Kuala Lumpur Nerede : Nerenin Başkenti ? Hangi ülkede ?

Kuala Lumpur nerede sorusu kadar sanırım “Kuala Lumpur nerenin başkenti ?” sorusu da Malezya gezimde sıkça aldığım sorular oldu. Hatta Kuala Lumpur’u gezerken “Aaa. Kuala Lumpur’a gelmişken, Malezya gezinde yeni bir ülke daha görmüş oldun Denizcim.” diye yazanlar ve muhtemelen Singapur ile karıştıranlar olduğu için, ayrıca bu yazıda uzun uzun durumları anlatayım istedim. Ve anlayacağınız üzere Kuala Lumpur hangi ülkede diyenler,  Malezya’da olduğunu artık farketmiştir.

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur, ülkenin yarım ada kısmında bulunuyor. Malezya’nın bir de Borneo Adası kısmı var. O ada ise Malezya’nın doğusu olarak biliniyor ve adada Sabah ile Saravak eyaletleri bulunuyor.

Malezya’nın batısında Endonezya, Yarımada kısmının güneyinde Singapur ve kuzeyinde ise Tayland bulunuyor. Başkent Kuala Lumpur’a direkt olarak uçuşla gidebiliyoruz ve uçuş 10 saat civarında sürüyor. THY’nin direk seferleri ise 3.000 TL civarında oluyor.

Tabiki aktarmalı olarak da gidilebiliyor. Özellikle QatarAirways veya Emirates gibi firmalar sıkça seferler düzenliyorlar ve biletler 2.000 TL civarında oluyor. Aktarmalı uçuş ile ülkeye ulaşmanız en az 12 saat sürüyor.

malezya kuala lumpur nerede haritası

Kuala Lumpur nerede haritadaki konumu : Kuala Lumpur hangi ülkede – nerenin başkenti ?

Malezya, Uluslararası saat diliminde GMT +8 diliminde yer almakta olup Türkiye Malezya saat farkı 5 saat. Yani Türkiye saatine göre 5 saat ilerideler.

Kuala Lumpur Hava Durumu

Kuala Lumpur, Ekvator’a yakın bir konumda olduğu için tropikal iklim hakim. Ülke genelinde muson yağmurları Ağustos – Kasım ayları arasında yoğun olarak görülüyor.

Eğer Malezya’yı güzel bir zamanda, şöyle güneşi bolken gezelim derseniz Türkiye’de kış mevsiminin yaşandığı dönemlerde Kuala Lumpur’a gidin.

Kuala Lumpur yazımdan, tüm gezi önerilerimi okuyabilirsiniz

Ama inanın bana, hiç bir zaman da hava tahminlerine aldanmayın çünkü bu coğrafyada hava bir açar bir kapar. Yani sabah “Aaaa hava ne güzel güneşli.” diye çıkarsınız, dışarıda sele maruz kalabilirsiniz. O yüzden her daim önlem alın.

Kuala Lumpur’da gecelik 10-20 Euro’ya konaklayabilirsiniz. Kuala Lumpur Otelleri linkinden en uygun otelleri listeledim. Oradan inceleyebilirsiniz. Aradığınız tüm alternatifleri tek tek listeledim.

Bu arada Malezya’ya komşu olarak söylediğim aşağıdaki ülkelerin hiç birisi bizden vize istemiyor.

Kuala Lumpur’a kadar gelmişken, mutlaka komşu ülkelere de gitmenizi öneririm. Hepsi birbirinden güzel.

Malezya’ya uçak bileti almadan önce En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Malezya Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğim Yazılar

Kuala Lumpur renkli sokakları, alışveriş yapmayı sevenlerin bayılacağı pazarları ve mağazaları ile en az 2 gün kalınması gereken yerlerden birisi. Yukarıda bahsettiğim yazıların tamamından daha detaylı yazılarımı da mutlaka tek tek okumanızı öneririm. Hatta aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da beni takip etmeyi unutmayın. Ama en önemlisi : Hayal edin. Düşün peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.