San Francisco’da Gezilecek Yerler

San Francisco’da gezilecek yerler nereler ? San Francisco’da nereye gidilir ? San Francisco’da gezilecek yerler o kadar çok ki. Sizi oldukça memnun eder. Kartpostallara konu olmuş evleri,köprüleri,dünyanın farklı yerlerini aynı şehirde yaşayabileceğiniz farklı mahalleleri,sanat galerileri,sokakları,meydanları ve sahilleri… Ne ararsanız hepsi San Francisco’da bolca bulunur. Ben size rota şeklinde gezmeniz gereken heryeri tek tek yazdım. Bahsettiğim yerleri sırasıyla belirtmeye çalıştım. Ayrıca bu yerlerin çoğunun harita üzerindeki konumlarını yukarıda yer alan haritada işaretledim. Birde anlattığım yerlerin fotoğraflarını Facebook hesabıma atıp orada da adreslerini tek tek işaretledim. Yetinmedim. Tek tek nereleri anlattıysam, Googlemaps üzerinden çizerek aşağıda belirttim. San Francisco turumuz başlasın…

San Francisco'da Takip Edeceğiniz Rota

San Francisco’da Takip Edeceğiniz Rota

 • Alamo Meydanı : Sabah uyanır uyanmaz, bu noktadan başlayıp rotamızı doğuya doğru kaydıralım diyoruz. Çünkü gün içerisinde doğu yakasını gezip, akşam üzeri Pasifik Okyanusuna karşı günbatımını izleyip, biramızı içme peşindeyiz. Derken sokaklarında kaybola kaybola, tepelere ine çıka ilk önce buraya geliyoruz.  İnsan gelene kadar anlamıyor. Ne zaman varıyoruz, o zaman ne kadar önemli bir yere geldiğimiz farkediyoruz. Burası Hayes ve Steiner caddelerinin kesiştiği,kartpostallara konu olmuş boyalı kadınlar bölgesi. Viktorya tarzı evlerin bolbol fotoğraflarını çektiğimiz fotojenik yer.

  Alamo Meydanı

  Alamo Meydanı

 • Union Meydanı: Söylediğim gibi bu şehirde meydanlar, parklar, bahçeler herkese yeter de artar bile. Yine bir sonraki durağımız bir meydan oluyor.Heryerde olduğu gibi bu şehirde de önemli bir meydan var. Burası hem alışveriş,hem moda hem yeme-içme merkezi.Özellikle otelinizi bu civardan ayarlamaya çalışın. Böylece çoğu yere ulaşımınız kolay halledebilirsiniz.
 • Modern Sanat Müzesi : Gelmişken müzede görmek gerek diyoruz ve ABD’deki, en büyük 2. modern sanat müzesine gidiyoruz. Resim,heykel,mimari,fotoğraf ve daha fazlası.  Ne ararsanız var. Zaten şehir sanat şehri olarak biliniyor. Gelmişken mutlaka değerlendirmeli. Ayrıca diğer bütün müzeler için tıklayınız.
 • Chinatown : Sonrasında hayatımızda ilk defa görecek olduğumuz Çin Mahallesine gidiyoruz. Burası ABD’nin en büyük Çin mahallesi.Bu bölge adeta küçük bir Çin’i andırıyor. Azda olsa Çin kültürünü görme şansı buluyoruz. Özellikle alışveriş yapmak için ideal bölgelerden.

  Chinatown

  Chinatown

 • Transamerica Pyramid Binası: Çin Mahallesinde gezerken şu meşhur binalardan birisini görüyoruz. Nasıl ki New York’ta Empire State binası varsa, burada da bu bina var. Mimari olarak dünyada ses getirmiş binalardan bir tanesi.

  Transamerica Pyramid Binası

  Transamerica Pyramid Binası

 • Lombard Sokağı : Şehir zaten sürekli tepeler üzerine kurulu. Daha bir tanesi bitmeden bir diğer başlıyor. E haliyle adamlar bunu değerlendirelim demişler ve 100 metrelik mesafede 8 tane çok keskin virajı olan enteresan bir sokak inşa etmişler. Buradan güzel bir SF fotoğrafı çekiyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Öyle “Aaa muhteşem valla. Şöyle güzel böyle güzel” denecek bir yanı yok. Gelmişken görülmeli sadece.

  Lombard Sokağı

  Lombard Sokağı

 • Little Italy (North Beach) : Hemen yanıbaşında yer alan İtalyan mahallesine de gidelim diyoruz. Şehirde her milletten insanın yaşadığı mahalleler var valla. Ama bence en güzel bu ve Çin mahallesi. Özellikle İtalyan mahallesi hem yemek yemek hem alışveriş hem de gece hayatı için en güzel seçeneklerden. Coit Tower’a gitmeden önce bir uğruyoruz. Ama özellikle gece de geliyoruz ve daha çok beğeniyoruz. Çünkü özellikle pubları ve barları ile  kafa dağıtmak için güzel müzikler yapan yerlere sahip bir bölge.
 • Telegraf Tepesi (Coit Tower) : Birazda şehri tepeden görelim diyoruz. Şehri tepeden görmek için ideal bir yer burası. Zaten yukarıda belirttiğim gibi herşeyi rota halinde geziyoruz. O zamanlardan belliymiş bu rota işlerini kavrayacağımız. Buraya kadar gelmişken Coit Kulesine çıkıp şehiri 360 derece görmeden sakın ola dönmeyin.

  Telegraf Tepesi (Coit Tower)

  Telegraf Tepesi (Coit Tower)

 • Fisherman’s Wharf : Artık yavaş yavaş sahil kısmına ilerliyoruz. Malum balık hastası olan birisi olduğum için, böyle yerlere bayılıyorum. Burada deniz ürünlerinden tadıyoruz. Yaklaşık 3 ay sonra ilk defa bu kadar güzel yemekler yiyorum. Çünkü bizim kaldığımız bölgede deniz ürünlerini bu denli güzel yapan restoranlar yoktu. Benim için de dünyanın en güzel yemekleri deniz mahsullerinden yapılanlar. Haliyle yengeç, karides, kalamar ne varsa yükleniyoruz. Burada bulunan Pier 39,Ghirardelli Meydanı,müzeleri ve alışveriş mağazalarını ziyaret ediyoruz.Özellikle Pier 39’da bulunan deniz aslanları bence mutlaka görülmeli.

  Fisherman's Wharf-Yanı Başında Deniz Aslanları

  Fisherman’s Wharf-Yanı Başında Deniz Aslanları

 • Alcatraz Adası: Bir sonraki gün Fisherman’s Wharf’un hemen yanıbaşında kalkan teknelerle San Francisco Körfezi’nin ortasından yer alan bu adaya gidiyoruz. Burasıda olmazsa olmazlardan. 1933-1963 yılları arasında mahkumların kaçmasının imkansız hale getirmek için o dönemde hapishane görevi görmüş bir ada ve şu anda müze olarak kullanılıyor. Gitmeden bileti almakta fayda var. Rezervasyon için tıklayınız.

  Alcatraz Adası

  Alcatraz Adası

 • Golden Gate Köprüsü : Artık yavaş yavaş en güzelini, en merak edileni görme vakti diyerekden aracımıza biniyoruz. İstikamet Golden Gate Köprüsü. Şehrin sembollerinden. ABD’de bulunan 500 bin civarındaki köprüden en meşhurlarından bir tanesi. 48 katlı bir bina yüksekliğinde. Daha ilk anda görür görmez sizi etkileyen bir büyüsü var. Etrafında bir tane binanın inşaatına izin verilmeyip, peşkeş çekilmemesinden midir bilmiyorum ama oldukça güzel bir köprü. Hatta gördüğüm en güzel köprülerden. Fırsatınız olursa bisiklet kiralayıp her 2 yakasını da gezin. Şanslıysanız hem sisler içinde kaybolduğu anda hem de güneşli bir anda kıpkırmızı köprüye vuran harika ışıkları yakalayıp çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle tepelere çıkıp harika fotoğraflar çekmenizi tavsiye ederim. Hatta gitmeden göresiniz diye ben çektiğim bir vidyoyu da aşağıya ekledim.
 •  

 • Marshall Beach : Buraya gelip  harika Pasifik Okyanusu eşliğinde Golden Gate köprüsünün bolbol fotoğraflarını çekiyoruz. Biz aslında her bir tepeden, her bir sahilden çok güzel fotoğraflar çektik. Özlemişiz denizi, suyun kokusunu, okyanus havasını… Yukarıda yer alan vidyoyu da işte tam bu noktadan çektim.
 • Ocean Beach : Marshall Beach’den araçla devam ediyoruz. Pasifik Okyanusu sahili boyunca harika manzaralar yolculuğumuza eşlik ediyor. Bir sonraki durağımız yine çok güzel sahillerden bir tanesi. Mis gibi Pasifik Okyanusuna karşı günbatımını mutlaka izlediğimiz ve büyüsüne kapıldığımız, güneşin suyun içine doğru battığı ana tanık olup nefesimizin kesilip, kendimizi kaybettiğimiz yer.Ocean BeachOcean Beach
 • Golden Gate Parkı : Dedim ya bu şehirde parklar, meydanlar, sahiller bitmiyor diye. İşte Golden Gate Park bunlardan en babası. SF’in en büyük parkı. Central Park’tan %20 daha büyük. Bir ucundan diğer ucu 5 km.Ne kadar büyük olduğunu haritaya bakınca anlayacaksınız. İçerisinde müzeler,spor tesisleri,göller,heykeller kısacası bir parkta olması gereken herşey bulunur. Özellikle Japanese Tea Garden’ı görmeden dönmeyin derim. Zaten parkın içerisine girdikten sonra insan kendisini kaybediyor. İnsan keşkeler içerisinde kıskançlıktan öle öle hayıflanmıyor değil. Keşke bizim yöneticilerimiz…

  Golden Gate Parkı-Bu Kadar Büyük İşte

  Golden Gate Parkı-Bu Kadar Büyük İşte

 • Haight-Ashbury Bölgesi : Parkın kuzey kısmından çıktıktan sonra özellikle hippilerin takıldığı bölgeye gidiyoruz. Rahat bir bölge. Her açıdan. Haight ve Ashbury caddesinin kesiştiği yer merkez olarak kabul edilmiş ve bu yüzden bölgeye ismini vermişler. Bu bölgede çok güzel cafeler, restoranlar var. İçeriye girip bakın ama dikkatli olun. Birde hazırlık olun… Özellikle gençlerin çok sevdiği bölgelerden. Bizimde…
  Haight-Ashbury Bölgesi

  Haight-Ashbury Bölgesi

  San francisco, ABD’de görülmesi gereken en güzel, en huzurlu, en kültür dolu şehirlerin başında gelir. Gelmişken kalabildiğiniz kadar kalmanızı öneririm. Hatta detaylı San Francisco Gezi Rehberi yazıma da bir göz gezdirin derim. Görmek için tıklayınız.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !