Kıbrıs Nerede ? Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ? Feribot Seferleri : TÜM ALTERNATİFLER

Kıbrıs nerede , Kıbrıs’a Nasıl Gidilir, Kıbrıs uçak bileti fiyatları ve feribot seferleri en ucuz ne kadar ? gibi sorularınızın cevaplarını tek bir yazıda derlemek istedim ve sizin için detaylı bir  Kıbrıs Ulaşım Rehberi yazısı oluşturdum. Yazıya başlamadan hemen kısaca bahsedecek olursam Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’in en büyük adası.

Hem burnumuzun dibinde hem nefis yemekleri var hem de büyüleyici güzellikte masmavi bir denize sahip. Bununla birlikte yavru vatanımızda hiç yabancılık çekmeden gezip dolaşıyorsunuz. Üstelik çokta ekonomik. E daha ne olsun ? Kıbrıs turuna çıkmamak için sebep mi var ? diyerek tüm merak ettiklerinizi cevaplayalım şimdi.

Kıbrıs Gezi Planı Yapmadan Önce Sırası İle Okuyun

1. Kıbrıs Hava Durumu

Kıbrıs, yarı kurak iklim kuşağı arasında yer alıyor. Aynı zamanda Akdeniz İklimi etkisinde. Kışların kısa, yazların uzun geçtiği adada yaz – kış demeden her ay turizm canlı geçiyor.

Kurak geçen yaz ayları da , kısa ve az yağışlı geçen kış ayları da görülmeye değer. 

Yemyeşil doğa harikası ve her sezon gidilesi olan ada, maki bitki örtüsüne hakim. Kıbrıs’ın her köşesinde okaliptüs ağaçlarıyla karşılaşırsanız şaşırmayın.

Kıbrıs’da kişi başı 70 TL’ye konaklayacak yerleri listeledim. Görmek için tıklayın

2. Kıbrıs Nerede ? Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ?

Dediğim gibi Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’in ortasında yer alıyor. Türkiye’nin güney kıyısından uzaklığı da, yaklaşık olarak 200-300 km civarında.

Bu adada fiili olarak iki devlet bulunuyor. Birisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, diğeri ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi. (Yunanca’da Kipriakı Dimokratia)

Rum tarafına kara yolu ile geçmenizin imkanı yok. Sadece Yunanistan aktarmalı olarak Rum tarafına ulaşılabilir. Aktarmalı uçuş nasıl yapılır merak edenler için : Aktarmalı Uçuş Nasıl Yapılır ?

Başkenti Lefkoşa olan Kuzey Kıbrıs’ın toplamda 5 adet şehri bulunuyor. Sırasıyla ;

 • Lefkoşa
 • Girne
 • Gazimağusa
 • İskele ve Güzelyurt.
kıbrıs nerede harita

Kıbrıs Nerede – Kıbrıs Haritası – Kıbrıs Magosa

Hemen hemen her şehri fazlasıyla turist çekiyor ama Girne ve Gazimağusa diğer şehirlere nazaran daha popüler ve daha çok turistin bulunduğu şehirler.

Kıbrıs Havaalanı : Kullanacağınız havaalanı Lefkoşa’daki Ercan Havaalanı . Buradan diğer şehirlere ulaşım nasıl oluyormuş, şimdi onları tek tek cevaplayalım.

3. Kıbrıs’a Havayolu ile Ulaşım

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir ? Kıbrıs Uçak Biletleri Ne Kadar ? Kıbrıs’a en ucuz nasıl gidilir ?  Tüm bu soruların cevaplarını teker teker aşağıda anlatacağım.

Kıbrıs’a Türkiye’den 20 TL’ye de 1000 TL’ye de bilet bulmak mümkün. Özellikle Pegasus ve Borajet kampanyalarını takip ederseniz, şehirler arası otobüs fiyatına uçak bileti bulabilirsiniz.

kıbrıs-havalimanı-ercan

Ercan Havalimanı – Kıbrıs Havalimanı – Kıbrıs Uçak Bileti

İstanbul, Ankara, Adana, İzmir gibi büyük şehirlerden direkt uçak seferleri mevcut.

Sizin tek yapmanız gereken kampanyaları takip edip, indirimlerden yararlanmanız olacaktır. Çünkü bazı aylar inanılmaz uygun rakamlara bilet bulabilirken; bazı aylarda ise dünyanın parasını ödeyebilirsiniz.

Absürt fiyatlar ödeyip tatilinizi zehir etmeyin derim. Bugün pahalıysa yarın gidin, paranızı gezinize ayırın derim. Hatta gitmeden önce :

KIBRIS uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

4. Kıbrıs’a Denizyolu ile Ulaşım

Liman kenti Mersin’in Taşucu ilçesinden Kuzey Kıbrıs’a sürekli feribot seferleri düzenleniyor.

Kış aylarında seyrek olsa da bu feribotlar, Ekspres Deniz Otobüsü ve Yolcu Feribotu olarak iki farklı şekilde hizmet veriyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi Ekspres Deniz Otobüsü ile daha hızlı ulaşım sağlanıyor.

Lafı hiç dolandırmadan Taşucu-Girne, Girne-Taşucu arası deniz seferlerinin günlerine ve ücretlerine gelelim.

Aşağıdaki videomu izlemeden Kıbrıs gezi planı yapmayın

Ekspres Deniz Otobüsü – Kıbrıs Feribot Saatleri :

 • Taşucu – Girne Ekspres Deniz Otobüsü Seferleri : Salı , çarşamba ve perşembe günleri düzenleniyor.
 • Girne – Taşucu Ekspres Deniz Otobüsü Seferleri : Salı, çarşamba ve cuma günleri düzenleniyor.

Taşucu – Girne ve Girne – Taşucu arası deniz otobüsü seferleri yapan bir çok firma bulunuyor. Bu sebepten dolayı yukarıda bahsettiğim günler değişiklik gösterebilir.

Farklı firmalar farklı günlerde sefer yapabilirler. Taşucu-Girne arası deniz otobüs seferleri için https://www.filodenizcilik.net/ sitesine bakabilirsiniz.

Gelelim bizim için mühim olan konuya. Her şey iyi hoş da Kıbrıs Feribot fiyatları ne kadar ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen bu soruyu da yanıtlayalım.

Taşucu – Girne arası feribot ücretleri :

 • Yetişkin (+12) : 75 TL
 • Öğrenci : 65 TL
 • Asker : 55 TL
 • Gazi : 65 TL
 • Kamu Görevlisi : 55 TL
 • Çocuk (7-12) : 40 TL
 • Bebek (0-6) : Ücretsiz

Güncel fiyatlar bunlar ama ücretler bazen uçak biletleri gibi değişkenlik gösterebiliyor. Fakat %90 ihtimalle sizden talep edilen ücretler bunlar olacaktır.

taşucu-liman-feribot-kıbrıs

Taşucu Limanı – Kıbrıs Feribot -Kıbrıs Feribot Seferleri

Yukarıda bahsettiğim, Ekspres Deniz Otobüsü seferleriydi. Yani 3.5 – 4 saatlik kısa bir deniz yolculuğu. Şimdi de normal feribot seferlerinden bahsedelim :

Kıbrıs Feribot Seferleri – Kıbrıs Feribot Ücretleri :

Mersin’in Taşucu ilçesinden hemen hemen haftanın her günü Kuzey Kıbrıs’a sefer düzenleniyor ve yolculuk yaklaşık 7-8 saat sürüyor.

Taşucu-Girne arası feribot ücretleri ise 75-150 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

İsterseniz aracınızla bile gidebiliyorsunuz fakat belli başlı şartlar olması gerekiyor. Her firma kendine has ayrı şartlar belirliyor.

Buraya tek tek yazsam sayfalar alır. O yüzden aracınızla geçiş yapacaksanız herhangi bir firmayı arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Kıbrıs’da kişi başı 70 TL’ye konaklayacak yerleri listeledim. Görmek için tıklayın

5. Kıbrıs’ta Şehir içi Ulaşım Nasıldır ?

Kıbrıs’ta şehir içi ulaşım oldukça basit aslında. Baştan söyleyeyim, en mantıklısı araba kiralamak.

Direksiyon ters olduğu için tereddüte düşeceksiniz biliyorum ama havaalanındaki şirketlerle konuşup, şirketlerin kendilerine ait alanlarında deneme sürüşü yapabilirsiniz.

Otomatik vites oldukça rahat oluyor. Normal vitesli olursa,  zaten alışık olmadığımız için kullanmamız zor olur. Malum, sürekli vitesi değiştirmek için sağ el yerine, sol eli kullanmanız gerekecek.

Kıbrıs Araç Kiralmasından sonra tek kural şu, yavaş yavaş soldan gidin, hız yapmayın ve alkollü kullanmayın yeter.

kıbrıs-taksi

Kıbrıs Taksileri – Kıbrıs’ta Ulaşım

Zaten Kıbrıs’ta herkes kurallara uyduğu için trafik kazaları oldukça az. Yapacağınız en ufak bir hatada dahi sizi hor görmeyecektir insanlar.

En güzeli de benzin fiyatlarının ekonomik olması. Biz 1 hafta içinde toplamda 100 TL değerinde yakıt harcadık.

E zaten benzin fiyatları da Türkiye fiyatlarına nazaran oldukça düşük olunca bu alternatifi değerlendirin derim. Tabii yine de tercih sizin. Aracınızı da, Şu Linke tıklayarak kiralayın. En uygun fiyatları o sitede görebilirsiniz.

kıbrıs taksi kıbrıs nerede

Kıbrıs Taksi Ücretleri ve  Taksileri

Gelelim, ”Arabayı boşver bize başka bir seçenek sun.” diyen arkadaşlara. Diğer bir seçenek, havaalanından kalkan Kibhas firmasıyla (bizim Havaş gibi) istediğiniz şehire ulaşım sağlayabilmek.

Şehir içi ulaşımlarda ise bizim belediye otobüsleri gibi toplu taşıma araçları oluyor, onları kullanabilirsiniz. Ada zaten küçük, aktarma yapa yapa ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise taksiler. Mercedes’den aşağı taksi görmek mümkün değil Kıbrıs’ta. O yüzden taksiler gayet konforlu.

Fiyatlar ise ortalama İstanbul fiyatları ile aynı diyebiliriz. Taksilerle fiyat konusunda anlaşıp istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Hatta isterseniz taksiyi kiralayıp tüm gün kullanabilirsiniz. Biraz maliyetli olur ama o da sizin pazarlık yeteneğinize kalmış.

Akdeniz’in incisi, yavru vatanımız Kıbrıs’a geldik. Fakat; Kıbrıs’ta gezilecek yerleri, Mekanları, Kıbrıs Gece Hayatını merak ediyorsanız, diğer Kıbrıs yazılarımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kıbrıs Gezi Planı Yapmadan Önce Sırası İle Okuyun

Kıbrıs nerede ? Kıbrıs’a nasıl gidilir ? Kıbrıs’a feribotla dahi gidebilir miyiz ? gibi sorularını bu Kıbrıs Nerede yazımda cevapladım. Araçların ve benzinin gayet ekonomik olduğu Kıbrıs’ta, her yol ayrı bir cennete çıkıyor. Bize bu kadar yakın bir yer varken, gitmesi-gelmesi, gezmesi bu kadar keyifli ve ekonomikken; bilmediğiniz bir geziye çıkmaktan asla çekinmeyin, bir Kıbrıs Tatiline mutlaka çıkın derim. Yukarıdaki yazılarımı da okumadan plan yapmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. Cemal AYAZ

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.