Laos Nerede ? Laos Hangi Kıtada ? Laos’a Nasıl Gidilir ? TÜM BİLGİLER

Laos, benim bu zamana kadar bulunduğum 74. ülkem oldu. Laos’a giderken, internette pek fazla kaynak bulamamıştım. Döndükten sonra, Laos hakkında kapsamlı yazılar yazmaya karar verdim. Gelin, pek adını duymadığımız ama Güneydoğu Asya’ya gidenlerin uğramak istediği bu ülke hakkında Laos nerede, Laos hangi kıtada ve Laos’a nasıl gidilir gibi soruların cevabını birlikte inceleyelim.

Laos Hakkında Bilgiler

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti çok farklı bir ülke. Dünyada, komünizm ile yönetilen son 5 ülkeden birisi. Dünyanın en fakir 133. ülkesi.

Bununla beraber dünyada en çok bombanın düştüğü ülke. Güneydoğu Asya’da yer alan Laos, son yıllarda turizm ile ön plana çıkmaya çalışsa da, bu coğrafyada denize kıyısı olmayan tek ülke. Ama buna rağmen, bir çok turistin uğradığı ve doğası ile insanı mest eden güzel bir ülke.

Aşağıdaki videomda Laos’a nasıl gittiğimi anlattım

Laos’u gezmek ne ucuz ne de pahalı. Orta halli. Günde 35-50 dolar arasında masrafı oluyor insanın.

Halk yoksul. Ama eskiden bu coğrafyayı hep Fransızlar sömürdükleri için; şimdilerde bir çok yabancı yatırımcı Laos’a gelip, zengin mekanlar açmaya başlamışlar.

Ülkede zaten belli başlı gelir kalemleri var : Kahve, pirinç ve turizm gibi.

Endüstri yok denecek kadar az. Zaten bunların hepsini Laos Gezi Önerileri yazımda uzun uzun anlattım. O yazımı okumadan asla Laos planı yapmayın.

1. Laos Nerede & Laos Hangi Kıtada ?

Laos Nerede diyenlere : Laos, Tayland‘ın doğusunda ; Kamboçya’nın kuzeydoğusunda; Vietnam ve Çin’in ise batısında kalıyor.

Laos Başkenti Vientiane. Aslında önceden Luang Prabang’mış. Sonradan Vientiane olmuş.

Bu arada, Laos’un hemen yanındaki ülkelerin vize durumundan da hızlıca değineyim :

  • Çin vize istiyor
  • Kamboçya kapı vizesi istiyor
  • Tayland vizesiz ülkelerden
  • Myanmar e vize istiyor
  • Vietnam mutlaka vize istiyor ama Vietnam vizesini alması çok basit
laos nerede nasil gidilir

Laos Nerede : Laos Haritası ve Laos’a nasıl gidilir : Laos Hangi Kıtada

Laos’a gelince en büyük sorun :  Yollar çok kötü. Ulaşım sıkıntı. Şehirler arası ulaşımda, saatte 30 km hızla gidebiliyorsunuz.

Ayrıca bir de, Laos’a vize alarak gidebiliyoruz. Bunu da zaten Laos Vizesi Nasıl Alınır yazımda uzunca anlattım.

2. Laos’a Nasıl Gidilir ? Nasıl Gezilir ?

En zor kısmı bu arkadaşlar. Çok net söylüyorum : En turistik şehirler arasında yolculuk yaparken bile, otobüsle 100 km yolu 4 saatte anca gidebiliyorsunuz. O yüzden, muhtemelen Laos’da en zorlanacağınız şey, ulaşım olacaktır.

Önce Laos’a nasıl gidilir ondan bahsedeyim :

Uçak ile : Türkiye’den direk uçuş yok. Aktarmalı uçuşlar bile pahalı. Zaten vizeniz yoksa, direk uçamazsınız. Ülkeye almazlar.

Bu yüzden en uygun yolu : Bangkok’a uçup, oradan başka bir uçuş ile veya tren-otobüs ile Laos’a geçmek. Bu konuda uçak bileti almadan önce . Şu Yazımı bir okuyun derim.

Diyelim Tayland’a geldiniz. Bundan sonrası çok daha basit. Tren, otobüs ve uçak gibi onca alternatif var. En kolayı tabi uçak ama biletler biraz pahalı. Ekonomik olsun derseniz, tren ve otobüs candır.

Bu coğrafyada, bana göre en iyi site de ŞU 12goasia sitesi. Biletlerinizi oradan alın derim. En en en kapsamlı site olur kendileri.

laos gezi öneriler

Laos’da inanılmaz sıcak kanlı insanlar var

Bu arada Tayland örneğini verdim ama aslında Kamboçya, Vietnam, Çin gibi ülkelerden de rahatça Laos’a geçiliyor.

Yeterki vizeniz olsun. Zaten yukarıda bahsettiğim ŞU SİTEDEN tüm ulaşım alternatiflerini görüp, size uygun olanı seçebilirsiniz. Aklınıza gelecek tüm alternatifler, fiyatlar, seyahat süresi v.s. hepsini o siteden görebilirsiniz.

Artık Laos’a geldiğinizi varsayıyorum :

Ülkede ulaşım konusunda ya otobüsler ya da minivan dedikleri 8-10 kişilik minibüsler en çok kullanılan araçlar. Konfor ve lüks, hatta rahatlık asla aramayın.

Ulaşım konusunda, mesela Vientiane’den bahsedecek olursam :

Kuzey otobüs garı dedikleri bir terminal var. Burdan her yere otobüs bulabiliyorsunuz. Aslında mini vanlar ile gidiyorsunuz. Otobüs demeyeyim. Fiyatları da 50.000 Kip civarında.

Keza Luang Prabang’da da hem hava limanı hem de otobüs garı var. Buralardan, ülkenin her yerine otobüs ve minivan bulabiliyorsunuz.

Laos para birimi : Laos Kipi. 1 Dolar 8.575 Kip

Şehir içinde gezmenin en kolay yolu motor kiralamak. Günlük 100.000 Kip’e motor kiralayabilirsiniz. Bu arada 1 dolar : 8500 Kip civarında.

laos vang vieng

Burası Laos’daki Vang Vieng şehrinde bulunan pirinç tarlaları

Laos’da uçak ile ulaşım pahalı. Zaten doğru düzgün pek hava limanları veya hava yolu şirketleri yok.

Yeni yeni bu coğrafyadaki hava yolu şirketleri piyasaya girmeye başlamış. Bir de Milli hava yolu şirketleri olan Laos Hava Yolları var. Ama fiyatlar oldukça pahalı oluyor. Mutlaka erkenden biletleri almak gerek. Bu arada :

Laos’da gecelik 5 Euro’ya oteller var. İncelemek için tıklayın

3. Laos’a Hangi Mevsim Ne Zaman Gidilir

Laos’a aslında yılın 12 ayı gidilir ama özellikle yaz mevsiminde muson yağmurları başlıyor. Bu yüzden ani yağmurlar ve fırtınalar olabilir. Yaz tatili için önermiyorum.

Ben, şubat ayında Laos’a gittim. Hava gayet güzeldi. Hatta bu bölgede, en çok Laos’un havasını sevdim. Zaten en güzel dönem de, bu aylarmış.

4. Laos Şehirleri Hangileri

Laos ülkesi yıllarca Fransızlar’ın sömürgesi altında kaldı. Bağımsızlıklarını kazanıncaya kadar bu toprakları yabancılar hep sömürüyorlardı. Bu yüzden ülke gelişemedi. Doğru düzgün şehir sayısı az. Genelde hep kasabalar ve köyler var.

Yukarıda da söyledim : Laos’da bir yerden bir yere gitmek dert. Bu yüzden, belli başlı şehirler var. Bunlar :

  • Başkent Vientiane
  • Unesco Koruması Altındaki Luang Prabang

Diğer çoğu bölgede küçük köyler ve kasabalar var. Endüstri gelişmemiş. Her yer doğa. İnsanlar tertemiz. Zaten bunların hepsini Laos Gezi Önerileri yazılarımda anlattım.

Laos Gezi Planı Yapmadan Önce Mutlaka Okuyun

Laos nerede, Laos hangi kıtada, Laos’a nasıl gidilir gibi sorular konusunda bildiklerimi anlattım. Dediğim gibi anlatacak daha çok şey var Laos hakkında. Doğası, sessiz köyleri, ormanları… O yüzden yukarıda bahsettiğim diğer yazılarımı da mutlaka okuyun. Aşağıdan beni sosyal medya hesaplarımdan takip edip, sorularınızı sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.