Yuvarlakçay Gezisinde Yapılacak 6 Güzel Şey

Yuvarlakçay Muğla Köyceğiz’de günübirlik olarak kaçılabilecek en serin noktalardan. Öyle ki çölün ortasında su bulmuşcasına insanı mutlu ediyor. Son zamanlarda büyük salıncaklar ile sallanıp suya atlayan insanları sıkça sosyal medyada görmüşsünüzdür. İşte orası, Yuvarlak Çay… Suyu buz gibi olduğu için yanından geçerken bile insanı serinletiyor. Ayrıca havası mis gibi. Çoluk çocuk, arkadaş ya da çift olarak gidip harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Merak etmeyin, bu güzel doğaya gidince neler yapabilirsiniz, aşağıda tek tek anlattım. Yazının sonuna Yuvarlakçay nerede, yuvarlak çaya nasıl gidilir gibi konuları da ekledim. Haydi başlayalım :

Yuvarlakçay Nasıl Bir Yer?

Öncelikle Yuvarlakçay ile alakalı genel bilgi vermek istiyorum. Gideceğimiz yeri tanıyarak başlayalım yazıya. Şöyle ki :

 • Muğla’nın en yüksek dağı olan Sandras Dağı’nın eteklerinde bulunan çay, kar sularından beslendiği için yaz-kış 10 derece oluyor.
 • Yani buz gibi. Ayağınızı suda 3 saniyeden fazla beklettiğinizde resmen uyuşma hissi yaşıyorsunuz. Ama alışınca suya atlamanın çok keyifli olduğunu söylemeliyim. (aşağıda detaylı anlatacağım)
 • Bu bölgedeki Topgözü Kanyonu’nu da sulayan çay, yemyeşil bitki örtüsüne sahip. Bu yüzden havası insana zindelik kazandırıyor.
 • Hem gürül gürül tertemiz suyun aktığını hem de çınar ağaçlarının gölgesinde mis gibi havayla kamelyada uyuduğunuzu düşünsenize… İnsanın ömrüne ömür katar.
 • Tabii önceden çayın etrafında 3-4 işletme varken ve her yer daha sakinken, ‘yuvarlakçay salıncak’ fotoğraflarının patlamasından sonra bölgede 20’ye yakın işletme açılmış.
 • Bu yüzden eskisi kadar sakin değil. “Bana sakin olsun” diyorsanız, bahar aylarını ya da sabah erken saatleri tercih edin derim.

Yuvarlak cay hakkında kısa bilgiler verdikten sonra gelelim bölgede neler yapabileceğimize :

1. Bölgeyi meşhur eden salıncaklardan birinde doyasıya sallanın

Yuvarlakçay’a gitmeden önce sadece tek bir salıncak olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama öyle değil!

Çayın etrafına kurulmuş birçok işletme, ve o işletmeye ait birçok salıncak olduğunu söyleyeyim hemen. Sonra “Sosyal medyada gördüğüm salıncak bu değil” demeyin.

Eğer salıncak ile sallanıp fotoğraf çekilmek ya da buz gibi suya atlamak istiyorsanız, 20’ye yakın Yuvarlakçay salıncak restaurant işletmelerinden birini tercih etmeniz gerekiyor.

Ben biraz hazırlıksız yakalandım. Telefon da çekmeyince Yuvarlakçay Akarsu Restorant’da soluğu aldım.

Yuvarlakçay

Köyceğiz Yuvarlakçay’ı meşhur eden salıncaklardan bir tanesi

Tabii sezonda gittiğim için çok kalabalıktı. 10 derecelik buz gibi suya atlayan çocuklar (büyük cesaret), ağaçların gölgesindeki kamelyalarda keyif yapan insanlar, salıncak sefası sürenler, suyun içine kurulmuş masalarda yemek yiyenler…

Anlayacağınız oldukça renkli ortamı var. Bu arada benim yaptığım gibi sadece 1 yeri değil, birkaç işletmeyi görün derim. Topgözü Yuvarlakçay Defne Restaurant ve Topgözü Pınar Restaurant gibi…

Bu işletmelere ulaşmak için tüm mekanları geçmeniz ve yolun sonuna kadar gitmeniz gerekiyor. Oradaki işletmeciler “suyun kaynağına daha yakın” olduklarını söylüyorlar. Aklınızda bulunsun.

2. Yuvarlak Çay’ın şok edici soğuk sularında yüzün

En son Fethiye gezilecek yerler listeme dahil ettiğim Saklıkent Kanyonu’nda bu kadar soğuk suya ayak basmıştım.

Hatta Saklıkent’in çevresindeki işletmeler bu suda 5 dakika durana ücretsiz içecek ikram ediyorlardı.

Bence Yuvarlakçay’da da böyle bir uygulama olmalı. Çünkü gerçekten su inanılmaz soğuk.

Yukarıda da dediğim gibi suyun bu kadar soğuk olmasının ilk nedenlerinden biri, çayın Sandras Dağı’ndaki karları taşıması…

Yuvarlakçayın suyu

Yuvarlakçay’ın suyu buz gibi ama suya atlayanlar bir daha çıkamıyor

Ben belki Yuvarlakçay’ın soğukluğunu abartıyorumdur bilmiyorum. Çünkü fotoğraftaki çocuklar suya defalarca atladılar. Ve çok da eğlendiler.

Zaten ilk girdiğinizde önce feryat ediyormuşsunuz, ama daha sonra bu size keyif vermeye başlıyormuş. Vücut alışınca da sürekli atlamak istiyormuşsunuz.

Benim kan dengelerim pek normal olmadığı için atlamaya cesaret edemedim. Sizin de kan değerleriniz düşükse ya da kalp hastasıysanız, denemeyin. 

Ama böyle sıkıntılarınız yoksa atlamadan da dönmeyin derim. Kesinlikle çok başka macerası var. Hele ki arkadaşlarınızla toparlanıp gitmişseniz çok güzel bir anı olabilir.

3. Kavurucu sıcaklarda kamelyalardaki serinliğin tadını çıkarın

Benim en en sevdiğim seçenek, suyun içine yapılmış kamelyalarda dinlenmek oldu. “Neden?” derseniz:

Gürül gürül akan küçük şelalelerin sesi, çayın getirdiği serinlik ve ağaçların nefesime karışan temizliği inanın zihnimi dinginleştirdi.

Ayrıca suya girip yorulduktan sonra o kamelyanın verdiği tatlı uyku hali, çok daha huzurlu oluyordur herhalde.

Üzerine semaverden mis kokulu çay da içtiniz mi, demeyin keyfinize.

4. Meşhur alabalık gibi yeme içme seçeneklerini değerlendirin

Eğer balık ile aranız iyiyse, Yuvarlakçay’da yapılan alabalıkların lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Çünkü su soğuk olduğu için buradaki alabalıklar daha lezzetli ve diri oluyor. Bu sebeple restoranların ana menüsü alabalık olarak karşınıza çıkıyor.

Ve bu alabalıkları genelde kiremit içerisinde fırına vererek yapıyorlar. Odun ateşinde pişen balıklar köy tereyağı ile pişiriliyor.

Yine aynı fırında pişen patlıcan közleri de lezzetli diyebilirim. Bununla birlikte restoranlarda fırında tandır yemeğini de sıkça görüyorsunuz.

Yani giderseniz; alabalık, tandır ve köy kahvaltısı önceliğiniz olsun derim.

Tabii şunu eklemek istiyorum: Yuvarlakçay popüler olup işletmeler artmaya başlayınca fiyatlar da ortalamanın bir tık üzerine çekilmiş. Yani fiyatlar çok uygun değil. Çok uçuk da değil.

yuvarlak çay akarsu restoran

Akarsu Restaurant’ta soğuk suya dayanabilirseniz böyle masalarda keyif yapabilirsiniz

Hemen köyceğiz, yuvarlakçay restaurant hakkında birkaç öneride bulunacak olursam :

Yuvarlakçay Topgözü Pınar Restaurant

Burası Yuvarlakçay’ın kaynağına yakın olan işletmelerden birisi. Hem restoran hem butik otel olarak hizmet veriyor. Su üzerine kurulu şark köşeleri mevcut. Tandırı güzel yapıyorlar.

1 kilo kemikli tandır fiyatı 280 TL, porsiyon kemikli tandır 100 TL. Alabalık 50 TL, köy kahvaltısı kişi başı 80 TL. Gözleme, salata, meze seçenekleri de var.

Topgözü Defne Restaurant

Defne Restaurant tüm işletmeleri geçtikten sonra biraz daha yukarıda kalıyor. Yani Yuvarlakçay’daki suyun kaynağına en yakın mekan. En azından sloganları bu şekilde.

Biraz üst kısımda olduğu için diğer işletmelere göre daha sakin diyebilirim. Ama yine de hafta sonları kalabalık kaçınılmaz oluyor.

Çınar Restaurant

Yuvarlakçay çınar butik otel eski mekanlarından birisi. Pınar Restaurant ile yan yanalar. Ve burası da restoran + butik otel olarak hizmet veriyor.

Yine su üzerine kurulu şark köşeleri, salıncakları ve dinlenme alanları bulunuyor. Fiyatlar kimisine ortalama kimisine de ortalamanın bir tık üzerinde gelebilir.

yuvarlakçay çınar restoran kahvaltı ve yemekler

Yuvarlakçay’ın kenarında bol oksijenli bir yuvarlakçay kahvaltı/ Çınar Restaurant (Fotoğraf: yuvarlakcay.com)

Akarsu Restaurant

Akarsu Restoran yeni açılan yerlerden. Eğer ayaklarınızı buz gibi suyun içinde durmasına dayanabilirseniz, suya atılmış masalarda yemek yiyebilirsiniz.

Yine Yuvarlakçay’daki birçok restoran gibi burada da çaya doğru sallanabileceğiniz salıncaklar bulunuyor. Fiyatlar ortalama.

Tabii bu önerilerin dışında araçla giderken karşınıza daha birçok işletme çıkacak. Ve hepsi aynı formattaki restoranlar.

Tavsiyem; önceliğinizi yemek yemeye değil de doğanın tadını çıkarmaya odaklayın. Çünkü çayın serinliği, ağaçların esintisi oraya gitmenize değecek ilk neden.

5. Köylülerden pekmezli kar şerbeti alın

Normalde kar şerbeti bana biraz yavan gelir ama pekmezli şerbetin beni benden aldığını söyleyebilirim.

Çay etrafındaki restoranlara gelmeden yol üzerindeki köylülerde kar şerbeti bulabiliyorsunuz. Fiyatı da sadece 10 TL.

Köylü teyzelerimiz kendi yaptıkları reçel, zeytin, gözleme gibi ürünlerini de satıyorlar.

bölgedeki meşhur pekmezli kar şerbeti

Yazın kavurucu sıcağında ilaç gibi gelen pekmezli kar şerbetimiz de böyle işte

Yoldayken arabayı kenara çekip teyzelerle sohbet etmek, üzerine emek vererek yaptıkları ürünlerden almak insana huzur veriyor.

Çünkü o kadar samimi ve tatlı oluyorlar ki insanın oturdukça oturası geliyor. Sizce de öyle değil mi?

6. Köyceğiz Yuvarlakçay çevresini dolaşın

Yuvarlakçay’a normalde günübirlik gelinir. Ama eğer vaktiniz varsa Köyceğiz ya da yuvarlakçay, Ortaca da 1 gün konaklayıp ertesi gün:

 • 45 dakika uzaklıktaki Akyaka gezilebilir (günübirlik),
 • 1 saat uzaklıktaki Dalyan’ı dolaşabilir (koyları ve antik kentleri görülmeli),
 • Dalyan koylarından İztuzu Plajı’nda vakit geçirebilir,
 • 1 saat 15 dakika uzaklıktaki Marmaris merkezde gece hayatını yaşayabilir ya da
 • 1 saat uzaklıktaki Yuvarlakçay, Fethiye ‘ye geçerek gezinize orada devam edebilirsiniz.

Bu seçenekler daha uzar gider. Ben sadece aklıma gelenleri saymaya çalıştım. Siz yine vaktinize ve mevsim durumuna göre en uygun planı çıkartabilirsiniz.

Bu arada eğer Yuvarlakçay’da birkaç gün konaklama yapacaksanız çevredeki Köyceğiz ve Ortaca otellerini tercih edebilirsiniz.

Hatta kredi kartı istemeyen ve ücretsiz iptal edebileceğiniz şu linkten Köyceğiz otellerini inceleyebilirsiniz.

Son olarak; özellikle çok sıcak havalarda araç ile gelmenizi tavsiye ederim. Eğer özel aracınız yoksa kiralamak için tıklayın

Bonus : Köyceğiz, Yuvarlakçay Nerede

Yuvarlakçay, Ortaca ile Köyceğiz arasında kalmış saklı cennet aslında. “Tam olarak nerede?” diye sorarsanız, hemen cevaplayalım :

Yuvarlakçay, Muğla’ya bağlı Köyceğiz ilçesindeki bir bölge.

Heybetli Sandras Dağı ve buz gibi suyuyla Topgözü Kanyonu çeşitli ağaçlar ile birleşince harika bir doğa alanı oluşturmuş.

Günübirlik gidip kafa dinleyeceğiniz, soğuklarda ilaç gibi gelecek güzel yer. Bazı bölgelere uzaklıklarını sayacak olursam :

Yuvarlakçay nerede

Yuvarlakçay Köyceğiz ve Ortaca arasında kalıyor ve etrafında gezilecek harika noktalar bulunuyor

 • Köyceğiz : 14 km (20 dakika)
 • Yuvarlakçay, Dalyan : 22 km (30 dakika)
 • Dalaman : 34 km (39 dakika)
 • Akyaka : 49 km (45 dakika)
 • Fethiye, yuvarlakçay : 63 km (1 saat)
 • Marmaris : 73 km (1 saat 15 dakika)

Köyceğiz, Yuvarlakçay Nasıl Gidilir

Yuvarlakçay’a en yakın havalimanı, Dalaman’da bulunuyor. Dalaman’da indiğinizde araç kiralayabilirsiniz.

Hatta şu linkten önceden rezervasyon yapıp havalimanına iner inmez aracınızı alabilirsiniz.

Eğer araç kiralamayacaksanız, uçaktan indikten sonra Havaş-Marmaris servisine binerek Köyceğiz’e kadar gidebilirsiniz. (40 TL)

Köyceğiz’e taksi ile geçmek isterseniz de 95-100 TL civarında ücret ödersiniz.

Bana araç ile gitmek daha mantıklı geliyor. Çünkü sıcaklarda Yuvarlakçay’ın yollarında minibüslerle zorlanabilirsiniz. Aklınızda bulunsun.

Bu arada Dalaman’a uyguna uçak bileti almadan önce “En İyi 10 Uçak Arama Motoru” yazımı mutlaka okuyun.

Yuvarlak çaydan öyle lüks beklentileriniz olmasın. Yıkarıda da söylediğim gibi buraya gelme önceliğinizi doğayla baş başa kalabilme olarak kodlayın. Çünkü çayın etrafındaki restoranlar hızla büyüdüğü için bazı eksik noktaları var. Tavsiyem, eksikliklere kafanızı takmadan suyun serinliğine ve semaverin demine kendinizi bırakmanız. Yuvarlakçay Köyceğiz’de yapabileceğiniz en güzel şey bu. En yakın zamanda gidip keyif almanız dileğiyle. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

 1. Hekim Bilgisi
 2. Demir çelik profil
  • Deniz Pehlivan
 3. Aynur Taşkın

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.