Mavi Tur Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Fethiye tekne turu ya da mavi tur konusunda sıkça sorular soranlara : Dünyada nam salmış Akdeniz ve Ege koylarını teker teker ziyaret edip farklı rotaları bizzat görmüş birisi olarak “Söylenilenden çok daha güzel.”diyebilirim. Bir çok kez hem Fethiye hem de Göcek’te mavi yolculuk gezim olduğu için ve sizler de soru yağmuruna tuttuğunuz için, mavi tur hakkında her şeyi tek tek bu yazımda anlatmak istedim.

Ama size en baştan bir önerim olacak : Ailenizi, arkadaşlarınızı yada dostlarınızı yanınıza alıp gidin arkadaşlar. Göcek Koyları’nın o dinginliğinde kendinizi yenileyin. Bunu, Fethiyeli bir blogger arkadaşınız olarak gönül rahatlı ile söyleyebilirim.

Lütfen, öncelikle sonuna kadar Mavi Tur Video’mu izleyin. Orada her şeyi video olarak anlattım. Hatta kanalıma ücretsiz abone olursanız mutlu olurum. Her hafta böyle videoları Youtube kanalımda ücretsiz paylaşıyorum.

“Peki nerede yapılıyor bu mavi tur ?” diye soruyorsanız, genellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında yapıldığını belirteyim. Tabii Yunan Adaları da artık rota çeşitliliğine eklenmiş durumda. Ama Yunanistan için, Yunan Adaları Kapı Vizesi almanız gerekiyor. Haberiniz olsun.

mavi_tur_tekne

Mavi tur teknemizin yukarıdan görünümü : Fethiye tekne turu için biçilmiş kaftan

Tabi ben Göcek, Fethiye ve Yunan Adaları olarak konuya çat diye giriş yaptım ama : En çok tercih edilen sahil rotaları ise; Fethiye, Göcek, Bodrum, Antalya, Marmaris, Kekova, Kaş ve Kalkan şeklinde aslında.

Yaz gelmiş, güneş tüm parlaklığıyla içimizi ısıtmışken; deniz ile iç içe olmayı, ülkemizin enfes doğal güzellikleriyle mest olmayı isteyenler için, haydi lafı çok uzatmada n Mavi Tur gezisi nasıl yapılıyormuş birlikte planlara başlayalım.

Akdeniz veya Ege’ye gidecekseniz ve uçak bileti alacaksanız, öncelikle ‘En İyi 10 Uçak ve Tren Bileti Arama Motoru’ yazıma bakınız.

1. Mavi Tur Nedir?

Yazıma başlamadan ufak bir detaya açıklık getirmek istiyorum. Mavi tur, günübirlik yapılan tekne gezilerine, mavi yolculuk ise 4-5 gün, 1 hafta ya da 10 gün devam eden uzun süreli tekne turlarına deniyor.

Bizim yaptığımız, 3 günlük bir mavi yolculuk oldu. Ama herkesin dilinde Mavi Tur olarak bilindiği için, ben 2 terimi de bolca birlikte kullanacağım.

Öncelikle, Mavi turu yapan birçok başlangıç noktası var. Biz Muğla’nın güzel ilçesi Fethiye’den başlamayı tercih ettik. “Sonuçta memleketin Deniz.” diyenler olacaktır. Ama gerçekten söylüyorum, Mavi Tur konusunda bu bölge biçilmiş kaftan. O yüzden aşağıda, genelde Fethiye ve Göcek odaklı mavi tur rehberi yaratacağım.

Hatta Göcek Gezisi yazımı da mutlaka okuyun

Biz, aylar öncesinden planlar yapıp hayalini kurduğumuz Fethiye tekne turuna çıkma günü gelip çattığında 10 arkadaş toplanıp Fethiye Limanı’na doğru yola koyulduk.

fethiye_tekne_turu_dostlarla

Fethiye tekne turu – Mavi -tur – Fethiye limanı

Tekneye binmeden önce yakın civardaki marketten ihtiyacımız olan tüm yiyecek ve içecekleri kaptanımız Aydın Bey ile birlikte aldık.

Zaten tekneler çok merkezi bir alanda bulunduğu için her şeye kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Eğer alacaklarınız çok olursa, markette bulunan ekip de taşımada yardımcı oluyor. Market arabalarıyla limana kadar getiriyorlar.

Tekneye binmeden önceki hissettikleriniz ise paha biçilemez.

mavi_tur_fethiye_limanı

Fethiye Limanı : Fethiye tekne turu

Güneşin denize süzülmesi, içinizdeki çocuksu kıpırtı, teknelerin insanları bir rüyaya çıkaracakmış gibi limanda yan yana dizilişi,  insanı sonsuz bir huzurla kaplıyor.

İşte tüm bu güzel hisler içinde, tekneye ilk adımınızı atınca masal yolculuğuna başlamış gibi oluyorsunuz.

Mutlaka Göz At : Fethiye Nerede Fethiye Nereye Bağlı

2. Mavi Yolculuğu Başlatan İsimler Kimlerdir?

Eşsiz doğanın yazarlara ilham kaynağı olduğu çok doğru. “Mavi Yolculuk” da tam olarak bunun kanıtı bence…

Çünkü Mavi Yolculuk deyince akla 3 yazar ismi geliyor. Onlar da Halikarnas Balıkçısı, Sabahattin Eyüboğlu ve Bedri Rahmi Eyüboğlu…

Halikarnas Balıkçısı, yani Cevat Şakir Kabaağaçlı, Bodrum’da sürgün yaşadığı zamanlarda arkadaşlarını da yanına alıp ilk mavi yolculuğa çıkma fikrini gerçekleştirmiş.

Ve çıktıkları turlarda radyo dinlemez, gazete okumazlarmış. Amaç, dünyadan uzaklaşmak ve sadece kafa dinlemekmiş…

Haftalarca denizde kalırlar ve sadece acil ihtiyaçları için karaya çıkarlarmış.

Amaçları; zengin tarihi mirasımızı keşfetmek, özgürlüğe yelken açmak ve tabii tüm bu güzellikleri kitaplarıyla birleştirip ölümsüz kılmak…

İşte sanatı doğayla iç içe tutan mavi yolcuların edebi eserleri de büyük oranda bu eşsiz doğadan etkilenmiş.

mavi_tur_gocek_koylari

Fethiye tekne turunda her bir adaya her bir koya ayrı ayrı hayran oluyorsunuz –

Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum hakkında yazdığı çok ufak bir kısmı sizler için alıntılamak istiyorum:

“Bodrum, doğusunda Gökova körfezi 45 deniz mili içerlere doğru uzanır. Orası Nis’ine, Montekarlo’suna, Dalmaçya kıyılarına taş çıkartır. Her ufak koyu Mersin ve başka kokulu ağaçlarla çevrili erimiş bir zümrüt parçasıdır. Denizlerinde uçan balıklar uçar.

 Dağlarında her biri 18 bin portakal veren portakal ağaçları yükselir. Dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan buhur (Liquid Amber Styraxiflua) ormanları buradadır.

 100 metreden denize tepe takla inen uçurumları mı isterseniz, irili ufaklı ada kümeleri mi istersiniz, altın renkli plajlar mı istersiniz? Ne isterseniz vardır burada.

 “İtalya’yı gör de öl” derler. Yok a canım; Bodrum’la kıyılarını gör ve yaşa…”

3. Fethiye Tekne Turuna Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Mavi turun bir çok rotası ve başlangıç noktası var. Ben Fethiye başlangıç noktası ulaşımını sizlere anlatacağım.

Uçakla ulaşım sağlıyorsanız, Dalaman Havalimanı’nda indikten sonra çıkışta Havaş ve Muttaş otobüslerini göreceksiniz.

40 TL ücreti olan bu otobüslere binip Fethiye otogarda, yani son durakta iniyorsunuz. Yol yaklaşık 1 saat sürüyor.

mavi_tur_teknesi

Fethiye tekne turuna çıkmadan önce

Otogarda inince; eğer Fethiye Muğla Makası’ndan geçen dolmuşlara binip Belediye’nin önünde inerseniz, direk teknelerin ön kısmındaki otoparka ulaşmış olursunuz.

Otogardan Çalış dolmuşlarına da binebilirsiniz ama indiğiniz zaman Fethiye Liman’a 5 dakika yürüme mesafeniz olur.

Aslında dolmuşun dışında en mantıklı seçim, otogara geldikten sonra limana taksiyle ulaşmak. Taksi ile gittiğinizde 5-10 dakika olan mesafe için maksimum 40 TL ödüyorsunuz. Yanınızda yüklü çantalarınız olacağı için bence taksiyle ulaşım en iyisi.

4. Mavi Tura Nasıl Çıkılır? Fethiye Tekne Turu Fiyatları Nasıldır?

Mavi tur yapmadan önce herkesin en çok merak ettiği ve çekindiği konular maliyet oluyor.

Aslında ciddi ciddi tura çıkmayı düşünüp araştırma yaptığınızda bu kadar çekinilecek bir durumun olmadığını görüyorsunuz.

Mavi yolculuk yapmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli kriter, mavi turu yapacağınız kişiler ve onların sayısı oluyor.

Eğer mavi turu az kişiyle yapmaya kalkarsanız, bu sizin için oldukça maliyetli olur. Çünkü bir tekneyi tamamen kiralıyorsunuz. Ve teknenin tarihine ve rotasına siz karar veriyorsunuz.

mavi_tur_sezlong

Fethiye tekne turu gezimizdeki teknemizden bir görüntü

Bu yüzden ne kadar fazla kişi olursanız o kadar iyi. Maliyeti paylaşmak açısından bu sizi oldukça rahatlatır.

Ayrıca, genelde özel kiralanan teknelerde, kimseye bağlı kalmadan sadece tanıdığınız insanlarla belirlediğiniz tarihlerde mavi tur keyfi yapabiliyorsunuz. Tabi ki, sadece kamera yani oda kiralayan firmalar da var.

Ama ben o tür turları önermiyorum. Çünkü hiç tanımadığınız insanlarla, her gün aynı yatta uyuyup-uyanmak büyük risk diye düşünüyorum.

“Fiyatlar nasıldır?” diye soracak olursanız, 1 hafta 10-12 kişilik ailenizle ya da yakınlarınızla yapacağınız mavi turun maliyeti, 60 – 70 bin TL’ye geliyor.

12 kişi olduğunuzu düşünürsek de kişi başı günlük 700 TL civarında bir ücret ödüyorsunuz. Bu fiyat, teknede yediğiniz ve içtiğiniz her şeye dahil bir ödeme.

Mesela Fethiye’den kalkıp Kekova’ya gidilirse maliyet çok rahat 50 bin TL. Yakın rotalarda fiyat 40 binin biraz üstünde olabiliyor. Bir de alkol kullanıyorsanız, fiyat bir tık artış gösterir.

İyi bir tatil yapmak istediğimizde zaten bundan çok daha fazlasını harcayabiliyoruz bazen. Ama inanın, Fethiye tekne turunun verdiği keyif ve huzur hiçbirinde yok.

Teknede müzisyen arkadaşlarım vardı. Ve her sabah erkenden kalkıp beste yapıyorlardı. Mavi yolculuğu başlatan yazarlarımızın da kitaplarındaki ilham kaynağı buradaki eşsiz doğa olmuş.

mavi_tur_muzik

Fethiye tekne turunda müzik ziyafeti

Sanata bu kadar faydası olan mavi turun, bir de insanın iç dünyasına açtığı derin huzuru tahmin edebiliyor musunuz?

Biz turdan iki üç ay önce şahıs teknesi olan Kaptan Aydın Coşkun ile iletişime geçtik. Ve tekneden ayrılırken “Seneye nasıl yapalım, nereye gidelim” diye konuşuyorduk.

Kaptan Aydın ve ekibinden hepimiz çok memnun kaldık. Ben zaten işini titizlikle yapan herkese karşı sonsuz saygı duyuyorum.

Kaptan Aydın da tam olarak öyle. İşini çok sevdiği için ayrı bir keyifle yapıyor. Ve teknede bulunan hiç kimsenin isteklerini göz ardı etmiyor.

Özellikle Fethiye ve Göcek mavi turuna çıkma fikriniz varsa,  Aydın kaptanla iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Selamımı söyleyin. Yardımcı olacaktır.

Aydın Coşkun irtibat numarası : 0543 912 63 41. Ayrıca instagram hesapları instagram.com/balu_yat ‘tan da detayları görebilirsiniz.

5. Diğer Fethiye Tekne Turu Alternatifleri Nelerdir? 

Mavi tura çıkmak istiyorsunuz ama kişi sayınız az ise, mesela 2 kişiyseniz, o zaman kabin kiralama alternatifini tercih edebilirsiniz.

Teknelerde genellikle 2 kişilik odalar oluyor. Onlardan 1 oda kiralarsanız, yine güzel bir tura çıkma fırsatı yakalarsınız. Ama yukarıda da belirttiğim gibi, bu durum biraz şans aslında. Eğer güzel insanlara denk gelirsiniz, ki denk gelmeniz yüksek ihtimal, gayet keyifli bir tur yapabilirsiz.

Mavi tura ilk defa çıkacaksanız; hem ortamı hem de doğal güzellikleri keşfetme ve insanlarla sosyalleşme açısından kabin kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Tabii komple tekneyi kiralamış olmuyorsunuz. Yani tur rotasına, yemeklere, turun yapılacağı zamana uymak zorundasınız.

mavi_tur_tekne_yan_tarafi

Fethiye tekne turu – Fethiye günübirlik yat turu

Bunlar sizin için sorun değilse bu alternatifi değerlendirebilirsiniz. Kabin kiralamasını genellikle acentelerin bir kısmı yapıyor.

Şahıs teknelerinde pek kabin kiralama olmuyor. Kaptanlar yaşanabilecek tatsız durumlara karşı risk almak istemiyorlar.

Çünkü baktığınızda birbirini tanımayan insanlar birlikte tatile çıkmış oluyor.

Kabin kiralama dışında bir diğer alternatif ise, günlük yat kiralama seçeneği. Bu kısmı da en ince ayrıntısına kadar anlatayım : 

Ayrıca; Günlüğü 4.000 TL’ye yat kiralayabiliyorsunuz. Arkadaşlarınız, aileniz ya da dostlarınızla Akdeniz’in masmavi sularına sabah 9:00 gibi açılıyorsunuz. Akşam da 18:00 civarında Fethiye Limanı’na dönüş yapıyorsunuz.

Yatta çorba başlangıçlı öğle yemeği, 3-4 çeşit meze, pasta ve içecek ikramı oluyor.

Kısa da olsa anlamı ve anısı büyük bir tatil isterseniz, kesinlikle günübirlik yat kiralamasını düşünün derim.

mavi_tur_fethiye_limani

Fethiye Limanı – Fethiye tekne turu – Fethiye günübirlik yat turu

Yat kiralaması konusunda da bu işte çok iyi olan, işini severek ve titizlikle yapan Serkan Biçer’i öneriyorum. Memnun kalıp bir daha gitmek isteyeceğinizden çok eminim.

Beğenmezseniz haber verin. Gerekeniz yapalım. Çünkü kendisi kuzenim olur. Selamımı söyleyin. Elinden gelen yardımı gösterir. Onun instagram hesabı ve iletişim adresi : instagram.com/asta_boat

Eğer günlük yat kiralamanın da maliyeti sizin için çok fazlaysa; yine günübirlik olan ama birçok kişinin katılabildiği turları değerlendirebilirsiniz.

Onlarda da yine koylara uğranıp yüzülüyor ve sabah 9’da kordondan ayrılıp; akşam 5 gibi geri dönüyorlar. Zaten bu tür tekneler, hemen hemen tüm turistik şehirlerimizde de aynı sistemde işliyor.

Yemek olarak; makarna ya da pilavın yanına balık, köfte veya tavuk seçenekli öğle yemeği veriliyor.

Eğer tertemiz koylarda yüzmek, denizin güneşin tadını çıkarmak isterseniz, kişi başı 200 TL civarında olan bu turları da tercih edebilirsiniz.

Yalnız çok kalabalık olduğunu da belirtmekte fayda var. Bazı yatlarda, 200-300 kişi olabiliyor. Eğer 8-10 kişi olursanız, özel yat kiralayarak daha özel ve ıssız koylara gitmenizi öneririm. Serkan bu konuda çok başarılıdır. Gittiği bütün koyları gözüm kapalı tavsiye ederim.

6. Mavi Tur İçin Hangi Mevsim Daha Uygundur?

Mavi Tur, nisan ayından başlayıp kasım ayı ortalarına kadar devam ediyor.

Çok fazla güneş ışığına maruz kalmadan, arada bir denize girmek ve güzel bir bronz tene sahip olmak için en uygun zamanlar eylül – ekim ayları…

Gece gündüz denize girmek isteyenler, güneşten en fazla yararlanabileceği temmuz – ağustos aylarını değerlendirebilirler.

Kafa dinlemek isteyenler için ise en uygun zaman mayıs ve ekim ayları…

mavi_tur_yagmurlu

Fethiye tekne turuna mayıs ayında çıkıyorsanız arada kısa süreli yağmurlara yakalanabilirsiniz

O aylarda sahil ve koylarda yoğun bir kalabalık olmaz. Bu yüzden doğanın tüm güzelliklerinden ve tarihi zenginliklerden daha fazla keyif alırsınız.

Tabii arada bir yağmur yağabilir ama bu yağışlar çok kısa süreli olur.

Biz de turumuzu mayısın birinci haftasında yaptık. Hatta ikinci günümüzde şiddetli bir yağmur yağdı.

Ama 1-2 saate hava yine açılıp güzelleşti. Yine denizimize girip güneşten faydalanabildik.

Hepimiz için de farklı bir anısı oldu. Yağmur damlalarını denizle dans ederken izlemek, bambaşka bir huzurdu. Yağmurun ardından açan güneş ise çok daha kıymetli oldu bizim için.

7. Mevsime Göre Mavi Tur Fiyatları Değişiklik Gösterir Mi?

Değişen mevsime göre tabii ki fiyatlar da değişiyor. “Düşük sezon” denilen zaman dilimlerinde mavi tura çıkarsanız, daha uygun fiyatlara yine güzel bir tatil yapmış olursunuz.

Nisan başından 15 hazirana; 15 eylülden de kasım ayının başlarına kadar olan zaman aralıklarında fiyatlar daha esnek olduğu için uygun fiyata tekne kiralayabilirsiniz.

mavi_turda_yagmur

Fethiye tekne turu – mavi tur – göcek koyları

Mesela sezonda 50-60 bin TL arasında ödeyeceğiniz fiyatlar, düşük sezon zamanlarında 30-40 bin TL’ye kadar düşer. Ki bu da kişi başı günlük ödeyeceğiniz fiyatı epey azaltır.

8. Mavi Turda Yeme İçme Nasıl Oluyor?

Fethiye tekne turunda yiyecek ve içecekler ödediğiniz fiyatın içine dahil oluyor. Yukarıda da belirttiğim gibi alkol kullanıyorsanız, bir tık fiyat artıyor.

Mesela yeme içme için 10 bin TL harcanacaksa, alkol olduğu zaman bu 20 bin TL’ye kadar çıkabilir.

mavi_tur_aksam_yemegi

Fethiye tekne turunda birbirinden lezzetli yemekler yedik

Ayrıca Kaptan Aydın Coşkun’un teknesiyle yola çıkıyorsanız, asla aç kalmayacağınızı, aksine mükemmel yemekler tadacağınızı belirtmek isterim.

Biz Fethiye tekne turuna çıkmadan önce kaptanımızla sürekli irtibat halinde olduk. Kendisi çok titiz çalıştığından, herhangi bir şeye alerjimiz olup olmadığına kadar her şeyi sordu.

Tekneye binmeden önce bizim seçtiğimiz menüler üzerinden kaptanımız ile birlikte alışverişimizi yaptık.

Sadece kaptan dediğime bakmayın, aynı zamanda çok iyi bir aşçı kendisi. Birlikte aldığımız yiyecekler ile bize her öğün harikalar yarattı.

mavi_tur_dostlarla_yemek

Fethiye tekne turunda dostlarınızla keyifle yemek yemek bir başka oluyor

Sabah kahvaltıları, öğlen yemekleri, ikindi atıştırmaları, beş çayları, akşam yemekleri, gece meyveleri derken çeşit çeşit tatları mükemmel manzaralar eşliğinde bize sundu.

Sabahları hem güzel kokulara uyanmak hem de nefis bir manzaraya karşı kahvaltı yapmak inanılmaz ayrıcalıklı bir duygu.

Sabahları pişiden tutun, sucuğa, böreğe kadar dört dörtlük kahvaltılar yaptık.

Akşam yemeklerinde mangal keyfinden tutun da çeşit çeşit mezeye ve lezzetli balık türlerine kadar her bir yemeği keyifle yedik.

mavi_tur_bes_cayii

Fethiye tekne turundaki müthiş kek : fethiye tekne turu hakkında her şey

Özellikle beş çayında yediğim bol kuruyemiş ve meyveli keki asla unutamayacağımı söylemeliyim. Kaptandan boşuna tarifini istemeyin, vermiyor.

Ama yediğiniz şeyleri daha da güzelleştiren bir şey varsa o da; çaylarınızı yudumlayıp mükemmel havayı içinize çekerken dostlarınızla birlikte yaptığınız hoş sohbetler oluyor.

9. Mavi Tur Hangi Bölgelerde Daha Çok Tercih Edilir?

Ege ve Akdeniz kıyılarında Mavi tura çıkılacak birçok nokta var. Bizim mavi tur başlangıç noktamız ise Fethiye oldu.

Ülkemizde bilmediğimiz, gördüğümüzde bizi hayretler içerisinde bırakan öyle manzaralar öyle koylar var ki, insan bu kadar geç keşfettiği için bin pişman oluyor.

En çok tercih edilen bölgeleri sayacak olursam; Fethiye, Göcek, Antalya, Marmaris, Bodrum, Kaş ve Kekova…

Kısaca bu rotalardan bahsedecek olursam :

Fethiye 

Muğla’ya bağlı olan Fethiye, Akdeniz’in doğal liman kenti olduğundan, tekne kiralama ve tekne yolculukları açısından çok ideal bir tercih.

Mavi yolculuk gezisinde Fethiye, başlangıç noktası olarak oldukça popüler. Denizin turkuaz rengi aklınızı başınızdan almaya yetiyor.

Hem yeşili hem maviyi bir arada dans ederken görmek ve o atmosferin içerisinde olmak, inanılmaz huzur verici. Ayrıca oldukça çarpıcı sahil şeridine sahip olan Fethiye mavi turda, su sporlarının da doyasıya keyfini çıkarabilirsiniz.

Fethiye’nin fıstık gibi koylarını doya doya gezdikten sonra tatili uzatmak isterseniz, şu linkten mutlaka otel rezervasyonu yaptırın derim.

mavi_tur_manzara

Fethiye tekne turu – Mavi tur – Göcek koyları

Göcek 

Muğla Fethiye ilçesine bağlı olan Göcek, sakin ve bağımlılık yapan bir sahil kasabası. Belli bir zamana kadar kimsenin haberdar olmadığı bu harika doğa yerini farklı kılan, çevresinde çok fazla irili ufaklı koy ve ada bulunması…

Öyle ki, her uğrayacağınız koy, her göreceğiniz ada farklı bir cennet kapısı gibi… Buralara aşık olmamak, huzuru bulmamak elde değil.

Hele ki benim gibi Fethiye tekne turuna dostlarınızla birlikte çıktıysanız; o sessiz koylar, adalar, mis kokan doğa, enfes günbatımı size daha da cennet olacaktır.

Çünkü mavi turun en güzel yanlarından biri de, dostlarınızla taze balık yerken yaptığınız keyifli sohbetlerdir.

Mavi tur yolcularının rotasına renk katan Göcek; coğrafi yapısı, sosyal alanları, sahili ve incecik kumlarıyla büyülü bir destinasyona sahip.

Yassıca Adaları, Tavşan Adası ve Katrancı Adası, Günlüklü Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Dalyan, Manastır, Göbün ve Panço Koyu bu bölgede bulunanlardan sadece bir kaçı…

mavi_tur_gocek_manzarasi

Fethiye tekne turu – Mavi tur – Göcek koyları

Antalya

Akdeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Antalya, doğal güzellikleri, temiz sahilleri ile turizme ciddi bir değer katıyor.

Yaz boyunca denizden ve güneşten en iyi şekilde faydalanılabilecek olan bu güzel şehir, tabii ki mükemmel bir tatil yapmanın imkanlarını sunuyor. Bu bölgede, benim favorim Kaş – Kekova civarı. Deniz, tarih, huzur arıyorsanız listenizde olsun.

Marmaris

Muğla’ya bağlı olan Marmaris, doğanın her rengine şahit olabileceğiniz cennetten bir köşe gibi… Mavi tur imkanınızı çok iyi değerlendirebileceğiniz Marmaris, uzun sahil şeridine, doğal limana, birbirinden güzel koylara ve antik kentlere sahip…

Muğla Marmaris’e özgü olan büyük yapraklı çınar ağaçları ve yüksek çam ormanları, sanki cennete düşmüşsünüz hissini veriyor.

fethiye_mavi_tur

Fethiye tekne turu – Mavi tur

Bozburun ve Fethiye Körfezi, batıdaki Dalyan Deltası ile iyi bir güzergah ve tatilinize güzellik katacak harika bir değer. Düşünsenize; masmavi bir deniz, alabildiğince yüksek dağlar, çam ağaçları ve tarihi dar sokaklar…

İşte böyle güzel bir bölgede tatili uzatmak isterseniz, Marmaris otellerini şuradan inceleyebilirsiniz.

Bodrum

Bodrum, Muğla’nın 13 ilçesinden biri. Ayrıca Ege kıyılarını barındıran Bodrum, yelken açısından oldukça iyi bir başlangıç noktası…

Bodrum’da özellikle Gökova Körfezi, en iyi seyir alanlarından biri olarak kabul edilir. Mavi yolculuğu başlatan, yukarıda bahsettiğim yazarımız Cevat Şakir, düzenli gezilerine ilk Gökova Körfezi ile başlamış.

Çeşitli güzergahlarda bol güneşin, masmavi denizin, tarihin, eğlencenin, sporun tadına varacağınız Bodrum’da, kendinizi başka dünyadaymış gibi hissediyorsunuz.

Bodrum büyük olduğu için tatili uzatmak isteyenler, şu linkten Bodrum otellerini inceleyebilirler.

fethiye_limani_donus

Mavi tur – Mavi yolculuk rotaları – Fethiye tekne turu

Kaş

Kaş, Antalya’nın en batısında yer alıyor ve turistik bir ilçe. Mavi yolculuk yapmak istiyorsanız ya da tekne kiralayacaksanız, Kaş’ın en ideal konumlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Yaz aylarında oldukça revaçta olan bu güzel tatil beldesi, en çok tercih edilen popüler yerlerden biri… Çevresinde Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentleri barındıran Kaş, dalış ve su sporları alanında da oldukça ideal noktalara sahip…

Mavi ve yeşilin muazzam tonlarını taşıyan ve doğal güzellikleri ile sizi büyüleyen bu mükemmel tatil yerinde hem eğlenip hem dinlenebilirsiniz.

Batısında Esen Çayı, doğusunda Demre, kuzeyinde Elmalı ilçeleri ile çevrili olan Kaş’ta, hayal ettiğiniz tatili gerçekleştireceğinizden oldukça eminim.

Eğer turdan önce ya da sonra Kaş’ı daha iyi özümsemek istiyorsanız, bence şimdiden Kaş otellerini incelemek için tıklayın 

Kekova

Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki kayalık bir ada olan Kekova, tertemiz görüntüsü ve berrak deniziyle el değmemiş bir bakir alan sunuyor.

‘El değmemiş’ diyorum çünkü, bu küçük adaya karayolu ile ulaşmak mümkün değil. Ancak tekne ya da feribot ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Her ne kadar küçük bir ada olsa da çevresindeki tarihi kalıntıları, pansiyonları, otelleri, kafeleri ve sosyal tesisleriyle turistik bir belde özelliğini taşıyor.

Mavi tur yolculuklarındaki rotalardan biri olan Kekova, birçok tarihi ve doğal güzellikleriyle tatilinize güzellik katıyor. Size de keyfini çıkarmak kalıyor.

10. Fethiye Göcek Koyları Hangileridir?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek mahallesinde birbirinden güzel koylar mevcut.  Ben en bilinenleri sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıda sıralayacak olursam;

 • Yassıcalar
 • Zeytinli Koyu
 • Tersane Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Panço Koyu
 • Göbün Koyu
 • Merdivenli Koyu
 • Binlik Koyu
 • Batıkhamam Koyu
 • Sarsala Koyu
 • Sıralıbük
 • Bedri Rahmi Koyu
 • Büyükova Koyu
 • Boynuz Koyu
 • At Bükü

Kısaca bazı Göcek koylarından bahsedeyim. Sarsala Koyu, kalabalık olmayan plajı, incecik kumu, berrak suyu ile günübirlik vakit geçirmek isteyenler için oldukça uygun bir yer.

Sarsala Koyu’nda konaklamak için otel ya da başka bir işletme bulunmuyor. Bu sebeple de oldukça sakin.

Göcek Göbün Koyu’nda ise hem doğanın güzellikleriyle mest olmak, hem kültürel mirasımızı keşfetmek hem de ağaçlardan gelen mis gibi havayı solumak mümkün.

Bir taraftan denizin dibindeki antik kalıntılarla geçmişe yolculuk yaparken bir taraftan berrak sularda ruhunuzu yeniliyorsunuz.

Fethiye_tekne_turu_gocek_koylari

Fethiye tekne turu – Mavi tur – Göcek koyları

Kaptan Aydın, insanların Göcek koylarını gelip görmesini istiyor. Son zamanlarda “Göcek koyları çok kirlenmiş” diyenler oluyormuş.

Kulaktan dolma bilgilere inanıp insanların ülkemizdeki güzelliklere sırtını dönmesini istemiyor.

Özellikle polen zamanlarında denizdeki sarılığı görüp şikayetçi olanlar oluyormuş. Bu tamamen doğayla alakalı olan bir durum.

Aydın Kaptan, “Kendi kendimize çelme takıyoruz.” diye çok doğru bir şey söyledi.

Kimseyi duymayın arkadaşlar. Göcek koylarının kirli olduğu falan yok. Gidin, ülkemizdeki cennet güzelliklerini kendiniz görün, turizm açısından ne kadar zengin bir ülkede olduğumuzu fark edin.

Kültürel donanımlarımıza sahip çıkın. Mesela şuan Fethiye bölgesinde birçok yer koruma altına alınmış durumda.

Kenarda köşede bilmediğimiz o kadar güzellik saklı ki… Bu güzellikleri görmekten ve keşfetmekten asla vazgeçmeyin.

11. En Popüler 4 Mavi Tur Rotası Hangileridir?

Fethiye – Marmaris :

Fethiye’den ya da Marmaris’ten başlayan çift yönlü rota… Fethiye Körfez’de ve Göcek’te bulunan koylarda yüzme molaları, çeşitli aktivitelerle birlikte en eğlenceli mavi yolculuk rotalarından biri…

Fethiye – Kekova – Fethiye :

Fethiye’den başlayıp yine Fethiye’de biten bu rota ise, meşhur Ölüdeniz ve Gemiler Adası’nı görme fırsatı sunar. Kalkan ve Kaş’a da uğrayarak unutulmaz bir tur yaşarsınız.

fethiye_tekne_turu_gocek

Fethiye tekne turu – Mavi turu

Bodrum – Gökova – Bodrum :

Bodrum’dan başlayıp yine Bodrum’da biten bu rota ise oldukça revaçta… Yedi Adalar, Sedir Adası ve Kleopatra Plajı gibi çokça merak edilen yerleri keşfetme imkanı sunan bu rotada, Türkiye’nin en güzel koylarında yüzmek mümkün.

Marmaris – Datça – Marmaris :

Marmaris’ten başlayıp yine Marmaris’te sona eren bu mavi yolculuk rotasında da doya doya denizin ve güneşin keyfini çıkarmak mümkün. Çiftlik Koyu, Karacasöğüt, Çökertme, Bozuk Kale (Antik Loryma), Kocaada, Datça, Kızılada, Kadırga, Kumlubük ve Karya Bölgeleri’ni ziyaret etmek inanılmaz bir tatil keyfi sunuyor.

Bu arada mavi tur sonrasında bulunduğunuz bölgeyi de gezmek istiyorsanız, araç kiralamak zamanınızı daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Önceden araç kiralama rezervasyonunu uyguna yapmak istiyorsanız, şu linkten fiyatları inceleyebilirsiniz.

12. Mavi Turda Yanımda Neler Bulundurmalıyım ?

Günübirlik yapılan mavi turlarda yanınızda normal denize giderken aldığınız eşyaları bulundurmanız yeterli olacaktır. Onlar da havlu, güneş kremi, terlik, şapka…

Günübirlik yapılan mavi turların aksine 1 haftayı geçen mavi yolculuklarda ufak bir çanta hazırlamak, önemli tabii ki…

Eğer ki yanınıza almaya unuttuğunuz bir şey olursa, Carrefour teknesi her gün saat 08.30’da başlayarak tüm Göcek koylarını dolaşıyor.

mavi_tur_market

Fethiye tekne turu – Mavi tur – Göcek koyları – Teknede market

Market teknesiyle karşılaşmazsanız ve özel bir siparişiniz olursa, bir gün önceden sipariş verip rota seyrine teslimini sağlayabilirsiniz.

Yedek kıyafetler, havlular, bol bol güneş kremi, şapka ya da bandana mutlaka yanınızda bulunsun.

Mavi yolculuklar uzun sürdüğünden ve geceyi de orada geçireceğinizden dolayı, yanınızda ince bir hırka ve çorap bulundurmanızda fayda var.

Özellikle mayıs ya da ekim ayları gibi yağmur yağma ihtimali olan zamanlarda gidiyorsanız, gecelerin soğuğu için mutlaka hazırlıklı olun.

Ayrıca uğradığınız ada ya da koylarda tarihi yerlere yapacağız ziyaretler ve yürüyüşler için bir spor ayakkabı da şart derim.

13. Mavi Turda Ne Gibi Aktiviteler Yapılır ?

Bol Bol Yüzün: Zaten mavi turun en güzel tarafı, uğranan her koyda istediğiniz zaman yüzebilmek. Hem de berrak ve masmavi sularda…

Bol Bol Kitap Okuyun: Sabah mis gibi bir havayla masmavi bir görüntüye uyanmışsınız. Kuş sesleri ve rüzgarın hafif esintisi içerisinde teknenin ön tarafında şezlonga uzanıp huzurla en sevdiğiniz kitabı okuyorsunuz. Bence düşünmesi bile insanı rahatlatıyor.

Hatta size hemen Fethiye Limanı’nda teknelerin hizasında bulunan Fethiye Sahaf Kitabevi’ni önereyim. Teknenize binmeden önce istediğiniz kitabı seçip alabileceğiniz bir sahaf burası…

fethiye tekne turu

Fethiye tekne turu yapmadan önce Fethiye Limanı’nda bulunan sahaftan kitap alabilirsiniz

Balık Tutun: Bizim teknede olta takımı mevcuttu. Tabii kendinizde getirebilirsiniz. Balık tutmayı seviyorsanız, mavi turda çok daha daha keyifle o balığı beklersiniz.

Kano Turu Yapın: Tekne koylara demir attığında gemide bulunan kanoyu denize indirterek çevrede keyifle kano turu yapabilirsiniz.

mavi_tur_kano_keyfi

Fethiye tekne turunda kano keyfi yapabilirsiniz

Onun dışında dalış yapmak, bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak, dalga sesleriyle ruhunuzu dinlendirmek ve tüm bu güzellikleri fotoğraflamak da şiddetle tavsiye edilir.

Fethiye gezi planları yapmadan önce, sırası ile okuyunuz ; 

Fethiye tekne turuyla hem tüm yılın stresini üzerinizden atmak, hem aktivitelerle eğlenmek hem de deniz kum güneşin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız, kesinlikle mavi yolculuk yapın derim. Göcek koylarında balık tutun, dalış yapın, kendinizi rüzgar sörfüne bırakın, teknenizde lezzetli yemekler yiyin ve en önemlisi tertemiz turkuaz renkli sularda istediğiniz kadar yüzün.

Mavi Tur planları yapmadan önce : Fethiye linkinden tüm yazılarımı okumanızı öneririm

Bazen “Başımı alıp gidesim var” deriz ya, işte bunu sanki yıllardır mavi tur için söylüyormuşuz gibi düşünün. Çünkü gözden çok uzak yerlere ulaşmak, kimsenin görmediği yerleri keşfetmek inanılmaz bir tatil deneyimi oluyor. Bir de yanınızda dostlarınız varsa, tamamdır. Asla o tatil unutulmaz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

 1. Aslıhan Can
  • Deniz Pehlivan
 2. Gulsah
 3. Yusuf Çevik
  • Deniz Pehlivan
 4. Keyifler Yerinde

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.