Umman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Başkent Muscat’ta gezdikten sonra (Muscat Gezilecek Yerler yazıma bakabilirsiniz.) artık rotayı güneye çeviriyoruz. Umman’da bulunan harika doğa manzaralarına şahit olmak için düşüyoruz yollara. Turkuvaz rengi denizi de görüyoruz, uçsuz bucaksız turuncu çölleri de. Bir anda üşüyoruz, bazen aniden yanıyoruz Umman’da. Ama her şeye rağmen, gittiğimiz her bir şehirde keyfini sürüyoruz. Umman’da gezilecek diğer şehirleri başlıyorum anlatmaya :

umman_muscat

Umman Çöllerinde bir Deniz : Umman’da gezilecek bu kadar güzel yerler var işte

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Umman’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Umman, sadece Başkent Maskat’tan ibaret değil. Önce bunu baştan belirteyim. O yüzden, şimdi sizlere, Muscat dışındaki 8 önemli gezilecek noktayı tek tek haritada göstererek anlatacağım.

umman_gezilecek_yerler

Umman’da Gezilecek Yerler

Bu anlatacağım 8 noktayı gezerken, aracınızın olması gerektiğini de baştan belirtmek istiyorum. O yüzden, eğer Umman‘a gidecek ve araç kiralayacaksanız, şu yazımdan faydalanabilirsiniz.

1-Wadi Shab Resort

Maskat’ta güne merhaba dedikten sonra, artık bir sonraki durağımız olan Sur şehrine gidiyoruz. Sur şehrine giderken, yol üzerinde Wadi Shab Resort’de soluklanalım diyoruz. Hava sıcak. Öğlen saatleri güneş tepemizde. İnsanı kavuruyor doğrusu.

umman_nerede

Umman’da gezilecek yerler. Wadi Shab resort harika manzarası.

Ama mekan güzel. Aslında bir otel. Ama aynı zamanda restoranı da var. Biz, hem restoranında yararlanıyoruz hem de havuzun başında biraz keyif çatıyoruz. Karşımızda, sonsuz Hint okyanusu. Sapsarı sahiller. Issız. Sessiz. Ama özellikle akşam üzeri kalabalıklaşıyormuş. Özellikle kış mevsimindeki yoğun sezonda popüler yerlerdenmiş.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

2-Bimah Sinkhol

Wadi Shab Resort’den ayrılıp, yolumuzu Bimah Sinkhole’e (Wikipedia Bimah Sinkhole‘e bakabilirsiniz.) çeviriyoruz. Umman’da gezilecek yerler arasında en enteresan duraklardan kendileri. Burası aslında bir Obruk. Çukurun içerisindeki suyun rengine masmavi mi desem yemyeşil mi desem bilemiyorum.

ummanda_gezilecek_yerler

Umman görülecek yerler duraklarımızdan Bimmah Sinkhole

Buranın hikayesi de enteresan : Ummanlılar, bu obrukun uzaylılar tarafından yapılmış bir yer olduğunu düşünüyor. Kimisi de meteorun düşmesinden sonra meydana geldiğini söylüyor. Giriş ücretsiz.

3-Wadi Al Shab

Kıyıdan devam ediyoruz. E ülkenin neredeyse 2.100 km sahil bandı olunca, gezecek kıyısı da bol oluyor. Yol üzerindeki Wadi Al Shab’da fotoğraf çekip, çok vakit harcamadan yola devam ediyoruz. “Merak etmeyin. Daha güzeline gidiyoruz.” diyor Ramazan.

umman_vadiler_gezi

Wadi Tiwi’ye Giderken : Umman’da gezilecek yerler

Haklı olduğunu Wadi Tiwi’ye gelince anlıyoruz. Bu arada bir şey daha var. Umman için hazırladığım videoyu izleyelim. Böylece heryeri çok daha güzel, canlı olarak görebilirsiniz.

4-Wadi Tiwi

Sahilden ilerlerken aniden Wadi Tiwi karşılıyor bizi. “Vadi” işte diyorum. “Ne kadar güzel olabilir ki ?” demeden karşımda büyüleyici manzara beliriyor. Gerçekten çok ama çok güzel bir yer burası. Ülke kurak ama buralar çölde bir vaha gibi. Tertemiz sular, yemyeşil ağaçlar ve ardında yüzlerce metre yüksekliğinde dik dağlar resim gibi zihnimde beliriyor.

umman_gezi

Umman’da görülecek en güzel yerlerden : Wadi Tiwi

Harika fotoğraflar çekip, yönümüzü Sur şehrine çeviriyoruz. Bu arada yine söylüyorum : Eğer Umman’a giderseniz, bu vadileri görmeden sakın ola dönmeyin derim.

5-Sur Şehri

Hani filmlerde olur ya : Korsanlar sevimli kasabaları talan etmek için deniz fenerine yavaşça yaklaşırlar. Sonra aniden kamera yükseldikçe yükselir ve çölün ortasında bembeyaz evlerin olduğu bir kasaba belirir. Hemen okyanus kıyısında olur hani ! İşte benim için Sur şehri aynen böyle bir yerdi. Masal gibi bir yer.

umman_nereye_gidilir

Umman’da uğramadan dönmeyin derim. Sur şehri.

Şehrin hemen girişinde bej rengi bir deniz feneri. Fenerin en üst katı mavi renk. Küçük bir liman. Arkasında bembeyaz evler. İşte Sur şehri böyle bir yerdi. He bir de limana demirlemiş tekne. Onsuz olmaz !

Burası benim çok beğendiğim bir yer oldu. Hem sahileri hem de şehrin uzaktan görünüşü çok hoştu. Üzerine bir de sürekli gelgit anının olması, fotoğraf çekmeyi seven Deniz için biçilmiş kaftandı. Baktıkça baktım. Bu arada şehir, Umman’da ticaretin yoğun yapıldığı yerlerden ve ülkenin güneyinde yer alıyor. Yol üzerinde mutlaka uğramadan geçmeyin.

6-Ras Al Jinz

Muğla Fethiye’de doğdum büyüdüm. Hayatım sahillerde geçti. Bizim oralarda, özellikle yaz mevsimlerinde binlerce caretta yani deniz kaplumbağası, evlerimizin önüne kadar gelir, yumurtalarını sahillerimize bırakırlardı. Sonra bir kaç ay geçer, yavrular suyla kavuşurlardı.

umman_nereler_gorulur

Ras Al Jinz’e uğramadan Umman’dan ayrılmayın.

İşte Ras Al Jinz’e de sırf buna şahit olmak için gidiyoruz. Ülkedeki meşhur yeşil kaplumbağalar bu bölgede tam da bu aylarda yumurtalarını bırakıyorlarmış. Yumurtaların sadece % 3’ü hayatta kalabiliyormuş. Her bir kaplumbağa ise neredeyse 150 kg civarındaymış. Bir çok kaplumbağa gibi buradakiler de dünyayı dolaştıktan sonra, yine her yıl olduğu gibi aynı sahile gelip yumurtalarını bırakıyorlarmış.

Ras Al Jinz, yeşil kaplumbağaları görebileceğiniz en iyi yerlerden. Bölgede onlarca otel, binlerce turisti ağırlıyor. Otele yerleşiyorsunuz ve rehberler eşliğinde ya akşam 9-10 gibi ya da gece 4-5 gibi sahillere gidiyorsunuz. Biz, akşam 9’dakine katılalım diyoruz. Yaklaşık 20 kişi, rehberimizin feneri eşliğinde Hint Okyanusu kıyılarına koşarak gidiyoruz.

umman_seyahat

Muscat Gece Hayatı önerim : Karettaların yumurtlama anlarına şahit olup, gökyüzündeki yıldızları seyredin

Hava rüzgarlı. Etraf kapkaranlık. Civarda tek bir ışık yok. Hal böyle olunca, gökyüzündeki görsel şöleni anlatacak kelimeler bulamıyorum yazarken. Umman’da yaşadığım en ama en güzel manzaralardan ve anlardan birisini yaşıyorum.

Sahile geldiğimiz zaman rehberimiz bizi uyarıyor “Heryerde kaplumbağalar var. Fotoğraf çekin ama flashsız. Yoksa hayvanlar rahatsız olur. Ben, elimdeki feneri kullanarak kolayca size yönü göstereceğim. Bu fenerler, kaplumbağaları rahatsız etmiyor. O yüzden lütfen benim talimatlarımı takip edin ve etraftaki bebek kaplumbağalara dikkat edin.

umman_gezilecek_gorulecek_yerler

150 kilogram ağırlığındaki yeşil kaplumbağaların yumurtlama anı.

Elimizdeki telefonların bile ışığına gelmeye çalışırlar ve yönlerini kaybedebilirler.”diyor ki aynen de dediği gibi oluyor. Otele dönerken bile, yüzlerce metre ötedeki yollara kadar giden, yolunu kaybetmiş bebek kaplumbağalar görüyoruz. Ummanlılar bu konuda çok hassas. Tek tek bebek kaplumbağaları sahillere taşıyorlar. Takdir ettim.

Sahilde yürümeye devam ediyoruz ve o enfes ana tanık oluyoruz. Neredeyse 150 kg ağırlığında dev kaplumbağa, kendine koskocaman bir alan bulmuş ve neredeyse 1 metre derinlik yaratmış. Arka kısmında, başka bir çukur daha kazmış. Bu zahmetli süreci, ellerini ve ayaklarını kullanarak yapıyor. Kazma işlemi bittikten sonra, arka kısmından neredeyse 100 kadar bembeyaz yumurtayı çukura bırakıyor.

umman_muscat_eglence_gecehayati

Karettaların yumurtlama anlarından sonra çıkan mucizeler

Yumurtlama işleminden sonra, yavaşça kendisini ileriye atıyor ve yine ellerini kullanarak çukurunu kapatıp, denizlere kendini bırakıyor. 2 ay sonra ise, kuluçka dönemi biten yavrular kendilerini sahillere bırakıyorlar. Dediğim gibi ne yazık ki sadece %3’ü hayatta kalıyor.

Bu mucizevi ana tanık olurken, bir yandan da gökyüzüne bakıyorum. Hem bu canlının yaratılışındaki mucizeye hem de gökyüzündeki görsel şölene bir kez daha aşık oluyorum. Seyahat etmeye, yeni yerlerdeki enfes keşiflere bayılıyorum. 2 saatlik maceramızdan sonra, artık otele dönüp, sanki aylardır yoldaymışım da yorgunluktan ölmüşüm gibi derin bir uyku çekiyorum.

7-Wadi Bani Khalid

Ertesi gün yine yollara düşme vakti. Bu sefer sahil yolunu değil, iç kesimdeki yolu kullanıyoruz. Zaten ana yol olarak 2 hat düşünebilirsiniz. Birisi kıyı yolu, diğeri ise dağların bulunduğu iç kesimdeki yollar. Bu arada yollar mis. Hiç bir kaygınız olmasın.

umman_ulasim

Umman’da ulaşım çok rahat. Tabi aracınız varsa.

Otelden çıktığımız gibi rengarenk vadileri, ovaları, dağları aşıyoruz. Hava tahmin ettiğiniz gibi ! Daracık yollardan ilerliyoruz. Küçücük köyleri geçiyoruz. Yüksek dağları, vadileri aşarak yolumuza devam ediyoruz. Sonra bir köye geliyoruz.

Arabadan iniyoruz. 100 metre yürüdükten sonra bizi, tarifi çok zor olan bir manzara karşılıyor. Her gittiğimiz vadi, bir öncekinden daha güzel oluyor her nasılsa. En güzeli de Wadi Bani Khalid oluyor.

umman_vadi_gezi

Wadi Bani Khalid böyle bir yer. Umman’da gezilecek yerler listemin en başında geliyor.

Yemyeşil suyun etrafında dolanıp, hangi açıdan fotoğraf çeksek diye hayallere dalıyoruz. Gördüğüm en nadide yerlerden birisi burası oluyor. “Deniz yüzsene.” diyor Ramazan. İnanamıyorum.

Meğer suda herkes yüzüyormuş. Ben de atlıyorum suya ama vadiye akan suyun kaynak kısmına gidiyorum. Kimsecikler yok. Sessiz. Sakin vadide yüzerek gökyüzüne bakıyorum. Umman. Ne güzelmişsin öyle.

Wadi Bani Khalid, doğal güzelliği ile beni benden alıyor. Burayı mutlaka görmeden dönmeyin ve imkanınız olursa burada bir gece kalın. Bölgede pansiyonlar var ama otel göremedim. Varsa bile booking.com‘da bulamadım. O yüzden size şiddetle konaklamanızı öneririm.

umman_gezisi

Wadi Bani Khalid. Burada yüzmek gibisi yoktu doğrusu.

Vadide keyif çatıp, hiç uyanmak istemediğimiz rüyadan uyandıktan sonra, artık son durağımız olan Wahabi Sands’e gidiyoruz. Artık biraz eğlence vakti. Yani Çöl Safarisi.

8-Wahabi Sands

Çöl safarisi yapmadan önce aracın lastiklerinin havasını indiriyoruz. Böylece araç kum üzerinde daha rahat ilerleyebilecek. Aracımızı hazırladıktan sonra, düşüyoruz yollara. Tam bir köy bittikten sonra, karşımıza aniden çöl çıkıyor. Kıpkırmızı. Kum tepeleri öylesine güzel ki ! Uzaktan bakınca dalga dalga hepsi.

umman_manzaralar

Umman’daki çöl manzaraları. Umman’da çöl safarisi yapmadan dönmemek gerekir.

Çığrış bağrış, haykıra haykıra tepeleri aşıyoruz. Çocuklar gibi eğlenip, çöle aşık oluyoruz. Onlarca bedeviyi, yüzlerce deveyi, köy ahalisini selamlıyoruz. “Çöl safarisi, Umman’da yapılacak en güzel aktivitelerdendir.” diye boşa dememişler.

Sizlere de şiddetle öneriyorum. Hatta fırsatınız olursa, ki bir kez daha söyleme gereği duydum, mutlaka çölde bir gece geçirin.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Artık yavaş yavaş gün biterken, Muskat’a dönelim diyoruz. Muskat’a dönerken onlarca petrol rafinerisi görüyoruz. Coğrafyada yaygın olan petrol zenginliğinden Umman da nasibini almış. Ekonominin neredeyse % 75’i petrol sayesinde ayakta duruyor. İhracatın temeli petrole dayalı.

umman_coller

Umman Wahabi Sands. Çöldeki tepeler öylesine güzel ki.

Derken Muskat’a dönüyoruz ve günün geri kalanını Muskat’ta geçiriyoruz. Harika geçen 2 günün ardından, güzel bir akşam yemeği yedikten sonra, THY’nin gece seferi ile İstanbul’a harika anılar ve maceralar ile geri dönüyoruz.

Umman seyahatim, gördüğüm en güzel vadiler, çöller ve gece büyüleyici manzara sunan gökyüzü güzelliği ile beni benden alıyor.

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Bu güzel daveti içi THY, Gezimanya ve Umman Turizm Ofisi‘ ne tekrardan teşekkür ediyorum. Bu arada, Muscat Gezilecek Yerler yazıma da bakabilirsiniz. Hem Umman hem de Maskat hakkında tüm bilgileri o yazımda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.