Barselona Gezi Rehberi +10 Öneri

Barselona, sadece Avrupa’nın değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Barcelona şehri, Akdeniz’in harika havasını her  bir mahallesinde hissedebileceğiniz, tarihe ve sanata doyabileceğiniz, geceleri eğlenmekten ve mutluluktan havalara uçacağınız nadir yerlerden. Meşhur Barcelona takımıyla dünyaya nam salan Barcelona şehrinde gezilip görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki say say bitmez aslında.Ben elimden geldiğince Barcelona turu yapacak olanlar için devasa bir Barcelona Gezi Rehberi yazım ile sizlere aşağıda anlatmaya çalıştım. O zaman buyurun hep birlikte harika gezimiz başlasın.

Barselona Gezi Rehberi

“Avrupa’nın tüm şehirleri birbirinin aynısıdır” denir. Ben buna katılmıyorum. Barcelona, tamamiyle mimarisi ve enerjisiyle bambaşka bir yer.

Öyle ki, Barcelona kentine gittiğim anda enerjim yükseldi ve şehir beni o güzel havasıyla hemen sardı diyebilirim. Sokakları, meydanları, insanların dili bile İspanya’dan farklı burada.

Hatta televizyonlarda duyarsınız : Bu bölgedeki insanlar, İspanya’dan ayrılıp ayrı bir devlet olarak Katalonya devleti kurmak istiyorlar. İşte o Katalanların şehri Barselona.

barselona gezi rehberi

Barselona – İspanya gezilecek yerler arasında en özellerinden

Aslında Barcelona gezisi 6 ay öncesinden planlamış bir tatildi benim için ve bu yüzden beklerken zaman geçmek bilmedi. Çok uzun zamandır bu seyahati bekliyordum.

Çünkü önceki Barselona İspanya ile ilgili anım, sadece yarım günlüktü. Hani derler ya, “Tadı damağımda kaldı.” diye, aynen kısa soluklu olan Barselona’dan geçişim de bende böyle bir etki oluşturdu.

Yaşadığım o kısacık yarım gün bile beni öylesine etkiledi ki; insanların sempatikliği, polislerin turistlere karşı olan sıcak ve cana yakın tavırları, La Rambla’nın coşkun havası, “Bir sonraki planım kesinlikle İspanya Barselona olmalı.” dedirtti bana.

casa_mila_barselona

Casa Mila Barselona Gezi Rehberi

Aldım biletimi. Düştüm hayallerimin peşine. Rüya gibi bir Barselona tatili yaptım ve şimdi size Barselona seyahat rehberimi anlatmak için sabırsızlanıyorum.

Barselona hava durumu

İber Yarımadası’nın kuzey doğusunda yer alan Barselona’da Akdeniz iklimi hakim. İklimi, bizim ülkemizden biraz daha sert diyebilirim.

Bahar dönemleri ve yaz ayları gezmek için çok uygun. Kış dönemini tercih etmeyin, çünkü hava şartları zorlayabilir.

Havası özellikle kış mevsiminde yağışlı. Ben sonbaharda gittim ve şemsiyeyi yanımdan ayıramadım. Bu yüzden, tedbirli gitmekte fayda var derim.

Ama özellikle yaz mevsiminde neredeyse her gün güneşli. Lakini, temmuz ve ağustos ayında çok sıcak olabiliyormuş. Haberiniz olsun !

Barselona şehri hakkında 

fly insta fly insta

İspanya’nın Madrid’den sonra gelen ikinci büyük şehri olan Barselona, Katalonya (Catalonia) Özerk Bölgesi’nin başkenti. (İspanya Başkenti Madrid Gezi yazımıza da mutlaka göz atmadan İspanya tatili planlamayın.)

Ayrıca 505.990 km2 bir yüzölçümüne sahip olan İspanya’nın 32.114 km2’lik kısmını kapsıyor.

barselona gezi rehberi

Barcelona Gezi rehberi : Barcelona sokakları

Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alıyor.

Aynı zamanda İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezi olarak geçiyor.

Yaygın dili Katalanca olan Barselona ,  Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alan…

Katalanlar, İspanya’nın kuzeydoğusu ile Fransa’nın güneyi, Akdeniz sahil şeridine bitişik coğrafyada yaşayan Latin kökenli bir halk.

İspanya’daki Özerk Katalonya Bölgesi, güneyinde Valensiya, batısında Aragon, kuzey kısmında Fransa – Andorra ile doğu ve güney doğusunda ise Akdeniz ile çevrili.

Katalanların en yoğun nüfusu İspanya’da 6.500.000 kadar. Fransa’da en az 100.000 kadar Katalan bulunduğu biliniyor.

Ayrıca Andorra’da 31.000, İtalya’da ise 20.000 kadar Katalan yaşıyor.

Barcelona Nüfusu : 1.642.783

Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan BaselonaMimar Gaudi‘nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış ve 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü herkesin ilgisini çekiyor.

İspanya Barselona için, Alice Harikalar Diyarı benzetmesini yapabilirim. Adeta bir masal şehri olması, Gaudi‘nin bu güzel şehre bir armağanı…

İsmini bu kadar anmışken kısaca Gaudi’den de bahsetmek istiyorum.

Mimar Gaudi ve Tamamlanamayan La Sagrada Familia 

 • 25 Haziran 1892 Barcelona katalonya Reus kenti doğumlu olan Gaudi’nin, 8 yıllık bir mimari eğitimi olmuş.
 • Sonrasında Gaudi için Barcelona, tüm sanatsal etkinliklerinin merkezi haline gelmiş.
 • Doğa’yı çok iyi gözlemleyip analiz yapan mimarın eserlerinde de bunu görebiliyoruz.
 • Art Nouveau Akımı’nın öncüsü olan Mimar Gaudi, tüm eserlerini, “Süsleme mimarinin kaynağıdır.” düşüncesiyle yapmış.
 • Gaudí, koyu bir katolik ve ateşli bir Katalan milliyetçisi olarak yetişmiş. Katalanca konuşmanın yasalara aykırı olduğu bir dönemde, Katalanca konuştuğu için tutuklandığı biliniyor.
 • 7 Temmuz 1926’da bir tramvay altında kalarak vefat eden Gaudi’nin hayli trajik bir ölümü olmuş ve Barselona’nın yarısı, bu acı kayıp için yas tutmuş.
 • Sagra da Familia’nın ortasına gömülen mimar, bazilikanın çizimlerini hayal gücünü kullanarak yaptığı için bir türlü kilise tamamlanamıyor. Yani Barcelona mimar Gaudi’den hala öğrenmeye çalışıyor diyebiliriz. 
 • Bu sebeple Gaudi, çok kişi tarafından ”Tanrı’nın mimarı” olarak anılır. Mimar Gaudi‘nin eserleri Unesco tarafından Dünya miras listesine alınmış.
 • Bunlar; Park Guell, Palau Guell, Casa Mila, Casa Batllo, La Sagra da familia, Casa Vicens, Colonia Guell türbesi.

Bu arada Deniz, güzel bir Barcelona VLOG’u hazırladı. Özet olarak Barcelona’yı izleyebilirsiniz. Kanala da ücretsiz abone olursanız mutlu oluruz !

Barselona’daki Rambla’dan da bahsedecek olursam, ağaçların altında banklar ve çevresinde mağazaların olduğu tam bir gezinti yeri diyebilirim. Buraya ‘Eski Kent’ de deniliyor.

Rambla’dan ticaretin büyük kısmını oluşturan limana da ulaşabiliyorsunuz. Daha çok hareketin olduğu, enerjinizin yükseldiği yer, tam olarak bu kısım…

Barselona şehir planı oldukça düzenli. Sanayi bölgeleri şehrin dışında yer alıyor ve şehrin kaldırımları geniş.

Bir kaç Barcelona hakkında bilgi daha vereyim :

Picasso, “Mavi Dönemim” dediği çalışmalarını uzun süre kaldığı Barselona’da tamamlamış. Biraz da insanlardan bahsedelim :

Barselona insanları :

 • Şehir, insanı resmen kıskacına alıyor. Bunun en büyük etkenlerinden biri ise Akdeniz insanının sıcak ve samimi olması.
 • Katalanlar milliyetçi, turistlere karşı da biraz mesafeliler ama ona rağmen oldukça nazik ve kibarlar.
 • Barselona insanları hakkında bir şey daha dikkatimi çekti. İspanya geneli için bunu söyleyemeyeceğim ama Barselona’da insanlar çok mutlu ve sabırlılar. Koşturmuyorlar, her koşulda serin kanlılar.
 • Sportif bir vücuda sahipler, çok uzun boylu değiller ama fitler. Sanırım bu, bizim gibi bir mutfak kültürüne sahip olmamalarından kaynaklanıyor.
 • İnsanlarının kibar, sokaklarının eğlence dolu olduğu bu güzel şehre, samimiyetle söylüyorum ki bir çok kez daha gitmek isterim.

Dünyanın en büyük stadları arasında yer alan Camp Nou ile Barselona, 1992 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış. Anlatacak, öğrenecek ne çok şey var değil mi ? Merak etmeyin. Hepsini aşağıda satır satır anlattım.

Barselona’da gecelik 20 Euro’ya otelde kalabilirsiniz. BURADAN güvenle bakıp inceleyin.

Barselona nerede & Barselona’ya nasıl gidilir?

Barselona, İspanya’nın doğusunda yer alıyor. İspanya’nın başkenti olan Madrid ile Barselona arasında 630 km mesafe bulunuyor.

Barselona’ya gitmek de, Barselona’da gezmek de o kadar kolay ki, bu konuda hiç bir kaygınız olmasın. Tek sıkıntı uçak biletini uygun fiyata alabilmek.

barselona nerede barselona hangi ülkede harita

Barcelona Nerede : Barcelona hangi ülkede diyenlere harita konumu

Onu da, gitmeden önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımdaki siteleri inceleyerek bulabilirsiniz.

Ayrıca, hem Barselona’da gezmek, hem Barselona’daki tüm ulaşım alternatiflerini görmek için; Barselona Nerede & Barselona Hangi Ülkede Nasıl Gidilir yazımdan detaylı bilgileri okumayı unutmayın.

Orada her şeyi satır satır anlattım. Şimdi burada uzun uzun yazıp, laf kalabalığı yapmayayım.

Barselona gezilecek yerler 

fly insta fly insta

Gelelim en en en sevdiğim kısma. Yani, gezip tozma kısmına. Efendim, Barselona’da gezilecek o kadar çok yer var ki, hepsini uzun uzun anlatmak istiyorum. Ama hemen bir uyarıda bulunayım :

İspanya’ya gitmek için Schengen vizesi zorunluluğu var. Ben vize konusunda cömert olduklarını söyleyemem.

Hatta gitmedeni Schengen vizesi hakkında bilgi almak için Schengen vizesi nedir yazımızı da okuyun.

Bu arada ben, 3. Schengen başvurum olmasına rağmen 1 ay süreli vize alabildim. Bu arada, eğer yeşil pasaportunuz varsa, vize almadan İspanya’ya gidebilirsiniz.  Yeşil pasaport nasıl çıkarılır yazımdan da, gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

barselona gezi rehberi ve görülecek yerler noktaları

Kabaca Barselona gezilecek yerler harita konumları : Barselona otel seçeneklerinizi buna göre yapabilirsiniz

Vize işini de hallettiğimize göre, artık gezilecek yerleri anlatabilirim. Her bir köşesi sanat kokan Barselona’da, en az 3 gün gezmek lazım.

Şahsen benim, Barselona’ya gelmeden önce içim kıpır kıpırdı, bir an önce gezmek için can atıyordum.

Barselona’da 4 gün kaldım ve şehri doya doya yaşayabilmek için sabah 8 de sokaklardaydım, gece yarısına kadar da otele dönmedim.

Bu 3-4 gün için, şöyle bir özet liste çıkardım :

Barselona Gezilecek Yerler

 • 1. Park Guell
 • 2. La Sagrada Familia
 • 3. Casa Mila & Casa Batllo
 • 4. La Rambla
 • 5. Boquera pazarı
 • 6. Cristophe Colomb Heykeli
 • 7. Barselona Katedrali
 • 8. Picasso Müzesi
 • 9. Parc de la Ciutadella
 • 11. Port Vell, Barceloneta ve Barselona Plajları
 • 12. Montjuic Tepesi
 • 13. Katalan Ulusal Sanat Müzesi
 • 14. Poble Espanyol
 • 15. Camp Nou & Barcelona Müzesi

Bu özet olarak çıkmış bir rota arkadaşlar. Hatta bu listeyi sıralı olarak gezerseniz, Barselona’yı neredeyse karış karış gezmiş olursunuz.

Detaylıca tüm gezilecek yerleri görmek için, sizi Barselona Gezilecek Yerler yazıma alayım.

Barselona’da ne yenir – ne içilir ?

Öncelikle yemek yemeği çok sevdiğimi belirtmeliyim. Benim için yemek yemek karın doyurmak değil de her öğünün bir ritüel olduğu özel bir an.

barselona ne yenir barselona gezi rehberi önerileri

Barselona’da ne yenir – Barselona yeme içme rehberi – Dev Barselona gezi rehberi

Barselona’ya gelmeden müthiş bir merak ve heyecanla

 • Paella
 • Tortilla
 • Tapas
 • Churros’u hayal ederek geldim.

Merak etmeyin, hepsinden bahsedeceğim size. Hatta restoran önerilerinde bulunup, ortalama ödeyeceğiniz fiyatları da yazacağım:

Barcelona tatili yapıyorsanız, özellikle deniz mahsullü yemeklere kendinizi hazırlayın.

Aynı zamanda müzik ve sokaklardan sürekli gelen gürültüye de kendinizi hazırlayın. Çünkü bu şehirde hayat hiç bitmiyor desem yeridir !

Barcelona yemek, her daim sıranın da olduğunu bilin. Neredeyse bütün restoranlar dolu.

Öyle ki, bir çok restoranda yemek ayakta yeniyor. Yer bulamayabiliyorsunuz. İyi güzel de, peki Barselona da ne yenir ?

İspanyol halk yemeği olan Paella, pirinçten yapılan, safranla tadlandırılan ve içerisinde bolca deniz ürünü olan değişik bir lezzet.

Paella, büyük bir tava içerisinde servis ediliyor. Kesinlikle 1 kişi için çok fazla, biz 4 kişi tadına bakmak için 1 tane sipariş ettik ve yeterli geldi.

Paella için 12 € ödedik. Safran tadı çok yoğun, alışık olmadığımız bir tadı var. Ama yine de, bu farklı tadı mutlaka denemenizi öneririm. Barselona’da yemeden dönülmemeli.

Atıştırmalık olarak publarda zengin Tapas büfesine de mutlaka uğramalısınız. Tapas ise :

Tapas, küçük ekmek parçalarının üstünde somon , peynir ve birçok çeşidiyle içkinizin yanında atıştırabileceğiniz keyifli bir lezzet.

Tapas fiyatları da, ne yediğinize göre değişiyor. 2 Euro’dan başlıyor, 10 Euro’ya kadar çıkıyor. Özellikle karidesli olanlar biraz daha pahalı oluyor.

Gelelim Churros’a. Bu da bizim tulumba tatlımızı anımsatıyor. Yoğun bir çikolata sosla servis edilen tatlının fiyatı 7 €. Barselona’da bir çok yerde bulabilirsiniz.

Nugalı bademli şekerleme Turron Duro’yu mutlaka deneyin derim. Bu şekerlemeyi La Rambla’da cadde üstündeki marketlerden alabilirsiniz

Tatlı ve yemeklerden bahsettik. “Peki sabah yedikleri değişik bişey yok mu?” diye merak ediyorsanız, hemen onu da cevaplayalım.

Tabii ki sabah yedikleri değişik bir tat var. O da Tortilla patatesli İspanyol omleti. Ben soğanlı ve patatesli bu omleti ilk bakışta kek sandım.

Yaklaşık 4 cm yüksekliğinde bir parça olunca omlete benzetemedim haliyle. Pek baharatlı değil, bir kez tadına bakın, yemedim demezsiniz.

Onun dışında deniz mahsulleri ve et ürünlerini doyasıya yiyeceğiniz Barselona’da, bir sabah kahvaltısında bile yiyebileceğiniz et ile hazırlanmış sandviçi mutlaka yemenizi öneririm.

Barcelona’da farklı yiyecekler olur da içecekler olmaz mı hiç? Aşağıda onları da tek tek sıraladım :

Öncelikle En sevdiğimden bahsedeceğim. O da  Sangria. Zaten Barselona’ya kadar gidip Sangria içmemek olmazdı.

Sangria’ya resmen bayıldım. Enfes karışım dolu bu şarap, meyve parçaları, şeker ve romdan oluşuyor. Hepsini karıştırıyorlar.

Sonra bekletiyorlar. Alın size sangria. Ama tadı enfes. Barselona’da heryerde güzel yapıyorlar. Fiyatlara gelecek olursak :

sangria dev barselona gezi rehberi

Barselona’da sangria içmeden dönmeyin derim : Barselona yeme içme rehberi

Eğer, birkaç kişiyseniz 1 litrelik sürahilerde servis ediliyor. 1 litre için ortalama 7-8 € ödüyorsunuz ve içimi de oldukça hafif.

Bir de Tinto diye bir içki var. Çok popüler değil ama menülerde mutlaka göreceğiniz bir içki ve denemenizi tavsiye ederim.

Tinto, yaz şarabı, gazoz veya fanta-limonla servis ediliyor. İçimi hafif olan bu içkiye 2 € ödedim. Tadı güzel ama favori içkim değil.

“Bu kadar yemek içmekten bahsettin, peki Barselona’da hangi restoranda yemek yenir – Barcelona da yemek fiyatları nedir ?” derseniz, hemen birkaç yerden bahsedeceğim.

barselona_tapas

Barselona yemekleri : Barcelona’da nerede ne yenir : Barcelona restoran önerileri

Önereceğim La Rambla, Barri Gotik ve plaj çevresinde olan bu restoranlarda, İspanyol mutfağının lezzetleri olan Tortilla , Paella, Tapas ve Churros’un tadına bakabilirsiniz.

Hatta cafelerden, hamburgercilere kadar hepsini, şöyle liste olarak aşağıda anlatayım :

 • Bar La Plata : Barri Gotik’de bulunan bu otantik barda, içkinizin yanına enfes tapaslardan alabilirsiniz. Barri Gotik bölgesinde çok dolaşacaksınız. Emin olun. Ücret olarak daha önce de belirttiğim gibi tapas için ortalama 2-5 € ödedim. Burada fiyatlar daha uygun.
 • Vinitus : Burası, hemen Casa Battlo’nun arkasında bulunan, genelde tapasları ile nam salmış harika bir restoran. Fiyatları : Bebek kalamar 9.95 Euro, Cuttlefish yani kızarmış mini kalamar 6, Haşlama Karides 5.50, Kırmızı karides 9.85, kızartma balık 5.50 şeklinde. Kişi başı ortalama 25-30 Euro gibi bir rakam ödeyerek akşam yemeği keyfi yapabilirsiniz.
 • Restaurante Salamanca : Eğer, biraz daha kaliteli restoranlar isterseniz, sahil tarafına alalım sizi. Plaj tarafında olan bu restoran, klasik sahil restoranları tarzında ama daha salaş. Menüsü bir o kadar geniş. Burada da yine set veya ala cart alabilirsiniz. Ortalama kişi başı : 40-50 €
 • Cerveseria Ciutat Comtal : Burası tapas restoranı. Tapas fiyatları, hemen hemen bir çok restoranda, yukarıda anlattığım fiyatlar aralığında.
 • Tapeo : Burası da tapas konusunda şehrin önde gelenlerinden.
 • Plaça Reial : Bu meydan çok güzel kahve içilecek restoranlar var. Kahve, kek keyfi yapabilirsiniz. Ortalama 5-10 euro ödersiniz.
 • 7 Portes : Burası da paella yapan çok meşhur bir restoran. Ama kıyafetinize bakıyorlar haberiniz olsun. Çok seven de var, beğenmeyen de. Ama şehrin en iyilerinden birisi olarak gösteriliyor.
 • Farga : Burası kek ve kahve konusunda çok başarılı. Aslında Barselona’da farklı yerlerde şubeleri var.
 • Els 4 Gats : Picasso’nun vaktinde gittiği güzel bir restoran. Hatta duvarlarda picasso’nun tabloları var.
 • Marcet de la buqeria : Burası da, Barselona’nın en ünlü pazarı. Özellikle taze sıkılmış meyve suları harikadır. Hemen La Rampla’ya yakın konumdadır.
 • Bar boqueria: Buranın bebek ahtapotları meşhur. 8-10 Euro arasında.
 • Can Paixano : Burası da güzel bir restoran. Fiyatları orta halli. Genelde yerel halk takılıyor. Özellikle içecekleri çok meşhur. Burada, 5-10 euro’ya doyabilirsiniz.
 • Poble Espanyol’daki Carmen Restoranı : Burada hem yemek yiyebilir, hem de flamenko gösterisi izleyebilirsiniz.
 • Palacio del flemenco : Hem restoran, hem de flamenko gösterisi izleyebileceğiniz ayrı bir işletme.
 • Bacoa Kiosko : Burası Barselona’nın en iyi hamburgercilerinden. El Born bölgesinde bulunuyor.

Bu restoranların hepsine gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Ayrıca, tam da yukarıda yazdığım şekilde restoran isimlerini google maps’de aratırsanız, haritalardaki konumlarını görebilirsiniz.

Özellikle, 19.00’dan sonra bir çok restoranın dolu olabileceğini unutmayın. Yaptırabiliyorsanız, özellikle flamenko gösterisi izleyeceğiniz restoranlar için, mutlaka önceden rezervasyon yaptırın.

Barselona’da gecelik 20 Euro’ya otelde kalabilirsiniz. BURADAN güvenle bakıp inceleyin.

Barselona’da nerede kalınır ? Barselona otel tavsiyelerim

Barselona’da konaklama konusunda tek bir şey söyleyebilirim : gecelik 15 Euro’ya da kalacak yer var; gecelik 15.000 Euro’ya da.

Hal böyle olunca, şimdi size rahatça önerebileceğim otellerin isimlerini, bütçe aralığına göre listeleyeceğim.

Konaklama önerilerimde otel ve hostellerin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz :

Hostel önerilerilerim :

Düşük bütçeli Otel önerilerim :

Orta bütçeli Otel önerilerim :

Yüksek bütçeli Otel önerim :

Bu tesislerin detaylı açıklamalarına, Barselona’da Nerede Kalınır & Barselona Otelleri yazımdan ulaşabilirsiniz.

Orada, tüm otellerin özelliklerini, aldıkları puanları daha detaylıca anlattım. Şimdi burada laf kalabalığı yapmayayım istedim.

Ayrıca, Barselona’da gecelik 15-20 Euro’ya dahi kalabileceğiniz tesisleri : Şu Linke tıklayarak incelemenizi öneririm.

Barselona alışveriş & hediyelik eşya

Konumuz Barselona gezi rehberi olur da, alışverişsiz olur mu hiç ?

La Rambla caddesi üzerinden veya caddede yürürken girdiğiniz ara sokaklardan alışveriş yapabilirsiniz. Cadde üstü biraz daha pahalı, ara sokaklar ise nispeten daha ucuz oluyor.

Barcelona’da yapılacaklar listenize alışverişi eklediyseniz, flemenko objelerinden alabilirsiniz.

barselona'dan ne alınır barselona gezi rehberi

Barcelona’da hediyelik eşya – Barcelona’da alışveriş – Barselona’dan ne alınır

Barcelona’dan alabileceğiniz bazı hediyelik eşya ve fiyatları da şu şekilde :

 • Kastanyet : 2.5 €
 • Magnet : 2 €
 • Renk renk yelpazeler : ortalama 5 €
 • Shot bardakları : 2.5 €

Ben bu tarz küçük hediyeliklerin her birinden aldım. Bunun dışında size Barselona’dan almanız için önereceğim birkaç şey daha var.

Onlardan biri, içki. Hem pahalı değil hem de tatları çok güzel. Ben Sangria ve Tinto aldım, herbiri için de 5 € ödedim.

barselona alışveriş rehberi

Barselona’dan ne alınır – Barselona alışveriş rehberi

Bir de Barselona’da hemen hemen her yerde “Desigual” mağazasını göreceksiniz. Girip bir şey almasanız da göz atmanızı öneririm.

Biraz pahalı bir mağaza ama çok farklı bir tarzı var. Arkadaşım cüzdan istemişti ve ben de ona Desigual’dan 35 €’ya kumaştan yapılmış şirin bir cüzdan aldım. Bu arada Desigual çantaları çok meşhurdur.

Barselona gece hayatı & Barcelona eğlence rehberi

Eğlence hayatı sabaha kadar devam eden Barselona’da, gotik mahallesindeki barlara kesinlikle gitmenizi öneririm. İnanın Barselona, gece hayatı konusunda sizin de çok keyif alacağınız bir şehir olacak.

Bu önerdiğim barlardan ve Barcelona gece hayatından kısaca bahsetmek istersek :

Cafe Schiling : Konsept bakımından hoş olan Schiling, sabah 3’e kadar gayet kalabalıktı ve oldukça geniş bir yiyecek – içecek menüsü vardı.

Barri Gotik çevresinde çok gezecekseniz bu bara kesinlikle gitmenizi öneririm. Fiyatlar gayet iyi, alkollü içecekler 9 €’dan başlıyor.

barselona geceleri ve barselona gezi rehberi önerileri

Barselona geceleri – Barselona gezi rehberi ve önerileri

Hard Rock Cafe : Hard Rock için, tabii ki olmazsa olmazımız diyelim. Burada eğer yemek yemeyecekseniz, akşam 10’dan sonra gidip kokteyl içerek havanızı değiştirebilirsiniz.

Yemek de yiyebilirsiniz ama kokteyl içip yüksek sesli müzikte vakit geçirip eğlenmek bana her zaman daha cazip gelmiştir. Hard Rock’da fiyatlar orta halli, ama bence değer.

Luz De Gas : Burası kırmızı perdelerin ve büyük avizelerin olduğu havalı bir clup. Luz casal’da belli günlerde özel programlar oluyor. İnternetten bilet alabilirsiniz, giriş ücreti ortalama 20€ civarında.

Luz de Gas’a nasıl ulaşırım diyorsanız da, La Rambla’dan metro ile gidebilirsiniz. La Ramla – Liceu durağından V13 numaralı hatta binip yaklaşık 7 durak sonra Aribau – Diagonal’da inerek 1 dk kadar yürüyorsunuz.

la rambla barselona gezi rehberi

La Rambla : Barselona Gezilecek Yerler arasında olmazsa olmaz – Barselona gezi rehberi

Opium BarcelonaBarcelona plajına yakın olan bu clupta hareketli, eğlenceli ve farklı programlar oluyor. İnternetten takip edip ona göre gidebilirsiniz. Programa göre giriş bazen ücretsiz olabiliyor. Normal ortalama giriş ücreti ise 20 € .

Mekanda, genelde gençler çoğunluğu oluşturuyor, rahat kıyafetlerle gidip eğlenebileceğiniz bir ortamı var.

Yılbaşında gitmek isterseniz ki yeni yıla burada girmek eğlenceli olur, 50 € karşılığında bir içki içip içeride eğlenebilirsiniz. Ama tabii internetten rezervasyon yapmanızı öneririm.

Normal dönemlerde ise, yukarıda belirttiğim gibi giriş 20 Euro. Ama konserler olduğu zaman, fiyatlar 30 euro civarında oluyor. Şehrin en iyi mekanlarından birisi olarak biliniyor.

Opium’a nasıl ulaşırım diyorsanız da, La Rambla üzerindeki Baqueria Durağı’ndan 59 numaralı hatta binip 11 durak sonra  Av.Litoral – Trelawny’de inip birkaç dakika plaj tarafına yürüyerek ulaşabilirsiniz.

barselona gezi rehberi barselona geceleri

Los tarantos (Flamenco gecesi) mutlaka görülmeli – Barselona gezi rehberi

Şimdi gelelim Flemenko gecelerine. Uzun süre tango yaptığım için dans etmeyi de izlemeyi de çok seviyorum. Bu yüzden Barselona’da Flemenko izleyeceğim diye bir hayli heyecanlıydım.

Flemenko gösterisini 50 kişilik gruplar halinde içeride rahat bir ortamda izledik. Yedi kişilik bir gösteri ekibi var. Benim çok hoşuma gitti, hatta gösteri bitiminde dansçılarla resim de çektirdik.

Barcelona’da makul bir rakam ödeyerek böyle bir gece izleyelim derseniz, Los Tarantos’da 15 €’ya yaklaşık 30 dakika boyunca izleyebiliyorsunuz.

Bu arada biz biletleri internetten aldık. Öyle daha iyi oluyor. Hatta ödediğiniz miktar 3 €’a kadar daha uygun.

Los Tarantos’a nasıl ulaşırım diyorsanız da, La Rambla üzerinden gelebilirsiniz. Colomb Heykeli’ne giderken sol tarafta, Plaça Reial’in orada kalıyor.

Ayrıca, yukarıda yeme&içme kısmında belirttiğim, hem restoran hem de Flemenko gösterisi izleyebileceğiniz yerleri de listenize alabilirsiniz.

Barselona’da kaç gün kalmalı?

En en en az 3 gün ayırın. Biliyorum. Bir çoğunuz, özellikle hafta sonu gezisi yaparak bu şehre gelmek istiyor ama Barcelona öyle 2 günlük bir şehir değil.

barselona_muntjic_tepesi_barselona_gezilecek_yerler

Mountjic Tepesi : Barselona Gezi rehberi

Bence en güzeli, cuma günü izin alabilirseniz, Cuma-Cumartesi ve Pazar gününü kapsayan 3 günlük bir tatil olur.

Eğer ki, 1 gün daha eklerseniz, Barcelona ve çevresini gezmek veya deniz keyfi yapmak için enfes olur. Hafta sonları şehir kalabalıktır ama bu şehrin de tadı hafta sonu çıkar.

Barselona’da gecelik 20 Euro’ya otelde kalabilirsiniz. BURADAN güvenle bakıp inceleyin.

İspanya’da nasıl bir rota izlenmeli?

İspanya, bir seferde gezilecek bir ülke değil. Bu yüzden kuzey ve güney bölgesi olarak 2’ye ayırıp, farklı tatil planları ile gezilebilir.

Kuzeyde, Barselona’dan sonra hızlı tren Renfe ile Madrid, Toledo ve Zaragoza’ya gidilebilir. Madrid hızlı tren ile 3 sa 15 dakika sürüyor. Ücreti 30 € ama gayet konforlu bir seyahat…

Ben, yukarıda bahsettiğim gibi yapıp gezime Madrid ve Toledo ile devam ettim. Aşağıda gittiğim yerlerden kısaca bahsettim :

Madrid, 4 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehri ve İber Yarımadası’nın orta kesiminde yer alıyor.

Madrid Gezilecek Yerler: Catedral de la Almudena

Madrid Gezilecek Yerler: Catedral de la Almudena

Kültür ve sanat merkezi olarak önem taşıyan Madrid’te, Akdeniz iklimi hakim. Yaz ayları bunaltıcı sıcak oluyor, keskin soğuk havayı ise sonbaharda hissetmeye başlıyorsunuz.  Madrid Gezilecek Yerler yazımızdan detaylara bakabilirsiniz.

İspanya gezimi noktaladığım Toledo’dan da çok kısa bahsetmek istiyorum. Madrid‘in 80 km güneyinde yer alan Toledo’nun üç tarafı Tajo nehriyle çevrili.

Şehrin Romalılar zamanındaki adı ‘Toletum’ken milattan sonra sekizinci asırda Müslüman Arap fethinden sonra şehrin adı, Araplar ve diğer Müslüman milletler tarafından ‘Tuleytula’ olarak anılmış.

Madrid_toledo_gezilecek_yerler

Tarihi Kent Toledo da görülebilir

Toledo, çok mistik bir şehir. Ben sadece 1 günümü buraya ayırmama rağmen çok etkilendim. Sanki biraz yol alsam Endülüs’den içeri girecek gibi hissettim.

Madrid ve Toledo’dan sonra başka bir gezi programıyla da güney kısım Endülüs gezilebilir. İspanya’da gezilecek görülecek çok şey var. Ben en kısa zamanda Endülüs’ü gezme planlarımın arasına aldım bile.

Barselona seyahati kaça mal olur ?

Barcelona çok ucuz bir şehir değil, Euro bölgesine göre fiyatlar orta halli. “Bütçeme daha uygun alışveriş yapmak istiyorum, Barcelona da ne ucuz ?” diye soracak olursanız da, La Rambla üzerinde bulunan markette her şey mevcut.

barselona gezi rehberi yeme içme ve öneriler

Barselona alkol fiyatları : Gördüğünüz gibi 3-4 euro’ya şarap alabiliyorsunuz – Barselona gezi rehberi

Buradan alışverişinizi daha uygun fiyata yapabilirsiniz. Alkol için 2 €, pizza için ise 12 € gibi ortalama fiyatlar ödersiniz.

Barselona’da gezeceğiniz yerlere ödeyeceğiniz giriş ücretleriyle birlikte günde ortalama 50-60 € harcarsınız. 

Barselona ve çevresine ulaşım : Ulaşım için Pegasus’tan 100-150 Euro’ya promosyon gidiş-dönüş bileti bulabilirsiniz. Ayrıca şehir içi ulaşım için 10 kez kullanabileceğiniz metro biletini de 9.95 €’ya alabilirsiniz.

Yeme-içme-eğlence : Barselona için yeme-içme hakkında bilgi verecek olursam :

 • Tapas’ın adeti : 2-5 €
 • Pizza için ortalama : 12 €
 • Çay ve kahve için ortalama : 3 €
 • Tortilla : 8 €
 • Churros : 7 €
 • Paella için ortalama : 12 €
 • Alkol için ortalama : 3-4 €
 • Restaurantlarda akşam yemeği için eğer fix menü alırsanız : 60 €
 • Standart bir akşam yemeğini de : 20-25 €’ya yiyebilirsiniz.
barselona gezi rehberi ve ulaşım

Barselona ulaşım rehberi, Barselona gezi rehberi

Konaklama : Barselona’da konaklama fiyatları merkeze yakınlık ve verdiği hizmetle orantılı olarak değişiyor.

Ucuza hostelde kalabilirsiniz ya da benim gibi gezeceğiniz yere yakın olsun diye tercihiniz otelden yana olursa, ortalama 2 kişi 35 € gibi  bir rakama kalabilirsiniz.

Hatta mutlaka, gitmeden önce ŞU Linkten, en ucuz otelleri inceleyin.

Müze ve ören yeri masrafları : Barselona’da ortalama giriş ücretleri için 15 ‘er € gibi bir rakam ödüyorsunuz. Sadece ‘Camp Nou’ için 21 € gibi bir rakam ödeniyor.

Barselona’da gidilecek festivaller

Tam bir eğlence şehri olan Barselona’da her daim festival havası var diyebiliriz. Birbirinden güzel olan bu festivallerden bahsetmek istiyorum biraz :

Sant Joan Festivali : 23 Haziran’da yapılan festival, yaz başlangıcının kutlandığı bir halk bayramı.

Şehir sabaha kadar ayakta olup havai fişekli, danslı olan bu partinin finalini şehir plajında ateş başında şarkı söyleyerek yapıyorlar.

24 Haziran’ın da tatil olması, eğlencenin sabaha kadar sürmesine sağlıyor.

poble_espanyol_sokaklari

Poble Espanyol Sokakları, Barselona gezi rehberi ve önerilerim

Festa Major da Gracia Festivali : Festa Major, ağustos ayında Gracia Bölgesi’nin sokaklarında yapılan bir festival.

Bu yıl 15 Ağustos ve 21 Ağustos tarihlerinde yapılmış. Rengarenk ışıklı şemsiyelerin olduğu , her sokağın farklı temayla süslendiği değişik bir festival.

Yeme ve içme için mutlaka tezgahlardan alışveriş yapmalısınız. Popüler olan bu festivali halkın her yıl sabırsızlıkla beklediği söyleniyor.

La Merce Festivali : Yaza veda festivali, her yıl Eylül ayı sonlarında 5 gün boyunca yapılıyor. Barcelona dışından da festival için gelen turistler olduğundan dolayı bu dönem Barselona dolup taşıyor yani.

Havai fişek ve maytap dışında ateş püskürten ejderha da olduğu için festivalde şapka ve gözlük takıp ateşten korunmak gerekiyor mutlaka. Katalanların oluşturduğu insan kulesini de festivalde görebilmeniz mümkün.

Eğlenmeyi seven biri olarak bu tarihler dışında gittiğim için hiçbir festivale denk gelemedim. Plan yapmadan önce bu tarihleri göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Barselona’da gecelik 20 Euro’ya otelde kalabilirsiniz. BURADAN güvenle bakıp inceleyin.

İspanya’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

Benim Barselona’da vaktim kısıtlı olduğu için Zaragoza ve Figueres Kasabası’na gidemedim.

Figures Kasabası’nda Dali Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.  Zaragoza Aragon Bölgesi’nin merkezi olan bu şehre gidip 1 tam gün gezin derim.

Ayrıca ulaşımı da kolay, Renfe ile direk kasabaya ulaşım sağlanıyor.

Palau guell barcelona gezi rehberi

Barcelona gezi rehberi

Zaragoza’ya da Renfe ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Renfeden biletleri 1 ay öncesinden alırsanız, çok daha ucuza mal edebilirsiniz.

Yine bir Gaudi eseri olan Palau Guell’e vaktiniz varsa mutlaka gidin derim.

Kent sarayı olan Palau Guell’in en dikkat çekici kısmı büyük salonu. Tavana doğru müthiş bir derinlik ve görsellik var.

Yine çatısında Gaudi tarzı mozaik bacaları da dikkat çekici.

Bu sarayda giriş ücretsiz, ziyaret günleri ise : Salı – Cumartesi 10:00 ile 14:30 arası.

Bonus: Barselona gezi rehberi hakkında uyarılarım

 • Hangi mevsimde giderseniz gidin, yanınıza mutlaka rahat bir spor ayakkabı alın. Çünkü şehirde çok yürüyüp sağlam bir efor sarf edeceksiniz.
 • Sırt çantası mutlaka kullanın. Bunun dışında pasaport ve paranız için minik bir çapraz çanta kullanmanızı da şiddetle öneririm. Kötü bir sürpriz yaşamazsınız. Çünkü, Barselona’da hırsızlık, tahmin ettiğinizden bile daha FAZLADIR.
 • Etkinlik ve festival dönemini takip edin ve aylar öncesi otel rezervasyonunuzu yapın. İnanın yer bulamazsınız. Avrupa’nın en çok turist ağırlayan şehirlerinden birisi Barcelona.
 • Kışın hava şartları zorlayabilir, bu yüzden bahar ya da yaz ayrını tercih edin derim.
 • Taksi kullanmayın, valiziniz varsa btaksimetre ücretinin 2 katı talep ediliyor. Metro kullanmak gayet mantıklı ve ekonomik. Ayrıca, aşağıdaki yazılarımı da tek tek okuyun derim :

Diğer Barselona gezi yazılarımı da okumadan asla plan yapmayın:

Barcelona’da gezmek bambaşka bir heyecan oldu benim için. Hatta her mevsim gezmek istediğim, tekrar tekrar gitmek istediğim bir şehir haline geldi. Barcelona’da gezilecek yerleri eminim siz de çok seveceksiniz ve tekrar gitmek için planlar yapacaksınız.

Gaudi harikalarını ve Katalanları keşfetmek, Barselona katedralini görmek, hazırladığınız Barcelona gezi rehberimiz ile hem eğlenmek hem de iyi zamanlar biriktirmek emin olun size güzel enerjiler katacaktır. Barselona’da ne yapılır ve Barcelona kaç günde gezilir diye soranlar için, umarım güzel bir rehber hazırlayabilmişimdir. Size elimden geldiğince iyi bir Barselona gezi rehberi sunmaya çalıştım. Diğer  yazılarımla da İspanya başlığı altında bir çok bilgi bulabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

7 Yorum

  • Deniz Pehlivan
 1. Seher
  • Deniz Pehlivan
 2. BEYDA
  • Deniz Pehlivan
  • mine

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.