Katar Vize : Katar Vizesi Gerekli mi ? Katar’a Vize Gerekiyor mu ?

Katar vize ister mi ? Katar’a ister turistik bir gezi yapın; isterseniz aktarma yapın, Katar’dan vize almamıza gerek yok. Çünkü Katar transit vize istemediği gibi; bizlerden 30 güne kadar olan turistik gezilerimizde de Katar vizesi almamızı talep etmiyor. Ama ben yine de, elimden geldiğince Katar hakkında biraz detaylıca bilgiler vererek, Katar gezisi yapacak olanlara ya da uzun süreli kalacak olanlara bildiklerimi bu yazımda tek tek anlatacağım.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

Biliyorum. Bir çok ülkeye giderken, bu vize sorunu ister istemez aklınızda beliriyordur. Gereksiz bir telaş ve kaydı duyarak; zihninizde acabalar oluşabiliyordur. Ama oluşmasın. O yüzden öncelikle :

Katar Hakkında En Kapsamlı Bilgiler yazıma da bakınız

Çünkü inanın bana, bu vize olayları sandığınızdan çok ama çok daha basittir. Nereden mi biliyorum ? Çünkü bu zamana kadar 70’den fazla ülkeye bir şekilde gitmeyi başardım ve vize sorunu hiç bir zaman hayallerimi ertelemedi.

Katar gece hayatı yazıma da mutlaka göz atın

1. Katar Vizesi Nasıl Alınır ?

Katar hükümeti Türkiye’nin de içinde bulunduğu 80 ülkeye Katar vize uygulaması yapmıyor. Havalimanından ülkeye giriş yapanlara (6 ay geçerliliği olan pasaportunuz olmalı!) 30 gün süreli serbest dolaşım hakkı sağlanıyor. Yani Katar, vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Ama :

Katar’a uçak bileti almadan önce, mutlaka  En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Katar’a sınırdan giriş yaparken, bizden otel veya dönüş uçak biletimizi isteyebiliyorlar. O yüzden mutlaka bu 2 durumunuzu da kanıtlayacak dökümanları yanınızda bulundurun.

katar_col_hayati

Katar vize istemeyen ülkelerden birisi. Katar transit vize de istemiyor

Eğer bu durumu kanıtlayamazsanız, sizi ülkeye almama hakları var. O yüzden, dilerseniz sonradan iade edebileceğiniz otel rezervasyonları yaptırarak da bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Lütfen öncelikle KATAR videomu sonuna kadar izleyin. Aşağıdaki videoda her şeyi anlattım. Kanala da ücretsiz abone olmayı unutmayın derim !

Ben, sizin için Katar’daki en uygun otellerin listesini hazırladım. Oradan, iadeli otelleri seçip rezervasyon yapabilirsiniz. Görmek için Katar otelleri linkine tıklayın.

2. Katar Vize Başvurusu Yapmak İstesek ?

Eğer, 30 günden fazla bir süre için Katar’da kalmak isterseniz, o halde Katar vize başvurusu yapmanız gerekir. Aman buna çok ama çok dikkat edin.

Vizeniz olmadan ülkeye girmişseniz ve 30 günden fazla Katar’da kalmışsanız, o halde ülkeden çıkarken cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

katar_gezilecek_yerler

Katar çölleri : Katar vizesi almanıza gerek yok

Ayrıca, eğer ki Katar’da yaşamayı düşünüyorsanız veya Katar’da daha uzun kalmayı planlıyorsanız; o halde Katar’dan bir sponsor bulup Katar’da daha uzun kalabilirsiniz. Bu konuda ise :

Katar’da Yaşam İş İmkanları Ekonomisi yazıma bakın 

3. Katar’dan Diğer Ülkelere Geçiş Nasıl Sağlanıyor?

Katar’a kadar gelmişken; Suudi Arabistan, Bahreyn veya Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere geçmek isteyebilirsiniz. Ama :

2018 yılı itibari ile, Katar’dan bu ülkelere ne yazık ki direkt uçuşlar yok. Aralarında ciddi siyasi sorunlar var. O yüzden, ancak aktarma yaparak bu ülkelere gidebilirsiniz. Ayrıca,

  • Bahreyn 90 güne kadar vize istemiyor
  • Suudi Arabistan vizesi almak gerekiyor
  • Birleşik Arap Emirlikleri için e-vize almak gerekiyor.

Katar Harita Katar Nerede Doha Nerede yazımı da mutlaka okuyunuz

4. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Katar’da Nerededir?

Ülkemizin Katar’da elçiliği bulunuyor ve bulunduğu yer ise Başkent Doha. Bilgileri şu şekilde :

  • Adres: Al Katifiya Zone 66 Al Rabwa Street 310 Diplomatic Area Dafna Doha-Qatar P.O. Box: 1977
  • Telefon: +974 4495 1300
  • Faks: +974 44 95 13 20
  • Elektronik Posta: embassy.doha@mfa.gov.tr

Katar linkinden tüm Katar gezi yazılarımı mutlaka okuyunuz

Katar vize durumu hakkında bildiklerimi tek yazıda anlatmaya çalıştım. 3 kez gittiğim bu güzel ülke için, elimden geldiğince tüm deneyimlerimi Katar linkine tıklayarak da okuyabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuşumdur. Gezdiğim yerleri görmek isterseniz, aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da beni takip edebilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.