Belgrad Gezilecek Yerler +12 Yer

Belgrad Gezilecek Yerler açısından zengin mi zengin bir şehirdir. Sırbistan‘ın Başkenti Belgrad’da, birbirinin içine geçen örgü şeklinde sokakları arşınlayarak kendinizi kaybedip, bazen yağmurlu bazen de güneşli bir yaz gününde gezmek gibisi yoktur. Şehrin kalbi olarak bilinen Stari Grad bölgesi en güzel bölgedir. Avrupa’nın bir çok şehrinde olduğu gibi, sanırım en güzel şey, gezerken hiç bitmesin istediğiniz arnavut kaldırımlı sokaklardır. Kısacası Belgrad’da gezilecek yerler, özellikle 2-3 gün kaçamak yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır ve ben sizlere sırası ile bütün bu gezi noktalarını tek tek aşağıda rehber halinde aktaracağım.

Çok fazla lafı uzatmadan, Belgrad’da gezilecek yerleri ve Belgrad’da görülmesi gereken en önemli yapıları başlıyorum anlatmaya.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad gezilecek yerler konusunda tam 12 farklı nokta anlatacağım ve kabaca 2 günlük bir plana bölerek rota şeklinde anlatacağım.

Belgrad Gezilecek Yerler haritalı

Belgrad Gezilecek Yerler haritalı 2 günlük rota önerim

 1. Gün Belgrad Gezilecek Yerler
 • Knez Mihailova Caddesi
 • Republic Square
 • St. Mark’s Kilisesi
 • Kalenic Pijaca
 • St. Sava Kilisesi
 • Skadarlija
 1. Gün Belgrad Gezilecek Noktalar
 • Etnografya Müzesi
 • Kalemegdan Kalesi
 • Savamala Bölgesi
 • Ada Ciganlija
 • Nova Grad
 • Zemun

Knez Mihailova Caddesi

Mihailova caddesine, Belgrad‘ın tam kalbinde yer alıyor ve trafiğe kapalı bu caddede, sağlı sollu kafeler, marketler, hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar yer alıyor.

Zaten görür görmez ilk izleniminiz, bizim İstiklal Caddemiz’e ne kadar benzediği şeklinde olacaktır.

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad gezilecek yerler

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad gezilecek yerler olarak ilk durak olacaktır

Avrupa’nın en güzel caddelerinden birisi olarak bilinen caddede, kafeler, restoranlar, butikler, şirin işletmeler eşliğinde ben de başlıyorum dolanmaya. Bu caddenin sonunda ise, Özgürlük Meydanı’na ulaşıyorum.

Bu Bölgedeki Harika Otellere BURADAN bakabilirsiniz. Özellikle konum olarak harikadır.

Republic Square (Özgürlük Meydanı)

Mihailova Caddesini bitirdikten sonra, meşhur Cumhuriyet meydanına çıkıyorum. Meydandaki heykel dikkatimi çekiyor. Kendileri Prens Mihailo Obrenovic adına dikilmiş bir heykelmiş.

1882 yılında inşa edilmiş. Mihailova Sırpların en önemli aydın liderlerinden.

Osmanlı’ya karşı Balkan federasyonu kurmaya çalışan ve sonrasında ise, Osmanlı’ya karşı Sırpların bağımsızlıklarını ilan etmelerinde en önemli kilit rol oynayan liderleri. Sağ eli İstanbul’u gösteriyormuş mesela.

Özgürlük Meydanı - Belgrad

Özgürlük Meydanı- Belgrad’da görülecek tarihi duraklardan

Türkleri geriye göndereceğiz anlamında da mesajı varmış ! Derin mevzular yani.

Bu meydanın etrafını saran Ulusal tiyatro binası ve Sırbistan Ulusal Müzesi ‘ni de geçerek bir sonraki durağıma yol alıyorum.

Bu arada hem tiyatro binasında hemde müzede etkinlikler olabiliyor. Gitmeden önce kontrol etmenizi öneririm.

Sırbistan’a gelmeden önce uçak bileti arıyorsanız, En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma mutlaka göz atın.

St. Mark’s Kilisesi

Bu kiliseyi fotoğraflarda gördüğüm için gelmişken göreyim diyorum. 1940 yılında tamamlanan St. Mark’s kilisenin, özellikle iç kısmına bayılıyorum. Ama pek tabiki, İtalya ve İspanya’daki harika yerleri görmüşseniz, es geçebilirsiniz.

St. Mark’s Kilisesi-Belgrad

St. Mark’s Kilisesi

İçeriye girdiğimde, tam da ayin vaktine denk geliyor. Sessizce Sırpların ayinlerini, köşeye çekilerek izliyorum.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla, 1952 yılındaki Tesla biriminin mucidi, 20. y.y.’ın en önemli Sırp bilim insanı. İşte bu müzede, icatlarını yaparken kullandığı 5.000’den fazla alet ve 150.000’den fazla döküman bulunuyor.

5 dil konuşabilen Tesla, gerçekten yaptıkları ile insanı şaşkına çeviren, artık tabiri caizse kendini aşmış bir bilim insanı. Bu arada müzede, Nikola Tesla’nın külleri de yer alıyor.

Belgrad gezilecek yerler açısından en önemli ve değerli duraklardan bir tanesi olan bu müzeyi görmeden asla Belgrad’ı gördüm demeyin.

Kalenic Pijaca

Nikola Tesla Müzesi’ni gördükten sonra yönümü yerel insanları gözlemlemek için her daim yaptığım gibi yerel pazarlara çeviriyorum.

Bir şehre geldim mi, benim için görülecek şeylerin en başında gelen yerler, her daim halkın yaşadığı, gündelik hayatlarının izlerini sürebileceğim yerlerdir.

Kalenic Pijaca-Belgrad

Kalenic Pijaca-Belgrad

İşte Kalenic Pijaca da, Belgrad’ın sabit halk pazarı olarak bilinen bir açık hava pazarı. Bizim salı pazarından biraz hallice.

Balık satan, meyve-sebzelerini tezgahlarına yerleştiren esnafı izleyerek şehrin atmosferini koklayabileceğiniz bir yer burası. Bayılıyorum böyle yerlere. Gelmişken bu pazarda dolaşmanızı da öneririm.

St. Sava Kilisesi

Pazarda biraz yerel halkla kaynaşıp, muhabbetin belini kırdıktan sonra, her zaman olduğu gibi kilise görmeye devam.

Bu sefer St. Mark’s kilisesine gidiyorum. Kiliseyi görür görmez: “AAA. E bu bizim camilere çok benziyor !” diye söylenirken, notlarıma göz gezdiriyorum.

Kendileri Dünyanın en büyük katolik kiliselerinden birisi olarak biliniyor ve bizim Ayasofya camiine çok benzediğini zaten herkes söylüyor.

Aslında sebebi malum. Geçmişe dönüp, şöyle bir hatırlayınca “Heee !” diyorum kendime. Özünde cami, akabinde kiliseye çevrilmiş yani.

St. Sava Kilisesi - Belgrad gezilecek yerler

St. Sava Kilisesi – Belgrad gezilecek yerler

Hatta benzerini Sofya’da da görüyorum. Sofya’ya gidene kadar, bu tarz kiliselerden çok görmemiştim doğrusu.

Bölgeyi biraz gezdikten sonra, Beli Dvor yani Beyaz Saray’a uğramaya vaktim kalmıyor ve şehir merkezine geri dönüyorum. Dilerseniz siz uğrayabilirsiniz.

Skadarlija

Şehrin biraz dışında dolandıktan sonra, şehir merkezine geri dönüp biraz da bohem yerlerde takılayım diyorum.

1.000 yıldan eski olan, şehrin sanat sevdalılarının buluştuğu, bizim bir nevi Karaköy havasında olan Skadarlija bölgesine gidiyorum.

Skadarlija - Belgrad gezilecek yerler

Skadarlija – Belgrad gezilecek yerler arasında olmazsa olmazlardan

Çiçeklerle bezenmiş restoranları, rengarenk masa örtüleri ile sanki filmlerde kendini bulmayan çalışıp bir türlü ne aradığını bilmeyen turist misali taş sokakları arşınlayarak bölgeyi keşfediyorum.

Benim en sevdiğim yerlerden birisi oluyor burası. Özellikle yemek yemek veya bir şeyler içmek için çok hoş bir yer.

Dinlenme, keyif yapma açısından Belgrad’da en çok sevdiğim yerlerin başında geldi Skadarlija. Bu arada bu saydıklarımın hepsini 1 günde gezebilirsiniz.

Bu Bölgedeki Harika Otellere BURADAN bakabilirsiniz. Özellikle konum olarak harikadır.

Etnografya Müzesi

Ertesi gün, “2. Gün Belgrad Gezilecek yerler” rotama başlıyorum.

Dün akşam sabahlara kadar eğlenip, güzel bir cuma gecesi keyfi çattığım için, bugün biraz yorgunum.

Ama yine de erkenden kalkıp, şehrin eksik kalan bölgelerini keşfetme heyecanıyla atıyorum kendimi sokaklara.

etnografya-muzesi belgrad

Etnoğrafya müzesi Belgrad

Benim yanımda konuşacak birisi olmadı mı, ne gördüğüm sokağında bir anlamı var, ne de tattığım yemeğin. Neyse. En azından bunu deneyimlemiş ve öğrenmiş oldum. Kendimle saçma sapan konuşa konuşa, müzesiz olmaz diyerekten bu meşhur müzelerine uğrayayım diyorum.

Belgrad’da kişi başı 10 dolara otel bulabilirsiniz, şu linkten sırası ile inceleyin. Ben orada sıralı olarak listeledim.

Sırpların geleneksel kültürlerine dair eşyalarının sergilendiği müzede, dönemin kıyafetleri, eşyaları, kullandıkları ekipmanları sergiliyorlar.

Bence: görülmese de olur. Giriş 60 Sıp Dinarı. Bu arada, burada bulunan Sırbistan Tiyatro Sanatları olarak bilinen Theatre Museum’u es geçiyorum. Belki siz gitmek istersiniz diye not edeyim dedim.

Kalemegdan Kalesi

Artık Belgrad’da görülmesi gereken en önemli yapılardan birisi olan meşhur Kalemegdan Kalesi’ne doğru yol alıyorum.

Aslında burası Belgrad kalesi. Çok büyük bir arazi üzerine kurulu. Hemen kalenin güzel bir noktasına çıkıp, sağıma Tuna soluma ise Sava nehrini alıyorum.

Kalemegdan Kalesi-Belgrad

Kalemegdan Kalesi – Belgrad gezilecek yerler arasında en tarihi olan duraklardan

M.Ö 3. yüzyılda kurulan Kalemegdan Kalesi, şehrin ilk yerleşim yerlerinden.

Sonrasında Romalılar tarafından bu bölgede şehir inşa edilmiş ama en son 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından fethedilmiş. Kale  bir çok kez yenilenmiş.

İçeride, o dönemlerden kalma toplar ve önemli kişilerin heykelleri bulunuyor (Pobednik Heykeli de bunlardan birisi. Kendileri Sırbistan’ın Balkan Savaşları’nda kazandığı başarı için yapılmıştır).

Hatta Belgrad Hayvanat bahçesi ve Askeri müze de (Giriş 150 Sırbistan Dinarı) yine bu bölgede yer alıyor.

Hatta burada bulunan Ruzica Church yani Ruzica Kilisesi’ne de uğruyorum. Bu bahsettiğim durakların hepsi yan yana zaten.

Savamala Bölgesi

Belgrad gezilecek yerler turuma devam ediyorum. Stari Grad bölgesi şehrin old town yani eski şehir bölgesi olarak bilinirken, şehrin biraz daha aşağısına ineyim diyorum. Nehir kıyısında eski yerleşim yeri olan Savamala harebe görünümlü bir bölge.

Hatta bölge yeniden inşa edilmeye çalışılıyor ve buraların da ileride çok farklı olacağını, ruhunu kaybedeceğini düşünmüyor değilim !

savamala-bolgesi belgrad

Savamala sokakları ve sokak sanatları

Onlarca kafe, restoranları boylu boyunca yürürken, her yerde Türk kahvesi kokusu alıyorum.

Sonradan öğreniyorum ki, bu nehrin kenarında, 2.000’den fazla yüzen bar, kulüp ve restoran hizmet veriyormuş ve Türk kahvesi de çok meşhurmuş.

Ada Ciganlija

Belgrad gezilecek noktalar kısmının olmazsa olmazlarından birisine gidiyorum.

Şehirde yeterince kaybolduktan sonra, birazda yeşillikler içerisinde, doğanın kalbinde oyalanmak istiyorum.

Ada Ciganlija-Belgrad

Ada Ciganlija, Belgrad’daki tatil duraklarından

Sakin, sessiz bir gün olsun derdindeyim. Sava Nehri ortasında bulunan bu güzel yere gidiyorum.

Çok güzel bir park burası. Sahil kısmında güneşlenen Sırpları, çocuklarını gezdiren anneleri, çimlere uzanan gençleri izleyerek dolanıyorum oradan oraya.

Nova Grad (Yeni Belgrad)

Belgrad gezilecek yerler arasında her daim yeri olan Nova Grad yani “Yeni Belgrad” bir sonraki durağım oluyor.

Şehir merkezlerinden çıkıp, halkın yaşadığı yerleri gözlemlemeyi çok sevdiğimden midir nedir, Savamala’dan yürümeye devam ediyor,  Savski most köprüsünü arşınlayarak, Nova Grad yani “Yeni Belgrad” bölgesine yol alıyorum.

Buraya gelmemin en büyük nedeni, Belgrad’ı daha güzel açıdan seyretmek aslında. Yoksa AVM ya da gökdelen görmek peşinde felan değilim. Çünkü bu bölgede her yerde bolca bulunuyor.

Belgrad’da Kişi Başı 10 dolara BURADAKİ otellerde kalabilirsiniz.

Zemun

Belgrad gezilecek yerler rotamın artık son durağına geliyorum. Biraz huzura ermek için yine en çok sevdiğim şeyi yapayım diyorum. Malum, günbatımına bayılırım. Günün en dingin, en güzel anıdır. İşte Belgrad’daki durağım Zemun oluyor.

Zemun-Belgrad

Zemun-Belgrad gezilecek yerler arasında en manzara sunan durak olarak biliniyor

Gittiğim bütün şehirlerde de ne yapar ne eder gün batımını izlemeye çalışırım.

İşte Zeum bölgesi de, Belgrad’da gün batımını izlemek için en güzel durak olarak biliniyor. Ayrıca bölgenin şirin meydanlarında ve sokaklarında da kaybolmayı ihmal etmiyorum.

Aslında biraz plansız geziyorum buraları. Bilerek kendimi kaybetmeye çalışıyorum. Sonradan yolu bulunca, anlamsızca sevineyim diye !

Bölgedeki harika otellere şu linkten sıralı olarak inceleyin.

2 günlük Belgrad maceram boyunca, Belgrad’ın hem sokaklarına (Sanırım “Belgrad’da ne yapılır ?” diye soranların sorularını cevaplayıcı bir yazı olmuştur), hem tarihine, hem yemeklerine hem de Belgrad gece hayatına doyduktan sonra, Interrail yapmaya devam etmek üzere, yönümü Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya çeviriyorum.

Sırbistan’a Gezi Planı Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Plan Yapmayın:

Yukarıdaki yazılarımı da okuduktan sonra hem Sırbistan hemde Belgrad gezisi planlıyorsanız harika rehberleri ve programları şimdiden çıkarabilirsiniz. Umarım güzel bir Belgrad gezisi yaparsınız. Hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

17 Yorum

 1. SIDIKA AKIN
  • Deniz Pehlivan
 2. Tanju
 3. Reyhan
 4. efe
  • Deniz Pehlivan
   • Fatih Yünlü
    • Deniz Pehlivan
 5. Gamze Taş
  • Deniz Pehlivan
 6. Mehmet
 7. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 8. Faruk
 9. hüseyin
 10. havalimanına vip transfer
 11. esma

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.