Belgrad’da Gezilecek En İyi 12 Yer

Belgrad’da nereler gezilir? Belgrad Gezilecek Yerler açısından zengin mi zengin bir şehirdir. Belgrad’da, birbirinin içine geçen örgü şeklinde sokakları arşınlayarak kendinizi kaybedip, bazen yağmurlu bazen de güneşli bir yaz gününde gezmek gibisi yoktur. Şehrin kalbi olarak bilinen Stari Grad bölgesi en güzel bölgedir. Avrupa’nın bir çok şehrinde olduğu gibi, sanırım en güzel şey, gezerken hiç bitmesin istediğiniz arnavut kaldırımlı sokaklardır. Kısacası Belgrad’da gezilecek yerler, özellikle 2-3 gün kaçamak yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır.

Belgrad Gezilecek Yerler Rotalarım

Belgrad Gezilecek Yerler Rotalarım

Belgrad’da gezilecek yerler özeti : Belgrad ile ilgili bir çok yazı yazdım. Özellikle Belgrad Gezi RehberiBelgrad Turu ve Belgrad Gece Hayatı yazılarıma da mutlaka bir göz gezdirin derim. İnanın, aradığınız her sorunun cevabını o yazılarımda bulabileceksiniz.

Bu seyahatimde bir şey farkettim. Seyahat ederken insan sadece yanındakini değil, kendini de tanımayı öğreniyor. Gerçi o kadar yer gezdim ama hala kendimi bulamadım. Hala birşey eksik. Belki 20’li yaşlar bunalımı, belki de aç gözlülük. Neyse…

Çok fazla lafı uzatmadan, Belgrad’da gezilecek yerleri ve Belgrad’da görülmesi gereken en önemli yapıları başlıyorum anlatmaya. Belgrad gezi ve seyahat turumuz başlasın !

Belgrad’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Belgrad Gezilecek Yerler

 1. Gün Belgrad Gezilecek Yerler
 • Knez Mihailova Caddesi
 • Republic Square
 • St. Mark’s Kilisesi
 • Kalenic Pijaca
 • St. Sava Kilisesi
 • Skadarlija
harcsiz_pasaport

Interrail ile Belgrad’a ulaşıyorum

 1. Gün Belgrad Gezilecek Noktalar
 • Etnografya Müzesi
 • Kalemegdan Kalesi
 • Savamala Bölgesi
 • Ada Ciganlija
 • Nova Grad
 • Zemun

1. Knez Mihailova Caddesi

Sabah uyandığımda, ilk defa yalnız başıma gezmenin verdiği enteresan bir duygu ile atıyorum kendimi Mihailova caddesine. Daha görür görmez ilk izlenimim, bizim İstiklal Caddemiz’e ne kadar benzediği oluyor.

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad

Knez Mihailova Caddesi-Belgrad

Avrupa’nın en güzel caddelerinden birisi olaran bilinen caddede, kafeler, restoranlar, butikler, şirin işletmeler eşliğinde başlıyorum dolanmaya.

2. Republic Square (Özgürlük Meydanı)

Mihailova Caddesini bitirdikten sonra, meşhur Cumhuriyet meydanına çıkıyorum. Meydandaki heykel dikkatimi çekiyor. Kendileri Prens Mihailo Obrenovic adına dikilmiş bir heykelmiş.

Belgrad’da konaklama arıyorsan : Belgrad’da konaklama yazımı bir okumalısın

1882 yılında inşa edilmiş. Mihailova Sırpların en önemli aydın liderlerinden. Osmanlı’ya karşı Balkan federasyonu kurmaya çalışan ve sonrasında ise, Osmanlı’ya karşı Sırpların bağımsızlıklarını ilan etmelerinde en önemli kilit rol oynayan liderleri. Sağ eli İstanbul’u gösteriyormuş.

Özgürlük Meydanı - Belgrad

Özgürlük Meydanı- Belgrad

Türkleri geriye göndereceğiz anlamında ! Derin mevzular yani.  Bu meydanın etrafını saran Ulusal tiyatro binası ve Sırbistan Ulusal Müzesi ‘ni de geçerek bir sonraki durağıma yol alıyorum.

3. St. Mark’s Kilisesi

Bu kiliseyi fotoğraflarda gördüğüm için gelmişken göreyim diyorum. 1940 yılında tamamlanan St. Mark’s kilisenin, özellikle iç kısmına bayılıyorum.

St. Mark’s Kilisesi-Belgrad

St. Mark’s Kilisesi-Belgrad

İçeriye girdiğimde, tam da ayin vaktine denk geliyor. Sessizce Sırpların ayinlerini köşeye çekilerek izliyorum.

4. Kalenic Pijaca

Nikola Tesla Müzesi ne yazık ki kapalı olduğu için (Eğer müze hakkında bilgileri merak ediyorsanız, Nikola Tesla Vikipedia‘ya bakabilirsiniz.), yönümü yerel insanları gözlemlemek için her daim yaptığım gibi yerel pazarlara çeviriyorum. Bir şehre geldim mi, benim için görülecek şeylerin en başında gelen yerler, her daim halkın yaşadığı, gündelik hayatlarının izlerini sürebileceğim yerlerdir.

Kalenic Pijaca-Belgrad

Kalenic Pijaca-Belgrad

İşte Kalenic Pijaca da, Belgrad’ın sabit halk pazarı olarak bilinen bir açık hava pazarı. Bizim salı pazarından biraz hallice. Balık satan, meyve-sebzelerini tezgaharına yerleştiren esnafı izleyerek şehrin atmosferini koklayabileceğiniz bir yer burası. Bayılıyorum böyle yerlere.

5. St. Sava Kilisesi

Pazarda biraz yerel halkla kaynaşıp, muhabbetin belini kırdıktan sonra, her zaman olduğu gibi kilise görmeye devam. Bu sefer St. Mark’s kilisesine gidiyorum. Kiliseyi görür görmez: “AAA. E bu bizim camilere çok benziyor !” diye söylenirken, notlarıma göz gezdiriyorum.

Kendileri Dünyanın en büyük katolik kiliselerinden birisi olarak biliniyor ve bizim Ayasofya camiine çok benzediğini zaten herkes söylüyor. Aslında sebebi malum. Geçmişe dönüp, şöyle bir hatırlayınca “Heee !” diyorum kendime.

St. Sava Kilisesi-Belgrad

St. Sava Kilisesi-Belgrad

Hatta benzerini Sofya’da da görüyorum. Sofya’ya gidene kadar, bu tarz kiliselerden çok görmemiştim doğrusu. Bölgeyi biraz gezdikten sonra, Beli Dvor yani Beyaz Saray’a uğramaya vaktim kalmıyor ve şehir merkezine geri dönüyorum.

6. Skadarlija

Şehrin biraz dışında dolandıktan sonra, şehir merkezine geri dönüp biraz da bohem yerlerde takılayım diyorum. 1.000 yıldan eski olan, şehrin sanat sevdalılarının buluştuğu, bizim bir nevi Karaköy havasında olan Skadarlija bölgesine gidiyorum.

Skadarlija-Belgrad

Skadarlija-Belgrad

Çiçeklerle bezenmiş restoranları, rengarenk masa örtüleri ile sanki filmlerde kendini bulmayan çalışıp bir türlü ne aradığını bilmeyen turist misali taş sokakları arşınlayarak bölgeyi keşfediyorum. Benim en sevdiğim yerlerden birisi oluyor burası. Özellikle yemek yemek veya bir şeyler içmek için çok hoş bir yer

7. Etnografya Müzesi

2. Gün Belgrad Gezilecek yerler rotam : Dün akşam sabahlara kadar eğlenip, güzel bir cuma gecesi keyfi çattığım için, bugün biraz yorgunum. Ama yine de erkenden kalkıp, şehrin eksik kalan bölgelerini keşfetme heyecanıyla atıyorum kendimi sokaklara. Yine yalnız ! Sevmedim ben bu yalnızlığı. Hayat paylaştıkça güzelmiş.

etnografya-muzesi

Benim yanımda konuşacak birisi olmadı mı, ne gördüğüm sokağında bir anlamı var, ne de tattığım yemeğin. Neyse. En azından bunu deneyimlemiş ve öğrenmiş oldum. Kendimle saçma sapan konuşa konuşa, müzesiz olmaz diyerekten bu meşhur müzelerine uğrayayım diyorum.

Belgrad’a gitmeden önce, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Sırpların geleneksel kültürlerine dair eşyalarının sergilendiği müzede, dönemin kıyafetleri, eşyaları, kullandıkları ekipmanları sergiliyorlar. Görülmese de olur. Giriş 60 Sıp Dinarı. Bu arada, burada bulunan Sırbistan Tiyatro Sanatları olarak bilinen Theatre Museum’u es geçiyorum. Belki siz gitmek istersiniz diye not edeyim dedim.

8. Kalemegdan Kalesi

Artık Belgrad’da görülmesi gereken en önemli yapılardan birisi olan meşhur Kalemegdan Kalesi’ne doğru yol alıyorum. Aslında burası Belgrad kalesi. Çok büyük bir arazi üzerine kurulu. Hemen kalenin güzel bir noktasına çıkıp, sağıma Tuna soluma ise Sava nehrini alıyorum. Üçümüz biraz başbaşa kalıp, dertleşiyoruz. Yalnız gezmek zor mu ! He bu arada biraz kalenin de tarihinden bahsedeyim.

Kalemegdan Kalesi-Belgrad

Kalemegdan Kalesi-Belgrad

M.Ö 3. yüzyılda kurulan Kalemegdan Kalesi, şehrin ilk yerleşim yerlerinden. Sonrasında Romalılar tarafından bu bölgede şehir inşa edilmiş ama en son 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından fethedilmiş. Kale  bir çok kez yenilenmiş.

İçeride, o dönemlerden kalma toplar ve önemli kişilerin heykelleri bulunuyor (Pobednik Heykeli de bunlardan birisi. Kendileri Sırbistan’ın Balkan Savaşları’nda kazandığı başarı için yapılmıştır). Hatta Belgrad Hayvanat bahçesi ve Askeri müze de (Giriş 150 Sırbistan Dinarı) yine bu bölgede yer alıyor.

Hatta burada bulunan Ruzica Church yani Ruzica Kilisesi’ne de uğruyorum. Daha detaylı bilgier edinmek isterseniz “Kalemegdan Kalesi Vikipedia“dan bilgilere erişebilirsiniz.

9. Savamala Bölgesi

Belgrad gezilecek yerler turuma devam ediyorum. Stari Grad bölgesi şehrin old town yani eski şehir bölgesi olarak bilinirken, şehrin biraz daha aşağısına ineyim diyorum. Nehir kıyısında eski yerleşim yeri olan Savamala harebe görünümlü bir bölge.

Belgrad’a gitmeden önce, şu linkten en ekonomik Belgrad otellerini inceleyin

Hatta bölge yeniden inşa edilmeye çalışılıyor ve buraların da ileride çok farklı olacağını, ruhunu kaybedeceğini düşünmüyor değilim ! Sevmiyorum ben yeni şeyleri. Bütün ruhunu kaybediyor yahu ! Neyse. Söylene söylene yoluma devam ediyorum.

savamala-bolgesi

Onlarca kafe, restoranları boylu boyunca yürürken, her yerde Türk kahvesi kokusu alıyorum. Sonradan öğreniyorum ki, bu nehrin kenarında, 2000’den fazla yüzen bar, kulüp ve restoran hizmet veriyormuş ve Türk kahvesi de çok meşhurmuş.

10. Ada Ciganlija

Belgrad gezilecek noktalar kısmının olmazsa olmazlarından birisine gidiyorum. Şehirde yeterince kaybolduktan sonra, birazda yeşillikler içerisinde, doğanın kalbinde oyalanmak istiyorum.

Ada Ciganlija-Belgrad

Ada Ciganlija-Belgrad

Sakin, sessiz bir gün olsun derdindeyim. Sava Nehri ortasında bulunan bu güzel yere gidiyorum. Çok güzel bir park burası. Sahil kısmında güneşlenen Sırpları, çocuklarını gezdiren anneleri, çimlere uzanan gençleri izleyerek dolanıyorum oradan oraya. Yine yalnız !

11. Nova Grad (Yeni Belgrad)

Belgrad gezilecek yerler arasında her daim yeri olan Nova Grad yani “Yeni Belgrad” bir sonraki durağım oluyor. Şehir merkezlerinden çıkıp, halkın yaşadığı yerleri gözlemlemeyi çok sevdiğimden midir nedir, Savamala’dan yürümeye devam ediyor,  Savski most köprüsünü arşınlayarak, Nova Grad yani “Yeni Belgrad” bölgesine yol alıyorum.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Buraya gelmemin en büyük nedeni, Belgrad’ı daha güzel açıdan seyretmek aslında. Yoksa AVM ya da gökdelen görmek peşinde felan değilim. Çünkü bu bölgede her yerde bolca bulunuyor. Ne yazık ki!

12. Zemun

Belgrad gezilecek yerler rotamın artık son durağına geliyorum. Biraz huzura ermek için yine en çok sevdiğim şeyi yapayım diyorum. Malum, günbatımına bayılırım. Günün en dingin, en güzel anıdır. Huzurumun nedenidir !

Zemun-Belgrad

Zemun-Belgrad

Gittiğim bütün şehirlerde de ne yapar ne eder günbatımını izlemeye çalışırım. işte Zeum bölgesi de, Belgrad’da günbatımını izlemek için en güzel durak olarak biliniyor. Ayrıca bölgenin şirin meydanlarında ve sokaklarında da kaybolmayı ihmal etmiyorum.

Aslında biraz plansız geziyorum buraları. Bilerek kendimi kaybetmeye çalışıyorum. Sonradan yolu bulunca, anlamsızca sevineyim diye ! Bölge hakkında detaylı bilgiler isterseniz, Zemun Vikipedia‘ya bakabilirsiniz.

Belgrad’da konaklama arıyorsan : Belgrad’da konaklama yazımı bir okumalısın

2 günlük Belgrad maceram boyunca, Belgrad’ın hem sokaklarına (Sanırım “Belgrad’da ne yapılır ?” diye soranların sorularını cevaplayıcı bir yazı olmuştur), hem tarihine, hem yemeklerine hem de Belgrad gece hayatına doyduktan sonra, Interrail yapmaya devam etmek üzere, yönümü Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya çeviriyorum.

Diğer Belgrad Sırbistan YazılarımBelgrad Gezi Rehberi
Diğer Belgrad Sırbistan Yazılarım : Belgrad Gece Hayatı
Diğer Belgrad Sırbistan YazılarımNovi Sad Gezi Rehberi
Diğer Belgrad Sırbistan YazılarımBelgrad Turu

Sofya’da da 2 gün kalıp, oradan İstanbul’a geçiyor olacağım. Böylelikle, Danimarka’dan başlayan ve yaklaşık 30 gün süren 2. Interrail maceram bitmiş olacak. Yine sırtımda çantam, içine doldurduğum anılarımla, hayatım boyunca asla unutmayacağım bu macerayı ömrüm boyunca ruhumda saklıyor olacağımı, inanın hiç bilmezdim. Interrail güzeldir. Her insan muhakkak ömründe 1 kez yapmalıdır. Umarım sen de bu anılarımdan esinlenir, bir sırt çantası alarak, yollara düşersin.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

14 Yorum

 1. SIDIKA AKIN
  • Deniz Pehlivan
 2. Tanju
 3. Reyhan
 4. efe
  • Deniz Pehlivan
   • Fatih Yünlü
    • Deniz Pehlivan
 5. Gamze Taş
  • Deniz Pehlivan
 6. Mehmet
 7. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 8. Faruk

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.