Belçika Gent Gezi Rehberi : Gent’de Gezilecek En Güzel 13 Nokta

Belçika Gent gezimi ve Brugge seyahatimi planlarken beş günlük bir plan yaptım. Öncelikli amacım, Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri olan Brugge’dü. Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda Brugge gezilecek yerlerin bir günde rahatlıkla bitirilebileceğini öğrenince, Brüksel ile Brugge arasında kalan Gent şehrini de planlarım arasına dahil ettim. Daha fazla sözü uzatmadan Gent Belçika ile ilgili notlarıma ve Gent gezilecek yerlere geçmek istiyorum. O zaman Belçika’nın gizli cenneti Gent’te ne yapılır, gelin birlikte göz atalım.

Gent-Belçika

Gent Belçika Meydanları

Gent gezi rehberinden önce, Avrupa ile ilgili fikir sahibi olmak isterseniz, Avrupa Kıtası Gezi Rehberi” yazımızı okuyabilirsiniz.

1. Gent Nerede ?

Sanat ile tarihi mükemmel bir şekilde harmanlayan modern görünümlü Avrupa şehri Gent, aşağıdaki Belçika haritasında da görebileceğiniz üzere ülkenin kuzeybatısında bulunuyor.

“Gent hangi ülkenin şehri?” diye sorarsanız, Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde yer aldığını söyleyebilirim.

Gent-Nerede

Gent Nerede : Belçika Harita

Gent şehri, Hollanda sınırında bulunan Antwerp şehrinden sonra Belçika’nın en büyük ikinci şehri konumunda. Gent nüfusu ise 2018 yılı verilerine göre 260,000 civarında.

Belçika şehirlerinden olan “Brugge Nerede, Nasıl Gidilir?” yazımıza da bakın derim.

2. Gent’e Nasıl Gidilir ?

Gent ulaşım konusunda çok fazla alternatifi olmamakla beraber; uçak, tren ve şehir içi ulaşım alternatiflerini aşağıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz:

Gent’e Uçak ile Ulaşım: Gent’e uçak ile ulaşım şu anda mevcut değil. Bu yüzden uçak için ilk tercihiniz Belçika’nın başkenti Brüksel olmalı.

Brüksel’e direkt olarak uçmak için ise Pegasus (Sabiha Gökçen Havaalanı) ve THY (Hem Atatürk Hem Sabiha Gökçen Havaalanı)’yi tercih etmeniz gerekiyor.

Belçika’ya uçak bileti almadan önce, Uçak Bileti Arama Motorları yazımı okuyun derim.

Gent-Belçika

Belçika da gezilecek yerler – Belçika Gent’in Kanalları – Gent uçak bileti

Gent’e Tren ile Ulaşım: Öncelikle Belçika’da tren ağı oldukça geniş. Bu yüzden Belçika’nın tüm şehirlerine trenle ulaşmak mümkün.

Şehre Brüksel Zaventem Havalimanından ulaşmak için yapmanız gereken ilk şey, havalimanının en alt katına inmek.

Burada otomatlardan ya da gişelerden Brüksel Gent tren biletinizi 16 Euro karşılığında alabilirsiniz.

Artık tek yapmanız gereken, ilk trene atlayıp bir saatte öğrenci şehri Gent’e ulaşmak.

Brüksel-Havalimanından-Gent'e-Ulaşım

Brüksel Havalimanından Gent’e Ulaşım

Brugge’den Gent şehrine tren ile sadece yarım saatte 7 Euro’ya, Antwerp’den ise yaklaşık bir saatte 10 Euro ödeyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Belçika tren biletlerine ve zaman çizelgesine Belgianrail sitesinden ulaşabilirsiniz.

Size Belçika seyahatiniz hakkında güzel bir haber vermek istiyorum. Belçika’da tüm tren biletlerinde 26 yaş altındaki yolculara %50 indirim uygulanıyor.

Gent-Tren-İstasyonu

Gent Tren İstasyonunda Treni Beklerken

Gent’te Şehir İçi Ulaşım: Brüksel Havalimanından; Brugge, Antwerp  ya da diğer şehirlerden Gent tren istasyonuna (Gent Sint Pieters) ulaştıktan sonra, şehir merkezine yürüyerek yaklaşık 25-30 dakikada ulaşılıyor.

Eğer yürümek istemezseniz, şehirde mükemmel bir tramvay ağı mevcut. Hemen tren istasyonu önünden kalkan 1 ya da 2 nolu tramvay ile 3 Euro karşılığında Gent şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Gent-Tren-İstasyonu

Gent Tren İstasyonu

Belçika turu yapmak için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Bu yüzden, “Schengen vizesi nasıl alınır?” yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Son olarak Brüksel Gent arası kaç km diye merak ediyorsanız, hemen cevabını verelim. Brüksel Gent arası yaklaşık 60 km ve araç ile yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Eğer Belçika’da otobüs ile seyahat etmek istiyorsanız, Rome2rio.com sitesinden otobüs biletlerine bakabilirsiniz. Ayrıca Belçika linkinden tüm Belçika yazılarımıza da göz atmanızı öneririm.

3. Gent Yeme İçme: Gent’de Ne Yenir ?

Öncelikle Belçika’da yemek kültürü oldukça ilginç. Ülkeye özgü geniş bir yemek kültürü yok desek yeridir.

Bu yüzden Gent yeme içme alternatifleri konusunda farklı mutfaklardan örnekler vermek zorunda kalacağım.

Gent-Belçika

Gent Belçika’da Efsane Manzaralardan Biri

Düşünün ki ülkenin tamamında daha çok atıştırmalık tarzda patates kızartması, midye, waffle ve envai çeşit bira mevcut. Fakat bu konularda da oldukça başarılı olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Gelelim şehirde karnımı nasıl doyurduğumun cevabını vermeye… Gent gördüğüm kadarıyla bir öğrenci şehri ve bir öğrenci şehri denince akla hemen burgerciler gelir.

Bu konuda haklı olduğumu ispat edecek, işini çok iyi yapan burger restoranlarına rastladım ve şansımıza bu burgercilerin tamamı da dana etinden burger yapıyorlardı.

Gent-Yeme-İçme

Üniversite Şehri Gent’te Burger Dükkanları Efsaneee

Şehirdeki yeme içme fiyatları konusunda bilgi verecek olursam; patates kızartmasını boyutuna göre 3-5 Euro’ya, Belçika Waffle’ını yine büyüklüğüne ve çeşidine göre 3-7 Euro’ya yiyebilirsiniz.

Envai çeşit efsane biralarını ise 4-10 Euro civarında bir ücret ödeyerek keyifle yudumlayabilirsiniz.

Ayrıca, denemekten büyük zevk aldığım lezzetli burgerların yanında, bira ve patatesi ile birlikte 10-12 Euro ödeyerek bir öğün geçirebilirsiniz.

Son olarak da “Akşam şık bir restoranda yemek yiyeyim” derseniz, 20-30 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

Gent-te-Ne-Yenir

Gent Belçika Sokakları ve Tarihi Binalar İçindeki Restoranları

Şehirde en çok tercih edilen cafelerin ve restaurantların listesini aşağıda bulabilirsiniz;

Gent Şehrindeki Cafeler: Caffe Rosario, Brasseria Agrea, Revue Food & Drink, Huize Colette, Cafe Labath, Chocolate

Gent Şehrindeki Restoranlar: Oak Restaurant, Du Progres, ‘t Klaverblad, De Rave, Publiek, Restaurant Valentijn, Vrijmoed, Allegro Moderato, Roots, Maison Elza

Gent Şehrindeki Burgerciler: Paul’s Boutique (şehrin en iyisi gözünüz kapalı gidin), Jack Premium Burgers (ortalama bir burgerci ), Uncle Babes Burger Bar, Ellis Gourmet Burger 

Gent Şehrindeki Waffle Dükkanları: Brasseria Agrea, Fritz, Chez Albert, Fetch, Brasserie Belvedere, De Zwarte Zee

4. Gent Gezilecek Yerler

Ortaçağ Avrupası’nın önemli mimari noktalarından biri olan ve günümüzde de bunu sanat ile birleştiren mükemmel bir öğrenci şehrinden bahsediyoruz.

Ama önce küçük bir uyarım var : Eğer Belçika gezisi planı yapıyorsanız ; Brugge gezi yazımızı da okuyun. O yazıdan sonra Belçika gezi planı yapmanızı öneririm.

Gent, şehrin içinden geçen nehirleri ile hem gecesi hem gündüzü mükemmel olan gezilecek yerleri, sırası ile aşağıda sizin için sıraladım:

Belçika Gent Gezilecek Noktalar:

 • Sint-Baafskathedraal (Aziz Bavo Katedrali)
 • Het Belfort van Gent (Gent Çan Kulesi)
 • Sint-Niklaaskerk (Aziz Nicholas Kilisesi)
 • Korenmarkt (Market Meydanı)
 • Sint-Michielsbrug (Aziz Michiel Köprüsü)
 • Sint-Michielskerk (Aziz Michiel Kilisesi)
 • Graslei & Korenlei 
 • Design Museum (Tasarım Müzesi)
 • Gravensteen Kalesi
 • Patershol
 • Groot Kanon 
 • Sint-Jacobskerk (Aziz James Kilisesi)
 • Werregarenstraat Graffiti Street

Şehre ulaştığımda, ilk olarak hostelime yerleştim. Sonrasında ise şehirde küçük bir tur atıp bu modern şehrin yaşamını inceledim.

Sonraki gün, Gent gezilecek yerler şehir haritasını hostelden aldım. Ve artık bir gün sürecek şehir turuna hazırdım.

Uygun bütçeli bir yer arıyorsanız, benim tercih ettiğim ve çok memnun kaldığım Kaba Hostel’de konaklayabilirsiniz. İncelemek için şu linke tıklayınız.

Gent-Gezilecek-Yerler-Haritası

Gent Gezilecek Yerler : Sıra Sıra Haritalı Gösterim

Öncelikle belirtmem gerekir ki yukarıda sıraladığım şekilde Gent te gezilecek yerlerin tamamına yakınını sıra sıra haritada görüldüğü şekide gezdim.

Belçika gent gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için şehrin tamamını yürüyerek rahatlıkla bir günde siz de gezebilirsiniz.

O zaman gelin hep birlikte Gentte gezilecek yerleri detaylarıyla beraber keşfedelim.

1. Sint-Baafskathedraal (Aziz Bavo Katedrali)

Sabah konaklamış olduğumuz hostelden çıktık ve kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra şehir merkezine yaklaştık.

Tam o sırada şaşalı bir yapı bizi karşıladı. Görkemli bir manzaraya sahip Aziz Bavo Katedrali, neredeyse şehrin her yerinden görülebiliyor.

Gent-Gezilecek-Yerler

Belçika Gent Gezilecek Noktalar : Aziz Bavo Katedralinin İçinden Bir Görüntü

Katedralin dışında bol bol fotoğraf çektikten sonra katedralin içerisine de büyük bir merakla girdik. Bu katedral, 10. yüzyıldan kalma şehrin en eski kilisesi olarak ön plana çıkıyor.

Zamanında Vaftizci Aziz Jonh’a bahşedilen kilisenin, 15. yüzyılda şu anki haline kavuşturularak gotik Aziz Bavo Katedrali’ne dönüştürüldüğünü öğreniyoruz.

Katedralin içerisine girer girmez ise Avrupa’nın en büyük katedrallerinden biri olduğunu anında anlıyorsunuz.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Şehrinin Büyüleyici Noktalarından Biri

Mükemmel bir dizayna sahip olan katedralin iç avlusunu 15 dakikada gezdikten sonra turumuzun ikinci rotasına doğru yol alıyoruz.

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz – Van Eyck kardeşlerin eseri olan ‘Gizemli Kuzu’yu’ (mystic lamb) görmek isterseniz, katedral içerisindeki şapel girişine 4 Euro ödüyorsunuz.
 • Açılış Kapanış saatleri: 08.30 – 18.00 (Pazar günleri 13:00’da açılıyor.)

2. Het Belfort van Gent (Gent Çan Kulesi)

Aziz Bavo katedralinden çıkıp birkaç dakika yürüdükten sonra önümüze yine devasa bir yapı çıkıyor. Burası ise şehrin en önemli tarihi yerlerinden biri olan ‘çan kulesi’.

Kent merkezinde göğe yükselen şaşalı üç kulenin en ortasındaki olan çan kulesi, şehrin adeta bir sembolü haline dönüşmüş.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Gezilecek Yerler : Çan Kulesi’nin Dışarıdan Görünümü

Bu mükemmel şehri tepeden görmek için Ghent çan kulesine çıkmak istedik ama o gün bir organizasyon olduğundan dolayı maalesef kapalıydı.

Biz de bu kuleye sadece dışardan bakıp gezimize devam ettik. Fakat insanların söylediklerine göre çan kulesinin tepesinden şehrin büyülü bir silüeti ortaya çıkıyormuş.

Gent otellerini ve fiyatlarını şu linkten inceleyebilirsiniz.

Gent-Belçika

Gent Belçika : Şehrin Her Yerinden Görünen Çan Kulesi

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve 14. yüzyılda inşaa edilmiş olan bu önemli şehir sembolü Gent Çan Kulesi’ne kesinlikle zaman ayırmalısınız.

 • Giriş Ücreti: 8 Euro (26 yaş altındakiler için sadece 3 Euro)
 • Açılış Kapanış saatleri: 10.00 – 18.00

3. Sint-Niklaaskerk (Aziz Nicholas Kilisesi)

Çan kulesinden biraz ilerledikten sonra şehrin geniş ana meydanına varmış oluyorsunuz.

Meydanın hemen girişinde, sağ tarafta bulunan Aziz Nicholas Kilisesi, tüm ihtişamlı görünümüyle karşınıza çıkıyor.

Bu mükemmel görüntünün altında yatan neden ise kilisenin gotik tarzda inşa edilmesinden kaynaklanıyor.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Gezilecek Yerler : Aziz Nikholas Kilise’nin İç Avlusu

Şehir merkezinden dik olarak süzülen üç kuleden sonuncusu olan bu kilisede, merakımızı gidermek açısından içeride kısa bir tur attık.

Tam kiliseden çıkarken kilisenin ana bölümünden piyano sesleri yükseldi ve biz de kilisenin içinde oturacak bir alan bulup kendimizi müziğin ritmine bıraktık.

Kısa bir piyano dinletisi sonrası kulaklarımızın pası silinmiş halde kilise gezisini tamamlamış olduk.

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Açılış Kapanış saatleri: 10.00 – 17.00 (Pazartesi günleri 14:00’da açılıyor.)

4. Korenmarkt (Market Meydanı)

Aziz Nicholas Kilisesi’nden çıktıktan sonra önümüzde şehrin en büyük ana meydanı olarak kabul edilen Korenmartk Meydanı duruyordu.

Meydan alabildiğine büyük ve etrafı birkaç tarihi bina, kilise, kapalı alışveriş merkezi ve restoranlarla çevrelenmiş.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent’in En Bilindik Meydanı – Korenmarkt

Korenmarkt Meydanı’nın adı; 10. yüzyıla kadar uzanan ve Flanders Bölgesi’ndeki tahıl ticaretinin merkezi olmasından dolayı tahıl ticareti (wheat market) anlamına geliyor.

Zamanında Leie Nehri’nin yakınında bulunan meydanda, şehre getirilen tüm tahıl ürünleri ticareti burada yapılırmış.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Gezilecek Yerler – Korenmarkt

Günümüzde şehirdeki tüm etkinlikler (paskalya, noel gibi) ve festivaller bu meydanda yapılıyor.

Ayrıca Gent Market Meydanı, şehrin en işlek alışveriş caddelerinden ikisi olan Veldstraat (lüks mağazalar) ve Kortemunt’u (daha ucuz mağazalar) güneyden kuzeye doğru birbirine bağlıyor.

Özellikle Avrupa’nın birçok yerinde bulunan ve çok ucuz ürünler satan Primark mağazasından birkaç alışveriş yapmadan dönmeyin derim.

5. Sint-Michielsbrug (Aziz Michiel Köprüsü)

Korenmarkt Meydanı’nda vakit geçirdikten sonra Leie Nehri’ni karşımıza alarak solda tramvay yolundan yukarıya doğru çıktık.

Bir anda kendimizi şehrin en romantik yerlerinden biri olan Aziz Michiel Köprüsü’nde bulduk.

Köprüde ne tarafa dönerseniz dönün, önünüzde muazzam manzaralar ortaya çıkıyor.

Özellikle akşamları efsane şehir aydınlatması eşliğinde Ghent’in büyüleyici güzelliğini daha net görüyorsunuz.

Gent-Belçika

Belçika Gent Gezilecek Noktalar : Aziz Michiel Köprüsü Üzerinden Şehrin Manzarası

Gent de gezilecek yerler arasında bana göre en önemlisi olan Aziz Michiel Köprüsü, zamanında düz bir döner köprüyken, 20. yüzyılda taş kemerler eklenmiş ve şimdiki haline kavuşturulmuş.

Özellikle profesyonel fotoğrafçıların uğrak yeri olan bu köprüde bol bol kameranızı deklanşöre götüreceğinizden oldukça eminim.

6. Sint-Michielskerk (Aziz Michiel Kilisesi)

Leie Nehri’nin üzerinde bulunan Aziz Michiel Köprüsü’nden şehrin diğer tarafına geçerek orada da keşfe başladık.

Köprünün üzerinden geçerken solda, nehir kenarında Aziz Michiel Kilisesi ilgimizi çekti. Hemen birkaç dakika içinde kiliseye vardık.

Köprüyü geçip birkaç dakika yürüdükten sonra Aziz Michiel Kilisesi’nin giriş kapısına vardık.

Şehirdeki diğer kiliselerin aksine daha küçük olan bu kilise, 11. yüzyılda yapılmış ve Leie Nehri’nin kenarında olması sayesinde ünü artmış.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Gezilecek Yerler : Aziz Michiel Kilisesi

Aziz Michiel Kilisesi’nde 24 metre yüksekliğinde bir adet çan kulesi bulunuyor.

Kilise içerisinde bulunan ünlü ustaların değerli heykellerini ve tablolarını aşağıda belirtmiş olduğum saatlerde sadece hafta içi ziyaret edebiliyorsunuz.

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Açılış Kapanış saatleri: 14.00 – 17.00 (Hafta sonu kapalı)

Uçak bileti almadan önce mutlaka : En iyi arama motorları yazımı okuyunuz.

7. Graslei & Korenlei

Günün ilk yarısında şehrin mimarlık eseri kiliselerini ve katedrallerini ziyaret ettik.

Artık kendimizi gün batımından itibaren en mükemmel yerlerden biri olan Leie Nehri’nin kenarına bıraktık.

Leie Nehri’nin bir tarafı Korenlei Caddesi, diğer tarafı ise Graslei Caddesi olarak geçiyor.

Bu bölgede sağlı sollu harika köprülerin ve şehrin mükemmel mimari manzarasının yanında, bir waffle ya da patates kızartması keyfi yapmak sanırım en güzel aktivitelerden biri…

Gent-Belçika

Gent’in Gün Batımında Bulunmanız Gereken En Güzel Yerlerinden Biri : Graslei & Korenlei

Bu kanal boyunca muazzam manzaraların tadını farklı zaman dilimlerinde çıkaracağınızdan oldukça eminim.

Tabii Leie Nehri manzarasına karşı kanal kenarlarında bulunan barlarda efsane Belçika biralarının keyfini de çıkarmadan olmaz.

8. Design Museum (Tasarım Müzesi)

Leie Nehri’nin kenarında güzel vakit geçirdikten sonra yine Korenlei Caddesi’nden devam edip ara sokaklardan kısa sürede ulaşabildiğimiz, tek ve şehrin en önemli müzesi olan Tasarım Müzesi’ne ulaştık.

Gent-Tasarım-Müzesi

Belçika gezilecek noktalar : Gent Tasarım Müzesi

Tasarım Müzesi, 18. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar uzanan ve modern ile eski mimariyi birleştiren harika bir müze…

Müzede bulunan efsane sanat koleksiyonları tek kelime ile muhteşem. Özellikle aileler ve çocuklar için birçok tasarım oyunu ve workshoplar bulunuyor.

Fazla müze gezmek istemeyip bir tane müze ile yetinmek isteyenler, şehirdeki tasarım müzesini tercih edebilirler.

 • Giriş Ücreti: 10 Euro (26 yaş altı için ise sadece 2 Euro)
 • Açılış Kapanış saatleri: 09.30 – 17.30 (Çarşamba günleri kapalı)

9. Gravensteen Kalesi

Tasarım Müzesi’nden çıktıktan sonra Leie Nehri’ne paralel olarak kısa bir süre yürüdük. Ve sağ tarafa döndüğümüzde bir anda muazzam bir kale ile karşı karşıya geldik.

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Şehrinin Merkezinde Bulunan Gravensteen Kalesinde Gün Batımı

O kadar Avrupa şehri gezdim ama, hem şehir merkezinde hem de yüksek yerde olan bir kaleye açıkçası çok fazla denk gelmedim. Bu kaleyi gördükten sonra Belçika Gent şehrine olan sempatim daha da arttı.

Nehrin kenarında bulunan Gravensteen Kalesi’nin etrafında kaleyi bol bol fotoğrafladık ve harika manzaralara şahit olduk.

Bu arada en iyi fotoğraf noktası da Sint-Widostraat Caddesi’nin köşesi, nehir kenarı oluyor efendim.

Gent-Belçika

Gent’in Şehir Merkezinde Bulunan İhtşamlı Kale – Gravensteen

Flanders Bölgesi’nde 12. yüzyılda inşaa edilen kalenin içerisinde günümüze kadar restore edilerek getirilmiş olan giyotin, zırh ve işkence aletleri sergileniyor.

Özellikle kalenin tepesinden şehrin manzarası tek kelimeyle efsaneeee. Zamanınız varsa kalenin tarihini anlatan 45 dakikalık video filmini de izleyebilirsiniz.

 • Giriş Ücreti: 10 Euro (26 yaş altı için ise 6 Euro)
 • Açılış Kapanış saatleri: 10.00 – 18.00

10. Patershol

Gent şehrine muhteşem bir görüntü katan Gravensteen Kalesi’nden ayrılıp kendimizi şehrin en güzel ara sokaklarına attık.

Şehrin gezilecek yerlerinde beni en çok etkileyen ve aniden Brugge gezimi hatırlatan yerin, Patershol Bölgesi olduğunu öğreniyoruz.

Brugge gezilecek yerlere de “Brugge En Güzel 14 Nokta” yazımızdan bakabilirsiniz.

Gent-Gezilecek-Yerler

Brugge Şehrinden Rol Çalan Gent Sokakları

Patershol Bölgesi’nin ara sokaklarında yürürken adeta şehir yaşamından kopuyorsunuz. Ve amaçsızca dolaşmak, harika bir zevke dönüşüyor sizin için…

Bir zamanlar deri tüccarlarına ev sahipliği yapan tarihi evlerin keyfini sürmenin yanında, şehrin en güzel restoranlarında ve barlarında da vakit geçirebilirsiniz.

Özellikle Patershol Bölgesi’nde çok popüler olan Amadeus Restoranına da uğrayın derim.

11. Groot Kanon

Patershol Bölgesi’ndeki arnavut kaldırımlı tarihi sokaklardan mest olmuş bir şekilde ayrıldık ve tekrar Zuiverbrug Köprüsü’nden geçerek şehrin ana bölgesine doğru yol aldık.

Gent-Şehri

Belçika’da Gezilecek Yerler – Gent’teki Tarihi Büyük Savaş Topu

Şehrin diğer kısmına geçtiğimizde karşımıza nehir kenarında duran büyük bir savaş topu çıktı.

Yaklaşık 12.5 ton ağırlığında olan bu büyük dökme demir topun adının “dulle griet”, yani “kötü kadın” olduğunu ve Burgundy dükleri için yapıldığını öğrendik.

Bu büyük topun yakınında ise “dulle griet” isminden etkilenip ismini aynı şekilde koyan şehrin en iyi barlarından birini de bulabilirsiniz.

Bu arada eğer bütçe yaparak seyahat ediyorsanız, bizim kaldığımız ve şehir merkezine 10-15 dakika mesafede olan Kaba Hostel’i gözünüz kapalı rezerve edebilirsiniz.

12. Sint-Jacobskerk (Aziz James Kilisesi)

Büyük savaş topunu karşımıza aldık ve nehrin dikine doğru ilerledik. Karşımıza büyük bir meydan çıktı.

İsminin Vrijdagmarkt Meydanı olduğunu öğrendiğimiz meydanın çevresinde, şehrin en iyi barlarının olduğunu söylemek istiyorum.

Gent-Gezilecek-Yerler

Belçika Gent Gezilecek Noktalar’dan Biri : Aziz James Kilisesi

Vrijdagmarkt Meydanı’nın ilerisinde ise meydandan görünen ve şehrin diğer ihtişamlı kiliselerine göre daha küçük olan bir kilise yükseliyor.

Dışarıdan oldukça ihtişamlı görünen kiliseye ise sadece aşağıda belirttiğim günlerde ve saatlerde açık olduğu için giremedik.

İsmi St. James Church (Aziz James Kilisesi) olarak geçen bu yapı, 11. yüzyılda ahşap olarak inşa edilmiş.

Fırsat bulursanız, kısıtlı zamanlarda açık olan bu kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.

 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Açılış Kapanış saatleri: 09.30 – 12.30 (Cuma ve Cumartesi günü açık)

13. Werregarenstraat Graffiti Street

Son olarak Gent belçika gezilecek noktaları bitirirken, ilginizi çekebilecek ilginç bir yerden bahsetmek istiyorum.

Çoğu Avrupa şehrinde olan grafiti sokakları, Gent şehrinde de mevcut…

Gent-Gezilecek-Yerler

Gent Gezilecek Yerler

Şehrin merkezine dönüş yolunda, Onderstraat ve Hoogpoort caddeleri arasında kalan dar bir ara sokakta, Werregarenstraat Graffiti sokağı bulunuyor.

Yol boyunca sizi birçok grafiti bekliyor fakat ben fazla amatörce buldum. Yine de ilginizi çekerse gezmenizi tavsiye ederim.

5. Gent Gece Hayatı

Gent’te iki gece kaldığımız için gece hayatını ve şehrin akşam yaşantısını deneyimleme şansı bulamadık.

Öncelikle belirtmem gerekir ki Gent’te öyle Orta Avrupa’daki gibi şaşalı gece kulüpleri yok. Eğer öyle bir yer arıyorsanız, yanlış yerdesiniz.

Ghent city, bildiğiniz üzere dünyaca ünlü biraları ile meşhur. Genelde şehirdeki gençler, akşamları bar ve pub tarzı yerlerde takılıyorlar.

Biz de şehirdeki gece hayatının en önemli bar ve publarından bir kaçını deneyimledik.

Gent-Gece-Hayatı

Gent Gece Hayatı – Şehrin En İyi Barlarından Biri : Dulle Griet

Aşağıda kısa kısa önereceğim barlarda, akşamlarınızı hayli eğlenceli geçirmeniz mümkün. O zaman şehirde önereceğim barları ve pubları tek tek listeleyelim:

 • Dulle Griet: İçeri girer girmez dekorasyonu ile büyüleyen ve 250’ye yakın birasıyla seçim yapmanızın zor olduğu harika bir mekan.
 • Hot Club Gent: Bir insanın geçebileceği kadar dar bir yerden girilen gizli bir mekan. Eğer içeride müzik de olsun diyorsanız, bu mekan tam size göre. 
 • De Trolledeker: Yine 200’e yakın bira çeşidiyle ve hangi içkiyi içiyorsanız kendine has bardağıyla gelen enfes bir bar.
 • ‘t Dreupelkot: Burası “jenever”, yani meyveli cinleriyle ünlü küçük ama mükemmel bir mekan.

6. Gent’te Ne Yapılır ?

Gent gezi rehberini hazırlamaya başladığımda Gent belçika gezilecek yerler değil de farklı bir bölümde bahsetmek istediğim birkaç eğlenceli aktivite olduğu aklıma geldi.

Sizi şehir ile ilgili her şeyden haberdar etmek görevini üstlendiğim için, aşağıdaki etkinlikleri de sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Gent Şehrini Bisiklet ile Keşfetmek: Gent’e geldiğimde tren garından çıktığım an, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi yüzlerce bisiklet ile karşılaştım. Şehirde dolaştıkça arabadan çok bisikletli sürücü olduğunu gördüm. Üstelik gittiğim zamanlarda hava sıcaklığı sıfır derecelerde olmasına rağmen…
Gent-Belçika

Gent’te Ne Yapılır – Tren İstasyonu Önündeki Bisiklet Yoğunluğu

Şehirde bisiklet ile okula, işe gitmenin artık rutin bir iş olduğunu anladım. Hemen hemen herkes trafikte bisiklet kurallarına uyuyor ve tüm bisikletler aynı ahenkte rahatlıkla yol alıyor.

Sonuç olarak şehrin tamamında bisiklet yolları mevcut. Gent şehir merkezinde ve tren istasyonlarında kiralayacağınız bisikletler ile şehri ya da şehrin etrafını keşfetmenizi kesinlikle öneriyorum.

Bisikletlerin kullanım saatine göre günlük kullanımları 5-10 Euro civarında…

 • Gent Kanallarında Bot Turu: Belçika Brugge’de meşhur olan kanal turları, Gent’te de oldukça popüler. Sonuçta şehir merkezinde birçok kanal ve nehir bulunuyor. Bu yüzden şehri bir de kanallar arasında botlar ile keşfetmenin keyfi de inanılmaz oluyor.
Gent-Belçika

Gent Kanallarında Bot Turu

Şehirdeki kanallarda botlarla 1 ya da 2 saat arasında değişen sürelerde kısa ve uzun turlar mevcut. Fiyatları da 7,5 ila 15 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

7. Gent’te Nerede Kalınır ? Gent Otel Önerileri

Gent’te konaklama konusuna gelirsek, bu şehirde her bütçeye uygun otel ve hostel seçenekleri bulabilirsiniz.

Şehir merkezinden şehir dışına çıktıkça ya da tren istasyonuna yaklaştıkça fiyatlar genelde düşüyor.

Fakat şunu bilin ki; nerede kalırsanız kalın, şehrin tamamını yürüyerek rahatlıkla gezebiliyorsunuz.

Gent-Kaba-Hostel

Gent’te Nerede Kalınır ? Kaldığımız Kaba Hostel’in İçinden Manzara

“Peki siz nerede kaldınız?” diye sorarsanız, hemen cevaplayayım. Gent Belçika gezimizde bütçe yaparak gezdiğimizden dolayı bizim tercihimiz, çift kişilik odası olan (banyo dahil) bir hostel oldu.

Ücretsiz kahvaltının olduğu Kaba Hostel’de kişi başı 30 Euro gibi bir ücrete konakladık ve hostelden çok memnun kaldık.

Şehir merkezine 10-15 dakika mesafede olan Kaba Hostel’i ve personelini biz çok sevdik. Siz de eğer bütçeli geziyorsanız, bu hosteli gözünüz kapalı rezerve edebilirsiniz.

Gent-Konaklama-Kaba-Hostel

Konakladığımız Kaba Hostel’de Hazırladığımız Ücretsiz Kahvaltı

Şehirde bütçenize göre başka konaklama önerileri yapabilmek için tüm otelleri tek tek inceledim. Otellerin ve hostellerin fiyatına göre aşağıda tek tek sıraladım.

Otellerin ve hostellerin isimlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz:

Gent Hostel Önerim:

 • 10 kişilik yatakhane odasında gecelik tek kişi fiyatı 17 Euro olan Hostel Uppelink (konumu şehrin göbeğinde ve nehir kenarında)
 • 4 kişilik yatakhane odasında gecelik tek kişi fiyatı 24 Euro olan Kaba Hostel (ücretsiz kahvaltı imkanı olması harika)
 • 4 kişilik yatakhane odasında gecelik tek kişi fiyatı 28 Euro olan 13 O’Clock Hostel
Gent-Şehri

Gent Şehrinin Muhteşem Tarihi Binaları ve Kanalları

Gent Lüks Otel Önerim:

Gent Orta ve Düşük Bütçeli Otel Önerim:

Yukarıda belirttiğim otellerin fiyatlarında dönemsel olarak artış ve azalışlar olabilir.

Size önerim, seyahatleriniz kesin ise erken rezervasyonla günlük fırsatları yakalamanız yönünde olacaktır.

Bütçeniz oldukça kısıtlı ise kesinlikle benim kaldığım hostel ya da hostel önerilerimi de dikkate alın derim. Çünkü en iyi konaklama fiyatlarını genellikle hosteller sunar.

Gent-Belçika

Gent Gezi Rehberi : Şehir Sokaklarında Graffiti Zamanı

Gent planları yapmadan önce Belçika linkinden tüm gezi yazılarımıza bir göz atın.

Gent’te kısa da olsa harika iki gün geçirdim. Gent’i, Belçika seyahatime son anda ekledim fakat ne kadar iyi bir karar verdiğimi daha Gent’e ulaştığım ilk gün anladım. Avrupa’nın hem modern hem tarihi bir şehrini gezmek çok güzeldi. Özellikle akşamları şehir aydınlatmasının harika olması, Gent gezilecek yerleri daha alımlı kılıyor. Umarım siz de Gent şehrinden benim gibi harika anılarla ayrılırsınız. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın olur mu ! Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Nil Acar
  • Emre Eren

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.