Kıbrıs Gezisi Yapacaklara 6 Öneri : 1.000 TL’ye Kıbrıs’da Tatil Rehberi

Kıbrıs gezisi yapacaklar için en başta belirtmem gereken en en en güzel şey : Kimlikle dahi bu güzel ülkeye, Kıbrıs‘a gidebiliyor olmamız. Elimizi kolumuzu sallayarak, sadece sınırda kimliğimizi gösterip Kıbrıs’ı gezebiliyoruz. İşte bu yazımda Kıbrıs Tatili yapmak isteyenler için elimden geldiğince Kıbrıs gece hayatı konularından tutun da, Kıbrıs gezilecek yerler hakkında bildiğim her şeyi aşağıda anlattım. Hatta bir kaç otel önerisi verip, nasıl Kıbrıs’da ekonomik tatil yapabileceğinizi örneklerle açıkladım. Bu yazımı okuduktan sonra, Kıbrıs gezisi yaparken hiç zorlanmayacağınızın şimdiden garantisini verebilirim.

1. Kıbrıs Nerede & Kıbrıs’a Nasıl Gidilir

Arkadaşlar Kıbrıs, Akdeniz’de bulunan bir ada ülkesidir. Daha geçenlerde Kıbrıs’a gidince, Instagram : Birhayalinpesinde hesabımda da bolca anlattığım üzere, Kıbrıs’a gitmek, Kıbrıs’ı gezmek çok ama çok kolaydır.

Kıbrıs, Türkiye’den yaklaşık olarak 70 km kadar uzakta bulunuyor. O kadar ki, KKTC’nin kuzey kısmından, açık bir havada Türkiye görülebiliyor.

kibris_gezilecek_yerler

Kıbrıs Gezilecek Yerler : Aşağıda anlatacağım şehirlerin Kıbrıs Harita konumları

Kıbrıs’a gitmek için bir çok alternatif de bulunuyor. İster uçak, isterseniz feribotlar ile Kıbrıs’a ulaşabiliyorsunuz. Ayrıntıları Kıbrıs Nerede Nasıl Gidilir yazımda, bütün alternatifleri ile tek tek anlattım.

Uçak bileti almadan önce göz atın : En Ucuz Uçak Bileti

2. Kıbrıs Vize İster mi ? Kimlikle Nasıl Kıbrıs’a Gideriz ?

Bu konuya değinmeden, Kıbrıs gezisi hakkında önerilerime başlamak istemiyorum. Neden mi ?

Çünkü Kıbrıs, dünyada Türkiye dışında hiç bir ülke tarafından resmi olarak tanınmıyor. Bu yüzden, eğer ki Kıbrıs’a pasaportunuzu kullanarak giderseniz ve sonradan  Yunanistan gibi ülkelere gitmeyi planlarsanız, muhtemelen gidemezsiniz. Çünkü Kıbrıs, bu ülkeler tarafından tanınmıyor.

kıbrıs gezisi

Kıbrıs gezisi yaparken bilmeniz gereken her şey : Kıbrıs gezi önerileri

Bu yüzden, size önerim, mutlaka Kıbrıs’a kimliğinizi kullanarak gitmeniz. Ayrıca bu şekilde Kıbrıs’a giderken, yani Türkiye’den çıkarken ödemek zorunda olduğunuz yurt dışı çıkış harcı ücretini de ödemek zorunda kalmıyorsunuz.

Aşağıdaki videolarımı izlemeden, Kıbrıs gezisi planı yapmamanızı öneririm

Bu arada hem yeni hem de eski kimliklerle Kıbrıs’a gidiliyor diye biliyorum.

O yüzden Kıbrıs, vize istemeyen ülkelerden olduğu için çok cazip bir ülke olarak çoğumuz tarafından tercih ediliyor.

3. Kıbrıs Hakkında Kısa Bilgiler & Kıbrıs Gezisi Rehberi

fly insta fly insta

Kıbrıs’a gidiyorsanız, mutlaka sadece gece hayatı ve casino kültürü için gitmemeniz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü KKTC, hem tarihi hem de kültürel değerlere sahip bir yer.

Mesela gitmeden önce mutlaka, Kıbrıs hakkında ön bilgiler olarak şunları bilmek lazım :

 • Kıbrıs’da, Türkiye dışında hiç bir ülkenin konsolosluğu yok. Ama ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin temsilcilikleri var.
 • Doğma büyüme Kıbrıs vatandaşlarının, Avrupa Birliği pasaportları var. Ama sonradan Kıbrıs vatandaşları olanlara bu hak verilmiyor.
 • Kıbrıs’a , Türkiye’dekiler hariç, hiç bir hava yolu şirketinin direk uçuşu yok. Sadece Türkiye’den uçuşlar var. Ama tur şirketleri veya özel şirketler, charter uçuşlar düzenleyerek Kıbrıs’a gidebiliyor.
 • Kıbrıs, eskiden İngiliz kolonisi olan bir ada idi. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar, Güney-Kuzey ayrımı yoktu. Kıbrıs adası olarak biliniyordu. Ama özellikle 1963 yılındaki, adadaki Türkler’e karşı yapılan baskılardan sonra, Türkiye daha fazla dayanamadı ve çıkarma yaptı. Bu konuyu detaylıca araştırmadan Kıbrıs’a gitmeyin derim. Özellikle Lefkoşa’daki Barbarlık Müzesi de, mutlaka gezi rotanızda olsun.
kibris gezisi

Kıbrıs gezisi yapacaksanız mutlaka Girne’deki rıhtımı gezin.

 • Kıbrıs adasında, aslında sadece Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin toprakları diğer ülkeler tarafından tanınıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’ne göre kuzey bölgesi işgal altında olarak belirtiyorlar.
 • Bu arada Kıbrıslılar gayet eğitimli insanlar. KKTC nüfusunun % 70 üniversite mezunu ve % 76’sı yabancı dil biliyor.
 • Para birimi TL olsa da; çoğu zaman dolar ve euro da geçerli.
 • Trafik soldan akıyor. İngiliz kolonisiymiş buralarda dedim ya. İşte o zamandan kalan soldan akan trafik geleneği bile hala devam ediyor.
 • Hatta prizleri bile bizden farklı ama otellerde priz dönüştürücüleri olduğu için sorun olmayabiliyor.
 • İsteyen her Kıbrıslı Türk, T.C. vatandaşı olabiliyor.
 • Kıbrıs’ın Başkenti Lefkoşa. Girne, Gazimağusa ise en büyük şehirlerden ve ülke nüfusu 300.000 civarında ama üniversitelerde okuyan, 70’den fazla farklı ülkeden gelen öğrenci nüfusu 150.000 – 200.000’lerde.
 • Ülkede asgari ücret 2.500 TL civarında ama özellikle kiralar çok pahalı. Mesela Girne’de küçük bir daire kirası aylık 400 Pound civarında. Adada araba pazarlıkları dolar; ev pazarlıkları pound para birimi üzerinden yapılıyor.
 • KKTC, uluslararası bir çok organizasyonda yer alamıyor. Futbol bunlardan birisi. Çünkü tanınmıyorlar. Ama son zamanlarda, badminton, bilardo v.s. turnuvalarda tanınmaya başlanmış.
 • Kıbrıs yılın neredeyse 330 günü güneşlidir. Bu yüzden hem kış mevsiminde, hem de yaz mevsiminde Kıbrıs’a gidebilirsiniz. Hatta ben kışın gitmeme rağmen, inanın bazen t shirt ile Kıbrıs’ı gezdim.
 • Daha fazla bilgiye Kıbrıs Tatili Yapacaklara Öneriler yazımdan ulaşabilirsiniz. O yazımda Kıbrıs hakkında her şeyi uzun uzun anlattım.

4. Kıbrıs Yemekleri Nelerdir ? Alkol Fiyatlar Uygun mu ?

Kıbrıs’a gelince, yeme&içme kültürü de gayet keyifli ve güzeldi doğrusu. Ben, 3 günlük Kıbrıs gezimde hiç aç kalmadım ve fiyatlar orta halliydi.

Mesela, biraz yemeklerden bahsedecek olursam :

 • Şeftali kebabı için Girne’deki Niazi’s Restoran iyidir. Aslında burada karışık kebap menüsü var. 75 TL ödeyerek bir çok farklı kebabı tadabiliyorsunuz.
 • Molehiya ise, bir tür ot yemeği. Biraz ekşisi bol geldi bana ama oldukça lezizdi. Bunun için adresiniz, Gazimağusa’daki The Palm House restoranı olsun. Fiyatlar 30-40 TL civarında.
 • Kolakas da bir tür bitki çeşidi. Aslında patates ve yer elması ailesinden gelen bir tür bitki. Adada genelde kuzu ile yapılıyor ve bu yemeği de The Palm House restoranda tatmıştım. Oldukça lezzetliydi.
şeftali-kebabı-kıbrıs

Şeftali Kebabı – Kıbrıs Yemekleri – Kıbrıs Mutfağı

Gelelim Kıbrıs alkol fiyatlarına. Sanırım görebileceğiniz en uygun fiyatlar Kıbrıs’dadır. Mesela ;

 • 1 litre Jack Daniels 130 TL
 • 1 litre rakı 53 TL
 • 1 litre vodka 65 TL civarındaydı.

Bu arada, belirli dönemlerde bazı marketlerde öyle indirimler oluyor ki, daha uyguna bile alabilirsiniz. Bu arada Kıbrıs’dan dönerken, Türkiye’ye girişlerde 3 litre alkol alma hakkınız var diye biliyorum.

5. Kıbrıs’da Nereye Gidilir ?

fly insta fly insta

Gelelim Kıbrıs’da gezilecek yerler mevzusuna. Arkadaşlar Kıbrıs, öyle 1-2 günde gezilmez bana sorarsanız.

Gazimağusa ayrı güzel, Girne ayrı ; Lefkoşa başka güzel Bafra ayrı. O yüzden, Kıbrıs’ı doya doya gezelim derseniz, mutlaka 3 gününüzü ayırın derim.

Kıbrıs’ı gezerken ise, sadece ana şehirler arasında toplu taşıma olduğunu da söylemem lazım. O yüzden, Kıbrıs’ı en güzel gezmenin yolu ya araç kiralamak ya da özel transfer ile ulaşımı sağlamak.

Çünkü adada ulaşım pekte gelişmiş değil. Eğer araç kiralayarak gezmek isterseniz, Şu Linkten güvenle kiralayabilirsiniz.

samanbahçe-evleri-kıbrıs

Samanbahçe Evleri – Kıbrıs Gezilecek Yerler – Kıbrıs da tatil önerileri

Ayrıca Kıbrıs’a gitmeden önce, tek tek gezilecek yerleri görmek isterseniz de; Kıbrıs Gezilecek Yerler yazımı sonuna kadar okuyun derim. O yazımda tüm şehirlerde tek tek gezilecek noktaları anlattım.

6. Kıbrıs’da Nerede Kalınır ? Kıbrıs Turları Uygun Mudur ?

Şimdi efendim, Kıbrıs’a ister bireysel gidin, ister Uçaklı Kıbrıs Turları ile; gittiğiniz döneme ve mevsime göre fiyatlar inanılmaz değişiklik gösterir. O yüzden, eğer ki rahat bir tatil yapalım; güzel otellerde kalalım ama uygun olsun derseniz, kesinlikle turla gidin. Ama nasıl turla onu anlatayım.

Mesela ben, Kıbrıs’da deniz konusunda en güzel bölgelerden birisi olarak bilinen Bafra’da kaldım.

Concorde Luxury Resort, konakladığım oteldi. Ultra her şey dahildi. Otelin fiyatlarına internetten bakınca, 1 gecelik 2 kişi ultra her şey dahil 600 TL civarındaydı.

kibris otelleri

Kıbrıs’da en çok sevdiğim otellerden birisi Concorde : Kıbrıs Paket Turları Uçak Dahil

Ama bu oteli, Tatildukkani.com ‘dan, 2 kişi uçak bileti ve ara transferler dahil alınca, kişi başı 1.084 TL civarında bir rakama mal oluyordu. (Aralık Ayı İçin.).

Yani normalde, sadece konaklama için 600 TL verecekken; ara transferler ve uçak bileti de dahil 1.084 TL’ye mal edebiliyordum.

Hatta baktığımda, mesela mart sonuna kadar da bu rakam geçerliydi. O yüzden eğer ki, böyle bir gezi yapmak isterseniz Concorde linkine tıklayıp, gitmek istediğiniz indirimli fiyatların olduğu dönemleri inceleyebilirsiniz.

Son olarak Kıbrıs’da Elexus’da da kaldım. Onun da fiyatı, 2 gece konaklama, uçak biletleri ve ara transferler de dahil kişi başı 1.200 TL civarında idi. Ona da Elexus linkinden tıklayarak bakabilirsiniz.

Bu 2 oteli, şahsen henüz deneyimlediğim için anlattım. Aslında Kıbrıs’da daha ne oteller. Özellikle balayı için Kıbrıs’a gitmeyi planlıyorsanız, Kıbrıs Balayı otelleri yazımdan tüm otel önerilerimi en ince ayrıntısına kadar okuyabilirsiniz. Tüm sorularınızın cevabını o yazımda bulabilirsiniz.

Bu arada Kıbrıs otelleri konusunda bir bilgi vermek istiyorum.

Mesela Concorde otelinde kalınca, ultra her şey dahil olarak ödeme yapıyorsunuz. Yani yeme-içme ve her daim alkol dahil oluyor.

girne otelleri kibris

Girne Otelleri’nden Elexus : Kıbrıs’da konaklayacak güzel otellerden

Elexus’da ise her daim alkol alamıyordunuz. Genelde yemek zamanlarında alkolü ücretsiz alabiliyorsunuz. Bu arada, Elexus’da harika bir uzak doğu restoranı da var. Otelde konaklamasanız bile, bu restoranda yemek yemenizi öneririm. Adı : Myoga. Eğer otelde konaklıyorsanız, rezervasyon yaptırıp akşam yemeği yiyebiliyorsunuz.

Bu anlattıklarım, benim şahsen deneyimlediklerim oldu. Tabi daha ne oteller, ne alternatifler var. Şu Siteden inceleyip bakarsınız. Hatta müşteri hizmetlerini arayıp sorun. Bazen sitede sonuçlar güncel olmayabilir. Müşteri hizmetleri yardımcı oluyor.

Tabi bireysel olarak da bu geziyi yapabilirisiniz ama bana sorarsanız böyle bir paket gezi alınca rakam olarak daha uygun oluyor. İnternetten araştırınca, rakamları kıyaslayınca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kıbrıs Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı da mutlaka okuyun

Kıbrıs gezisi yapacaksanız, bu önerilerimi dikkate alarak Kıbrıs tatilinizi planlayın derim. 2 kez gittiğim, yılın 330 günü güneşli olan Yavru Vatan tatilinizin şimdiden güzel geçmesini dilerim. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip sorularınızı sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. Mehmet

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.