Yunanistan’a Gitmek İçin 10 Neden !

Yavaş yavaş yaz kendini göstermeye başlarken, kaçıp gidesim var uzaklara. Bıktım artık bu saçma sapan kargaşadan. Kalabalığından, ruhsuzluğundan, kaosundan. Bir yola düşeyim, ardıma bile bakmayacağım. Ama nereye gitsem ?” diye düşünürken aklıma Yunanistan geldi. Belki sizler de, benim gibi bu hayali kuranlardan olabilirsini diye düşündüğüm için, Yunanistan’a gitmek için 10 Neden yazısı hazırlayayım dedim.

Yunanistan’a gitmeden önce, aklımda bu sözler vardı. Daha nereye gitmek istediğime karar verirken, biraz yakın yerler olması ve deniz-kum-güneş-eğlence 4’lüsünü de göz önünde bulundurmam gerektiğini biliyordum. Peki ya sen ?

santorini yunanistan

Santorini

Sen neden Yunanistan’a gidesin ki ?  Şimdi. Sana bu ülkeye gitmen için, yaşaman ve tatman için ne kadar sebep varsa hepsini tek tek anlatacağım.

Yunanistan’a Gitmek için 10 Efsane Neden

Sözüm yakın, güzel, ucuz ve huzur dolu bir ülke arayan ama vize belası ile de uğraşmaya hazır olanlara gelsin. Çünkü Yunanistan tarihi dokusu, turkuaz renkli sakin denizi ve lezzetli Yunan yemekleri ile, inan bana görmen gereken çok hoş ülkelerden birisi.

O yüzden eğer bu güzel ülkeye gitmeyi düşünürsen, öncelikle “Yunanistan Gezi Rehberi” yazımı bir oku derim. Senin için kolaylık olsun diye hazırladığım bu yazımda, “Yunanistan’da nasıl gezilir, Yunan adalarında nasıl bir rota izlemek gerekir ve Yunanistan’da ucuz ve ekonomik nasıl gezilir ?” gibi ,senden gelmesi muhtemel soruları tek tek cevapladım.

Yunanistan‘da, gittiğim Mikonos, Atina, Sakız Adası ve Yunanistan gezi rehberi yazılarımdan tüm aradığınız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Umarım yardımcı olur. Neyse. Yine çok uzattım. Sadede geliyorum: İyi güzel de, ülkede ne var Deniz ? Biz niye Yunanistan’a gidelim ? İnsan Yunanistan’a niçin gitmek ister ?

1-Yakın bir ülke mi arıyorsun ?

Komşumuz olur kendileri. Hemen yanıbaşımızda yer alır. Bırak uçağı, otobüs, feribot veya arabayla rahatça ulaşabilirsin. İşte bir çok alternatif sunduğu için, ekonomik ulaşım arayan bizler için biçilmiş kaftandır.

Atina

Atina

İster İzmir’den feribotla geçersin, ister İstanbul’dan atlarsın arabaya, kıyı kıyı Yunanistan sınırlarını gezerek keşfe çıkarsın. Hatta bu güzel ülke, Yunanistan kapı vizesi alarak bile gidebildiğimiz bir ülke. Yani Shengen vizesi almadan gidebildiğimiz bir ülke. Detayları, Yunan Adaları vizesi ile ilgili tüm sorular yazımda tek tek anlattım.

2-Diğer bir çok Euro kullanan ülkelere göre daha ucuz bir yer mi olsun ?

Vallahi öyle. İspanya, İtalya, Hırvatistan gibi ülkelere kıyasla, neredeyse % 30 daha ucuzdur. Hem de, en yoğun dönemde gitsen bile daha az harcarsın. Neden ?

yunanistan - santorini - adası

Santorini-En İyi Otellerden Bir Tanesi

Çünkü ülke krizde. Malum “Sağır Sultan bile duydu.” artık. İşte bu yüzden, adamların en büyük kazançları turizm. Rekabet edebilmek için de, ellerinden geldiğince kendilerini turizme adıyorlar ve bu yüzden fiyatlar diğer turistik ülkelere göre daha makul.

Mesela, Mikonos gibi masmavi denize sahip güzel bir adaya gidip, 1 günlük motoru 10 Euro gibi bir rakama kiralayabilirsin. Tabi Euro’nun bu kadar arttığını düşününce insanın canı sıkılıyor ama en azından diğer Avrupa ülkelerine nazaran diyelim.

3-Romantik bir tatil mi arıyorsun ?

Santorini. Hiç düşünme bile. Gerçi “Deniz yazılarını okudum. 2 erkek gitmişsiniz. Ne alaka !” diyebilirsin. Ama inan bana, hayatımda gördüğüm en güzel günbatımlarından birisini Oia kasabasında yaşadım.

Oia_Kasabası_Santorini

Oia Kasabası-Santorini

Elimde şarabım, önümde uçurumun eteğinde kurulu masam ve ardında masmavi Akdeniz manzarasına karşı tattığım o güzel manzara… Tarifsizdi. Zaten ne kadar güzelse artık, onlarca çift bu volkanik adaya gelip evleniyorlar. Darısı başına…

4-Gece hayatı, parti, eğlence ?

O da var. Mikonos’da. Sadece Yunanistan vatandaşlarının değil, tüm dünyanın eğlenmek için uğrak yerlerinden birisi. Deniz-kum-güneş zaten var. Bir de üzerine eğlence. Beach partiler olsun, adanın merkezinde bulunan daracık, bembeyaz sokakların insanın kendini kaybetmek istediği eski şehir bölgesi olsun ! Ne ararsan var.

Super_Paradise_Beach_Mikonos

Super Paradise Beach-Mikonos

Ancak, Mikonos gece hayatı açısından biraz daha pahalıdır. Baştan söyleyeyim. O yüzden özellikle alkol tüketmeyi seviyorsan, fazla para harcayabilirsin. He birde, mutlaka ama mutlaka adanın Little Venice olarak bilinen bölgesinde bir akşam tavernalara takıl. Yunan halkı bu mekanları çok seviyor. Biraz uzo iç. Yunan müziklerinde kaybol. Eğlendirir…

5-Feribota atlayıp, Ege’de kaybolmak ?

O kadar güzel, o kadar huzur doludur ki ! Çıkarsın güverteye. Alırsın kahveni, biranı. Ege’nin tertemiz havasını koklayarak dalarsın hayallere. 3,000 tane adanın içerisinde kaybolarak huzura erer, yüzündeki saçma sapan gülümsemenin güzelliğinin farkına varırsın.

yunanistan - mikanos

İstikamet Mikonos

Ne o gereksiz, saçma sapan raporlarla uğraşmak zorundasındır, ne de işyerindeki gergin, iğrenç, stres dolu işlerle. Yaşadığının farkına varırsın. Nefes alırsın.

6-Tarihi güzellikleri görmeden olmaz mı ?

“Yunanistan’da hangi adalara gidilir ?” ya da aslında “Yunanistan’da nereye gidilir ?” Mesela: Atina. Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisidir. 3600 yıllık bir şehirden bahsediyoruz. Sokratesler, Platonlar, Aristolar…

Atina - yunanistan

Akropolis-Atina : Yunanistan’a gitmek, tarih demektir

Hepsi bu topraklarda doğmuş. Dünyada demokrasinin ayaklandığı, Yunan Tanrıça Athena’dan adını alan Atina, Ancient Agora of Athens, Akropolis, Herodes Atticus Tiyatrosu , Propylaea , Parthenon Erekhtheion  gibi tarihi iliklerine kadar hissetmeni sağlayacak güzel bir şehirdir. Atina yazılarım için tıklayınız.

7-Sahil-deniz-güneş tatili mi yapsak ?

Bak dostum. Bodrum’u da severim, Çeşme’yi de. Ama inan bana, bizim ülkemizde bir şey popüler olmaya dursun ! İşte bu iğrenç düzen, hemen insanları sömürüp, kazıklayıp, bir de karşılığında hiç bir hizmet vermeden paranla seni rezil eden işletme kurma üzerine kuruludur.

Super_Paradise_Beach_Mikonos

Super Paradise Beach-Mikonos : Yunanistan’a gitmek çok zor değildir

Eğer sen de bu düzenden bıktıysan, denizin de, koyun da, sahilin de alasını Yunanistan’da bulabilirsin. Turkuaz rengi denizi, tertemiz koyları ve muhteşem dinginliğe sahip gizli kıyıları ile Yunanistan’ı pek muhtemel sen de seveceksin.

8-Sen de günbatımına aşık mısın ?

Ben öyleyim. İnsan beyninin en yavaş çalıştığı an, günbatımının o rengarenk cümbüşünü ve büyüsünü izlerken, kendini kaybettiğin anmış. Öyle diyor bilimadamları.

Santorini_Yunanistan

Santorini-Yunanistan : Yunanistan’a gitmek için en huzur veren neden

Sakin, dingin, huzur dolu… İşte Yunanistan’da hemen hemen heryerde bu güzelliği yaşayabilir, huzurun ve keyfin hükmünü sürebilirsin. Çok güzeldir be…

9-İklim sıkıntısı çekmeden, düzenimiz bozulmadan gezsek ?

Öyledir. Bizde mevsim neyse, hava ve iklim neyse Yunanistan’da da hemen hemen aynıdır. Hiç yabancılık çekmeden, sanki bizim bir bölgemiz gibi gezersin.

yunanistan - santorini - gezisi

Santorini-Konakladığımız Otel

Hele o adaların mis gibi atmosferi ve bembeyaz badanalı sokaklarda kaybolup, köşedeki bir restoranda oturup, gelen geçen insanları izlerken, elindeki şarabı yudumlarken içine çektiğin havanın, nefesin güzelliği bambaşkadır. Özlemişim yahu…

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

10-Taptaze balıklar, sebzeler, meyveler ?

Güzeldir Yunan yemekleri. Hele adalarda tadacacağınız deniz mahsulleri ve mezeleri enfestir. Zeytin yağlı yemekleri seviyorsan damak tadına uyan bolca seçenek vardır. Hani hep derler ya “Yahu ne yiyorsunuz oralarda. Aç kalmıyor musunuz ?” diye.

Deniz_Mahsulleri

Deniz Mahsulleri : Yunanistan’a gitmek için en güzel nedenlerden

O soranları Yunanistan’a yönlendirin. Gidince bambaşka diyarlarda, ne güzel yemeklerin var olduğunu, yaşadıktan sonra anlayacaklardır. Sadece yemekleri mi ? Muhteşem kahveleri Frappe, rakıya benzerliği ile ün yapan Uzo ve lezzetli yerel biraları Mythos. Hepsi misler gibidir. Yunanistan yemekleri listem için Yunanistan Gezi Rehberi yazıma bakabilirsiniz.

Yunanistan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Güzeldir Yunanistan. Keyiflidir. Denizi, sahili, güneşi, havası insanı mutlu eder. Atlarsın bir feribota, koy koy, ada ada gezersin. Atarsın kendini adalarına. Alırsın motorunu. Gezersin kıyı kıyı.

Yunanistan’da otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları ” yazıma bakınız.

Ne akıp giden zaman umrundadır, ne de bulunduğun yer. Tek umursadığın şey, anın keyfini çıkarmaktır. Rahatlatır adamı. Üzerindeki yükü alır götürür. Kalırsın baş başa. Uzun zamandır, saçma sapan şehir kalabalığında çektiğin yalnızlık, ne kadar gereksizdir onu anlarsın.

Atina

Atina : Yunanistan’a gitmek için harika nedenler var aslında

En son ne zaman kendinle yanlız kalıp konuştuğunu hatırlatır sana. Meğer ne çok özlemişsindir kendinle konuşmayı. Huzur doludur Yunanistan. O yüzden, bu yaz ne yap ne et git derim. Daha ne anlatayım, Yunanistan’a gitmek için başka hangi nedenleri sayayım bilemiyorum.

Yunanistan İle İlgili Diğer Yazılarım
1.Yunanistan Gezi Rehberi

2.Atina Gezi Rehberi
3.Santorini Gezi Rehberi
4.Sakız Adası Gezi Rehberi
5.Mikonos Gezi Rehberi

Gidince de, selam et tüm koylarına, turkuaz rengi sularına, sessiz köylerine, dingin rıhtımlarıma. Ama sakın ola hayal etmeyi, plan yapmayı ve peşine düşmeyi unutma dostum… Hayal ettikçe, araştıracak, araştırdıkça bir adım daha yaklaşacaksın.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.