Seyahat Etmek Kaça Mal Olur ?

Seyahat etmek. Hayatında hiç, bir kez duyduğun bir yere gitmeye kendini adadın mı ? Nasıl gidileceğini dahi bilmediğin ama sabahtan akşama kadar ofiste bilgisayarının başında saçma sapan raporlarla uğraşırken, fotoğraflara bakıp bakıp sımsıcak bir yaz gününde elinde buz gibi biranla, bembeyaz kumlara basarak, palmiye ağaçlarının gölgesinde dinlenerek, evinden 10,000-20,000 km uzakta kendini hayal ettiğin oldu mu ? Benim oldu da…

Kayangan Gölü-Coron

Kayangan Gölü-Coron : Seyahat etmek dünyanın en güzel duygusudur

İşte benim içimdeki bu seyahat etmek, hayal kurmak, gözlerimi kapayınca kendimi başka diyarlardaymışım da, sanki dünyanın en mutlu insanıymışım gibi hissetmem; bu seyahat aşkının peşine düşerken, öyle ya da böyle, her daim maliyetleri bir şekilde halledip, hayallerimin ve yaşama nedenim olan gezme virüsünün peşinden gitmemi sağladı.

Ben gittikçe, o daha da sardı beni. O gün bugündür, hep gezdim, araştırdım, öğrendim. Şimdi sırf sen de gidesin, hayallerinin peşinden koşasın diye, ne biliyorsam tek tek rota halinde anlatacağım.

Bu yazacaklarım hayal ürünü değil, bizzat yaşanmış ve 6 yıldır bir serüven peşinde koşan 26 yaşında bir kardeşinin yaşadıkları deneyimlerin özetidir. Kendinden bir parça bulup, ucundan tutunup, peşinden gitmen dileğimle…

Pekin-Çin

Pekin-Çin : Seyahat etmek

Sabah akşam “Ucuza gezmenin yolları nedir, yeme-içme nasıl ucuza mal edilir, ekonomik konaklama yolları nelerdir ve ulaşım masrafları nasıl azaltılır ?” gibi onlarca sorunuzun cevabını verdim. Bazılarınız için çok pahalı, bazılarınız için çok ucuz gelmiş olabilir.

Ama her zaman dediğim gibi, bu işler herkesin kendi bütçesine göre değişir ve benim bu zamana kadar gördüğüm 50’den fazla ülkeye ait deneyimlerimin özetidir. Sıra geldi: “Sıradan bir tatil yapacak olsan gerçekten kaça mal olur ?

Seyahat Etmek Pahalı Mıdır ?

Bu işleri iyi güzel anlatıyorum da, uygulayacak olsak cebimizden kaç para çıkar ? Avrupa’ya git, Balkanlar’a git, bilmem nereye git deyip duruyorsun dostum da, sen dolar kaç para euro kaç para biliyor musun ?”  gibi sorularının cevaplarını vermeye, yani uzun lafı kısası, sana plan çıkarmaya…

Siem Reap-Kamboçya

Siem Reap-Kamboçya : Seyahat etmek keşfetmektir

Seyahatlerinde Hilton’da kalıp, Business Class uçuyorsan, şu andan itibaren anlatacaklarımı okumana gerek yok. Çünkü sana şu anda anlatacaklarım hiç bir şey ifade etmeyecektir.

Ama eğer sen de benim gibi, 100 dolar daha az harcar da nasıl 1 ülke daha görürüm, masraflarımı kısar da nasıl daha çok şehir görürümün peşindeysen, şimdi anlatacaklarımı çok iyi dinle. Çünkü ilk seyahatine veya ömründe ki en ucuz ve en planlı seyahatlerden birisini yapmak üzeresin…

Ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Sana şimdi anlatacağım kısımları her seferinde 3’e böleceğim. Yani, hem konaklamayı ayrı anlatacağım hem ulaşımı hem de yeme-içmeyi. Ayrıca bu kriterlerin hepsini, hem ülke bazında ayıracağım hem kıta.

Böylece Balkanlar’a ait planlarımı ayrı okurken, Avrupa kıtasında yaptığım Interrail’e ait planları ayrı göreceksin.

Asya’ya ait planlar yaparken de aynı kriterler geçerli olacak. Son olarakta, kaç gün kalmak gerekir, gelmişken nerelere de gitmeli onları anlatacağım. Haydi başlayalım…

1- 300-400 Dolara Balkanlar turu nasıl mal edilir ?

Balkanlar, bir çoğumuzun en kolay ulaştığı bölgelerin başında gelir. Hem konum olarak 1-2 saat uçuş mesafesindedir, hem de bir çok Balkan ülkesi vizesizdir. Peki hangi Balkan ülkeleri vizesiz ? Vizesiz Balkanlar : Kosova, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk ülkeleri bizden vize istemez.

Budva-Karadağ

Budva-Karadağ : Seyahat etmek kendini tanımaktır

Ama Yunanistan, Hırvatistan ve Bulgaristan bizden Schengen vizesi ister. “Schengen vizesi nedir nasıl alınır ?” yazımda zaten uzun uzun anlatmıştım.

Bu arada, zaten 300-400 dolara gezilecek yer olarak Yunanistan’ı veya Hırvatistan’ı anlatmayacağım. Aslında olur da, onu sonra anlatırım.

tiran_ucuz_ulke

Tiran-Arnavutluk : Ekonomik tatil arayanların adresi

Önce şunu bil : Belirttiğim diğer Balkan ülkeleri (Vizesiz olanlar), bir çok Avrupa ülkelerine (Fransa, İtalya, Almanya gibi.) nazaran çok daha ucuzdur.

Eğer, normal şartlarda, erken rezervasyon veya doğru uçak bileti alma takdiğini kullanırsan, ki bunların hepsini sana zaten eklediğim linklerde anlattım, ucuza uçak bileti bulabilirsin ve bu genelde gidiş-geliş 200 dolardır.

Konaklayacağın yeri de Couchsurfing ile yaparsan (Bu sistem sayesinde konaklamaya 1 dolar bile vermezsin , ki bunu da anlattım.) ve yeme içme kısmı içinde günde 10-20 dolar ayırırsan, çok rahat gezebilirsin.

Mikonos _sokakları

Mikonos Sokakları : Seyahat etmek büyüleyicidir

Yani kaç para etti dostum ? 350-400 dolar değil mi ? Bunu nereden biliyorum ? Çünkü bizzat kendim yaptım. Hatta benden sana bir tavsiye. Bir kere uçak bileti aldın mı, ki en pahalı kalem bu olacak, o bölgeyi komple gez.

Yani Makedonya’ya gittiysen, Arnavutluk’a veya Kosova’ya da otobüsle geçiver. Böylece hem 2 ülkeyi de görmüş olursun hem de maliyetlerini toplam ve günlük bazda düşürürsün.

Şahsen ben, bütün bu Balkanlar’ı 18 günlük bir tur yaparak tek kalemde gezmiştim ve inan bana çokta eğlenmiştim. Toplamda da, bu söylediğim yöntemleri kullanarak 1.000 dolar harcamıştım. (Schengen vizesi, uçak-otobüs ve otel masrafları da dahil. Yunanistan ve Hırvatistan gibi ülkelere de gitmiştim.) En İyi 10 Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakabilirsiniz.

Ohrid-Makedonya

Ohrid-Makedonya : Seyahat etmek dünyayı anlamaktır

Peki sana önerebileceğim Vizesiz Balkan ülkelerini kapsayan rotalarım neler ?

 1. Makedonya : Üsküp 2 gün (Ohrid’e de geçebilir ve 1 gün de Ohrid’de kalabilirsin.)
 2. Arnavutluk : Tiran 1 gün (1 gün yeter. Hatta Arnavutluk’ta Flora’ya git. Yazın çok güzel.)
 3. Kosova : Prizren 2 gün (Hatta 1 bile yeter. Vaktin varsa Priştina’ya da otobüsle ulaş.)
 4. Karadağ: Budva-Kotor 2 gün (Başkent Podgorica’ya uçacaksın.)
 5. Bosna Hersek : Saraybosna 2 gün (Vaktin varsa, otobüsle Mostar’a geç. Vizen varsa Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrine de git. Ama Schengen ister ve pahalı bir ülkedir.)
 6. Sırbistan : Belgrad 2 gün

Gördüğün gibi, bu ülkelere seyahat etmek ve hemen yanı başında ki diğer ülkelere geçmek hem vize açısından hem de maliyet açısından bir nebze de olsa daha ekonomiktir.

Ayrıca, hem bize çok yakınlar, hem de genelde bizi seven toplumlardır. Özellikle Bosna Hersek ve Kosova’da Türk olduğumuzu söyleyince, insanlar oldukça yakın davranmış, hatta Türkçe konuştuğumuz zamanlar bile olmuştu. O yüzden, dil sorununuz olsa bile, bir şekilde iletişim kurabilirsin.

2- Interrail yaparak Avrupa (Paris, Roma, Berlin v.s) nasıl ucuza gezilir ?

Balkanlar bitti. Peki Avrupa’da, diğer ülkelere nasıl daha ekonomik ve ucuza seyahat edilir ? Yani Fransa’da, İtalya’da, Norveç’te, Almanya’da, İsveç’te ekonomik seyahat etmek mümkün mü ? Anlatayım.

Flam-Norveç

Doğrusunu söylemek gerekirse, saydığım bütün ülkeler oldukça pahalıdır ve Schengen vizesi ister. Ama elbette, güzel bir plan yaparak ve şu çok sevdiğim Interrail biletini alarak, özgürce bu ülkeleri de gezebilir ve en büyük masraf kalemlerinizden birisi olan ulaşım kısmını hallettikten sonra, geriye kalan konaklama ve yeme-içme masraflarını da anlattığım yöntemleri kullanarak gezerseniz, günde 30-40 Euro yeterli olabilir. Nasıl mı ?

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç : Seyahat etmek

İnterrail; üye ülkelerin hepsinde geçerli olan ve aldığınız bir tren bileti ile,  Interrail sistemine üye olan bütün ülkelerde (Avrupa’da 30 ülkede geçerli) tren biletinizin geçerli olduğu bir programdır.

İnterrail nedir yazımdan detaylara bakınız.

Yani 1 tren bileti alırsın ve Fransa’da, İtalya’da, Almanya’da, Norveç’te, İsveç’te v.s gibi ülkelerin hepsinde, bedavaya trenlere binersin. Tabi bedava derken, aldığın o biletin geçerlilik tarihi boyunca bundan yararlanırsın. Zaten sana verdiğim linkte hepsini tek tek anlatmıştım.

Roma-İtalya (Schengen Vizesi Şart)

Roma-İtalya (Schengen Vizesi Şart) : Seyahat etmek

Peki en güzel Interrail rotaları nereler ?

 1. İtalya : İtalya’nın her yeri güzel aslında. Ama Roma-Pisa-Floransa-Venedik-Milan benim rotamdı.
 2. Fransa : Monako-Nice-Marsilya-Paris
 3. İspanya : Barcelona-Madrid
 4. Belçika : Brüksel-Brugge
 5. Hollanda : Amsterdam
 6. Danimarka : Kopenhag-Malmö (Malmö aslında İsveç’te. Ama trenle yarım saatte geçebilirsin.)
 7. Norveç : Oslo-Flam-Bergen
 8. Finlandiya : Helsinki
 9. İsveç : Stockholm
 10. Almanya : Hamburg-Berlin-Münih
 11. Polonya : Varşova-Krakow
 12. Avusturya : Viyana-Salzburg
 13. Çek Cumhuriyeti : Prag-Cesky Krumlov
 14. Slovakya : Bratislava
 15. Macaristan : Budapeşte
 16. Slovenya : Bled-Ljubljana
 17. Romanya : Bükreş
 18. Hırvatistan : Dubrovnik-Split-Zagreb
 19. Karadağ : Podgorico-Budva-Kotor
 20. Bulgaristan : Sofya
 21. Yunanistan : Atina ( O çok sevdiğiniz adalara anca feribotlarla gidersiniz. Ben Santorini ve Mikonos’a gitmiştim.)

Aslında bu liste uzar gider. O yüzden, şunu bilmelisin : 30’dan fazla ülkede geçerli olan bu bilet sayesinde, kuş misali istediğin yere uçabilirsin. Hatta bu adamların websitelerine girip, tek tek ülkelere de bakabilirsin. Interrail.eu sitesinden bakabilirsiniz.

İnan bana alacağın bir Interrail bileti sayesinde, masraflarını yarı yarıya indirebilirsin.

Hatta senin için yazdığım “Ucuza Gezmenin 10 Yolu“ve “Seyahatte Ekonomik Gezmenin Yolları” yazılarımı iyice okuduktan sonra, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın…

3- Interrail yapmadan Avrupa (Paris, Roma, Berlin v.s) nasıl ucuza gezilir ?

Eğer Interrail biletin yoksa ve haftasonu kaçamak yapıp, Fransa, İtalya gibi ülkelere kafa dinlemeye gitmek istersen ; sana verdiğim Uçak Bileti Arama Motorları yazıma mutlaka bir kontrol et.

Hatta bununla birlikte “Nasıl Ucuza Uçak Bileti Bulunur” yazımı da bir oku. Burada nasıl oluyorda bedavaya uçak bileti bulduğumu tek tek anlatıyorum. Bak bir kez daha söylüyorum. BEDAVA…

Kopenhag-Danimarka

Kopenhag-Danimarka : Seyahat etmek

Eğer bedavaya bulamazsan, anlattığım yöntemleri kullanarak gidiş-dönüş uçak biletini 100 dolara bile mal edebilirsin. Hatta inan bana, Avrupa’da 1 Euro’ya bile uçak bileti bulup uçabilirsin.

Ama bu Türkiye’den çıkışlar için geçerli değil. Bu işleri bir çok kez yapmış ve sana anlattığım yöntemleri kullanarak bunu gerçekleştirmiş birisi olarak, çok kolay bir şekilde bilet bulacağının garantisini verebilirim.

Yeter ki iyi oku, sistemi iyi anla ve düzenli fiyatları kontrol et. Bilet işlemlerini hallettiysek eğer, sırada konaklama ve yeme-içme sorunumuz var. Peki onu nasıl halledeceğiz ?

Berlin-Almanya

Berlin-Almanya

Genelde bir çok Avrupa ülkesinde, sırt çantası ile gezen bizler için günde 30 Euro yeterli olur. Yani kalkıpta 3 öğün en iyi restoranda yemek yersen bu iş olmaz. Ama sana anlattığım Yurtdışında Ucuz Yemek yazımı okursan, bu işin ne kadar da mümkün olduğunu görebilirsin.

Tabi, dediğim gibi para sorunun yoksa, hiç bu kriterlere takılma bile. Ama sürekli o şehirleri görüp, sokaklarında kaybolmayı hayal edip bir türlü gitmeyi başaramamışsan, al işte sana yöntemleri anlatıyorum.

Bunları yaparsan oldukça ucuza mal edebilirsin. Konaklama işini de, Ekonomik Konaklamanın 10 Yolu yazımda anlattığım şekilde uygularsan, sanırım günde 30-40 Euro yeterli olabilir. Hatta bedavaya Couchsurfing ile kalırsan, daha da azaltabilirsin.

Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti

Yani; uçağa 150 dolar versen, yemek için günde 20 Euro harcasan ve konaklamanı da Hostel yani yurtlarda yaparak günde 20 Euro harcasan 2 gün boyunca Paris, Roma veya Berlin’i gezebilirsin (Hostel nedir yazısından detaylara bakabilirsin.).

Diyorum sana. Sandığın kadar pahalı değil bu işler. Sadece biraz fedakarlık yapmak lazım. Tabiki bir şehiri görmek demek, sadece bulunmak demek değildir. Müzelerini görmek lazım. Geceleri eğlenmek lazım. O ayrı.

Ama ben sana, en kötü senaryoyu anlatıyorum. Bir git bakalım. Zamanla öğrenirsin ve bir dahaki gidişinde yapamadıklarını yaparsın. Hatta benden sana tavsiye, bir kez gidince kalabildiğin kadar uzun kal.

Zaten en pahalı kalem uçak bileti olacak. Diğer masraflarını bir şekilde dengeler ve Interrail bileti alarak gezersen, oldukça uygun bir rakama Avrupa’yı karış karış gezebilirsin.

Amsterdam-Hollanda

Amsterdam-Hollanda : Avrupa’da da ekonomik seyahat etmek mümkün

Peki Avrupa’da, vize isteyen ve haftasonu veya 2-3 günlük kaçamak yapmak için nerelere gitmeli ?

 1. Slovenya : Ljubljana-Bled
 2. Romanya : Bükreş
 3. İtalya : Roma-Venedik-Floransa
 4. Fransa : Paris-Nice
 5. İspanya : Barcelona
 6. Hollanda : Amsterdam
 7. Almanya : Berlin
 8. Polonya : Krakow-Varşova
 9. Estonya: Tallin
 10. Letonya : Riga
 11. Litvanya : Vilnius
 12. Çek Cumhuriyet : Prag
 13. Macaristan : Budapeşte
 14. Avusturya : Viyana
 15. Slovakya : Bratislava
Viyana-Avusturya

Viyana-Avusturya : Seyahat etmek

Bu şehirler benim gittiğim şehirler. Bunu arttırmak veya azaltmak, benim gitmediğim ama senin hayalini kurduğun şehirlere de gitmek senin elinde. Ben sadece sana kendimden örnekler veriyorum.

Zaten planlarını yaptıktan sonra, Avrupa Kıtası gezi rehberi yazımda “Interrail nedir, Interrail nasıl yapılır, Avrupa’da nasıl ucuza gezilir ve Avrupa’da gezerken nelere dikkat edilmelidir ?” gibi bir çok sorun cevaplanmış olacak.

4- Gürcistan, Ukrayna, Kıbrıs Rusya gibi ülkelere nasıl 400-500 dolar bütçe yeter ?

fly insta fly insta

Hep uzak yerlerden bahsedecek değilim ya ! Önce bir yakınları bitirelim. Şimdi. Bu saydığım ülkelerin bir çok şehrine, gidiş geliş 200 dolara uçak bileti bulabilirsin. Ukrayna’nın Lviv şehrine 150-200 dolara uçabilir ve günde 50 dolar çok gelebilir.

Moskova-Rusya

Moskova-Rusya

Kıbrıs’a zaten 150 dolara bile bilet bulunduğunu pek muhtemel sen de biliyorsundur. Rusya’ya ise erken rezervasyon ile 250 dolara uçma şansın var. Yani ortalama 250-300 dolara uçak bileti alabildiğini varsayıyorum.

Tekrar söylüyorum : Ukrayna’da günde 50 dolar har-ca-ya-masın. Özellikle Lviv şehrine daha 6 ay önce gitmiş birisi olarak bunu söylüyorum.

Hatta Lviv yazılarımı gitmeden önce mutlaka oku. Ukrayna’nın Odessa ve Kiev şehirlerinde de bulunmuş birisi olarak, Odessa yaz aylarında biraz pahalı olabilir.

Ama özellikle Mayıs veya Haziran ayında gidersen ucuza mal edersin. Ancak, Kiev için aynısını söyleyemeyeceğim. Kiev her daim diğer şehirlere nazaran biraz daha pahalıdır. Çünkü her daim ilgi yoğundur. Hele bizim millet nedense çok sever !

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna : Seyahat etmek

Rusya ise, özellikle Moskova ve Saint Petersburg şehirleri ile nam yapmıştır. 200-300 dolara aldığın bir uçak biletinin üzerine, günde 40 dolar yeterli olabilir. Tabi bu saydığım şartlar sırt çantası ile gezen arkadaşlar için geçerli. Yani toplamda 500 dolar gibi bir rakama Rusya’da da 2 gün gezebilirsin.

Rusya’da özellikle Haziran ayında, Saint Petersburg şehrine gidip, beyaz geceleri yaşamanı öneririm. Akşam 10 olur ama sanırsın akşamüzeri saat 5-6. Bu duyguyu yaşamalısın. Dilersen, Saint Petersburg’dan Moskova’ya trenle geçebilirsin. Biletler 30-50 dolar arasında.

Gürcistan’a ise bizler kimlik ile girebiliyoruz. Uçak biletlerinin de 150 dolar civarında olduğunu duyan bizler için biçilmiş kaftan doğrusu. Hatta ben daha henüz başkent Tiflis’den döndüm ve ne kadar ucuz bir ülke olduğunu gidip, görüp, yaşayan birisi olarak anlatıyorum.

Günlük ayırdığım bütçe ise 40 dolar idi ve hemen hemen de her şeyi yaptım. Bu ara da eğer gidersen de en az 2 gün kal derim.

Girne-Kıbrıs

Girne-Kıbrıs : Seyahat etmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok aslında

Yavru vatan Kıbrıs’a ise, 150 dolara aldığın uçak biletinin üzerine, günde harcayacağın 30-40 dolar toplamda 500 dolar dahi harcamadan dönmeni sağlayabilir.

Özellikle kalabalık şehirlerden bunalıp, hafta sonu biraz ada havası almak ve rahatlamak için hem yakın, hem vizesiz hem de ucuz destinasyonlardan birisidir.

Gördüğün gibi, saydığım bu ülkelerin hepsine, yazın Bodrum veya Çeşme’de 1-2 günde harcadığın rakamlar ödeyerek gidebilirsin. Şimdi sana bunları anlatırken, belki de uydurduğumu düşünüyorsundur.

Valla ben de bazen nasıl bu kadar ucuz oluyor anlamıyorum. Ama inan bana oluyor işte. Sana da tek tek linkleri verdim. Daha ne yapabilirim bilmiyorum !

5- Güney Doğu Asya’da günde 30-50 dolara nasıl gezilir ?

Seyahat etmek konusunda en sevdiğim yerler. En çok hayalini kurup, bıkmadan, usanmadan yine yüzlerce kez giderim dediğim yerler. Aşık olduğum, nefesimin kesildiği, rüyadan hiç uyanmak istemediğim ve her dönüşümde, günlerce büyüsünden kurtulamadığım yerler.

Ginkakuji Tapınağının Bahçesi-Kyoto-Japonya

Ginkakuji Tapınağının Bahçesi-Kyoto-Japonya : Seyahat etmek

Aslında sadece Güney Doğu Asya ülkeleri değil, tüm Asya ülkelerine olan hayranlığımı nasıl anlatsam bilmiyorum. O yüzden sen de göresin, bir an önce bu güzellikleri tadasın diye, neler hissettiğimi bizzat yaşayıp, ne demek istediğimi anlayasın diye başlıyorum anlatmaya…

Şimdi. Senin de bu ülkeleri görmen için ne biliyorsam anlatacağım. Tek pahalı olan şey, uçak biletidir.

Tabi sana şu anda Güney Kore’ye, Japonya’ya, Singapur’a veya Hongkong’a dair planlar yapmayacağım. Şu anda daha ucuz ülkelerden ilerleyeceğiz. Mesela ; Hindistan, Tayland, Kamboçya, Endonezya, Filipinler gibi.

Goa-Hindistan

Goa-Hindistan : Seyahat etmek

Hindistan : Uçak bileti 700 dolar. Günde 30 dolar büyük paradır. Rotanız : Mumbai-Goa-Jaipur-Agra-Delhi-Varanasi olabilir.

Ülkede trenle gezmek çok kolaydır. Cebinizdeki 1 dolar dahi bu ülkede kıymetlidir. Çünkü bu ülkede insanlar günde 1-2 dolara çalışırlar. Çok pistir. Rezillik derece de pistir. Ama farklıdır. Enteresandır. Çarpar adamı. Hayatı, yaşamı sorgulatır. Varlığını, yaşama sebebini…

Her şeyden öte bu ülkeden ayrılınca ikilemde kalır insan. O ikilem ne biliyor musun ? Ya aşık olursun, ya nefret edersin. Ben aşık olanlardandım. Acaba sen ne hissedeceksin !

Bangkok-Tayland

Bangkok-Tayland : Yeni dinleri keşfetmek için seyahat etmek gerekli

Tayland : Uçak biletleri 800-900 dolar arasındadır. Günde 50 dolar yeter. Chiang Mai-Bangkok-Pattaya-Phuket rotası güzeldir. Bu arada, çok turistiktir. Restoranlarda yemek yememek gerekir. Sokak mutfağı çok lezzetlidir.

Zaten dünyanın en iyi 10 mutfağından birisi olarak kabul edilir. Doğal güzellikleri tarifsizdir. Envai çeşit hayvanı (Kaplan, maymun, fil v.s) insanlarla beraber yaşar.

Gece hayatı enteresandır. İnsanları sevimlidir. Masaj ucuzdur. Tapınaklar büyüleyicidir. Gelmişken kalındığı kadar uzun kalınmalıdır. Hemen yanıbaşında bulunan Kamboçya ve Malezya’ya da gidilmelidir.

Kamboçya : Uçak biletleri 1.000-1.100 dolar arasındadır. Günde 40 dolar yeter. Tek para vereceğin yer, meşhur Angkor Wat olacaktır. Dünyanın en büyük tapınak bölgesidir kendileri. Gün doğumu ve gün batımı anına tanıklık etmeden dönünmemelidir.

Hatta gelmişken fil turu da yapılmalıdır. Taksi falan demiyorum bak. Fil diyorum. Gitmişten bu turu yapmadan sakın dönme. En az 2 gün de kal.

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya : Görmek için seyahat etmek gerekir

Endonezya : Uçak biletleri 900-1.000 dolar arasındadır. Bali-Gili Adaları-Yogyakarta rotan olsun. Başkent Jakarta’ya gitme. Günde 30 dolar bile yeter. Gelmişken kalabildiğin kadar kal. 10,000’den fazla adası olan bir ülkeden bahsediyorum sonuçta.

Bali’nin Ubud köyünde 3-4 dolara 1 saat masaj yaptır. Motor kirala ve adaları baştan sona gez. Gili adalarında resiflere dal. Akşamları küçük bir Amsterdam’ı yaşa. Gidince anlarsın…

Gili Adaları-Endonezya

Gili Adaları-Endonezya : Seyahat etmek yaşamaktır

Filipinler : Uçak biletleri 800-1.000 dolar arasında değişir. Benim gibi iyi araştırırsan ki zaten ne biliyorsam uçaklarla ilgili bütün yazdığım sayfalarda tek tek anlattım, 800 dolara bilet alabilirsin.

Manila-Coron-Palawan adası rotan olsun. Dilersen, Boracay ve Cebu’ya da gidebilirsin. 7,000 ‘den fazla adası bulunan bu muazzam ülke, keşfedilmeden önce mutlaka git. Daha turizm tam anlamıyla başlamadı.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Pek muhtemel 5 seneye orayı da mahvederler. Gidince, adalarda motor kirala, dünyanın en güzel batıklarına ve resiflerine dal, akşamları sahillerde partilere katıl.

Ay ışığının altında, ayakların suyun içerisindeyken dans et. Çok içme. Keyfini çıkar. Kalabildiğin kadar da uzun kal. Filipinler gezi rehberi önerilerime bakıp öyle plan yap.

Coron-Filipinler

Coron-Filipinler : Seyahat etmek

Şimdilik bu kadar. Valla tek solukta yazdım hepsini. Nasıl özlemişsem, nasıl etkisinde kalmışsam artık…

Gördüğün gibi, yeri geldiğinde 300-400 dolara bir çok ülkeyi gezebilir, alacağın bir uçakla Asya’nın bir çok ülkesine gidip, günde 30-50 dolara krallar gibi yaşayabilirsin. Bunların hepsi, bizzat tarafımdan denenmiş olup, senin de gayet yapabileceğin işlerdir.

Tek yapman gereken, bu anlattığım yöntemleri benimseyip, araştırıp ve takip edip planlar yapmana bağlıdır. Zaten ben sana gittiğim bütün ülkeleri ve şehirleri tek tek kaça mal oluyorsa, nasıl gezilecekse, gezerken nelere dikkat edilecekse anlatıyor olacağım. Şu an sadece ön hazırlık olsun, farkında ol diye önden bilgilendirmek istedim.

Korkma. Düş Yola- Jaipur (Hindistan)

Korkma. Düş Yola- Jaipur (Hindistan) : Seyahat etmek

Aslında inan bana bu dediğim rakamların altında bile seyahat edebilirsin. Otostop ile dünyayı gezip, çadır kurup, bisikletle gezen bir sürün gezgin gördüm. Ama ben bu konularda uzman birisi değilim. Seni yanlış bilgilendirmek istemem.

Otel konusunda Booking.com linklerini kullanınız.

Benim tek bildiğim, gittiğim ülkelerde yaşadıklarımdan yola çıkarak, kendi hikayelerimi ve maceralarımı sana anlatmak. Umarım gideceğin yerler konusunda biraz da olsa kolay bilgiler anlatabilmişimdir. Araştırmaya, hayal kurmaya, bu işlerin ne kadar kolay olduğunu görmeye, öğrenmeye, seyahat etmek için nefes almaya devam et. Her şey senin merakına ve isteğine bağlı. Sen yeter ki hayal et. İste… Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.