Himeji’de Gezilecek Yerler

Himeji’de nereler gezilir ? Trenden iner inmez ilk işimiz sırt çantalarımızı bırakabileceğimiz locker yani dolaplar oluyor. Allah’ tan burada da bu dolaplardan var. Yoksa bu kadar yol sırtta çanta çekilmezdi doğrusu. Fiyatlar yine dolapların boyuna göre değişiyor ve 400-600-800 yen. İstasyondan çıkar çıkmaz hemen meydanda bulunan tourist information yani turist ofisine gidiyoruz.

Himeji'de İzleyeceğiniz Rota

Himeji’de İzleyeceğiniz Rota

Şehrin haritasını alıyoruz ve yürüyerek doğruca Japonya’nın en güzel kalesi olarak seçilmiş olan Himeji kalesine ilerliyoruz. Yol boyunca yürümeyi tercih ediyoruz. Neden ? Çünkü biz backpackerız. Hayatı sokakta yaşayıp kalabalığa karışmak gibisi yok. 15 dakikalık yürüyüşün ardından karşımızda ülkenin en güzel kalesi, bembeyaz görüntüsü ile Ortaçağ’ dan kalan tarihi havası olan Himeji Kalesi, daha ilk görüşte bizi büyülüyor.

Japonya’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Tren Garından-Himeji Kalesi

Tren Garından-Himeji Kalesi

Himeji Kalesi: Giriş ücreti olarak ne yazık ki hem kale hemde Koko-en Bahçesi için 1,040 yen ödeyerek kaleye giriş yapıyoruz. Sadece kale 1,000 yen. Hemen ödedikten sonra, daha gişenin önünden sıraya giriyoruz.

Böyle bir sıra, böyle bir izdiham yok. Girişten kaleye tam anlamıyla girmemiz 1 saatten fazla zamanımızı alıyor. Kaleye girdikten sonra önce ayakkabıları çıkartıyoruz.

Hem asansör ile hem de merdivenleri kullanarak kalenin katlarına çıkabiliyoruz. Ama biz yine merdivenleri tercih ediyoruz. Çünkü her katta dönemin izlerini yansıtan silahlar, toplar, kılıçlar ve tarihi eserler camekanların içerisinde sergileniyor.

5. kata kadar tırmanıyoruz. Ayrıca en üst katında küçük bir şinto tapınağı var. Adamlar gerçekten dinlerine çok ama çok düşkünler.

Himeji Kalesi

Himeji Kalesi

Bu arada bu kalenin en önemli özelliği, Japonya’daki bütün kaleler yıkılmasına karşın, bu kaleye hiç dokunulmamış. 1400 yılında yapılan kale tam anlamıyla 1609’da bitirilmiş.

Dünya mirasları arasında gösterilen kale 2. Dünya savaşında şehirde tek bir bomba bile isabet etmeden enteresan bir şekilde ayakta kalmış.

Bu arada, Japonya’da kaleler taşların üzerine ahşap kullanarak yapılıyor ve bir çoğu beyaz badana ile boyanıyor. Çatı katları ise yine siyah renge yakın kiremitlerle örtülü.

Kalenin bir diğer özelliği, etrafı su ile çevrili. İçerisi ise labirent gibi ve bazı yolları çıkmaz. Bunun sebebinin ise düşman saldırılarına karşı bir önlem olduğu söyleniyor. Ancak bunu hiç kanıtlayamamışlar çünkü hiç saldırı olmamış.

Otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Koko-en Gardens

Koko-en Gardens

Koko-en Bahçesi : Kaleden çıkıyoruz. Durup durup arkamıza dönüp keyifle kaleye hayran kalıyoruz. Gerçekten insan bir çok filmde tanık olduğu bu muhteşem tasarıma sahip kaleyi görünce kendine sormadan edemiyor “Ne yapıyorum ben burada ya.” diye. Herşey rüya gibi.

Zihinde yine sorular yer edinirken hemen yanıbaşında yer alan Edo dönemi sitili bu bahçeye gidiyoruz. Bahçe, bir zamanlar samuray evleri olan bölgeye kurulu.

1992’de inşa edilmiş ve çok hoş renk cümbüşüne ev sahipliği yapan, insanı etkileyen bir güzelliğe sahip. Biraz dinlendikten sonra artık yola koyulma vakti. He bu arada sadece bahçe için bilet almak isterseniz 300 yen ödemeniz gerekecek.

Japonya İle İlgili Diğer Yazılarıma Geçebilirsiniz
1 .Japonya’da yapmanız gereken 10 şey
2. Japonya’da ne yenir
3. Japonya’da ulaşım
4. Japonya’da nereye gidilir

Himeji Kalesi

Himeji Kalesi

Osaka Kobe Nara gezi rehberi yazımdan daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Himeji’de yaklaşık 3 saat kadar oyalandıktan sonra artık bir sonraki durağımız Hiroşima’ya gidiyoruz. En çok merak ettiğimiz şehirlerin başında gelen Hiroşima’ya gitmek üzere, geldiğimiz yoldan yürüyerek tren garına gidiyoruz ve atlıyoruz Shinkasen’e. Yine hayaller, yine yüzde saçma sapan bir gülümseme, yine çocuk gibi heyecan, yine mutluluk hormonun vücutta tarifi mümkün olmayan huzuru….

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.