Belarus Nerede ? Belarus’a Nasıl Gidilir ?

Belarus nerede sorunuzu biraz detaylıca anlatmak istiyorum. Belarus, Beyaz Rusya olarak biliniyor. Belarus’un Minsk şehri, belki de ülkeden daha meşhur. O yüzden Belarus, Minsk şehri ile ön plana çıktığı için, genellikle Minsk nerede, Minsk’e nasıl gidilir sorularınıza da değineceğim. Avrupa kıtasında yer alan Belarus, doğusunda Rusya, batısına Letonya ve Litvanya’nın komşusu. Aşağıdaki Belarus harita örneğinden de görebilirsiniz.

belarus_nerede

Belarus Nerede diyenlere : Minsk harita konumu

1. Belarus Nerede ? Belarus Haritası Konumu ? Nasıl Gidilir ?

Efendim Belarus, Orta Avrupa’nın Kuzey Doğu’sunda yer alıyor. Türkiye’nin yaklaşık 2.000 kilometre kadar kuzeyindeler ve aramızda saat farkı yok. Belarus’un doğusunda Rusya, güneyinde Ukrayna, batısında Polonya ve kuzeyinde Litvanya ile Letonya bulunuyor.

Belarus planları yapmadan önce, Belarus linkinden yazılarıma bakmanızı öneririm

Belarus Başkenti Minsk, ülkenin tam kalbinde bulunuyor. Ülkenin finans, eğitim, sanat ve ticaret merkezi burası. Devasa sokakları, alışveriş mağazaları, efsane gece hayatı. Kısacası her şey Minsk’te.

belarus_gezisi

Belarus Gezisi Hakkında Önerilerim say say bitmez aslında

Minsk’te yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. Bir çok alanda Türkler de var. Özellikle ne konusunda ? Tabiki restoran. Buraya da damak tadımızı getirmişiz.

2. Belarus Vize İstiyor mu ?

Belarus’a vize var mı diyenlere müjde : Belarus vize istemeyen bir ülke. Yani öyle schengen vizesi ile falan uğraşmanıza gerek yok. O yüzden, uçak ve otel rezervasyonlarınızı yaparak, Belarus’a direk gidebilirsiniz. Ama ülkeye gelince yapmanız gereken bir sigorta var. Nasıl mı ?

Belarus vizesiz ama sigorta yaptırmamız zorunlu. Belarus vize yazımdan detaylara bakabilirsiniz.

Ülkeye girerken seyahat sağlık sigortası yaptırmanızı istiyorlar. Eğer, daha önceden zaten seyahat sağlık sigortanız varsa, onun fotokopisi ile de ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ama Belarus’u kapsadığını kanıtlamanız lazım.

Belarus_minsk_gece_hayati

Belarus Minsk Geceleri : Belarus nerede : Minsk nerede

Eğer seyahat sağlık sigortanız yoksa, hava limanına inince kaç gün kalacaksanız, günlük 1 euro civarında ödeyerek sigortanızı yaptırabiliyorsunuz.

Bir de size, ülkeye girerken giriş formu veriyorlar. Oraya da, kaç gün kalacaksınız, nerede kalacaksınız onu yazıyorsunuz hepsi bu kadar. Gitmeden önce şu linkten otel rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

Ayrıca Belarus’a komşu olan aşağıdaki ülkeler T.C. vatandaşlarından vize istemiyor :

  • Ukrayna

Belarus’a komşu şu ülkeler ise bizden vize istiyor :

  • Litvanya (Schengen vizesi istiyor)
  • Letonya (Schengen vizesi istiyor)
  • Rusya (Schengen vizesi istiyor)
  • Polonya (Schengen vizesi istiyor)
  • Rusya (Rusya vizesi istiyor)

3. Belarus’a Nasıl Gidilir ?

Bu kısmı da hızlıca anlatayım : THY ve Belavia hava yolu şirketleri direk olarak başkent Minsk’e 2 saat süren direk uçuşlar düzenliyorlar.

Uçak bileti almadan önce En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakın

Uçak bileti fiyatları biraz pahalı. Ortalama 1200 Tl civarında. Aktarmalı gidecek olursanız, Ukrayna Hava Yolları ile 600-700 TL’ye uçak bileti bulabilirsiniz.

Belarus Minsk gezilecek yerler yazıma da mutlaka göz atın

Bildiğim kadarıyla Rusya veya Ukrayna’dan kara yolu veya tren yolu ile de Minsk’e gidiliyor ama ben deneyimlemediğim için yazmak istemedim.

4. Belarus Minsk Hava Durumu Nasıldır ?

Soğuk soğuk soğuk. O yüzden kış mevsiminde giderseniz, muhtemelen donarsınız. Ama yine de, bu kadar soğuk olan bir ülkeye rağmen özellikle mekanlar tıklım tıklım oluyor.

belarus_sokaklar

Belarus Sokakları

Ama bana sorarsanız; en güzel dönem mayıs-eylül arası. Parklar, meydanlar, bahçeler, sokaklar gezmek için daha elverişli olabilir. Bilginize.

5. Belarus Hakkında Bilgiler

Belarus, 10 milyon kişinin yaşadığı güzel bir ülke. 2 milyondan fazla vatandaş başkent Minsk’te yaşıyor. Ülkenin her şeyi Minsk. Özellikle gece hayatı efsane. Eğer, “Minsk hakkında ve Belarus hakkında bizi bilgi denizinde boğ Deniz” deniyorsanız; Belarus Hakkında Tüm Bilgiler yazıma bakabilirsiniz.

Belarus’da otel önerilerimi görmek isterseniz tıklayın

Belarus nerede sorunuzu cevapladığımıza göre, yukarıda size önerdiğim diğer yazılarımı da bir okuyun derim. Orada Belarus Minsk gece hayatı, restoran önerileri, görülesi yerler konusunda tüm önerilerimi görebilirsiniz. Güzeldir Belarus. Yine gidilecek ülkeler listeme girdi kendileri. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan da takip etmeyi unutmayın. Daha gidecek çok yer var. Hayal edelim. Düşelim peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.