16 Yaşındaki Genç Gezgin

Deniz Abi Merhaba. Aslında bilmesen de, sen benim gizli rehberim, öğretmenim oldun. Ben 17 yaşında genç gezgin arkadaşların arasındayım ve her yazdığından bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. 16 yaşımda tek başıma Karayipler’e, Küba’ya gittim. İnsanların “Kız başına nereye gidiyorsun ? Daha 16 yaşındasın sen.” demelerine aldırmadım. Gezdim. Keşfettim.

genc_gezgin

Küba : Masmavi denizi ve rengarenk mercanlarıyla Cayo Las Brujas, Villa Clara

Yeni insanlarla tanıştım. Öğrendim. Seyahat etmenin, kesinlikle bağımlılık yarattığını düşünüyorum, ki bunu zaten siz de çok iyi biliyorsunuzdur. Öyle zamanlar geliyor ki; sırf gezmek için çeviriler yapıp, para biriktirip, dünyayı gezmek için çalışıyorum. Eskiden sadece hayal kurardım. Şimdi gerçekleşeceğini bilerek, gelecek yıl nereye gitsem diye düşünüyorum.

Biliyorum. Şu ana kadar, hikayenin sadece ilk paragrafını okudunuz. Muhtemelen şaşkınsınız. “Nasıl ya ?” diye kendinize soruyorsunuzdur. Ben de çok şaşırmıştım. O yüzden okumaya devam. Hikaye yeni başladı.

küba_gezi

Küba : Eski Havana’da, yolda tanıştığım arkadaşlarımla

Böye yazmıştı bana İrem. Şaşırdım. Hayran oldum. Hem kendisine hem de o takdir edilesi ailesine. Sonra dedim ki “İrem. Benim seninle küçük bir söyleşi yapmam lazım. 40 yaşında İngilizce bilmesine rağmen, sırf  kadın olduğu için çekinen-korkan insanlara örnek olman lazım.” dedim ve sağolsun beni kırmadı. Sizler için, daha 16 yaşında dünyanın öteki ucuna, Karayipler’e giden bu dünya tatlısı arkadaşım ile söyleşi yaptım. Herkese, öncelikle çocuklu ailelere, örnek olması dileğimle…

Not : Aşağıda okuyacağınız kelimelerin hiç birisine müdahale etmedim. Sadece soruları söyledim ve cevapları İrem verdi. Okurken, siz de şaşıracaksınız…

1- İrem. Öncelikle çok şaşkınım. Yani gerçekten 16 yaşında Küba’ya gidip, ertesi yıl 17 yaşında tek başına Küba’yı gezmişsin. Biraz kendinden bahseder misin ?

Merhaba, ben İrem. 17 yaşındayım ve ulaşılmayı bekleyen hedeflerim var. Küçüklüğümden beri seyahat etmek en büyük hayallerim arasındaydı.12 yaşında tek başıma yaptığım seyahatle hayallerimi gerçekleştirmeye başladım. İlk gezi rotam Avrupa oldu. Ancak aklımın bir köşesinde Amerika Kıtasını gezmek ve keşfetmek vardı.

gezginler

Küba gezimde arkadaşlarımla

Tek başıma yaptığım ilk seyahatim Almanya ve Bulgaristan’daki kuzenlerime gitmek oldu. Ardından Hollanda, Rusya derken 16 yaşında kıtalar arası ilk seyahatimi José Marti Küba Dostluk Derneği ile Küba’ya yaptım. Küba’da derneğin düzenlediği gençlik kampı beni çok etkilemişti.

Kaldığım yerden devam etmek için bu yaz da tek başına çıktığım bir aylık Küba seyahatim de beni hedefime bir adım daha yaklaştırdı. Bu adımları atmamda tabii ki ailemin desteği de çok fazla…

2- İlk seyahat etmeye nasıl karar verdin?

Televizyonlardaki gezi programlarını bilirsiniz. Oldum olası dikkatimi çekmişlerdir ve her zaman imrenmişimdir.

blog_gezi

Küba

İzlediğim her an kendime şu soruyu sorardım ‘’Ben neden yapamayayım?’’. İşte 12 yaşında bu sorunun cevabını ararken kendimi bavul hazırlarken buldum.

3- Ailen bunu nasıl destekledi?

Hayallerimi gerçekleştirme konusunda ailemin desteği çok büyük. Bana her zaman daha iyisini yapabileceğimi söyleyen ve başarabileceğime inanan bir annem var. Bu konuda şanslı olduğumu ve çoğu şeyi bu şekilde başardığımı söyleyebilirim.

küba_gezisi

Küba Sokakları

Çünkü bana göre en büyük etken, güven. Bir diğer şey de tabii ki maddi destekleri. Her ne kadar seyahatleri en ucuza getirmeye çalışıp, bir kısmını kendim karşılamaya çalışsam da destekleri benim için çok önemli oldu.

4- 18 yaş altı gençler yurtdışına nasıl gider ? Bu işlerin kolay yolları var mı ?

Öncelikle Dünyayı erken yaşta keşfetmeye başlamanın en büyük özgürlük hakkımız olduğunu düşünüyorum. Benim gibi genç arkadaşlarım da böyle düşünüp harekete geçmişlerse ne mutlu! En önemli şey ise bunun devamını getirebilmek ve içimizdeki bu ruhu kaybetmemek.

küba_seyahat

Küba’da gönüllü kampları

Bu arkadaşlarıma da önerilerim; gezilerini getirebildikleri kadar ucuza getirmeleri, her şeye hazırlıklı olmaları, yeni arkadaşlıklar edinmeleri ve gitmeden önce derslerini çok çok iyi çalışıp iyi araştırma yapmaları olacaktır.

Tabii ki önemli etken kendine güven ve cesaret. Asla yola koyulmak için yaşınızın küçük olduğunu düşünmeyin, ne insanlarla tanıştım genç yaşta dünyayı gezen. Biz neden yapamayalım?

5- Klasik sorumuz, ki benim de nefret ettiğim geliyor: Bu yaşında ‘’kız başına’’ nasıl yaptın?

Tanıdıklarımdan ve arkadaşlarımdan en çok duyduğum sorulardan biri de bu. En nefret ettiğim şeylerden birisi, kadınların yalnız başına ve genç yaşta yalnız seyahat etmemeleri gerektiğine inanılması. Seyahatim boyunca birçok insanla tanıştım, dost oldum. Beni en çok etkileyen ve kendilerine hayran bırakan şey ise tanıştığım kadınların anlattıkları anılar oldu.

kuba_blog_gez

Küba’da tanıştığım arkadaşlarımla

Onların tek başlarına dünyayı gezmeleri ve bu kadar cesur olmaları beni gururlandırdı. Kadınların engel tanımadan hayallerini gerçekleştirmeleri beni çok mutlu ediyor. Bu yüzden bu konudaki tek engelin kendimiz olduğunu düşünüyorum.

6- Tek başına yurtdışına gittiğinde ilk olarak nasıl hissettin?

İlk olarak içimde, dışıma vurmamaya çalıştığım bir tedirginlik vardı. İlk günümde çoğu seyahatte olduğu gibi yanlış giden şeyler oldu. Ailemle hiçbir şekilde iletişim kuramıyordum, kalacak yer bulmaya çalışıyordum ve bunun gibi pek çok olayla karşılaştım ama her zaman yaptığım şey derin bir nefes alıp sakince düşünmek oldu.

kuba_sokakları

Küba sokakları

Konaklama için tavsiyem kesinlikle hostellar. Fiyattan çok, sizin gibi gezginlerin aynı yerde beraber konaklaması. Hostel Nedir yazısında detayları okuyabilirsiniz.

Kendime sürekli seyahate çıkan herkesin başına böyle şeylerin geldiğini, sakin kalıp mantıklı bir şekilde düşünmem gerektiğini söylüyordum. Zaten mantıklı bir şekilde çözüm bulduktan sonra hissettiğim tek şey, yalnız olduğum ve keşfedilmeyi bekleyen yerlerin verdiği tarifsiz heyecan oldu.

7- Peki diğer seyahat etmek isteyen insanlara ne önerirsin?

Önerebileceğim şey kendilerine güvenip yola koyulmaları olacaktır. Bunu yaptıktan sonra zaten devamı gelecektir. Özellikle bunun bir kez tadına varınca duramayacaklarına eminim. İşin gerekli kısımlarına gelinirse, çok iyi araştırma yapmak gerekir.

kuba

Küba : Genç gezgin arkadaşlar

Konaklama için tavsiyem kesinlikle hosteller olacaktır. Benim  günlüğü yaklaşık 7 dolara kaldığım hostel da buna iyi bir örnek. Hostellerin en sevdiğim tarafı fiyatlarından çok sizin gibi birçok gezginlerin aynı yerde konaklaması.

Böylece yalnız gelseniz bile mutlaka bir yol arkadaşı ediniyorsunuz. Bu da yalnız seyahat eden biri için çok önemli bir şey.

8- Seyahat açısından ilerideki planların neler?

Maalesef lise son sınıftayım ve bu yıl üniversite hazırlık yılım olduğu için belli bir planım yok ama ara sıra canım sıkıldığında, kendime gelecek yıllar için seyahat programı yapmaya çalışıyorum.

kuba_seyahat

Küba’da tanıştığım harika arkadaşlarım : Genç gezgin arkadaşlar

Yine de aklımda Bolivya, Şili ve Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika turu var. En çok gitmek istediğim yerler ise; Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Tayland.

9- Seni en çok etkileyen şeyler nelerdi?

Beni en çok etkileyen şeyler; tanıştığım insanlar, duyduğum hikayeler ve gördüğüm manzaralar oldu. Tanıştığım insanların çoğu hayatımda bir yer edindi. Hatta çoğu da dostum oldu. Onlardan her zaman yeni şeyler öğrendim ve hatta dünyanın her yerinde gidebileceğim bir evim var artık.

kuba

Küba

Yeni arkadaşlarımdan, gezginlerden duyduğum hikayeler ilham kaynağı oldu benim için. Gördüğüm manzaralar ufkumu genişletti, Dünyanın güzelliklerinin bir kez daha farkına varmamı sağladı. Artık anlatacak bir sürü hikayem var.

10- Hiç gidip de dönmeyi düşündüğün oldu mu?

Şuana kadar hiç olmadı. Umarım olmaz da. Tabi ki ailemi ve arkadaşlarımı çok özlediğim zamanlar oldu.

kuba_gonullu_kamplar

Küba’da gönüllü kampları : Genç gezgin arkadaşlar

Yeri geldi keşke şu kişi de burada olsa diye iç geçirdim ama dönmeyi düşünmedim. Orada bulunduğum her anın keyfini çıkarmaya çalıştım.

Bonus soru : Hayatında neleri değiştirdi?

Öncelikle dünyaya çok farklı bir pencereden bakmaya başladım. İnsanları dinlemeyi çok sevdim, dinledikçe düşüncelerim değişti, pek çok şey öğrendim ve öğrettim. Özgüvenim arttı, daha girişken oldum, dünyanın her yerinden arkadaşlar edindim. İnsanlardan kendi ülkelerini, sorunlarını, hayallerini dinledim. Dünyada ne güzel insanlar varmış onu öğrendim.

kuba_blog_gez

Küba’da tanıştığım arkadaşlarımla : Genç gezgin arkadaşlar

Çok güzel şeyler duydum; bu kimi zaman yeni tanıştığım birinin bana kendini yakın hissettiğini söylemesi oldu, kimi zaman da vedalaşırken söyledikleri oldu. Galiba en sevdiğim ise şuydu, ‘’Dünyanın herhangi bir yerinde görüşürüz!’’. Umarım görüşürüz!

Küba hakkında yazı arıyorsanız,Küba Gezi Rehberiyazılarına bakabilirsiniz.

Umarım, sizlerin de dünyanın dört bir yanında görüşmek üzere ayrılacağınız arkadaşlarınız olur. İrem bu genç yaşında bu güzellikleri yaşamış. Hikayesi kadar seyahat duygusunu ve tutkusunu anlatış şekli, heyecanı, hayalleri beni çok etkiledi. Darısı, kendi hikayesini yazmak isteyenlerin başına…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.