ABD’ye Gitmek İçin 10 Neden !

Her şeyin başladığı yer. Hayatımın en büyük hayalinin gerçekleştiği, gözlerimin açıldığı, dünyanın sandığımdan ne kadar da  küçük ve güzel olduğunu farkettiğim yer. ABD.Benim için yeri çok başkadır. Belkide bu kadar ülkeyi gezmemdeki ilk başlangıç olduğundandır. O kabuğumu kırdığım en önemli başlangıç. Hayali gerçeğe döndürdüğüm ilk yer. Korkumu yendiğim, peşinden gittiğim ve bana dünyanın kapılarını ardına kadar açan hayatımdaki en önemli girşimim…

Satın aldığımız araba ile, evet 1,100 dolara hemde, batı yakasında Utah-Las Vegas-San Francisco-Los Angeles-San Diego’yu özgürce gezip, sonrasında New York-Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleri rotasını izledikten sonra artık bende bir şeyler değişmişti.

ABD’de araba alır satar olmuş, Amerika halkının bir parçası gibi yaşamış, sabahlara kadar eğlenmiş, deniz kenarında saatlerce gün batımını izlemiş ve dünyanın hayran olduğu şehirleri görmüştüm. İyi ki de gitmişim. İyi ki de görmüşüm. İyi ki de yaşamışım dostum. İyi güzel ben gittim de, peki sen neden gitmelisin ? Sahi ne var bu ABD’de ?

New York-Brooklyn Köprüsü

New York-Brooklyn Köprüsü

Her şeyden öte, ABD dedikleri gibi özgürlükler ülkesidir. Kimse kimseye karışmaz. Herkes hayatını yaşar. Herkes bir hayal peşinde gelir bu ülkeye. Kimisi umduğunu bulur. Kimisi de sokaklarda, kartondan evlerde yatmaya mecburdur. Bazıları refah içinden yüzerken, bir de Amerika’nın görünmeyen yüzünü yaşamak zorunda kalanlar vardır.

Parası olana güzeldir. Eğlencelidir. Yeterki hayal etsin. ABD’de neyi hayal ederse gerçekleştirebilir insan. Kapitalizmin en güçlü ülkelerinden olmasına rağmen, benim en sevdiğim yanı insanların saygısı ve çekinmeden sizinle muhabet etmeye çalışması idi.

Saygı demişken : Hayatımda ilk kez arabaların, yayalara yol verdiğini bu ülkede görmüştüm. Şaşırmıştım. Garip gelmişti. Alışık değildik biz böyle şeylere.

Bir diğer güzellikte, hiç tanımadığın insanların “Whats up bro. Naber kardeşim ?” veya “How u doin man ? Nasıl gidiyor bilader ?” diyerek benimle konuşmaya çalışmalarıydı.

Sisli San Francisco Sokaklar

Sisli San Francisco Sokakları

Bunun yanında şimdi sıralayacağım 10 nedenden ötürü ABD’yi mutlaka görmeni ve hatta ABD’ye gelmişken civar ülkeleri de görmeni öneriyor olacağım. ABD maceramız ve hayallerimiz başlasın…

1-Eğlence ne demek yaşamak ister misin ?

Adamlar çok seviyor eğlenmeyi. Tam bir parti milleti. İnanılmaz düşkünler. Haftaiçi, haftasonu farketmiyor. Sürekli eğlence peşindeler.

Eğlenceden kastım, illa gece kulübüne gidip, sabahlara kadar dans etmek falan değil. Sosyal adamlar. Envai çeşit spor, etkinlik, gösteri v.s gibi ne ararsan ABD’de bulunuyor.

İster git NBA maçlarını izle, ister git Las Vegas’da günaha boğul, ister git New York’ta dünyayı hayran bırakan Broadway gösterilerini izle. Ama şunu bil ki, bir çok etkinlik pahalı oluyor.

Yani pahalıdan kastım sırtçantası ile gezenlerin bütçesine göre. Güzel bir etkinlik için en az 30-50 dolar ayırman lazım. Bazıları için hiç bir şey olabilir bu rakam. Ama özellikle Asya ülkelerinde, sırtında çantası ile 30 dolara krallar gibi 1 gün geçiren adam için pahalı olabilir.

Ama ben olsam ABD’ye gelmişken bütün etkinliklere bütçem dahilinde katılmaya çalışırdım. Ki katıldım da. Yine olsa yine yapardım. Sana da şiddetle tavsiye ederim. Eğlence demişken. Las Vegas Stratosphere otelin kulesindeki eğlence parkından vidyom yukarıda.

ABD’deki bütün otelleri ve tesisleri incelemek için tıklayın

2-Filmlere konu olmuş olan şehirleri kanlı canlı görmek ister misin ? 

New York, Los Angeles veya San Francisco… Bu şehirlerde çekilen kaç yüz film izledin kim bilir ? Kaç kez Özgürlük heykelini görmeyi hayal edip, Los Angeles sahillerinde güneşi batırıp, San Francisco sokaklarında kaybolmak istedin. Kim bilir ?

İşte ABD’ye gidip, bu şehirleri kanlı canlı görüp, sokaklarında gezip, o meşhur yapıları görünce, insan bir garip olmuyor değil. Düşünsene. Onca zaman hayal et.

Karşında dikilsin. İnsan mutlu oluyor. Saçma sapan bir gülümseme alıyor. Sonra da şükrediyor. İyi ki hayalini kurup peşine düşmüşüm…

3-Alışveriş yapmaya bayılanlardan mısın ?

Bak bu konuda ABD’yi hiç bir yer geçemez. Belki geçenler vardır ama ben bilmiyorum dostum. Kıyafetler o kadar ucuz, o kadar çok çeşit var ki anlatamam sana. Adamlar outlet’in de outlet’ini yapmışlar.

Beverly Hills-Los Angeles

Beverly Hills-Los Angeles

Hayran olduğun markaların kıyafetlerini, ayakkabılarını, saatlerini Türkiye’dekinin yarısına hatta inan bana 3’te 1’i, 5’te 1’i fiyatına alabilirsin.

10 dolara Converse, Nike, Adidas ayakkabı alabilirsin mesela. Sana o kadar söyleyeyim. O yüzden eğer alışveriş hastası isen, mutlaka boş bavul ile git…

4-Gitmişken biraz doğada rahatlasak mı ?

ABD doğal güzellikleri açısından da çok zengin bir ülke. Büyük Kanyon, Wyoming’de bulunan Yellowstone Ulusal Parkı, ülkenin kuzeyinde bulunan yemyeşil dağlık bölgeleri, Niagara Şelaleri ve civarı mutlaka görmen gereken yerlerden. Baktın şehir hayatından sıkıldın, anında kendini deniz kenarına veya ormanlık bir bölgeye atabilirsin.

Güney kesimlerinde ormanlık alan biraz daha az olmasına rağmen, özellikle kuzey kesimler bu açıdan daha güzel. Gelmişken araba kiralayıp veya satın alıp güzel bir rota çıkarmanı öneririm. Doğa demişken. Aşağıda Niagara Şelaleri vidyomu ekledim. Nasıl özlemişim…

5-Araçla yolculuk yapmayı sevenlerden misin ?

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

ABD’de benzin bedava. Yani bize göre. Bizdeki fiyatın yaklaşık 3’te 1’i fiyatına benzin alır, üzerinede 1,000-2,000 dolara araba alır, bak araba alır diyorum, kuzeyinden güneyine, doğusunan batısına mis gibi bir tur yapabilirisin.

abd - araçla - gezmek

Las Vegas’a giderken

Hatta ucuza getirmek için, aldığın arabada kalır, böylece maliyetten de kısarsın. İnan bana bir kez daha ABD’ye gidecek olsam, bir karavan kiralar rüzgarın götürdüğü yere giderdim. Bu konularda ABD biçilmiş kaftandır…

ABD’de araç kiralayarak gezeceksen ŞU SİTEYE Tıkla. Oradan tüm araç kiralama şirketlerini görebilirsin.

6-Özgürlük kavramını kanlı-canlı görmek ister misin?

Dedim ya. Kimse kimseye karışmaz. Herkes özgürce yaşar ABD’de. Tamam elbette dört dörtlük değildir. Ama bizim gibi gelişmekte olan bir ülkeye kıyasla, tartışmasız örnek ülkelerdendir.

Las Vegas-Rüya Şehir

Las Vegas-Rüya Şehir

Adamların felsefesi “Başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadan özgürce yaşamak.” üzerine kuruludur. Bizim hasret olduğumuz, anca rüyamızda gördüğümüz hayallerden birisi yani…

7-Dünyanın en güzel eğlence parklarını merak ediyor musun ?

Dostum. ABD gittiğim en güzel, en büyüleyici, en bilmem ne değil. Sana yalan söyleyecek değilim. Ama inan bana ABD, hayatımda eğlendiğim en iyi ülkedir. Tartışmam. Daha iyisini de bilmem. Neden biliyor musun ?

Bu adamların meşhur eğlence parkları var. Bizim lunapark mantığında. Ama bizim lunaparklar bu adamların eğlence parklarının yanında söz konusu bile olamaz.

Saatte bilmem kaç km hızla giden roller coasterlar, devasa binaların tepelerine kurulu olan ve seni metrelerce daha da yükseğe fırlatan makineler, aklını başından almak için kurgulanmış bilmem kaç boyutlu dev sinemalar ve gösteri merkezleri …

Daha uzar gider bu liste. Bunları yaşamak için mutlaka ama mutlaka ömründe bir kez Universal Studios ve Six flags gibi eğlence parklarını görmen lazım.

Giriş ücretleri biraz pahalı oluyor ki o da 50-60 dolar ama inan bana hayatın boyunca asla unutamayacağın ve çocuklar gibi eğleneceğin bir gün yaşayacağına eminim. Hatta çektiğim vidyoyu da aşağıya ekledim. HD izleyina ama çekim biraz kötüdür. Zorla çektik. Olucak o kadar !

8- Gezmeyi çok seviyor musun ?

Seviyorsan eğer ABD bu konuda sana çok güzel yerler gösterir. Gerek şehir hayatını gerek doğasını yaşarsın. Ama gelmişken özellikle ; Las Vegas’a git ve bütün otelleri tek tek gez. Otel ne demekmiş orada göreceksin.

Sonra hemen yanıbaşında yer alan Büyük Kanyonu ve Yellowstone Ulusal Parkı gör. San Francisco’da bulunan meşhur Golden Gate köprüsünü, Alamo Meydanını, Çin Mahallesini gez. Sonra daha güneye, Los Angeles’a git. Santa Monika sahillerinde çıplak ayakla yürü.

San Francisco-Golde Gate

San Francisco-Golde Gate

Rüzgar tenine değsin. Pasifik okyanusu ruhuna karışsın. Adrenalin ve eğlence istersen, Six flags ve Universal Studios’a git ve en az 1’er gün geçir. Eğer hala huzur arıyorsan, daha da aşağıya in. San Diego’ya git. Sapsarı sahillerde huzura er. Nefes al. Dinlen. Çok güzeldir.

En son da New York’ta bulunan Central Park, Times Meydanı, Özgürlük Heykeli ve Brooklyn Bölgesini gez. Eğer yorulursan, yanıbaşındaki müze cenneti Washington’a uğra.

Sonra hala vaktin varsa dünyanın en büyük şelalerinden birisi olan Niagara Şelalerine git. Gitmişken de Kanada’ya yürüyerek geç. Bir gece konakla. O şelaleye karşı güne başla. İçimde kaldı. Sen yap…

9-ABD’de nasıl bir rota izlemeli ?

Şimdi dostum. Çok büyük bir ülke. Önce bunu bil. Öyle büyük ki, New York’tan-San Diego’ya uçakla direk uçmak 5 saat sürüyor. Gerisini sen düşün. O yüzden plan yaparken bunları göz önünde bulundur.

ABD Rotam

Şahsen ben ; Batı yakasını (Utah-Las Vegas-San Francisco-Los Angeles ve San Diego) araç ile gezdim. Sonra’da uçakla New York’a uçtum ve  New york’ta bir tur firması ile Philadelphia-Washington-Niagara Şelaleri ve Bin adalar turunu 3 güne sığacak ve yaklaşık olarak ulaşım ve otelin de toplamda 150 dolar civarında olduğu bir paket programı satın aldım.(Google’a bu şehirleri yazarsanız yüzlerce site gelmekte.

Dilediğinizi bu fiyatlar civarında bulabilirsiniz.) Sana da bu şekilde bir plan yapmanı öneririm. Tabi vaktin kalırsa mutlaka Miami civarını da gez hatta meşhur Karayipler’e Cruise yani dev yolcu gemileri ile yolculuk et derim. 3 günlük turlar 200-300 dolar civarında idi. Bak bunu mutlaka yap.

10-ABD’ yi gezerken ucuza gezmenin yolları nedir ?

ABD’de yemek masrafın oldukça düşük olabilir. Özellikle fast food seviyorsan, öğün başına 3-5 dolara bu işi halledebilirsin. Ulaşım konusunda ise ; dediğim gibi araba satın alır ve 3-4 kişi gezersen inan bana benzin de oldukça ucuz olduğu için her yere gidebilir ve kişi başı 10-15 dolara yüzlerce kilometre yol katedebilirsin.

walk - of - fame - abd

Los Angeles-Walk of Fame

Eğlence konusunda ise, özellikle alkol oldukça ucuz. 1-2 dolara bira içebilir, 1 şişe viskiyi 20-30 dolara alabilirsin. Konaklama konusu en pahalı mevzulardan. O yüzden mutlaka ya toplu olarak ev kirala, ya hostel da kal ya da arabada yat.

Hatta varya kamp kur. ABD’de bir sürü kamp alanı var benden söylemesi. Bir de bir çok alışverişini, dünyanın en büyük market zincirlerinden Wall-Mart’dan yap. 1-2 dolara mikrodalgada pişirilen yemeklerden alabilirsin. Böylece günde 50- dolara falan ABD turu yapabilirsin. Neden olmasın !

ABD’ye kadar gelmişken, Kanada veya Meksika’ya da geç derim. Buralara kadar gelmişken, eğer vaktin olursa mutlaka görmen lazım. Ben gitmedim. Ama umarım yapmayı planladığım dünya turunda mutlaka uğrayacağım. Benimkisi de hayal işte…

Grand Canyon - Büyük Kanyon -abd

Grand Canyon-Büyük Kanyon

Eğlencelidir ABD. Hele bir de para konusunda sıkıntı yoksa var ya… Neler istersen yapabilirsin. Dünyanın en güzel eğlence parklarında eğlenip, sabahlara kadar dans edip, doğanın içinde kaybolup, araban ile yollara düşüp özgürlüğü tadarsın.

Özellikle üniversitede okuyan genç kardeşlerim sözüm size. Mutlaka Work and Travel programı ile en az 1 yazınızı ABD’de geçirip, güzel bir yurtdışı deneyimi yaşayabilirsiniz. “Work and Travel nedir ?” yazıma mutlaka bak.

Aşağıdaki yazılarımı okumadan ABD gezi planı yapma ve her bir şehir için o kadar gün ayır

  • ABD Gezi Rehberi : Önce mutlaka bu yazımı oku.
  • Utah: 2 gün (Herşeyi görmek isterseniz 3 günde kalınabilir)
  • Las Vegas: 3  gün (Gece hayatını ve eğlenceyi seviyorsanız 5 günde kalınabilir.)
  • San francisco: 3 gün (Zamanınız olursa 5 gün kalıp şehri doya doya yaşayabilirsiniz.)
  • Los Angeles: 3 gün (4-5 günde kalınabilir. Şehirde eğlence parkları ve sahillerde görecek çok şey var.)
  • San diego: 3 gün (O kadar güzel bir şehir ki. Fırsatınız varsa kalabildikçe uzun kalmalısınız.)
  • New York: 3 gün (Dilerseniz 5 günde kalabilirsiniz. Unutmayın burası koskoca bir metropol.)
  • Washington-Philadelphia: 2 gün
  • Niagara şelaleleri-1000 adalar: 2 gün

Çocuklar gibi eğlenip, özgürlükler ülkesinin keyfini süreceğiniz ve eğlenceli günler geçirmeniz dileğimle. Ben en güzel hayallerime ulaştım. Umarım siz de ulaşırsınız. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

  1. visamerika

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.