Ayvalık Cunda’da ne yapılır

Ayvalık ve Cunda’da Ne Yapılır ?

Ayvalık ve Cunda’da yapılacak aktiviteler nelerdir ? Neler yapılmaz ki. Bölgede, sevimli mi sevimli köyler, el değmemiş koylar, lezzetli yemekler, harika etkinlikler var. İster deniz-kum-güneş, ister köy hayatı isterseniz sakin bir tatil yapabilirsiniz. Hatta kendimce güzel bulduğum bazı aktiviteleri “Ayvalık’da yapılacak 8 şey” listesi şeklinde anlatayım diyorum.

Ama öncesinde, sizler için hazırladığım kılibi lütfen HD olarak izlemeyi unutmayın. Kendimce çektiğim anlardan, çok güzel görüntüler var.(Telefonda gösterilemeyebilir. Bilgisayarınızdan izleyiniz. İzleyemezseniz instagram.com/birhayalinpesinde hesabımdan görebilirsiniz. Youtube kanalımda da onlarca video var. Tek tek hepsini ekledim. İyi seyirler dilerim.)

Ayvalık ve Cunda’da yapılacak 8 aktivite

1-Tekne turlarına katılın

Ayvalık bölgesinde bulunan 20’den fazla adaya, günübirlik tekneler turlar düzenliyor. Sabah saatlerinde limandan ayrılan tekneler, akşamüzeri geri dönüyorlar. Öğle yemeği ve tekne turu dahil kişi başı 35-40 TL fiyat ödemeniz gerekiyor. Özellikle yeterli vakti olanlardansanız, mutlaka yapmanız gereken etkinliklerden olsun.

2-Tarihi sokak turları yapın

Ayvalık, ülkemizin en çok tarihi yapılarına ev sahipliği yapan yerlerden birisi. Özellikle Ayvalık ve Cunda merkezde bulunan tarihi sokakları keşfetmeli, kendinizi rüzgarın ve sokağın akışını bırakmalısınız. Gündüz biraz sıcak olacaktır. Ama geceleri hava enfes.

3-Bisiklet ile doğayı keşfedin

Ben yapmadım. Ama bölgenin o güzel kıyılarını ve koylarını, hatta yemyeşil ormanlık bölgelerini görünce “Keşke bisiklete binip şöyle güzel bir keşfe çıksaydım.” diye düşündüm doğrusu. Eğer sizin vaktiniz olursa, mutlaka bir bisiklet bulup, Ayvalık civarını bisikletini ile gezin derim. Hem koylarını, hem kordonu hem de ormanlık araziyi keşfe çıkın.

4-Günbatımı keyfi yapın

Beni bilenler bilir. Yengeç burcundan mıdır, yoksa Fethiye gibi bir şehirde doğduğumdan mıdır bilmiyorum, günbatımına karşı bir zaafım var. Anlamadım gitti ! İşte bu zaafın kurbanı olan ben, Şeytan sofrasındaki o harika gün batımına aşık olanlardan oldum. Sadece Şeytan sofrası mı ? Tabiki hayır. Bölgenin her bir kıyısından, her bir koyundan bu güzelliğe şahit olabilirsiniz.

5-Bölgedeki köyleri keşfedin

Bölgede bulunan Küçükköy (Yeniçeri köyü), Yukarıbey Bucağı Köyü ve Bağyüzü Köyü gibi köyleri görmeden dönmeyin derim. Özellikle Küçükköy’de göreceklerinize inanamayacak, sanatın tüm güzelliklerine bu şaşırtıcı köyde şahit olacaksınız. Bir kez daha o güzel insanlara selam olsun.

6-Cunda’da gece hayatına doyun

Cunda’da olmazsa olmazlardan başlayalım: Eğer alkol sevenlerdenseniz ve rakı-balık aşıklarındansanız, mutlaka sahildeki restoranlarda güzel bir akşam yemeği ve fasıl keyfi yapabilirsiniz. Zaten bu sizin 3-4 saatinizi alacaktır.

Yemekten sonra ise, Cilveli Bar diye bir mekan var. Ben çok ama çok sevmiştim. Canlı müzik yapıyorlar ve gece 3’e kadar sürüyor. Websiteleri için tıklayınız. Hatta Cilveli Bar’a gelmeden önce diğer barlara da uğrayıp, iki lafın belini kırabilirsiniz.

7-Cunda ve Ayvalık’da alışveriş yapın

Daracık sokaklar, küçücük butik dükkanlar ve hemen önlerindeki yeşilin, mavinin ve beyazın en çok yakıştığı sevimli tezgahlar. Özellikle Cunda’da, hemen Ayvalık Caddesi ile Belediye Sokak’ın kesiştiği yerde kurulan Cumartesi pazarı duraklarınızdan olabilir. Bu bölgede bulunan bir çok dükkandan takılar, sabunlar, el işlemeleri satın alabilirsiniz. Hiç bir şey almasanız bile, bölgenin halkı ile laflayıp, bir bardak çay için derim. İnanın bana çok ama çok seveceksiniz.

8-Deniz-kum-güneş keyfi yapın

Sarımsaklı plajı, Patriça plajı ve Ada camping gibi güzel sahillerimizin olduğu yerlere gidip, güneşin sıcaklığına, rüzgarın huzuruna erin. Sarımsaklı plajı Ayvalık’a yakın iken, Patriça ve Ada camping Cunda’da yer alıyor.

Şu ana kadar size sadece 8 madde listeledim. Eğer ki Cunda ve Ayvalık’a dair daha geniş kapsamlı yazı araştırıyorsanız, lütfen Cunda ve Ayvalık gezi rehberi yazıma bir göz gezdirin. Orada, ulaşımdan yeme-içmeye, konaklamadan bölge hakkında kapsamlı bilgilere kadar bir çok önerimi görebilirsiniz. Görmek için lütfen tıklayınız.

Şimdiden yüzünüzün güleceği bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Instagram: www.instagram.com/birhayalinpesinde

Snapchat: denizpehlivann

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !