Utah-Salt Lake City Gezi Rehberi

Utah Salt Lake CityWork and tavel programı ile ABD serüvenimin ilk durağı Salt Lake City şehriydi. Hala dün gibi hatırlıyorum. İstanbul-Roma-New York ve nihayetinde Salt Lake City yolculuğu. Tam 25 saat sürmüştü. İndiğimizde gecenin bir yarısıydı. Allahtan, geçen yıllarda buraya gelmiş olan Necati Sayın kardeşim herşeyi ayarlamıştı da, zorlanmadan çok güzel bir şekilde evimize yerleşmiştik. Kendisine teşekkürlerimi bir borç bilirim…

1. Utah’a Başlangıç

Work and travel maceramın başladığı Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde yaklaşık olarak 3 ay bulundum. Aslında bu şehirle ilgili çok anlatacak birşey yok. Çünkü şehirde gezecek çok yer yok.Ama olur da yolunuz düşerse diye biraz bahsedeceğim.

Özellikle ilk yurtdışı deneyimim olan bu şehrin yeri bende ayrıdır. Şöyle bir bakıyorum da, ne kadar çocukmuşum. Gezmeyi hiç bilmeyen bir çömezmişim aslında. Nereye gidilir, ne yapılır, ne edilir hiç bilmezmişim. Kim derdi, 5-6 sene de bambaşka bir adama bürüneceğimi. Ne korkakmışım. Meğer her şey ne kolaymış…

utah - salt lake city - ulaşım

1200 Dolar Ödeyerek Satın Aldığımız Aracımız

Bu şehre gelmemin 2 ana nedeni vardı. Birincisi konum olarak çok iyi idi. Çünkü  Arizona Eyaletinde bulunan Grand Canyon (Büyük Kanyon)’a ve Wyoming Eyaletinde bulunan Yellowstone Ulusal Milli Parkına ve de aynı zamanda günah şehri olarak bilinen Las Vegas’a araç ile gidebilirsiniz ve  5-6 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Ama ben bunlardan sadece Las Vegas’a gidebildim. Çünkü bazı sebeplerden dolayı aksilikler yaşandı.  İkinci nedeni ise, burada hem güzel bir iş bulmuştum hemde ucuz bir şehir olduğu için biriktirdiğim para ile araba alıp 1 aylık planlanan ABD turumu yapabilirdim.

Buralar gelirseniz ne yapın ne edin araçla gezin derim. Benzin ve araç fiyatları o kadar ucuz ki. (Satın alınan araç fiyatları 1000-2000 dolar civarında. Benzin fiyatları ülkemize göre 3’te 1 fiyatına.) Aracı ya websitelerinden yada dealer olarak bilinen galerilerden satın alabilirsiniz.

salt lake city utah

Salt Lake City

Sonrasında, DMV (Department of Motor Vehicles) ofisine gidip gayet basit bir form doldurup aracın sahibi olursunuz. Hemen plakasını alırsınız ve kullanacağınız süre boyunca geçerli olan trafik sigortasını yaptırmak üzere, bir sigorta şirketine gidersiniz. Artık araç sizindir. İnanın oldukça kolay işleyen bir süreçtir. Araba alma sürecini ve ABD’ye dair ne biliyorsam geniş kapsamlı ABD Gezi Rehberi yazıma da bir göz atın derim.

2. Salt Lake City Hakkında

Salt Lake City nasıl bir yer ? Mormon dininin yoğunlukta olduğu, ki hatta ABD’de en dindar bilinen şehirdir ve bu dine mensup kişilerce başkent olarak bilinen şehirdir, en büyük şehri Salt Lake City’de en fazla 2 bilemediniz 3  gün geçirilebilir.

utah - las - vegas - yolları - ulaşım

Las Vegas’a her hafta sonu giderdik desem yeridir

Şehrin etrafını çevreleyen dağlar muhteşem manzaralar görmenize sebep olur. Özellikle yazın yağan yağmurdan sonra şehrin havası görülmeye değerdir. İnsanları çok sıcak kanlı ve yardımseverdir. Şehir çok düzgün şekilde kurulmuştur. Tıpkı diğer çoğu ABD şehirleri gibi.

3. Salt Lake City’e Ulaşım

Salt Lake City’e nasıl gidilir ? Çokta büyük olmayan bir hava limanı olan Salt Lake City Uluslararası hava limanını kullanarak buraya gelebilirsiniz. Buradan taksi kullanarak şehir merkezine 20-30 dolara gidebilirsiniz. Şehir içinde otobüs ve tramway kullanabilirsiniz.

salt_lake_city

Salt Lake City Böyle Bir Yer

Şehirde gezerken göreceksiniz ki, hemen hemen herkesin arabası var. Bu yüzden kaldırımlarda yürüyen insan kalabalığı göremezsiniz. Şehrin bir ucundan bir başka noktasına giden onlarca otobüs hizmetinizde olacaktır.

UTA (Utah Transit Authority) tarafından bütün halk otobüsleri işletilir. Bir çok noktaya bu otobüslerle ulaşabilirsiniz. Dilerseniz tramvay kullanarak da ulaşımınız sağlayabilirsiniz. UTA’nın resmi websitesi ve otobüs tarifelerini görebilirsiniz.

Eğer Las Vegas’dan Salt Lake City’e gelecekseniz, 5 saatinizi alacaktır ki mutlaka gidin. Hatta Las Vegas yazılarıma da mutlaka bakın.

Bununla beraber, bu bölgede arabayla gezecekseniz ve kiralamayı düşünüyorsanız tıklayın. O siteden onlarca firmayı tek tek görebilirsiniz.

4. Salt Lake City’de yeme-içme

Salt Lake City’de ne yenir ? Şehrin heryerinde fast food restoranları ve kafeler bulabilirsiniz. Ortalama fiyatları fast food için 5-10 dolar ve kafeler için ise 15-20 dolar civarında. Ayrıca heryerde olduğu gibi Wal-mart marketlerinden de gayet ucuza yiyecekler alabilirsiniz.

par_city_utah

Park City Utah

Özellikle Park City bölgesinde yer alan restoranlarda mutlaka Fish&Chips yemenizi öneririm. Bu şehirde hatta ABD’de yediğim en güzel yemekti. Hala tatı damağımda valla.

Ayrıca bölgede yer alan yerel biraların da tadına bakmalısınız. Diğer alternatif restoranlara Tripadvisor sitesinden bakabilirsiniz.

5. Salt Lake City’de Konaklama

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Salt Lake City’de nerede konaklanır ? Geceliği 26 dolara da otel bulabilirsiniz 130 dolara da. O yüzden şimdi sizlere, Utah’da gezdiğim yerleri göz önünde bulundurarak, en uygun olabileceğini düşündüğüm farklı konaklama alternatiflerini tek tek listeleyeceğim.

Salt Lake City’de nerede konaklamalı ? Salt Lake City’de otel fiyatları ne kadar ? Salt Lake City’de nerede kalınır ? Genelde 2 alternatifiniz var. Ya ev tutmalısınız ya da otel. Oteller kişi başı gecelik 250 TL’den başlayan fiyatlarla değişecektir. Ben yine de size tek tek otel önerileri sunacağım. Bu otellere mutlaka bakmadan Salt Lake City’e gitmeyin derim.

büyük - kanyon - utah

Grand Canyon-Büyük Kanyon

Seçiminizi Salt Lake City Center’a yakın bir yerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Otel ya da ev kalitesi bütçenize kalmış. Otel seçiminizi www.booking.com adresinden yapın derim.

Ben şimdi size tek tek otel seçeneklerini anlatıyorum. Bu otellerin hepsi şehrin kalbindedir. İsimlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Salt Lake İyi Otel Önerim :

Salt Lake Orta Halli Otel Önerim :

Salt Lake Düşük Bütçeli Otel Önerim :

Salt Lake Hostel Önerim :

Benim, Salt Lake’te örnek vereceğim konaklama seçenekleri bunlardı. Bu konaklama seçeneklerinin hepsinin üzerine tıklayarak, kıyaslamanızı yapabilirsiniz. Salt Lake City’de konaklama konusunda çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Biz yaklaşık 3 ay boyunca, şehirde kiraladığımız evde konaklamıştık. Ama şehir oldukça küçük olduğu için siz pin atılan merkez bölgesinde konaklarsanız, birçok noktaya da rahatça ulaşabilirsiniz. Hostel’da kalırım dersen de, genelde 20-40 dolar arasında değişen fiyatlar var.

6. Salt Lake City’de Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Salt Lake City’de ne yapılır ? Yaklaşık 3 ay bulunduğum şehre ilişkin aktiviteleri listeledim. Gerek eğlence anlamında, gerek alışveriş gerekse gece hayatı anlamında nerelere gidip, neler yaptıysak anlatmaya çalıştım. Zaten çok büyük bir şehir olmadığı için fazla alternatif yok.

Ama yinede 2-3 gün boyunca yapılacak aktiviteler var. Hatta şehrin resmi turist haritasını da aşağıya ekledim. Buna ilaveten her zaman olduğu gibi Googlemaps’i kullanarak, şehirde gezilecek dediğim yerleri tek tek işaretleyerek gezilecek yerler kısmında harita üzerinde anlatmaya çalıştım.

Bak bu çok hayat kurtarıyor. Sizlerden gelen en çok sorulardan birisi bu olduğu için, bütün yazılarımda böyle çize çize anlatıyorum. Böylece, gitmeden önce biraz da olsa şehri tanımış oluyorsun. Hadi Salt Lake City turumuz başlasın…

Eğlence 

Salt Lake City’de ne yapılır ? Lagoon Amusement Park bir nevi Six Flags eğlence parkı’nın küçük ama biz Türkler için gayet büyük bir versiyonu olan eğlence parkı. Ben ve benim gibi work and travel programı ile gelmiş olan yaklaşık 50 arkadaşımla beraber bu parkta çalıştık.

a6359a97-6bf1-405d-9523-dc61d6b20c6c

Lagoon Amusement Park

Şehir merkezinden araç ile 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. En az 1 gün çocuklar gibi eğlenmek için uğrayın derim. Adrenalini yaşamak için oldukça eğlenceli bir yer. Ama yükseklik veya hız korkunuz varsa dikkatli olmanızda fayda var. Uyarmak istedim ama bir şekilde yen o korkuyu. Bu adrenalin, eğlence ve mutluluk tarifsizdir.

Eğer konser veya etkinliklere katılmak isterseniz, yaz aylarında çok güzel etkinlikler düzenleniyor şehirde. Hem şehir merkezinde hem de şehrin dışında farklı konseptde etkinliklere katılabilirsiniz.

Biz genellikle parklarda, meydanlarda ya da konserlerin düzenlendiği bölgelerde festivallere ve etkinliklere katılmıştık. Eğer gittiğiniz dönemde etkinlik var mı yok mu diye kontrol etmek isterseniz adamlar çok güzel şu siteyi yapmışlar.

Alışveriş

Salt Lake City’de nerede alışveriş yapılır ? Şehrin tam merkezinde bulunan Gateway alışveriş merkezinde bir çok mağazayı bulabilir ve bu şehirde yaşayan toplumun günlük hayatlarını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Best Buy gibi mağazalardan özellikle elektronik eşya alışverişi yapmak için uğramalısınız.

Eğer gerçekten çok ucuza kıyafet, ayakkabı, çanta, saat alışverişi yapmak isterseniz, Park City bölgesine gidin.Outlet mağazalarının bulunduğu ve şehir merkezinden yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan bölge alışveriş için çok ideal. valla inan bana, adidas-converse ayakkabılar 15-20 dolar, bilmem ne marka çantalar 40-50 dolar, Tommy marka kazaklar 20-30 dolardı. Hatta boş çantayla git. ABD bu anlamda çok ama çok iyidir. Kıyafet konusunda gördüğüm en ucuz ülkeydi doğrusu.

Gece Hayatı

Söylediğim gibi bu şehir ABD’nin en dindar şehri olarak bilinir. Ama yinede yeteri kadar gece kulübü bulunmaktadır. Area 51, genellikle gençlerin takıldığı eğlenceli bir gece kulubü. Listenize alabilirsiniz. Biz her hafta sonu bu mekana gidiyorduk. Her gün farklı bir konseptde etkinlik oluyor. Bir gün seksenler, bir gün doksanlar gibi farklı organizasyonlar düzenliyorlar. Ah Area 51 ! Ne günlerdi be. Yaşlanmışız…

7. Salt Lake City’de gezilecek yerler nereler ?

Salt Lake City’de nereye gidilir ? Salt Lake City’de nereler görülmelidir ? Şimdiii. Bu şehirde yaklaşık 3 ay kalmış birisi olarak en güzel kısmını anlatmaya başlıyorum. Aslında öyle aman aman anlatacak çok birşey yok. Hani olurda yolunuz düşer, Wyoming’de yer alan muhteşem Yellowstone Parkından dönerken ya da Grand Canyon’a giderken sapmak isteyeceğiniz bir yer arıyor olursanız diye ben kendimce gezilecek yerleri size özetledim.

Salt Lake City Gezilecek Yerler-Kırmızı Çember Şehir Merkezi

Salt Lake City Gezilecek Yerler-Kırmızı Çember Şehir Merkezi

 • Great Salt Lake: Şehre Googlemaps’den bakınca göreceğiniz koskoca bir göl olacak. İşte o göl bu göl. Hatta adını şehrin ismine de verdiği  tuz gölü. Etrafında dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. Başka da “Şurası inanılmaz güzel.” diyebileceğimiz bir şey yok doğrusu.

  IMG_0579

  Great Salt Lake

 • Antilop Adası: Gölün hemen yanıbaşında yer alan bu adaya belirli bir ücret ödeyerek girebilirsiniz. Adada hem yürüyüş yapabilirsiniz hemde antilopları görebilirsiniz. Kafa dağıtmak ve biraz nefes almak için güzeldir.
 • Energy Solution Arena : Şehrin merkezinde yer alan büyük bir basketbol stadı göreceksiniz. İşte bu stad, Utah Jazz takımının stadı. Hatta Utah Jazz’da milli gururumuz Mehmet Okur’da bu takımın formasını giyiyordu. İçeriyi girip stadı gezebilirsiniz. Hatta denk gelirseniz bir maç izleyin.

  Energy Solutions Arena

  Energy Solutions Arena

 • Temple Square (Meydanı) : Bu şehre gelirken ufak çaplı bir araştırma yapmıştım. Dediler ki Mormon diye bir din var. Müslümanlığa çok benziyor. Bu dine mensup insanların büyük bir çoğunluğuda Salt Lake City’de yaşıyor. Hatta ülkenin en dindar şehri. Vallahi öyleymiş. 3 ay gibi bir süre onlarla yaşamış birisi olarak diyebilirim ki, oldukça dindarlar ve onlar için din çok ama çok önemli.

Heryere de ibadetlerini gerçekleştirmek için kiliseler inşa etmişler. Hatta bu dinlerinin merkez üssü işte bu Temple Square. Adamların dini görevleri varç Mesela, bir Mormon dinine mensup genç bir çocuk, 1-2 yıl boyunca dünyanın farklı yerlerine gidip, kendi dinini yaymak için çalışmalarda bulnabiliyor.

Alkol içmiyorlar. Seks mutlak yasak. Anca evlenirsen. Çocuklarla konuşurken, Müslümanlığa o kadar benzediğini fark ediyordum ki, ara sıra “E bu İslamiyet işte.” dediğim onlarca zaman olmuştur.Temple Square (Meydanı)

Temple Square (Meydanı)

 • Utah State Capitol Building : Bildiğiniz gibi ABD eyalet sistemi ile yönetiliyor. Utah bir eyalet ve bu eyaletin en büyük şehir Salt Lake city. Bu eyaletin yönetim merkezi de işte bu bina. Aynen Washington’dakine benzeyen bir bina. Gelmişken fotoğraf çekilmeli. Zaten Temple Square (Meydanı)’dan hemen 5-10 dakika uzaklıkta.

  IMG_0444

  Utah State Capitol Building

 • Park City: Bu bölge benim en sevdiğiim yerlerden bir tanesiydi. Şehrin biraz dışında kalmasına rağmen gerek alışveriş için gerekse şehrin içerisinde yer alan enteresan binaları, filmlerde izlediğimiz Teksas havasını yaşatıyordu bana. Gelmişken hem alışveriş yapmak hem de güzel bir gün geçirmek için güzel bir bölge.
 • Lagoon Amusement Park : 3 ay boyunca bu parkta çalışıp çok güzel günler geçirip, gözlerimin açılmasına yardımcı olan bu şehrin ve parkın yeri bende çok ayrıdır. Bir Six Flags değildir. Ama bizim ülkemizdeki lunapark mantığında inşa edilen bölgelere açık ara fark atar. 1 gün eğlenmek ve dinlenmek için güzel bir tercih olacaktır. Gelmişken ve fırsatınız varken mutlaka 1 gününüzü ayırmalısınız. Parkın sitesinden bakabilirsiniz. Aşağıya da eğlence parkında çektiğimiz bir vidyoyu göresiniz diye ekliyorum.

8. Salt Lake City’de kaç gün kalmalı ? 

Çok büyük bir şehir olmadığı için 2-3 gün yeterli olacaktır. Aslında şehirde gezmek için çok bir şey yok. O yüzden buradan sonra başka şehirlere de gidecekseniz, uğrayabilirsiniz. Zaten yukarıda da nerelere gidebileceğiniz tek tek açıkladım.

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

Büyük Kanyon Ulusal Parkı ABD ( Manzara Fotoğrafları )

9. Salt Lake City’de yapmadan dönme

 • Gitmişken Lagoon Amusement Park’a git ve çocuklar gibi eğlen
 • Zamanın kalırsa kesinlikle Park City’e git ve bavulunu doldurana kadar alışveriş yap
 • Ne yap ne et bir akşam şehrin ışıklarını ve düzenini kanlı canlı görmek için şehrin tepe noktası olan ve Utah State Capitol Building’in hemen arka taraflarında kalan yerden şehri seyret.
lagoon

Lagoon Eğlence Parkı : Utah

10. Salt Lake City’e ne zaman gitmeli ? 

Kesinlikle yaz aylarında git. Diğer mevsimlerde oldukça soğuk bir şehir ve yukarıda listelediğim çoğu yere bu mevsim dışında gitmek imkansız. Özellikle kış aylarında dondurucu soğuk oluyormuş.

Park City Sokakları utah

Park City Sokakları

Yazın giderseniz hem festivallerin ve etkinliklerin keyfini çıkarabilirsiniz hem de daha kolay bir şekilde ulaşımınızı gerçekleştirirsiniz.

11. Salt Lake City’de benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Şehrin kuzeyinde yer alan Wyoming eyaletindeki Yellowstone Ulusal Parkına ve güneyinde yer alan Arizona eyaletindeki Great Canyon (Büyük Kanyon: Dünya’nın en büyük kanyonu)’ a gitmeden dönmeyin. Ben çok büyük bir salaklık yaptığım için gidememiştim. Ama sen lütfen git. Dönünce de bana anlatırsın !
 • Eğer denk getirebilirsen Utah Jazz takımının bir maçına git. Biz yaz aylarında orada olduğumuz için, denk getirememiştik.

  Grand Kanyon

  Great Canyon-Grand Kanyon

12. Salt Lake City hakkında uyarılarım

 • Şehirde çok görecek birşey bekleme. Bu noktayı uğramak için kullan. Özellikle Las Vegas veya Wyoming’e gideceksen uğramak için güzel bir nokta olacaktır.
 • Şehrin ülkenin en dindar şehri olduğunu unutma. Özellikle yerli halk ile yapacağın konuşmalarda bu hususu unutmamanı tavsiye ederim.
 • Yaz aylarında hava oldukça sıcak oluyor.  Bu yüzden hazırlıklı olmalısın.

Salt Lake’e kadar gelmişken benim gitmediğim ama size önerdiğim şehirleri dikkate alın. Eğer belirttiğim şehirlere de gitmişseniz, rotanızı batıya, Las Vegas’a çevirin. Şehirden çok birşey beklemeyin. Civarda görmek gereken ve 3-5 saat araç mesafesinde yer alan bölgeler daha güzel olacaktır.

Las_Vegas_Nevada_ABD_The Strip

Las Vegas-Rüya Şehir

Ama hani olurda gelirseniz, yine de keyif alacağınız yerler var. Umarım şehrin keyfini doya doya yaşarsınız. Yolunuz Lagoon Amusement Park’a düşerse, beni de yaad etmeniz dileğimle… Bir sonraki durak günah şehri Las Vegas…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

 1. Engin
  • Deniz Pehlivan
 2. İSHAK
 3. Venüs Demircalu

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.