Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada gezilecek yerler nerelerdir ? Bozcaada’da nereler gezilir ?  2016 yazında Bozcaada’da sevimli ada sokaklarında, Bozcaada plajlarında, adanın huzurlu akşamlarında hiç bitmesini istemediğim toplamda dört gün geçirmiştim. Bozcaada görülecek yerlerin tamamını hissederek gezmeniz tahmini 2 gününüzü alıyor fakat fırsat olursa kalabildiğiniz kadar Bozcaada‘da kalmanızı öneriyorum. Eğer zamanınız var ise, mutlaka Bozcaada’da daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Bozcaada Gezilecek Yerler Rehberi

Adanın huzur veren renkli sokaklarında ada insanının stressiz ve mutlu hayatlar yaşadığını görmek, Bozcaada meyhanelerinde sonu gelmeyen sohbetlerin içinde bulunmak, eşsiz gün batımlarına şahit olmak belki de Bozcaada’ya gelmek için yeterli nedenler.

Yine de Bozcaada’da yeterli vaktiniz var ise “Bozcaada da ne yapılır ya da Bozcaada görülmesi gereken yerler nerelerdir ?” gelin birlikte bakalım. Aşağıda sıralamış olduğum Bozcaada önemli noktalar ve Bozcaada tarihi yerleri tek tek detaylı olarak anlattım.

bozcaada-ara-sokakları

Bozcaadada Yapılacakar – Bozcaada Ara Sokakları

Bozcaada Gezilecek Yerler Rotaları

 • 1. Bozcaada Kalesi
 • 2. Bozcaada Rum Mahallesi
 • 3. Bozcaada Müzesi
 • 4. Bozcaada Şarap Fabrikaları
 • 5. Bozcaada Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri
 • 6. Bozcaada Ayazma Manastırı
 • 7. Bozcaada Göztepe
 • 8. Bozcaada Meryem Ana Kilisesi
 • 9. Bozcaada Plajları
bozcaada-gezilecek-yerler-haritası

Bozcaada Gezilecek Yerler Haritası : Haritaya tıklayarak büyütebilirsiniz.

1. Bozcaada Kalesi

Tatil Dükkanı

Geyikli’den Bozcaada feribotuna bindikten sonra, Bozcaada artık ufukta görünmeye başladığında her zaman içimi ister istemez bir heyecan kaplar. Adaya yaklaştıkça ufukta görünen adaya vardığımda ise, tüm ihtişamıyla Bozcaada kalesi beni ilk karşılayan adres olur.

Bozcaada’nın simge yapılarından biri olan Bozcaada kalesi, Bozcaada tarihi yerlerinin belki de en önemlilerinden birisidir. Çanakkale boğazının girişinde olmasına rağmen, günümüze kadar iyi korunmuş olan Bozcaada kalesi, bir anda sizi tarihin tozlu sayfalarına götürür.

Bozcaada-kalesi

Bozcaada Gezilecek Yerler – Uzaktan Bozcaada Kalesi Manzarası

Tarihte birçok deniz uygarlıklarının hakimiyetinde bulunan Bozcaada Kalesinin tarihine bakacak olursak; kalenin hangi dönemde yapıldığına dair bilgi mevcut değildir. Osmanlı döneminde birçok tadilattan geçen kale bugünkü formuna 19. yy’da ulaşmıştır.

Bozcaada kalesinin iç kısmında birçok tarihi kalıntı sergilenmekle birlikte, adanın surlarından Bozcaada deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Kale içerisinde Osmanlılar döneminden kalma iki adet cami de bulunuyor.

bozcaada-kalesi

Bozcaada Gidilmesi Gereken Yerler – Bozcaada Kalesi

Bozcaada’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan kalenin iç avlusuna ulaşmak için kurulan bir köprüden giriş yapılıyor ve Bozcaada kalesi giriş ücreti olarak 5 TL ödeniyor.

Bozcaada kalesini ziyaret etmek istiyorsanız, kale haftanın her günü 08:30 ila 19:30 saatleri arasında ziyaretçilere açık bulunuyor. Tarihi yapılara meraklı iseniz, Bozcaada kalesinin içinde bulunan tarihi amforalar (antik testiler) ilginizi çekebilir.

Bozcaada’da otel arıyorsanız ŞURADAN inceleyebilirsiniz

2. Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada’da gezilecek yerler arasında en önemlilerinden biri de, Bozcaada’nın merkezinde bulunan Rum mahallesidir. Burası, şahsen beni, ada içinde en çok etkileyen yerlerden biri olmuştur.

Size tavsiyem, Rum mahallesi sokaklarının tamamını, eğer zamanınız var ise Bozcaada sokaklarının tamanını gezmeniz. Niye mi? Izgara biçiminde işlenmiş Rum mahallesi sokaklarında bulunan renkli ve şirin evleri keşfetmek ve ada halkının huzurlu yaşamına şahit olmak için bunu yapmanızı öneriyorum. Bence Bozcaada’da yapılacak en güzel aktivitelerden birisidir.

bozcaada-rum-mahallesi

Bozcaada Turistik Yerler – Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaadada yapılacaklar bitmez fakat Rum mahallesinde ne kadar vakit geçirirseniz geçirin, aklınızın bir kenarında hep o güzel sokaklar kalır. Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezerken huzur bulursunuz. Renkli evlerinin önündeki çiçekler, ada sokaklarına da ayrı bir hava katar. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Her bir sokağı ayrı güzel olan Rum mahallesindeki evleri görünce, Yunan mimarisinin günümüze kadar nasıl korunduğunu görmüş oluyur insan. Ayrıca evleri kaplayan sarmaşıklar, mahalleye ayrı bir hava katıyor.

bozcaada-rum-mahallesi

Bozcaada’nın Gezilecek Yerleri – Rum Mahallesi

Rum mahallesi sokaklarını baştan sona gezdikten sonra, yorgunluğunuzun üzerine ara sokaklardaki mekanlarda Bozcaada şaraplarını tadın; akşamında ise Rum mahallesindeki ara sokaklarda kurulan Bozcaada meyhanelerinde unutulmayacak bir ada akşamının tadını çıkarın.

3. Bozcaada Müzesi

Bozcaada’nın doğası, mimarisi, ara sokakları, enfes tatları, eşsiz gün batımları, Bozcaada plajları… Bozcaada’da yapılacaklar saymakla bitmiyor değil mi ?

Bir kere geldiğinizde, bir sonrakinin planını yapacağınız bu adada, Bozcaada tarihi acaba ne kadar ilginizi çekiyor. Bozcaada’nın tarihi serüvenini, ada yaşamının geçmişe dair izlerini merak ediyorsanız size güzel bir önerim var: Bozcaada müzesi.

bozcaada-müzesi

Bozcaada Gezilecek Yerler – Bozcaada Müzesi

Bozcaada Rum mahallesinin sokaklarının tozunu attınız. Sarmaşıklarla çevrili Bakkal cocktail barın önündeki renkli sandalyelerde oturun. Bir yorgunluk kahvesi için ya da bir kadeh Bozcaada şarabı molası verin. Keyifle içeceğinizi yudumlarken kafanızı kaldırın ve karşınızda Bozcaada müzesi size selam ediyor olacak.

Bozcaada’nın geçmiş tarihteki öneminin anlaşılması açısından önemli bir noktada olan Bozcaada müzesinde birçok tarihi Bozcaada fotoğrafları, ada ile bütünleşmiş tarihi eserleri, adada eski tarihlerde kullanılmış eşyaları ve tarihteki birçok savaştan kalan kalıntılar sergilenmektedir.

bozcaada-ara-sokakları

Bozcaada Görülecek Yerler – Bozcaada Ara Sokakları

Bozcaada mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Bozcaada müzesi her yıl Mayıs ile Ekim ayları arasında haftanın her günü sabah 10’dan akşam 8’e kadar açık. Müze fiyatları ise öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için 10 TL. Verdiğiniz paranın her TL’si, Bozcaada müzesinde adanın tarihini keşfe çıkmak için değer.

Özellikle Bozcaada görülmesi gereken yerlerin tamamını gezme fikriniz varsa, yukarıdaki tarihleri not etmenizi tavsiye ediyorum. Tarihi müzelere meraklı iseniz ve Bozcaada müzesi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Bozcaada müzesi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4. Bozcaada Şarap Fabrikaları 

Bozcaada’ya kadar gelmişken Bozcaada şaraplarının nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak ve Bozcaada üzüm bağlarını görmeden dönmemek gerekiyor. Peki nasıl ?

Bozcaada’da bulunan şarap üreticilerinin ada merkezinde şarap satış ofisleri bulunuyor. Buralardaki ofisler ya da şarap üreticileri ile iletişime geçip şarap turları hakkında bilgi edinmeniz mümkün.

bozcaada-şarap-fabrikaları

Bozcaada da Ne Yapılır ? – Bozcaada Şarap Mahzenleri

Bozcaada’da toplamda 6 adet şarap üreticisi bulunuyor. Bunlar; Talay Şarapçılık, Amadeus Vinotek, Yunatçılar, Ataol, Corvus ve Gülerada şarapları. Bozcaada şarapları hakkında detaylı bilgiler almak ya da turlara katılmak istiyorsanız bu saymış olduğum şarap üreticileri ile iletişime geçmenizi öneriyorum.

Bozcaada’ya ilk seyahatimde Talay Şarapçılık’ın düzenlediği bir tura katılmıştım. Bozcaada üzüm bağlarını yerinde keşfetme, şarap fabrikalarında şarap yapımı hakkında detaylı bilgileri edinme ve şarap mahzenlerini görme fırsatı elde etmiştim.

Bozcaada-ara-sokakları

Bozcaada Nereler Gezilir ? – Bozcaada Sokakları

Bozcaada da gezilecek yerlerin başında gelen şarap fabrikalarında tura katılmak yerine bireysel olarak da gezebilir, ada merkezinin dışında bulunan Bozcaada üzüm bağlarını ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz satış ofislerinden de Bozcaada şarapları satın alabilirsiniz.

Bozcaada şarap fabrikaları, genellikle yaz aylarında ve festival zamanlarında daha fazla tur yaptığından, adaya geleceğiniz tarihleri buna göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Son olarak, Bozcaada şarap fabrikalarına yakın bulunan şarap evlerinde şarap içimini/tadımını da yapabileceğinizi belirtmek istiyorum.

5. Bozcaada Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

Bozcaada’ya 2016 yazında yaptığım seyahatimde Bozcaada günbatımı izlenecek yerlerden biri olan ve Bozcaada’nın güney ucunda bulunan Polente fenerine gitmeye karar verdim. Bozcaada’da yapılacaklar listesinde en önemli sırada olduğunu bildiğim için birazda içimi heyecan kaplamıştı.

Bozcaada Polente fenerine gitmek için ilk olarak Bozcaada şarabımızı ve meşhur damla sakızlı kurabiyesini alıp (Ayrıca yanınıza oturmak için örtü vb. şeylerde alabilirsiniz) akşam üzeri saat 18:00 gibi ada merkezinden kalkan minibüslerin olduğu yere gitmiştik.

bozcaada-polente-feneri

Bozcaada Gezilecek Yerler – Bozcaada Günbatımı ve Biz

Bozcaada günbatımında, yanınıza şarap ve kurabiye dışında zevkinize göre peynir tabağı, meyve gibi manzaranızı şenlendirecek yiyecekler de alabilirsiniz.

Bozcaada günbatımı izlenecek yer olaran bilinen Polonte fenerinde, taşların üzerine oturulduğu için, eğer sandalyeniz var ise yanınıza almanızı ya da herhangi bir örtü vb. bir şey getirmenizi tavsiye ederim. Eğer şahsi aracınız var ise, Bozcaada merkezden Polente Feneri’ne 25 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şahsen biz, siz deyin 30 kişi ben diyeyim 50 kişi olan minibüs sırasına kendimizi atmıştık. 10-15 dakikalık bir bekleyişten sonra bizi Polente fenerine götürecek minibüse binmiştik. Minibüste yanlış hatırlamıyorsam 4 TL gibi bir cüzi fiyat ödemiştik.

Sakın korkmayın. Yoğun sezonda bile sizi Polente fenerine götürecek kadar minibüs mevcut. Eğer yoğun sezonlarda gidiyorsanız size tavsiyem biraz daha erken gidip minibüs sırasında daha önlerde olabilirsiniz.

bozcaada-polente-feneri

Bozcaada Gezilecek Yerler – Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

20-25 dakikalık minibüs yolculuğu ile yukarıdaki resimde gördüğünüz yere ulaşmıştık. Gün batımına daha 2 saat olduğu için ilk olarak soluğu Rüzgar güllerinin olduğu bölgeden yürüyerek en uçtaki Tuzburnu koyunda bulunan deniz fenerinde aldık. Patika yolun bir kısmı kumlu olduğu için yürüyüş gidiş-dönüş toplamda 45 dakika gibi bir zamanımızı almıştı. Yol boyunca bol bol fotoğraf çekip anı dondurmakta size kalmış.

Artık güneşin batışına bir saat gibi bir süre kalmıştı. Yavaştan kalabalıklaşan polente fenerinde yerimizi almış ve örtümüzü sermiştik. Sonrasında Bozcaada şarabımızı, Bozcaada gün batımına karşı yudumlamaya başlamıştık. Bulunduğumuz ortam o kadar huzurlu bir hal almıştı ki, yavaştan esen rüzgarın sesi ile denizin sesi birleşmiş, hava artık yavaş yavaş yerini alacakaranlığa bırakmaya başlamıştı. Hayatım boyunca unutamayacağım bir anıma tanıklık etmiştim.

bozcaada-rüzgar-gülleri

Bozcaada Önemli Noktalar – Rüzgar Gülleri

Artık hava kararmış ve içimizi tarifsiz bir huzur kaplamıştı. Bozcaada akşamlarına dönmek için bizi bekleyen minibüs (Sizi getiren minibüs ile adaya tekrar dönülüyor) ile ada merkezine rotamızı tekrar çevirmiştik.

Bozcaada’ya kadar gelmişken Bozcaada gezilecek yerlerden en önemlilerinden biri olan Polente fenerinde en az bir akşam üstünü gün batımı için ayırın derim. Asla pişman olmayacaksınız, yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. Şimdiden unutulmayacak bir günbatımı dilerim.

6. Bozcaada Ayazma Manastırı

Bozcaada turistik yerlerinden biri olan Ayazma manastırı, Bozcaada Ayazma plajı yolu üzerinde denize yakın mesafede bulunuyor. Manastırın içerisinde tarihi bir çeşme ve çevresini kaplamış çok eski çınar ağaçlarını barındırıyor.

Adanın yemyeşil doğasında bulunan şirin bir bölgede bulunan manastır nasıl diye merak ediyorsanız : Çok küçük olan iç tarafı aşağıdaki görseldeki gibi. Ayrıca, Bozcaada Ayazma Manastırında bulunan Manastır Cafe de, deniz manzarası eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz güzel bir nokta.

bozcaada-ayazma-manastırı

Bozcaada Gidilmesi Gereken Yerler – Ayazma Manastırı

Bozcada gezilecek yerlerden biri olan Manastırın tarihi de hayli eski zamanlara dayanıyor. Öyle ki, manastır 1734 yılında yapılmış. Nereden baksanız 300 yıllık bir tarih burası. Manastırın adının Ayazma olmasının nedeni ise, “Kutsal su” anlamından gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Rum Ortodosklar’a ait olan manastır, her yıl 26 Temmuzda Aya Paraskevi günü olarak Rumların ibadetine açılmaktadır ve birçok Rum, tam da o gün manastıra akın etmektedir. Ayrıca o gün, ada halkı arasında Ayazma panayırı olarak da anılmaktadır.

7. Bozcaada Göztepe

Polente Fenerinden sonra Bozcaada günbatımı izlenecek yerlerden bir diğeri ise, adanın en yüksek tepesine adını vermiş yer olan Göztepe’dir. Öncelikle adanın en yüksek tepesine geldiğinizde adanın tüm bölgelerini buradan izlemek gerçekten mükemmel bir duygu.

Aslında ada merkezine yakın mesafede bulunan Göztepe’den, adanın en güneyindeki rüzgar güllerinin efsaneee manzarasını ve Bozcaada üzüm bağlarını dahi gözlemleyebilmeniz mümkün. Sadece bu kadar mı ? Kesinlikle hayırrr. Şanslı iseniz etraftaki diğer adaları da (Gökçeada ve Yunan adaları) görme şansı sunuyor Göztepe.

Bozcaada-göztepe

Bozcaada Gezilecek Yerler – Göztepe

192 metre yükseklikte olan Göztepe’ye, eşsiz bir gün batımı fırsatı sunduğu için ada şarabınızı yanınıza alıp yürüyerek ve manzarayı hissederek 30-45 dk.’da ulaşabilirsiniz. Eğer şahsi aracınız var ise, tepeye topraklı yoldan da ulaşmanız mümkün.

Sonrasında şarabınızı yudumlarken, adada olduğunuzu sonuna kadar hissederek gün batımının keyfini çıkarabilirsiniz. Gün batımlarının efsane olduğu, zamansızlığın dem vurduğu Bozcaada “Sen ne güzel bir adasınn” cümlesini ister istemez size söyleten bir yerdir. Resimlerde çizseler, ancak bu kadar olur…

8. Bozcaada Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada gezilecek yerlerden biri olan Meryem Ana Kilisesi, Rum mahallesinin ara sokaklarında bulunuyor. Neredeyse ada merkezinin her yerinden kilisenin dört katlı çan ve saat kulesi görülebiliyor.

Ayazma Manastırı gibi Meryem Ana Kilisesi de, Rum Ortodokslar’a ait olan ve adada ibadete açık olan tek kilise niteliği taşıyor.

bozcaada-meryem-ana-kilisesi

Bozcaada Görülmesi Gereken Yerler – Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesinin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber kilisenin üzerinde 1869 yazısı bulunuyor. İnanışa göre, kilisenin Venedikliler döneminden kaldığına düşünülüyor.

Meryem ana kilisenin iç avlusunu görmek isteyenler, Rumların sabah yapmış oldukları pazar ayininde katılabilirler. Onun dışındaki zamanlarda kilise ziyarete kapalı.

9. Bozcaada Plajları

Bozcaada gezilecek yerler içinde belki de en güzellerinden biri Bozcaada plajlarında geçirilen güzel vakitlerdir. Alırsınız kitabınızı, yeşil ve mavi denizin mükemmel ahengiyle birleşmiş denize karşı keyif çatarsınız.

Bozcaada’nın denizi soğuktur ama adanın ve ada insanının sıcaklığı yeter de artar. Bozcaada’da birkaç gününüzü birbirinden güzel ada koylarında ve plajlarında geçirmenizi tavsiye ederim.

bozcaada-ayazma-plajı

Bozcaada En Güzel Deniz – Ayazma Plajı

Küçük bir ada olmasına rağmen onlarca plaja ve koya ev sahipliği yapan Kuzey Ege’nin incisi Bozcaada’nın plajlarını ve koylarını, Bozcaada plajları haritası eşliğinde anlattığım En Güzel Bozcaada Plajları yazımda görebilirsiniz. Bozcaada’nın hangi plajında denize girilir hangi koyu görülmeye değerdir o yazımda tek tek anlattım.

bozcaada-ara-sokakları

Bozcaada Gezilecek Yerler – Ara Sokakları ve Meryem Ana Kilisesi

Diğer Bozcaada Gezi Yazılarım şu şekilde : 

Huzur veren ada yaşamı, eşsiz gün batımları, birbirinden güzel Bozcaada konaklama seçenekleri, Bozcaada denizinin bin bir tonu, ara sokakların çekiciliği, tarihi yerlerin baştan çıkarıcılığı… Bozcaada’da gezilecek yerler zenginliği ve verdiği bu hisler saymakla bitmez. Siz de ülkemizin bu şirin adasını yaşamak için ne olur kendinize fırsatlar yaratın. Umarım bizim gibi siz de, mükemmel anılarla ayrılacağınız bir Bozcaada tatili geçirirsiniz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

10 Yorum

 1. Nihal
  • Emre Eren
   • murat
    • Emre Eren
 2. aykan
  • Deniz Pehlivan
 3. Seyitmustafabayraktar
 4. nil
 5. Emre Eren
 6. Gökhan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.