Kiev Gezilecek Yerler : En Güzel +20 YER

Ukrayna‘nın başkenti Kiev yeni çipli kimliklerle de rahatlıkla seyahat edilebildiği için son aylardaki en gözde şehirlerden biri oldu. “Ukrayna Kiev gezilecek yerler neresi ?“,  “Ukrayna Kiev Turu için kaç gün yeterli ?, “Kiev’de nereye gidilir &  Kiev pahalı mı ?” gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulacaksınız. Merak etmeyin : Kiev gece hayatı, Ukrayna yemekleri hakkında da konuşacağız. Hazırsanız, Ukrayna Kiev gezimiz başlıyor.

Ukrayna_Kiev

Kiev, gecesiyle de gündüzüyle de bir başka güzel… Ukrayna Kiev gezilecek yerler gezimiz başlıyor

Kiev de gezilecek yerler yazımı okumadan önce, mutlaka her şeyi en ince ayrıntısına kadar yazdığım Kiev ve Kiev Nerede yazılarımı da okuyun.

Kiev’de nereler gezilir ? Kiev’de nereye gidilir ?

Kiev’e gelmeden önce çok araştırma yapmamıştım. Belki bu yüzden belki de gerçekten güzelliği yüzünden aşık oldum bu şehre. Şaşırttı beni. Parkları, yemekleri, gece hayatı her biri ayrı yer etti gönlümde. Ucuz olması mı ? Ondan bahsetmiyorum bile…

Kiev Harita

Kiev Gezilecek Yerler : Kiev Harita ( İncelemek için haritaya tıklayın)

Günde 20 kilometre yol yürüyerek karış karış gezdiğim Kiev de gezilecek yerleri aşağıda madde madde sizler için sıralıyorum.

Kiev’e uçak bileti almadan önce şu yazımı mutlaka okuyun.

Sırası ile, tüm Kiev’de gezilecek yerleri anlattım. Siz de benzer rotaya uyarak, sadece Kiev gece hayatı için değil, gündüzü için de bu güzel şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Ukrayna Kiev Gezilecek Yerler Planlaması

4 tam gün geçirdiğim Kiev’deki gezi rotamı önce size anlatmak istiyorum. Birbirine yakın olan gezilecek yerleri belirledim ve çoğunlukla yürüdüm.

Kiev vize istiyor mu diyenlere : Hayır istemiyor. Yeni çipli kimlikle dahi gidebiliyoruz

Sizlere tavsiyem ilk gününüzde :

 • Khreshchatyk Caddesi
 • Maidan Nezalezhnosti
 • Başmelek Mikail Heyheli
 • St. Sophia’s Cathedral
 • St. Volodymyr’s Cathedral
 • Zoloti Vorota (Golden Gate)
 • A.V. Fomin Botanik Bahçesi
 • Dinyeper nehri
 • Trukhaniv Adası’nı gezin.
Dinyeper_Nehri

Kiev’in en güzel manzaraları için Dinyeper nehrinde tekne turuna çıkabilirsiniz… : Ukrayna Kiev gezisi

İkinci gününüzde

 • St. Michael  Golden
 • Domed Monastery
 • Podil Bölgesi
 • Chernobyl Museum
 • St. Andrew’s Church ve Andryivski Yokuşu’nu gezin.

Üçüncü gününüzde

 • Mariinskiy Park
 • Mariyinsky Sarayı
 • Arsenalna Metro İstasyonu
 • Pechersk Lavra, Rodina Mat ve 2. Dünya Savaşı Müzesi
 • National Botanik Park ve Hydropark’ı gezebilirsiniz.

Ukrayna’ya gitmeden önce : Ukrayna linkinden tüm yazılarımı okuyun derim

Eğer bu rotayla ilerlerseniz 3 günde Kiev’i hızlıca gezme şansınız var. Geri kalan günlerinizde ise Kiev şehir merkezine daha uzakta olan yerleri ziyaret etme şansınız olur. Şimdi detaylı olarak Kiev Gezilecek Yerleri size anlatayım.

1- Kiev Parkları

fly insta fly insta

“İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” Bunu ben söylemiyorum, ünlü Alman edebiyatçı Goethe söylemiş. Kiev’de her sokakta bir park görmeniz mümkün. Ancak görmeden dönmemeniz gereken parklar ;

Kiev_Park

Kiev’i tanımak için parklarını teker teker gezmelisiniz.

 • A.V. Fomin Botanik Bahçesi ; Metroya binerek Universytet Metro istasyonunda inerek parka ulaşabilirsiniz.
 • Taras Shevchenko Park ; Birden fazla metro istasyonuna yakın ama en ideal ulaşım istasyonu Ploscha Lva Tolstoho
 • National Botanik Park; Vydubychi metro istasyonundan yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Mariinskiy Park‘a mutlaka gidin ve hatta kitabınız da yanınızda olsun. Bu huzurlu parkları bahar, yaz veya sonbahar aylarında ziyaret etmenizi özellikle öneriyorum. Arsenalna metro istasyonundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

2- Kiev Adaları

Evet. Doğru duydunuz. Kiev’de ada da var. Kiev’de metro ile veya yürüyerek ulaşabileceğiniz iki tane ada var.

Trukhaniv_Island

Trukhaniv Adası köprü ile yürüyerek gidebileceğiniz; su sporları, plaj etkinlikleri yapabileceğiniz bir yer.

Trukhaniv Adası

Bu ada, şehrin sahil şeridinde Kiev halkının yürümesi için yapılmış bir üst geçitle anakaraya bağlanıyor. Adayı dilerseniz bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

Eğer bahar ve yaz aylarında gidecek olursanız, güneşlenip nehre giren insanları görmeniz gayet normal. Ayrıca, eğer temmuz ayının başında Kiev’i ziyaret ediyorsanız, bu adada düzenlenen Hedonism Müzik Festivali‘ni kaçırmamanızı öneririm.

Ayrıca bu adada yazın hizmet veren UBK Beach‘de yapılan partilere ve konserlere de mutlaka göz atın derim. Ayrıca adaya ulaşım sağlanan köprüde Bungy Jumping yapma şansınız da var.

 • Ulaşım : Adaya en kolay ulaşım Khreshchatyk Parkından nehir kenarına doğru yürüdüğünüzde göreceğiniz köprüyü kullanmak. Bu köprü sadece yaya ve bisikletliler tarafından kullanılıyor.
 • Giriş Ücreti : Adaya giriş için herhangi bir ücret alınmıyor.

Hydropark

İçinde yemek alanları, lunapark, açık spor alanları gibi birçok aktivitenin yapıldığı bir yer. Metro ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Hydropark_Kyiv

Hydropark sahilleri yazın olunca şehrin en gözde yerlerinden biri haline geliyor…

Tıpkı Trukhaniv adasında olduğu gibi burada da beach kulüpler bulunuyor. Kısacası Kiev’liler yaz dönemlerinde soluğu bu iki adada alıp sporun, eğlencenin ve huzurun tadına çıkarıyorlar.

 • Ulaşım : Adaya 1 numaralı (Kırmızı Hat) metro hattını kullanıp Hydropark durağında inerek ulaşabilirsiniz.
 • Giriş Ücreti : Adaya giriş için herhangi bir ücret alınmıyor.

3- Dinyeper (Dnipro) Nehri

fly insta fly insta

Ukrayna’yı boydan boya kat eden bu nehirde, tekne turu yaparak Kiev’i nehir üzerinden de görmenizi kesinlikle öneririm. Tekne turları 1 saat ile 3,5 saat arasında değişik rotalarda gerçekleşiyor.

Dinyeper_River

Dinyeper Nehri… : Kiev gezilecek yerler say say bitmez

Fiyatları ise 150 – 300 Grivna arasında. Nehir kenarında yemek yemenizi veya bir şeyler içmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

 • Ulaşım : 2 numaralı (Mavi Hat) metro hattını kullanarak Poshtova Ploshcha istasyonunda inip kısa bir yürüyüş sonrası nehir kenarına ulaşabilirsiniz.

4- Khreshchatyk Caddesi

Kiev’in en meşhur caddesi olup, en önemli özelliği haftasonu ve bazı özel günlerde araç trafiğine kapatılmasıdır. Özellikle her akşam kalabalık olan bu cadde haftasonları bir başka güzeldir. Cadde boyunca birbirinden güzel restaurantlar, barlar ve publar bulunuyor. Ukrayna halkını gözlemleyebileceğiniz en güzel duraklardan.

Maidan_Khreshchatyk

Khreshchatyk Caddesi ve Maidan Maidan Nezalezhnosti

 • Ulaşım :  1 numaralı (Kırmızı Hat) metro hattında yer alan Khreshchatyk veya 2 numaralı (Mavi Hat) metro hattında yer alan Maidan Nezalezhnosti istasyonu ile ulaşabilirsiniz.

5- Maidan Nezalezhnosti

Bağımsızlık Meydanı anlamına gelen Maidan Nezalezhnosti, Kiev’in en büyük meydanı. Burayı farklı kılan diğer olay, 1991 yılında Ukrayna’nın SSCB’den ayrılması için yapılan protestoların ve 2004 yılında gerçekleşen Turuncu devrimin başlangıç yeri olması. Meydanda 61 metre uzunluğunda özgürlük anıtı da yer alıyor. Özellikle akşamları Kievliler bu bölgede yürüyüş yapıyorlar.

Maidan_Khreshchatyk

Kiev’in ana meydanı Maidan Nezalezhnosti ve en önemli caddesi Khreshchatyk

 • Ulaşım :  2 numaralı (Mavi Hat) metro hattında yer alan Maidan Nezalezhnosti istasyonu ile ulaşabilirsiniz.

6- Başmelek Mikail Heyheli

Bağımsızlık Meydanındaki Özgürlük Anıtının hemen karşısında yer alan kapı üzerinde bulunuyor. Altından yapılmış olan bu heykel Maidan Nezalezhnosti’ye ayrı bir güzellik katıyor. Ama tahmin ediyorum : Çok fazla önemsemeyeceksiniz.

Basmelek_Mikail

Başmelek Mikail Heykeli – Kiev gezilecek yerler

7- St. Volodymyr’s Cathedral

1896 yılında yapımı tamamlanmış olan bu katedral, Kiev’in en önemli simgelerinden biri. Hatta Ukrayna’daki iki önemli Ortadoks kilisesinden birisi. A.V. Fomin Botanik Bahçesi’nin hemen karşısında yer alıyor.

St.Volodymyr's

St.Volodymyr’s Cathedral – Kiev

 • Ulaşım : 1 numaralı (Kırmızı Hat) metro hattında yer alan Universytet istasyonunda inip kısa bir yürüyüş sonrası ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş ücreti yok.

8- Zoloti Vorota (Golden Gate)

Kiev’in surlar  içinde yer aldığı 11. yüzyılda, Bizans mimarisinden etkilenilerek yapılan Altın Kapı, günümüzde surları yıkılmış olsa bile o günlerden bugüne dek ayakta duran nadir yapılardan birisi.

Golden_Gate

Kiev’in tarihi bir öneme sahip değerlerinden Altı

O dönemde şehrin ana giriş kapısı olarak kullanılmış olan Altın Kapı’nın içinde, Kiev ve Ukrayna tarihini öğrenebileceğiniz bir müze de bulunuyor.

 • Ulaşım : 3 numaralı (Yeşil Hat) metro hattını kullanarak Zoloti Vorota metro istasyonu ile ulaşabilirsiniz.
 • Giriş Ücreti : İçeride yer alan müzeye girişi ücreti 50 grivna.

9- St. Sophia’s Cathedral

İstanbul’daki Ayasofya’ya rakip olması için tasarlanan bu katedral 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş.

St.Sophia's_Cathedral

Kiev’in en önemli yapılarından UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan St.Sophia’s_Cathedral

Saat Kulesine çıkarak hem Kiev’i tepeden görebilir hem de bu güzel katedrali farklı şekilde görme şansını yakalayabilirsiniz. Katedralin içinde 11. yüzyıldan kalma mozaik ve fresk görülmeye değer. Ukrayna’nın 7 harikasından birisi olarak biliniyor.

 • Ulaşım : Metro ile Maidan Nezalezhnosti durağına gelip 600 metre yürüyerek katedrale ulaşabilirsiniz.
 • Giriş Ücreti : Sadece genel alanı gezmek için 20 grivna, Katedralin içini ve diğer binaları gezmek için 60 grivna, Çan kulesine çıkmak içinse 40 grivna ödemeniz gerekiyor. Eğer kompleksin tamamını gezmek istiyorsanız 120 Grivna ödemelisiniz.

10- St. Michael  Golden – Domed Monastery

Mikail’in Altın Kubbeli Manastırı olarak bilinen bu yapı, ilk olarak 12. yüzyılda inşa edilmiş 18. yüzyılda eklemeler yapılmış. Altın kubbelerin arasında Başmelek Mikail’in tasviri heykeli de bulunuyor. Bana göre, Kiev’in en güzel yapılarından birisi.

StMichaelMonastery

Kiev’in en önemli yapılarından Altın Kubbeli Michael Manastırı : Kiev gezilecek yerler önerilerim

 • Ulaşım : Maidan Nezalezhnosti’den 850 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ulaşım için diğer alternatifiniz ise  2 numaralı (Mavi Hat) metro hattında yer alan Poshtova Ploshcha istasyonu çıkışındaki füniküler. Kiev’e kadar gitmişken Dnipro manzaralı Füniküler deneyimini yaşamanızı tavsiye ederim. Giriş ücrreti yok.

11- Andryivski Yokuşu

Kiev’deki en güzel cadde ve yokuş desem yanlış olmaz sanırım. Tarihi binaların arasından yürümek çok zevkli ve sokakta yer alan tezgahlarda hediyelik ürünler, Sovyet dönemine ait eşyalar, el yapımı çorap ve yerel kıyafetler bulabilirsiniz. Yokuşun sonuna doğru yer alan ressamlar sokağı da görülmeye değer.

Andrevski_Descent

Andrevski Yokuşu alışveriş için en güzel yerlerden birisi… : Kiev gezi önerileri

 • Ulaşım : Andryivski Yokuşu’na 2 numaralı (Mavi Hat) metro hattında yer alan Poshtova Ploshcha istasyonunda inip Petra Sahaidachnoho caddesinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu cadde de Kiev’in en gözde caddelerinden bir tanesi.

12- St. Andrew’s Church 

Andryivski yokuşunun sonunda yer alan, Barok tarzda 18. yüzyılda inşa edilen kilisenin, tadilat sebebiyle içini gezme şansım olmadı ama eğer imkanınız olursa siz, mutlaka içini gezin derim.

St.Andrew'sChurch 

Andryivski Yokuşu’nun sonunda yer alan St. Andrew’s Church : Kiev gezilecek yerler ve noktalar

 • Ulaşım : Andryivski Yokuşu’nu çıkarak kiliseye ulaşabilirsiniz.

13- Podil Bölgesi

Sadece Kiev’in değil Ukrayna’nın da en eski yerleşim yerlerinden olan Podil bölgesinde, özellikle tramvaya binerek gezmenizi tavsiye ederim. Kiev’e dair nostaljik bir tur yapmış olursunuz.

Podil_Tramway

Kiev’in en eski yerleşim bölgesi Podil’de tramvaya binerek nostaljik bir tur yapabilirsiniz.

 • Ulaşım : Podil bölgesine dilerseniz Andryivski Yokuşu girişinden yürüyerek veya 2 numaralı (Mavi Hat) metro hattında yer alan Kontraktova Ploshcha istasyonundan ulaşabilirsiniz.

14- Chernobyl Museum

 1986 yılında yaşanan, dünyanın en büyük nükleer felaketlerinden biri olan Çernobil reaktör kazası anısına açılmış müze olan Chernobyl Müzesi Kiev’de olmazsa olmaz duraklardan.

Ukrayna planları yapmadan önce: Mutlaka UKRAYNA yazımı okuyunuz

Ama, eğer ki Pripyat ve Çernobil gezisini yapacaksanız (Ben gidemedim ama kesinlikle öneriyorum) müzeyi görmenize gerek yok. Müzede o dönem teknolojisinde felaket sonrası kullanılan eşyalar, hayatını kaybedenler ve felaket sonrası yaşananlar anlatılıyor.

 • Ulaşım :Podil bölgesinde yer alıyor yine Kontraktova Ploshcha metro istasyonu sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Giriş Ücreti :  40 Grivna vererek müzeye giriş yapabilirsiniz.

15- Arsenalna Metro İstasyonu

Kiev’in 1 numaralı (Kırmızı Hat) metro hattında bulunan Arsenaln, dünyanın en derin metro istasyonu. İki yüyürüyen merdiveni kullanarak metro hattına inmeniz yaklaşık 5 dakika sürüyor! Derinliği 105.5 metre. Kesinlikle görülmeye değer.

16- Mariyinsky Sarayı

Mariinsky Park’ın içinde yer alan bu saray 18. yüzyılın sonunda inşa edilmiş. Günümüzde devlet toplantıları, resepsiyon ve özel zirveler için kullanılıyor. 2017 yılı itibariyle yenileme çalışmaları devam ediyor.

MariyinskySaray

Mariinskiy Park’ın içinde yer alan Mariyinsky Sarayı

 • Ulaşım : Mariinskiy Park ve Mariyinsky Sarayı’na Arsenalna metro istasyonundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

17- Rodina Mat ve 2. Dünya Savaşı Müzesi

Rodina Mat veya ingilizce bilinen adıyla Mother Motherland (Anavatan) Heykeli 1981 yılında yapılmış. Anıtın toplam yüksekliği: 102 metre (Heykel 62 metre uzunlukta), heykelin elinde tuttuğu kılıç 9 ton ağırlığnda ve 14 metre uzunluğunda.

Rodina_Mat

Ukrayna’nın en uzun anıtı Rodina Mat

Kılıç aslında daha uzun yapılmış fakat Pechersk Lavra’dan daha yüksekte olduğu için kısaltılmış. Şansınıza rüzgar yok ise asansörle heykelin tepesine çıkarak muhteşem Kiev manzarasını izleyebilirsiniz.

Kiev’de tek tek liste halinde önerdiğim otelleri görmek için tıklayın

Heykelin hemen altında bir müze de bulunuyor. Heykelin yer aldığı bölge içinde 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılmış araçlar açık hava müzesinde sergileniyor. Tasvirli heykeller de görülmeye değer.

 • Ulaşım : Buraya ulaşım için en uygun seçenek taksi çünkü en yakın metro istasyonları olan Pecherska ve Dnipro yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta.
 • Giriş Ücreti : Rodina Mat heykelinin tepesine 200 Grivna vererek çıkabilirsiniz. Alt katta yer alan 2. Dünya savaşı müzesinin giriş ücreti 20 Grivna, fotoğraf çekmek isterseniz 30 Grivna daha ücret vermeniz gerekiyor.

18- Pechersk Lavra 

Kurulduğu 1051 yılından bu zamana dek Ortodokslar için önemli bir yer olan Mağara Manastırı 1996 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca, 2007 yılında Ukrayna’nın 7 harikasından biri olarak seçilmiş.

Pechersk_Lavra

Pechersk Lavra : Kiev gezilecek yerler

Gerçekten mağaraların içinde yer alan mezarlar ve ibadet yerleri görülmeye değer. Geniş bir alana yayılmış olan bu kompleks yapının üst bölümlerinden Kiev şehir manzarasını da izleme şansınız var. Birçok kilise ve ibadet yeri bulunuyor bu yüzden gezmek için 1-2 saat ayırmalısınız.

 • Ulaşım : Ulaşım için 1 numaralı (Kırmızı Hat) metro hattında yer alan Dnipro  istasyonunda inip yaklaşık 1 km yürümeniz gerekiyor. Uzun ama ağaçların arasından güzel bir yürüyüşle ulaşacağınız bir yer. Diğer bir ulaşım seçeneğiniz de  1 numaralı (Kırmızı Hat) metro hattında yer alan dünyanın en derin metro istasyonu Arselna’da inip 6 Grivna verip minibüse binerek Pechersk Lavra’ya ulaşabilirsiniz.
 • Giriş Ücreti : Geniş bir alana yayılmış olan kompleks için sadece mağara ziyaretine 20 Grivna giriş ücreti ödüyorsunuz.

Bu saydıklarım dışında Kiev de gezilecek yerler arasında vaktim olmadığı için gidemediğim :  Gorodetsky House, Pirogovo (Pyrohiv: Ukrayna’nın eski yaşam tarzını ve evlerini görebileceğiniz açık hava müzesi) ve dünyanın en acı nükleer felaketinin yaşandığı, geçmişin acı izlerini hala görebileceğiniz Pripyat-Çernobil turunu da kesinlikle öneririm.

Kiev’e gitmeden önce mutlaka aşağıdaki yazılarımı sırası ile okuyun

Eğer Kiev’i hakkını vererek gezmek istiyorsanız 4 tam gün sizin için yeterli olacaktır. Eğer Pripyat-Çernobil turu yapmayı da düşünüyorsanız bir gün daha eklemenizi tavsiye ederim. Kiev’e dikkat edin çünkü aşık olma ihtimaliniz çook yüksek. Bu saydıklarım sadece Kiev gezilecek yerler idi. Yukarıdaki diğer yazılarımı da mutlaka okumayı unutmayın. Hepsi bittikten sonra, rahatça Kiev’i gezersiniz. Ama önce : Hayal edin. Düşüne peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

19 Yorum

 1. Kiev
 2. görkem
  • Deniz Pehlivan
 3. Chousein
  • Deniz Pehlivan
 4. Kiev
  • Deniz Pehlivan
 5. Zübeyde
  • Deniz Pehlivan
 6. Ferhat
  • Ferhat
 7. Arzu
  • Deniz Pehlivan
 8. Hüseyin
  • Deniz Pehlivan
 9. murat
  • Deniz Pehlivan
 10. zge
 11. Sinem

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.