Ukrayna Nerede ? Ukrayna Haritası : Ukrayna’ya Nasıl Gidilir ?

Ukrayna, dünyada yer alan en küçük ikinci kıta olan Avrupa Kıtasının doğusunda yer alıyor; ve doğusunda Rusya, batısında Polonya, güneyinde ise Kırım bulunuyor. Ukrayna’nın bize olan konumu ise : ortak kullandığımız Karadeniz’in kuzeyinde olması. En çok bildiğimiz şehirleri Kiev, Lviv ve Odessa. Ama son zamanlarda, özellikle Çernobil ile daha çok dikkatimizi çeken bir ülke. İşte bu sebeple, gelin aşağıda, Ukrayna nerede ve Ukrayna’ya nasıl gidilir sorusunun cevabını biraz daha şehir şehir detaylıca anlatayım.

ukrayna nerede haritası

Ukrayna nerede : Avrupa’nın doğusunda, Karadeniz’in kuzeyinde

Zaten Ukrayna harita örneklerini de aşağıya ekliyorum. Ayrıca, bu yazımda Ukrayna’ya komşu ülkeler olan yerlerden de bahsetmeden geçmeyeyim diyorum. Böylece Ukrayna’yı anlamakla kalmaz, aynı zamanda komşu ülkeler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

1. Ukrayna Nerede ? Ukrayna Haritası Konumu ? Nasıl Gidilir ?

Ukrayna’nın ana kara parçası, Avrupa kıtasında bulunuyor; Karadeniz ile Azov denizi kıyılarına kadar ülke sınırları uzanıyor.

BelarusRusyaPolonya, Slovakya, MacaristanRomanya, Moldova ve Kırım  ile sınır komşusu olan Ukrayna’nın başkenti Kiev‘e, Lviv’e, Odessa’ya ve Kharkiv’e direkt olarak uçakla gidilebiliyor ve Türkiye’den direk uçuş 1-2 saat sürüyor.

Kiev’e geldikten sonra bütün bu şehirlere rahatça ulaşılabiliyor. Özellikle Çernobil’e son zamanlarda sıkça turlar düzenleniyor ve Kiev’den katılabiliyorsunuz.

Ukrayna, Uluslararası saat diliminde GMT +2 diliminde yer alıyor o yüzden Türkiye ile Ukrayna arasında saat farkı yoktur.

Ukrayna’ya uçak bileti almadan mutlaka En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

2. Ukrayna Hava Durumu

Ukrayna’da ülkemize göre daha ağır bir karasal iklim hakim. Ülke genelinde kış ayları çok sert geçiyor. Hatta ilkbahar ve yaz aylarında bile günlük sıcaklık 20 dereceye kadar düşebiliyor.

Eğer güneşli güzel günlerde Ukrayna’yı gezmek isterseniz Haziran – Eylül aylarını tercih etmelisiniz. Avrupa’da hava şartları çok değişken bu yüzden gitmeden önce uluslararası meteoroloji sitelerinden gideceğiniz dönemin bir önceki yılındaki hava durumuna göz atmanızı öneririm.

Ukrayna’da otel arıyorsanız, Şu Siteyi kullanın.

Ukrayna harita üzerinde tam da aşağıdaki bölgeleri kaplıyor. Biraz daha aşina olmanız için eklemek istedim. Bölgede yer alan, Moldova ve Belarus dışındaki tüm ülkeler T.C vatandaşlarından vize istiyor.

Ukrayna haritası

Ukrayna Haritası

Ukrayna’ya kadar gelmişken, mutlaka komşu ülkelere de gitmenizi öneririm. Eğer Schengen vizeniz varsa Ukrayna’dan Avrupa’ya da geçebilirsiniz.

3. Ukrayna Hakkında Bilgiler

Ukrayna yönetimsel olarak 24 bölgeye ayrılmış. Bu 24  bölgede toplam 459 şehir bulunuyor. Turistlerin yıllar içinde en çok ziyaret ettiği Ukrayna şehirleri ise Kiev, Lviv, Odessa, Kharkiv, Rivne, Kherson ve Pripyat (Çernobil).

Ukrayna’daki 10 dolara kalabileceğiniz otellerin fiyatlarını görmek isterseniz : 

4. Ukrayna Şehirleri Nerede

Ukrayna’da, en güzel 4 şehir sıralaması yapacak olsam : Bunlar Kiev, Lviv, Odessa ve Kharkiv olurdu. Kiev, biraz daha büyük şehir formatında.

Lviv, bana göre en güzel korunmuş Ukrayna şehri. Odessa, Ukrayna’nın Bodrum’u, Kharkiv ise öğrenci şehri. (Ukrayna şehirlerini aşağıda Ukrayna haritasında görebilirsiniz. Şehir isimlerine tıklayarak, o şehir hakkındaki gezi yazımı okuyabilirsiniz.)

Kiev Nerede

Ukrayna Haritası ve şehirlerin konumu

Çernobil Nerede

Bununla beraber Çernobil de son zamanlarda çok bilinen yerlerin başında gelir oldu. Çernobil, Kiev’e 141 km uzaklıkta Belarus sınırında yer alıyor.

Özellikle Çernobil’deki patlamanın olduğu ve Çernobil’e 3 km uzaklıkta yer alan Pripyat kasabasını da gelmişken görebilirsiniz.

Ukrayna hakkında detaylı bilgileri görmek için : UKRAYNAlinkine tıklayın

Ukrayna’ya gidenlerin en çok tercih ettiği yerler yukarıdaki haritada işaretlediğim yerler. Yerel kültürünü görmek isteyenler iç bölgelerdeki küçük köylere ve şehirlere; deniz tatili isteyenler ise Odessa, Berdyans’k, Mariupol gibi kıyı şehirlerini tercih edebilirler. Ukrayna nerede sorunuzu cevapladığımıza göre, artık yukarıda sıraladığım diğer yazıları da sırası ile okumanızı şiddetle öneriyorum.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

  1. Fatma
    • Deniz Pehlivan
  2. ADİL ÇORAK
    • Deniz Pehlivan
  3. Mücahit
  4. Nur Leylek

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.