Güney Kore’de Gezilecek Yerler

Güney Kore’de gezilecek yerler için, öncelikle kalınacak gün sayısını dikkate alarak plan yapalım. Güney Kore’de kaç gün kalacaksanız, ona göre plan yapın derim. Bizim Güney Kore’den sonraki durağımız Japonya olacağı için, doğrusunu söylemek gerekirse bizi daha çok heyecanlandıran duraklarımız Japonya’da olacaktı.

Anapji_Pound_Gyeongju

Anapji Pound – Gyeongju : Güney Kore’de gezilecek yerler

Bu yüzden Güney Kore’de biraz daha az kalalım dedik. Amacımız bu kadar yolu çekmişken, buralara kadar gelmişken bu güzel ülkeyi ve halkını da görelim, ecdadımızı da görüp ziyaret edelim dedik. Önce kuzeyden yani Seul’den başladık ve sonrasında ülkenin en eski şehirlerinden birisi olan Gyeongju’ya uğradık.

En son durağımız olarak ülkenin güneyinde yer alan ve en büyük 2. şehri olan Busan’ı ziyaret ettik.  Aslında bu rotaya bir kaç şehir daha ekleyebilirdik ancak Japonya için yanıp tutuşuyorduk. Özetle izlediğimiz rotadaki şehirler ;

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, Ekonomik otel arama motorları yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

1. Güney Kore’de Gezilecek Yerler

 • Seul : 3 gün (3 gün yeterli olacaktır. Zaten şehir içi ulaşım metro ile çok kolay. Rahatça yeter.Ama eğlence parklarını veya Kuzey Kore sınırına yapılan biz gezi de yapayım dersen 4 gün ayırmalısınız.)
 • Gyeongju : 1 gün (Aradığınız ülkenin en eski şehrini görmek ve yapılarını ziyaret etmekse 1 gün yeter.He eğer civarda yer alan diğer bölgelere de gideyim derseniz 2 gün ayırmalısınız.)
 • Busan : 2 gün (Oldukça büyük bir sahil şehri olan Busan, deniz-kum-güneş için ideal bir yer. Ama biz gittiğimizde hava hem soğuktu hem de yağmurluydu. Yine de sahilleri görülmeye değer. Ayrıca şehitlikte bu şehirde yer alıyor. Kafa dinlemek isterseniz 1 gün daha ekleyebilirsiniz.)

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

2. Güney Kore’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Güney Kore’ye kadar gelipte, muhakkak yapmanız gereken bazı şeyler olacak. Peki bu mühim şeyler neler ? İnsan neden Güney Kore’ye gider ?

Güney_Koreli_Kardeşlerimiz

Güney Kore’li Kardeşlerimiz

 • Ecdadının yattığı mezarları ve anıtları ziyaret etmeden
 • Ülkenin kültürüne ait detaylı araştırmaları yapıp, yerinde incelemeden
 • Meşhur barbekülerinin her farklı versiyonunu tatmadan
 • En az bir kere de olsa soju ve yerel biralarını içmeden
 • Halka sohbet edip, bize olan saygılarına kanlı-canlı şahit olmadan
 • Bahsettiğim 3 şehride görmeden
 • En az bir gece dışarı da eğlenmeden
 • Sarayları ve tapınakları karış karış gezmeden

dönme arkadaşım.

3. Peki Güney Kore’de nasıl bir rota izlenmeli ? 

fly insta fly insta

Güney Kore’de nereye gidilir ? Güney Kore’de nasıl gezmeli ? Biz Güney Kore’de yaklaşık 6 gün kaldık. Merak ettiğimiz heryeri bu sürede gördük. Önce Seul’den başladık, otobüsle Gyeongju’ya geçtik ve sonrasında yine otobüsle Busan’a gittik.

Güney_Kore_Rotamız_Seul_Gyeongju_Busan

Güney Kore Rotamız – Seul – Gyeongju – Busan

Busan’da kalıp, Peach Havayolları ile Japonya’nın 2. büyük şehri Osaka’ya uçtuk. Eğer sizin de 6 gününüz varsa, Güney Kore’de gezilecek yerler planınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

4. “Güney Kore’de nereye ne için gitmeli ?” diye soracak olursanız ; 

Eğer aradığınız :

5. “Neden Güney Kore’ye gitmeli ?” diye merak ediyorsanız;

fly insta fly insta
 • İnsanlarının bize oldukça yakın davrandığı bir ülkeye gitmek istiyorsan
 • Gelmişken tarih de göreyim diyorsan
 • E birazda gece hayatı olsun diyorsan
 • Atalarımızın yurtdışındaki en büyük anıt mezarlığını da ziyaret edeyim diyorsan
 • Farklı bir coğrafyada olsun diyorsan
 • Bize uzak olan bir dinin de etkisini halkta ve kültüründe görmek istiyorsan
 • Farklı yemekleri ve kültüre olan merakın varsa
 • Gelişmiş ülkelere hayransan
Sürekli_Kalabalık_Sokaklar_Seul_Gangnam

Sürekli Kalabalık Sokaklar – Seul (Gangnam) : Güney Kore’de gezilecek yerler

Güney Kore’ye kesinlikle gitmelisin. Kabul edelim. Bir Japonya değil. Ama kesinlikle insanın hayatında bir kez görmesi gereken bir ülke. İnsanları, sarayları, tapınakları, caddeleri, meydanları, kafeleri, restoranları mutlaka görülmeli.

Özellikle bu kadar zor yıllar geçirip, bu kadar hızlı bir şekilde büyüyen ülke örnek alınmalı ve sadece ekonomik anlamda değil, kültürel ve sanatsal açıdan da ileri düzeyde olan bu ülkeden özellikle ilham alabilecek meslek sahibi kişiler mutlaka bu ülkeyi gezmeli. Hep söylerim.

güney - kore - gezilecek - yerler

Seul – Güney Kore (Her Zamanki Yol Arkadaşım Ali İle) : Güney Kore’de gezilecek yerler

Keşke üretkenliğim olsa, ne bileyim iç mimar ya da mimar veya mühendis olsaydım. Bişeyleri görüp, onlardan etkilenip, gördüklerimi, yaşadıklarımı üretecek olduğum yeni icraatlarda kullanabilseydim. Çünkü özellikle böyle gelişmiş ülkeler, insanın görüp, öğrenme yetkinliğini had safaya çıkarıp, farklı pencereden bakma kabiliyeti kazandırıyor insana.

Özellikle bu tür meslekle meşgul iseniz, mutlaka bu ülkeyi ziyaret edin. Elbette sizin de esinleneceğiniz bir şeyler vardır. Güney Kore’de gezilecek yerler yazım bittiğine göre, Güney Kore hakında daha detaylı bilgileri görebileceğiniz Güney Kore gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

 1. Pelin
  • Deniz Pehlivan
 2. ismet can
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.