Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de gezilecek yerler nerelerdir ? Benim bu şehre gelmemin en büyük nedeni gezilecek yerlerinin, sokaklarının, binalarının, şehrin atmosferinin, meydanlarının, parklarının güzelliği idi. Gerçekten de öyle. Sanki bir Avrupa şehrinde geziyormuş hissine kapıldım Ukrayna‘nın Lviv şehrinde.

Hangi köşeyi dönüp yeni bir sokağa çıksam, elim hemen telefonuma gidiyordu. He birde evet kızları inanılmaz güzel. Kimseyi kandırmayalım şimdi. Benim bu zamana kadar gördüğüm İsveçli hanımlardan sonraki en güzel millet Ukraynalılar.

olha-muzesi-4

Lviv Manzarası

Ama sadece kadınları.Böyle güzel kadınları olan miletin erkekleri nasıl bu kadar zıttı olur anlamış değilim. Gerçi böyle demek doğru bir tabir değil ama bu kadar fark olması enteresan.

Neyse Lviv gezilecek yerleri sırasıyla anlatmaya başlayayım.Zaten eklediğim haritayıda yanınıza alıp, belirttiğim yerleri rota şeklinde takip ederseniz inanın çocuk oyuncağı gibi gelecek.Ayrıca şehrin çoğu bölgesinde bedava Wi-Fi var.Adresleri bulma konusunda oldukça yardımcı oluyor.

Birde sokaklarda gezerken ara sıra oluruna bırakın.Kaybolun.Bazen oluruna bırakmak daha keyifli oluyor bu şehirde.Kırmızı daireler,aşşağıda belirttiğim gezilecek yerlerin şehirdeki konumlarıdır.

Lviv’de gezilecek yerler

En ortadaki büyük daire, şehrin merkezidir.Diğer dairelere de yerine göre 15-20 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Lviv Şehir Haritası

Lviv Şehir Haritası : Lviv’de gezilecek yerler

Gitmeden önce en azından kafanızda şekillenmesinde fayda var. Ben bu noktalara göre, aşağıda gezdiğimiz 17 noktayı tek tek anlatacağım.

1. Rynok Meydanı

Türkçesi Pazar Meydanı.İlk iş şehrin kalbi olan ve 500 yıldır Lviv’in siyasal,kültürel,kamusal merkezi olan Rynok Meydanına gitmek oluyor.Mimari olarak oldukça güzel bir meydan.

Gece Rynok Meydanı

Gece Rynok Meydanı : Lviv’de gezilecek yerler

İnsan burda dolaşırken,İstanbul’un kalabalık,pis,gürültülü havasının ne kadar insanı bunalttığının farkına varıyor.Nefes aldığınızı hissediyorsunuz.

Hemen etrafta bulunan bir sürü kafede kahve içip,meydanda dolaşan insanları izlemek sanırım böyle şehirlerde bana en çok haz,keyif,huzur veren şey.Meydanın ortasında bulunan Belediye binasındaki kuleye çıkabilirsiniz.Yaklaşık 3000 basamak tırmanmak gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

2. Shevchenka Avenue (Bulvarı)

fly insta fly insta

Rynok Meydanından yavaş yavaş yürüyerek, şehrin en lüks caddesine gidiyoruz.Önce Glory Cafe’de güzel bir Türk kahvaltısı yapıyoruz.

Shevchenka Avenue (Bulvarı)

Shevchenka Avenue (Bulvarı) : Lviv’de gezilecek yerler

Kahvaltımızı yaptığımız yer zaten hemen bu meşhur caddenin başında olduğu için, cadde boyunca yürüyoruz.Zaten çok uzun bir cadde değil.O yüzden yürümemiz 10 dakikamızı alıyor.

3. Potocki Sarayı

Caddeyi bitirdikten sonra, arnavut kaldırımı sokaklarda fotoğraf çeke çeke yürümeye devam ediyoruz.Sokaklarda kaybolmak ne güzel.Nefes almak ne güzel.Önce Ivan Frankı Park’ına geliyoruz.Biraz soluklanıyoruz

.Karşımızda Ivan Franko Üniversitesi.Durmak yok.Barok tarzında inşa edilen Avrupa’nın önemli ailelerinden Poticikiler tarafından kullanılan ve şu anda Lviv’e ait sanat eserlerinin sergilendiği bir saray olan Potocki sarayı’na gidiyoruz.

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı : Lviv’de gezilecek yerler

2 katınıda geziyoruz.Binayı daha görür görmez Paris’de gördüğüm binalara benzetiyorum.Sonradan öğreniyorum ki Fransız mimar tarafından yapılmış.

4. St. George’s Katedrali

fly insta fly insta

Bir sonraki hedefimiz Avrupa’nın en önemli katedrallerinden biri olan St. George Katedrali. Yollar biraz yokuş.Çünkü katedral tepede kurulu.

St George Katedrali

St George’s Katedrali : Lviv’de gezilecek yerler

Katedral Yura meydanında barok-rokoko tarzında ve 1744-1760 yılları arasında yapılmış bir katedral.İçerisi oldukça güzel.Burası şehrin batı yakasında bulunuyor.

5. St. Olha and Elizabeth Kilisesi

Sokaklarda dolaşarak 10-15 dakika uzaklıktaki St Olha and Elizabeth Kilisesi’ne gidiyoruz.Burası gotik mimari tarzda yapılmış bir kilise.Kilisenin içerisini gezdikten sonra şehri tepeden görmek için hemen kilisenin girişinin sol tarafına yürüyoruz.

10 grivna ödeyerek yüzlerce basamak çıkıp şehri tepeden izliyoruz.Şehri tanımanın en güzel yanı, şehre tepeden bakıp başınızı göğe kaldırıp derin bir nefes çekmektir.

olha-muzesi

St. Olha and Elizabeth Kilisesi : Lviv’de gezilecek yerler

Rüzgarın yüzünüze dokunarak akıp gitmesi, yaşamanızın en büyük sebebi.Unutmuştum.”Farkına vardığım iyi oldu.” diyerek sebepsiz ve anlamsız bir gülümseme beliriyor yüzümde.

6. Lviv Tren İstasyonu

Kalabalığın peşine takılıp sokaklarda dolaşmayı çok severim.Burdada aynısı oluyor.Kalabalığı takip ediyoruz ve tren istasyonuna ulaşıyoruz.Oldukça güzel bir istasyon burası.Gelmişken görmek lazım.

Lviv Tren İstasyonu:

Lviv Tren İstasyonu

Biraz dinlendikten sonra taksiye atlayıp şehir merkezine yani Rynok Meydanına dönüyoruz.Yavaş yavaş yorgunluk kendini göstermeye başlıyor.Meydana oturup güneşli bir nisan aynın akşamüstü, meydanı gören bir kafede kahvelerimizi yudumluyoruz.

Lviv’deki bütün otellere şuradan ulaşabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

7. Lychakiv Mezarlığı

Bir sonraki gün,taksiye atlayıp 15 dakika uzaklıktaki Avrupa’nın en önemli mezarlıklarından olan Lychakiv mezarlığına gidiyoruz.18. yüzyıldan beri kullanılan bu mezarlıkta halkın değil ülkenin önde gelen insanlarının mezarları bulunuyor.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı

Artık müze gibi olmuş biryer.Girişte ücret ödüyoruz. Mezarlık içerisinde çok farklı mezarlar dikkatimizi çekiyor.Sonradan öğreniyoruz ki buradaki mezarlar ülkenin sanatçılarına, asillerine, askerlerine aitmiş.Yaklaşık 400,000 mezar varmış.Hayatımda ilk defa yabancı ülkede bir mezarlık gezmiş oluyorum.

8. Museum of Folk Architecture

Mezarlıktan çıkıp hemen mezarlığın önünde bulunan taksiye atlıyoruz.İstikamet şehrin olmazsa olmazlarından Museum of Folk Arhitecture.Lviv’e gelip de görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında bu müze geliyor.

Folk - Architecture - Museum

Museum of Folk Architecture

Bu müze alıştığınız o sıradan müzelerden çok farklı.Müze altmış hektarlık bir alana kurulmuş bir açıkhava müzesi. Burada 6 kilise var.Bunun yanından ağaçtan yapılan çok farklı yapılarda var.Yaklaşık 2 saat bu müzede dolaşıyoruz.Burayı mutlaka atlamamalısınız.

9. High Castle

Günbatımını şehrin tepe noktalarında izlemeye bayılırım.Hem şehri tepeden izlerim hem de günün yorgunluğunu atarım.Bu yüzden şehrin tepe noktası olan High Castle’a çıkıyoruz.Türkçesi Yüksek Kale.

High Castle

High Castle

Ama kale ile alakası yok.Tepeye çıkarken yorgunluktan ölüyoruz.Çünkü oldukça zahmetli ve sayısını unuttuğum kadar basamak var.Neyseki tepeye çıkınca ne yorgunluk kalıyor ne ağrı,sızı.Günün en sevdiğim anının keyfini harika bir Lviv manzarası eşliğinde yaşıyoruz.

10. Opera Binası 

Son günün biraz burukluğu var içimde.Seyahat etmek çok güzelde,en kötüsü dönüş yolu.Canımı sıkmıyorum.Uçak akşam 5’te kalkacağı için daha vakit var.Bugün şehir merkezinde kalan yerleri gezme vakti.

Opera Binası

Opera Binası

Önce 1897 yılında inşa edilen opera binasına gidiyoruz.Svobody Caddesi üzerinde yer alan Opera binası Avrupa’nın en iyilerinden.Opera,tiyatoro,bale ve diğer bir çok gösteri burada organize ediliyor.

Zamanım yetmediği için bir gösteri izleyemeden dönmenin burukluğunu yaşıyorum.Ama siz giderseniz mutlaka ama mutlaka bi gösteriye gidin.Gösteri takvimi için tıklayınız.

11. Transfiguration Church

Opera Binası’nın civarında yer alan meydanlara kurulu pazarların içerisinde dolaşarak Transfiguration Kilisesi’ne gidiyoruz.

Transfiguration Church

Transfiguration Church

Pazar günü olması sebebiyle tıklım tıklım.Şansımıza bir ayine denk geliyoruz.Başlıyoruz Kilisenin tavanında gökyüzü motiflerinin güzelliğine bakarak dua etmeye.

12. Belediye Binası

Rynok meydanına doğru ilerliyoruz.Etrafta pazar gününün kalabalığı hakim.Meydanda yer alan Belediye Binasına çıkma gereği duymuyoruz.

Rynok Meydanında Yer Alan Belediye Binası

Rynok Meydanında Yer Alan Belediye Binası

3000 basamak var diyorlar.Gözümüz korkuyor.Zaten 2 kez de şehri tepeden gördüğümüz için pas geçiyoruz.

13. Mazo(Masoch) Cafe

Meydana oldukça yakın olan Mazo kafeye gidiyoruz.Şimdi aklınıza gelenleri tahmin edebiliyorum ki bende başlangıçta aynı şeyleri düşünüyordum.Ama alakası yok.Burası bildiğin bir kafe.

Mazo(Masoch) Cafe

Mazo(Masoch) Cafe

Mazoşizmin isim babası olan Alman yazar Leopold von Sacher-Masoch’un anısına açılmış.Aslında Lvivli olduğu idda ediliyor.Mekanda arada size kırbaç atan çalışanlar oluyor.Çok bir esprisini görmedik açıkçası.Sadece görülmeye değer.

14. Lviv Coffee Mining Manufacture

Mazo Cafe den çıkıp hemen meydanın kösesinde yer alan ve kahve konusunda nam yapmış olan bu kafeye gidiyoruz.

Lviv Coffee Mining

Lviv Coffee Mining Manufacture

Hem bahçesi olan hem de mahsenleri olan biryer burası.Kahve sevenler mutlaka gelmeli.

15. Dominican Katedrali ve Manastırı

Sokakların ortasından geçen tramvayları,çocuklarını gezdiren aileleri,pazar gezmesine çıkan gençleri izleyerek sokak sanatçıların çaldıkları ilginç enstrümanlar eşliğinde meydanın hemen arka kısmında yer alan meşhur katedrale doğru ilerliyoruz.

Dominican Katedrali ve Manastırı

Dominican Katedrali ve Manastırı

Burası Lviv’in en eski yapılarından bir tanesi.Yaklaşık 12. yy’da kurulmuş bir yer.Daha önceden bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere iken yeniden inşa edilmiş.

16. Ermeni Katedrali

Bir sonraki durağımız hemen Ermeni bölgesinde bulunan, çoğunlukla Ermenilern yaşadığı bölge olan ve çok eski olduğu için şehrin olmazsa olmazlarından Ermeni Katedrali.1363 yılında yapılmış bir yapı.Görülmeye değer.

Ermeni Katedrali

Ermeni Katedrali : Lviv’de gezilecek yerler

17. Bernardine Kilisesi

Son durağımız Bernardine Kilisesi. Barok stilinde yapılmış bir kilise. Gündüz kilisenin içerisini geziyoruz. Ama özellikle akşamları bu kilisenin aydınlatması çok güzel. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kaçırmamalısınız.

Bernardine Kilisesi

Bernardine Kilisesi :Lviv’de gezilecek yerler

Ukrayna hakkında aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyun.

2 günlük Ukrayna Lviv gezimizde gördüğümüz bütün Lviv’de gezilecek yerler sırasıyla anlattım. Eğer, Lviv ve Ukrayna hakkında ayrıntılı yazımı görmek isterseniz, Lviv Gezi Rehberi yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Gitmeden önce ön bilgi olması için güzel bir kaynak olabilir.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.