Selanik Nerede : Selanik Hakkında Bilgiler

Selanik nerede ? Selanik hangi ülkede ? sorusunu sorabileceğinizi tahmin ediyorum. Çünkü, Selanik ismi Türkçe olduğu için, bir çok kişi Selanik’in Türkiye’de olduğunu düşünüyor. O yüzden hızlıca Selanik hakkında bilgi verecek olursak; Selanik , Yunanistan’ın başkenti Atina’dan sonra gelen ikinci büyük şehri. Doğu Makedonya bölgesinin başkenti olarak da bilinen Selanik, tarih sahnesinde de önemli bir konuma sahiptir. Neden diyecek olursanız eğer, gelin kısaca bu mavi beyaz ülkenin kültür başkentinin tarihine kısaca birlikte bir göz atalım.

servet şekerleme bannermalta banner

Bu arada, Santorini, Sakız Adası, Mikonos, Atina ve Yunanistan gezi rehberi yazılarından, Yunanistan hakkında aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Selanik Nerede

Selanik, Atina’nın kuzeyinde, Kavala’nın batısında yer alıyor. İstanbul’dan 596 kilometre mesafede yer alan Selanik; Edirne sınırından ise yaklaşık olarak 345 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Selanik’e ucuza uçak bileti almak için En iyi uçak bileti arama motorları yazımı okuyun.

Selanik Hakkında

Aslında Selanik’in bilinen tarihi 2 bin yıldan uzun bir zamanı kapsıyor. Selanik, Romalılar döneminde önemli bir metropolis, Bizans döneminde ise imparatorluğun en zengin ve en önemli ikinci şehri olmuş. Ancak, Osmanlı zamanında da büyük önem teşkil ettiğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

selanik-hakkinda

Selanik Hakkında Bilgi : Selanik Haritası : Selanik nerede

Selanik’te gezerken, çokça Roma, Osmanlı ve Yahudi yapıtlarına rastlayabilirsiniz. Festivalleri, hareketli yaşam tarzı ve sanat faaliyetleri sayesinde Selanik, Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak belirtiliyor.

Selanik’de otel arıyorsanız, sizler için hazırladığım otel listesini görmek için tıklayınız

Selanik ismi nereden geliyor ?

Tatil Dükkanı

Selanik adını, Yunanca’da Thessalos ve Niki kelimelerinin birleşmesinden doğan “Thessaloniki” kelimesinden almaktadır. Thessalian Zaferi anlamına da geldiği söylenir.

Makedon prensesi ve aynı zamanda hepimizin de adını sıkça duyduğu Büyük İskender’in kız kardeşi “Thessalonike” den aldığı da biliniyor.

Yunanistan Gezisi Yapacak ve Rota Çıkaracaksanız Şu Yazılarıma Göz Atınız.

Dönemin Kralı Filip, kızının Thessaly’de alınan büyük zafer gününde doğması üzerine, adının Thessalonike olarak adlandırılmasını buyurmuş. Modern Yunanca’da şehir Θεσσαλονίκη (Thessaloniki) olarak adlandırılmakta, ancak siz Selanik’te gezerken, kulağınızda sıkça “Salonica” kelimesini duyacaksınız. Zira gündelik yaşamda Yunanlılar “Salonika” olarak telaffuz ediyorlar.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  1. Rana Elif Ersöz
    • Rana Elif Ersöz
    • Deniz Pehlivan
  2. şevval sıla

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimiyoutube logo resimi