Kuala Lumpur Nerede : Kuala Lumpur Nerenin Başkenti ? Hangi ülkede ?

Kuala Lumpur nerede sorusu kadar sanırım “Kuala Lumpur nerenin başkenti ?” sorusu da Malezya gezimde sıkça aldığım sorular oldu. Hatta Kuala Lumpur’u gezerken “Aaa. Kuala Lumpur’a gelmişken, Malezya gezinde yeni bir ülke daha görmüş oldun Denizcim.” diye yazanlar ve muhtemelen Singapur ile karıştıranlar olduğu için, ayrıca bu yazıda uzun uzun durumları anlatayım istedim. İlk dersimiz : Kuala Lumpur hangi ülkede  ?

malta banner

Kuala Lumpur Malezya’da bulunuyor. İşte bu yazımda hem Malezya gezi rotası çıkarmanıza yardımcı olacağım hem de Malezya Başkenti Kuala Lumpur gezisi yapmayı planlayanlara yardımcı olacağım. Hatta dilerseniz Malezya haritası üzerinden, Kuala Lumpur harita konumu ile başlayabiliriz.

malezya_gezilecek_yerler_sehirleri

Kuala Lumpur nerede haritadaki konumu : Kuala Lumpur hangi ülkede – nerenin başkenti ?

Kuala Lumpur Nerede ?

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur, ülkenin yarım ada kısmında bulunuyor. Malezya’nın bir de Borneo Adası kısmı var. O ada ise Malezya’nın doğusu olarak biliniyor ve adada Sabah ile Saravak eyaletleri bulunuyor.

Öncelikle aşağıdaki Kuala Lumpur videomu sonuna kadar izleyin. Tüm soruların cevabı bu videomda. Hatta kanala da ücretsiz abone olun ki, her hafta böyle yaptığım paylaşımları izleyebilirsiniz.

Malezya’nın batısında Endonezya, Yarımada kısmının güneyinde Singapur ve kuzeyinde ise Tayland bulunuyor. Başkent Kuala Lumpur’a direkt olarak uçuşla gidebiliyoruz ve uçuş 10 saat civarında sürüyor. THY’nin direk seferleri ise 3.000 TL civarında oluyor.

Malezya linkinden tüm gezi önerilerimi okuyunuz

Tabiki aktarmalı olarak da gidilebiliyor. Özellikle QatarAirways veya Emirates gibi firmalar sıkça seferler düzenliyorlar ve biletler 2.000 TL civarında oluyor. Aktarmalı uçuş ile ülkeye ulaşmanız en az 12 saat sürüyor.

Aşağıda Kuala Lumpur’a nasıl uçtuğumu görebileceğiniz videomu görebilirsiniz. İstikamet : Malezya

Malezya, Uluslararası saat diliminde GMT +8 diliminde yer almakta olup Türkiye Malezya saat farkı 5 saat. Yani Türkiye saatine göre 5 saat ilerideler.

Malezya’ya uçak bileti almadan önce En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Kuala Lumpur Hava Durumu

Tatil Dükkanı

Kuala Lumpur, Ekvator’a yakın bir konumda olduğu için tropikal iklim hakim. Ülke genelinde muson yağmurları Ağustos – Kasım ayları arasında yoğun olarak görülüyor.

malezya_kuala_lumpur_ucak_bileti

Malezya uçak bileti alarak 10 saatte Başkent Kuala Lumpur’a ulaşabildiğimiz bir ülke

Eğer Malezya’yı güzel bir zamanda, şöyle güneşi bolken gezelim derseniz Türkiye’de kış mevsiminin yaşandığı dönemlerde Kuala Lumpur’a gidin.

Kuala Lumpur yazımdan, tüm gezi önerilerimi okuyabilirsiniz

Ama inanın bana, hiç bir zaman da hava tahminlerine aldanmayın çünkü bu coğrafyada hava bir açar bir kapar. Yani sabah “Aaaa hava ne güzel güneşli.” diye çıkarsınız, dışarıda sele maruz kalabilirsiniz. O yüzden her daim önlem alın.

Kuala Lumpur’da gecelik 10-20 Euro’ya konaklayabilirsiniz. Kuala Lumpur Otelleri linkinden en uygun otelleri listeledim. Oradan inceleyebilirsiniz.

Bu arada Malezya’ya komşu olarak söylediğim aşağıdaki ülkelerin hiç birisi bizden vize istemiyor.

Kuala Lumpur’a kadar gelmişken, mutlaka komşu ülkelere de gitmenizi öneririm. Hepsi birbirinden güzel.

Malezya Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğim Yazılar

Kuala Lumpur renkli sokakları, alışveriş yapmayı sevenlerin bayılacağı pazarları ve mağazaları ile en az 2 gün kalınması gereken yerlerden birisi. Yukarıda bahsettiğim yazıların tamamından daha detaylı yazılarımı da mutlaka tek tek okumanızı öneririm. Hatta aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da beni takip etmeyi unutmayın. Ama en önemlisi : Hayal edin. Düşün peşine.

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimi youtube logo resimi