Konya Gezi Rehberi

Konya, binlerce yıllık tarihi ( Evet. M.Ö.’7000’li yıllara dayanan bir tarih hemde), Konya tarihi camileri, enfes Konya’nın meşhur yemekleri, Konya kahvaltısı, sıcak kanlı Anadolu insanları ile beni benden aldı. Her şehre gitmeden önce uzun uzun araştırma yapan ben, henüz daha yola çıkmadan beni neleri beklediğini biliyordum.

Mevla’nın (Mevlana Türbesi hakkında uzun uzun anlatacağım), Selçuklular’ın, Çatalhöyük’ün, tarihin, sanatın ve kültürün başkenti olan Konya, öyle 5 dakikada anlatabileceğim bir şehir olmayacak.

mevlana_konya

Konya da gezilecek yerler : Konya Mevlana Müzesi Sema Gösterisi

İnanın bana, bu yazımda anlatacağım bir çok şeyi okurken “Hadi canım.” sözleri ağzınızdan dökülecek; ülkemizin enfes güzelliklerini ve değerlerini duyunca, bir an önce plan yapmaya başlayacaksınız. Neden mi ? Anlatayım…

1. Konya’ya Başlangıç

Hayatım boyunca sevmediğim dersleri aldım. Nefret ederek okula gittim. Tarihi anlamadım. Öğrenmedim. Öğrenmek istemedim. Çünkü, sınavı bitirdikten sonra 5 dakika içinde unutacağım bilgilerin zihnimi bulandırmasına izin vermek istemedim.

Öğrenmek, anlamaya çalışmak, araştırmak başka bir şekilde olmalıydı ! Hissetmek, dokunmak, görmek, keşfetmek…

Konya_Ucak_Bileti

Konya’ya İstanbul’dan Uçak İle Rahatça Ulaşabilirsiniz

Blog yazmaya başladığım günden beri bir şeyi farkeder oldum : Tarih ne güzelmiş. Benim, öğrenmeye çalıştığım, zorla zihnime kazınan eğitim sisteminin dikte ettiği tarih ile, yerinde öğrendiğim, beğenip merak ettiğim ve araştırmaya başladığım tarih, ne güzelmiş!

Konya’ya gidip geldikten sonra bunu keşfettim işte a dostlar. Neredeyse 10.000 yıllık tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan Çatalhöyük ve daha nicesi, zorla kitaplarda öğretilirken, bir kez olsun yerinde inceleme şansı bulamayan çocuklarımız geldi aklıma.

aya_eleni_sille_konya

Aya Eleni Kilisesi : Sille Konya

Uçakta giderken aldığım notları karıştırırken, bulutları hafifçe okşayan kanatları camın buğulu olmayan kısımlarından izlemeye çalışıyordum.

Pilotun “Konya’ya iniş için alçalmaya başlıyoruz !” sözlerini duyduktan sonra, aniden heyecana kapıldım. Mevlana’nın, Selçuklular’ın, Şems-i Tebrizi’nin milim milim hissedildiği bu topraklara giderken, insan nasıl heyecanlanmaz ki ! Konya gezi notları başlıyor ….

2. Konya Hakkında

Konya, bildiğiniz gibi İç Anadolu  bölgesinde yer alıyor.  Nüfusu 2 milyondan fazla olan Konya’nın, ilk adı “İkon” isminde geliyor.

Zamanla beraber, bir çok kez adı değişen Konya’nın tarihi; Tarih öncesi dönem, Roma dönemi, Selçuklu dönemi, Karamanoğulları dönemi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemi boyunca hep önemli bir yer olarak biliniyor.

Konya_gezi_civar

Konya Nerede ? Konya’ya yakın gezilecek yerler

Konya, öylesine büyük bir il ki, komşuları Ankara, Aksaray, Niğde, Mersin, Antalya, Eskişehir, Isparta ve Afyon. Bu kadar büyük bir alana kurulu olan Konya, ülkemizde en kalabalık 7. il olarak biliniyor.

E araziyi düşününce aslında çok da kalabalık değil. Bu arada Konya dümdüz bir bölgede kurulu. Her yer ova. E bu kadar büyük bölgeye kurulu olunca, bir çok güzelliğe de ev sahipliği yapıyor.

Mesela; ülkemizin en güzel göllerinden Beyşehir Gölü, ki masmavi sulara ev sahipliği yapar; ülkemizin en büyük 2. Gölü olan Tuz Gölü; Akşehir ve Ereğli Gölü gibi yaklaşık 15 göle de ev sahipliği yapıyor. Bu göllerde gezilecek yerleri de tabi ki anlatacağım.

iplikci_camii_konya_gezi

Konya tarihi Yerler’den İplikçi Camii : Şadırvanda Ses Testi Yapmadan Dönmeyin

Bu arada, Konya’nın iklimi karasal olduğu için, kışlar buz gibi, yazlar ise çok sıcak olabiliyor. Özellikle Konya seyahati planları yapmadan önce, mutlaka ama mutlaka mevsim şartlarını göz önünde bulundurarak Konya’ya gidin derim.

Konya’nın diğer bir adı ise : Tahıl Ambarı. Ülkemizdeki bir çok tahıl üretimi Konya’da yapıldığı için, bu ismi almış. Şaşırdık mı ! Tabiki hayır.

Bu kadar geniş arazilere sahip olan Konya’da, aynı zamanda sanayi de çok gelişmiş ve 4 organize sanayi bölgesi varmış. 100’den fazla ülkeye ticaret yapan fabrikalar, özellikle makine sanayi, Konya’da hizmet veriyormuş.

3. Konya Gezi Rehberi

Gelelim en sevdiğimiz kısma. Konya’da gezilecek görülecek yerleri anlatmakla beraber, Konya’yı nasıl daha kolay gezebileceğinizi biraz özetleyelim diyorum. Şimdi :

Yılda neredeyse 2 milyon kişinin ziyaret ettiği bir şehir Konya. Hatta önceden hemen bir bilgi sıkıştırayım : Topkapı Sarayı, Efes Antik Kenti ve Ayasofya’dan sonra en çok turistin akın ettiği yer Konya’da bulunan Mevlana Müzesi‘imiş.

Konya_merkez_gezilecek_yerler

Konya’da Gezilecek Yerler : Konya Gezisi Yapacaklara Tavsiyelerim

E bu kadar çok tusit gelince, Konya Belediyesi çok çalışmış ve toplu taşıma da oldukça gelişmiş. Özellikle tramvay ile bir çok yere ulaşabiliyor, aracınız ile 4 hatta bazen 6 şeritli yollarda rahatça ilerleyebiliyorsunuz.

Trafik derdinin neredeyse hiç olmadığı Konya’da, şehir merkezine yakın yerlere 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’da, yaşayan bizler için özlenen güzellikler…

Konya’ya gitmek için en güzel dönemlerden birisi de Şeb-i Arus etkinliklerinin olduğu 7-17 Aralık dönemi.

4. Konya’ya Ulaşım ve Konya’da Ulaşım

Konya’ya nasıl gidilir diye soruyorsanız : En güzel yol tabii ki uçak (İstanbul’dan gidecekler için söylüyorum). Havalimanı zaten şehrin kalbinde ve Konya’nın kalbi ise Konya merkez olarak biliniyor.

Konya merkezde bulunan 3 ilçe ise : Selçuklu, Meram ve Karatay. Eğer Konya merkeze havalimanından gitmek isterseniz 20 dakikada havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Konya uçak ile 50 dakika sürüyor.

Konya_ulasim

Konya’da Ulaşım Tramvaylar ile sağlanıyor.

Konya’ya uçak ile ulaşım : Konya Havalimanı, şehrin neredeyse tam kalbinde yer alıyor. Ve İstanbul’daki 2 havalimanından her gün uçuşlar düzenleniyor.Hem İstanbul’dan hem de İzmir’den, gidiş-dönüş 150-300 TL arasında değişen fiyatlarda uçak bileti bulabilirsiniz.

Havalimanına geldikten sonra, her yarım saatte bir hizmet veren Havaş ile şehir merkezine 10 TL ödeyerek gidilebilirsiniz. Ayrıca havaalanındaki araç kiralama şirketlerinden erken rezervasyon yaparak şehri araç ile gezebilirsiniz. Konya Havalimanı’ndan araç kiralamak için : Tıklayınız

Dilerseniz taksi ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Muhtemelen ortalama 40-50 TL gibi bir ücreti olacaktır.

Konya’ya uçak bileti almadan önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımdaki uçak bileti arama motorlarına tek tek bakınız. O yazımda nasıl ucuza uçak bileti bulabileceğiniz anlattım.

Konya’ya tren ile ulaşım : Ankara-Konya arasında hizmet veren hızlı trenler ile 1 saat 15 dakikada Konya’ya tren ile gelebilirsiniz. Başka yerlerden tren hattı yok diye biliyorum. Konya tren garı da, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Yürüyerek bile, Konya merkezdeki bir çok yere ulaşabilirsiniz.

Hızlı tren Konya ve Ankara arasında hizmet veriyor.

Konya_Havalimani

Konya’ya ulaşım için önerim uçak ile gitmek. Ama dilerseniz Konya hızlı trenleri ile Ankara’dan ulaşabilirsiniz.

Konya’ya otobüs ile ulaşım : Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne, Türkiye’nin hemen hemen tüm vilayetlerinden gelebilir; terminalin hemen çıkışında bulunan tramvay durağından ise dilediğiniz yere tramvay ile ulaşabilirsiniz.

Konya şehiriçi ulaşım : Tramvay. En güzel seçenek tramvay kullanmak olacaktır. Hatta size bir bilgi daha : Konya’da tramvaylar 24 saat hizmet veriyormuş. Şaşırdım doğrusu. Ücret olarak ise 1.80 TL ödüyorsunuz. Konya’da ulaşım konusunda tüm haritaları görmek için Konya’da ulaşım linkinden bakabilirsiniz.

5. Konya’da Konaklama

Konya’da konaklama konusunda da bir çok seçenek bulunuyor. Hemen hemen her bütçeye göre otel bulabilirsiniz.

Konya_nerede_kalinir_konya_otelleri

Konya’da Nerde Kalınır ? Konya’da Konakladığım Ramada Plaza Hotel

Siz uğraşmayın diye, ben kendimce en pahalısından en ucuzuna, en merkezi olanından, en şehir dışındakine kadar araştırdım ve Konya’da nerede kalınır yazımda anlattım. Otelleri buradan görmek isterseniz : Tıklayınız

6. Konya’da Gece Hayatı-Eğlence

Konya’da gece hayatı nasıldır ? Konya’da eğlence için nereye gidilir ? Anlatalım efendim : Konya’da gece hayatı demek, sema gösterileri demektir. Sema gösterisi izleyeceğiniz yer ise, Mevlana Kültür Merkezi.

Tam 100.000 metrekare alana kurulu olan Mevlana Kültür Merkezi’nde, her akşam sema gösterileri düzenleniyor. Cumartesi günleri ücretsiz olan sema gösterileri, diğer günler ücretli oluyor ve giriş ücreti olarak 7-10 TL ödeniyor. Eğer Konya’ya gelirseniz, sema gösterisi izlemeden asla ama asla dönmemenizi öneririm.

Konya_sema_gosterisi

Konya Sema Gösterisi : Konya Mevlana Kültür Merkezi

Alışveriş için ise, Konya’da bulunan 7 büyük AVM’yi ziyaret edebilir, ya da Tarihi Bedesten Çarşısı’nda dolaşabilirsiniz. Burada tam 2,618 dükkan bulunuyor. He bu arada, Konya’ya kadar gelmişken Mevlana şekeri almadan dönmemek olmaz tabi.

Akşamları biraz cafelerde sohbet etmek isteyebilirsiniz. O zaman, şehir merkezinde bulunan cefelere gidebilirsiniz.

7. Konya’da Hangi Yemekler Yenir ?

Konya’da ne yenir ? Ne yenmez ki ! Özellikle et ağırlıklı mutfağı olan Konya’da; meşhur etli ekmek, bıçak arası, fırın kebabı, bamya çorbası, yoğurt çorbası, Tiritçi Mithat’ta tirit yemeden dönmemek gerekir.

konya_ne_yenir

Konya yemeklerinden etli ekmek. Konya yemek yerleri açısından da çok zengindir

Tatlı olarak da, tabiki Zerde tatlısı yenir. Peki ya Konya restoranları dediğinizi duyar gibiyim. Anlatayım :

8. Konya’da Yemek Yenecek Restoranlar

Yemekleri saydım. Sıra geldi Konya’da hangi restoranda yemek yenmesi gerektiğine. Yemek konusunda çok seçici olan Ben, kendince çok beğendiğim Konya’daki birkaç restoranı listelemek istiyorum.

konya_yemekler

Konya’da yenecek yemeklerden bamya çorbası : Mevlevi Sofrası restoran

Öncelikle, Tiritçi Mithat‘da Tirit yemek gerekiyor. Aslında, ben bunu tadamadım. O kadar çok övdüler ki ! Kapısına kadar gittim ama nafile. Ne yazık ki kalmamıştı. Eğer siz giderseniz; tirit için 26 TL, zerde için ise 5 TL ödeyeceğinizi belirtmek istiyorum.

konya_yemekleri_onerileri

Konya mutfağı yemek önerileri: Tirit

Diğer önerim ise Mevlevi sofrası. Enfesss Konya yemeklerini tattığım Mevlevi sofrasında; bamya çorbası harikaydı ve fiyatı 9 TL’ydi. Sonrasında gelen etli ekmek çıtır çıtırdı ve gerçeği söyleyeyim : Biz, İstanbul’da etli ekmek yemiyormuşuz doğrusu.

Fiyatı 12 TL’ydi. Ana yemek olarak ise tirit yedik ve o da enfesti. Fiyatı, 24 TL. Ayransız olur mu ! Olmaz tabi. Onun da fiyatı 3 TL’ydi. Mevlana Müzesi’ne bakan manzarası ile çok beğendiğim bir yer oldu Mevlevi Sofrası.

9. Konya’da Gezilecek Yerler

Konya’da gezilecek yerler konusunda uzun uzun yazılar yazabilirim. Öve öve bitiremeyeceğim bu tarihi kentimizi, zaten yukarıda Konya tarihi kısmında anlattım. Bu yüzden, biraz ayrıntılı bir yazı olan Konya gezilecek yerler yazıma bakarsanız, Konya da gezilecek her bir noktayı bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Konya_merkez_gezilecek_yerler

Konya’da Gezilecek Yerler : Konya Gezisi Yapacaklara Tavsiyelerim

Özetle Konya’da gezilecek yerler ise :

 • Konya Mevlana Türbesi (Mevlana Müzesi)
 • İplikçi Camii
 • Şerafettin Camii
 • Şemsi Tebrizi Camii
 • Karatay Medresesi
 • İnce Minare Medresesi
 • Konya Alaaddin Tepesi (Alaaddin Camii – Alaaddin Köşkü)
 • Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
 • Sille
 • Mevlana Kültür Merkezi
 • Akyokuş
 • Konya Arkeoloji Müzesi
 • Çatalhöyük
 • Kilistra Antik Kenti
 • Konya Meram
 • Nasreddin Hoca Türbesi
 • Tuz Gölü
 • Beyşehir Gölü

10. Konya’da Kaç Gün Kalmalı ?

Konya’da gezilecek yerler aslında o kadar çok ki. Hani bilemediniz, sadece şehir merkezi ve Sille için bile 2-3 gün yetmez. O yüzden, tüm Konya için olmasa bile, Konya Merkez ve yakın yerleri görmek için en az 2-3 gün ayırın derim.

konya_alaaddin_tepesi

Konya Alladdin Tepesi : Alaaddin Tepesi Konya’nın en yüksek tepesi

Eğer ki, Beyşehir,  Kilistra Antik Kenti, Nasreddin Hoca Türbesi’nin olduğu Akşehir ilçesi, Yerköprü şelalesi gibi yerleri de görmek isterseniz, 4-5 gününüzü Konya’yı gezmek için ayırmanızı öneriyorum. Sadece Konya tarihi yerler gezisi için bile, en az 3-4 gün ayırmak gerekir.

11. Konya’da Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

 • Sille’yi görmeden
 • Bir akşam Mevlana Kültür Merkezi’nde sema gösterisi izlemeden
 • Harika Konya yemeklerini tatmadan
 • Konya Tropikal Kelebek Bahçesi‘ne uğramadan
Sille_konya_gezilecek_yerler

Sille Konya : Konya Sille gezilecek yerler mutlaka listenizde olsun

 • İplikçi Camii’ndeki şadırvanda ses testi yapmadan
 • Konya Mevlana Müzesi’ne uğramadan
 • Karatay Medresesi’ndeki tavan kısmında bulunan çini sanatına aşık olmadan
 • Vakit kalırsa Tuz Gölü’nde enfes bir gün batımı anına şahit olmadan

dönme arkadaşım.

12. Konya’ya Ne Zaman Gitmeli ?

Bence her ne kadar soğuk olsada, Şeb-i Aruz dönemi (Şebi aruz) gitmek gerek (7-17 Aralık). Asıl etkinlikler 17 Aralık’ta gerçi ama bu dönemde şehir başka bir ruha bürünüyormuş.

Hz Mevlana’nın ölüm yıl dönümü etkinlikleri, sanırım herkesin ömründe bir kez görmesi gereken bir olay. Şeb-i aruz etkinliklerinde; sema törenleri ve ilahiler okunup, dualar ediliyormuş.

Konya_sille_aya_eleni_kilisesi

Sille Konya gezilecek yerlerden Aya Eleni Kilisesi

Şeb-i aruz : Düğün gecesi demektir. Mevlevilikte ise Mevlana Celaleddin-i Rum’i nin öldüğü gün olarak biliniyor. Düğün gecesi denmesinin nedeni, Mevlana’nın Allah’a, sevgi ile kavuşacağını düşünmesindenmiş.

“Konya’ya başka ne zaman gidilir ?” diye soracak olursanız; Konya, karasal iklimi olan bir şehrimiz olduğu için, bence eylül-ekim veya nisan-mayıs gibi gitmek daha uygun olur. Hem hava ne sıcak, ne de soğuk olur, hem de diğer mevsimlere göre şehir kalabalık olur diye düşünüyorum.

13. Konya Seyahati Kaça Mal Olur ?

Bir çok müze ve ören yerine ücret ödenmiyor. Ama, ücret ödemeniz gereken durumlar olursa da, öyle çok büyük rakamlar ödemiyorsunuz. Özellikle Müze kartınız varsa, zaten 1 TL dahi ilaveten ücret ödemiyorsunuz.

konya_mutfagi

Konya’nın enfes yemekleri. Özellikle tatlılar harika.

Yeme-içme konusunda ise, sanırım güzel bir akşam yemeği yerseniz, ödeyeceğiniz rakamlar en fazla 30-35 TL civarında. Yani günde, 50 TL’ye efsane yemekler yiyebilirsiniz, ki bu en çok para ödeyeceğiniz durum olur.

Oteller ise, genellikle 2 kişi 200 TL civarında. Zaten otel önerilerimi Konya’da nerede kalınır yazımda belirtmiştim. Oradan tüm önerilerimi dikkate almanızı tavsiye ediyorum. Kredi kartı gerektirmeyen otelleri inceleyip rezervasyon yapmak isteyenler ise şu linki kullanabilirler.

Konya_hazreti_Mevlana

Konya demek Mevlana demektir. Mevlana müzesi veya Mevlana türbesi ziyaret edilmeli

Ulaşım konusunda ise, zaten Konya merkez gezilecek yerler hep yürüme mesafesinde. O yüzden ulaşım masrafınızın olacağını sanmıyorum. Diğer bölgelere gidecekseniz de, maksimum ortalama 5-10 TL masrafınız olur.

Konya’ya uçak bileti fiyatları da; erken dönemde alırsanız gidiş-dönüş 100-150 TL’ye çok rahat bilet bulabilirsiniz. O yüzden kampanyaları mutlaka takip edin derim. Hatta aşağıda belirttiğim yazıma da mutlaka bakın.

Konya’ya uçak bileti almadan önce, uçak bileti arama motorlarını kullandığımEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazıma bakınız. Uçak bileti konusunda tüm sorularınızın cevabı o yazımda.

14. Konya’ya Kadar Gelmişken Gidilecek Yerler

 • Zamanınız varsa eğer; Konya’nın kuzeydoğusunda bulunan Tuz Gölü ve batısında bulunan Beyşehir gölüne mutlaka gidin.
karatay_medresesi_konya

Konya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden Karatay Medresesi

 • Hatta, Konya’ya 236 km uzaklıkta bulunan Kapadokya‘ya da mutlaka uğrayın derim.

15. Konya Hakkında Uyarılarım

 • Konya gezisi yapacaklara ilk uyarım : Konya’da karasal iklim hakim olduğu için, özellikle kışlar buz, yazlar aşırı sıcak olabiliyor.
 • Şeb-i aruz döneminde, oteller çok dolu olabiliyor. Gitmeden önce Konya otelleri listesine bir bak derim.
 • Yemek konusunda genelde et ağırlıklı bir mutfak hakim olduğu için, sağlık konusunda dikkat ederek yemek yenmesi gerekebiliyor. Ama biliyorum. Yemekler ef-sa-ne.
sille_konya_gezisi

Sille Konya sokakları. Tarihi Sille Köyü mutlaka görülmeli

Konya Hakkında Diğer Yazılarımdan da faydalanınız. Çok güzel Konya Gezi Rehberleri hazırladım. Bunlar :

“Gez dünyayı. Gör Konya’yı” diye boşa dememişler. Konya; gezilecek yerleri, tarihi noktaları, Mevlana gibi önemli düşünce adamları, Sille gibi efsane yerleri, harika Konya yemekleri ile beni benden aldı. Bir kez daha bu güzel ülkemin değerlerine, tarihine, kültürüne, sanatına ve ecdadımızın yetiştirdiği güzel insanlara hayran oldum. Her zaman söylediğim gibi : Önce, bu ülkeyi gezmek gerek. Konya, bu konuda beni haklı çıkaran harika şehirlerimizden birisi oldu. Sizlerin de aynı düşünce ile bu güzel şehrimizde gezeceğinize eminim. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

 1. Ayşe Altınok
  • Deniz Pehlivan
 2. Cagri
  • Deniz Pehlivan
 3. TANER

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.