Belgrad’da günde 30 dolara nasıl gezilir ?

Belgrad turu yapmak için günde 30 Dolar yeter mi ? Hem de günde ?  Hem vizesiz hem de yanıbaşımızdaki bir ülke için mümkün mü ? Bence mümkün. Hatta öyle mümkün ki, bu sefer çok fazla kafa karışıklığı yaratmasın diye, kalacağınız yerlere, ödeyeceğiniz yemek ücretlerine kadar hepsini tek tek anlatacağım. Gerçekten de, günde 30 dolar harcayarak, bir ülkede 1 gün geçirilebilir mi ? Hem de Balkanlar’da ? Gayet mümkün. Belgrad turu rehberi başlıyor…

savamala-bolgesi

Şimdi. Yine her zaman olduğu gibi “30 dolara ne yaparsın Allah aşkına. Bir ülkeyi görmek için, 30 dolar neye yeter ?” diyen de olacak, “Abi amma abartmışsın. 30 dolar ne Allahını seversen. Ben o paraya Norveç’te gezerim !” diye sitem eden de. Olabilir. O yüzden ben kendi yaşadıklarımdan yani deneyimlerimden çizdiğim planları anlatacağım. Belgrad’a gidip, 2-3 gün kafa dinlemek isteyenlere örnek olması dileğimle.

Belgrad’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Belgrad Turu Nasıl Ekonomik Şekilde Yapılır ?

Sırbistan, bizim ülkemize göre fiyat açısından çok caziptir. Öncelikle bunu bilmek lazım. En pahalı restoranlarından birisine gitseniz bile, kişi başı ödeyeceğiniz rakam en fazla 15 dolar olacaktır. Bakın “En pahalısı” dedim. Hemen “Hani 30 dolara gezecektik ?” diye sitem etmeyiniz efendim. Neden ?

Belgrad’da konaklama arıyorsan : Belgrad’da konaklama yazımı okumalısın

Çünkü ben size 15 dolarlık değil, 5 dolarlık yerleri öneriyor olacağım. Sadece bizim ülkemizle mukayese edin diye söyledim. Malum İstanbul’da en pahalı restorana gitseniz, sadece meze için 15 dolar para ödersiniz. O yüzden Belgrad candır !

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad : Belgrad turu

Öncelikle lüksden vazgeçiyoruz. Neden ? Çünkü biz sırtçantalı gezginiz. Bizim için görmek, yaşamak daha önemlidir. Biliyorum. Tabi ki herkes çok rahat bir şekilde şehirleri gezmek ister. Ben de istiyorum. Ama bazen fedakarlık yapmak gerekiyor.

Bu arada, halaBireysel mi yoksa tur ile mi yurtdışına gitsek ?” diye ikilemde iseniz o halde sizi her 2 durumu da kıyaslayarak yazdığım ilgili yazıma davet ediyorum.

Son olarak: “Benim para ile sorunum yok !” diyenleri, saygı ile anıp, onları “Belgrad Gezi ve Seyahat Rehberi” yazımıza yönlendiriyoruz. Çünkü şu andan itibaren sırtçantalıların gezme mantığına göre Belgrad gezi önerileri veriyor olacağım. Eğer Belgrad gezi ve seyahat rehberi yazımı görmek isterseniz tıklayınız.

Sonrasında ise lafı çok fazla uzatmadan, Belgrad’da nerede kalacağınızı, ne kadar ödeyeceğinizi, Sırp yemeklerinin ne kadara mal olacağını tek tek çıkartayım diyorum. Belgrad hayali kuranlara yardımcı olması dileğimle !

1-Belgrad’da günlük 4 dolara konaklama

Mesela: Belgrad’da kişi başı gecelik Hostel yani yurtta konaklamak ortalama 4 veya 5 dolardır. Savamala bölgesinde bulunan Green Studio Hostel & Lounge konaklanacak güzel bir Hostel olabilir. Biraz daha pahalı olsun derseniz, Play Hostel da güzel bir seçenek.

Skadarlijaa - belgrad - turu

Skadarlija Sokakları-Belgrad : Vizesiz Balkanlar

Eğer, Hostel değilde, otelde konaklamak isterseniz hatta ev kiralamayı düşünürseniz ki benim şiddetle tavsiye edeceğim bu olacaktır, o halde 2 kişi gecelik 20 dolara ev kiralayabilirsiniz. Şehrin oldukça merkezinde bir konumda olan ve bizzat tarafımdan önerilen Revolution Apartments da gayet güzeldir.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

2-Belgrad’da günlük 15 dolara yeme-içme

fly insta fly insta

Sıra neye geldi ? Yeme-içmeye. Belgrad seyahatimde, sabah kruvasan ve kahve keyfi yapayım diyorsanız, ortalama 2-3 dolar ödersiniz. O da 350 Sırp Dinarı yapar.

Belgrad_yemekleri

Pljeskavica -Belgrad : Belgrad turu

Öğle yemeklerinde, sıradan bir restoranda yemek yemek isterseniz, ödeyeceğiniz rakam 500 Sırp Dinarı yani 4-5 dolar olacaktır. Akşam yemeği için ise, koskocaman bir steak için 700 Sırp Dinarı ödersiniz yani yaklaşık 6 Dolar. Yani toplamda 15 dolar bile tutmadı. Bu söylediklerim orta halli bir yeme-içme programı için gayet uygun olabilir düşünüyorum. Belgrad yemekleri için tıklayınız.

3-Belgrad’da günlük 3 dolara ulaşım

Belgrad’da ulaşım için tek masraf kaleminiz havalimanı transferiniz olacak. Onun için A1 numaralı otobüsü kullanacak ve 300 Sırp Dinarı ödeyeceksiniz. Şehir merkezinde ise, özellikle Savamala ve Stari Grad bölgelerinde konaklarsanız, ulaşım için en güzel yol yürümek olacaktır.

Belgrad_ulasim

Belgrad’da Ulaşımın Can Damarı : Belgrad Turu

Zaten hemen hemen her yer yürüme mesafesinde. Olur da, taksi kullanmanız gerekirse, 200-300 Sırp Dinarı’na bir çok yere ulaşabilirsiniz. 3 günlük bir Belgrad turunda, kişi başı maksimum 900 Sırp Dinarı ödersiniz ki o da günlük 3 dolara tekabul eder. Çok bile…

4-Belgrad’da günlük 8 dolara eğlence

fly insta fly insta

Eğlence ? Belgrad, Balkanlar’ın hatta Avrupa’nın, gece hayatı anlamında parlayan yıldızlarından birisi olarak geçiyor. E hali ile, gelmişken eğlenmek güzel bir tercih olabilir. Genellikle, mekanlara giriş için 3-4 dolar ödeniyor ve içeride bir içki hediye ediliyor. Mekanlarda, 1 bira 1-2 dolar iken, 1 kokteyl 3-5 dolar civarında oluyor.

Belgrad_gece_hayati

Belgrad Gece Hayatı

O yüzden günde 8 dolar yani yaklaşık 900 Sırp Dinarı, çok bile gelebilir. Tabi bu tamamiyle sizin ne kadar alkol sevip sevmediğiniz ile alakalı bir durum. Belgrad gece hayatı yazımdan detaylara bakabilirsiniz.

5-Toplam günlük Belgrad Harcamaları

Toplamda günlük Belgrad turu masrafım ne yaptı şimdi ? Konaklama 4 dolar +Yemek 15 dolar + Ulaşım 3 dolar + Eğlence 8 dolar =30 dolar

Peki bunlar uygulamada ne kadar gerçekçi ? Bilidiğiniz gibi ben sırtçantası ile gezen birisiyim. Benim seyahat anlayışım, konakladığım yerlerden çok, yeme-içme ve görme üzerine kuruludur.

belgrad-ulusal-muze

Eğer, siz de bu mantıkta seyahat etmeyi seviyor, 50 dolar daha az harcayıp, 1 şehir daha görürüm heyecanını yaşıyorsanız, bu anlattıklarımın hepsi sizin için güzel bir kaynak olacaktır.

“Peki Sırbistan’a nasıl gideceğiz ?” diye soranlar olacaktır elbet. Bu konuda net bir rakam yazmak istemedim. Neden ? Çünkü Belgrad, son yılların en gözde rotalarından birisi oldu. Uçak bileti fiyatları çok ama çok değişiyor.

Belgrad’da konaklama arıyorsan : Belgrad’da konaklama yazımı okumalısın

Bazen 300 TL olan İstanbul-Belgrad gidiş-dönüş uçuşu, bazen 800 hatta 900 TL’lere fırlayabiliyor. Daha geçen yıla kadar, 300 TL olan biletler, ne hikmetse bu yıl 2 katından bile fazla. O yüzden Belgrad turu planları yapmadan önce, aşağıdaki yazılarımı mutlaka bir okuyun.

Diğer Belgrad Sırbistan Yazılarım : Belgrad Gezilecek Yerler
Diğer Belgrad Sırbistan Yazılarım : Belgrad Gece Hayatı
Diğer Belgrad Sırbistan Yazılarım : Novi Sad Gezi Rehberi
Diğer Belgrad Sırbistan Yazılarım : Belgrad Gezi Rehberi

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Ayrıca, sizin için yazdığım  “Uçak bileti arama motorları” yazımda bulunan arama motorlarını kontrol edin derim. Elbet ucuza mal etmenin bir yolu vardır. Özellikle günler konusunda değişiklik yaparsanız (Mesela Cuma gidiş-Pazar dönüş yerine, Perşembe gidiş-Pazar dönüş şeklinde.) daha uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz. Belgrad’ın tarih kokan sokaklarında kaybolup, güzel bir haftasonu keyfi geçireceğiniz bir tatil olması dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

5 Yorum

  1. Bora
  2. hakan
    • Deniz Pehlivan
  3. Ceren

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.