Bozcaada Plajları : Bozcaada’da Denize Girilecek En Güzel Yerler

Bozcaada denizi nasıldır ? En güzel Bozcaada plajları hangileridir ? Bu yazımda, Bozcaada’da keyifli anlar yaşadğım harika Bozcaada plajlarını ve Bozcaada koylarını tek tek anlatacağım. Çünkü Bozcaada, keşfedilmiş veya keşfedilmeyi bekleyen birçok plaja vede koya ev sahipliği yapıyor. İp ince kumuyla, temiz ve berrak deniziyle Bozcaada plajları insana huzur veriyor.

Bozcaada, Kuzey Ege’de olmasından dolayı, sıcak havası ile bunaltmayan bir deniz tatil yapmanızı sağlayabilir. Aslında belki de tek dezavatajı denizinin soğuk olması. Her güzelin bir kusuru vardır elbette. Olacak o kadar.

Fiyatlar güncel olmayabilir. Malum, enflasyon…

Bozcaada plajlarına ve koylarına gitmeden önce çantanıza bolca yiyecek ve içecek doldurun, güneşten korunmak için ihtiyaç duyacağınız eşyaları da almayı unutmayın. Çünkü bazı bakir koylar ve plajlarda temel ihtiyaçlara ulaşmanız mümkün olmayabiliyor. Bu, ilk dikkate almanız gereken uyarım.

bozcaada-ayazma-plajı

Kuzey Ege’nin Maldivleri Bozcaada Ayazma Plajı

Turkuaz rengi Bozcaada denizine sahip plajları ve koylarında huzurlu vakit geçirmek ve en güzel deniz mevsimini yaşamak için önerdiğim tarihler ise Ağustos-Eylül ayları.

Çünkü, bildiğiniz üzere denizler geç ısınır, geç soğur. Hal böyle olunca da, zaten soğuk olan Bozcaada denizi, Mayıs-Temmuz döneminde birazcık soğuk olabiliyor. O yüzden Ağustos-Eylül aylarını öneriyorum.

Bir de bu plajlara gitmek için en güzel yol, hatta tüm adayı gezmek için en keyifli yol, araçla gezmek. Eğer aracınız yoksa, BURADAN kiralayabilirsiniz. Özellikle Çanakkale’yi seçerek, en yakın yerden aracınızla Bozcaada’ya geçebilirsiniz.

Bozcaada denize girilecek yerler nerelerdir ? Bozcaada nerede yüzülür ?

Bozcaada’nın güneyinde ve kuzeyinde hava şartlarına göre denize girilebilecek ve yüzülebilecek birkaç önemli plajın ve koyun detaylı anlatımlarını Bozcaada plajları haritası ve Bozcaada koyları haritası şeklinde aşağıda belirtmiş olacağım.

Ayrıca, bahsi geçen plaj ve koylara nasıl ulaşılabileceğinizin bilgisini de vermiş olacağım. Gelin birlikte adanın hangi plajı ve koylarında denize girilebileceğinin listesine bakalım :

Bu arada : ŞURADAN sıralı olarak tüm Bozcaada Otellerini görebilirsiniz

En Güzel Bozcaada Plajları ve Koyları Rotaları

9 Bozcaada plajı ve koyu önereceğim. Bunların kabaca listesi aşağıdaki şekilde. Sonrasında ise, tek tek her bir plajın ve koyun özelliklerini, ulaşım seçeneklerini de anlatacağım :

 • 1. Bozcaada Ayazma Plajı
 • 2. Bozcaada Akvaryum Koyu
 • 3. Bozcaada Mitos Beach
 • 4. Beylik Koyu Bozcaada
 • 5. Habbale Plajı Bozcaada
 • 6. Çayır Koyu Bozcaada
 • 7. Tuzburnu Koyu Bozcaada
 • 8. Sulubahçe Plajı Bozcaada
 • 9. Poyraz Limanı Koyu Bozcaada
Bozcaada-plajları-koyları-haritası

Bozcaada Plajları Haritası ve Bozcaada Koyları Haritası (Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.)

1. Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada’da denize girilecek yerlerin açık ara başını çeken enfes bir plaja sahip olan Bozcada Ayazma Plajını anlatmaya nereden başlasam bilemedim. Adanın güneyinde bulunan Ayazma plajına ulaşım konusunu Bozcaada’ya Nasıl Gidilir yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım.

Kısaca ulaşım konusunu özet geçecek olursak Bozcaada merkezden saat sabah 09:30’dan itibaren kalkan minibüslerle kısa bir sürede plaja ulaşabilirsiniz. Yoğun dönemlerde (Haziran-Ağustos dönemi) gidiyorsanız eğer, erken saatlerde plaja ulaşmanızı öneririm. Bu arada, şahsi araçlarınızla da plaja ulaşabilirsiniz.

bozcaada-ayazma-plajı

Bozcaada Plajları – Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada Ayazma plajına ilk olarak vardığımda gördüğüm manzara yukarıdaki gibiydi. Resmen büyülenmiştim. “Kuzey Ege’de küçük bir Maldivler varmış ta haberimiz yokmuş” diyerek manzaraya bakarak hayallere dalıvermiştim.

İncecik altın rengi kumları, adeta “Gel üzerimde yürü.” diye naz yapıyordu. Turkuaz rengi denizi ise görülmeye değerdi.

bozcaada-ayazma-plajı

Bozcaada Denizi Nasıl ? – Bozcaada Ayazma Plajı

Manzaranın keyfini çıkardıktan sonra plaja doğru indiğinizde birçok şezlong ve şemsiye sizi karşılıyor. 2 şezlong ve 1 adet şemsiye için toplamda 15 TL ücret ödemiştim. Ayrıca plaj içerisinde soyunma kabinleri de bulunuyor.

Bozcaada Ayazma Plajı için bir başka alternatif ise kendi şemsiyenizi ve hasırınızı vb. getirmeniz olacaktır. Özellikle yoğun dönemlerde gelirseniz belediyenin işlettiği bu plajda yer bulmanız bile mümkün olmayabilir.

bozcaada-ayazma-plajı

Bozcaada Nerede Yüzülür ? – Ayazma Plajı Her Türlü Canlıya Açık

Bozcaada plajlarının en bilineni ve popüleri olan Ayazma plajında denizin keyfini çıkarırken öğle yemeği ve alışveriş için 5-6 tane restoran ve büfe bulunuyor. Bozcaada denizi manzarasına karşı deniz ürünlerini tüketirken, biranızı yudumlayabilirsiniz. Öğle yemeği için tavsiye edeceğim yer Koreli Restoran.

Denizi oldukça berrak olan Ayazma plajının tek handikabı ise oldukça soğuk olması. Ama bu, adanın serin sularında keyif sürmenize engel olmasın. Bozcaada’nın en güzel plajında keyif çattıktan sonra, minibüsün indirdiği noktadan adanın merkezine tekrar geri dönüş yapabilirsiniz.

bozcaada-ayazma-plajı

Bozcaada Plajları – Benim Gözümden Ayazma Plajı ( Sizce de Mükemmel Değil mi ? )

Bozcaada Ayazma plajı adanın en popüler plajı olduğu için, etrafında birçok otel ve pansiyon hizmet veriyor. Ayrıca, kamp bölgeleri de bu plaja yakın yere konumlanmış. Plajlara yakın bölgesinde bulunan otel önerilerimi yazdığım Bozcaada Otelleri Rehberimi okumanızı öneririm.

Güzeldir Ayazma plajı… Bir kez geldiğinizde tekrar gitmek için can atarsınız.  Kısacası Bozcaada Ayazma plajı anlatılmaz yaşanır…

2. Bozcaada Akvaryum Koyu

Bozcaada koyları içerisinde en önemlisi olarak ön plana çıkan Bozcaada Akvaryum Koyu, adı üstünde balıklarla yüzme fırsatı sunan akvaryum berraklığında bir koy. Bu plaja gelirken deniz gözlüğünüzü ve şnorkelinizi yanınızda getirmeyi unutmayın. Berrak denizin ve balıklarla yüzmenin keyfi bir başka oluyor.

Son yıllarda popülerliği artan Bozcaada Akvaryum koyuna, adanın merkezinden 11:30, 14:00 ve 17:00’da minibüsler sefer düzenliyor. Koya, şahsi araçlarla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

bozcaada-akvaryum-koyu

Bozcaada Denizi Nasıl ? – Bozcaada Akvaryum Koyu

Ucu bucağı olmayan maviliğe sahip Bozcaada Akvaryum Koyunun, küçük bir kumsalı da var. Manzarası dillere destan. Akşamüstü şarabınızı alıp manzaranın gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.

Akvaryum koyunun kayalıkları üzerinden, masmaviiii, berrrak ve serinnn denizine kendini bırakabilirsiniz. Kumsal küçük ve koy bakir olduğu için şezlong, soyunma kabini olmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Bundan dolayı bu koya hazırlıklı gelmenizde fayda var.

akvaryum-koyu-bozcaada

Bozcaada Plajları – Akvaryum Plajı

Bozcaada Akvaryum Koyu, ayrıca dalış ve su altı sporları ile uğraşanların da uğrak yeri. Koyun yakınında konaklamak isteyenler için Akvaryum oteli tesisinde konaklamanızı öneririm. Taştan yapılmış olan otelin manzarası efsanedirrrr.

Gerçek bir akvaryumu andıran Bozcaada Akvaryum koyu ileride daha da popüler olmaya aday. Umarım bu güzellikler hep bakir kalır…

3. Bozcaada Mitos Beach

Bozcaada plajları arasında daha çok adada yaşayan insanların uğrak yerlerinden biri olan ve Ayazma plajından sonra, tesise sahip diğer plajlardan birisi olan Bozcaada Mitos Beach sıradaki durağımız.

Ulaşım konusunda gayet kolay bir şekilde erişebileceğiniz, Bozcaada Mitos Beach’e ulaşmak için, Ayazma minibüslerine binip direkt plaja ulaşabilirsiniz.

mitos-beach-bozcaada

Bozcaada Denize Girilecek Yerler – Bozcaada Mitos Beach

Nezih ve sakin bir plaj ortamı arayışındaysanız Bozcaada Mitos Beach’i tercih edebilirsiniz. Tesisin en güzel özelliklerinden birisi fonda çalan, sizi çok fazla rahatsız etmeden dinlendiren müzikleridir.

Bozcaada Mitos Beach’teki tesisin bünyesinde, yiyecek içecek bulabilirsiniz fakat son dönemlerde fiyatlar artış göstermiş. Son olarak, yoğun dönemlerde gelecek iseniz, şezlong sayısı az olduğu için önceden rezervasyon yapmanızı öneriyorum.

4. Beylik Koyu Bozcaada

Bozcaada koyları haritasında olmazsa olmazlardan Beylik Koyu Bozcaada, Ayazma plajı ve Akvaryum koyu arasında kalan sakin bir koydur. Bazılarına göre adanın saklı kalmış en güzel koyu olarak bilinmektedir.

Beylik Koyu Bozcaada Ayazma plajına yakın mesafede olduğundan dolayı patika bir yoldan rahatça ulaşabileceğiniz çok güzel bir koy. Etrafında herhangi bir tesis bulunmadığı için, şahsen huzur arayanlardansanız mutlaka rotanızda olması gereken bir yer.

beylik-koyu-bozcaada

Bozcaada Nerede Yüzülür ? – Beylik Koyu Bozcaada

Bakir kalmış Bozcaada plajlarından biri olan Beylik Koyu Bozcaada’da 2015 yılında karaya oturan gemiden dolayı kötü bir görüntüye de ev sahipliği yapıyor. Umarız, adanın cennet plajlarından biri olan Beylik koyu geminin çekilmesinden sonra eski halini alır.

Tamamen kum ile kaplı plajı, sessiz ve sakin bir ortamı olan Beylik Koyu, Bozcaada’da kamp yapmak için ideal yerlerden birisi. Ayrıca,  adanın diğer plajlarına göre burada deniz daha sıcak. Sıcak deniz severlere duyurulur.

5. Habbale Plajı Bozcaada

Bozcaada Mitos Beach tesisinin hemen yanı başında bulunan Habbale Plajı, Bozcaada’nın en temiz denizine sahip plajı. Ayazma plajını kıskandıracak güzellikle altın gibi bir kuma ve taşlık alanlara sahip.

Habbale Plajı Bozcaada‘ya ulaşmak için, yine Ayazma plajına gelen minibüslerle ulaşabilirsiniz. Plajda her hangi bir tesis olmadığı için bunu dikkate alarak plaja gelmenizde fayda var.

habbale-plajı-bozcaada

Bozcaada Plajları – Habbale Plajı Bozcaada

Ada sakinlerinin daha çok tercih ettiği bir plaj olan Habbale Plajı Bozcaada, etrafındaki diğer plajlara göre daha sakin bir ortama sahip. Deniz kum güneş üçlüsünü sonuna kadar hissedebileceğiniz çok güzel bir yer.

Adaya yakın mesafede bulunan Bertiz Bozcaada otelini konaklama için tercih edebilirsiniz. Otelin deniz manzarası efsanedir.

6. Çayır Koyu Bozcaada

Bozcaada plajları arasında şimdiye kadar hep adanın güneyindeki koylar ve plajlar hakkında bilgiler verdim. Çayır Koyu Bozcaada ise tam tersine adanın kuzeyinde kalıyor.

Nispeten ada sakinlerinin sıklıkla ziyaret ettiği koylardan olan Çayır Koyu, adanın merkezine 45 dakikalık yürüme mesafesinde. Dilerseniz, Çayır Koyuna şahsi araçlarınızla da ulaşabilirsiniz.

çayır-koyu-bozcaada

Bozcaada Plajları – Çayır Koyu Plajı

Bozcaada’da genelde rüzgar poyrazdan esmektedir. Bu yüzden adanın güneyindeki plajlar daha çok tercih edilmektedir. Çayır Koyunda ise poyraz estiği zamanlar deniz dalgalı olmaktadır. Adanın bu durumundan faydalanmak için Çayır Plajında kitesurf yani rüzgar sörfü çok meşhurdur. 2015 yılında da Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. Eğer rüzgar sörfü ile ilgileniyorsanız Çayır plajı tam sizlik. Benden söylemesi.

Nadiren Lodos’un estiği zamanlarda rotanızı kesinlikle Çayır Koyu’na çevirin. Adanın en yüksek tepesi Göztepe’ye doğru sakin denizin ve huzurlu bir ortamın tadını çıkarın.

7. Tuzburnu Koyu Bozcaada

Tuzburnu koyu, Bozcaada’nın merkezine en uzun mesafede olan koydur. Rüzgar güllerinin olduğu bölgede bulunan Deniz fenerinin tam aşağısında bulunmaktadır. Adanın merkezinden yürüyerek 1 saatlik bir mesafede ulaşılabiliyor.

tuzburnu-koyu-bozcaada

Bozcaada Plajları – Tuzburnu Koyu

Adada çok fazla tercih edilmeyen plajlardan biri olmasına rağmen özellikle lodoslu havalardan sonra, Çayır Koyu’na alternatif olarak tercih edilebilir. Özellikle akşamüstü Polente fenerine çıkıp oradan gün batımı seyir keyfi yapabilirsiniz. Gün batımları güzeldir…

8. Sulubahçe Plajı Bozcaada

Bozcaada Ayazma plajının hemen yanında bulunan ve etrafında tesis olmadığı için bakir kalmış bir plaj izlenimi veren  Sulubahçe Plajına ulaşmak için tek yapmanız gereken Ayazma minibüslerine binmek.

bozcaada-sulubahçe-plajı

Bozcaada Sulubahçe Plajı – Bozcaada Plajı

Sulubahçe plajının hemen bitişiğindeki Ayazma plajı genellikle yoğun iken, Sulubahçe plajında sessiz sakin bir Bozcaada denizinin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, plajda 2016 yılından itibaren şezlong hizmeti sunulmaya başlanmış fakat her hangi bir tesis bulunmamaktadır.

9. Poyraz Limanı Koyu Bozcaada

Bozcaada plajları arasında ada merkezine en yakın plaj olma özelliğini taşıyan Poyraz Limanı Koyu, yürüyerek ortalama 15-20 dakikada ulaşılabilen güzel bir plaj. Ayrıca, Poyraz Limanının etrafında birçok pansiyon ve bağ evi de bulunuyor.

bozcaada-ayazma-plajı

Bozcaada Plajları – Bozcaada Ayazma Plajı

Çayır Koyu gibi Poyraz Limanı Koyu da, lodoslu zamanlarda yerlilerin tercih ettiği plajlardan birisi. Adanın en sıcak Bozcaada denizine sahip ama yüzerken deniz kestanelerine dikkat etmenizi şiddetle öneriyorum.

Gördüğünüz gibi Bozcaada birbirinden güzel birçok koya ve plaja ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin güney sahillerini kıskandıracak boyutta turkuaz rengi denizi ve altın rengi kumsalları ile candır Bozcaada.

bozcaada-sokakları

Bozcaada Ara Sokakları

Bozcaada plajları ve koyları ayrıca dalış, rüzgar sörfü gibi sporlara da ev sahipliği yapıyor. Bozcaada’da rüzgar hangi yöndern eserse essin daima denize girecek bir yer bulabildiğiniz zaten yukarıda anlattım.

Diğer Bozcaada Gezi Yazılarım şu şekilde : 

Son kez yine hatırlatalım : Bozcaada Plajları ve denizi, nispeten soğuk olabileceği için en güzel zamanlar Ağustos-Eylül gibi yaşanıyor. Deniz-kum-güneşin en güzel tonlarını bulacağınız, unutulmayacak bir Bozcaada tatili diliyorum.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

 1. KeReM_35
 2. Nurtaç
  • Deniz Pehlivan
 3. Real Deal Meal
 4. Öznur
 5. Semra

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.