İlk Kez Yurtdışına Çıkacak Olanlara Tavsiyeler

Yurtdışı seyahat hayali ! Kim bilir ne kadar uzun zamandır bunu hayal ediyorsun ! Belki Fransa’ya gidiyorsun sevgilinle. Belki sırf macera olsun diye en iyi arkadaşlarınla bir bilinmeze yani Hindistan’a gidiyorsun. Çok merak ediyorum uzun zamandır hayalini kurduğun bu serüven başlamak üzereyken, bu güne kadar ne planlar, ne hazırlıklar, ne araştırmalar yaptığını ! Eminim ki sen de benim gibisin. Hiç olmadığı kadar mutlu, hiç olmadığı kadar heyecanlı ve meraklısın şu anda.

Yurtdışı Seyahat Hayali

Hayatının en güzel zamanlarından birisini geçirmek üzeresin. Onca zamandır hayali kurulacak olan yerlerde. Karpostallara bakıp bakıp hayallere dalacağın o yere gitmek üzeresin. Heyecanlan. Titre. Uykuların kaçsın.

Gözlerini her kapadığında, yattığın yerden kalkıp bir an önce o uçağa binesin gelsin. Mutluluktan yerinde durama. Çünkü dünyanın en güzel duygularından birisini yaşamak üzeresin. Yani yurtdışı seyahat rotanı planlamak üzeresin.

hindistan - seyahati

Tac Mahal-Hindistan

Şahsen ben, gitmeden önce gideceğim rotamı çok iyi planlarım. Her şeye hakim olmaya çalışırım. Deliler gibi araştırır, hiç bir şeyi kaçırmak istemem. Ne zaman ki kulağımda kulaklığım, elimde dergimle uçağa biner, şöyle bir camdan dışarı bakar, bulutların üzerinde süzülen kanatları görür, bir bardak kahvemi yudumluyor olurum hepsi geçer.

Sakinleşirim. O daha 1 saat önce ki telaşlı çocuk gider, şimdi vurdumduymaz, inceldiği yerden kopsun modunda bir adam olur çıkarım.

Phi Phi Adası_Tayland_en_guzel_yerler

Phi Phi Adası-Tayland

Çünkü şimdi sana sayacağım 10 maddede yer alan listeden eminimdir. İçim rahattır. Gönlüm ferah. Binlerce km yol yapıp, bazı hayallerimi görememe riskini en aza indirmek için elimden gelen ne varsa yaparım. Sen de yap.

İnan bana her şey çok daha kolay ve güzel olacak. Senin için hazırladığım şu 10 şeyi, seyahate çıkmadan önce mutlaka gözden geçir.

1-Yurtdışı seyahat sürecini çok iyi planla. Ama abartma.

Mesela önce gideceğin ülkeye vize varmıydı son kez kontrol et. Ülkelere göre vize durumlarını görmek için Dış İşleri Bakanlığımızın Sitesine bak. Plan yapmak önemlidir.

Eğer dünya turu yapmıyor, sen de benim gibi özel bir şirkette çalışıyor ve topu topu 1-2 haftalık izne çıkıyorsan hiç kusura bakma. Plan yapacaksın. 50 haftanın derdini çektin. Keyfini sürmen lazım. O yüzden dersine iyi çalış.

seyahat - planı - japonya

Hiroşima’da Gezilecek Yerlerin Rotası planımı bu şekilde planlamıştım

Uçak biletleri, otel rezervasyonlarını tek tek iyi planla. Gideceğin şehirlere hakim ol. Ne yenir, nerede yenir, gitmişken ne görülmeli hepsini bil. Onca yolu nasılsa çekeceksin. Bari 50 haftaya değsin değil mi ?

Ama anın tadını da çıkarmayı sakın unutma. Benim bu dediklerim işlerini kolaylaştırsın diye. Zaten otele gittiğin andan itibaren her şey hazır olacak. Hayatının en güzel zamanını geçireceksin…

2-Mümkün olduğunca az eşya al. Ağırlık olmasın.

Sen kıyafetlerinle gösteriş yapmaya değil, hayatını yaşamaya gidiyorsun. Boşu boşuna sırtına yük yapma. Anın tadını çıkarıp, giyeceğin kıyafetten çok öğrenceklerini düşün.

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri : Ocak ayı gezilecek ülkeler

Mevsimine göre ne gerekiyorsa, seni 1 hafta idare edecek kadar kıyafet alsan yeter. Hatta hatırlıyorsan sana bunları tek tek anlatmıştım. Sırtçantasında olması gerekenler yazıma bakabilirsin.

3-Güzel bir sırtçantası ve daypack al.

Seni de, kendim gibi gördüğüm için senin de sırt çantası ile gezeceğini var sayıyorum. O yüzden, yurtdışı seyahat severler için sırt çantası ile gezmenin inceliklerini anlattığım yazıya göz gezdirmeni öneriyorum.

japonya gezi önerileri

Kyoto – Japonya

Bu yazımda, sırt çantası ile seyahat ederken nasıl bir sırt çantası ve day pack denen günlük kullanacağın çantanın özelliklerini tek tek anlattım. Güzel bir çanta demek, güzel bir ev ve kolay bir seyahat demektir. Bunu sakın unutma.

Sırçantası nasıl seçilir yazıma bakabilirsin. Birde dostum, uçağa binerken değerli eşyalarını yanına al ve şu daypack çantanın içerisine koy. Uçağa binerken de mutlaka rahat kıyafetler giy. Hafif, rahat ettiğin kıyafetler olsun. Özellikle uzun uçuşlarda mutlaka bunu yap.

4-Tüm uçak, tren, otel ve pasaport bilgilerinin fotokopilerini kendine mail at.

Yurtdışı seyahat yapacak en ama en önemli hususlardan birisi budur. Hatta yola çıkmadan önce, pasaportunun bir geçerlilik tarihini kontrol et. Eğer bitime 6 aydan az kalmışsa, seni ülkeye almayabilirler.

seyahat - plani

Gitmeden Önce Yaptığım Planlar

Bazı ülkelerin saçma sapan prosedürleri var. Sonra, önemli gördüğün ne varsa bütün dökümanları kendine mail olarak gönder ki eğer başına bir şey gelirse, hemen çıktılarını alıp sorunlarını çözebilirsin.

Ayrıca bir kopyalarını da yanına al. Zaten ülkeye girerken senden otel ve geri dönüş uçak biletinin fotokopilerini göstermeni isteyecekler. Pasaport fotokopini de, pasaportun kaybolursa  diye, hem yenisini çıkarman için hem de ülke içerisinde gezmeye devam edebilmen

5- Google Maps’den gideceğin yerleri kaydet.

Eskiden insanlar ellerinde şehrin haritası ile, sokakların isimlerini okuya okuya geziyorlarmış. Artık Google Maps uygulaması sayesinde gideceğin her yere rahatlıkla ulaşabiliyorsun. Bu uygulama, internetin olmasa bile çalışıyor. Tek yapman gereken, gideceğin yerleri internetin varken bulmak ve işaretlemek (Pin atmak da deniyor.)

Beyrut Gezilecek Yerler

Beyrut Gezilecek Yerler (Yıldızlar, Yerlerin Google Maps Konumlarını Temsil Ediyor)

Sonra, gittiğin ülkede bir kez internete girdikten sonra, işaretlediğin yerleri pusula özelliği sayesinde bulabiliyorsun. Sana GPS gibi kaç metre kaldığını söylemiyor ama en azından tahmini kordinatlarını ve konumunu GPS’de yer alan harita üzerinde görebiliyorsun. O yüzden yurtdışı seyahat planları yapmadan önce mutlaka tek tek pin at ve hazırlıklı ol derim.

6-Olabildiğince az para al.

Yanına sakın binlerce dolar para alma. Seni bir kaç gün idare etsin yeter. Belki Avrupa’da yer alan bir çok güvenli ülkede bir şey olmaz da, özellikle Asya ülkelerinde aynı şeyi söyleyemeyeceğim (Bu zamana kadar başıma hiç bir şey gelmedi ama ne olur ne olmaz.

çin - pekin

Çin Seddi-Pekin

Zaten gideceğin her yerde bolca ATM olacaktır. Bankan ile anlaş ve gittiğin ülkelerde küçük komisyonlar ödeyerek paranı çek. He baktın yine de yanında para götürmekte ısrarcısın, o zaman paranı bozdururken en az 2-3 döviz ofisinden teklif al ve kapıda yazan rakamlara inanma.

Bazen “no commission” yani ” sıfır komisyon alıyoruz” derler ama aslında kur farkından parayı götürürler. Hatta “O 1,000 dolara kadar olan miktarlar için geçerli.” derler. Benden size uyarı…

7-En az 2 adet kredi kartı al.

Seyahate çıkmadan önce kaç tane kredi kartı almalı ? Biri mastercard bir diğeri de visa olsun. Bazı ülkelerde Visa yaygınken, bazılarında Mastercard yaygın oluyor. O yüzden işi garantiye almak lazım. Birde, gitmeden önce kredi kartı kampanyaların ve komisyon oranlarını iyi araştır.

Santorini - Yunan Adaları

Santorini – Yunanistan

Bazı bankalar çok ciddi kur farkından dolayı size % 5 veya % 10 kur farkı yansıtabilir. Benden söylemesi. Bu arada, bazı bankalar, yurt dışında harcama yapınca size çok güzel puanlar ve taksit imkanları sağlıyor. Bunları da mutlaka araştır. Ben bir çok kez çok ciddi taksitler ve puanlar kazandım.

8-Mutlaka seyahat sigortası yaptır.

Seyahatlerde seyahat sağlık sigortası yaptırmalı mı ? Vize isteyen bir çok ülke zaten bunu mecbur kılıyor. Ama vize istemeyen ülkelere giderken böyle bir zorunluluk yok. Ancak dostum inana bana, ne olacağı belli olmaz. Beni Tokyo’da eşek arısı soktu. Düşün Tokyo’da.

Amsterdam-Hollanda

Amsterdam-Hollanda

O yüzden işini sağlama al ve özellikle 30,000 Euro’ya kadar sana poliçe hakkı veren seyahat sigortasından yaptır. Zaten özel sektörde çalışıyor ve özel sağlık sigortan falan varsa, mutlaka seyahat sigortası paketine de farketmeden dahil olmuşsundur. Bunun için ekstra para ödemezsin. Bilesin diye söyledim. Hatta benim yazdığım Yurtdışında Seyahat Sağlık Sigortası yazıma da mutlaka bak.

9- Telefonunu yurtdışına açtır.

Yurtdışı seyahat etmek isteyenlerin en çok sordukları sorulardan : Yurtdışında telefon nasıl kullanılır ? Eğer gideceğin ülkede telefon hattını kullanacaksan, Türkiye’de kullandığın operatöründen hattının yurtdışına açılması talimatını ver.

amman - ürdün

Amman sokakları-Ürdün’de cep telefonlarının ucuz olduğu ülkelerden

Özellikle, daha önce hiç yurtdışına çıkmadıysan, pek muhtemel senin hattın zaten yurtdışında konuşmaya şu anda kapalıdır. Operatörünü arayıp işte bu talimatı verirsen açarlar.Ayrıca, yurtdışında telefonla görüşeceksen eğer, paketlerden satın al. İşte 30 dakika konuşma 10 dolar gibi.

Ama şunu unutma ki, yurtdışına paket alırken gideceğin ülkeye göre alacaksın. Yani “Yurtdışına hattımı açtırdım, rastgele de ucuzundan bir paket aldım.” diye sevinme. Aldığın paket, gideceğin ülkede geçerli olsun.

Bunu sakın unutma. Ayrıca, uçağa bindiğin andan itibarende, 3g bağlantını kapat. Eğer yurtdışında 3g yani internet paketin yoksa, tahmin dahi edemeyeceğin bir fatura ödersin. Benden söylemesi.

10-Motive ol. Anın tadını çıkar. Küçük şeylere canını sıkma.

Her şey bir şekilde hallolur. O yüzden, çok düşünme. Oluruna bırak. Pasaport, cüzdan ve telefonuna sahip çık yeter. Bırak çantan kaybolsun. Otelini bulama. Uçağı kaçır. Hatta en kötüsü pasaportunu kaybet. Dünyanın sonu değil. Bir şekilde hepsi hallolur.

Seul-Güney Kore (Her Zamanki Yol Arkadaşım Ali İle )

Seul-Güney Kore (Her Zamanki Yol Arkadaşım Ali İle )

Sen, bu turundan öğreneceklerini öğren. Alacaklarını al. Hayatına kazıyacaklarını kazı. Gerisi zaten bir şekilde çorap söküğü gibi hallolacak. O yüzden çok takma. Anı yaşa.

BONUS

Eğer yurtdışı seyahat planında, ziyaret etmen gereken çok önemli bir yapı varsa ve buraya binlerce turist akın ediyor ve kapıda bilet alman gereken bir durum olacaksa, mutlaka ama mutlaka gitmeden önce online biletini al ve çıktısını yanında götür.

myanmar_ucuz_uke

Myanmar Bagan

Mesela Barcelona’da bulunan meşhur Sagrada Familia‘yı göreceksen, kesinlikle online biletini al ve çıktısı ile git. Online bileti olanlar için ayrı bir sıra oluyor. Oradan girmen sana hem çok zaman kazandırır hem de o sıranın yorgunluğunu ve stresini çekmemiş olursun. Benden söylemesi…

Yani kısacası dostum, güzel bir tatil geçirmeni temenni ediyorum. Bu zamana kadar, gezilecek yerler, gezerken bilmen gereken bilgiler, ucuza gezmenin yolları kısacası bir nevi seyahat rehberi niteliğinde ne biliyorsam yazmaya çalıştım.

Daha da bildikçe yazacağım. Sana verdiğim bu değerli bilgileri ve önerileri, çok bilmişlik yapmak için değil, bu zamana kadar gittiğim 100’den fazla ülkeye dair tecrübelerimi göresin diye anlatıyorum.

İnan bana, bu saydıklarım özellikle sürekli gezen bir çok gezgin tarafından da bizzat uygulanıyor. Ben de onlardan öğrendiklerimi, kendimce gezilerimde uyguladım ve ne kadar kolay olduğunu gözlemledim. O yüzden çok düşünme. Anı yaşa. Tadına var. Hayallerinden vazgeçme. Araştır. Oku. Planla. Hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.