şahit olmak hiçte öyle uzak değildir. Arnavut kaldırımlı sokakları, gösterişli mimarisi olan binaları, bir yanda zenginlik öte yanda farkirlik dengesizliği olsa da, insanlar naziktir.

Geceleri eğlenceli, gündüzleri dingindir. Letonya’ya kadar gelinmişken de, yanıbışandaki  Litvanya ve Estonya ülkeleri de görülmelidir. İkişer gün ayırsanız kafidir.

Tıpkı bizim hayal edip, peşine düştüğümüz Interrail maceramızın bir sonraki durağı olan Litvanya’nın başkenti Vilnius gibi, sizlerin de bu güzel Baltıklar ülkelerinin keyfine varacağınız tatiller geçirmenizi dileyerekten, bir sonraki durağımız Litvanya’ya geçiyoruz. Hayal edip. Düştük peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. Hicran aday

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.