Philadelphia-Washington Gezi Rehberi

Philadelphia ve Washington, aslında New York‘tan ayarladığımız 3 günlük tur kapsamında uğradığımız duraklar oldu. Özellikle Washington’daki olağanüstü müzeler ve enfes şehir düzeni, beni benden aldı. Bu yazımda da, her 2 şehir hakkında ayrıntılı olarak gezi rehberi kıvamında notlar bulabilirsiniz. Keyifli planlar.

New York’tan Sonraki Durağımız Washington Oluyor

1.Philadelphia-Washington’a Başlangıç

Hayatımda rehber eşliğinde katıldığım ilk ve tek uzun soluklu tur. Washington-Philadelphia-Niagara Şelaleri ve 1000 adalar. İlk durağımızdan son durağımıza kadar, yavaş yavaş hayattan ne beklediğimi daha da keşfetmemi sağlayan tur…

Work and Travel ile ABD’ye gelen herkesin hayallerinden birisi olan, New York’a gelmeden önce, çok popüler rotalardan bir tanesi olduğunu bildiğim ve çoğu gezginin “Ne yap ne et mutlaka katıl” dediği rotayı yapmak için, internetten aldığım paket tur ile, ülkenin çok farklı kesimini görme şansı yakaladım.

Washington-ABD

Yaklaşık 4 aylık ABD maceram yavaş yavaş yorgunluğunu göstermeye başlamışken, planları bir rehberin yapıp, otobüs koltuğuna oturup sadece inip, görüp, fotoğraf çekip, bir sonraki rotanın heyecanını beklemek vallahi çok rahatmış. İyiki de katılmışım dediğim ancak hayat felsefeme ters olan bu tur sayesinde, ülkenin başkentini, sanatını, tarihini, doğasını yaşama şansı bulup, biraz daha bilgi denizinde boğuldum. Fırsat olsa da bir kez daha yapabilsem…

2. Yolculuğumuz  Hakkında

Tatil Dükkanı

Normalde, her şehir için ayrı ayrı yazılar yazar, tek tek şehirlerin kendine özgü kültürene anlatırım. Ama bu sefer, turu 2’ye bölüp, tur rotası çerçevesinde yazıyor olacağım. Çünkü, bütün şehirlerde 1 gün gibi kısa sürede kaldık ve çok fazla görülmesi gereken yer olmadığı için, tek yazı şeklinde yazmak daha mantıklı geldi.

Chinatown

New York Chinatown-Çin Mahallesi

New York’a kadar gelmişken mutlaka katılmak gereken ve bizim katıldığımız bu turlar şu şekilde işliyor. Her zaman olduğu gibi para konuşuyor ve siz kaç gün kalmak istediğinize ve hangi rotayı yapmak istediğinize dair en uygun paketi internet ortamında seçiyorsunuz.

Kredi kartınızdan ücret kesiliyor ve tur şirketinin adresine, turun başlayacağı gün ofislerine gidiyorsunuz. Yaptığınız rezervasyonun çıktısını tur rehberine veriyorsunuz ve o andan itibaren herşeyi onlar hallediyorlar.

Bu tur 3 gece 4 günü kapsayan bir turdu. Biz aldığımızda 150 dolar civarındaydı ama sanırım artık 200 dolar olmuş. Fiyatına göre değişmekle beraber, bazı durumlarda (Müze, doğal park alanı, tekne ücreti) ek ücret ödemeniz gerekebiliyor. Ama genel anlamda, 150 dolar gibi bir ücret ödedikten sonra ulaşım, konaklama ve yemek ücretinin bu fiyata dahil olması, bizim bu turu seçmemizdeki en büyük etkendi.

Niagara Şelaleri de bu turun içerisinde oluyor

Bu turları organize eden örnek tur firması için tıklayınız. Dilerseniz kendinizde farklı firmalara bakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, yukarıda belirttiğim rotayı yazıp, google da aratmak olacaktır.

Aşağıda, size yaptığımız rota hakkında bilgiler veriyor olacağım. Rotada ne gördüysek, ne yaptıysak ve neleri içeriyorsa, onlardan bahsedeceğim. Aslında yaklaşık 6 yıl önce yaptığımı bir geziyi anlatıyorum. Bu yüzden, ufak tefek hatalarımız olursa, şimdiden özür diliyorum. İlk durağımız Philadelphia…

3. Philadelphia Hakkında

New York’da gözlerimizi açarak güne merhaba diyoruz. Kaderde New York’da uyanmakta varmış. Sabah 7’de, tur firmasının belirttiği adrese geliyoruz. Tur firmasının kalkış yeri, Çin mahallesi. Aslında bir çok firma bu civardan kalkıyor. O yüzden muhtemelen sizin otobüsünüzde de bu bölgeden kalkacaktır.

Ekran Alıntısı

Philadelphia

Otobüsde bulunan yolcuların yarısından fazlası asyalı. Çekik çekik gözleriyle “Günaydın” diyen küçücük çocukları görünce o an anlıyorum yolculuğumuzun, 4 günün harika geçeceğini. Aslında bu, yaklaşık 4 yıl sonra bende başlayacak olan asya ülkelerine olan aşkımın başlangıcı…

Yaklaşık 1 buçuk saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında, Pennsylvania Eyaletinin bir şehri olan ve ABD’nin en büyük 6. şehri olan Philadelphia’ya geliyoruz. Şehir sevgi kenti olarak biliyor ve yaşayanların çoğunluğu zenci. Zaten bunu sokakta yürürken farkediyorum.

Özgürlük uğruna büyük hareketlerin başladığı ve Benjamin Franklin ve Thomas Jeffereson’ın önderlik ettiği ve bağımsızlık bildirgesinin imzalandığı önemli şehirlerden birisi.

 İşte aslında bizde sırf bu yüzden bu şehire geliyoruz. Ben bunların hiçbirisini geldiğim ana kadar bilmiyordum. Rehberimiz gezdirirken, tarihten önemli kesitler anlatırken bunları öğrendim ve daha sonrasında internetde yaptığım araştırmalar sonrasında bu konularda bilgilendim.

4. Philadelphia’da Gezilecek Yerler

Philadelphia’da nereye gidilir ? Philadelphia’da görülecek yerler nereler ? Malum, bu şehirde çok kalmadığımız ve sadece önemli yapıları görüp, şehirden ayrıldığımız için, şehir hakkında çok fazla detaylı bilgi veremeyeceğim. Özellikle, ulaşım-konaklama-alışveriş-eğlence gibi konularda, birşey yapmadığımız için, yanlış bilgilendirmemek adına birşey yazmayacağım.

Ekran Alıntısı

Independence Hall (Bağımsızlık Salonu)

Sadece, tur kapsamındaki gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Temennim benim katıldığım bu tura katılıp, aynı rotada ilerlerken görecek ve yaşayacak olduğunuz deneyimlere hazırlıklı olmanız. En başta söylediğim gibi, benim bu siteyi kurmamda ve bu yazıları yazmamdaki amaç, sizlere rota çıkarıp, bir şekilde gördüğüm yerleri, en azından rota halinde aktarmak.

Independence Hall (Bağımsızlık Salonu) : İlk durağımız Independence Hall.  Burası bağımsızlık bildirgesinin imzalandığı salonun olduğu yer.  Ayrıca ABD Anayasası burada imzalanmış. İçeride yer alan salonu rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Çok etkilenmedim. Doğrusunu söyleyeyim…

Liberty Bell ( Özgürlük Çanı) : Hemen yürüme mesafesinde olan Özgürlük Çanı, Amerikan bağımsızlığının sembolü olan ve 1752 yılında Londra’da hazırlanıp, taşıması esnasında çatlayıp burada tutulan orjinal halidir. 8 Temmuz 1776 yılında Bağımsızlık Bildirgesi okunurken çalınmıştır.

Ekran Alıntısı

Liberty Bell ( Özgürlük Çanı)

Burada sadece bu 2 yeri gezdik. Sonradan araştırdım da, aslında çokta fazla birşey yokmuş. Ama sizin zamanınız olurda benim anlatmadığım yerleri de görmek isterseniz, Tripadvisor’in tek tek sıraladığı yerleri de gezebilirsiniz. Gezilecek diğer yerleri görmek için tıklayınız.

Ayrıca gezeceğiniz yerlerin tam olarak şehrin neresinde olduğunu harita üzerinde görmek isterseniz tıklayınız. Ama sanırım gezseydim bile, New York ve diğer gezdiğim şehirlerden sonra, beni çok etkilemezdi. Daha güzelinin var olduğunu bile bile, eldekiyle yetinmek niye…

5. Washington Hakkında

Philadelphia’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrasında, ülkenin başkenti Washington’a gidiyoruz. Yolda biraz heyecanlanmadım değil. Onlarca filmde bu önemli şehri görecek olmak, beni biraz heyecanlandırdı. Dünyanın yönetildiği, insanların hayatlarını ve kaderlerini değiştiren kararların alındığı, ölmelerine ya da yaşamalarına neden olan fikirlerin yönetildiği yer…

Washington

US Capitol (Amerikan Kongre Binası)-Washington

Washington DC, ABD’de herhangi bir eyalete bağlı olmayan tek şehir olarak bilinir ve Colombia bölgesinde bulunan özerk bir yapıya sahiptir. New York’a yaklaşık 4-5 saat uzaklıkta yer alır ve ülkenin yönetim merkezidir. Bir çok devlet kurumu bu şehirde bulunur.

Bizim Ankara gibi düşünün ama gelişmişlik açısından 100 katı falan. Şehirde yaklaşık 6 milyon kişi yaşar ve kentde vali yoktur. Ancak belediye başkanı vardır. Kenti kongrede temsil eden herhangi bir üyeside yoktur. Bu yüzden kent, dünyada eşi benzeri olmayan çok farklı bir yönetim yapısına sahiptir.

Malum yönetim açısından bu kadar önemli olduğu için, ülkenin en önemli binaları ve hayati kararların alınığı kurumlar bu şehirde yer alır. Çoğu görülecek yerde zaten Federal Üçgeni olaran bilinen Capitol-Mall adlı mesire yeri ve Beyaz saray arasında yer alır.

Özellikle bu bölgede bulunan devlet adamlarına ve savaş kahramanlarına ait olan 300’den fazla heykel ve abide bulunur. Washington’da gezerken en çok dikkatimi çeken, etrafın yeşilliği, parkları, bahçeleri idi. Adamlar uğraşmamışlar, örnek bir başkent nasıl yaratılır, insanlar nasıl nefes alabilirler diye düşünmüşler. Bundan sonraki gezdiğim, 50’den fazla ülkenin hemen hemen hiçbirinde, bu kadar güzel bir başkente rastlamadım doğrusu.

6. Washington’da Gezilecek Yerler

Washington’da nereye gidilir ? Malumunuz, bizi hep rehberimiz gezdirdiği için, çok fazla araştırma yapmadan, bizi nereye götürdüyse peşinden gittik. Bende, gezdiğimiz yerleri kabaca, aşağıda özetledim. Gideceğiniz yerlerin, şehrin tam olarak neresinde olduğunu görmeniz için de, haritayı ekledim ve daire ile işaretlediğim yerin, göreceğiniz yerlerin tahmini alanını belirttim.

washington_gezilecek_yerler

Washington Gezilecek Noktaları

Zaten heryer oldukça birbirine yakın. Eğer görmek istediğiniz yapıların tek tek şehrin neresinde olduğunu görmek istiyorsanız tıklayınız. Ama birkez daha söylüyorum, benim gitmediğim daha bir sürü yer var. Onları da, en aşşağıda “Benim yapmadığım ama size tavsiyelerim” bölümünde anlatıyor olacağım. Eğer zamanınız bol olursa, benim gitmediğim yerlere sizler umarım gidersiniz.

 • White House (Beyaz Saray ) : İlk durağımız malum en can alıcısı, en popüleri ve belki de en gereksizi. Cumhurbaşkanı’nın konakladığı sarayı. Yolda gelirken tek heyecanlandığım, Beyaz Saray’ı kanlı calı görecek olmaktı. Yanılmışım. Zaten böyle yerleri gördükten sonraki seyahatlerimde birşeyi öğrendim :

Gideceğin yerin, göreceğin yapının çokta önemi yok. Önemli olan sürekli bir yerlere gidip, insanları, kültürleri, onların yaşayışlarını görmek. O yüzden Beyaz Saray, yok şöyle güzel, yok böyle güzel gibi birşey duymayı beklemeyin. Bina işte. Önünde 2 fotoğraf çektik hepsi o.

Asıl bu şehirde güzel olan şeyler, görülmesi gereken önemli yerler bundan sonrakiler. Ama yinede içerisi nasılmış derseniz, biz haliyle giremedik, interaktif tur yapmışlar. Tıklayınız efenim.

White House-Beyaz Saray

White House-Beyaz Saray

 • US Capitol (Amerikan Kongre Binası) : Şehirde görülecek yerler hemen hemen yanyana olduğu için, bir sonraki durağımız olan Amerikan Kongre Binası’na gidiyoruz. Baştan söyleyelim : Bu binayı isterseniz gezebiliyorsunuz. O meşhur konuşmaların yapıldığı bina.

Zaten en meşhur binası bence bu. Çünkü, çoğu insan bu binayı Beyaz Saray ile karıştırıyor. Sebebi ise, etkileyici mimarisi. Binanın bir havası var fotoğrafını çektiren.

Ekran Alıntısı

US Capitol (Amerikan Kongre Binası)

 • Washington Monument (Washington Anıtı) : Kongre Binası’nı gördükten sonra, oldukça yeşillik bir alana kurulu olan National Mall’dan geçerek, ülkenin ve dünyanın en önemli anıtı olan, 169 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek dikilitaşı ünvanına sahip olan ve Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmış olan anıta gidiyoruz.

National Mall’dan geçerken, birşeyi de hatırlatayım. Çoğu müze, bu parkın etrafında yer alıyor. Önce parkın içerisinden bahsedeceğim sonra sıra müzelere de gelecek.

Ekran Alıntısı

Washington Monument (Washington Anıtı)

 • Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool : Malumunuz, 16 Cumhurbaşkanı olan, köleliği bitiren ve ülkenin birliğini sağlamış ve sonradan suikaste uğramış bir yöneticidir. Anısına yapılan bu Anıt’a gelirken çokta güzel bir havuz yapmışlar.

Etrafından yürüyerek Anıt’a gelirken adımınızı attığınız merdivenlere dikkatli bakın. Çünkü burası hayallerin başladığı yer. Martin Luther King Jr.’ın, “Bir hayalim var” sözlerini sarf ettiği yer.

Ekran Alıntısı

Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool

 • Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı) : Anıtın hemen sağ tarafında yer alan Vietnam Savaşı’nda savaşmış ve şehit düşmüş veya kayıp olan ABD askerleri için adanmış ulusal bir anıt mezar olarak bilinen, Vietnam Şehitleri Anıtı’na gidiyoruz. Burada yer alan ve yaklaşık 58,000 askerin isminin bulunduğu siyah granit duvar görülmeli.

  Ekran Alıntısı

  Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı)

 • Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı) : Sonrasında ise, anıtın sol tarafında kalan ve Kore’de savaşan ABD askerleri için yapılmış olan Kore Şehitleri Anıtına gidiyoruz. Parkın aslında herbir köşesinde anıtlar var. Daha önceden söylediğim gibi, şehirde 300’den fazla anıt yer alıyormuş.

  Ekran Alıntısı

  Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı)

 • Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı) : Parkın içerisinde yürümeye devam ediyoruz. Bence en güzel anıtlardan bir tanesi olan Jefferson Anıtı’na gidiyoruz. Roma’da bulunan Pantheon kilisesinden esinlenerek yapılan bina, kubbeli bir yapı. Burada ABD’nin 3. Başbakanı’nın 1947 yılında dikilen bronz heykeli yer alıyor. Merdivenlere oturup manzaranın keyfine bakarken, yavaştan gün dinlenmeye çekiliyor.

  Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

  Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

 • Madame Tussauds Müzesi : Ertesi gün rehberimizin eşliğinde oldukça kültürel bir gün geçiriyoruz. Önce balmumu heykellerin oluşturduğu meşhur Madame Tussauds Müzesi’ne gidiyoruz. Oldukça başarılı bir şekilde yapılan heykellerin gerçeğinden resmen farkı yok. Dünyanın bir çok noktasında yer alan bu müzeye hayatınızda en az bir kez gitmenizi tavsiye ederim.

  Madame Tussauds Müzesi

  Madame Tussauds Müzesi

 • National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi) : Bizim ülkemizde malum müze demek, şehirlerde kurulu olan, 3-5 parça tarihi eserin sergilendiği hatta hemen hemen hiçbirşey ifade etmeyen değerli şeylerin sergilendiği yerlerdir.

Ondan sonra, “Neden biz gelişemiyoruz ?”. Dünyanın birçok farklı ülkesinde, inanılmaz müzeler gördüm. Zaten artık müzelere felan girmek dahi istemiyorum. Çünkü, yavaş yavaş sanırım doydum. O kadar başarılı müzeler gördükten sonra, artık idare edenleri insan ister istemez ziyaret etmek istemiyor.

Efendim, bu müze şehrin hatta ülkenin en önemli müzelerinden. Uzay mekiğinden, savaş uçaklarına, uzayda kullanılan ekipmanlara kadar havacılıkla ilgili ne ararsanız bulabileceğiniz müze. Adamlar çoktan uzayın derinliklerine bilmem kaç kez gidip gelmişler, birde kullandıkları araçların müzesini yapmışlar. Bizde, kendi mahallemizde komşunun tavuğu ile uğraşalım. Neyse…

National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

 • National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) : Hayatımda gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi olan, belkide o zamanlar çok az hatta hiç müze görmediğimdendir, bu müzeye gidiyoruz. O devasa balinaları, filleri, fosilleri, nesli tükenen canlıların iskeletlerini, madenleri, bitkileri ve daha binlerce hayvanın doldurulmuş hallerini görünce, çocuk gibi hissediyorum.

Oldukça büyük bir müze ve detaylı gezmeye kalksanız heralde günlerinizi alabilecek kapsamda. Eğer çocuğunuzla ABD’ye gelip yolunuz buralara düşerse, çocuğunuzun dünyaya olan bakış açısının sağlam temeller üzerinde kurulması için bu müzeler inanın çok faydalı olacaktır.

Zaten müzeleri gezerken birşeyi farkettim. Aileler kendileri için değil, yanlarında getirdikleri küçücük çocuklarına bu müzeleri göstermek, onlara öğretmek, tek tek anlatmak için ellerinden tutup gezdiriyorlardı. Ne güzel…

National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

 • Baştan söyleyeyim. Bu müzeyi, artık Niagara Şelalesi’ne giderken yol üstünde gördük.  Turu alacağınızı varsayaraktan yine de yazayım dedim. Çünkü burası Washington’a 5 saat, New York’a ise, 4 saat uzaklıkta.

Olurda, kendi aracınızla giderseniz diye de belirtmek istedim. Çünkü, muhtemelen Niagara Şelalesi’ne giderken, yol üstünde olacak. Gelmişken uğranmalı. Gördüğüm en enteresan cam sanatına dair bir müze. Adamlar, camdan gelinlik bile yapmışlar.

Ekran Alıntısı

Corning Museum of Glass (Cam Müzesi )

Yaklaşık 45,000 parça var ve bazılarının 3,500 yıldan daha bile eski olduğunu söylüyorlar. Gelmişken mutlaka camdan yapılan eşyaların işlemden geçme süreçlerinin gösterisini de izleyin. Ben çok sevmiştim. Müzenin adresini göresiniz diye de, sitesini ekledim. Lütfen tıklayınız.

7. Washington’da Ulaşım

Washington’a nasıl gidilir ? Washington’da nasıl gezilir ?  Ne olur ne olmaz diye ulaşım konusunda da , bildiklerim çerçevesinde özet geçmek istedim. THY direk Dulles Uluslararası Havalimanına uçuyor. Şehir içinde ulaşım ağı, oldukça yaygın olan metro ile sağlanabilir.

Washington’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Detaylı bilgi için, resmi websitesini yardımcı olsun diye ekledim. Lütfen tıklayınız. Yine New York’da olduğu gibi, burada da haftalık veya günlük pass alıp, ulaşımı uygun fiyata mal edebilirsiniz. Böyle büyük şehirlerde inanın ulaşım en kolay kısmı olacaktır.

8. Washington’da Yeme-içme

Washington’da ne yenir ?  Malum, bütün ülkede fast-food oldukça yaygın. Washington’da da bu durum geçerli. Heryerde onlarca restoran mevcut. Fiyatlar da yine diğer ABD şehirlerinde olduğu gibi. Muhtemelen 5-10 dolar ödeyerek yemek işini aradan çıkarabilirsiniz.

Georgetown

Georgetown

Biz otelde yemek yedik ve hemen ardından uyku moduna geçmiştik. O yüzden şehir merkezini akşam gezemedik. Ama rehberimizin söylediğine göre özellikle Georgetown’a giderseniz, hoş ve nezih restoranların çoğunlukta olduğunu öğrendik. Zamanınız olursa bir gidin derim.

9. Washington’da Konaklama

Washington’da nerede konaklanır ?  Şehirde konaklama oldukça pahalı. Biz, tur firmasının ayarladığı 3-4 yıldızlı otellerde kaldığımız için, fiyatları çok önemesemedik ve oldukça da güzel yerlerdi. Ama bireysel gelecek olursanız, şehrin kalbi olan Dupont Circle’a yakın biryerlerde konaklamaya çalışın.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları  yazıma bakınız.

Gezilecek çoğu yer, bu bölgenin güneyinde yürüme mesafesinde olacaktır. Oteller genellikle kişi başı 60-80 dolar, hostellar ise 40-50 dolar civarında. Otellerin listesini görmek için tıklayınız.

10.Washington’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Washington’da ne yapılır ?  Bu konuda çok fazla bilgim yok açıkçası. Çünkü, o kadar yorgunduk ki, eğlenceye-gece hayatına canımız kalmadı. Ama ben size yardımcı olsun diye, şehrin resmi turizm ofisinin sitesini ekledim.

Buradan o gün veya dönem içerisinde, şehirde etkinlik, alışveriş, şov v.s ne varsa ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey gideceğiniz tarihi seçmek olacak. Lütfen tıklayınız.

11.Washington ve Philadelphia’da kaç gün kalmalı ? 

Philadelphia için, maksimum 1 gün kalmanızı öneririm. Gerçekten çok gereksiz bir şehir. Belki de bizim göremediğimiz bir sürü etkinlik olabilir. Ama nedense biz hiç beğenmedik.

Ekran Alıntısı

Washington Monument (Washington Anıtı)

Washington, her açıdan güzel ve düzenli bir şehir. Özellikle müzelere düşkünseniz mutlaka 2 gün kalın. Bence buraya kadar gelmişken mutlaka bu müzeler görülmeli, eğer müze merakınız yoksa 1 günde kalsanız yeterli olacaktır.

12.Washington ve Philadelphia’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler

 • Mutlaka yukarıda yazdığım bütün müzeleri görmeye çalış
 • Vaktin kalırsa meydanlarını, parklarını, caddelerini keşfet
 • Şehir ve ABD hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak gel
 • Benim yapmadığım ama önerdiğim yerlere gitmeye çalış

  Ekran Alıntısı

  National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

13.Washington ve Philadelphia’ya ne zaman gitmeli ? 

Washington’ın kışı da aynı New York gibi çok güzel diyorlar. Ama kışı sevmiyorsanız, yine en güzel mevsim bahar dönemleri olacaktır. Sıcağa aldırış etmiyorsanız, yaz döneminde de gelebilirsiniz.

14.Washington ve Philadelphia’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Şehirde uzun kalacaksanız, parklarını, sokaklarını, meydanlarını keşfedin. 1-2 günde gezilir şehir ancak yaşamak isterseniz elbette 1 hafta boyunca da kalabilirsiniz. İllahi kıyıda köşede birşeyler kalmıştır.
 • Ulusal Hayvanat Müzesi (National Zoo)’ne gidin mesela. Gelmişken gidilmeli diye duymuştum.
 • Georgetown bölgesine de gidin. Burası tarihi bir bölge ve şehrin kuzeybatısında yer alıyor. Bölge, DC’nin en keyifli bölgelerinden birisi olarak biliniyor. Bilginize…
22092142

Atatürk Heykeli

 • Müzelerin bulunduğu National Mall parkı civarında gidemediğimiz bir sürü müze vardı. Zamanınız kalırsa, Botanic Garden, Smithsonian Enstitüsü, ve National Gallery of Art bunlardan birkaçı. Zaten şehre geldiğinizde kesinlikle bu bölgenin haritasını temin edin. Orada da göreceksiniz, bir sürü müzeler, görülmesi gereken yerler olacak. Zevkinize göre içinden dilediğinizi seçersiniz. Ben kısaca size rota şeklinde özetlemek istedim.
 • Chinatown, heryerde olduğu gibi bu şehirde de olmazlardan.  Eğer hiç Çin Mahallesi görmemişseniz, gelmişken ziyaret edilebilir.
 • ABD’de bulunan ilk ve tek Atatürk heykelini de ziyaret edebilirsiniz. Sheridan Circle Park’da yer alan bu heykel, gelmişken vefa için görülmeli.

15.Washington ve Philadelphia hakkında uyarılarım

 • Güzel bir plan yapmadan gezmemenizi öneririm. Çok fazla müze olduğu için, oldukça zamanını alacaktır.  Bu yüzden hepsini sırasıyla gezeceğiniz güzel bir plan yapın. Konaklayacağınız gün sayısına göre yapacağınız bir plan, kültürel anlamda çok güzel anılara ve vizyona sahip olmanızı sağlayacak. Özellikle müzeleri söylediğim gibi çok profesyonel ve nefes kesici.
 • Şehirin dışında çok güvenli olmayan yerlerin olduğunu duydum ve okudum. O yüzden, güvenilir ve merkezi yerlerde bulunmaya özen gösterin.
niagara_selalaleri

Tepeden Niagara Şelaleleri Manzarası : İstikamet Niagara Şelaleri

Özellikle Washington’da geçirdiğim 1,5 gün, filmlere konu olmuş binaları ve ABD tarihi hakkında çok değerli bilgileri yaşayarak ve görerek öğrenememe neden oldu. Çok okumayı sevmeyen birisi olarak, ABD’den döndükten sonra daha araştıran ve okuyan birisi olmamda önemli bir parçaya sahip oldu.

Özellikle o müzeleri ve sanat galerini gördükten sonra, bazı şeyleri sorgulamaya başladım. İnsan ne kadar yolun başında olduğunu, o harika müzeleri gördükten sonra anlıyor. İnsan bazı şeyleri okumanın yeterli olmadığını, görmenin, yaşamanın, dokunmanın, şaşırarak hissetmenin, hayatında ne kadar iz bıraktığını böyle yerleri gördükten sonra daha iyi anlıyor. Bir sonraki durak. Merakımdan öldüğüm, görünce nefesimin kesildiği Niagara Şelaleleri…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.