Datça Koyları ve Plajları : En Güzel 12 Öneri

Boşuna “Tanrı sevdiği kullarını Datça’ya gönderirmiş!” dememişler. Çok sıcak günlerde bile akşam esen rüzgarı, Datça koyları ve çevresindeki çam ağaçlarından gelen o temiz hava gerçekten ruha şifa oluyor. Datça Yarımadası öyle bir konuma sahip ki plajlar, hem Akdeniz’e hem de Ege’ye bakıyor. 50’den fazla pırıl pırıl koy var buralarda. Bu koylar uzak noktalarda değil, merkeze sadece 20-30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Hatta direk merkezde olan plaj ve koylar da var. Ege tarafındaki koylara gitmek biraz meşakkatli, bu yüzden araba şart ama Akdeniz tarafındaki koylara ulaşım gayet kolay. Karadan gidilemeyen koyların imdadına ise Datça tekne turları yetişiyor. Merak etmeyin, aşağıda hepsini bölümlere ayırarak anlattım. Haydi başlayalım :

1. Datça Koyları ve Plajları

Datça, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi Ege ve Akdeniz’de ayrı ayrı birçok koyu bünyesinde barındırıyor. Hem de doğal havuz gibi görünen pırıl pırıl koyları…

Ancak Ege tarafındaki koyların ulaşım konusu, epey meşakkatli. Akdeniz tarafındaki koylara ulaşım daha kolay. Karadan ulaşımı olmayan noktalara da tekne turuyla gidiliyor.

Datça’da tüm koylar farklı yapılarda olsa da ortak bir özelliği var : Tertemiz olması… Bu temizlik tabii merkezden uzaklaştıkça daha anlaşılır bir hal alıyor.

Datça koyları

İşte böyle tertemiz koylar…

Plajları anlatmaya başlamadan önce şunu söylemek istiyorum : Eğer deniz odaklı bir tatil istiyorsanız, kesinlikle araç kiralayın.

Ben öyle yaptım. Her ne kadar bazı koylara toplu taşıma imkanı olsa da araç, çok pratik oluyor. Hatta hemen Datça’ya en yakın :

 • Milas-Bodrum Havalima’nından araç kiralamak için : Şu linki
 • Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralamak için : Şu linki
 • Bulunduğunuz şehirden araç kiralamak için : Şu linki inceleyip rezervasyon yaptırın derim.

Bu kısa hatırlatmadan sonra gelelim ülkemizin en temiz plajlarından olan Datça koylarını anlatmaya :

2. Merkezdeki Datça Koyları – Plajları

Öncelikle merkezde konaklayıp yakındaki plajlara gitmek isteyenler için bu başlığı açmak istedim. Özellikle çocuklu aileler için merkezdeki plajlar uygun olacaktır.

Mesela Sevgi Yolu tarafındaki Kumluk Plajı’nda ya da Datça Limanı kısmındaki Taşlık Plajı’nda gündüz vakit geçirip akşam Eski Datça gezilebilir.

Akşam yemeğini de Kumluk Plajı’na kurulan ışıl ışıl masalarda yediniz mi, harika bir gün geçirmiş olursunuz. Hem böylelikle merkez tarafındaki gezilecek yerler de kısmen bitmiş olur.

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı, adından da anlaşılacağı üzere sahili sırf kum olan bir plaj. Merkezde olduğu için ulaşımı kolay. Plajın arka kısmında balık restoranları, cefeler ve butik oteller bulunuyor.

Denizi sığ ve dalgasız olduğu için çocuklu ailelere uygun. Tesislerden şezlong şemsiye kiralanabiliyor. 20 TL gibi bir ücreti var. AMA!

Datça Kumluk Plajı

Kumluk Plajı’nın gündüz görünümü bu şekilde, akşamları bambaşka bir hal alıyor

Sahildeki tüm şezlong – şemsiyeler saat 17:00’da toplanmaya başlıyor. Ve yerine yemek masaları getiriliyor. Bence bu plajın en güzel kısmı. Çünkü ışıl ışıl atmosfer ile kendinizi harika bir ambiyansın içinde buluyorsunuz.

Ayrıca tüm işletmeler arasında öyle bir uyum sağlanıyor ki sanki tüm sahil tek bir restauranta aitmiş gibi duruyor.

Bu yüzden! Gündüz Kumluk Plajı’nın denizini tercih etmeyecek olanlar, akşam yemeği için buraya mutlaka uğramalılar.

Hastane Altı Plajı

Burası da Kumluk Plajı’nın hemen sol tarafında, yanında bulunan halk plajı. Duşu ve soyunma kabini mevcut. Duşa 1 TL atarak çalıştırıyorsunuz.

Şezlong yok ama hasır şemsiyelerden var. Sezonda biraz kalabalık olabilir. Kumluk Plajı’nın yanında olduğu için denizi aynı.

Eğer merkeze yakın plajlardan yararlanacaksanız, merkezdeki Datça otellerini ve pansiyonlarını incelemek için : Tıklayın (rezervasyonlarda kredi kartı gerekmiyor)

Taşlık Plajı

Datça Limanı’ndan teknelerin olduğu kısımı geçerseniz, Taşlık Plajı’nı göreceksiniz.

Adı “Taşlık” ama sahilin sadece taş olduğunu düşünmeyin. Çünkü kum çakıl karışımı bir plaja sahip (yine de yanınızda deniz ayakkabısı olsun). Plajın yanından geçen yol trafiğe kapalı.

Sahilde yemek yenilecek işletmeler mevcut. Bu işletmelerin şezlong ve şemsiyesini kiralayabiliyorsunuz. Ama 50 TL’lik harcama yapmanızı talep ediyorlar (sezonda).

Taşlık Plajı Datça koyları

Taşlık Plajı’nda bahsettiğim şifalı Ilıca Gölet’ın görünümü bu şekilde

Suyu dalgasız, sığ, biraz da soğuk. Ayrıca merkezde bulunmasına rağmen denizi temiz. Burada halk plajı da mevcut fakat sezonda yer bulmak epey zor oluyor.

Bu arada Taşlık Plajı’nda yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi denize doğru akan Ilıca Gölet bulunuyor. Bu kükürtlü suyun şifalı olduğu söyleniyor.

Taşlık Plajı, Kumluk’tan daha sık tercih edilen bir yer. Sırasıyla saydığım bu 3 plaj dışında merkeze çok yakın pırıl pırıl bir koy var. Oraya gidelim şimdi :

Kargı Koyu

Kargı Koyu, merkeze araçla 7-8 dakikalık mesafede bulunuyor. Merkeze yakın olup doğal güzelliğini korumuş olması, tercih edilmesinin en önemli sebebi.

Sandalyenizi, hasırınızı hatta çadırınızı alıp bu koyda güzel vakit geçirebilirsiniz. Sahil epey taşlı olduğu için yanınızda deniz ayakkabınızı bulundurmanızda fayda var.

Datça Kargı Koyu

Merkeze yakın tertemiz koylardan Kargı… (Fotoğraf : foursquare.com )

Denizi taşlı ama her zaman berrak ve serin. Bu sebeple şnorkel dalışı için çok uygun. Fakat her yerde olduğu gibi burası da işletmelerle dolmaya başlamış.

Bu yüzden tesislerin olduğu kısımda şezlong-şemsiye ücretli. Ama yeme içme fiyatları uygun. Aracınız varsa otopark 5 TL. Yoksa Kargı minübüsleriyle kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

3. Merkeze Uzak Datça Koyları

Başlığın “merkeze uzak Datça koyları” olduğuna bakmayın, çünkü büklere giden yol, saatlerinizi almıyor.

Mesela ilk anlatacağım koya araç ile merkezden 20-30 dakikada gidiliyor. Yollar virajlı ama düzgün. Aracınız yoksa saat başı Datça’dan kalkan minibüslerle büklere gidebilirsiniz. (yazının sonunda anlattığım tekne turlarıyla da geçilebilir)

Büklerden en çok ziyaret edilenleri Hayıtbükü ve Palamutbükü. Yani en azından bana çok kalabalık geldi. Muhtemelen aylardan temmuz olduğu için yoğundu. Eminim bahar aylarından daha sakin oluyordur.

Şimdi önce merkezden Mesudiye Köyü’ne doğru giderken ilk karşımıza çıkan Hayıtbükü ve Kızılbük ile başlayalım :

Hayıtbükü Koyu

Merkezden araçla 30 dakika boyunca eşsiz manzaralar eşliğinde kıvrıla kıvrıla Hayıtbükü’ne geliyoruz. Araçla gelirken navigosyonu kullanırsanız, rahatlıkla ulaşım sağlarsınız.

Sezonda gelmişseniz, aracı park etmek biraz yorucu olabilir. Ben temmuz ayında hafta içi gitmeme rağmen müthiş bir kalabalık vardı.

Sanırım plajın kum olması ve bir anda derinleşmemesi çocuklu aileleri Hayıtbükü’ne çekiyor. Plajın arkasında birçok işletme var.

Datca koyları Hayitbuku

Datça koyları içerisinde Mesudiyedeki ilk bük Fotoğraf : hayitbuku.com.tr)

Mesela Serenity Pansiyon‘dan 40 TL’lik bir şeyler yer içerseniz; duş, şemsiye ve şezlonglardan yararlanabiliyorsunuz.

Ya da Ogün’s Pansiyon‘da 30 TL harcamanıza şezlong-şemsiye veriliyor. Eğer bir şeyler yemek istemezseniz 25 TL’ye şezlong kiralayabiliyorsunuz.

Günübirlik denize girmek için gelmişseniz ve Hayıtbükü size çok kalabalık gelmişse, hemen 300 metre yakınındaki Kızılbük’e gidebilirsiniz. Şöyle ki :

Gabaklar Plajı (Kızılbük)

Hayıtbükü’nün sol tarafındaki patikadan Gabaklar Plajı (Kızılbük)’na giden bir yol var. Araçla geçerken biraz dikkatli olun. Çünkü tek araçlık dar bir yol.

Burası Hayıtbükü’ne yakın olmasına rağmen çok farklı. Hayıtbükü’nün aşırı kalabalığı burada yok mesela. Daha az işletme var ve bol yeşillikli alanları mevcut.

Gabaklar Plaji Kizilbuk

Hayıtbükü size kalabalık gelirse hemen yanındaki Kızılbük plajı, daha sakin olacaktır (Fotoğraf : kizilbukahsapevleri.com)

İsteyen çadırını da getirebilir. Yani hem daha doğal kalabilmiş bir alanı var hem de denizi tertemiz. Burada konaklamak isteyenler için güzel ahşap evler ve bungalovlar da mevcut.

Genelde bir şeyler yiyip içerseniz tesislerin şezlong ve şemsiyelerini günübirlik kullanabiliyorsunuz.

Ovabükü

Bana Mesudiye bükleri içerisnde en huzurlu gelen Ovabükü oldu. “Neden” derseniz :

Temmuz ayında gitmeme rağmen hem arabayı rahatlıkla park edecek yer bulabildim hem de sezonun o aşırı kalabalığından biraz daha uzaklaştım.

Hayıtbükü beni biraz yormuştu açıkçası. Ama Ovabükü daha ferah geldi. Havası bile farklıydı. Bunun en büyük sebeplerinden biri, sahilin arkasındaki işletmelerin kumsalı işgal etmemesi.

Yine birçok tesis var ama rahatsız etmiyor. Kumsal alan geniş. Ayrıca denizi çok temiz. Zaten Türkiye’nin ilk 10 temiz koylarından biri. Sadece biraz dalgalı ve çabuk derinleşiyor.

Ovabükü Plajı

Bu fotoğrafı temmuzda çekmeme rağmen Ovabükü böyle sakindi

Sahil biraz kum, biraz çakıl. Bu yüzden yanınızda deniz ayakkabısı olması iyi olabilir. Bu arada Ovabükü’ne gidip rastgele Gültekin Pansiyon & Restaurant’a oturursanız, fiyatlara şaşırabilirsiniz.

Çünkü makarnanın fiyatı 10 TL. Ben fiyata çok şaşırdım ama aç olmadığım için yemedim. Sizin aklınızda olsun. Ayrıca burada 15 TL’lik bir şeyler yerseniz şezlong-şemsiye kullanabiliyorsunuz. 2 kişi kahvaltı dahil konaklama fiyatı da 350 TL.

Eğer büyük otellerin karmaşıklığından uzaklaşıp Ovabükü’nde doğayla iç içe huzurlu bir tatil yapmak isterseniz : Savana Butik Otel, Mengen Konakları, Tardus Bungalov, Bahar Bahçe Datça, Yarımada Butik Otel gibi yerlerde konaklayabilirsiniz (Otellerin isimlerinin üzerine tıklayarak inceleyip rezervasyon yapabilirsiniz).

Şimdi de hiç işletmesi olmayan berrak bir koya gidelim diyorum :

Kurubük (Datça koyları)

Araçla Ovabükü Koyu’ndan kısa bir süre sonra Kurubük’ün tepeden izlenebilen muhteşem manzarasıyla karşılaşıyorsunuz.

Muhtemelen benim yaptığım gibi araçtan inip bu güzel renk tonlarını siz de fotoğraflayacaksınız. Suyu çok güzel olan bir koy burası.

Datça koyları Kurubuk

Datça koyları arasından en güzel görüntüye sahip olan Kurubük’ün renk tonları sizce de harika değil mi?

Bakir kalmış, hiç bozulmamış. Çünkü koyda işletme yok. Yakın çevresinde de su alacağınız bir yer bulunmadığı için yanınızda su, yiyecek gibi tedariklerin olması iyi olacaktır. Tabii uzun kalacaksanız, şemsiye de fena olmaz.

Cam gibi suya sahip olan Kurubük’te deniz altını incelemenin harika olduğunu söylemeliyim.

Bu arada çocuklu aileler Kurubük’e gitmeyi tercih ederlerse mutlaka dikkatli olsunlar. Çünkü Kurubük’de deniz çok dalgalı olmasa da su çabuk derinleşiyor.

Koya gelen insanlar ve kampçılar çevreyi gayet temiz bırakmışlar. Yani anlayacağınız Kurubük’te her şey çok güzel, mutlaka uğrayın derim.

Akçabük Koyu

Kurubük’ten sonra yoluma devam ederken Akçabük Camping tabelesını gördüm. İçeri girip bakmak istedim. Çünkü şehir gibi ağaçların içine çok geniş bir alan yapmışlar.

Akçabük Koyu da bu kamp alanının içerisinde yer alıyor. Koyun küçük bir alanı var ama suyu çok temiz. Sadece rüzgarlı günlerde dalga oluyor.

Datca koyları Akcabuk

Akçabük Koyu’nun arkasında geniş bir kamp alanı bulunuyor

Akçabük Koyu’nu dışarıdan gelerek kullanabiliyorsunuz. Eğer şezlong-şemsiye isterseniz, kişi başı 15 TL ücreti oluyor.

Ayrıca kamp alanına ait bar, restoran gibi hizmetler var. Ben restoranında 15 TL’ye lahmacun yemiştim. 2 kişinin doyacağı kadar büyük bir lahmacundu.

Burada konaklamadım ama kamp alanı arayanlar için iyi bir tercih olabilir. Alan geniş olduğu için çadırlar dip dibe değil. Böyle bir kamp alternatifi aklınızda bulunsun.

Akvaryum Koyu

Yavaş yavaş Palamutbükü’ne yaklaşırken fotoğraftaki manzarayla karşılaşıyorsunuz. Hemen yanında Palamutbükü’nün uzun sahili görünüyor.

Tabii manzarayı tam olarak fotoğraflamak için arabayı park etmeniz lazım. (aşağıdaki fotoğraf drone görüntüsü, plaj normalde bu kadar tepeden görünmüyor)

Önce koyun üzerindeki çam ağaçlarının altına çadırlarını kuran aileleri, gençleri görüyorsunuz.

Sezonda gitmişseniz, epey kalabalık olabilir. Ama çok temiz, berrak bir suyu var. Koyun etrafında büyük kayalar bulunuyor. Buradan suya atlayabilirsiniz. Ayrıca şnorkelle dalmak da bu koyda başka olur.

Datca koyları Akvaryum

Datça koyları arasında en sevdiğim yerlerden Akvayum Koyu. Fotoğrafta görünmüyor ama ağaçların bulunduğu kısımda birçok çadır var

Denizi taşlı olduğu için deniz ayakkabınız mutlaka olsun. Ayrıca su çabuk derinleşiyor. Bu yüzden yüzme bilmeyenlerin dikkatli olmasında fayda var.

Koyun üst kısmına çadır kuracaksanız; ışık, su ve temel malzemeleri mutlaka yanınızda bulundurun. Çünkü burada işletme yok.

Şimdi Akvaryum Koyu’nun hemen dibinde bulunan ve en çok ziyaretçi ağırlayan Palamutbükü’ne doğru gidelim :

Palamutbükü Koyu

Palamutkükü Datça’nın en büyük koyu. Tam 2 kilometrelik uzun bir sahili var. Datça’daki büklerin sonuncusu.

Yani merkeze en uzak olanı. Büyük olduğu için çok fazla işletme var. Havası çok güzel, akşamları hiç nem olmuyor.

Palamutbükü’nün denizinden bahsedecek olursam, öncelikle tertemiz bir suyunun olduğunu söyleyeyim. Plaj taşlık ama şekilleri yuvarlak olduğu için ayaklarınızı acıtmıyor.

3-4 metre gittikten sonra su derinleşiyor ve yerini kuma bırakıyor. Su çok berrak olduğu için deniz gözlüğü ile yüzmek keyifli.

Palamutbükü Plajı

Mesudiye bükleri arasında en sonuncusu ve Datça koyları arasında en uzun sahile sahip olan plaj Palamutbükü

Bu arada sahilde işletmesi olmayan küçük bir alan var. Orada hiç ücret ödemeden havlunuzu serip denize girebilirsiniz. (tabii sezonda oldukça kalabalık)

Duş var ama para ile çalıştırıyorsunuz. Bir de halka ayrılan bu kısımda tuvalet yok. Mecburen işletmelerin tuvaletini kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu biraz sıkıntı.

Eğer özel bir işletmenin şezlong ve şemsiyelerini kullanmak isterseniz, ya ücret ödüyorsunuz ya da bir şeyler yiyip içtiğinizde şezlong ücretsiz oluyor.

Bu arada Palamutbükü’nde oldukça güzel butik otellerin, ahşap evlerin ve apart evlerin olduğunu söylemeliyim. Hatta Otel Mavi Beyaz gibi balayına uygun oteller de mevcut. Şu linkten tüm Palamutbükü otellerini inceleyebilirsiniz.

Son olarak Palamutbükü’nden günlük tekne turları da düzenleniyor. Fiyatı kişi başı 100 TL. Aşağıda tüm Datça tekne turlarından daha detaylı bahsedeceğim.

Bonus : Aktur Plajı

Aktur Tatil Sitesi’ni duyduysanız, hayal gibi bir site olduğunu da biliyorsunuzdur. Benim gidip görmeye vaktim olmadı maalesef.

Ama araştırdığım ve edindiğim bilgiler neticesinde; Aktur Sitesi’ni, kamp alanını ve 2 plajı şu şekilde tanımlayabilirim : Nezih, huzurlu, tertemiz…

Çam ağaçlarının arasında kalmış, insanın ömrüne ömür katan bir yer Datça Aktur. Rengarenk çiçeklerle süslenmiş evlerde saygılı, düzgün insanlar yaşıyor.

Sitenin hemen önünde 2 ayrı plaj bulunuyor. İkisini de dışarıdan gelip günübirlik kullanabiliyorsunuz. Şezlong kiralamanın sanırım 15-25 TL arasında bir ücreti var.

Aktur Plaji

Aktur Plajı’ndan huzurlu bir fotoğraf (Fotoğraf : ak-tur.com.tr)

Siteye girerken plajı kullanacağınızı söylediğinizde sıkıntı olmuyor. Ayrıca restoran, market, atm, pazar, eczane gibi tüm imkanlar var.

Kamp yapma düşünceniz varsa, Aktur Camping’i tercih edebilirsiniz. Tüm imkanlar mevcut. Tenis kortu bile düşünülmüş (rezervasyon gerekiyor).

Yani Aktur Datça, müthiş korunmuş apayrı bir dünyaya benziyor. Yeşilin ve mavinin kucaklaşmasıyla birlikte nezih ortamın atmosferi insana huzur veriyor.

En azından ben herkesten bu şekilde duyum aldım. Size de aynı şekliyle aktarmak istedim. Giden olursa yorumlar kısmına deneyimlerini aktarabilir.

Son olarak Datça tekne turundan bahsederek yazımı sonlandıracağım. Şimdiden herkese güzel Datça koyları gezisi diliyorum.

4. Datça Tekne Turu

Yukarıda Datça’nın bazı güzel koylarından bahsettim. Şimdi de kısıtlı vakti olanlar ya da tekneyle gezmek isteyenler için günübirlik turlardan bahsedeyim diyorum.

Datça’da hem merkezden hem de Palamutbükü’nden düzenlenen tekne turlarına katılabiliyorsunuz. Detayları şu şekilde :

Merkezden hareket eden tekne turu

 • Bu turlar, Datça Yat Limanı’ndan hareket ediyor.
 • Genelde saat 10:00-18:00 arasında düzenlenen turlar yemekli oluyor (çipura, köfte, tavuk ızgara, salata ve makarna gibi).
 • Bazı teknelerin fiyatı sezonda 80 iken bazılarının 100 TL olabiliyor. (sezon dışında fiyatlar 60-70 TL)
 • Tur gezisinin içerisinde; Dilek Mağarası, Domuz Çukuru, Palamutbükü, Hayıtbükü, İnceburun ve Akvaryum koyları yer alıyor.
Datça koyları tekne turu

Datça koylarına giden hem merkezden hem de Palamutbükü’nden tekneler kalkıyor, fotoğraf limana ait

Palamutbükü’nden hareket eden tekne turu

 • Palamutbükü’nde konaklıyorsanız, buradan kalkan tekne turlarına katılmak çok mantıklı.
 • Özellikle Ballı Tour’un tekne turlarının çok iyi olduğunu söylüyorlar. En güzel kısmı, teknede yüksek sesli müzik açılmaması… Bilgi için 0544 272 53 24‘ü arayabilirsiniz.
 • Bu turun fiyatı kişi başı 100 TL. 10:00-18:00 arasında birçok koya uğruyor.
 • Uğradığı koylar ise genelde; Galamış, Knidos, Domuz İni, Bağlar Özü, Çay Limanı ve Küçük Akvaryum Koyu.

Dediğim gibi aracınız yoksa ya da vaktiniz kısıtlıysa Datça merkezden kalkan tekne turları güzel olabilir. Çünkü kara ulaşımı olan koyların yanında, sadece tekneyle gidilen koylar da var.

Tabii Palamutbükü’nde konaklayanlar için oradan kalkan tekne turları daha iyi olacaktır. Bu arada yukarıda verdiğim güzergah ve fiyat bilgisi döneme ve zamana göre değişiklik gösterebilir.

Ben Datça’nın tüm koylarını ayrı ayrı çok sevdim. Herkese hitap eden pırıl pırıl koylar var. Ve hepsinin havası birbirinden güzel.

Son olarak kısa bir öneride bulunmak istiyorum. Temmuz 2019’da yaptığım geziyi, Fethiye’den araç kiralayarak; Yuvarlakçay, Marmaris, Marmaris Söğüt Köyü, Datça, Bodrum, Bafa Gölü, Didim, Dilek Yarımadası ve Kuşadası olarak tamamladım. Gerçekten harikaydı.

Sizin de aklınızda böyle bir plan varsa ertelemeyin derim. Çünkü hayat çok hızlı ilerliyor…

Datça Hakkında İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

50’den fazla Datça koylarının o temiz havası, pırıl pırıl oluşu, beni her defasında buralara çekiyor. Özellikle yukarıda anlattığım ve işletmesi olmayan koyların berraklığı, temizliği, Datça tatilini bir başka güzelleştiriyor. Umarım bu yazım, hangi Datça plajlarına gidebileceğiniz konusunda size rehber olabilmiştir. Yine de sorularınız olursa, aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip ederek sorularınızı iletebilirsiniz. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Gisela
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.