Güney Kore’ye Gitmek İçin 10 Neden !

Güney Kore’ye gitmek için bana tek bir neden söyler misin ? diyenlere : Güney Kore’ yi ömrümde topu topu 2-3 farklı yerde duydum. Bir tanesi A Milli futbol takımımızın dünya 3.’sü olduğu şampiyonada, diğeri ne yazık ki yüzlerce şehit verdiğimiz Kore savaşında, son olarakta dünyada ses getirmiş, herkesin hayran olduğu teknolojisi yüzünden. Ama daha neler varmışta haberimiz yokmuş. Şahsen benim yoktu. Belki senin vardır. Varsa bile biraz güncellemekte yarar var. Bak bakalım Güney Kore nasıl bir yermiş !

Gyeongju_Güney_Kore

Gyeongju – Güney Kore : Güney Kore’ye gitmek sanıldığından kolaydır.

Şimdi sana direk “Seul’e git, Busan’a git ya da yok efendim Güney Kore Gezi Rehberi yazılarımı oku.” demek yerine, birazcık “Neden bir insan bilmem kaç kilometre uzaktaki bu ülkeye, güneşin ilk doğup, ilk battığı topraklara gitmeli ondan bahsedeceğim.

Gezilecek yerlerini, yenecek yemeklerini geçtim, hele bir özelliği var ki sırf onu görmen, yaşaman, şaşırman için sana öneride bulunacağım. O ne biliyor musun dostum ?

Gyeongju_Sokakları

Gyeongju Sokakları : Güney Kore’ye gitmek için 10 neden

Gittiğim bunca ülkede, yüzlerce şehirde, gördüğüm onlarca millette hiç kimse bizi bu kadar sevmiyormuş. Onu öğrendim. Hiç kimse “Merhaba. Biz Türkiye’den geldik.” dediğimizde, Güney Kore’deki gibi sarılıp, bize bu kadar saygı duyup, minnet göstermemişti.

Hiç kimse bu kadar sıcak davranmamıştı. Sebebi de tahmin ettiğin şey. Kore savaşında verdiğimiz yüzlerce şehitin anısına, bize olan saygılarını görmen lazım dostum.

Güney Kore’ye nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Her şeyi geçtim, sırf bunun için ne yap ne et bir kez gör. Ecdadını ziyaret et. Gelmişkende, şimdi sayacağım 10 güzelliği yaşamadan dönme. Hatta dur. Önce şu özene-bezene hazırladığım kılibi bir izle.

1. Bizi bizden daha çok seven bir milletle tanışmak ister misin ?

Kuzey Kore ile 1950-53 yılları arasında gerçekleşen ve soğuk savaşın ilk çatışmasının olduğu mücadelede, sonrasında katılan ABD ve müttefikleri (Birleşmiş Milletler) ve Çin’ in de katılımıyla uluslararası boyut kazanan savaş, ülkenin yeniden inşasında en önemli paya sahip.

Busan_Birleşmiş_Miletler_Kore_Savaşı_Şehitliği_Güney_Kore

Busan – Birleşmiş Miletler Kore Savaşı Şehitliği Güney Kore

Bu savaşta en çok kayıp veren Birleşmiş Milletler ülkeleri ise sırasıyla ABD, Büyük Britanya ve Türkiye. Savaşa katılan yaklaşık 15,000 kişilik Türk ordusu ülkenin en güneyinde yer alan ve en büyük liman şehri olan Busan (Pusan) şehrinden savaşa dahil olmuş.

Ne uğrana savaştığını, neden bu savaşta olduğundan dahi haberi olmayan 741 ecdadımız bu savaşta hayatını kaybetmiş ve 163 kayıp, 2068 yaralı atamız bu topraklarda Güney Kore halkına destek vermiş. Kayıplar içinde en büyük anıt Pusan şehrinde yapılmış. İşte bu yüzden de bu adamlar bizi çok seviyorlar.

Dediğim gibi bizi bizden daha çok seven bir millet sanırım Güney Koreliler. O yüzden ilk seveceğiniz hatta şaşıracağınız şey, insanların Türk olduğunuzu söylediğinizde gösterecekleri saygı ve sevgi. Ecdadımızdan Allah razı olsun…

2. Gelişmiş şehir (Seul) acaba nasıl bir yer ?

Dünya’daki en büyük 10 finans ve ekonomi merkezlerinden birisi. Ülkenin dev firmaları Hyundai, Kia, LG ve Samsung gibi firmalar, Seul merkezli.

Gangnam_Seul

Gangnam – Seul : Güney Kore’ ye gitmek için en güzel nedenler

New York’ dan 8, Roma’ dan 5 kat daha yoğun nüfusa sahip. Şehir bu kadar büyük ve nüfus açısından oldukça yoğun olmasına karşın, dünyanın ağ olarak en geniş, istasyon sayısı olarak ikinci ulaşım sistemine sahip. Seul’de uzunluğu 520 km olan 18 tane farklı metro hattı var.

Tam 397 istasyondan bahsediyorum. Metroların hepsinde bırak interneti, 4G internet hızının keyfine varabiliyorsun. Gangnam’daki gökdelenleri ve ihtişamı söylemiyorum bile. İnan bana Seul, bir çok Avrupa başketini sollar.

Seul’de moda, sanat, eğlence ve tarihi bir arada bulabilirsin. Gelmişken en az 3 gün kalmanı öneririm. Seul yazılarım için tıklayınız.

3. Kore Barbeküsü denen lezzeti yerinde yaşamaya ne dersin  ? 

fly insta fly insta

Güney Kore’de yemek demek, Kore barbeküsü demektir. Gitmeden önce pek muhtemel herkes sana bu lezzeti tatmanı tavsiye edecektir. Aslında, bildiğiniz mangalda et. Genelde domuz veya dana eti kullanılıyor. Domuz daha ucuz oluyor.

güney - kore - barbeküsü

Güney Kore’ye sırf şu kore barbeküsünü yemek için giderim

Ama eğer bizim gibi şanslı iseniz sokakda rastgele bir restoranla karşılaşıp nadir de olsa kuzu etini de tadabilirsiniz. Kore barbeküsü servisi ise : bir masa, masanın ortasına mangal kömürünün konacağı bir kısım  ve üzerine de ızgaranın konduğu düzenek.

Bu düzenek çok farklı olabiliyor. Kimi zaman etler şiş halde geldiği için, bu düzeneğe şişleri takıyorsunuz ve otomatik olarak düzenek şişleri kendisi döndürüyor.

Bazen de siz kendiniz, kendin pişir kendin ye mantığında tek tek etleri ızgara üzerinde çeviriyorsunuz. Etler yaklaşık 5-10 dakikada pişiyor ve oldukça lezzetli. 100 gram olarak satılıyor ve domuz eti 7,000-8,000 won, dana 10,000 won ve kuzu eti ise 11,000 won civarında.

Tabi bu rakamlar yerine ve restoranına göre değişiyor. Yanında ise meşhur Kim Chi turşuları olmazsa olmaz. İlaveten sarımsak, soğan ve farklı tadlada mezelerde masanızda oluyor. Biz en çok bu yemeği beğendik. Hatta sürekli de vidyosunu çektik. Bir tanesini de aşağıya ekledim.

4. Vizesiz ve orta derecede ucuz halli bir ülke mi görmek istiyorsun ?

Bu ülkede en güzel duygulardan birisi ne biliyor musun ? Havalimanında Türkçe konuşulması. Daha ülkeye girerken, parmak izini alıyorlar ve Türkçe talimatları dinleyerek parmak izini veriyorsun. Şahsen benim ilk kez başıma gelmişti. Bir diğeri de, bizden vize istemeyen nadir gelişmiş ülkelerden. Ayrıca, sanıldığı gibi çok pahalı bir ülke değil. Orta derece ucuz diyorum ya hani.

Gwangjang_Market

Sokak Pazarları – Seul : Güney Kore’ye gitmek için 10 neden

Şimdi dostum, benim harcamalarımdan yola çıkacağım ve muhtemelen şaşıracaksın. Neden ? Çünkü biz günde yaklaşık 50-60 dolar gibi bir para harcayarak bu ülkede hemen hemen herşeyi tattık, merak ettiğimiz heryere de gittik.

Biliyorum belki bunu 30 dolarada yapabilirsin ama sanırım limitlerini çok zorlaman gerekir. Haberin olsun. Genelde ; yemek 20-30 dolar (Sürekli Kore Barbeküsü ve deniz ürünleri yedik.

Bunu azaltmak sana kalmış), ulaşım 5-10 dolar (Metro ve Şehirlerarası Ulaşım Dahil), konaklama 15-25 dolar(1 kez Hostel 1 kez Otelde Kaldık) ve eğlence 10 dolar(Bir gece çok içtik. Diğer gece dinlendik.) civarındaydı. Dolar diye yazıyorum sen onu ülkenin para birimi olan wona çevirirsin artık. 1 dolar 1,100 won.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

5. Budizme karşı bir ilgin var mı ?

fly insta fly insta

Aslında sadece budizm değil, adamların rengarenk tapınakları ve yemyeşil doğasını da ayrıca anlatmak lazım. Çünkü ülkedeki tapınakların güzelliğinin yanında, yemyeşil doğası da büyüleyici. Birde, bu budizm dinini az çok biliyorsan eğer, Güney Kore’de en yaygın dinlerden birisi olduğunu bilesin.

Anapji_Pound_Gyeongju

Anapji Pound – Gyeongju : Güney Kore’ye gitmek için bir sürü nedenim vardı

Özellikle, Gyeongju şehrinde yer alan rengarenk tapınakları ve meşhur Bulguksa Tapınağını, meşhur tümülüsleri ve Anapji Pound’u mutlaka görmelisin. Benim en çok sevdiğim şehirlerden birisi Gyeonju oldu. Gelmişken de en az 1 gece kal derim. Gyeongju yazılarım için tıklayınız.

6. Saygı kavramı nasıl bir şey ki ?

Gördüğüm en saygılı milletlerden birisi Koreliler. Doğaya, insana her şeye saygılılar. Küçücük çocukların otobüse binerken ki o selamları, koskoca adamların bir birlerine karşı gösterdikleri saygı ve hürmeti, gençlerin büyüklerine karşı gösterdikleri nezaketi mutlaka yaşamalısın.

Teyzeler_Arasında_Küt_Saç_Moda

Teyzeler Arasında Küt Saç Moda : Güney Kore’ye gitmek için 10 neden

Ne kadar kalabalık olursa olsun, düzenin, adabın, adaletin toplumda da net bir şekilde yaşandığını insan görünce hem seviniyor hem üzülüyor. Üzülüyor çünkü malum. Bazı şeyleri sorgulamaya başlıyor insan…

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

7. Gece hayatı-kültür-sanat için gitmeli mi ?

Aradıklarını bulmak için adresin yine Seul olacak. Çok büyük. Dev bir metropol. Ama bu kadar büyük olmasına rağmen, aradığın her şeyi bulabileceğin bir yer.

Cocoon_Seul

Sağlam İçerler – Cocoon Club – Seul : Güney Kore’ye gitmek isteyenlere

Sanat için The National Folk Museum of Korea, National Museum of Modern and Contemporary Art (Çağdaş Sanatlar Müzesi ) ve War Memorial of Korea (Kore Savaş Müzesi) ilk sırada olsun. Sonra rengarenk saraylarını gez. Deoksugung Sarayı, Gyeongbokgung Sarayı ve Changdeokgung Sarayı ilk sırada olsun.

Gece hayatı içinde, Hongdae bölgesi, Insadong ve Gangnam bölgesinde yer alan yüzlerce mekanı seçebilirsin. He bu arada, bu adamlar çok fazla içki içiyorlar ve en çok tüketilen içkileri soju. Bu sojuları içip içip sabahlara kadar eğleniyorlar. Dünyanın en çok alkol tüketen milletlerinden. Haberiniz ola.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

8. Sahil-kum-güneş de olsa ?

Bu da var. Ne ararsan var Kore’de. Gideceğin şehir ise Busan olacak. Ülkenin güneyinde kalıyor, “Miami ile kapışır.” dedikleri sahilleri var. Sahil boyunca dikili onlarca gökdelen ve sap sarı kumları ile hiçte haksız değiller.

Haeundae_Busan

Haeundae – Busan : Güney Kore’ye gitmek için bir sürü neden var aslında

Ayrıca Busan’da dünyadaki tek Birleşmiş Milletler Şehitliği var. Bizim şehitlerimizde burada. Mutlaka gör. Ziyaret et. Şehitlikte 885 İngiliz, 462 Türk mezarı bulunur. Diğer milletlerden de mezarlar var ve toplamda 2,300 mezar bu Şehitliktedir.

Bu arada Busan’a kadar gelmişken, meşhur volkanik adaları Je-ju’ya da gidebilirsin. Uçakla 1 saat civarında varılıyor. Gelmişken de en az 2-3 gün kal. Bir de en güzel mevsim Haziran. Eğer Temmuz ve Ağustos’da gelirsen ani yağmurlar ve fırtınalar olabiliyor. Benden söylemesi. Busan yazılarımı görmek için tıklayınız.

9. Sen de deniz ürünlerine aşık mısın ?

Canlı ahtapot yiyorlar. Daha ne yesinler ? Devasa yengeçler, yengeç derken 1 metreden büyük, o derece deniz ürünlerine hastalar. Çiğ balık yiyorlar ! Hani suşi de çiğ balık ama yanında pilav falan olur. Ama bunlar bildiğin çiğ yiyorlar. Direk balığı seçiyorlar, temizliyorlar ve afiyetle yiyorlar.

King_Prawn_Devasa_Yengeçler

Devasa Yengeçler : Güney Kore’ye gitmek için en güzel nedenlerden

Pişirmek yok. Biz yedik mi ? Yedik valla. Canlı ahtapot hariç her şeyi yedik. E malum ben Fethiye’liyim ve ailemde balıkçı olduğu için, çok fazla seçmem ve deniz ürünlerine bayılırım.

He bu arada, o canlı ahtapotlar var ya. Geçen sene 15-20 kişi ölmüş. Sırf adrenalin seviyelerini arttırıyor diye yiyorlarmış. Yiyecek olursan eğer, ben seni uyarmış olayım. Deniz ürünlerini hem Busan hem de Seul şehirlerinde tadabilirsin. Seul’de Noryangjin balık pazarı ve Busan’da Jagalchi Balık Pazarı adresin olacak.

10. Peki Güney Kore’de nereye gitmeli ?

Her şey iyi güzelde, bir ülkede en ama en zor şey, nereye gideceğine karar vermektir. Sahi “Güney Kore’de gezilecek, görülecek yerler nereler ? Güney Kore’de mutlaka nereye gitmeli ?” diye sorarsan :

Busan_Jagalchi_Balık_Pazarı

Busan – Jagalchi Balık Pazarı : Güney Kore’ ye Gitmek

Bu şehirlere gitmişken de, Seul’de en az 3 gün, Gyeongju’da en az 1 gün ve Busan’da en az 2 gün kal derim. Hatta buna ilaveten Jeju adasına da geçebiliyorsan geç.

Hatta bizim yaptığımız gibi bir çılgınlık yapıp, uçağa veya feribota atlayıp Japonya’ya da geçebilirsin. Sonuçta 10 saat yol çekip, buralara kadar gelmişsin ! Oraya da geçiver değil mi ?

Güney_Koreli_Kardeşlerimiz

Güney Kore’li Kardeşlerimiz : Güney Kore’ ye gitmek için en güzel neden

Güzeldi be. İnsanları, yemekleri, sokakları, çekik çekik gözlü çocukları, her şeyden öte medeniyeti güzeldi. Böyle ülkelere bizim bütün milleti gönderip, 2-3 ay gezdirmek geliyor içimden. Valla bak. Bizim bu toprakları görüp, eksik olan yönlerimizi, o da sözde he kime sorsan bizden iyisi yoktur, geliştirmemiz lazım.

Para bir şekilde kazanılır. Dünyanın en gelişmiş, en pahalı ürünleri bir şekilde alınır ama medeniyet, saygı ve eğitim gibi olguları satın alamazsın. Umarım kimseyi kızdırmamış veya kendini beğenmişlik yapmamışımdır ama sanırım bazı şeyleri gezip, görüp, yaşadıktan sonra şu iğneyi önce kendimize batırmamız gerektiği kanısındayım.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Güney Kore’ ye gitmek için benim güzel nedenlerim bu kadar. Yani dostum uzun lafın kısası : Güzeldir Güney Kore. Gelmişken eğer becerebilirsen, nasıl yapıldığını bilmiyorum, Kuzey Kore’ye de geç derim. He geçemezsen eğer, en azından Çin’in meşhur şehri Pekin’e de uğra. Yakın sayılır. Uçakla geçersin. Eğer tam anlamı ile bu ülkeye gitmeyi kafanı koyduysan, senin için yazdığım bilmem kaç sayfa yazıları mutlaka ama mutlaka tek tek oku. İnan bana çok ama çok işine yarayacak. Sen yeter ki hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

41 Yorum

 1. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 2. Sefa
 3. tuğçe
  • Deniz Pehlivan
 4. Lumia
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 5. Yavuz Selim
  • Deniz Pehlivan
 6. sevda
  • Deniz Pehlivan
 7. FEYZANUR
  • Deniz Pehlivan
 8. Eda
  • Deniz Pehlivan
 9. Gürol FERİK
  • Deniz Pehlivan
   • Arif
    • Deniz Pehlivan
    • BRN
   • GÜROL
 10. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 11. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 12. Murat
  • Deniz Pehlivan
  • besna
 13. Murat
  • Deniz Pehlivan
 14. besna
 15. Murat
  • Deniz Pehlivan
 16. horihan
 17. horihan
 18. bengü
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.