Maldivler Tatili Yapacaklara 10 Hayati Öneri ve Bilgi

Maldivler tatili yapmadan önce, Tayland, Endonezya, Filipinler, Seyşeller, Mauritius gibi balayı destinasyonlarına gittim. Dünyanın en iyi balayı ülkelerinin en güzel denizlerinde yüzdüm. Harika otellerde konakladım. Ama Maldivler bambaşkaymış. Maldiv Adalarında 5 gün kaldığım 2 güzel adasında yaşadıklarıma dayanarak, sizlere bu 1.200 adadan oluşan Hint Okyanusu’nun tam kalbindeki hayalleri süsleyen ada ülkesine dair Maldivler nerede, Maldivler balayı fiyatları önerileri nelerdir, Maldivler tatili hakkında tüm deneyimlerimi başlıyorum anlatmaya.

1. Maldivler Gezisi : Maldivler Nasıl Bir Ülke ?

1200 adadan oluşan bir ülke düşünün. Suyun üstünün ayrı, altının apayrı olduğu. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde, bu doğanın bize bahşettiği nadir güzellikteki her şeyin suyun altında kalacağı bir yer.

Sizin için tüm Maldivler deneyimimi, VLOG olarak da hazırladım. Kanala ücretsiz abone olmayı unutmayın. Her hafta böyle güzel yerleri kanalda yayınlıyorum. Keyifli hayaller.

Evet. Maldivler, küresel ısınmadan dolayı, sular altında kalacak diyorlar. Hatta, söylenenlere göre de, Avusturalya’nın belli başlı bölgelerine tüm ülkeyi, olası bir tehlike anında göç ettirmeyi planlıyorlar.

maldivler_tatil_oneri

Maldivler tatil önerileri : Maldivler balayı rehberi

Hatta Başbakanları bir konuşmasında tüm dünyaya “Küresel ısınmayı durdurun. Bizi öldürmeyin !” mesajı vermişti. Öyle bir ülke Maldıvler

Maldiv halkının dilleri Dhivehi adında bir dil. Halkın kökleri ise aslen Sri Lanka’dan bu coğrafya göç eden Sri Lankalılar diye biliyorum.

Maldivler Hakkında Maldiv Adaları Nasıl Bir Ülke yazımdan, daha detaylı bilgileri görebilirsiniz.

2. Maldivler Nerede & Maldiv Adaları Haritası & Maldivler’e Nasıl Gidilir ?

Maldivler, Hint Okyanusu’nun ortasında, en yakın komşu ülkesi Sri Lanka’ya 750 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Türkiye’den ise ortalama 8 saatte Maldivler’e ulaşılabiliyor.

maldivler_ucak_nasil_gidilir

Maldivler uçak nasıl gidilir : Maldivler uçakla kaç saat : Maldivler uçak bileti

Ben, Katar aktarması yaparak Maldivler’e gittim. Tek yön, aktarma ile beraber 12 saat civarında sürdü. Uçak biletimi Turna.com arama motorundan 1.800 TL’ye aldım. Maldivler uçak bileti konusunda, diğer bir çok arama motoruna nazaran en uygunu Turna idi.

Maldivler nerede Maldivler harita yazımdan, detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz. Orada da, tüm bildiklerimi özetledim.

Türkiye Maldivler Saat Farkı : Maldivler ile Türkiye arasında 2 saat fark var

Ayrıca, ülke içerisindeki uçuşlardan da bahsedelim : Bu uçuşları kendiniz de ayarlayabilirsiniz, oteliniz, sizin için de ayarlayabilir, ya da benim gibi bir tur firması ile gittiyseniz, aldığınız paket fiyatına dahil de olabilir. Tamamen size kalmıştır. Bunu baştan belirtmek istedim. Aşağıda detayları belirteceğim zaten.

3. Maldivler Vize İster Mi ?

En güzel kısmı da bu işte : Maldivler, bizden vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye girerken göçmenlik belgelerini dolduruyoruz ve 30 güne kadar Maldivler’de kalabiliyoruz.

4. Maldivler’e Hangi Ayda Gidilir ?

Şimdi arkadaşlar, böyle muson ikliminin hakim olduğu ülkelere giderken, şunu mutlaka bilmelisiniz :

Bu bölgelerde hava bir yağar, bir açar. Özellikle Maldivler gibi ülkelerde, 2 mevsim vardır. 1 tanesi yağışlı diğeri kurak.

 • Yağışlı dönem : Ekim/Kasım gibi başlar Mayısa kadar sürer
 • Kurak Dönem : Mayıs gibi başlar Kasıma kadar sürer

En güzel dönem olarak, aralık-nisan arası diyorlar. Ben, ocak ayında Maldivler’e gitmiştim.

maldivler_tatil_onerileri

Maldivler tatil önerileri : Maldivler balayı önerileri

Hava bir yağmurlu, bir açıktı. Ama en güzeli, asla o insanı bezdiren nemli ve sıcak hava yoktu.

Ayrıca, Maldivler’de tanıştığım insanlar, Maldivler’e her ay gelinebileceğini söylediler. O yüzden, dilerseniz her ay için Maldivler’e plan yapabilirsiniz aslında.

5. Maldivler Cumhuriyeti Nasıl Yönetilir ?

Bu kısma da değinmeden olmaz : Maldivler, hala şeriat ile yönetiliyor. Şeriat mahkemesi de ülkenin başkenti Male’de bulunuyor.

Peki bu balayı cenneti bir ülkede, şeriat varsa, başımıza bir şey gelir mi ? Yanlış bir şey yapmayalım Deniz ?

maldivler_sahil

Maldivler sahil önerileri : Maldivler sahilleri : Maldivler adası

Diye soracağınızı tahmin ettiğim için hemen cevaplayalım : Ülkeye alkol veya domuz eti sokmadığınız müddet; halkın yaşadığı adalarda uygunsuz/açık saçık hareketlerde bulunmadığınız müddet bir şey olmaz. Bu kısmı, sadece bilgi amaçlı verdim. Haberiniz olsun…

6. Maldivler’de Kaç Tane Ada Var ?

Maldivler’de 1200 tane ada var. Bunlardan 100 kadarında resortler yani oteller bulunuyor. Bir çok seyahat severin en çok merak ettiği şey ise, hangi adalara gitmelerinin en doğru karar olduğu yönünde.

maldivler_gezisi

Maldivler gezisi : Maldivler tatil önerileri

Efendim bu konu çok ama çok detaylı. O yüzden, ayrıca bir yazı yazıp, Maldivler’de konakladığım 2 oteldeki deneyimlerime dayanarak Maldiv Adaları Maldivler Balayı Önerileri yazısı yazdım. Oradan tüm detayları mutlaka okuyun derim.

Çünkü o yazımda, özet bir Maldivler otellerine ve Maldivler’de balayı önerilerine dair rehber hazırladım. Mutlaka bir göz atın.

7. Maldivler’deki Atoller Tam Olarak Nasıl Sınıflanır ?

Maldivler’e gelmeden önce, Atol kelimesini çok fazla duyarsınız. Atoller, aslında resif gruplarına verilen ad.

maldivler_ulasim

Maldivler ulaşım : Maldivler’e nasıl gidilir : Maldivler balayı

Maldivler’de toplamda 26 tane atol var. Her bir atolün de, devlet tarafından atanan yöneticileri var. Bir nevi, bizdeki illerin Valileri gibi düşünebilirsiniz.

8. Maldivler Para Birimi Nedir ?

Maldivler para birimi : Rufiyaa. 1 dolar yaklaşık 15 Rufiyaa ederinde. Ana ada Male’ye inince, bir çok noktada paranızı bozdurabiliyorsunuz.

Eğer, her şey dahil otelde kalıyorsanız, muhtemelen paraya ihtiyacınız da olmaz. Ancak, gün içerisinde etkinlikler&turlar yapmak isterseniz, mutlaka ekstra olacağını bilmelisiniz.

9. Maldivler Tatili Pahalı Olur Mu ? Maldivler Balayı Fiyatları & Ne Kadara Mal Olur ?

Bu, sanırım cevaplaması en en en zor soru arkadaşlar. Neden biliyor musunuz ? Çünkü bu ülkede, gecelik 50.000 TL’ye de otel var, 150 TL’ye de. Ama ben, elimden geldiğince size özet olarak aktarayım hatta şu videolarım da tek tek göstereyim :

Youtube kanalıma da ücretsiz abone olmayı unutmayın

Şimdi. Öncelikle otellerden bahsetme gereği duymuyorum. Zaten Maldiv Adaları Maldivler Balayı Önerileri yazımda uzun uzun ona değindim. O yazımda göreceksiniz, tüm otel deneyimlerimi hatta deneyimlemeyip, araştırdıklarımı da o yazımda anlattım.

O yüzden, bu kısımda  daha çok ara uçuşlar, adalarda yemekler ve etkinliklerden bahsedeceğim.

maldivler_oteller

Maldivler oteller : Maldivler’de nerede kalınır

Maldivler Başkenti Male‘ye geldiğinizi düşünüyorum. Bulunduğunuz adadan, belki 1 saat, belki de 10 dakika uzaklıktaki otelinize ya uçakla ya da sürat teknesi ile gidebilirsiniz.

İşte bu kısım çok pahalı olabiliyor. O yüzden, otel rezervasyonu yaptırırken, mutlaka ara transferi de sorun derim. Aksi halde, sadece ara uçuş için bile 200-300 dolar ekstra ödeme yapabilirsiniz. Aşağıda, hangi tur firmasını önerdiğimi de yazacağım.

Yemekler kısmından da bahsedeyim : Bazı oteller full board yani her şey dahil çalışıyor. Bu otellerde 3 öğün yemek yiyebiliyorsunuz.

Maldivler_hava_durumu

Maldivler hava durumu : Maldivler’e ne zaman gidilir

Bazı oteller ise, sadece oda kahvaltı hizmet veriyor. Haliyle fiyat daha uygun oluyor.

Ama unutmayın :

Bu otellerde, sıradan bir yemek için en az 20-30 dolar ödersiniz. Ayrıca, bir çok otelde alkol de oldukça pahalıdır. Mesela 1 bira 6-10 dolar; kokteyller 10-15 dolar civarındadır.

Aktivelere değinmeden olur mu hiç ? Maldivler’de ne yapılır sorusu gelmeden önce, ben size anlatayım :

 • Şnorkelle dalış
 • Gün batımı turu
 • Büyük balık avı turu
 • Jet ski
 • Paraşüt
 • Komşu yerel adalara turlar
 • Kano gezisi
 • Tüplü dalış

Bunların hepsi de oldukça pahalı aktivitelerdir. Tur başı, en az 50 doları gözden çıkarmalısınız.

10. Maldivler Tatili Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Halkın yaşadığı adalarda asla açık giyinmeyin. Alkol kullanmayın.
 • Telefon hattı olarak Dhiragu firmasından hat alın. Male’de hava limanında indikten sonra hemen çıkışta yer alıyor. 1 haftalık 3 GGBYT 7 gün geçerli 16 dolar; 15 GGBYT olanı 22 dolar. Adalarda wifi var ama çok iyi değil.
 • Hava limanına inince, ne ararsanız her şeyi bulabilirsiniz. Türkiye’den kıyafet, güneş kremi vs unutsanız bile, hemen hava limanı çıkışından alabilirsiniz.
 • Hava limanına inince, bavullarınızı dilerseniz emanet bölümüne bırakabilirsiniz. Küçük bagaj 6 dolar, büyük bagajlar 12 dolar.
 • Konaklayacağınız adalarda her şey oldukça pahalı olacak. O yüzden, ya hava limanının çıkışından ya da başkent Male’den alış veriş yapıp öyle adanıza gidin.
 • Eğer, aktarmalı olarak Türkiye’ye dönecekseniz bence 1 gece de başkent Male’de konaklayın. Zaten hava limanından Male, tekneler ile 10 dakika mesafede ve tek yön 10 Rufiyaa. Neden böyle diyorum ? Çünkü eğer ki, tatilinizi uzak bir adada geçirdiyseniz, hava limanına gelip, 1 aktarma süresi bekleyip, sonra üzerine 1 aktarma daha çekmek çok zor olur.
 • Mutlaka güneş kremi ve şapka almadan, gündüzleri asla denize gitmeyin derim.
maldivler_hakkinda

Maldivler hakkında : Maldivler tatili hakkında tüm bilgiler

11. Maldivler Adaları & Maldivler’de Gezilecek Yerler

Ben, bu ülkede 3 farklı yer gördüm. Başkent Male, Kandima Oteli ve Fushifaru Oteli. 3 gece Kandima’da, 1 gece de Fushifaru’da kalıp, son gün Male’de de 1 gece kaldım.

Adalardaki deneyimlerimi zaten yukarıdaki ilgili yazılarıma yönlendirme yaparak anlatmıştım. Şimdi, Başkent Male hakkında da kısaca özet geçeyim hatta videoda da anlatayım :

Çok bir şey beklemeyin buradan. Her yer kaos, trafik ve özentisiz. Sadece, eğer mecbur kalırsanız 1 gece aktarma noktası olarak kullanın.

maldivler_tatil

Maldivler tatili önerileri

Male’de otel arıyorsanız, Hotel Jen güzel bir seçenek olur. Ayrıca, otelin restoranında akşamları her şey dahil akşam yemeği oluyor. Kişi başı 27 dolar ödeyerek, efsane güzel yemekler yiyebilirsiniz.

Eğer, Male’de alışveriş yapacaksanız, Tropik Market diye bir bölge var. Burada, onlarca dükkandan alış veriş yapabilirsiniz.

Ayrıca, gelmişken ; Masjidh Al Sulthan Muhammad Camii’ne gidebilir; hemen karşısındaki Sultan Park’ı (Giriş 75 Rufiyaa) görebilir; New Port View adındaki restorana doğru kıyı boyunca yürüyebilirsiniz ama çok fazla bir şey beklemeyin. Benden söylemesi.

Maldiv adaları

Maldiv adaları : Maldivler tatili : Maldivler turu : Maldivler tatili ne kadar

12. Maldivler’e Nasıl Gittim ?

Ben, Maldivler’e HaydiMaldivlere ekibi ile gittim. Şirketin kurucusu, arkadaşım Resul beni davet etmişti.

Saolsun ne biliyorsa elinden geldiğince bizlere anlattı. Bireysel gitsem bu kadar dolu dolu ülkeyi anlayamaz, adalardaki otelleri en ince ayrıntısına kadar deneyimleyemezdim.

Maldivler_otel

Maldivler tatili hakkında aradığınız her şey

Ayrıca, HaydiMaldivlere.com ekibi Maldivler konusunda da çok bilgili. Mesela; diyelim Maldivler’e tatile gitmeyi planlıyorsunuz ama bir fikriniz yok. Sadece bütçeniz belli :

İşte böyle bir başvuru da, siz, sadece nasıl bir tur beklediğinizi onlara söyleyin, gerisini sizin için planlarlar. Size de sadece uçağa binip, hayallerinizin peşinden koşması kalır doğrusu. Hatta :

Bonus : İndirimli Olarak Maldivler’e Nasıl Gidebileceksin ?

Hadi benden size bir jest daha : Resul ile görüştükten sonra, Birhayalinpeşinde’den gelen çiftlere 50 dolar indirim yapacağını söyledi.

Kendisi de bizzat ilgilenecekmiş. Başvuru yaparken, açıklama kısmına BİRHAYALİNPEŞİNDE yazarsanız, onlar sistemden görebilecekler. İncelemek için tıklayın.

Maldivler tatili dönüşünde ayaklarım geri geri gitti doğrusu. Balayı için gelmesem de, gezmek için dahi keyif aldığım, otellerine, denizine ve özellikle su altına hayran olduğum bu coğrafyaya sizin de hayran olacağınıza emininim. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

9 Yorum

 1. Meliha
  • Deniz Pehlivan
 2. Onur
  • Deniz Pehlivan
 3. Hamit
  • Deniz Pehlivan
  • Haydi Maldivlere
 4. Olcay
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.