Kırgızistan’a Gitmek İçin 5 Neden

Bir ülkeye gitmeden önce, internete girip “Şuraya gitmek için 10 neden.” yazarak Google’da aratırım. Çıkan sonuçlara ve yazılara göre de gidip gitmemeye karar veririm. Tıpkı, Güney Amerika‘ya gitmek için planlar yaparken yaptığım gibi, benzerini Kırgızistan için de yaptım. İtiraf edeyim : beni en en en çok dağları, gölleri ve doğası çarptı. O fotoğrafları görünce, sizler için de Kırgızistan’a gitmek için kendimce önemli gördüğüm nedenlerimi yazmak istedim.

kırgızistan_gezisi

Kırgızistan’a gitmek için en geçerli nedenim : Doğasıııııı

Kırgızistan’a Gitmek İçin 5 Neden

Kırgızistan, bir çok seyahat sever için öyle ilk sıralarda gelen bir ülke değil. Her ne kadar, Atalarımızın yaşadıkları topraklar olsa da, sadece bizim için değil, tüm dünyanın ilk sıralarında gelmiyor.

Özellikle, güvenlik konusunda bir çok gezme sevdalısının tereddütleri var. Yaptığım araştırmalarda ve giden bir çok arkadaşımdan duyduklarıma göre; biraz tehlikenin olduğunu, ancak çok çok nadir olayların yaşandığını öğrendim.

kirgizistan_nerede

Kırgızistan hakkında tüm bilgiler

“Deniz. Sen darbe zamanı Tayland’a, Mısır’a gitmiş adamsın. Brezilya’da girilmemesi gereken yerlere giren, Doğu Avrupa ülkelerinde rüşvet isteyen polislere direnen adamsın.” diye telkinlerde bulunduktan sonra, başladım hayaller kurmaya. Heyecanlıyım aslında. Bakalım, Kırgızistan seyahatim nasıl olacak. Ama önce, biraz bilgi denizinden boğulalım dilerseniz.

GÖZ AT: Kırgızistan hakkında daha detaylı bilgiler için, lütfen 10 Soruda Kırgızistan Hakkında Her Şey yazıma bakınız.

1. Kırgızistan Ucuz Bir Ülke

Evet. İlk sorumuzdan ilerleyelim. Kırgızistan, oldukça ucuz bir ülke. Doların bu kadarrrrr arttığı son günlerde bile bunu söyleyebiliyorum. Mesela, gecelik 2 kişilik otel fiyatları 150 TL civarında. Örnek olması için şuraya linkini ekliyorum.

kırgızistan

Kırgızistan Festivalleri

Aslında benim için çok çok önemli bir kriter bu. Dünya, artık bizler için ateş pahası. Biliyorum. Lakin, bu yüksek dolar kuru artışına rağmen Kırgızistan hala ucuz sayılır. 2 kişilik konaklama fiyatları 100-150 TL, orta halli bir restoranda kişi başı yemek 20 TL civarındaymış. Ayrıca Kırgızistan, vizesiz ülkeler arasında.

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

2. Kırgızistan’ın Dört Bir Yanı Doğa

fly insta fly insta

Çok severim doğayı. Bayılıyorum sessizliğe. Ne şehir karmaşası, ne bitmek tükenmek bilmeyen bir yerlere yetişme stresi. İşte bu yüzden, şahsen benim için Kırgızistan biçilmiş kaftan. Neden ?

kirgizistan_gezi_notlari

Kırgızistan doğa konusunda oldukça zengin bir ülke

Çünkü, Kırgızistan, Orta Asya’nın İsviçre’si olarak bilinen dağlarla kaplı ve bu dağlar Kırgızistan’ın neredeyse % 65’lik bölgesini süslüyor. Vadiler, tepeler, göller, ormanlar. Ne ararsanız var. E haliyle Kırgızistan’da yapacak onca şey de var. Peki ne onlar ?

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

3. Kırgızistan’da Yapılacak Bir Sürü Aktivite Var

Tanrı Dağları’nın her bir noktasını kapladığını söylemiştim. İşte bu dağlarda bulunan göllerde, vadilerde yürüyüş yapabilir, mis gibi havayı içinize çekebilirsiniz.

kırgızistan_konaklama

Kırgızistan’da Konaklamak İçin Bu Yurtları kullanmak isityorum.

Bununla beraber, güzel atları ile ata binmeyi öğrenebilir, obalarda yaşayan halkın yaşayışını yerinde görebilirsiniz. Şahsen, ben en çok o obalarda kurulu keçe çadırlardaki hayatları merak ediyorum. Belki de, bir kez olsun kalmayı başarabilirim.

Fotoğrafların bir çoğunda gördüğünüz obalardaki keçeden yapılmış çadırlarda kalabiliyormuşuz. Bunlara, Yurt deniyormuş bildiğim kadarıyla. Artık gidince göreceğiz.

4. Kırgızistan Tarih Demek

fly insta fly insta

Kırgızistan’ın tarihi, binlerce yıl öncesine dayanıyor. Tarihi İpek Yolu üzerinden yer alan Kırgızistan’da, Taş Rabat Kervansarayı, Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

kırgızistan_hakkında

Yerel enstrümanlarını çalan Kırgız Kadınları

Bununla beraber, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te yer alan müzeleri de ziyaret etmek gerekiyor. Bir çok tarihi eser, bu müzelerde yer alıyormuş.

Otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

5. Kırgızistan Vizesizdir

Sanırım Kırgızistan’a gitmek konusunda en sevdiğimiz nedenlerden birisi de bu olsa gerek. Bildiğiniz gibi T.C. vatandaşları, özellikle Avrupa ülkelerine schengen vizesi almak için büyük uğraşlar veriyor.

Hatta bazen bıkma noktasına geliyoruz desem yeridir. Ama Kırgızistan öyle mi hiç ! Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Kırgızistan’a, elinizi kolunuzu sallayarak girmiyoruz tabi. Yine de, ülkeye girerken yanımızda hem geri dönüş biletimiz, hem de konaklayacağımız otellerin bilgilerini gösteren rezervasyon çıktılarını da almayı unutmuyoruz.

kırgızistan_nerede

Kırgızistan Doğası

Kırgızistan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Kırgızistan, bu kadar güzel ve cazip bir ülke işte. Bu güzellikleri, şöyle bir internette dolanırken görünce, çok uzun zamandır merak ettiğim Orta Asya coğrafyasına plan yapmaya karar verdim ve Kırgızistan‘a gitmek için başladım planlar yapmaya. Umarım, Kırgızistan’a gitmek için hayal kuran sizlere de yardımcı olabilmişimdir. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederseniz, tüm seyahat planlarımı ve deneyimlerimi canlı yayınlarda görebilirsiniz. Hayal edelim. Düşelim peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

7 Yorum

  1. kemal kavci
    • Deniz Pehlivan
  2. betül
    • Deniz Pehlivan
  3. esocraton

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.