Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır ? Gerekli Evraklar Neler ?

Yeşil pasaport, temelde devlet memurlarına verilmektedir. Ama her devlet memuru yeşil pasaport ALAMAZ. Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olan devlet memurları yeşil pasaport başvuru hakkına sahip olurlar. Bunu elde edebilmeleri için ise, ortalama 15 yıl kadar çalışmaları gerekmektedir. Elde ettikten sonra ise, Yeşil Pasaport Avantajları ne mutlu ki sizleri bekliyor olacaktır. Zaten bunları da, Yeşil Pasaport nedir yazımda anlatmıştım. Bu yazımda ise, Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ? Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ? Yeşil pasaport başvuru formu ve yeşil pasaport harçları ne kadardır ? sorularınızı cevaplayalım.

Yeşil pasaport alabilmek için en temel evrak ;  çalışan kişinin kurumunca düzenlenmiş olan, yeşil pasaport talep formudur.

Bu formlar şahsın fotoğrafını, kadro derecesini ve kimlik bilgilerini içerir. Bunun yanında diğer pasaport evrakları standarttır.

Şimdi sizlere Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ve Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir tek tek anlatacağım ama bir notum daha var :

Epasaport.gov.tr adresinden hangi ilde ikamet ediyorsanız ve pasaportunuzu hangi il/ilçeden alacaksanız, artık o websitesinden uygun bir randevu tarihi almanız gerektiğini, son güncellemelerden sonra sizlere bildirmek isterim.

Yeşil pasaport müracaatı artık İl Nüfus Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

Yeşil pasaportu Bordo pasaport işlemlerinden ayıran 2 fark vardır.

  • İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazacağınız Yeşil Pasaport Talep yazısı
  • Pasaport harcından muaf olma farkı ( Yeşil pasaport sahipleri, Bordo pasaport sahipleri gibi pasaport harç ücreti ödemezler.)

1. Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) çıkartmak için gerekli evrakları sizler için teker teker listeledim.

Bu evraklar :

  • Öncelikle, İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazacağınız Yeşil Pasaport Talep Formu‘nu doldurmanız gerekiyor.

Eğer halen çalışıyor iseniz bağlı bulunduğunuz kurumdaki yetkili kişiye onaylatmanız ve bu onaylattığınız belgeleri İl Nüfus Müdürlüğü’ndeki görevliye sunmanız gerekiyor.

Eğer aileniz yeşil pasaport sahibi ise, o halde annenizin/babanızın çalıştığı kurumdan sizin adınıza düzenlenmiş Yeşil Pasaport Talep Formu hazırlanmalı ve yine bağlı bulundukları kurum tarafından yetkili kişinin imzası ile sonuçlandırılmalı.

Emekli iseniz, yine en son çalıştığınız kurumdaki yetkili kişi Yeşil Pasaport Talep Formunuzu imzalamalı.

KÜÇÜK BİR UYARI : Kurumdaki imza yetkisi olan kişinin imza sirküleri de yanınızda olsun. İl Nüfus Müdürlüğü’ndeki yetkili imzayı karşılaştırmak için görmek isteyebilir.

  • Varsa önceden alınmış pasaportlarınızın aslı,
  • Nüfus Cüzdanı aslı,
  • 2 adet biometrik fotoğraf,
  • Defter bedeli dekontu (Pasaport defter bedeli ücretini yatıracağınız bankaları da aşağıda sıraladım. Yeşil pasaport harç ücreti ödenmiyor ancak pasaport defter ücreti ödeniyor.)
  • Reşit olmayan ya da engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname

evraklarınızı hazırladıktan sonra Yeşil pasaport başvurunuz için Randevu Kısmına geçebilirsiniz.

2. Yeşil Pasaport İçin Nasıl Randevu Alınır ?

Yeşil Pasaport Randevu Talepleri Nasıl Alınır ?

Evraklarınızı tamamladıktan sonra Nüfus Müdürlüğünün sitesinden size uygun ili ve tarihi seçip randevunuzu alabilirsiniz. Yeşil pasaport randevusu için aşağıdaki websitesi adresinden ulaşabilirsiniz. https://randevu.nvi.gov.tr/

O adrese geldikten sonra “Pasaport” sekmesine tıklayın ve akabinde “Hususi Pasaport Yeşil” olan sekmeyi seçin.

3. Yeşil Pasaport Ücreti ve Yeşil Pasaport Harçları Ne Kadar ? 

Yine söylüyorum : Yeşil Pasaport ücretlerinin en güzel yanı, yeşil pasaport harç bedeli ödememektir.

Bordo pasaportlarda uygulanan harç bedeli, yeşil pasaportlarda ödenmemektedir.

Ödemeniz gereken tek şey defter bedeli ve sadece 501 TL‘dir. Bu defter bedeli önceden bankalara ödeniyordu ve ödemenin dekontu isteniyordu.

Ama artık İnternet Vergi Dairesi adresinden online olarak ödeyebilirsiniz. Vergi Dairesi ödeme paneline, E Devlet şifreniz ile de giriş yaparak ödemenizi yapabiliyorsunuz.

4. Yeşil Pasaport Teslimat Süresi Ne Kadardır ?

 Yeşil Pasaport Kaç Günde Çıkar ?

Yeşil pasaportunuz için tüm başvurularınızı ve evraklarınızı tamamlayıp teslim ettikten sonra, belirttiğiniz adrese 10 iş günü içerisinde ulaşacaktır.

Süreci nasıl hızlandırabileceğinizi Pasaport Nedir Vize Nedir  yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yeşil pasaport nasıl alınır sorunuzun da cevabını vermiş oldum. Yeşil pasaport için gerekli belgeleri topladıktan sonra, eğer ki yeşil pasaport almaya hakkınız varsa, kolayca yeşil pasaport sahibi olabilir, dünyanın kapıları ardına kadar açmak için en önemli engel olan vize sorununu da neredeyse ortadan kaldırmış olursunuz. Zaten yeşil pasaport nedir ve yeşil pasaport kimlere verilir yazılarımda da, bildiğim tüm detayları da tek tek anlatmıştım.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

  1. halis

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.