Londra’da Ulaşım Nasıl Sağlanır? Tüm Alternatifler !

Londra’da ulaşım nasıl sağlanır? Metro mu yoksa otobüs mü daha ucuzdur? Londra şehir merkezine nasıl ulaşırım? Londra’ya seyahat etmeden önce kafanızdaki deli soruların tüm cevaplarını bu yazımda bulacaksınız. Gezecek görecek o kadar çok şey var ki bu şehirde!

Gezerken zaten yeterince para harcayacağımız için, ulaşımı olabildiğince nasıl ucuza getirebiliriz işte bunu anlatacağım.

Yalnız dikkat ettiyseniz “olabildiğince” dedim, çok ucuz olacak demedim. Çünkü ne yazık ki Londra pahalı bir şehir arkadaşlar. Lafı çok uzatmadan, Londra ulaşım rehberi hakkında ne biliyorsam başlıyorum anlatmaya…

Londra’da Ulaşım Hakkında Tüm Bilgiler

Anlatmaya Londra havaalanlarından ve Londra şehir merkezine ulaşımdan başlıyorum. Daha sonra Londra’yı gezerken kullanabileceğiniz toplu taşıma çeşitlerini ve fiyatlarını da ayrıntılı olarak anlatacağım.

Bundan sonraki yazımda ise, Londra nasıl gezilir adım adım anlatmaya başlayacağım. O yüzden hepsi bir sıra şeklinde olacak.

Londra Havaalanlarından Şehir Merkezine Ulaşım

Şimdi. Londra’da 5 tane havaalanı var. Bunlar; dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanı olan Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted ve City havaalanları.

Ülkemizden uçaklar Heathrow, Gatwick ve Stansted’e gidiyor. Ben dilim döndüğünce, Londra havaalanlarından şehir merkezine ulaşım mevzularını tek tek anlatacağım.

londra havaalanları ve londra'da ulaşım

Londra’da Ulaşım-Londra Havaalanları-Londra Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım-Londra Harita

İngiltere’ye gitmeden önce, uçak bileti arayanlardansanız, mutlaka ucuza uçak bileti bulmak için kullandığımız arama motorlarına bir göz atın.

Türk Hava Yolları uçuşları ile Heathrow ve Gatwick’e; Pegasus uçuşları ile ise Gatwick ve Stansted’e; Atlasglobal ile Stansted’e ve British Airways ile Heathrow havaalanlarına ulaşabilirsiniz. Of o kadar çok havaalanı dedim ki, kelimeye baktıkça anlamsızlaşmaya başladı.

Londra’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakınız.

Neyse, her birinden Londra şehir merkezine ulaşım gayet kolay.

Bu nedenle bana sorarsanız Londra’dan aktarmalı başka şehirlere gitmeyeceksiniz (havaalanlarında civar şehirlere otobüs var, eğer merak ediyorsanız başka bir yazıda anlatabilirim) en ucuz bileti bulduğunuz an hangisi olduğuna pek bakmadan alın.

Londra uçak bileti fiyatları, dönemine göre 100-150 Pound arasında değişiyor. Ucuz bilet sitelerini takip etmekte fayda var.

Avrupa’nın en ucuz hava yolu firmalarını da yazdık. Avrupa’nın en ucuz havayolu firmaları yazımıza davet ediyorum.

Uçak bileti konusunu geçtiğimizi varsayıyorum. Şimdi. Biletimizi aldık. Türkiye’den İngiltere uşuşu yaklaşık 4 saat sürüyor. İstanbul Londra saat farkı ise 3 saat.

londra metrosu - Londra'da ulaşım nasıl sağlanır tüm alternatifler

Londra’da Ulaşım: Londra Metrosu

Uçağımız şehre indi diyelim. Uçakta dağıttıkları “Landing Card’ı” doldurduk. Peki şehir merkezine nasıl ulaşacağız? “Bu arada Landing Card neydi ya ?” derseniz. “İngiltere Vizesi Nasıl Alınır“ yazımda anlattım.

İlk olarak ben ne yaptım onu anlatayım: Ben, Pegasus havayolları ile Sabiha Gökçen’den Stansted Havaalanına inmiştim.

Buradan şehir merkezine geçmek için birkaç yol var. Stansted Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir diyenlere :

Birincisi taksi. Ancak pahalı ve (bana, sana, ona, hepimize göre) gereksiz masraf olacaktır. Daha ekonomik bir alternatif isterseniz, benim önerim Easybus firmasının otobüslerini kullanmanız olacaktır.

Londra’da İnanılmaz Uygun Oteller Var. BURADAN Bakıp, güvenle inceleyin.

Websitelerinden size uygun olan saatlerde biletlerinizi gelmeden önce alırsanız çok çok uygun fiyatlara Easybus ile Londra merkeze ulaşabilirsiniz.

Bilet fiyatları dönemine göre değişmekle birlikte, 4-5 pound gibi bir fiyata gidiş dönüş bilet bulabilirseniz.

Stansted Havaalanından Old Street ve Baker Street istasyonlarına yakın bir yere servis kalkıyor.

İkisi de merkezi istasyonlar. Otelinize yakın olan bir yeri seçebilirsiniz. Başka otobüs firmalarının da ringleri var ama bence Easybus en uygun fiyatlısı.

Londra planları yapmadan önce mutlaka : LONDRA gezi yazımı okuyun

Aynı şekilde uçağınız Gatwick veya Luton Havaalanlarına inecekse; Easybus ya da National Express otobüsleri ile gelmeden önce varış saatinize uygun olan bir bileti internet üzerinden alarak ekonomik bir biçimde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. (National Express biraz daha pahalı oluyor.)

Ayrıca Gatwick’ten şehir merkezine kalkan National Rail trenleri de var. İsterseniz yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla trenle de otelinize yakın bir durağa (Victoria ya da King’s Cross gibi) ulaşabilirsiniz. Tren biletini buradan online olarak ya da gittiğinizde alabilirsiniz.

Online almanızı tavsiye ediyorum, yaklaşık 15 pound civarında oluyor. Ayrıca aynı siteden İngiltere tren bilet fiyatları da öğrenilebilir.

londra ulaşım rehberi

Londra’da Ulaşım: Londra’da Gezilecek Yerler Öylesine Çoktur ki

Londra Heathrow Havalimanı’dan ise merkeze metro var. Piccadilly Line üzerinde (Metro haritasında gördüğünüz lacivert renkli olan hat.

Durak isimleri Heathrow Terminal 1-2-3, Heathrow Terminal 4 ve Heathrow Terminal 5 olarak geçiyor.

Uçağınızın indiği terminale göre metroya binerek merkeze ulaşabilirsiniz. Burası büyük bir havalimanı olduğu için birçok terminal var.)

Bu duraklar haritanın güneybatısında kalıyor. Piccadilly Circus, Leicester Square, Covent Garden gibi şehrin en turistik bölgelerinin bulunduğu duraklar bu hat üzerinde.

Zaten geziniz sırasında da bu hattı bol bol kullanacaksınız. Buradan Zone 1’e, yani şehir merkezine ulaşmak Oyster Card ile Peak zamanda 5.10 pound, Off-Peak zamanda 3.10 pound. Merak etmeyin, aşağıda bütün bunlar ne demek anlatacağım.

Londra’da 20-30 Pound’a konaklayabilirsiniz. BURADAN Bakıp, güvenle inceleyin.

Londra’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Londra’da ulaşım, her ne kadar metro haritasına ilk bakışta biraz karmaşık görünse de, aslında kolay ve çeşitlidir.

Zaten İngiltere’de ulaşım tüm şehirlerde kolaydır. Toplu taşımayla gidemeyeceğiniz yer yok gibi desem yeridir. İlk olarak metroyla başlayalım.

londra - metrosu - haritası londra'da ulaşım nasıl sağlanır

İngiltere Londra’da Ulaşım: Londra Metro Haritası – Londra Ulaşım Haritası

Londra Metrosu Nasıl Kullanılır?

Muhtemelen birçoğunuzun bildiği üzere Londra demek metro demek. Daha doğrusu “tube” demek. Londralılar için varsa yoksa tube, ki hak vermemek elde değil.

Oradayken şansıma (Daha doğrusu şanssızlığıma) greve  denk gelmiştim.

londra - metrosu - ulaşım

Londra Ulaşım: Londra Metrosu

Gün boyunca tüm metro çalışanları çalışmayı bırakmıştı. Ortalık inanılmaz karışmıştı. Böyle dünyanın sonu filmleri olur ya, herkes yollarda yürür. Öyle bir gündü işte.

Başlamadan önce Londra metrosu tarihi hakkında biraz okumak isterseniz sizi buraya alalım.

Londra’da gezilecek yerleri anlatırken en yakın metro duraklarını da mutlaka yazacağım zaten.

Ama şimdi Londra metrosu nasıl kullanılır önce onu bi’ çözelim.

londra - ulaşım -rehberi

Londra Gezi Rehberi-Londra’da Christmas

Döndüğünüzde sürekli “Abi adamlar yapmış yaa!” diyeceğiniz Londra metro haritasını yukarıda görebilirsiniz.

Bu haritanın gitmeden güncel çıktısını bu siteden alabileceğiniz gibi, metro istasyonları, tourist infolar (bu Londra turistik harita gibi şeyleri bulabileceğiniz yerler), havaalanları gibi pek çok yerde bulabilirsiniz.

Dediğim gibi harita ilk başta oldukça karışık görünüyor. Bu yüzden yanlışlıkla ters yöne binip zaman kaybetmemek için uygulama kullanmanızı öneriyorum.

Ben gitmeden önce meşhur Londra metro ağını daha iyi anlamak için “Tube Map-London Underground Routes” isimli uygulamayı indirmiştim.

Android için var mı bu uygulama bilmiyorum ama eminim benzerleri vardır. Offline da çalıştığı için internetsiz kaldığınız zamanlarda en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Bulunduğunuz durağı ve gitmek istediğiniz durağı yazdığınızda en kısa rotayı veriyor. Süper faydalı. Benim gibi yön duygusu pek iyi olmayan biri için bile hayat kurtarıcı oldu.

(Yalnızca bir kere ters yöne bindim o da tren geliyoooaa kaçırmamalıyımmm diye heyecandan bakmadan ilk gördüğüme atlamışım.)

Şimdi burada metroyla ilgili bilmemiz gereken bazı önemli şeyler var.

Öncelikle, Londra’da “Zone” yani, bölge sistemi var. Şehri halkalar şeklinde bölgelere ayırmışlar. Metro haritasında en içteki halka Zone 1 oluyor.

Turistik amaçla gideceksiniz, muhtemelen Zone 1 ve Zone 2’nin ötesine gitmezsiniz.

Zone 1 içerisinde birçok durak birbirine çok yakın. İsterseniz buraları yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Londra’da bisiklet kiralamanın detaylarını da aşağıda anlatacağım.

Londra’da 20-30 Pound’a konaklayabilirsiniz. BURADAN Bakıp, güvenle inceleyin.

londra ulaşım rehberi londra'da ulaşım nasıl sağlanır

Londra Ulaşım-Londra Bilet Makineleri-Londra Ulaşım Kartı

Bu arada, Londra metrosunu kullanmak için biletleri yukarıdaki resimde gördüğünüz bilet makinelerinden ya da gişelerden alabilirsiniz.

Bilet makinelerinde Türkçe dil seçeneği var, isterseniz kullanabilirsiniz. Farklı ödeme seçenekleri ve kart tipleri var. Bunları aşağıda tek tek anlattım.

Fiyatlar dönem dönem değişebiliyor. Bu yüzden gitmeden resmi sitelerinden (Transport for London) güncel ücretleri takip etmekte fayda var.

Londra şehir içi ulaşım fiyatları ve toplu taşımada kullanabileceğiniz kart tipleri ise şu şekilde:

Travelcard:  Kağıt şeklinde olan bu biletlerin günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere seçenekleri var. Tek seferde parayı ödüyorsunuz, aldığınız süre boyunca metroya, otobüse sınırsız biniyorsunuz.

Bu biletleri metro istasyonlarındaki bilet makinelerinden temin edebilirsiniz. Zone 1, Zone 1-2 arası, Zone 1-3 arası gibi bir sürü fiyat seçeneği var.

Turistik amaçlı Londra’daysanız Zone 1-2 arası almanız yeterli olacaktır. (Oteliniz daha uzakta değilse tabi. Kalacağınız yer daha uzaktaysa ulaşım sıkıntı olmaz ama Travelcard’ınızı seyahat edeceğiniz uygun Zone için almalısınız.) Evet. Fiyatlar pound. Ve evet. Oldukça pahalı.

 • Zone 1 ve Zone 1-2 fiyatları:

Günlük: £12.10

Haftalık: £32.40

Aylık: £124.50

 • Zone 1-3 fiyatları:

Günlük: £12.10

Haftalık: £38.00

Aylık: £146.00

Oyster Card: Oyster Card nedir ? Oyster Card ne işe yarar ? İstanbul Kart ya da Ankara Kart gibi düşünün. Bu da Londra Kart oluyor işte. Oyster Card’ı da Travelcard gibi bilet makinelerinden ya da gişelerden alabilirsiniz.

Boş kartın fiyatı 3 pound. İçine para yükleniyor. Yüklediğiniz kadarı gezdikçe harcanıyor.

(Buna “Pay as you go” seçeneği deniyor ve kartı aldığınızda bu şekilde otomatik olarak geliyor.)

Oyster Card’da seyahat edeceğiniz Zone’ları seçmiyorsunuz. İçerisine paranızı yüklüyorsunuz ve gittiğiniz mesafe kadar ödüyorsunuz.

oyster - kart - londra - ulaşım

Londra Ulaşım : Oyster Card Nedir? – Londra Toplu Taşıma

İsterseniz Oyster Card’ınızı Travelcard’a da dönüştürebiliyorsunuz.

Ben uzun süre kaldığım için Oyster Card alıp aylık olarak Travelcard yüklemiştim. Londra’da 1 aydan uzun süre kalma durumunuz olursa tavsiye ederim.

 • Oyster Card Zone 1 ve Zone 1-2 fiyatları:

Tek biniş fiyatı 2.90 pound peak (haftaiçi sabah 06:30-09:30 arası) ve 2.40 pound off-peak (kalan diğer zamanlar).

Yani metro kullanımının yoğun olduğu saatlerde daha metro daha pahalı. Eğer 24 saat içerisinde bu bölgeler içinde seyahat etmişseniz karttan £6.50 düştükten sonra duruyor. Kartınızdan daha fazla ücret alınmıyor.

 • Oyster Card Zone 1-3 fiyatları :

Tek biniş fiyatı 3.30 pound peak (haftaiçi sabah 06:30-09:30 arası) ve 2.80 pound off-peak (kalan diğer zamanlar) Aynı şekilde günlük £7.60 harcadıktan sonra duruyor.

Çok pahalı biliyorum. Londra metrosu bilet fiyatları böyle. Kendimizi gezdiğimiz güzel yerlerle avutuyoruz ve inanın ki değiyor! Ama Oyster Card’da iki tane güzel olay var.

Birincisi gezinizin sonunda kartta para arttıysa kart ücreti dahil artan parayı geri alabiliyorsunuz.

İkincisi de yukarıda dediğim gibi, gün içinde seyahat ettiğiniz Zone’lar arası belli bir fiyatlandırmadan sonra (yani yaklaşık 3 binişten sonra falan) kartınızdan daha fazla harcamıyor.

Şimdi aklınıza Oyster Card mı yoksa Travelcard mı almalıyım diye bir soru gelebilir. Bunun için de benim önerim seyahatiniz 1 haftadan az sürecekse Oyster Card, çok sürecekse Travelcard almanız.

Visitor Oyster Card: Bu kartı Londra’ya gelmeden önce internet üzerinden alabiliyorsunuz. Bazı restoranlarda, alışveriş dükkanlarında vs. indirim sağlıyor.

Bu kartın mantığı da normal Oyster Card gibi. İçine para yükleyip kullanıyorsunuz.

Bildiğim kadarıyla Türkiye’ye gönderilmiyor. Başka ülkelerde yaşıyorsanız ve ben bu kartı almak istiyorum diyorsanız, bu adresten faydalanabilirsiniz.

londra ingiltere ulasim

Londra Ulaşım Rehberi

Peki metro bizim hangi Zone’da seyahat ettiğimizi nereden biliyor ve ücretlendirmeyi neye göre yapıyor?

Şöyle, metrolara girişte ve çıkışta MUTLAKA turnikelere kartınızı basmanız gerekiyor. Yoksa zaten para cezası var.

Böylece sistem bizim metroya hangi bölgeden girdiğimizi ve hangi bölgeye ulaştığımızı anlıyor, ona göre de ücretlendirmeyi uyguluyor.

Londra metro saatleri nasıldır ? Hatların tamamı genel olarak saat 23:30 civarına kadar çalışıyor. Daha güzeli, bu yılın Eylül ayından itibaren Night Tube yani gece metrosu da çalışmaya başladı.

Zaten metro çalışanlarının grevlerinin sebebi de bu gece metrosu sisteminde çalışmak istememeleriydi.

(Açıkçası bu grevi de anlayamamıştım. Zaten tabii ki 24 saat çalıştırmıyorlar kimseyi, vardiyalı çalışma var. Ayrıca Londra tren operatörleri gün ışığını görmeden çalıştıkları için yıllık 40.000 pound kazanıyorlarmış. Rahat batması bu olsa gerek.)

Gece metrosu tüm hatlarda çalışmasa da birçok merkezi noktada çalışıyor.

Londra gece metrosunun haritasını önceden incelemek isterseniz bu link ile ulaşabilirsiniz. Adamlar zaten Londra metrosu konusunda her şeyi anlatmışlar. Sıradaki konumuz Londra otobüsleri.

Londra’da 20-30 Pound’a konaklayabilirsiniz. BURADAN Bakıp, güvenle inceleyin.

Londra Otobüsleri Nasıl Kullanılır?

Londra içinde ulaşımın bir diğer yolu otobüsler. Evet. Londra otobüsleri büyük oranda çift katlı.

Hani şu hep filmlerde gördüğümüz çift katlı olanlar! Otobüs ücreti metrodan biraz daha ucuz.

londra otobusleri - londra'da ulaşım nasıl sağlanır

Londra’da Ulaşım-Londra Otobüsleri

Kullanış başına 1.50 pound. Metro için kullanılan kartlar (Oyster card, Travelcard vs.) otobüsler için de geçerli.

Örneğin bir haftalık Londra’ya gidiyorsanız, haftalık Travelcard alıp istediğiniz toplu taşımada istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Bazı otobüs hatları 24 saat çalışıyor. Hatlar sık sık değiştiği için gece çalışan otobüs numaralarını yazmak istemedim.

Bunun için de güzel bir uygulama var. Metroyu anlatırken bahsettiğim mantıkta çalışıyor. İsmi “Bus London-Live Tfl times and route planner” Bu da rotaları ve gece otobüslerini gösteren oldukça faydalı bir uygulama.

Ya da isterseniz, Londra’da ulaşım için saatler, ücretler gibi bilgileri gösteren Transport for London sitesinden takip edebilirsiniz.

Bu arada gece otobüslerinde fantastik kişiliklerle karşılaşabilirsiniz.

Tuhaf kostümlü insanlar, ağzının kenarından mayonez akan bi’ adam, sarhoş bir topluluk, terlik ve şortla uyuyakalmış bir kız gibi gibi. Ama endişelenecek bir şey yok. Çok kalabalık bir gece otobüsüne bindiyseniz çantanıza dikkat edin yeter.

Londra’da 20-30 Pound’a konaklayabilirsiniz. BURADAN Bakıp, güvenle inceleyin.

Londra’da Diğer Ulaşım Yolları Nelerdir?

Hop on-Hop off Otobüsler: Bunlar, hani şu hemen hemen tüm şehirlerde olan turistik duraklarda duran çift katlı üstü açık otobüslerden.

Şahsen ben şehirleri kendi başıma keşfedip yerlisi gibi hissetmeyi sevenlerdenim ama siz ille de bineceğim diyorsanız, biletlerini tourist infolardan, büfelerden, hediyelik eşya satan dükkanlardan alabilirsiniz.

Turistik bölgelerde afişlerini falan görürsünüz zaten. Fiyatlar değişken oluyor. (25-30 pound civarı) Hop on-hop off duraklarında inip farklı bir duraktan bir sonraki otobüse binip gezinize devam edebilirsiniz.

londra - ulaşım - taksi londra'da ulaşım nasıl sağlanır

Londra şehir içi ulaşım: Londra taksileri

DLR: Açık adı “Docklands Light Railway” olan bu trenler sürücüsüz. Otomatik yani. Turistik yerlerden Greenwich dışında (Cutty Sark durağı) fazla geçmiyor. Bu trenlerde de yine Oyster Card ya da Travelcard kullanarak seyahat edebilirsiniz.

Taksi: Siyah taksiler sevimli ve filmlerden fırlamış görünse de Londra taksi ücretleri ÇOK pahalı. (1.5 kilometre başına 6-7 pound civarı yazıyor.) Çok şaşırtıcı değil mi?

Aceleniz yoksa ya da eşyalarınız çok ağır değilse bence biraz gereksiz. Hem turist olarak gelmişsek etrafı keşfederek gezmek bence çok daha eğlenceli. Yine de size kalmış tabii.

Bisiklet: Londra’da bisiklet kullanmak hemen hemen tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi çok yaygın, bisiklet yolları da. Bisiklet sürücüleri trafikte vızır vızır gidiyorlar ve üstünüze sürmeye meyilliler. Böyle hafiften bir asabiyet var yani.

İnsanların kullandıkları kendi bisikletlerinin yanı sıra bisiklet kiralamak da Londra’da teşvik edilen bir olay.

Birçok bölgede sıra sıra dizilmiş kiralanmayı bekleyen bisikletler göreceksiniz. Bu arada, Boris Johnson’ın belediye başkanı olduğu dönemde bu bisikletlere “Boris Bikes” ismi verilmiş.

londrada bisikletle ulaşım

Londra Bisiklet Kiralama: Londra’da bisiklet kiralamak inanılmaz keyiflidir

Londra’da bisiklet kiralaması ise oldukça basit.

 • Birçok yerde bisiklet istasyonu var. Kiralamak istediğiniz yere geliyorsunuz. Banka kartı ya da kredi kartı kullanıyorsunuz. Başlamak için ekrana dokunuyorsunuz ve “Hire a cycle” seçeneğini seçiyorsunuz. Sonra ekrandaki adımları takip ediyorsunuz. Sonra çıktı olarak bir kod veriliyor.
 • 24 saati 2 pound olan bu bisikletlerin ilk 30 dakikası ücretsiz. Ama 24 saatten fazla süre geçince her yarım saatte bir 2 pound daha artıyor.
 • Daha sonra bisikletinizi seçiyorsunuz ve kodunuzu oradaki klavyeye giriyorsunuz. Bu arada o verdikleri kod 10-15 dakika kadar geçerli oluyor. Bu yüzden bisiklet seçerken biraz hızlı olmak lazım.
 • Bisikletleri alıp bıraktığımız yerler “docking station” olarak geçiyor. Aldığınız yere bırakmak zorunda değilsiniz. Bisikletle gezip başka bir docking station’a bisikletinizi bölmelere iterek bırakabilirsiniz.

Londra’da bisiklet kiralama işleri de böyle işte. Büyük parklarda da bisiklet kiralama seçenekleri var.

Parklarda bisiklete binmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Hem ucuz hem de çoğu park kocaman. Gez gez bitmiyor. Hava da güzelse çok keyifli oluyor.

Londra’da 20-30 Pound’a konaklayabilirsiniz. BURADAN Bakıp, güvenle inceleyin.

Londra Metrosu Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Londra’da ulaşım ile ilgili tüm faydalı bilgileri anlattım. Biraz da Londra metrosu hakkında işinize yarayacağını düşündüğüm bazı önemli bilgilerden bahsedeyim.

 • Metroyu anlatırken de söylediğim gibi, eğer Travelcard alacaksanız, seyahat edeceğiniz Zone’lara uygun olan kartı almalısınız. Bilet makinesinde satın alırken zaten soruyor. Oradaki uygun seçeneklerden birini seçmelisiniz. (Zone 1-2, Zone 1-3 gibi)

Bu arada, Londra’da konaklama için bir yer arayışındaysanız,  lütfen Londra’da Nerede Kalınır  yazıma bakınız. O yazımda, “Londra’da nerede kalınır” sorusunun cevaplarını her bütçeye göre vermeye çalıştım.

 • Londra’da merkezdeki (Zone 1’den bahsediyorum) çoğu durak birbirine çok yakın. Bildiğiniz yürüme mesafesinde. Bazen metro girişleri çok kalabalık olabiliyor. Öyle bir durumla karşılaştığınızda, beklemek yerine biraz ilerideki bir durağa yürüyüp oradan binebilirsiniz.
 • Bazı metro istasyonları çok güzel. Bol bol bakalım etrafımıza derim. Müze gibi.
 • Yine yukarıda bahsetmiştim: Metrolara hem girerken hem de çıkarken kartınızı mutlaka turnikelere okutmamız gerekiyor. Güvenlikler zaten sürekli turnikelerin başında, o yüzden yakalanırsanız para cezasını ödersiniz valla. Hem de 80 pound. Az para değil. Kartımızı okutalım okutturalım.
 • Londralıların en hassas oldukları konulardan biri yürüyen merdivenlerde solda dikilmek. Yani zaten genel olarak sinir bozucu ve hiçbir yerde yapılmaması gereken bir şey. Ama sanki bu şehirde herkesin acelesi var ve sol tarafın kesinlikle boş kalması lazım çünkü insanlar durmadan koşuyor. Koşarken yürüyen merdivende önlerini tıkayan birini görünce de sinirleniyorlar.
 • Sabah ve akşam işe giriş-çıkış saatlerinde Londra metrosu gerçekten çok yoğun olabiliyor. Ama trenler sık sık geliyor. Birine binemezseniz diğeri 1-2 dakika içinde gelir, merak etmeyin. Kapılar açıldığında bizdeki gibi kimse direk içeri dalmaya çalışmıyor. İnsanlar ikiye ayrılıyor, inenlere yer veriyor. Herkes indikten sonra bekleyenler biniyor. Zaten olması gereken de bu.
 • Son olarak, bazen bazı duraklar geçici olarak kapanmış olabiliyor. Sürekli anons ediyorlar zaten ama diyelim ki duymadınız ve metro ineceğiniz durakta durmadı. Bir sonrakinde inip yürüyebilirsiniz. Muhtemelen çok yakındır.

Londra ve İngiltere ile ilgili diğer yazılarım:

Benim Londra’da ulaşım nasıl sağlanır ve Londra ulaşım ücretleri konusunda anlatacaklarım bu kadar. Elimden geldiğince hem Londra’da şehir merkezinde ulaşımı, hem de Londra havalimanlarından ulaşım konusunu anlatmaya çalıştım. Umarım, Londra’ya gidecek olanlar için güzel bir Londra’da Ulaşım Rehberi hazırlamışımdır. Londra’da ulaşım konusunda sorularınız olursa, lütfen aşağıya yorum bırakınız. Şimdiden keyifli bir Londra Seyahati dilerim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

31 Yorum

 1. >Barış
  • Deniz Pehlivan
   • Barış
    • Damla Tüzün
 2. Mehmet Kapluhan
  • Damla Tüzün
 3. Mehmet Kapluhan
  • Damla Tüzün
 4. Mehmet Kapluhan
 5. Gülşah
  • Deniz Pehlivan
  • Damla Tüzün
 6. Turgut
 7. Onur
 8. Furkan
  • Deniz Pehlivan
 9. Esma Nur
 10. Çiğdem Demir
  • Deniz Pehlivan
 11. Berker
 12. Gökhan
 13. Ayşe
  • Damla Tüzün
 14. mehmet
 15. tuğçe
 16. Onur
 17. Yavuz
 18. Eyup Altuntas
 19. Ezgi
 20. Murat

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.