Belgrad Gezi Rehberi – En Kapsamlı Öneriler

Belgrad, son zamanlarda vizesiz Balkanlar turu yapmak isteyen bir çok seyahatseverin uğrak noktası oldu. Sadece vizesiz ülke olmasından dolayı değil, aynı zamanda ekonomik tur yapmak isteyenlerin göz bebeği bir rota haline geldi. Ben de sizlere, aşağıda detaylı bir şekilde Sırbistan’ın Başkenti Belgrad hakkında ne biliyorsam liste halinde tek tek Belgrad Gezi Notları olarak anlattım ve tek bir yazı ile güzel bir kaynaktan faydalanmanız için uzunca Sırbistan seyahatimi özetledim. Umarım yardımcı olur. Belgrad Gezi Rehberi başlıyor.

Belgrad’a Başlangıç

İnterrail maceram sona ermeye başlarken, hayatımda ilk defa yalnız gezmenin verdiği korku ve tereddüt, yerini alışkanlığa bıraktı.

Ali Budapeşte’den ayrıldıktan sonra, yapayalnız kalıp, tek başına seyahat etme duygusunu ilk kez tecrübe ediyorum. Biraz zor olmadı desem yalan olmaz doğrusu.

Ama “Korkacak bir şey var mı ?” diye soracak olursan, meğer hiç bir sıkıntı yaşamıyormuş insan. Gayet yalnız başına da gezilebiliyormuş.

Meğer yol bir şekilde akıp giderken, insan hala hayal kurmaya devam edip, bir sonraki şehrin heyecanını yaşayarak yola devam ediyormuş. O heyecan ne bir eksik ne de bir fazlaymış.

Belgrad gezi rehberi Tuna nehri

Belgrad Gezi Önerileri-Tuna Nehri Manzarası

Sırbistan Belgrad, Balkanlar’ın parlayan yıldızı olarak biliniyor. Özellikle Sırbistan Gece Hayatı ve her daim canlı olan caddeleri ile, diğer Balkan ülkelerinden ayrılıyor.

Trenden inip, şehire daha girer girmez, ne kadar eski ve tarih kokan bir şehir olduğunu anında anlıyorsunuz.

Eski Yugoslavya döneminin hala şehrin dokusu üzerinde var olan etkisini görmek beni pek şaşırtmıyor. Bekliyordum doğrusu.

Çünkü burası yorgun, bitap ama her daim ayakta ve hayatta kalmayı başarmış bir şehir. Belgrad gezi turumuz başlıyor ! Bu arada;

Belgrad’a 10 dolara oteller var, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Belgrad Nerede

“Belgrad nerede ? ” diye soracak olursanız : Tuna nehri ( Tuna nehri nerede diye soranlara : Almanya’da başlar ve tam 1o ülke sınırlarından geçtikten sonra Karadeniz’den dökülür.) ve Sava nehrinin kesiştiği noktada yer alıyor. Aşağıdaki haritada da gördüğünüz üzere, Sırbistan’ın kuzeyinde yer alıyor.

belgrad nerede - belgrad konumu

Belgrad nerede – Belgrad Sırbistan’ın kuzeyinde yer alıyor

Sırbistan Başkenti Belgrad Hakkında

Sırbistan dertli bir ülke aslında. Özellikle “Beyaz şehir” olarak bilinen Belgrad, dağılmış Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti.

En az 60 kez Keltler, Romalılar ve Hunlar gibi toplumlar tarafından işgal edilmiş.

Sonrasında 2. Dünya Savaşı’nda bombalamalar mı dersiniz, 1999’da 78 gün boyunca NATO tarafından hava saldırısına maruz kalması mı dersin artık ne derseniz deyin, hepsine direnmeyi başarmış bir şehir.

İşte bu geçmiş dönemin etkilerinden dolayı, şehrin yorgun, yıpranmış ve savaş sonrasından kalan izleri belki de bu şehri farklı kılıyor.

Belgrad’ın bir çok yapısı, 19. yy binaları ve Art Nouveau etkileri ile Yugoslav izlerini taşıyor.

Aslında bu binaları gezerken, tarihin dokusunu ve kokusunu yaşayarak geziyorsunuz. Belki de sırf bu yüzden insanı cezbediyor.

Sokaklarda kaybolup, yıpranmış mahallelerinde gezinip, toplumun o havasını solumak için yaratılmış bir şehir…

Bununla birlikte bir çok yapıda ve sokakta, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan izlerini görüyorsunuz.

Özellikle Habshurg Hanedanı’nın etkilerini gözlemliyor olacaksınız.

Şehrin eski yapıları bolca bulunmakla beraber, özellikle Kalemegdan Kalesi yıllarca ayakta kalmak için direnmeye çalışmış. Bunun gibi bir çok yapı, kırık-dökük görüntüsüyle fotoğraf çekmeyi sevenler için biçilmiş kaftan olacak.

Sırbistan Başkenti Belgrad (“Belgrad nerenin şehri” diye soranlara) , şehir merkezindeki Knez Mihailova Caddesi boyunca kahve içerek yerel halkı izlemek, onlardan bir parçaymış gibi yaşamak, kafeteryalar ve 19. yüzyıldan kalma binaları gezerek görmek için harika bir rota.

sirbistan_baskenti_belgrad

Sırbistan Başkenti Belgrad Sokakları : Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ı Belgrad yapan asıl husus ne biliyor musunuz ? Gece hayatı… Sayısız bar ve gece kulübü sayesinde, Avrupa’nın en iyi hazinelerinden birisi olarak biliniyor.

Özellikle, kış mevsiminde giden arkadaşların en çok sorduğu soru olan ” Belgrad hava durumu nasıldır ? sorusunun cevabını, bu mekanlara gidince öğrenmiş olacaksınız.

Belgrad, gece-gündüz, yaz-kış demeden eğlenen bir şehirdir. Yani uzun lafın kısası, Belgrad’da hemen hemen ne ararsanız buluyor olacaksınız.

Belgrad’a 10 dolara oteller var, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Belgrad Seyahat Rehberi

İstanbul nasıl Türkiye’den daha popülerse, aynısı Sırbistan’nın Belgrad şehri için de geçerli. Gerçekten de, Başkent Belgrad, ülkenin adı olan Sırbistan’dan daha iyi bilinen, dünyanın daha aşina olduğu isim.

Ülkenin nüfusu 7 milyondan biraz fazla iken, Belgrad 2 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor.

Resmi dilin Sırpça olduğu ülkede, İngilizce bilen pek fazla kişi yok doğrusu. Türkler’e karşı ne çok samimi ne de çok uzak davranan Sırplar, özellikle alkolün etkisiyle gayet sıcak kanlı ve girişken insanlar oluyorlar.

Belgrad_Gezi

Belgrad Gezi Önerileri-Tuna Nehri Manzarası

Ülkenin yüzölçümü  88.361 km²’den biraz fazla olduğu için, Türkiye’nin 10’da 1’i kadar yani küçük bir ülke.

Sırbistan Para birimi, Sırp Dinarı ve 1 dolar yaklaşık 114 Sırp Dinarı civarında. Belgrad para birimi konusunda şanslı olduğumuz bir rota aslında.

Ayrıca, Sırbistan vize durumu:

Aslında söylediğim gibi. Vizesiz Ülkeler arasında yer alıyor. O yüzden özellikle hafta sonu, ülkemizin büyük şehirlerinin karmaşasından kaçıp, biraz da olsa uzaklaşmak için çok cazip bir yer. Hem ucuz, hem vizesiz. İnsan daha ne ister ?

Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisi. Ama buna rağmen sokakları eski görünmesine rağmen her daim canlı.

Özellikle genç nüfusun enerjileri ile meydanları doldurduğu, yaşlıların sakince sokaklarda dolaştığı, ailelerin parklarda dinlendiği bir yer.

Herkesin, her kesimin kendince bir şey bulabildiği dingin bir şehir. Bir kez daha hatırlatmam gereken bir şey var. Gerçekten çok ucuz…

belgrad_sokakları

Belgrad Turu Önerileri : Sokaklar güzeldir

Bu arada bir şeyden de bahsetmeden geçemeyeceğim. En çok sorulan sorulardan birisi Sırplarla olan ilişkimiz olacaktır.

Merak etmeyin. Bize ne düşmanlar, ne de aşıklar. Sadece seviyeli bir muhabbetimiz var. Ama siz yinede, özellikle milliyetçi Sırpların yanında çok fazla siyasi ve tarihi konularda konuşmayın derim.

Birde, gitmeden önce Merzifonlu Kara Mustafa Paşa hakkında biraz araştırma yapın.

Özellikle 2. Viyana kuşatması sonrasında başarısız olunduktan sonra idam edilen sadrazamdır kendileri. ” Merzifonlu Kara Mustafa Paşa kimdir  ?” diyerekten biraz araştırmalar yapabilirsiniz.

Belgrad’a 10 dolara oteller var, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Belgrad’a nasıl gidilir ? 

Belgrad’a nasıl ulaşılır ? Belgrad’da ulaşım nasıl sağlanır ? Belgrad nerede bulunur ?

Ben Belgrad’a Interrail yaparak yani trenle gittim. Tren istasyonu direk şehrin kalbinde olduğu için, Hostel’a yürüyerek ulaştım. Şehir merkezini de, hep yürüyerek gezdim.

Heryer zaten yürüme mesafesinde. Ama senin için tüm alternatifleri yine de tek tek sıralayayım diyorum. Belgrad’da da ulaşım :

Belgrad Haritası- Havalimanı-Şehir Merkezi-Tren İstasyonu

Belgrad Haritası- Havalimanı-Şehir Merkezi-Tren İstasyonu

Havalimanı : Kulanacağınız havalimanı “Nikola Tesla Havaalanı” olacak. Şehir merkezinden 18 km uzaklıkta.

Havalimanından isterseniz shuttle yani otobüslerle (A1 otobüsü 300 Sırp Dinarı.Otobüs şöförü bilet satıyor.), isterseniz minibüslerle, isterseniz de taksi ile ulaşabilirsiniz.

Eğer taksi (1,000-1,500 Sırp Dinarı) ile ulaşacaksanız, havalimanında bulunan pre-paid yani ön ödemeli taksilerden kullanın.

Belgrad’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakınız.

Yani gideceğiniz yeri pre-paid ofisine söyleyip, ödemeyi onlara yapıp karşlığında fiş aldığınız ve taksiye bindiğiniz sistem. Eğer bunu yaparsanız, uyanık taksicilere para kaptırmazsınız.

belgrad - havaalanı - sırbistan

Belgrad Havaalanı

Tren : Savamala bölgesinin hemen yakınında bulunan Belgrad tren istasyonunu kullanacaksınız.

Şehrin kalbi olan Özgürlülk Meydanı’na sadece 1.2 km uzaklıkta olan istasyonun hemen önünde Turist Danışma bürosunu görüyor olacaksınız. Eğer aklınıza bir şey takılırsa bu ofisten yardım alabilirsiniz.

Otobüs : Belgrad otobüs terminali de, hemen tren istasyonun yanıbaşında. Özellikle Balkanlar turu yapacaksanız, otobüsle yapmanızı öneririm.

Hem daha ucuz olur hem de otobüs hatları gayet geniştir. Eğer otobüsle geziyor olursanız, kullanacağınız terminal burası olacak ve şehir merkezine 15-20 dakika yürüyerek ulaşacaksınız.

Belgrad ulasim önerileri tramvaylar

Belgrad’da Ulaşımın Can Damarı

Şehiriçi :Tramvay kullanabilirsiniz. Benim hiç ihtiyacım olmadı ama yine de belirtmek istedim. Ayrıca taksi de diğer alternatifiniz olabilir.

Taksimetreyi açtıkları müddet, hiç bir sıkıntı yaşamaz ve oldukça rahat bir şekilde Belgrad’da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehiriçinde ödeyeceğiniz en fazla tutar 200-300  Sırp Dinarı olacaktır.

Belgrad’da 20 Dolara oteller var. BURADAN tıklayıp bakın. Hepsi sıralı olarak liste halinde.

Belgrad’da ne yenir-içilir ? 

Belgrad’da ne yenir ? Sırbistan Belgrad neyi meşhur ?

Gelelim en önemli konulardan birisine. Belgrad’da ne yenir ? En meşhur Sırp yemekleri nelerdir ? Hatta içkilerden de bahsetmeden olmaz değil mi !

Öncelikle, damak tatları bize yakın diyebilirim. Kebap yani Cevapi (Cevapcici), Sarma, Musakka gibi yemeklerin olduğunu görünce insan şaşırmıyor değil.

Ama özellikle steak yani etleri muhakkak tadılmalı. Ayrıca yerel yemekleri Pljeskavica yani bizdeki köftenin (Burger) büyük hali ve Karajorjeva yani şinitzel de oldukça lezzetli.

Salata hayranı iseniz, bizdeki çoban salatasına benzer salataları olan Chopska’yı tavsiye ederim.

Ayrıca, Sırplar meyhane tarzı yerlerde yemek yemeye bayılıyorlar. Sırp müzikleri eşliğinde hem yemek yemek hem de eğlenmek çok popüler.

Son olarak, Sava nehri kenarında bulunan bir çok restoranda, deniz ürünlerini de deneyebilirsiniz.

belgrad_ne_yenir

Belgrad’da Ne Yenir ? : Pljeskavica-Belgrad

İçecek olarak ; yerel biraları Niksicko marka birası güzel. Bira içecekseniz mutlaka Berliner adındaki puba gitmenizi ravsiye ederim.

Envai çeşit bira emrinize amade olacak. Türk kahvesi (Ya da onların kahveleri Domaca Kafa) ve rakıları (Rakiya diyorlar ve erik-vişne aromalı olabiliyor) olmazsa olmaz.

Peki Belgrad’da hangi restoranda yemek yenir ?

Dva Jelena : Sırpçada “Geyik” anlamına gelen bu restoran, Skadarska sokakda bulunuyor.  Şehrin en meşhur restoranlarından.

Bu bölge bohem yapısı ile, şehrin bir nevi Karaköy’ü olarak biliniyor. Dva Jelena’ya gelince canlı müzik eşliğinde Cevapi yani kebap yemek gerekiyor. Gelmeden rezervasyon yaptırın derim. Her daim dolu oluyor.

Dva Jelena Belgrad Restoranı

Dva Jelena Belgrad Restoranı

Ciudad Zapata : Meksika restoranı. Mihailova Caddesin’de denk geleceğiniz bir yer. Meksika mutfağını seviyorsanız, değişiklik olması adına uğrayabilirsiniz.

Restoran Lovac : Burası av etleri konusunda usta yerlerden birisi olarak biliniyor. Geyik eti, kaz eti ve geyik sosisi gibi farklı tatların merkezi.

Bir çok blogda gördüğüm bu restorana ben gidememiştim. Ama size muhakkak gitmenizi öneririm. Fiyat olarak ortalama 700-800 Sırp Dinarı ödersiniz. Yani 7 dolar civarında.

TOMA: Burası aslında bir fırın. Ama harika pastaları, börekleri ve tatlıları tatmak için çok güzel bir adres. Zaten Belgrad’ın da en güzel fırınlarından birisi olarak biliniyor. Fiyatlar oldukça uygun.

Bu mekanlara yakın otellere BURADAN güvenle bakıp rezervasyon yapın.

Belgrad’da nerede konaklanır ?

Belgrad’da nerede kalınır ? Belgrad otelleri tavsiyelerim nelerdir ?  

Şimdi sizlere, herhangi bir tur firmasına ihtiyaç duymamanız için, Belgrad otelleri önerileri rehberi hazırlayacağım.

Hani dedik ya “Belgrad gerçekten çok ucuzdur. Gecelik 3-5 dolara bile Belgrad’da konaklayabilirsiniz.” diye.

İşte şimdi canlı canlı o ucuz Belgrad otellerini, Belgrad Hostellarını listeleyeceğim.

Bu otelleri ve önerileri, mutlaka bir yere not edin derim. İnanın Belgrad’da konaklama konusunda çok ama çok rahat edersiniz.

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad

Otel isimlerinin üzerine tıklayarak, otelleri inceleyebilirsiniz.

Belgrad Hostel Önerileri

Şimdi sizlere, Hosteller’in isimlerini tek tek belirteceğim. Fiyatlara da, sizi yönlendirdiğim yerden Hostel’in ismini aratarak bakabilirsiniz.

 • Gecelik 6-7 Dolara konaklayabileceğiniz Hostel Iris. Bu fiyata 8.7 puan almış bir işletmede kalacaksınız. Konum puanı ise tammmm 9.4. Bence 6-7 dolara bu rakamlar şaka gibi.
 • Ben Hostel’da özel odada kalacağım. Biraz daha iyi olsun diyenlere : 2 kişi gecelik 32 dolar fiyatı olan Goodpeople hosteli efsaneeeeee. Aldığı ortalama puanı 9. ve konum puanı ise 9.7. Daha ne olsun ki

Belgrad’daki bütün hostellere sıralı olarak BURADAN tıklayıp bakın.

Belgrad Düşük Bütçeli Otel Önerileri

 • Hotel Garni Petro, 2 kişi gecelik 125 TL ile harika bir tercih. İşletme puanı ise 10 üzerinden 8.9 ve konum puanı ise 9.1. Daha ne olsun ?
 • Downtown Apart Hotel Bane, 8.6 almış bir otel ve 2 kişi gecelik konaklama fiyatı ise kaç para ? 97 TL. Hem de tam Belgrad’ın kalbinde. O yüzden konum puanı 10 üzerinden 8.4.

Belgrad Orta Bütçeli Otel Önerileri

 • Belgrade Art Otel, gecelik 70 dolar fiyatı ile şehrin tam kalbinde yer alıyor. Ortalama puanı 8.9 ve konum puanı 9.7
 • 9.6 puanı ile Zepter otelde gecelik konaklama fiyatları 2 kişi 75 dolar civarında. Konum puanı ise tam 9.8
 • Hotel Belgrade inn, 9 puan almış bir otel ve 2 kişilik gecelik konaklama fiyatı 77 dolar. Burası güzel bir seçenek olabilir.

Belgrad Yüksek Bütçeli Otel Önerileri

 • Hotel Moskva, Belgrad’daki en iyi otellerden birisi. 9 puanlı bu otelde gecelik konaklama fiyatları 110 dolardan başlıyor.
 • Crowne Plaza Belgrad‘da en iyi otellerden ama gecelik fiyatlar 120 dolar civarında.
 • Meşhur Holiday Inn‘in Belgrad’da da işletmeleri var. Gecelik fiyatlar 130 dolardan başlıyor.
 • Son olarak Hyatt Regency Belgrade‘den bahsedelim. Bu otelin 2 kişi gecelik konaklama fiyatı ise 140 dolar.

Belgrad’da günlük ev kiralamak çok ama çok yaygındır. Hiç şüpheniz veya tereddütünüz olmasın.

Tek yapmanız gereken, size verdiğim linke tıklamak, rezervasyon yapmak ve gitmeden önce apartman sahibi ile irtibat kurmak.

Sonrasında ise doğruca apartmana gider ve rahatça konaklamanızı yaparsınız. İnanın bu sistem çok kullanışlı ve ekonomiktir.

 • Revolution Apartments, 9.1 puan almış ve 2 kişi gecelik sadece 40 dolar fiyatı olan güzel bir apartman. Hatta konum puanı da 9.7. Bence harika bir tercih olabilir.
 • Apartments Jevremova ise gecelik 74 dolar ve ortalama puanı kaç ? 9.8. Yani mükemmele yakın bir işletme.
 • Botanic Garden Apartmen gecelik 80 dolar (Puan olarak o da harika. 9.9 almış) ve bir çok yere yürüme mesafesinde.
 • Diğer harika konumları ve 8 üzeri puanları olan Belgrad Apartman önerilerim ise ; Apartment NenaApatments Vuka Karadzica, ve son olarak ise Apartment Dositejeva 13 olacak. Bu işletmelerin hepsi, gecelik 60 dolar altı fiyatları olan işletmeler.

Bu saydığım tüm Belgrad Konaklama önerilerim de, şehrin tam kalbinde bulunuyor. İster Hostel’da konaklarsınız, isterseniz otelde.

Seçim sizin. Ama gördüğünüz gibi Belgrad, konaklama açısından da bolca alternatife sahiptir ve oldukça ucuzdur.

Lütfen seyahate çıkmadan önce bu önerilerimi dikkate alın. Bu otellerde konaklamasanız bile, konum olarak bu otellere yakın yerler seçmeye çalışın.

Böylece, Belgrad’ın tam kalbinde konaklar, istediğiniz yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Otellerin isimlerine tıklayarak, konumlarına da bakabilirsiniz.

Otel için yandaki bağlantısını bıraktığım siteden rezervasyon yapınTıklayınız

Belgrad’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Belgrad’da nerede alışveriş yapılır ? Belgrad hediyelik ne alınır ? Belgrad’dan ne alınır ?

Knez Mihajlova Cadesi, alışveriş yapmak için en güzel yerlerin başında geliyor. Küçücük dükkanlar, sevimli ara sokaklar tam keşfetmelik bir bölge.

Belgrad alışveriş fiyatları olarak da, diğer bir çok Avrupa ülkesine göre daha ekonomik. Belgrad’a alınacak şeyler ise özetle :

 • Alkol. İnanın, bize göre çok ama çok ucuz. Belgrad’da alınacak en ucuz şey. Ne kadar ucuz olduğunu, aşağıda yer alan Belgrad Gece Hayatı kısmında bile göreceksiniz.
 • Belgrad hediyelik eşyalar için harcamalarınız : Genellikle 1-2 dolara (Artık Sırbistan Para Birimine göre hesaplarsınız ) harika süs eşyaları, küçük bardaklar, el işlemeleri satın alabilirsiniz.

Sırbistan Belgrad eğlence ve gece hayatı nasıldır ?

Balkanlar’daki hatta Avrupa’daki en güzel gece hayatı rotalarından birisi olan Belgrad, nehirlerde bulunan yüzen gece kulüpleri, old town bölgesindeki sevimli barları, hemen hemen tüm mekanlardan ucuz alkol fiyatları ile muhteşemdir.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad Gece Hayatı

Gece geç saatlerinde başlayan Belgrad Gece Hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Ne kış dinler Sırplar, ne yaz. Mekanlar hınca hınç doludur.

Her kesimden insan mekanları doldurur. Şahsen benim de çok ama çok sevdiğim yerlerden birisi olmuştur. Zaten merak etmeyin. Ne biliyorsam Belgrad Gece Hayatı yazımda görebilirsiniz. Orada mekan mekan, fiyat fiyat hepsini yazdım.

Belgrad’da gezilecek yerler nereler ?

Belgrad’da nereler gezilir ? Belgrad’da görülecek yerler nerelerdir ?” sorumuzun cevabına geldi sıra. Ben, bu şehirde 2 gün kaldım. Bu 2 günlük süreçte dolu dolu bir Belgrad Turu yaptım.

En güzel sokaklarını, parklarını, caddelerini gördüm.  Ve Belgrad seyahati, tamamen bir başıma gerçekleştirdiğim bir gezi oldu.

Özetle Belgrad Gezilecek Yerler:

 • Knez Mihailova Caddesi
 • Republic Square (Özgürlük Meydanı)
 • St. Mark’s Kilisesi
 • Kalenic Pijaca
 • St. Sava Kilisesi
 • Skadarlija
 • Etnografya Müzesi
 • Kalemegdan Kalesi
 • Savamala Bölgesi
 • Ada Ciganlija
 • Nova Grad (Yeni Belgrad)
 • Zemun

Sizler için Belgrad gezisi ve Belgrad rotamı zaten detaylı yazılarda anlattım. Bu rotadaki tüm yerleri, Belgrad gezilecek yerler yazımda görebilirsiniz. Orada gün gün plan ve rotaları çıkardım.

Belgrad’da kaç gün kalmalı ?

Belgrad’da kaç gün kalsak yeter ?

Direk söyleyeyim: Belgrad’da gezilecek yerleri görmeniz, Belgrad gece hayatını yaşamanız için 2 gün hayli hayli yeter.

Cuma akşamı geliş, pazar akşamüzeri dönüş şeklinde ayarlayabilirseniz doya doya bir Belgrad seyahati yapmış olursunuz.

Skadarlijaa - belgrad - gezisi

Skadarlija Sokakları-Belgrad

Gerçi, seyahate aşık olanlar, 2 günü az bulabilirler.

Biliyorum. Bir şehri keşfetmek için 2 gün bile belki azdır. Daima arka sokaklarda, gizli-saklı cezbedici güzellikler muhakkak bekliyordur.

Belgrad’a 10 dolara oteller var, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Belgrad’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Knez Mihailova Caddesi’nde keşfe çıkmadan
 • Skadarlija bölgesinin bohem sokaklarında kaybolmadan
 • Ada Ciganlija’da güzel bir park gezisi yapmadan
 • Zeum bölgesinden, Belgrad’ı akşamüzeri fotoğraflamadan
 • Savamala bölgesini görmeden
 • Eğlenceli Belgrad Gece hayatını yaşamadan
 • Lezzetli Sırp yemeklerini tatmadan
 • Tuna ve Sava nehirlerini boylu boyunca yürümeden

dönmemek gerekir.

sirbistan_baskenti_belgrad

Sırbistan Başkenti Belgrad Sokakları : Knez Mihailova Caddesi

Belgrad, 2 gün boyunca tarihten doğaya, sanattan kültüre, gece hayatından huzurlu parklarına kadar ne ararsanız verebilir. Ayrıca hem vizesiz hemde uygun bir ülke.

Sırbistan’da nasıl bir rota izlemeli ? 

Sırbistan’da görülmesi gereken bir çok doğal güzellik var aslında. Sadece Belgrad’ı görmek yeterli değil doğrusu.

Ülke yemyeşil topraklara sahip. Bu yüzden, özellikle Balkanlar turu yapıyorsanız, bir araba kiralayıp karış karış Sırbistan’ı gezmenizi öneririm.

Özellikle Sırbistan’ın kuzeyinde bulunan Novi Sad Sırbistan’ın 2. güzel şehri olarak biliniyor. Hem tarihi hem de yerel halkı ile bir çok gezgini kendisine aşık ediyor.

Nov Sad Sırbistan

Novi Sad Sırbistan

Hatta Novi Sad’da yaz aylarında, yarım milyon gencin katıldığı “Exit” festivali düzenleniyor.

Diğer bir şehirleri ise, Nis şehri. Sırbistan’ın güneydoğusunda, Bulgaristan’a yakın bir şehir.

Roma döneminden kalan çok güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Özellikle, Sırbistan’dan Bulgaristan’a kara yolu ile geçiyor olursanız, bir  uğramanızı tavsiye ederim.

Belgrad’a 10 dolara oteller var, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Neden Belgrad’a gitmeli ?

 • Ucuz. Ucuz. Ucuz. Gerçekten, bize göre çok ekonomik.
 • Vizesiz. Sırbistan vizesiz bir ülke. Belki de en büyük cazibesi bu.
 • Yakın. Ucakla 2 saat sürmüyor bile.
 • Lezzetli. Sırp yemekleri, özellikle etleri harika.
 • Gece hayatı. Belgrad gece hayatı, Avrupa’nın en iyilerinden olarak biliniyor.
 • Tarihi. Sokakları ve mahalleleri tarih severler için tam bir cazibe merkezi.
 • Eğlenceli. Gecesi de gündüzü de eğlencelidir Belgrad’ın.
 • Şirin. Küçük bir şehir. En azından bize göre. Sevimli Skadarlija huzurdolu.
 • Huzurlu. Ada Ciganlija  ve Tuna ile Sava nehri huzurun beşiği.

Belgrad seyahati kaça mal olur ? 

Belgrad, söylendiği gibi ucuz ve ekonomik bir şehir mi ? Ya da Belgrad pahalı mıdır ? Belgrad’da gezmek için ne kadar para yeter ?

Gittiğim onca Avrupa ülkesine göre bakınca, pek tabiki bu bölgede bulunan ülkeler, diğer Avrupa ülkelerine göre en az % 20-30 daha ucuz. Zaten bu konuda, tahmini harcamalarımı aşağıda görebilirsiniz.

 • Ulaşım- Uçak bileti fiyatları genelde 100-200 dolar arasında. Bir çok hava yolu firması zaten her gün karşılıklı sefer düzenliyor.

Belgrad’da ulaşım için de, öyle büyük paralara gerek yok. 3-5 dolara ulaşım masraflarınızı halledebilirsiniz. Hatta şehir merkezinde hiç ihtiyacınız olmayacak bile.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

 • Yemek- Restoranlar çok ucuz ama her daim full. O yüzden gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırın.

Yemek için öğün başına 500-600 Sırp Dinarı yeter. Ki o da yaklaşık 5 dolar civarında. Şöyle güzel bir akşam yemeği yiyelim derseniz, kişi başı 1.000 Sırp Dinarı ödemezsiniz bile.

Yalnız güzelden kastım tıka basa yemek ve alkol. Alkol demişken; Mesela bir gece kulübüne giderseniz, giriş ücreti 3-5 dolar civarında olacaktır. Marketten bir bira alırsanız, 1 dolar dahi ödemezsiniz.

Mekanlarda alkol içelim derseniz, hadi 1 bira 2 dolar diyelim. O derece ucuz yani !

sırbistan_yemekleri

Karajorjeva yani Şinitzel

Konaklama- 4 dolara hostelda kaldım ben. İnanın kaldım. Diyorum ya : Bu ülke çokkk ucuz.

O yüzden, sırt çantası ile gezecekseniz, konaklama için hadi bonkör davranın günlük 7 dolar ödeyin.

Yok biz ev tutucaz ya da otelde kalıcaz derseniz, o halde 2 kişi 20-30 dolara çok güzel otellerde de kalabilirsiniz.

Hatta bu otellere de bir göz gezdirin derim. Görmek için tıklayınız.

 • Eğlence- Belgrad’da eğlence demek, yaz aylarında düzenlenen festivaller ve gece kulüpleri demektir.

Bir çok festival, genelde ücretsiz yani halk içindir. Gece kulüpleri ise, giriş 3-5 dolar olabiliyor. İçeride 1 bira 1-2 dolar, kokteyller 4-5 dolar civarında.

 • Alışveriş- Alışveriş için Knez Mihailova Caddesi biçilmiş kaftan. Ne ararsanız var.

Lakin, uluslararası markaların hepsinin fiyatları, bizdeki ile aynı. Zaman geçirip, Sırplarla kaynaşmak isterseniz, bu bölgelerde alışveriş yapabilirsiniz.

Renkli Belgrad Gece Hayatı

Renkli Belgrad Gece Hayatı

Genel itibari ile ; günde 30-40 dolar harcayarak, çok rahat bir Belgrad turu yapılabilir.

Diyorum ya : Konaklama 7 dolar olsa, öğün başı 5 dolardan 3 öğün yemek yesen ve eğlence için de 10 dolar harcasan yeter.

Belgrad’a gitmeden önce, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Bunun altında veya üzerinde harcamak sana kalmış. Benim öngördüğüm bütçe günde 30-40 dolar civarındaydı.

Hemen hemen her şeyi de Belgrad’da yaptım. Hatta bu aralar yine aklımı çelmiyor değil doğrusu ! Tabi biraz büyüdük ama hala aynı heyecan var !

Belgrad’a ne zaman gidilir ? 

Belgrad’a gitmek için en güzel dönem ne zaman ? Mayıs ayında düzenlenen “Şarap festivali”, temmuz ayında düzenlenen “Yaz festivali” ve ağustos ayında düzenlenen “Bira festivali”, Belgrad’ı ziyaret etmeyi düşünmeyenlerin bile aklını çeliyor.

Sırplar Eğlenmeye Bayılıyorlar

Sırplar Eğlenmeye Bayılıyorlar

Eğer bu festivallerden birisine denk gelirseniz, eminim ki Belgrad seyahat deneyiminiz çok daha güzel geçecektir.

Sırbistan’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Sırbistan Ulusal Müzesine gitmedim. Aslında gidemedim. Kapalıydı. Dünyaca ünlü Picasso, Gustav, Van Gogh gibi önemli sanatçıların eserlerini bu müzede görüyor olacaksınız. Giriş 200 Sırp Dinarı.
 • Vaktiniz varsa, ya bir araba kiralayarak ya da otobüsle, Sırbistan’ın hemen yanıbaşında bulunan Kosova (Prizren)-Bosna Hersek (Saraybosna)-Karadağ (Budva veya Kotor) vey Bulgaristan (Sofya)’ya gidebilirsiniz.

Özellikle Balkanlar turu yapmayı planlıyorsanız, bu saydığım ülkeler hem vizesiz Balkanlar için biçilmiş kaftandır hem de diğer bir çok Avrupa ülkelerine göre kat kat daha ucuzdur.

Belgrad seyahati  hakkında uyarılarım

 • Belgrad’ın nesi meşhur ? Özellikle kış mevsiminde Belgrad’a gidecekseniz, Balkanlar’ın meşhur soğuk havasına hazırlıklı olmalısınız. Belgrad hava durumu açısından sizi biraz zorlayabilir. İnanın, tahmin ettiğinizden bile soğuk olabilir.
 • Belgrad Sırbistan hakkında kimileri için en güzel, kimiler için en kötü durum : Heryerde sigara içmek serbest. Rahatsız olanlara duyrulur.
 • Takside dikkatli olun ve taksimetreyi açtırtın.
 • Özellikle gece hayatında eğlenecekseniz, bazı mekanların girişlerinde kıyafet kontrolü yaptıklarını bilmeli ve ona göre hazırlıklı olmalısınız.
 • Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız, mutlaka bilet alın. Belki bir çok kişi bilet almadan toplu taşıma araçlarına biniyor olabilir. Ama görevliler sizin turist olduğunuzu anlarlar. Ceza ödememek için, bilet almadan Belgrad’da toplu taşıma araçlarına binmeyin derim.
 • Pazar günleri bir çok yer kapalı oluyor. Haberiniz ola.
 • Belgrad vize konusunda şanslı olduğumuz bir şehir olsa da, gitmeden önce mutlaka dönüş uçak biletinizin ve Belgrad otel rezervasyonunuzun çıktısı yanınızda olsun.
 • Bir çok firma Belgrad Turları düzenliyor. Tur fiyatlarını en ince ayrıntısına kadar incelemeden asla inanmayın. Gideceğiniz firmanın referanslarını dikkatlice araştırın derim.

Güzeldir Sırbistan Belgrad. Şöyle kafa dinlemek, hele İstanbul gibi kaotik bir şehirden kaçmak için, haftasonu görmeliktir. Sırbistan hem vizesizdir, hem de oldukça ucuzdur.

Sokaklarda dolanıp, parklarında güneşli bir yaz ayında keyif çatmalıktır. Tuna ve Sava nehri boyunca Türk kahvesi kokusunu içinize çekip, şöyle güzel bir gün geçirmek için idealdir.

Belgrad’daki harika otellere BURADAN tıklayıp güvenle rezervasyon yapın.

Sırbistan’a Gezi Planı Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Plan Yapmayın:

Belgrad, şöyle 2-3 gün kaçamak yapıp farklı bir yer görelim, hem yakın hemde vizesiz olsun; aradığımız her şey de olsun diyenler için biçilmiş kaftandır. Umarım, siz de benim keyif aldığım gibi bu şehrin altını üstünü getirirsiniz. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

54 Yorum

 1. Ayşe
  • Deniz Pehlivan
   • Ayşe
    • Deniz Pehlivan
 2. Ozan
  • Deniz Pehlivan
 3. Anıl
  • Deniz Pehlivan
  • Süleyman
 4. ahmet
  • Deniz Pehlivan
 5. Ali
  • Deniz Pehlivan
   • Sumeyye
 6. B
  • Deniz Pehlivan
 7. Ayşe
 8. Orhan AYTOP
  • Deniz Pehlivan
 9. TAYFUN
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 10. Kemal duran
  • Deniz Pehlivan
 11. deniz
 12. deniz
  • Deniz Pehlivan
 13. serkan
  • Deniz Pehlivan
 14. ibrahim
  • Deniz Pehlivan
 15. Şafak
  • Deniz Pehlivan
 16. anıl
  • Deniz Pehlivan
   • anıl
    • anıl
 17. Nadir
  • Deniz Pehlivan
 18. nur
  • Deniz Pehlivan
 19. Ömer
  • Deniz Pehlivan
 20. Zeynep
  • Deniz Pehlivan
 21. Mine
  • Deniz Pehlivan
 22. Bilge
  • Deniz Pehlivan
 23. burak
 24. Müjgan
 25. Sinem

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.