Güney Amerika : 58. Ülkeme Hazırlık

Güney Amerika gezisi, hayatım boyunca en büyük hayallerimden birisi oldu. Ne mutlu ki, 27. yaşıma bu yıl Arjantin’in Buenos Aires şehrinde gireceğim. Heyecan dorukta. Kaldı 1 hafta. 25 Haziran sabahı macera başlıyor. Resmen 50 hafta çalışıp, 2 haftanın ödülü gibi aslında.

buenos-aires

Buenos Aires- Doğum günümü kutladığım şehir

1.Güney Amerika : 58. Ülkeme Hazırlık

Biraz zor, biraz meşakkatli ama bir o kadar da heyecanlı. Sanırım mesleğim, seyahat yazarlığı olsaydı ve bu yüzden dünyayı geziyor olsaydım, eminim bu kadar heyecanlı olmazdı.

rio-karnavalı

Rio : Brezilya

O yüzden kendimce vede dilim döndüğünce, amatör ruhumu da işin içine katarak sizlere Güney Amerika turu rotamı nasıl çıkardığımı, biraz da heyecanımı katarak planlarımı anlatayım diyorum. Sıradaki durak: Latin Amerika

2.QatarAirways uçak bileti yarışmasını kim, nasıl kazandı ?

QatarAirways’in bana hediye ettiği 2 bilet sayesinde bir yarışma düzenlemiş ve içinizden 1 kişiyi, onun istediği herhangi bir yere götüreceğimi söylemiştim. Yaklaşık 2.000 paylaşım olmuştu ve o paylaşımların içerisinden 4 kişi seçmiştim. Bunlardan ilk sırada olan bayan arkadaş gelemeyeceğini söyledi.

Qatar_Airways_guney_amerika

Qatar Airways: Hayatımda ilk defa hediye uçak bileti kazandım. Güzel bir duyguymuş.

Diğer 3 kişiye de aynı anda tek tek mesaj attım. Tek bir kriter olmalıydı : Mesaj attığımda hangisi daha çok heyecanlanırsa, onunla yola devam edecektim ve o 3 kişiden en heyecanlısı Altuğ Şimşek oldu. Bunu da sizlere açıklamak istedim.

Bu arada Altuğ’un fotoğrafını seçmemin nedeni ise; onun da, benim gibi özel sektörde çalışıp, seyahate ne kadar özlem duyduğunu hissetmem oldu. Yazdığını görünce “Tamam bu da benim kafada !” dedim kendime.

guney_amerika_gezilecek_yerler

Güney Amerika Şehirleri Rotaları (Fotoğrafa tıklayarak büyütebilirsiniz.)

Gerçi, diğer arkadaşlar da çok güzel yazılar yazmışlardı. O yüzden herkese tek tek mesaj atıp, kendimce en çok heyecanlanan kişinin Altuğ olduğunu görünce kararım kesin oldu.

3.Peki rotayı nasıl belirledik ?

fly insta fly insta

İşin en zor kısmı bu oldu. Altuğ, Sao Paolo’ya gitmek istediğini yazmış. Ben de daha önce bu kıtada hiç bulunmamıştım. Aslında benim aklımdan Myanmar-Laos ve Vietnam geçiyordu. “Ama bir sonrakine artık.” diyerekten, Güney Amerika haritasını açıp, bölge konusunda hiç bir tecrübemin de olmadığını düşünüp hemen planlar yapmaya başladım.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Onca insana sordum. Sanırım 50’den fazla blog okudum. Kendimce 100’den fazla rota çıkardım. Yazdım, sildim, hayal kurdum. Baktım vakit yetmiyor, anında unuttum.

iguazu_brezilya

İguazu Brezilya Tarafından

Mecburdum. Gönül, heryere gitmek istiyor ama kısıtlı zamandan dolayı şöyle bir plan çıktı :

  • Önce uçakla Katar (1 Gün Katar Gezisi. Özellikle çöl turu.)
  • Katar’dan uçakla Buenos Aires
  • Buenos Aires’de feribotla Uruguay’ın Montevideo şehri
  • Uçakla İguaza şelalaleri
  • İguaza Şelalerinin hem Arjantin hem Brezilya kısımları görüldükten sonra, uçakla Rio De Janerio
  • Rio’da keyif çattıktan sonra, otobüsle yol üstündeki adalar cenneti İlha Grande ve Koloniyel şehir Paraty
  • En son, yine otobüsle Sao Paolo’ya geçiş ve Katar üzerinden İstanbul’a varış

4.Güney Amerika’da vize durumu ?

Planlara dalmadan önce her zaman yaptığımız gibi, Güney Amerika ülkelerinin vize durumlarını kontrol etmemiz gerekiyordu. Neyseki, neredeyse hiç bir Latin Amerika ülkesi bizden vize talep etmiyor. Tabi bu, kalacağımız güne göre değişiyor.

rio_de_janeiro

Rio de Janerio (En Güzel Manzaralar Listemin En Önemli Yerinde)

Eğer 30-60-90 günlük, size tanınan gün sayısından fazla o ülke sınırlarında kalacaksanız, tabiki vize almanız gerekir. O yüzden, eğer ki siz, bu ülkelerde uzunca süre kalmayı planlıyorsanız vize başvurusu yapmayı unutmayın. Vizesiz kalış sürelerini durumlarımızı görmek için tıklayınız.

5.Güney Amerika’da ulaşım nasıl ?

fly insta fly insta

Latin Amerika‘da uçak biletleri pahalı. Otobüs yolculukları uzun. Ama özetle ; Arjantin-Uruguay arasını feribotla geçeceğiz. Buquebus gibi feribot firmaları var. Buenos Aires’den İguaza’ya ve İguaza’dan Rio’ya uçakla gideceğiz. Ülkeler arası uçak biletlerimizi Turna.com ‘dan aldık.

turna_filipinler_ucak_bileti

Güney Amerika gezimizde Turna.com’dan iç hatları aldık.

Erken davranamadığımız için biraz pahalıydı. Ama araştırdığım kadarıyla, kıtada ulaşım zaten pahalı. Otobüsle bile nereden baksanız her seferinde 50 dolar gibi ödemeleriniz oluyormuş.

Ayrıca mesefaler 12 saat-15 saat civarında. O yüzden uçak daha mantıklı göründü. Zaten Güney Amerika seyahati bittikten sonra tek tek: Brezilya Gezi Rehberi, Arjantin Gezi Rehberi ve Uruguay Gezi Rehberi yazılarımda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

6.Güney Amerika’da sağlık ve aşı durumu ?

Şu anda ciddi bir sorun yokmuş. O yüzden aşı olmamız gereken bir durum söz konusu olmayacak. Eğer aşı olacak olsaydık, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden aşımızı olacaktık. Websiteleri için tıklayınız.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

7.Güney Amerika’da dil sorunu ?

Normalde ingilizcem iyidir. Gittiğim her ülke için “Nasılsa bir şekilde iletişim kurabilirim. Birileri mutlaka ingilizce biliyordur.” düşüncesine sahiptim. Ama Latin Amerika için bu geçerli olmayacak.  Biliyorum. Bir çok ülke İspanyolca ve Portekizce konuşuyor.

brezilya - rio de janeiro

Güney Amerika gezimde en çok merak ettiğim yerlerden : Rio

Okuduğum hemen hemen tüm bloglarda kolay kolay ingilizce konuşan birilerini bulamayacağım yazıyordu. Hep size “Dili çok önemsemeyin. Önemli olan vücut dili. Bir gülümseme.” diye teşvik edici sözler söylüyorum ya, işte şimdi sıra bana geldi. Resmen hiç dil bilmeden bu canım ülkelere gidiyor olacağım.

8.Güney Amerika’da yemekler nasıl ?

Ete doyacakmışım. Öyle diyorlar. Malum;  özellikle Arjantin, dünyanın en iyi et restoranlarına sahipl ülke olarak biliniyor. Keza Brezilya’da öyleymiş. O yüzden aç kalmayacağımızı düşünüyorum. Zaten gittiğim ülkelerde, o ülkelere has ne varsa yemeden dönmeyen ben için çok büyük sorun olmayacak.

iguaza_selaleleri

İguaza Şelaleri-Brezilya

Hatta heyecanlıyım doğrusu. Bu ülkelerin mutfaların, özellikle et ve şarap ikilisini o kadar çok duydum ki, sonunda yaşayıp, sizlere de anlatma şansına sahip olacağım. Merak etmeyin. Dönünce satır satır anlatacağım.

9.Güney Amerika seyahati ne kadara mal olacak ?

Sanırım günde 50 dolar yetecek. Buna, ara uçuşlarda katlanacağımız masrafları dahil etmiyorum. En son yaptığım araştırmalara göre, 5-10 dolara çok güzel hostellar var. Tercihimizi genelde hosteldan yana kullanmak istiyoruz.

qatar_havayollari

Dünyanın Tartışmasız En İyi Havayolu Firmalarından Qatar Havayolları İle Uçuyor Olacağız

Çünkü, çok ama çok keyifli insanlarla, bilmediğimiz diyarlardan haber getiren gezginlerle sohbet etme şansı da yakalamak istiyoruz. O yüzden konaklama kısmını olabildiğince ucuza getirebilirsek, sanırım bu rakam 40 dolara da mal olabilir.

10.Güney Amerika seyahatimi nereden takip edebilirsiniz ?

Geçen sene Japonya gezisi yaparken kendime söz verdim : Bildiğim ne varsa tek tek insanlara anlatacağım diye. O zamanlar daha bu blog açık değildi. Henüz 8 ay falan oldu. O yüzden, ne biliyorsam, ne yaşadıysam ve deneyimlerim konusunda neler öğrenmişsem, insanlara örnek olabileceğini düşündüğüm ne varsa her şeyi canlı canlı paylaşıyorum.

iguazu_Selaleleri

Şeytan Boğazı : İguazu Şelaleleri

Son olarak Facebook hesabım olanBirhayalinpesindeden hem yazılarımı hem de gittiğim yerlerden 10 dakikalık canlı yayınlar yaparak, sizlerin aklındaki soruları cevaplıyorum.

Daha ne yapabilirim bilmiyorum ! Aslında son bir şey daha var : Aşağıda veya yan tarafta bulunan “E Mail Üyeliği” kısmını da maillerinizi bırakırsanız, her hafta düzenli yazılarımı sizlere gönderiyorum. Ayrıca ayda bir kez, uçak bileti kampanyalarını duyuruyor hatta o ülkeye yapılan uçak bileti kampanyasını duyurmakla kalmıyor, o ülkeye dair tek tek rota çıkarıyorum. Sırf, benim gezdiğim yerler sizlere örnek olsun, tereddütleriniz kalmasın, hayallerinize bir an önce varın diye…

25 Haziran Cumartesi günü başlayacak bu serüvenin heyecanı bedenimi sararken, gittiğim yerlerin en güzel anlarını da sizlere gösterip, gidecek olanlara yardımcı olmasını dilediğim bir tatil olması dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

  1. a.serdar aksoy
  2. halil

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.