Philadelphia-Washington’da Gezilecek Yerler

Philadelphia’da Gezilecek Yerler nereler ? Malum, bu şehirde çok kalmadığımız ve sadece önemli yapıları görüp, şehirden ayrıldığımız için, şehir hakkında çok fazla detaylı bilgi veremeyeceğim. Özellikle, ulaşım-konaklama-alışveriş-eğlence gibi konularda, birşey yapmadığımız için, yanlış bilgilendirmemek adına bir şey yazmayacağım. Hemen ardında da, Washington’da Gezilecek Yerler yazılarımla devam edeceğim.

Ekran Alıntısı

Independence Hall (Bağımsızlık Salonu)

Sadece, tur kapsamındaki gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Temennim benim katıldığım bu tura katılıp, aynı rotada ilerlerken görecek ve yaşayacak olduğunuz deneyimlere hazırlıklı olmanız. En başta söylediğim gibi, benim bu siteyi kurmamda ve bu yazıları yazmamdaki amaç, sizlere rota çıkarıp, bir şekilde gördüğüm yerleri, en azından rota halinde aktarmak.

1. Philadelphia’da Gezilecek Yerler

Independence Hall (Bağımsızlık Salonu) : İlk durağımız Independence Hall.  Burası bağımsızlık bildirgesinin imzalandığı salonun olduğu yer.  Ayrıca ABD Anayasası burada imzalanmış. İçeride yer alan salonu rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Çok etkilenmedim. Doğrusunu söyleyeyim…

Ekran Alıntısı

Liberty Bell ( Özgürlük Çanı)

Liberty Bell ( Özgürlük Çanı) : Hemen yürüme mesafesinde olan Özgürlük Çanı, Amerikan bağımsızlığının sembolü olan ve 1752 yılında Londra’da hazırlanıp, taşıması esnasında çatlayıp burada tutulan orjinal halidir. 8 Temmuz 1776 yılında Bağımsızlık Bildirgesi okunurken çalınmıştır.

Burada sadece bu 2 yeri gezdik. Sonradan araştırdım da, aslında çokta fazla birşey yokmuş. Ama sizin zamanınız olurda benim anlatmadığım yerleri de görmek isterseniz, Tripadvisor’in tek tek sıraladığı yerleri de gezebilirsiniz.

Ama sanırım gezseydim bile, New York ve diğer gezdiğim şehirlerden sonra, beni çok etkilemezdi. Daha güzelinin var olduğunu bile bile, eldekiyle yetinmek niye…

2. Washington’da Gezilecek Yerler

Washington’da nereye gidilir ? Malumunuz, bizi hep rehberimiz gezdirdiği için, çok fazla araştırma yapmadan, bizi nereye götürdüyse peşinden gittik.

Bende, gezdiğimiz yerleri kabaca, aşağıda özetledim. Gideceğiniz yerlerin, şehrin tam olarak neresinde olduğunu görmeniz için de, haritayı ekledim ve daire ile işaretlediğim yerin, göreceğiniz yerlerin tahmini alanını belirttim. Zaten her yer oldukça birbirine yakın.

washington_gezilecek_yerler

Washington Gezilecek Yerler

Bir kez daha söylüyorum, benim gitmediğim daha bir sürü yer var. Onları da, en aşağıda “Benim yapmadığım ama size tavsiyelerim” bölümünde anlatıyor olacağım. Eğer zamanınız bol olursa, benim gitmediğim yerlere sizler umarım gidersiniz.

Bu arada;

Bu bölgeyi gezerken araç kiralayarak gezecekseniz, ŞU SİTEDEN aracınızı kiralayın.

Washington’daki en güzel otelleri listeledim. Otellerin listesini görmek için tıklayınız.

2.1 White House (Beyaz Saray )

İlk durağımız malum en can alıcısı, en popüleri ve belki de en gereksizi. Cumhurbaşkanı’nın konakladığı sarayı. Yolda gelirken tek heyecanlandığım, Beyaz Saray’ı kanlı calı görecek olmaktı. Yanılmışım. Zaten böyle yerleri gördükten sonraki seyahatlerimde birşeyi öğrendim :

Gideceğin yerin, göreceğin yapının çokta önemi yok. Önemli olan sürekli bir yerlere gidip, insanları, kültürleri, onların yaşayışlarını görmek. O yüzden Beyaz Saray, yok şöyle güzel, yok böyle güzel gibi birşey duymayı beklemeyin. Bina işte. Önünde 2 fotoğraf çektik hepsi o.

White House-Beyaz Saray

White House-Beyaz Saray

Asıl bu şehirde güzel olan şeyler, görülmesi gereken önemli yerler bundan sonrakiler. Ama yinede içerisi nasılmış derseniz, biz haliyle giremedik, interaktif tur yapmışlar. Buradan bakabilirsiniz.

2.2 US Capitol (Amerikan Kongre Binası)

Şehirde görülecek yerler hemen hemen yanyana olduğu için, bir sonraki durağımız olan Amerikan Kongre Binası’na gidiyoruz. Baştan söyleyelim : Bu binayı isterseniz gezebiliyorsunuz. O meşhur konuşmaların yapıldığı bina.

Ekran Alıntısı

US Capitol (Amerikan Kongre Binası)

Zaten en meşhur binası bence bu. Çünkü, çoğu insan bu binayı Beyaz Saray ile karıştırıyor. Sebebi ise, etkileyici mimarisi. Binanın bir havası var fotoğrafını çektiren.

2.3 Washington Monument (Washington Anıtı)

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Kongre Binası’nı gördükten sonra, oldukça yeşillik bir alana kurulu olan National Mall’dan geçerek, ülkenin ve dünyanın en önemli anıtı olan, 169 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek dikilitaşı ünvanına sahip olan ve Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmış olan anıta gidiyoruz.

Ekran Alıntısı

Washington Monument (Washington Anıtı)

National Mall’dan geçerken, birşeyi de hatırlatayım. Çoğu müze, bu parkın etrafında yer alıyor. Önce parkın içerisinden bahsedeceğim sonra sıra müzelere de gelecek.

2.4 Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool

Malumunuz, 16 Cumhurbaşkanı olan, köleliği bitiren ve ülkenin birliğini sağlamış ve sonradan suikaste uğramış bir yöneticidir. Anısına yapılan bu Anıt’a gelirken çokta güzel bir havuz yapmışlar.

Ekran Alıntısı

Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool

Etrafından yürüyerek Anıt’a gelirken adımınızı attığınız merdivenlere dikkatli bakın. Çünkü burası hayallerin başladığı yer. Martin Luther King Jr.’ın, “Bir hayalim var” sözlerini sarf ettiği yer.

2.5 Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı)

Anıtın hemen sağ tarafında yer alan Vietnam Savaşı’nda savaşmış ve şehit düşmüş veya kayıp olan ABD askerleri için adanmış ulusal bir anıt mezar olarak bilinen, Vietnam Şehitleri Anıtı’na gidiyoruz.

Burada yer alan ve yaklaşık 58,000 askerin isminin bulunduğu siyah granit duvar görülmeli.

Ekran Alıntısı

Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı)

2.6 Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı)

Sonrasında ise, anıtın sol tarafında kalan ve Kore’de savaşan ABD askerleri için yapılmış olan Kore Şehitleri Anıtına gidiyoruz.

Parkın aslında herbir köşesinde anıtlar var. Daha önceden söylediğim gibi, şehirde 300’den fazla anıt yer alıyormuş.

Ekran Alıntısı

Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı)

2.7 Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

Parkın içerisinde yürümeye devam ediyoruz. Bence en güzel anıtlardan bir tanesi olan Jefferson Anıtı’na gidiyoruz. Roma’da bulunan Pantheon kilisesinden esinlenerek yapılan bina, kubbeli bir yapı.

Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı) : Washington’da Gezilecek Yerler

Burada ABD’nin 3. Başbakanı’nın 1947 yılında dikilen bronz heykeli yer alıyor. Merdivenlere oturup manzaranın keyfine bakarken, yavaştan gün dinlenmeye çekiliyor.

2.8 Madame Tussauds Müzesi

Ertesi gün rehberimizin eşliğinde oldukça kültürel bir gün geçiriyoruz. Önce balmumu heykellerin oluşturduğu meşhur Madame Tussauds Müzesi’ne gidiyoruz. Oldukça başarılı bir şekilde yapılan heykellerin gerçeğinden resmen farkı yok.

Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi : Washington’da Gezilecek Yerler

Dünyanın bir çok noktasında yer alan bu müzeye hayatınızda en az bir kez gitmenizi tavsiye ederim.

2.9 National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

Bizim ülkemizde malum müze demek, şehirlerde kurulu olan, 3-5 parça tarihi eserin sergilendiği hatta hemen hemen hiçbirşey ifade etmeyen değerli şeylerin sergilendiği yerlerdir.

Ondan sonra, “Neden biz gelişemiyoruz ?”. Dünyanın birçok farklı ülkesinde, inanılmaz müzeler gördüm. Zaten artık müzelere felan girmek dahi istemiyorum. Çünkü, yavaş yavaş sanırım doydum. O kadar başarılı müzeler gördükten sonra, artık idare edenleri insan ister istemez ziyaret etmek istemiyor.

National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi) : Washington’da Gezilecek Yerler

Efendim, bu müze şehrin hatta ülkenin en önemli müzelerinden. Uzay mekiğinden, savaş uçaklarına, uzayda kullanılan ekipmanlara kadar havacılıkla ilgili ne ararsanız bulabileceğiniz müze.

Adamlar çoktan uzayın derinliklerine bilmem kaç kez gidip gelmişler, birde kullandıkları araçların müzesini yapmışlar. Bizde, kendi mahallemizde komşunun tavuğu ile uğraşalım. Neyse…

Burada harika oteller vardı. Listesini görmek için tıklayınız.

2.10 National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

Hayatımda gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi olan, belkide o zamanlar çok az hatta hiç müze görmediğimdendir, bu müzeye gidiyoruz. O devasa balinaları, filleri, fosilleri, nesli tükenen canlıların iskeletlerini, madenleri, bitkileri ve daha binlerce hayvanın doldurulmuş hallerini görünce, çocuk gibi hissediyorum.

Oldukça büyük bir müze ve detaylı gezmeye kalksanız heralde günlerinizi alabilecek kapsamda. Eğer çocuğunuzla ABD’ye gelip yolunuz buralara düşerse, çocuğunuzun dünyaya olan bakış açısının sağlam temeller üzerinde kurulması için bu müzeler inanın çok faydalı olacaktır.

National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) : Washington’da Gezilecek Yerler

Zaten müzeleri gezerken birşeyi farkettim. Aileler kendileri için değil, yanlarında getirdikleri küçücük çocuklarına bu müzeleri göstermek, onlara öğretmek, tek tek anlatmak için ellerinden tutup gezdiriyorlardı. Ne güzel…

Baştan söyleyeyim. Bu müzeyi, artık Niagara Şelalesi’ne giderken yol üstünde gördük.  Turu alacağınızı varsayaraktan yine de yazayım dedim. Çünkü burası Washington’a 5 saat, New York’a ise, 4 saat uzaklıkta. Olurda, kendi aracınızla giderseniz diye de belirtmek istedim. Çünkü, muhtemelen Niagara Şelalesi’ne giderken, yol üstünde olacak. Gelmişken uğranmalı.

Ekran Alıntısı

Corning Museum of Glass (Cam Müzesi ) : Washington’da Gezilecek Yerler

Gördüğüm en enteresan cam sanatına dair bir müze. Adamlar, camdan gelinlik bile yapmışlar. Yaklaşık 45,000 parça var ve bazılarının 3,500 yıldan daha bile eski olduğunu söylüyorlar. Gelmişken mutlaka camdan yapılan eşyaların işlemden geçme süreçlerinin gösterisini de izleyin. Ben çok sevmiştim. Müzenin adresini göresiniz diye de, sitesini buraya ekledim.

ABD hakkında bir sürü şehri böyle rehber halinde yazdım. Buradan bakabilirsiniz.

2 günlük Washington ve Philadelphia turumuz, bolca müze ve hayran olunası şehir düzeni sonrasın sona ermişti. Özellikle müzeler konusunda ayılıp bayıldığımız bir tur olmuştu. Eğer ayrıntılı Washington ve Philadelphia Gezi Rehberi yazılarımı görebilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.