Selanik Nerede : Selanik Hakkında Bilgiler

Selanik, Atina’nın kuzeyinde, Kavala’nın batısında yer alıyor. İstanbul’dan 596 kilometre mesafede, Atina’ya ise 502 km uzaklıkta yer alan Selanik; Edirne sınırından ise yaklaşık olarak 345 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Selanik nerede ? Selanik hangi ülkede ? sorusununun cevabını hızlıca verdiğime göre, gelin Selanik hakkında daha başka neler varmış birlikte öğrenelim.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

Yunanistan Selanik ismi Türkçe olduğu için, bir çok kişi Selanik’in Türkiye’de olduğunu düşünüyor. O yüzden hızlıca Selanik hakkında bilgi verecek olursak; Selanik , Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra gelen ikinci büyük şehri.

selanik nerede haritası

Selanik nerede haritası diyenlere konumu : İstanbul’a 596 km, Atina’ya 502 km uzakta yer alıyor.

Doğu Makedonya bölgesinin başkenti olarak da bilinen Selanik, tarih sahnesinde de önemli bir konuma sahiptir. Neden diyecek olursanız eğer, gelin kısaca bu mavi beyaz ülkenin kültür başkentinin tarihine kısaca birlikte bir göz atalım.

Selanik Hakkında

Aslında Selanik’in bilinen tarihi 2 bin yıldan uzun bir zamanı kapsıyor. Selanik, Romalılar döneminde önemli bir metropolis, Bizans döneminde ise imparatorluğun en zengin ve en önemli ikinci şehri olmuş. Ancak, Osmanlı zamanında da büyük önem teşkil ettiğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Selanik’te gezerken, çokça Roma, Osmanlı ve Yahudi yapıtlarına rastlayabilirsiniz. Festivalleri, hareketli yaşam tarzı ve sanat faaliyetleri sayesinde Selanik, Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak belirtiliyor.

Selanik’de otel arıyorsanız, sizler için hazırladığım otel listesini görmek için tıklayınız

Selanik ismi nereden geliyor ?

Selanik adını, Yunanca’da Thessalos ve Niki kelimelerinin birleşmesinden doğan “Thessaloniki” kelimesinden almaktadır. Thessalian Zaferi anlamına da geldiği söylenir.

Makedon prensesi ve aynı zamanda hepimizin de adını sıkça duyduğu Büyük İskender’in kız kardeşi “Thessalonike” den aldığı da biliniyor. Detaylı ve kapsamlı bilgilere Yunanistan Selanik Gezi Rehberi yazımdan ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Gezisi Yapacak ve Rota Çıkaracaksanız Şu Yazılarıma Göz Atınız.

Dönemin Kralı Filip, kızının Thessaly’de alınan büyük zafer gününde doğması üzerine, adının Thessalonike olarak adlandırılmasını buyurmuş. Modern Yunanca’da şehir Θεσσαλονίκη (Thessaloniki) olarak adlandırılmakta, ancak siz Selanik’te gezerken, kulağınızda sıkça “Salonica” kelimesini duyacaksınız. Zira gündelik yaşamda Yunanlılar “Salonika” olarak telaffuz ediyorlar. Yukarıdaki diğer Yunanistan gezi yazılarımı okuduktan sonra, çok daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  1. Rana Elif Ersöz
    • Rana Elif Ersöz
    • Deniz Pehlivan
  2. şevval sıla

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.