Riga Gece Hayatı ve Yeme-İçme Rehberi

Riga’da ne yenir-içilir ? 

Riga’da ne yenir ? En meşhur Leton yemekleri nelerdir ? Hatta Leton içkilerinden de bahsetmeden olmaz değil mi ! Öncelikle, şunu söyleyeyim. Bizim damak tadımıza çok yakın değiller. Ama özellikle et ve balık sevenlerdenseniz, Letonya’da hiç aç kalmazsınız.

Ballı Leton Biraları ve Leton Yemekleri

Ballı Leton Biraları ve Leton Yemekleri

Şehri bir bilen yani Letonyalı arkadaşlarımızla gezince, çok güzel yemekler yedik. Gerçi yediğimiz yemeklerin büyük bir çoğunluğu baharatsızdı. Ama yine de memnun kaldık. Hani hep derler ya o şehri bir bilen her zaman seni görülmemiş hazinelerin peşinden sürükler diye. Çok doğru bir söz bu. Onlar olmasa, bu kadar güzel yemekler yiyemezdik doğrusu ! Peki Riga’da ne yenir ? Riga’da nerede yemek yenir ? ;

  • Herring yani Ringa balığı, Salmon yani Somon ve Smoked Fish (Balık füme)
  • Ben yemiyorum. Ama siz seviyorsanız domuzun her türlüsü
  • Rye Bread yani çavdar ekmekleri
  • Grey peas : Bezelye
  • Çorbalar. Özellikle bezelye çorbaları
  • Her türlü peynir ve yanında şarap. Peynire bayılıyorlar.
  • Her türlü dana eti. Et ve balık konusunda başarılılar.
Olia'nın Babası-Annesi. Bana yerel içkileri Balsam hediye ettiler.

Olia’nın Babası-Annesi. Bana yerel içkileri Balsam hediye ettiler.

İçecek olarak ; yerel biraları tatmadan sakın dönemeyin. Adamlar biraya bayılıyorlar. Özellikle ballı biralar enfes. Bira markaları olarak; Valmiermuiza’s, Baukas ve Uzavas en çok sevdiklerimdi. Bir de, en çok sevdikleri yerel içkileri olan Balsam var. Shot olarak içiliyor. Çok sert ama aynı zamanda tatlı. Benden uyarması. 2-3 shottan sonra çok uzaklara seyahat edebilirsiniz !

Riga’da hangi restoranda yemek yenir ?

Lido : Birazcık self-service tarzı bir yer. Fiyatlar uygun. Seçeceğiniz yemeklerden istediğinizi alabiliyorsunuz. Genelde her yemek türüne göre fiyatlar 2 Euro civarında. Çok güzel bir restoran. Mutlaka gidin derim.

letonya_yemekleri

Lido Riga

Ala : Riga’nın en meşhur restoranı. Çok hoş bir restoran. Cuma akşamları eğlence gecesi. Hem yemek yemek hem de akşamları eğlenmek için güzel bir tercih olabilir.

Magic Balsam : Old Town bölgesinde bulunuyor. Alkol çeşitlerini denemek için güzel.

Diğer önereceğim restoranlar ; Özellikle Old Town bölgesindeki Rozengrals (Ortaçağ restoranı. Yer altında bulunuyor. Mumlarla aydınlatması harika.), Livonija ve Melnie Muki.

Rozengrals Restoranı Riga

Rozengrals Restoranı Riga

Riga’da nerede konaklanır ?

Riga’da nerede kalmalı ? En güzeli, tanışın Letonyalı gençlerle, onların evinde kalın. Çok sıcak kanlı, çok sempatik insanlar. Hatta nasıl yapacağınızı, Couchsurfing gibi sistemleri tek tek “Ucuza konaklamanın yolları ” yazımda anlatmıştım.

Eğer, Couchsurfing ile konaklayamazsanız, bilin ki şehir merkezi her zaman olduğu gibi Old Town bölgesi. Genellikle kişi başı konaklama fiyatları 5-7 Euro civarında. “Yok ben Hostel’da konaklamam, otel isterim !” diyorsanız, yine bu bölgede bulunan otellerde 2 kişi 20-30 Euro’ya konaklayabilirsiniz. Hatta Riga otellerinin listesini görmek için tıklayınız.

Riga’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Alışveriş

Riga’da nerede alışveriş yapılır ? Gerek Old town bölgesinde bulunan minik minik butikler, gerekse Galleria Center, Galleria Riga ve Stockmann ve Origo gibi mağazalar Riga’da alışveriş için güzel tercihler olabilir. Hatta ucuza mal olsun, taze meyve-sebze ve hatta diğer gıdalardan da alayım derseniz ve Letonya halkının gündelik alışveriş kültürünü gözlemlemek isterseniz, Central Market‘a (Centraltirgus Market) gidebilirsiniz. Hemen Tren istasyonunun orada bulunuyor. İnanın diğer bir çok Avrupa ülkesine göre, daha ekonomik alışveriş yapabileceğiniz bir yer olacaktır.

Riga central market

Riga central market

Eğlence-Gece hayatı 

Riga’da gece hayatı nasıldır ? Hakikaten Letonya, gece hayatı açısında görülmeye değer mi ? Bu soruyu o kadar çok duydum ki, uzun uzun anlatmadan geçemeyeceğim. Şimdi. Nereden başlasam bilemiyorum aslında ama dilim döndüğünce anlatıp, özet geçeceğim.

Riga’da gece hayatı, akşam 10’dan sonra başlıyor. Haftaiçi bomboş. Riga resmen haftasonbu yaşayan bir şehir. Öncelikle, her bütçeye göre eğlence seçenekleri bolca bulunuyor. Kimi mekanlar ağır abilerin takıldığı ortamlara ev sahipliği yaparken, kimi mekanlar ise öğrencilerin takıldığı yerler oluyor. Gece 12’ye kadar bazı mekanlar girişte ücret almayabiliyor. Gece 12’den sonra ise, Riga’da bir çok gece kulübü tıkabasa doluyor. Bazı gece kulüplerinde, ara ara bedavaya shotlar hediye ediliyor. Neden ? İnsanları sarhoş edelim de, daha çok içsinler diye. Nereden mi biliyorum ? Çünkü onlardan birisi de bendim.

Coyote Fly-Riga

Coyote Fly-Riga

Riga’da gece hayatı çok keyiflidir. Eğlencelidir. Seçenek boldur. “Madem öyle çok bilmiş Deniz. Nasıl bir plan yapmalı ? ” diye soracak olursanız, haydi gelin biraz Riga gece hayatı için planlar yapalım. Bir kez daha söylüyorum. Güzeldir. Hem de çok.

Terraca Riga : Üstü açık lounge tarzı yer. Gece hayatı için değil de, akşamüzeri gün batımı keyfi yaşayıp, bir kaç kadeh bir şeyler içmek için güzel bir yer. Çok severim böyle yerleri. Size de tavsiye ederim. Lakin diğer bir çok mekana göre biraz daha pahalıdır. Mesela ana yemekler 10 Euro civarındadır. Bizim için çok pahalı değil belki ama Letonya halkı için büyük paralar bunlar. Ama yinede, özellikle manzaraları güzeldir. Değer yani.

Sky Line Bar : Burası Raddison otelin çatısında bir mekan. Özellikle şehir manzarası enfesss. Ayrıca kumarhaneye gitmek isterseniz, en alt katında Olympic Casino var.

Neo Bar : Saat kulesinin hemen orada bulunuyor. Kokteyller genelde 6 Euro.

Old Town civarındaki Publar : Cuba Cafe, Paddy Wheelan’s Pub, Omas Briljanti, Radio bar.

Şu ana kadar saydığım bütün mekanlar, eğlenmekten çok 2 kadeh bir şeyler içmek için ideal yerlerdi. Şimdi ise, gece kulüpleri yani kurtları dökme faslına geçiyorum. Genelde bayanlardan giriş ücreti alınmıyor. Erkeklerden ise 10-20 Euro alınıyor. Haberiniz olsun.

Coyote Fly : Bak burası çok çok çok iyi bi mekandı. Victoria’s’Secret defilesi yeri gibi bir yerdi. Şimdi kimseyi kandırmayalım. Bu şehre gelecekseniz, muhakkak burayı da görmeniz gerekecek.

Coyote Fly-Riga

Coyote Fly-Riga

Diğer Riga Gece Kulüpleri : Biz bir sürü gece kulübünü tek tek dolaştık. Kendimce size önereceğim Riga gece kulüpleri şunlar:  Studio 69, Bar Ber Room, First Dacha, The Club gibi mekanları da görebilirsiniz.

Riga Gece Hayatı izlenimlerim : Riga gece hayatı hatta Riga’da ne yapılır, ne edilir gibi konularda hiç araştırma yapmadan Riga’ya gelmiştik. Çünkü Olia ve Anastacia’ya güvendik ve gram pişman olmadık. Bizi özellikle eski şehir bölgesindeki bir çok gece kulübüne götürdüler. Karış karış gezdirdiler. Ama özetle ; Bir çok Letonyalı ingilizce konuşuyor. Bu arada itiraf edeyim : Leton kadınları muhteşem bakımlı, güzel ve alımlılar. Lakin çok ama çok içiyorlar. Benden size söylemesi. Eğlenmeye bayılıyorlar, çok muhabbet insanlar. Alkol bize göre oldukça ucuz olduğu için, su gibi tüketiliyor.

Studio 69 Gece Kulübü

Studio 69 Gece Kulübü

Riga gece hayatı, ne çok pahalı ne de çok ucuzdu. Dediğim gibi bazı mekanlara giriş ücreti öderken, bazılarına direk giriyor olacaksınız. Ama 5 Euro’ya bir kokteyl alabiliyor olacaksınız. Bazı mekanlarda kıyafet takıntıları olabilir. Zaten onlar demeseler bile, manken gibi Letonyalı abilerin ve ablaların yanınızdan süzülürken ki hallerini görünce, ister istemez otele geri dönüp üstünüzü değiştirmeniz gerekebilir. Yani o denli bir şehir işte nasıl anlatayım bilemedim. Pek muhtemel, canlı ve dinamik Riga gece hayatını keşfe çıkarken, siz de meşhur partilerden birisine denk geleceksiniz. Çünkü Riga’da, özellikle yaz aylarında bir çok etkinlik düzenleniyor. Umarım çok ama çok eğlenirsiniz. Riga Turizm Ofisi’nin resmi websitesinden de etkinlikleri kontrol edebilirsiniz. Görmek için tıklayınız.

Litvanya opera binası

Litvanya opera binası

Riga’da gece hayatı demişken, sadece gece kulüpleri yok heralde ! Özellikle opera ve bale gösterisi izlemek isterseniz, Latvian National Opera binasında güzel bir gösteri izleyebilirsiniz. Bence, gelmişken yapılmalıydı. Biz gitmedik ama size tavsiye ederim. Baltıklar’da hala Rus kültürü hakim olduğu için, böyle sanatsal değerler en azından 1 kez bile olsa görülmeli. Bilet almak isterseniz tıklayınız.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !