Londra Gezisi Nasıl Planlanır? +20 Öneri

76. ülkem İngiltere‘nin Başkenti Londra, dünyanın en çok turist çeken 2. Şehri. 100’den farklı milletin sokaklarda yan yana yürüdüğü, dünya ekonomisinin de, futbolun da, sanatın da beşiği. Son yıllarda çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının da hem eğitim ve turist olarak hem de iş amacı ile gittiği bir şehir Londra. İşte bu yazımda, 1 hafta kaldığım Londra hakkında, gelin Londra gezisi nasıl planlanır, yaşam ve hayat şartları nasıldır, gerçekten de pahalı mıdır tek tek birlikte görelim.

Londra Gezisi Nasıl Planlanır? Ucuz mu?

Bir kere şunu baştan belirteyim : Oldukça pahalı.

Aslında orada yaşayanlar için aşırı pahalı değil ama bizler bilmem kaç kat daha değersiz para birimine sahip olduğumuz için, en ucuz suyu bile şu kadar TL’ye içtiğimiz için bize pahalı geliyor.

Ama genel itibari ile ;

 • Bir restoranda 10-12 Pound’a güzel yemek (Çoğu yerde hesaba % 10-12 bahşiş eklenir.)
 • Bir restoranda içecekler 3-5 Pound
 • Mc Donalds menüler 6-7 Pound
 • Pret a manger restoranlarında sandviç 4 Pound
 • Kahveler 4 Pound
 • Markette 1 kilo et, 6-7 Pound
 • 1 kilo Kıyma 4-5 Pound
 • Mikro dalgada pişirilebilen makarnalar 3 Pound
 • Hostelde konaklama kişi başı 15-20 Pound
 • Bir konser/etkinlik 15-25 Pound
 • Metro ile ulaşım 2-3 Pound
 • Müzelere giriş ücretsiz
 • Parklar ücretsiz
 • Kiralar, en ucuz yerler bile 1.000 Pound civarında

Bu fiyatlar konusunda, yakında Youtube : Birhayalinpeşinde kanalımda bir video olacak. Oradan fiyatları izlersiniz. Şuraya tıklayarak görebilirsiniz.

Şimdi bizi kiralar kısmı ilgilendirmiyor. Çünkü Londra’ya turist olarak gideceğinizi varsayarak planlama yapıyorum.

Zaten eğer İngiltere’de çalışacak ve yaşayacaksanız, çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından duyduğum göre, gayet de yaşanıyormuş. Ayrıca son zamanlarda, bizim ülkede de fiyatların pek uygun olduğu söylenemez.

Gördüğünüz gibi, Londra’da, sabah bir sandviç, öğle yemeğinde atıştırma ve akşam da güzel bir yemek yerseniz, 50-60 Pound’a gezebilirsiniz.

Fiyatlar demişken, Londra’daki En Uygun Otellere Buradan Bakın. Sıralı olarak göreceksiniz. Yine de görece uygun yerler var.

Bu arada İngiltere’de en düşük saatlik ücret 8 Pound civarında. Yani bir garson, günde 8 saat çalışırsa, minimum 65 Pound kazanıyor.

Tabi bu minimum rakam. Fiyatları 3 aşağı 5 yukarı anladıysak, şimdi sırasıyla diğer bölümleri anlatayım.

Londra’ya Nasıl Gidilir & İngiltere Vizesi Nasıl Alınır ?

İngiltere’ye giden hem yeşil hem de bordo pasaportu sahibi olan tüm T.C. vatandaşları vize almak zorundadır.

İngiltere vizesini almak da, öyle zor falan değildir. Evraklarınız tamsa ve özellikle finansal durumunuzu gösteren evraklarınız eksiksizse, parasını vererek ister 6 aylık, isterseniz 5 yıllık vize alabiliyorsunuz.

Bu konuda zaten İngiltere vizesi nasıl alınır yazımda uzunca durumu Damla ile beraber anlattım. Oradan tüm süreci görebilirsiniz. Kafanızda büyütmeyin. Alması gayet kolay bir vize bence.

Vize konusu da bittiyse, hadi gelin Londra nerede, nasıl gidilir ondan bahsedeyim.

londra nasıl gezilir

Londra gerçekten de güzel bir şehir. Londra nasıl gezilir diyenlere tüm önerilerim bu yazıda.

Londra’ya her gün onlarca hava yolu firması karşılıklı sefer düzenliyor. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın neredeyse bütün ülkelerinden bir şekilde Londra’ya uçakla gelebiliyorsunuz.

Ben, Türkiye’den en uygun Londra uçak biletini Pegasus Hava Yolları‘ndan aldım. Gidiş geliş uçak bileti fiyatları, 100-150 Pound civarında idi.

Pegasus Hava Yolları’nın uçtuğu hava limanı ise Stansted. Buradan, şehir merkezine otobüslerler 5-10 Pound’a götürüyorlar ve yaklaşık 1 buçuk saatte ulaşabiliyorsunuz. Tren ile ise 20 Pound tutuyor. Yolculuk 1 saat sürüyor.

Bununla beraber Avrupa’nın çoğu yerinden otobüsle de Londra’ya gelebiliyorsunuz. Eğer erken alırsanız, 10-20 Pound’a ulaşım sağlanabiliyor.

Artık hem vize hem de ulaşım kısmını hallettiysek, şimdi biraz da Londra gezi planları yapalım. Londra gezisi nasıl planlanır, şimdi ondan bahsedeceğim.

Londra’da Gezilecek Yerler & Kaç Gün Yeter

En en en az 3 gün, orta karar 4 gün, tam yetsin derseniz 5-6 gün Londra için idealdir.

Çünkü Londra’da yapılacak şeyler, görülecek yerler o kadar fazladır ki, sadece müzeleri gezmek isteseniz bile 3 gün yetmez. Bu konuda zaten aşağıda bir önerim de ayrıca olacak. Bununla beraber ;

Londra’da gezilecek yerler konusunuz zaten Londra Gezilecek Yerler yazımda uzunca liste halinde anlatmıştık.

Ama özetle, özellikle British Museum, Victoria and Albert Museum, Science museum gibi dünyanın en önemli müzelerine mutlaka gidin.

Zaten bu müzelere girerken 1 pound dahi ödemiyorsunuz. Londra’daki 20’den fazla en önemli müzelere giriş ücretsiz. Vallahi öyle.

Ayrıca bu müzelere yakın yerlerde konaklamaya çalışın. Hem zamandan keyif alırsınız hemde Londra’yı dolu dolu yaşarsınız. ŞURADAN bütün otellere tek tek bakıp, ona göre plan yapın.

londra muzeleri gezisi

Londra’daki çoğu müzeye giriş ücretsizdir. En güzellerinden British Museum de dahil

Ayrıca,  bu gezilecek yerlere ulaşırken yani şehri gezerken her daim metro veya otobüslerle 2-3 Pound ödeyerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Gerçi ben sürekli yürüdüm desem yeridir. Mahalleleri, parkları geze geze dolaştım. Bu arada bu karttan da hızlıca bahsedeyim :

Bunun için yapmanız gereken, Londra’nın toplu taşıma kartı olan Oyster kart almak.

Bu kartı alırken 5 pound ödüyorsunuz ve içerisine kullanacağınız kadar ücret yüklüyorsunuz.

Daha sonra neredeyse tüm Londra’da geçerli araçlara, bu kart ile binebiliyorsunuz. Londra’da ulaşım nasıl sağlanır yazısında detaylıca görebilirsiniz.

Ayrıca, Londra’da mutlaka görmeniz gereken Hyde Park, The Regent’s Park gibi parkları da görmenizi öneririm.

Bu parklar o kadar büyük ki, şahsen ben Londra’daki parkları gezmek için yaklaşık 1 günümü ayırdım ama yine de yetmedi.

Buna ilaveten ayırmanız gereken günlerde neler yapacağınız konusunda, aşağıda biraz daha değineceğim.

Londra Tiyatrolarında Bir Gösteri İzleyin

Londra demek aslında etkinlik, sosyal hayat ve gece hayatı demektir. Dünyanın en önde gelen gösterileri Londra’da düzenlenir ve bu biletleri en uygun fiyata Leicester Meydanı’nda bulunan TKTS gişelerinden alabilirsiniz.

Şahsen ben, Mamma Mia gösterisinin biletini, 18 Pound’a bu meydandandaki gişeden aldım.

Normalde fiyatı 2 katı idi ama son dakika fiyatları olunca, rakam çok daha uyguna geliyor. O yüzden bir akşam, güzel bir gösteri izlemeden Londra’dan dönmeyin.

Londra’da konaklama önerileri yazıma da bakınız, buna göre konaklama planı yaparsınız.

Hafta Sonu Pazarlarında Kaybolun

Çok güzel pazarlar var Londra’da. Özellikle Camden Market dedikleri yere bayıldım. Onlarca dükkan, bir o kadar restoran özellikle hafta sonu inanılmaz canlı oluyor.

Bununla beraber, Brick Lane Sunday Market dedikleri bir yer var. Sadece Pazar günleri açık oluyor ve bildiğiniz bit pazarı mantığında bir yer.

2. El eşyalar, hediyelik ürünler ve daha nicesi, oldukça uygun rakamlara bu pazardaki tezgahlarda sergileniyor. Özellikle hanımlara duyurulur.

Bir de Portobello Road Market diye bir yer vardı ben gidemedim zamanım yetmedi. Ama sizin için bahsetmek istedim. Belki siz gidersiniz.

londra alışveriş ve hafta sonu pazarlar londra gezisi rehberi

Londra gezisi nasıl planlanır diyenlere en önemli pazar günü pazarlarından Brick Lane

Hatta burada bulunan Notting Hill semtindeki evlerin önünde güzel de fotoğraf çektirebilirsiniz.

Hemen biraz ileride ise Little Venice yani Küçük Venedik dedikleri bir yer vardı. Oraya da zamanım yetmedi.  Belki sizin yeter.

Eğer normal mağazalarda alışveriş yapmak isterseniz Oxford ve Regent Caddelerine gidebilirsiniz.

Önemli Semtleri Gezin

Londra’da harika bölgeler var. Kulağınıza kulaklığınızı takıp, müzik dinyeleyerek, vitrinlere bakarak gezmek çok keyifli.

İşte en çok beğendiğim bölgeler ise ; Covent Garden ve Soho oldu. Buralardaki mahalleler, sokak sanatçıları, parklar ve restoranlar çok keyifliydi.

O yüzden sadece yarım gününüzü bu semtleri gezmek için ayırın.

Ayrıca, mutlaka bir akşam üstü Thames Nehri boyunca dolaşın. Zamanınız olursa teknelerle gezin. Hele ki yılın sadece 30-40 günü güneş gören bir Londra’ya denk gelirseniz, oldukça keyif alırsınız.

Londra’daki En Uygun Otellere Buradan Bakın

Gece Hayatına Doyun

Londra demek gece hayatı demek. Özellikle Soho’da inanılmaz gece kulüpleri var. Neredeyse bütün kulüpler sabahın ilk ışıklarına kadar açık oluyor ve eğlence tüm gece devam ediyor.

Bazı kulüplere gece 12’den önce giriş ücretsiz. Ama büyük bir çoğunluğu, giriş ücreti olarak 10-20 Pound civarında rakam talep ediyor.

Londra Gece hayatı konusunda Soho, Londra gece hayatı yazımızda detaylıca mekan önerilerini de görebilirsiniz.

Bununla beraber, Londra’da ne yenir yazısında da, yeme içme önerilerini tek tek görebilirsiniz.

Londra ve İngiltere ile ilgili diğer yazılarım:

Londra gezisi nasıl planlanır, kaç gün yeter, fiyatlar nasıldır diyenler için böyle bir rehber yaratmak istedim. Bağlantılı diğer yazıları da okuyarak planlamanızı rahatça yapabilirsiniz. Aşağıdaki sosyal medya butonlarından beni takip etmeyin unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. Çayırova Evden Eve Nakliyat

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.