Novi Sad Gezi Rehberi – Full Rehber

Halk deyişiyle “Beyaz Şehrin üzüm bağıdır.” Novi Sad. Yeni şehir anlamına da gelir.  Vojvodina bölgesinin başkenti olup, Sırbistan’ın  Belgrad ve Niş şehrinden sonra 3. Büyük şehri olan Novi Sad, Belgrad’dan hem mimari hem de sosyal açıdan farklıdır.

Sebebi ise bir dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna ev sahipliği yapmasıdır. Özellikle mimari konuda çok farklı olduğunu anlayacaksınız gittiğinizde. Şahsen bayılarak gezdiğim bir yer oldu Novi Sad.

O yüzden, bu gezi yazımda bildiğim her bir detayı en ince ayrıntısına kadar, dev bir gezi rehberi olarak sizlerle paylaşmak istedim. İddia ediyorum, bu gezi yazımı okuduktan sonra, Novi Sad ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulacak ve harika bir gezi yapacaksınız. Hazırsanız Novi Sad Gezi Rehberi başlıyor.

Novi Sad-Sırbistan Hakkında

Şehir Avusturyalı mimarlar tarafından tasarlanmış zamanında . En muhteşem ve görkemli yapısı karşı tarafta yer alan Petrovaradin kasabasında bulunan Petrovaradin Kalesidir.

Köprüler bu iki yeri birbirine bağlar. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde yapıldığı için Belgrad’da ki Kalemagdan’dan nasıl farklı bir yapı olduğunu göreceksiniz.

Acılarla dolu bir tarihi varmış bu şehrin.  Tuna nehri kenarındaki stratejik konumu sebebiyle geçen her toplum bir takım izler bırakmış.

Biz Türkler de dahil.  Özellikle 1999 yılında NATO burayı bir nevi yerle bir etmiş yani taş üstünde taş koymamış.

novi sad gezilecek yerler

Katolik Meydanı : Novi Sad Gezilecek Yerler

Şehrin simgesi olan 3 adet köprü saldırıdan sonra yıkılmış ve 2000 yılında tekrar yenileri yapılmış. Bu dönemlerden sağ kurtulmayı başaran bu şehrin yorgunluğu, savaş izleri ve tarihi havası daha bir değerli kılıyor.

Hayat çok ağır ve rahat işliyor bu şehirde. Yukarıda da belirttiğim gibi bir yıpranmışlık bir yorgunluk seziyor insan.

Gerek toplumunda gerekse gördüğünüz tarihi yapıtlarda. Şehir merkezi yine bizim her zaman ki tabirimizle “İstiklal caddesi” ni anımsatıyor.

Sırbistan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Fakat öyle aşırı bir kalabalık, bir gürültü ve telaşın olmadığı aşikar. Geceleri ise İzmir’in kordonunu, Bodrum’un barlar sokağını anımsatan bir hava hissediyor insan.

Belgrad’ta olduğu gibi yine etçil bir damak tadı mevcut buralarda. Kafe ve restoranlarda yöresel kıyafetli garsonları görmek mümkün.

O estetik tarihi yapıtlarda bulunan işletmelere güzel bir ambiyans katıyorlar. Belgrad’dan itibaren yolların buğday tarlaları ve üzüm bağlarından ibaret olduğunda anlamıştım şarabının içilesi olduğunu.

novi sad özgürlük meydanı

Özgürlük Meydanı : Novi Sad Sırbistan

Yıllarca buralarda kandırılmışız: “Yok efendim şirince şarabı yok efendim el yapımı şarap vs. vs…” diye. Uzun lafın kısası stressiz, sıkıntısız temiz ve düzenli büyük bir şehir Novi Sad.

Hemen hemen herkes İngilizce biliyor. Güzellikleri karşısında diliniz bağlanmazsa, diz bağınız çözülmezse, ağzınız kurumazsa ve ayakta kalabilirseniz kızları ile çekinmeden tanışabilirsiniz. Turist olduğunuzu anlayınca daha sıcak karşılıyorlar emin olun.

ÖNEMLİ: Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Novi Sad-Sırbistan Seyahat Rehberi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a gelmişken Novi Sad ‘a gelmemek olmaz demişlerdi. İlk duyduğumda garipsemiştim.

Belki ismini duymadığımdan dolayı çekici gelmemişti ama yanılmışım. Bu düzenli, temiz , sakin ve tarih kokan şehir yaklaşık 250.000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

petrovaradin-kalesi

Novi Sad : Petrovaradin Kalesi

Resmi dili her ne kadar Sırpça olsa da şehrin %90 ı İngilizce biliyor.

Hemen hemen her turiste karşı sıcak ve samimi davranışlar sergileyen ve oldukça yardımsever olmayı huy edinmiş  yerel vatandaşlar, şehri daha cazip kılıyor.

Şunu belirtmemde fayda var : Gerçekten Belgrad kadar çok ucuz ve ekonomik bir şehir.

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Novi Sad’a Nasıl Gidilir ?

fly insta fly insta

Novi Sad’a nasıl gidilir ve nasıl ulaşım sağlanır ? Ben Sırbistan gezimi Belgrad seyahati olarak planladığım için ilk geldiğim şehir Belgrad oldu.

Bundan dolayı ulaşımı Belgrad’dan yaptım. O yüzden Belgrad üzerinden Novi Sad’a demir yolu ve kara yolu ile ulaşım mümkün ve çok kolay.

Belgrad’dan uzaklığı yaklaşık  80 kilometre. Ben yine sizin için her alternatifi buraya yazıyorum.

novisad-sırbistan

Novi Sad : Sırbistan Gezilecek Yerler

Havalimanı :  Kullanacağınız havalimanı Nikola Tesla havalimanı olacak. Belgrad şehir merkezine uzaklığı 18 km olan bu havalimanından merkeze ister A1 otobüsü (300DİNAR)  ile ister taxi (1500-200DİNAR)  ile ulaşım mümkün.

Ne yazık ki Novi Sad’ a havalimanından direkt ulaşım yok. O yüzden önce Belgrad’a gelip buradan ister otobüs ister tren ile ulaşım mümkün olacaktır.

Merkezde A1 otobüsünden indikten sonra yürüme mesafesi 15-20dk kadar olan otobüs terminaline ulaşabilirsiniz. Taxi imkanı tabi her zaman mevcut.

Yine aynı şekilde 15-20 dk lık yürüme mesafesi olan tren istasyonuna ulaşabilir yada belirttiğim gibi Taxi seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tren :  Savamala bölgesinde bulunan Belgrad tren istasyonunu kullanacaksınız. Size maliyeti gidiş-dönüş ortalama  450-500 Dinar olacaktır.

Merkezde Belgrad Kültür merkezi civarında Turist Danışma bürosu bulup danışabilirsiniz. Eğer Kalemegdan taraflarında kalıyor iseniz 2 nolu tramvayla direkt tren istasyonuna ulaşım mümkün olacaktır.

novi-sad-otobus-terminali

Novi Sad Otobüs Terminali : Novi Sad Belgrad Turu

Otobüs : Belgrad otobüs terminali de hemen tren istasyonunun yanında yer almaktadır.

Otobüsle seyahat etmenizi özellikle öneririm çünkü yollarda doğa ile iç içe oluyorsunuz.

Şehri daha iyi keşfetme imkanınız doğuyor. Yine belirttiğim gibi şehir merkezinden 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde.

Otobüsün size maliyeti Novi Sad’ a gidiş dönüş 1000-1500 Dinar kadar olacaktır. İndiğinizde Novi Sad terminalinde bulunan Turist Danışma Bürosundan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dönüş otobüsleri hemen hemen her saat başı mevcut fakat detaylı sormanızda fayda var. Bazı otobüslerin güzergahları farklı ve aktarma yapıyor. Direkt olarak gitmek istiyorum diye ayrıca belirtmeniz gerekmektedir.

Novi Sad’da merkeze yakın otellere  BURADAN bakın. 

Novi Sad’da ne yenir ? Ne içilir ?

“Novi Sad’da ne yenilir ? Ne içilir?” sorusuna geldiğimizde yine en meşhur Sırp yemekleriyle karşı karşıya kalıyoruz.

Özellikle içkileri ve hele ki şarapları… Ufak bir meblaya kıyıp güzel bir restoranda güzel bir  şarap açtırtmanızı tavsiye ederim. Bir an damağımda tekrar canlandı o kırmızı şarabın tadı.

novi-sad

restoran Terasa : Novi Sad’da Ne Yenilir ? : En Ucuz Balkan Ülkeleri

Yemek konusunda damak tatları yine bize yakın. Şehir yapısı birden bire değişince Belgrad’dan farklı lezzetler, farklı kültürler arıyor gözler fakat ne kadar farklı lezzetler bulamasakta pişman olmadık.

Çünkü meşhur Sırp yemekleri her zaman harika oluyor.

Bizim İnegöl Köftemize benzeyen Cevapi (Cevapcici) yani kebabı, Pljeskavica yani bizim köftemizin daha büyük hali, Biftek konusunda ayrı bir başarılılar.

Bunu söylemeden duramayacağım ve bunların haricinde birçok gurme ve balık restoranı bulmak mümkün NoviSad’da.

cevapcici novi sad yeme içme

Cevapcici Sırbistan Mutfağı

Novi Sad‘ da hangi restodanda yemek yenir ?

Ben Project 72 Wine & Deli (Gurme Restoran) ve Restoran Terasa adlı restorana gittim. İnanılmaz başarılı mutfakları var. Özellikle kuzu etlerinin yumuşaklığı, harika şarap seçenekleri insanı inanılmaz iyi hissettiriyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi Restoran Terasa’da muhteşem bir şehir manzarasına karşı şarabınızı yudumlayabilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

sırbistan-mutfağı

Novi Sad’da Kahvaltı : Restoran Terasa

Gelelim içeceklerine yani Jelen adlı yerel biralarına. Bunu mutlaka denemezini tavsiye ederim.

Hafif ve güzel bir aroması var. Zaten her restoranın kendine özel HomeMade  biraları oluyor ki bunlar daha bir güzel oluyor açıkcası.

Novi Sad’da nerede konaklanır ?

fly insta fly insta

Novisad’da nerede konaklanır ? Ortalama maliyeti nedir ? Şehrin kalbinin attığı yer ve merkezi olarak bilinen Trg Slobode yani Özgürlük Meydanında seçiminizi yapabilirsiniz.

Meydandan 100 metre kadar gerideki sokakta kafeler, publar ve restoranlar bulunuyor. Özellikle bu bölgede konaklamanızı öneririm. Gelelim işin  maliyet kısmına…

novi-sad-nehir-kenarı

Novi Sad Akşamları : Nehir Kenarında Gün Batımı

Bizim için en önemli kısım bu çünkü 50$ daha az harcayıp bir şehir daha görebilme imkanımız olabilir. Size şöyle belirteyim :

Eğer hostelde kalacak olursanız , geceliği  5-6$ kadar cüzi bir rakama (ki bakın 5-6 dolar diyorum , o derece ucuz ) konaklama fırsatınız olur. Özgürlük Meydanı civarında ve ara sokaklarda birçok hostel bulmak mümkün.

Özellikle hem tarih kokusunu içinize çekip, hem de ucuz ve konforlu bir otelde konaklamak isterseniz adresiniz kesinlikle Hotel Vojvodina olmalıdır. Otelin ismine tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz.

hotel-vojvodina novi sad gezi rehberi

Hotel Vojvodina : Novi Sad gezi rehberi

‘’ Yok efendim ben hostelde kalmam !’’ derseniz  sizin için yine birçok seçenek mevcut.

Yine Özgürlük meydanında, geceliği 20-30 $ civarında bir ücrete 2 kişi konaklayabilirsiniz. Dilerseniz 3-4 arkadaş birleşip 30-40 $ ödeyerek ev kiralayabilirsiniz.

Dediğim gibi hem Belgrad kadar ucuz hem alternatifi çok. Novi Sad’da ki ucuz otelleri görmek için tıklayınız. Hepsini orada sıralı olarak bulabilirsiniz.

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Novi Sad’da eğlence – alışveriş – gece hayatı

Novi Sad’da nereden, ne alınır ? Nerede alışveriş yapılır ?

Belgrad-Novi Sad gezimde anladım ki en çok para harcanabilecek alan ALIŞVERİŞ.

Tabi Avrupa ve Türkiye fiyatlarına oranla çok uygun olunca  güzel hediyelik eşyalara, kıyafetlere, kozmetiklere, aksesuarlara bakmadan geçemiyor insan.

novisad-özgürlük-meydanı

Novi Sad Sırbistan : Özgürlük Meydanına Giden Kafeler Sokağı

Novi Sad’da, hemen Özgürlük Meydanının olduğu yerde Apollo Alışveriş Merkezi bulunmaktadır.

Ayrıca, meydandan ileriye doğru yürüdükçe sağlı sollu bir çok seyyar satıcı bulabilirsiniz.

O kadar güzel magnetler, hediyelik eşyalar var ki insanın aklı gidiyor. Üstelik çok çok ucuz.

NoviSad’da eğlence ve gece hayatı nasıldır ?

Novi Sad’da gece hayatı için nerelere gidilir? Sırplar Belgrad’ta olduğu gibi Novi Sad’da da eğlencenin peşini hiç bırakmıyorlar. Fakat şöyle bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Gündüzleri anormal derecede sessiz ve sakinken, gece gençlerin piyasaya çıkmasıyla ortam bir anda tam tersine dönüyor. İnsanın kalbine ateş düşürür bu şehir tekrar gelmeye zorlar seni.

exit-festival (2)

Novi Sad Festivalleri : Exit Müzik Festivali

Yine aynı şekilde ucuz olup, mekanlarda 1 bira 1-2$, kokteyller ise 3-5$ civarındadır. Night Club’ lardan ziyade daha çok pub ve barlar mesken tutmuş bu şehri.

Açık konuşmak gerekirse daha sıcak ve samimi bir ortamla karşı karşıya buluyor insan kendini.

Özellikle meydanda ki Katolik Meryem Kilisesinin yanında ki sokakta pasajın içerisinde bulunan barlar gözden kaçabiliyor. Şehrin kalbi hep buna benzer ara sokaklarda atıyor.

Cuba Libre Bar, London Pub ve İrish Pub Red Cow tercihiniz olabilir. Düşünün ki Bira 1 dolar. Kalınası ve eğlenilesi bir şehir resmen..

london-pub novi sad geceleri

Novi Sad London Pub : Novi Sad Geceleri

Ayrıca belirtmem lazım ki bu şehirde Temmuz’da Exit Müzik Festivali, Kasım’da ise Jazz Festivali düzenleniyor.

Bu dönemlerde gelirseniz, fiyatlar biraz daha yüksek olabilir ama sanırım buna değer…

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Novi Sad’da gezilecek ve görülecek yerler

Novi Sad’da nereler gezilir ? Görülmesi gereken yerler nerelerdir ?

Sokaklarında kaybolup gittiğin, kendi kendine konuştuğun, kafanda hayaller canlandırdığın, güneşli ve açık masmavi gökyüzüne baktığın ve ‘’Yine nerelere geldim.. Ne iyi ettim’’ dediğin bu şehri adım adım keşfetmek gibisi yoktur.

ozgurluk-koprusu

Özgürlük Köprüsü Altı : Novi Sad

Hiç bitmesini istemediğin tarih ve huzur kokan bu şehirde, sağlı sollu bir çok tarihi yapılar eşlik eder sana.

Hele ki tek başınaysan düşünür durursun kendi kendine: Daha keşfedip görecek çok yer var diye.

Novi Sad’daki ekonomik otelleri şu linkten inceleyebilirsin

İnsanın kendiyle baş başa kaldığı mükemmel anlardan biridir, bilmediğin bir coğrafya, bilmediğin bir kültür, tanımadığın insanlar, alışık olmadığın huzur dinlendirir bedenini ve ruhunu.

Unutursun yorgunluğunu, kim olduğunu  ve farkına varırsın, aslında ne kadar yalnız olduğunun…

Daha fazla uzatmadan Novi Sad’da gezilecek, görülecek önemli yerleri anlatmaya başlmak en iyisi. Haydi Başlasın Novi Sad Turumuz !!

novi-sad-günbatımı

Novi Sad Gün Batımı : Novi Sad Sırbistan Turu : Sırbistan Gezilecek Görülecek Yerler

 • Saint George’s Katedrali
 • Ortodoks Psikopoz Sarayı
 • Novi Sad Belediye Binası
 • Trg Slobode (Özgürlük Meydanı)
 • Katolik Meryem Kilisesi
 • Hotel Vojvodina
 • Petrovaradin Kalesi ve Tuna Nehri

Otobüsten iner inmez kendimi farklı bir kültürde buldum. Sanki ülke değiştirmişcesine değişik bir his kapladı içimi. Halbuki sadece bir buçuk saatlik bir mesafeden geldim bu şehre.

Yine aynı heyecan, aynı mutluluk kapladı içimi. Otobüs terminalinden çıkınca bir Turist Danışma Bürosundan harita temin ettikten sonra düştüm tarih kokusunun peşine.

O kadar çok ara sokak var ki, insanın her birinde kaybedesi geliyor kendini. Bir yandan tarihi binalar eşlik ediyor sana, diğer yandan Pekara fırınlarından gelen taze hamur kokusu.

Ara sokaklarda yine yerel insanlara sorarak, aynı zamanda haritama bakarak şehrin merkezi olan, kalbinin attığı yer olarak bilinen Özgürlük Meydanına doğru yol alıyorum.

Ara sokaklarda ki sessizlik ve sakinlik başta ne kadar tedirgin ettiyse, bir süre sonra anladım şehrin asıl özelliğinin sessizlik ve sakinlik olduğunu.

novi_sad_gezi

Novi Sad Sokakları : Sırbistan Turu

Çan sesleri yaklaşmaya başlamışken yaklaştığımı fark ettim.

Hafiften bir kalabalık olmaya başlıyordu meydana doğru giden sokaklarda. Nikola Pasic caddesinden ilerledim ve beni muhteşem mimarisiyle büyüleyen  Saint George’s Katedrali karşıladı.

saint-george-katedrali

Saint George’s Katedrali : Balkanlar Turu Sırbistan

Bu muhteşem yapıyı ziyaret ettikten sonra Arnavut kaldırımlı sokaklardan yürümeye devam ettim.

İlerde Özgürlük Meydanı nı görebiliyordum artık. Fakat Meydana doğru gitmeden hemen sol tarafımda Ortodoks Psikopoz Sarayı ve Jobah Jovanovich heykeli belirdi.

Aynı şekilde mimarisi ve tarihi dokusuyla gezime apayrı bir tat kattı.

psikopoz-sarayı

Psikopoz Sarayı : Sırbistan Novi Sad Gezilecek Görülecek Yerler

Artık kalabalığı daha net görebiliyordum. Onlarca kafe ve restoran tarihi binaların girişlerine gömülmüş bir şekilde ortamın havasını renklendiriyor.

Artık taze hamur kokuları yerini pizza ve yemek kokularına bırakıyor.

Yolumuza devam ettikten sonra azizliğiyle ve devasa yapısıyla şehri kucaklayan Katolik Meryem Kilisesi karşımıza çıkıyor.

1848 yılında yaşanan olaylardan dolayı yıpranan ve harap olan kilise 1894 yılında onarılıyor ve yeni gotik görüntüsüyle karşımıza çıkıyor. Devasa  76 metrelik saat kulesi rengarenk seramiklerle döşenmiş.

Nov Sad Sırbistan

Novi Sad Sırbistan : Vizesiz Ülkelerden

Hemen meydanın ortasında bulunan ve sağ eli havada olan heykel ise şehrin eski belediye başkanı olan Svetazor Miletic’ e ait olup hemen arkasında ki tarihi 1895 yılında inşa edilen Belediye Meclis Binasıdır.

Estetik ve sadeliğiyle bizi etkileyen yapılar bitmiyor bu şehirde.

Bitti dediğiniz an hemen bir sokak atlayın ve bir tarihi yapı daha göreceksiniz emin olun.. Ve yine bu civarda meydanın en uzun binası Hotel Vojvodina.

hotel-vojvodina

Hotel Vojvodina : Sırbistan Gezilecek Yerler

Sağlı sollu kafelerin, lüks dükkanların içinden geçerek Tuna nehri kıyısına doğru yol alıyorum. Havanın kokusu biranda değişiyor. Sebepsiz yere bir ciddiyet hissi duyuyor insan ve muhteşem Petrovaradin Kalesi karşılıyor seni..

Kalemegdanı ilk geldiğimde muhteşem olarak tanımlamıştım ta ki bu kaleyi görene dek.

Şimdi anladım, sebepsiz yere gelen ciddiyet hissinin bir sebebi olduğunu. İnsan bu muhteşem yapının karşısında saygıyla duruyor resmen.

Onca savaşa, bombardımana, saldırıya, silahlara karşı halen ayakta duran muhteşem Petroravadin Kalesi.. Osmanlı İmparatorluğu 16. Yüzyılda burayı fethederek 150 yıl hüküm sürmüş.

Novi Sad’daki ekonomik otelleri şu linkten inceleyebilirsin

Devamında Avusturya İmparatorluğu almış ve kendi modern mimarisine uygun inşa etmiştir.

Osmanlı ordusundan birçok kayıp verilmiş bu topraklarda. Silahdar Damat Ali Paşa’ da bu topraklarda hayatının kaybetmiş. (Türbesi Kalemegdan içindedir)

petrovaradin-kalesi novi sad gezilecek yerler

Petrovaradin Kalesi Novi Sad / Sırbistan Gezilecek Yerler

1 günlük Novi Sad maceram boyunca sokaklarda kayboldum, tarihi bir nevi içime çekerek hissettim, güzel ve lezzetli Sırp mutfağının tadına bakma fırsatı buldum.

Ayrılamıyordum şehirden. Büyülemişti resmen tarihiyle, güzelliği ve estetiğiyle..

Meğerse ne kadar açmışım yeni coğrafyaya. Buraları gezerken bir kez daha fark ettim bunu. Tek başına gezmenin verdiği heyecanı tekrar tatmış oldum.

Tekrar kendimi attım tarihi sokaklara ve devam ettim otobüs terminaline doğru.. Camdan dışarı bakıyorum bakıyorum ve kendimi alamıyorum.

Tekrar geleceğim bu şehre, bu tarihi tekrar hissedeceğim diye kendime söz veriyorum ve Novi Sad ( Yeni Şehir, Üzüm bağı diyarı) ‘dan ayrılıyorum.

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Novi Sad’da kaç gün kalmalı ?

Novisad’da kaç gün kalsak yeter ? Hiç tereddüt etmeden söylemeliyim ki 1 gece 2 gündüz fazlasıyla şehri keşfetmeye, eğlenmeye, yemeye ve içmeye yeter.

Bir Pazar sabahı gelip Pazartesi akşamı ayrılabilirsiniz bu şehirden. ( Bizim eğlence mekanları gibi Pazar ve pazartesi boş geçmiyor buralarda.

Novi_Sad_Sırbistan

Novi Sad Sırbistan : Novi Sad Belgrad Turu

Özellikle pazartesi günleri daha güzel oluyor eğlence mekanları.) Gidin ve ara sokaklardaki gözden kaçan güzelliklere şahit olun.

Novi Sad’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Novi Sad’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler? Novi Sad’da gezip görmemiz gerekenler neler ?

novi-sad-sokakları (2)

Novi Sad Sokakları : Novi Sad Gezilecek Yerler

 • Özgürlük Meydanına çıkan sokakları keşfetmeden
 • Tarihi yapıları hissetmeden
 • Petrovaradin kasabasına ve kalesine gidip şehri fotoğraflamadan
 • Şehir manzarasına karşı güzel bir akşam yemeği yemeden
 • Eğlenceli bir gece hayatı yaşamadan

Dönme Arkadaşım..!!! Fazla değil 1 gece 2 gündüz sana fazlasıyla yetecektir.

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Neden Novi Sad’a gitmeli ?

 • Tarih, tarih, tarih başka bir şey demiyorum.
 • Belgrad şehir merkezine bir buçuk saat uzaklıkta ve oldukça ucuz bir şehir.
 • Stressiz, sessiz ve sakin bir şehir.
 • Şehir manzarasının verdiği huzur ve mutluluk.
 • Keyifli gece hayatı.

Novi Sad seyahati kaça mal olur ?

Novisad ne kadar pahalıdır ? Ne kadar bütçe bizim için yeterli olur ? sorusunun cevabına gelelim.

Gerçekten ucuz bir şehir. Belgrad’dan ne kadar farklı olsa da ucuzluk konusunda birebir denilebilir. Maliyeti kabaca belirtmek gerekirse;

ULAŞIM : Otobüsle : Gidiş-Dönüş otobüs bileti size daha önce belirttiğim gibi 10-15$ a mal olacaktır. Trenle gidecekseniz, Gidiş-Dönüş tren bileti size  4-5$ a mal olacaktır.

özgürlük-meydanı novi sad turu

Özgürlük Meydanı : Novi Sad Gezilecek Görülecek Yerler

YEMEK : Restoranlar genelde ucuz. Yoğun dönemlerde çoğu yer rezervasyon sistemiyle işliyor.

Yemek için öğün başına 5-6$ öder ve çıkarsınız. İşte bu denli ucuz bir şehir. Marketlerde bir bira 1-2$ civarı, sigaralar 2-3$ civarı, hazır yiyecekler 1-2$ bile değil.

KONAKLAMA : Ben 5-6 Dolara hostelde konakladım. Diyorum çoook ucuz bir şehir diye. Hadi diyelim ki ‘’Biraz daha bonkör davranalım sonuçta kaç kere geleceğiz.

Gelmişken iyi yerde kalalım.‘’ ödeyeceğiniz miktar yine 3-4 $ fark edecek.

Yani  10$. “Ev  kiralamak istiyorum diyorsunuz.” diyorsanız, 3-4 arkadaş birleşip, 30-40 dolara mis gibi bir ev kiralayabilirsiniz.

Novi Sad’daki en ucuz otellere BURADAN bakın.

EĞLENCE : Sırp gecelerini görün arkadaşlar. Sabah ışıklarına kadar eğlenmek nedir yaşayın isterim. Gece kulüplerinin çoğunda yaz aylarında giriş ücreti 4-5$ civarında.

Ama sezon olmadığında, giriş ücretine genelde rastlamıyorsun. Sezon olmadığında dememe bakmayın.

Her zaman, her gece hareketli Novi Sad geceleri. Mekanın içinde bira 1-2$, kokteyller 3-5 $ civarında.

novisad-eğlence

Sırbistan Turları : Novi Sad Turu

Genel olarak düşünecek olursak ; günde yaklaşık 30$ kadar bir parayla çok rahat bir gün geçirirsin.

Konaklamana 6 dolar desek, yemeğin 5 dolardan 3 öğün yemek yesen ve gece hayatına da 10 dolar harcarsan olur biter. Benim şahsi kendime ayırdığım bütçe bu plandan ibaretti.

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Novi Sad’a ne zaman gidilir ?

Novisad’a gitmek için en uygun mevsim ne zaman ? Nisan yağmurlarını da göz önünde bulundurursak Mayıs-Haziran-Temmuz , en uygun dönemmiş.

Aslında Temmuz’da Exit Müzik Festivali oluyor ve benim bile aklımı çeldi bu aralar. Emin olun ki çok güzel bir seyahat geçirirsiniz…

exit-festival

Novi Sad Festival : Novi Sad Geceleri

Novi Sad’da gecelik 15-20 Dolara oteller var. BURADAN bakın. Hepsi harikadır.

Sırbistan’a Gezi Planı Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Plan Yapmayın:

Benim Novi Sad ile ilgili sizlere anlatacaklarım bu kadar. Şöyle 3-5 günlük bir Sırbistan gezisi planı yapar ve alternatif şehir arayışından olursanız, mutlaka Novi Sad’a da uğramadan dönmeyin derim. Yukarıdaki diğer Sırbistan yazılarımı da okumadan asla plan yapmayın. Hayal edin. Düşün peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

8 Yorum

 1. gizem
  • Deniz Pehlivan
 2. can
  • Deniz Pehlivan
 3. serhat
 4. pln
  • ceren gültekin
 5. Evrim

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.