10 Soruda Katar Hakkında Her Şey

Katar, dünyanın en büyük doğal gaz üreten ülkelerinden birisi. Kendi vatandaşlarına her ay binlerce dolar para veren (Evet bu kısmına ben de inanamadım); son yıllarda Türkiye ile olan ilişkileri ve ticari anlaşmaları ile hepimizin aşina olduğu bir Orta Doğu ülkesi. 3 kez gittiğim Katar hakkında anlatacağım o kadar çok şey var ki. “Katar nerede, Katar’da yaşam nasıldır, Katar vize ister mi, Katar ekonomisi ve gezilecek yerleri nelerdir ?” İşte hepsini aşağıda satır satır anlattım. Katar gezimiz başlıyor.

1. Katar Hakkında

Dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi. Ne kadar mı zengin ? Kişi başı gelir yıllık olarak tam 124.000 dolar civarında.

Lütfen öncelikle KATAR videomu sonuna kadar izleyin. Aşağıdaki videoda her şeyi anlattım. Kanala da ücretsiz abone olmayı unutmayın derim !

Dünyanın en büyük gaz üreticilerinden birisi olan ülkede o kadar çok para var ki, son yıllarda Digiturk, QNB Finansbank, biEN gibi onlarca firmayı satın aldılar.

doha

Doha nerede, nasıl bir yer diyenlere : Doha böyle bir yer. Oldukça gelişmiş

İşte bu ülke hakkında o kadar çok araştırma yaptım ki; o kadar çok “Nasıl olur yahu!” şaşkınlığı ile bir çok kaynak okudum ki; sizin için ayrı bir yazı yazdım :

Katar’da Yaşam Nasıldır ? Katar’da İş İmkanları Ekonomisi yazımı okuyunuz.

2. Katar Nerede & Katar Harita Bilgileri

Ülke, Orta Doğu’nun kalbinde yer alıyor demiştim. Batısında Suudi Arabistan, kuzeyinde Bahreyn ve güneyinde ise Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

Katar Harita & Katar Nerede & Doha nerede yazımdan detaylara bakınız

Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri ile bu ülkeyi aynı ülke olarak düşünmeyin. 2’si de tamamen farklı ülkeler. Hatta Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyüğü olan Dubai’ye gidecek olanların E-vize almaları gerektiğini de, yazının başında belirtmek isterim.

3. Katar Başkenti Doha Nasıl Bir Yer ?

Yaklaşık 2.5 milyon kişinin yaşadığı Katar’da, nüfusun yarısı Başkent Doha’da yaşıyor. Milyarlarca dolara mal olmuş yapay adaların, yüz binlerce insanın yeni hayalleri ve hayatları peşinde koştukları iş bulma rüyaları için geldikleri finans merkezlerinin; özellikle geceleri tıklım tıklım olan çarşıların ve meşhur Corniche(Korniş) yani kordonunun olduğu bir yer Doha.

Katar Nüfusu : 2.5 milyon civarında

Çok kalabalık bir yer diyemeyeceğim Doha için. Ama özellikle son yıllarda artan göçmen nüfusu ile elbette önceki yıllara nazaran daha bir kalabalıklaştığını söyleyebilirim.

Yine de, Doha, batının ve doğunun harmanlandığı ve kapitalist düzene rağmen bu coğrafyanın kültürünü görebileceğiniz temiz bir başkent benim gözümde.

4. Katar Vize İstiyor Mu ? Katar Transit Vizesi Gerekli Mi ?

30 güne kadar kalmak koşulu ile, bizden vize istemeyen ülkelerden birisi. Ayrıca, özellikle Doha aktarmalarında bir çoğunuzun bana sorduğu : “Deniz. Katar transit vize ister mi ? ” sorusunun da cevabı aynı : Transit vize de istemiyor.

katar_turlar

Ülke vize istemeyen ülkelerden birisi

O yüzden, bu ülkeye giderken veya Doha’dan aktarma yaparken, vize konusunda bir kaygınız olmasın. Turist olarak bu ülkeye gidecekseniz, 30 güne kadar vizeden muaf olduğumuzu söyleyebilirim.

Doha aktarmalarında zamanı olanlar : Hava limanından ücretsiz şehir turuna katılabilirler.

Ayrıca, ülkeye giriş yaparken, sizden otel rezervasyonu isteyebilirler. O yüzden, ülkeye giriş yapmadan önce, mutlaka yanınızda otel rezervasyonunuzun bilgileri olsun.

Özellikle Doha’da konaklayacaksanız, şu linkten sizin için listelediğim en ucuz otellerin listesine bir göz atın.

Katar vize yazıma da mutlaka göz atın

5. Katar Para Birimi Nedir ?

Katar para birimi, Katar Riyali olarak biliniyor. 1 Dolar, 3.65 Katar Riyali (QAR) ederinde. Bu oran, tabi ki her yıl değişebilir. Ama son gidişimde, para birimleri bu civarda idi.

Ülkede paranızı bozdururken ise, döviz bürolarını veya bankaları güvenle kullanabilirsiniz. Bankalar hafta içi açık. Ama döviz büroları, özellikle Souq Wakif gibi yerlerde 7 gün hizmet veriyor.

6. Katar Gezilecek Yerler Nereler ?

Katar’da gezilecek yerler, özellikle Doha’da gezilecek yerler yoğunluğunda olabiliyor. Pek tabiki çöl safarisi veya çölde 1 gece konaklama yapmadan da bu ülkeden dönmemek gerekiyor.

katar_gezileri

Katar çöllerinde bir gece konakladım. Harika bir deneyimdi

Özellikle bir çöl akşamında şöyle açık bir havada gök yüzüne bakınca gördüğüm yıldızları nasıl anlatırım bilemiyorum doğrusu.

Katar Hava Durumu : Ülkede yaz aylarında sıcaklık 50 derecelerde. O yüzden yaz aylarında gezecekseniz, çok dikkatli olun. Ülkeyi gezmek için en güzel zamanlar kış dönemi 

Ben, Katar’a 3. kez geldiğimde, kendi deneyimlerime göre bir rota çıkardım. Size de yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu rota, 2-3 günü kapsıyor.

1. Gün

 • Msheireb Müzesi ve Radwani House
 • İslam Sanatları Müzesi
 • Corniche
 • City Center Mall
 • Katara
 • The Pearl
 • Souq Wakif

2. Gün

 • Aspire Zone
 • Ash Shahaniyah (Deve yarışları yapılan yer)
 • East West- West East
 • Film City
 • Inland sea gezisi ve safari

3. Gün

Bugün ise, benim ülkede gitmediğim yerleri önereceğim. Eğer zamanınız kalırsa, aşağıdaki yerlere gidebilirsiniz :

 • Wakra Souq
 • Sheikh Faisal Museum
 • Qatar National Library
 • Mia Park
 • Museum of Modern Art

7. Katar Pahalı mı ?

Katar gezmek için pahalı bir ülke değil. Ama, yaşamak için pahalı bir ülke. Özellikle Başkent Doha’nın Pearl adasında kiralık dairelerin fiyatları binlerce dolar.

Bununla beraber sıradan bir bölgede bile, ev fiyatları inanılmaz pahalı ve çoğu da dolara endeksli.

Ama, bir turist olarak Katar’a gitmek isterseniz ;

 • Benzinin litresi : 1.95 Katar Riyali
 • Sokakta bir porsiyon döner 7-8 Riyal
 • Orta halli bir restoranda güzel bir yemek 30-40 Riyal
 • Orta halli bir otelde konaklama 200 Riyal
 • 1 kilo muz 6 Riyal

Oteller de aslında çok pahalı değil. Gecelik 2 kişi 40 dolara bile otel var. Görmek için tıklayın

souq_wakif

Souq Wakif: Doha’da akşamları mutlaka görülmesi gereken harika bir bölge

Katar’dan ne alınır diye siz sormadan önce hemen ben bir değineyim :

Özellikle Souq Wakif’de bulunan dükkanlardan envai çeşit baharatlar; parfümler, esanslar ve meşhur incilerden satın alabilirsiniz. Ama size bir uyarım var :

Eğer inci alacaksanız, çok dikkatli olun. Bu işlerden anlamıyorsanız, çok büyük paralar ödemeyin. En azından bir bilene danışın derim.

Ayrıca, Katar’da internet ve telefon işleriniz için : Türkiye’de kullandığınız telefon hattınızı, orada da kullanabilirsiniz. Kullandığınız operatörünüzden onay alın ve Türkiye’de kullandığınız paket ne ise, günde 15-20 TL ödeyerek Katar’da kullanın derim. Ama uzun kalacaksanız, mutlaka Doha’da telefon hattı almanızı öneririm.

doha_the_pearl

The Pearl dedikleri yapay ada : Doha’da akşam gezilecek güzel yerlerden

Ayrıca Katar’da elektronik eşyalar da, bize göre ortalama % 20 daha ucuz. Telefon, bilgisayar gibi elektronik eşya almayı düşünürseniz özellikle Doha’da bulunan bir çok mağazaya uğramanızı öneririm.

8. Katar Gece Hayatı Nerede Yaşanır ?

Ben, 2 kez Doha’da gece hayatını yaşadım. Bu ülke ile ilgili size söyleyeceğim kesin bir şey var ise : O da, gece hayatının sadece otellerin kulüplerinde olduğudur.

Katar gece hayatı yazıma detaylar için mutlaka bir göz atınız

Ülkede gece hayatının kalbi ise Doha kulüpleri. Yukarıda bahsettiğim gibi, gece hayatı için size önereceğim oteller ve bu otellerdeki kulüpler ise :

 • Wahm Bar (W Hotel’de bulunuyor)
 • Crystal Lounge Doha (W Hotel’e bulunuyor)
 • Sky View ( La Cigale Hotel)
 • İllusion (Kempinski Hotel)
 • Society (Hilton hotel)
 • The Den (Shangri-La )

Fiyatlar ise, kokteyller ortalama 30-40 Qatar Riyali civarında. Mekanlara giriş için genellikle rezervasyon isteyebiliyorlar. Ayrıca, kıyafet konusunda da şort t-shirt gitmemenizi öneririm.

katar_gezilecek_yerler

Katar gece hayatı konusunda Souq Wakif’de dolaşmak da keyifli

Çünkü bu mekanlara gelen hemen hemen herkes geceye uygun giyiniyor. Ayrıca Ferrari’niz yoksa, çok fazla bir ilgi beklemeyin. Bu kısmı azıcık abartmış olabilirim.

9. Katar Yemekleri Nerede Yenir ?

Efendim bu ülkede aç kalmazsınız. Şahsen ben, 1 öğün dahi aç kalmadım. Ben aç kalmadıysam, siz hiç aç kalmazsınız diyerekten, Katar mutfağı hakkında bildiklerimi de sizin için derleyeyim.

Ülkede Ramazan ayında bir çok restoran oruç tutulan saatlerde kapalı oluyor ve halka açık yerlerde yemek yemek yasak

Arap mutfağı aslında bizim damak tadımıza çok uzak değil. Bunu baştan belirteyim dedim. Baharatlı, tuzlu yemekleri seviyorlar. Başlangıçları zengin. Yemekleri keyifli ve lezzetli.

katar_mutfagi

Katar Yemekleri Mutfağı konusunda da oldukça zengin menülere sahip

Ben, aşağıdaki farklı farklı restoranlarda hem yerel hem de uluslararası yemekler yedim :

 • Shangri-La Sridan Restoran : (Uluslar arası mutfakları güzel)
 • Al Mourjan Restoran : (Corniche’de çok nezih bir restoran)
 • Argan Moroccan Cuisine : (Fas mutfağı konusunda çok başarılı)
 • Layali Al Qahira : (Arap mutfağı konusunda favorilerimden)

Özetle Yediğim yemekler :

 • Fattoush Salatası (Harika bir salata)
 • Mousakka (Musakka)
 • Shawarma (Döner)
 • Falafel (Nohuttan yapılan ara sıcak)
 • Tabbouleh (Bulgur-Maydanoz-Soğan-Domatez karışımı salata)
 • Waraq Enab (Bizdeki dolma gibi)
 • Humus (Nohut-tahin-limon v.s. eklenerek yapılan meze)
 • Kabablar : (Bizdeki urfa-adana kebabına benzer. Gayet lezzetlidir.)

10. Katar’a Nasıl Gidilir ?

Katar’a gitmek için onlarca alternatif var doğrusu. Ama direk olarak gitmek isterseniz; Başkent Doha’ya Qatar Airways, Pegasus veya Thy gibi firmalar ile 4 saatte ulaşabilirsiniz.

katar_nerede

Katar Nerede : Katar harita bilgileri : Katar, Orta Doğu’da yer alıyor

Ama, aktarmalı olarak Doha’ya uçak bileti ararsanız, ki bu daha ekonomik olacaktır, o halde özellikle Avrupa aktarması yaparak Doha’ya ulaşabilirsiniz.

Uçak bileti almadan önce : Uçak bileti arama motorları yazımı okuyun

Bonus Katar’da Nerede Kalınır ?

Doha’da konaklayacağınızı veya günü birlik geziler ile diğer noktaları görmeye gideceğinizi var sayıyorum. Doha’da yüzden fazla otelin bulunduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Aşağıdaki otel önerilerimi, otellerin isimlerine tıklayarak tek tek inceleyiniz

Fiyatlar ise 2 kişi gecelik 40 dolardan başlıyor, 5.000 dolara kadar çıkabiliyor. Yani sonu yok desem yeridir.

katar_yemekleri

Shangri-La’da bulunan Sridan Restoranı efsane güzel

Ama bütçelere göre konaklama alternatifleri sunacak olursam :

Gecelik 2 kişi 40-100 dolar olan oteller

Gecelik 2 kişi 100-200 dolar olan oteller

 • Radisson Blu Hotel : Gecelik 100 dolar olan otelin puanı 8.2
 • Crowne Plaza : Crown otel zinciri zaten heryerde iyidir. Burada da gayet güzel bir puan olan 8.4 almış.

Gecelik 2 kişi 200 dolar üstü olan oteller

 • Intercontinental : 8.7 puanı olan bu güzel otelde gecelik 2 kişi 130 dolara konaklayabilirsiniz
 • M Doha : 8.3 puanı olan bu otel de harika. Gecelik 140 dolar.
 • Marriot : Ortalama 9 puanı ve konum olarak da yine 9 puanı ile Marriot’da gecelik konaklama fiyatı 140 dolar
 • Shangri La : Ben bu otelde kaldım. Efsane güzeldi. Tavsiye ederim ama gecelik fiyatı 140 dolar civarında idi. Odaların konforu, harika konumu ve sabah kahvaltısı ile bayıldım bu otele.
 • Grand Hyatt : Yapay adaları The Pearl’de harika bir otel. Ama gecelik fiyatlar 160 dolardan başlıyor.
 • Four Seasons : Dünyanın en iyi otel zincirlerinden birisi. Zaten çok bir şey söylemeye gerek yok.
 • St Regis : Bütçeniz iyi ise veya balayı için geliyorsanız, bu oteli altın harflerle bir yere yazın derim.

Şu linke tıklayarak tüm otelleri en ince ayrıntısına kadar inceleyip, iptal edebileceğiniz rezervasyonlar yaptırabilirsiniz.

Bu Ülke Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğim Yazılarım

Katar, özellikle aktarma yapacak bir çok gezginin uğrak noktalarından olduğu için, şöyle 2-3 günlük planlar yaparak gezmenizi önerdiğim güzel bir Orta Doğu ülkesi. Doha gezilecek yerleri, çöl hayatı ve farklı kültürü ile umarım sizlerin de beğendiği bir ülke olur. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. Muhsin Güngör

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.